Sport 9 Jongeren willen extra toegang voor Skatepark Proef geeft strandexploitanten hoop op blijvende stek VESTTRSLAG^ï Van der Veen en Westdorp clubkampioen klaverjassen Fietspad langs Westerweg weer stukje langer Sterke eindsprint van duo Veeger .TEXELSE COURANT' at ik zeggen wou... Asielzoekers Borreltje teveel Degradatienood Texel'94 groeit Eilandcompetitie volleybal Kritiek op besluit terugtreden van Peter Bakker Voetbalvereniging richt lampen anders Sportvissen Zorgen om bereikbaarheid bij herinrichting STR ANDPAVILJ^ JIP biedt hulp bij terugvragen geld belastingdienst Galerie Langewaal viert lustrum Bowling Jubilarissen FNV VRIJDAG 22 MAART 2002 ie laatste ronde van Klaverjasclub ien Burg is met overmacht ge wonnen door Gerda en Freek feeger. Zij speelden de op één na ioogste seizoensscore bij elkaar m dat was ook nog eens goed oor de vierde periodetitel. Lieuwe /an der Veen en Hans Westdorp /eroverden zoals verwacht het lubkampioenschap. Gerda en Freek Veeger gingen er de aatste avond nog eens goed voor zit ten Zij maakten nog kans op de laat ste periodetitel. Met drie hoge 'pot en' van boven de 1800 punten werd een gezonde basis gelegd voor een ïoge score, die nog eens werd be kroond met een laatste pot van ruim boven de 2000. In totaal speelden Gerda en Freek 7927 punten bij el kaar, goed voor de rondewinst, twee plaatsen winst in het klassement (van de achtste naar de zesde plaats) en de vierde periodetitel, Jelle Wiersma en Jan Kloosterman herstelden zich van de malaise van de afgelopen weken door tweede te worden. Het ervaren tweetal speelde 7503 punten bij elkaar en dat leverde vijf plaatsen winst in het klassement op. Ze eindigden tenslotte op de veertiende plaats. Cees Vinke en Gerrit Smit stonden bij het begin van de avond op de eerste plaats in de vierde periode. Zij dachten met hun score van 7360 punten op rozen te zitten, maar moesten desondanks hun meerdere erkennen in de Veegers. Vinke en Smit kwamen 102 punten tekort voor de periodetitel. Hun vijfde plaats in het klassement kwam niet meer in gevaar. Ook Fenny en Rob Caspers gingen er nog eens d voor zitten en besloten een sterk seizoen met 7125 punten. Zij eindigden zowel in het algemeen klassement als in de vierde periode op de tweede plaats. Guusta Linneman en Jitze de Vries behaal den met 6942 punten de vijfde plaats. Ook dat leverde nog een plaatsje winst op; zij eindigden op de twaalfde plaats. Het gemiddelde van de laat ste avond was met 6296 punten hoog. Er werden 49 marsen ge speeld, exact genoeg om het totaal over het hele seizoen naar duizend te tillen. En zo zit de clubcompetitie er weer op. Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp waren dit jaar weer een klasse apart. Zij konden het zich ver oorloven om de laatste periode een beetje gas terug te nemen en toch met een voorsprong van meer dan 2500 punten het kampioenschap te veroveren. Fenny en Rob Caspers konden lang de strijd volhouden, maar in de derde periode moesten ze - naar later bleek definitief - afhaken. Toch wist het duo de oorspronkelijke achterstand van vijfduizend punten te halveren. De strijd om de derde plaats werd pas op de laatste avond beslist. Uit eindelijk trokken Rosa Harbers en Theo Witte aan het langste eind. Zij bleven John Vlaming en Erik-Jan Geus tenslotte ruim 700 punten voor. Cees Vinke en Gerrit Smit maken de top vijf compleet. In oktober begint de clubcompetitie weer. Nieuwe leden zijn dan (natuur lijk) welkom Wie de sfeer eens wil opsnuiven, kan ook deelnemen aan de zomerdrives die de club weer or ganiseert. Eindstand 1. Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp 156.141, 2.Fenny en Rob Caspers 153.582, 3.Rosa Harbers en Theo Witte 150.935.4 John Vlaming en Erik Jan Geus 150 276; 5 Cees Vinke en Gerrit Smit 149 913:6.Gerda en Freek Veeger 147.545, 7 Wil en Peter van Heer- waarden 146.365; 8,Frans Stark en Bas Tromp 146 139; 9 Femmy Schuring en Frans Bos 145.51110 Chris Schraag en Willem Koomen 144 838 Het is nuttig als men zich bij de dis cussie over asielzoekerscentra re kenschap geeft wat er aan de hand is. In tegenstelling tot wat in de me dia steeds wordt gesuggereerd, gaat het bij meer dan 95% van de asiel zoekers niet om mensen wier leven in gevaar is, maar om mensen die tegen betaling door mensenhandelaren het land worden binnengebracht. Ze worden toegelaten op basis van een verhaal dat hun door de mensenhandelaren wordt geleerd; op basis van het werkelijke verhaal zou den ze nooit zijn toegelaten. Deze mensenhandel is uitstekend georga niseerd en is nauwkeurig en snel op de hoogte van welke criteria voor toe lating gelden. Ook breidt de mensen handel zich steeds meer uit: mensen worden tegenwoordig aan Zuid-Eu- ropese kusten met schepen vol aan gevoerd. Het gaat in de regel niet om vluchtelingen maar om gelukzoekers die uitsluitend om economische re denen komen. Het valt ook op dat ze nogal eens op vakantie gaan in de landen die ze ontvlucht zijn. Er is alle reden om kritisch te staan tegenover verhalen van asielzoekers die in het geheel geen reden hebben de waar heid te spreken. In Nederland kunnen verschillende belangengoepen wor den onderscheiden. Zo zijn er Vluchtelingenwerk, Pax Christi, de Raad van Kerken, talloze asiel advocaten en tolken Burgemeesters zijn er in verband met hun carrière en het financiële belang van het ge meente-apparaat voor dat er asiel centra in hun gemeente komen. Ook kleine aantallen ondernemers en spe culanten verdienen goed geld aan het onderbrengen van asielcentra. Bo vendien heeft, naast asielzoekers, de arbeidsmigratie een hoge vlucht ge nomen. Zo werden vorig jaar, zonder dat er enige ruchtbaarheid aan werd gegeven, meer dan 30.000 werk vergunningen afgegeven aan perso nen van buiten de Europese Unie. De bovenstaande pressiegroepen heb ben veel invloed op de politiek en de ambtenaren. In de praktijk komt het er op neer dat deze groepen in feite het beleid bepalen. De laatste jaren gaat de Texelse po litiek steeds meer landelijke trekken vertonen. Te weten: a. Veel tijd, geld en aandacht voor megalomane prestigeprojecten; b. Het zich laten leiden door wereldvreemde ideolo gieën, thans het zogenaamde multiculturalisme; 3. Het verwaarlo zen van het welzijn van de gewone burger. C.G.N. de Vooys, Den Hoorn. Teveel is teveel, ook al is het maar één borreltje. Dat ondervond een 47-ja- rige inwoner van De Koog, die zich dinsdagavond op de Emmalaan in Den Burg moest onderwerpen aan een alcoholcontrole. Hij blies 240 ug alcohol per liter lucht, waar 220 nog net is toegestaan om auto te mogen rijden. De man kreeg een boete. Texel'94 belandt steeds dieper in de zorgen. De ploeg van trainer Gerrie Plaatsman slaagde er ook zondag tegen titelkandidaat Foresters niet in het tij te keren. De thuisploeg was in Heiloo op alle fronten beter en won met 3-0. Hoe goed je ook verdedigt, er komt een moment dat je moet capituleren. Dat ontdekte Texel'94 zondag op pijnlijke wijze. Bijna een helft lang slaagde het team er op knappe wijze in doelpunten te voorkomen, maar op slag van rust sloeg Foresters binnen één minuut tweemaal genadeloos toe. Schoorl en Dijkhuis scoorden en beslisten daarmee in feite de wed strijd. Ook in de tweede helft domineerden de gastheren. Het enige dat Texel'94 daar tegenover kon stellen waren enkele vrije trappen. Bij één ervan trapte Martin Koorn de bal tegen de kruising Tien minuten voor tijd ver grootte Dijkhuis de voorsprong nog tot 3-0. Vriend en vijand complimenteerden trainer Plaatsman en zijn spelers voor hun positieve instelling in deze moei lijke tijden, maar veel zal het hen niet helpen in de strijd tegen degradatie naar de vierde klasse. Er resteren nog drie moeilijke wedstrijden. Zondag komt Volendam op bezoek. In de weken erop ontvangt de ploeg ook Den Helder nog en gaat het zelf naar MFC in Medemblik. Programma dinsdag 26 maart Veld A, heren 18.30 Slock-Agrifirm Autocentrale 19.15 Kobeko-Autocentrale DGM 20 00 DGM-Super de-Boer Kobeko 20.45 Paal 28-Tatenh. 1 Sportsh. 2 21.30 Sportshop 2-CVI Balcken 22.15 OSG-Balcken CVI Veld B, gemengd/heren 20.00 Fitt-Tatenhove 2 Beverdam 20.45 Beverdam-Bocksb. Tatenh. 2 21.30 Nioz-De Wit Install. Teso 22.15 Cocky's Kap.-Teso Nioz Veld C, dames 18 30 Smash'68-Milly's Goenga 19.15 De Krim-Goënga Milly's 20.00 NBC-Bar Sportief De Krim 20.45 Klif 12-Eierl. Huis NBC 21,30 Wessels-Sportshop Eierl. H. 22.15 Nokanto-Westerl. Sportshop Wedstrijdleiding Gertha en Mary (tel. 322434 320686) Veel Texelaars vinden dat Peter Bak ker door afstand te doen van het raadslidmaatschap onjuist heeft ge handeld. Dat is gebleken uit de poll op de website van de Texelse Cou rant (www.texelsecourant.nl). De vraag of het moreel juist is dat lijst trekker Peter Bakker na de verkiezin gen afstand heeft gedaan van het raadslidmaatschap, beantwoordde 62 procent ontkennend. Over de vraag of de gemeente moet meewer ken aan de verplaatsing van de jeugdherbergen waren de meningen verdeeld. 48 procent vond van met, de rest stemde er-wel mee in. Deze week is de vraag of de lezers al dan niet vertrouwen hebben in het nieuwe college. Met een snelheid van zes meter per minuut vordert de voltooiing van het fietspad langs de Westerweg snel. Achter de rijdende robot van Cobeton, een dochter van aannemer KWS, vormt zich het jongste deel van het nieuwe fietspad tussen Den Burg en Den Hoorn, dat wordt aangelegd in opdracht van de gemeente. Drie meter breed en 15 centimeter dik keihard beton De mortelwagen van RAB moet in totaal een kleine 400 kuub beton aanvoeren om de strook van ruim 800 meter te verharden. Een routinekarwei voor uitvoerder Rikus Mulder, die al vanaf 1980 in de aan leg van fietspaden zit. Hij ziet er op toe dat zijn mannen een rimpelloos tracé afleveren. Mulder mag er graag naar kijken, maar moet bekennen dat hij er zelf geen gebruik van zal maken. Dat geldt niet voor Texelaar Harm de Vries, die namens de firma Tatenhove betrokken is bij het werk. 'Ik mag er graag een rondje over fietsen.' In ver band met waterleidingen van en naar het PWN-station, is het laatste stukje fietspad naar de Pontweg in tegels uitgevoerd. Het laatste stuk fietspad, vanaf het Torenhuis naar Den Hoorn, is komend najaar aan de beurt. (Foto Gerard Timmerman) Voetbalvereniging Texel '94 zal de lampen op het terrein zodanig an ders te richten dat het verkeer el ders er minder last van ondervindt. Dat gebeurt naar aanleiding van de klacht die Gerhard Cadéq van de Waterweg bij de gemeente had inge diend. Hij had last van de scherpe lampen als hij 's avonds in het Hoge- berggebied fietste en veronderstelde dat ook het andere verkeer er hinder van heeft. De lampen zijn eigendom van de voetbalvereniging, zodat de klacht en het verzoek om er wat aan te doen aan het bestuur van Texel '94 werd doorgegeven. De vereniging zal een hoogwerker laten komen zodat de lampen anders kunnen worden ingesteld. Bij het plaatsen van de lampen is gewerkt volgens een 'verlichtingsplan' van de KNVB, waarin nauwkeurig wordt aangege ven hoeveel licht er moet zijn en hoe het over het terrein wordt verdeeld. Er staat echter ook in dat buiten het veld geen hinder van het licht mag worden ondervonden. Bij het Ankerpark in Oudeschild werd zondag de tweede wedstrijd gevist om het kampioenschap van de Sportvissersclub Texel. Van de vier deelnemende seniorleden eindigde Map van der Zwaag als eerste met tien vissen met een totale lengte van 208 centimeter. Tweede werd Nico Tessel (8 vis, 171 cm), derde Rein Kuyper (6 vis, 134 cm). Bij de jeugd werd Dennis Witte eerste met 6 vis sen (138 cm). Tweede werd hier Daan Hopman (2 vis, 36 cm). De volgende wedstrijd is de Paaswedstrijd. Deze wordt maandag Tweede Paasdag van 9.45 tot 13.15 uur gevist bij de dijk voor Oudeschild. Deelname kost 10 euro, vooraf opge ven is noodzakelijk. Dit kan bij Johan Hopman, tel 317297 of Ad Boshuis, 315116. Medewerkers van De Wiel en De Vries namen woensdag opnieuw slibmonsters in de vijver aan de Elemert. Die worden onderzocht om aan te kunnen tonen dat er geen asbest in de bodem zit. foto van Hottum) euro. Jan Koolhof (CDA) vond dit aan de hoge kant. 'Ligt er soms goud op de bodem?', vroeg hij zich verbaasd af. Bakker: 'Geen goud. maar wel slib klasse vier.' Hij doelde op het hoge gehalte aan zink in de modder. 'De kosten van het afvoeren daarvan zijn gigantisch De provincie neemt een deel van de kosten voor haar reke ning. De gemeente trekt 181.512 euro uit voor het opknappen. Bij elkaar moet achttienhonderd ku bieke meter slib worden afgevoerd naar een verwerkingsbedrijf in Den Helder. Voordat die het slib wil aan nemen, moet de gemeente eerst een 'schonegrondverklaring' afgeven waann staat dat er geen asbest in het slib zit. Medewerkers van De Wiel en De Vnes voeren woensdagochtend met een bootje op de vijver om mon sters te nemen die onderzocht wor den op de aanwezigheid van asbest. 'We verwachten niet dat het erin zit', zegt een woordvoerder van de ge meente, 'maar we moeten het kun nen aantonen.' De Vereniging Skatepark vindt dat het Skatepark aan de Elemert in Den Burg een extra toegang moet krijgen. De vereniging is bang dat het skatepark na het opknappen van de vijver en de directe omge ving niet goed bereikbaar meer is. Langs de vijver worden binnenkort flauwe oevers ingericht, waardoor het waterbergend vermogen van de vijver groter wordt. Ook andere waterlopen in de omgeving, waaron der een sloot voorlangs het skatepark, krijgen flauwere oevers om meer water op te vangen. Op die manier wil de gemeente de water overlast op het Sportpark verminde ren. Volgens voorzitter Danique Jongejan van de Vereniging Skatepark ont staat bij het skatepark echter het ri sico dat de baan straks onbereikbaar wordt voor ambulances of vrachtwa gens. 'We willen graag een extra in gang, zodat het park bij eventuele calamiteiten of onderhouds werkzaamheden toch toegankelijk is.' Ze hield haar pleidooi maandag avond, toen de politieke partijen tij dens een raadsbrede commissie vergadering spraken over de herinrichting van de vijver. Ze pleitte ook voor een betere verlichting van het paadje langs de vijver. Haar oproep vond gehoor bij demis sionair wethouder Peter Bakker. Die beloofde de wensen van de skaters mee te nemen in de uitvoering van de herinrichting. De totale kosten daar van (inclusief het uitbaggeren van de vijver) bedragen ongeveer 300.000 Ooit was er een tijd dat strand paviljoenhouders in het voorjaar in korte tijd een keet in elkaar tim merden en patat, limonade en ijs verkochten. Maar die ligt in een ver verleden. Tegenwoordig verrijzen aan het strand de meeste luxe bouwsels en steken de exploitan ten elkaar de loef af in hun streven het de badgast zo goed mogelijk naar de zin te maken. Ze hopen dat hun paviljoens over enkele jaren ook in de winter mogen blijven staan. Moderne strandondernemers bou wen hun paviljoens op uit containers, die door een telekraan in korte tijd precies op de goede plaats worden gezet. Maar voor dat het zover is, moet eerst de ondergrond precies de goede hoogte hebben en vlak als een biljart zijn. Voor Jurr en Jacomien Schuiringa van Westerslag bete kende dit dat een shovel uren in de weer was om de kop van de enorme hoop opgestoven zand te schuiven. Het paviljoen staat vergeleken met vorig jaar vijf meter landinwaarts. 'Want er is weer een stukje duin af gegaan', markeert Schuiringa. 'Dat gebeurt bijna elk jaar. En als er een zandsuppletie is geweest, schuiven we weer 15 meter op richting zee. Zo gaat dat. We zijn Rijkswaterstaat heel dankbaar voor al dat zand', zegt de ondernemer die al een jaar of twintig de scepter zwaait op paal 15. Met zijn echtgenoot, medewerkers en hulpen is hij al weken druk in de weer het paviljoen weer op orde te krijgen. Tij dens het gesprek melden zich enkele bierwachten, die de bierpomp aan sluiten. Moeder de vrouw sopt de Jurr en Jacomien Schuinnga bevestigen het naambord op hun strandpaviljoen. steeds niet toe. Toch zit het er vol- ramen en mengt zich ondertussen in het interview. Want zo'n bedrijf run je samen. Jurr: 'Er is in enkele tiental len jaren best veel veranderd in dit vak. Vroeger had je een veredelde snackbar, nu heeft elk paviljoen een ruim terras, een goed uitgeruste keu ken en een uitgebreide menukaart. En we zijn allemaal zeven dagen per week open. Van april tot de herfst vakantie. Dat gebeurde vroeger met.' Liever zouden ze het hele jaar open zijn. maar op enkele uitzonderingen na staat Rijkswaterstaat dat nog gens de gastvrouw wel aan te komen. Als bestuurder van de landelijke ver eniging van strandexploitanten kan ze het weten. 'Bij Zandvoort is een proef gestart om paviljoens het hele jaar te laten staan. Dit pilotproject duurt drie jaar en als de resultaten tot tevredenheid stemmen, dan mag het waarschijnlijk langs de hele kustOf dat betekent dat ze op Texel daad werkelijk allemaal het hele jaar open gaan, valt te betwijfelen 'Dan wordt de spoeling te dun. Maar een paar (Foto Gemrd Timmerman) erbij zou best kunnen Dan moeten ze wel daadwerkelijk open zijn, want een dichtgetimmerde keet op het strand, dat kant natuurlijk niet. Want het recht om te blijven staan geeft ook plich ten.' Intussen gaat het timmer-, schoon maak- en andere werk gewoon door. Want als het paviljoen klaar is. dan is de strandshop (kiosk, red.) aan de beurt, de catamaranschool en moe ten de 140 strandhuisjes nog op hun plaats worden gezet. Het Jongeren Informatie Punt (JIP) helpt jongeren komende maandag om geld terug te vragen van de be lastingen. Renske van IJsseldijk is aanwezig om hulp te bieden bij het invullen van de zogeheten Tj-for- mulieren. Jongeren die in 2001 een bijbaan of vakantiebaan hebben gehad, kunnen daarmee geld terug krijgen. Bij het JIP zijn de Tj-formulieren maandag aanwezig. Jongeren die in aanmer king willen komen, moeten een jaar opgave en een rekenmachine mee nemen. Voordat ze komen, moeten ze eerst even op de jaaropgave kij ken of er loonbelasting is ingehou den. Zo met, dan is teruggave met mogelijk, aldus het JIP. Jongeren die fulltime gewerkt hebben, komen evenmin in aanmerking. Het JIP is gevestigd naast jongerencentrum Time Out in de Wilhelminalaan in Den Burg. Renske van IJsseldijk is daar aanwezig van 15,00 tot 17.00 uur. Dit jaar is het tien jaar geleden dat Galerie Langewaal in De Waal haar deuren opende. Dit wordt gevierd met drie grote groepstentoon stellingen met veel kunstenaars die 'vast' aan de galerie verbonden zijn. In mei staat een uitgebreid feest op het programma met kunstenaars die het 'Texelgevoel' uitbeelden en in de herfst is er werk te zien van vele glas kunstenaars. Bovendien zijn er dan nieuwe kleuretsen van Kees de Waal te zien. Deze week begint in de galerie de voorjaarsexpositie over het thema 'het dier', waaraan twaalf kunste naars hun medewerking verlenen. Zo zijn er aquarellen van de oud-Texelse kunstenares Ludie Bakker, kleine schilderijen van de Duitse Ute Fomm, keramische beesten van Ynksje Pen ning, Lia Breed, Kees Hoogendam, Tineke Meinema en Maud Engberts. Verder bronzen bizons, paarden en hondjes van Annette Koek, pastels van Edith Bijkerk, steendrukken van Lense Elzinga, houtdrukken van Dianne Bakker en acrylschilderijen van Geertje van der Zijpp. De tentoonstelling duurt tot en met 18 mei. De galerie is open van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. De galerie is online te vin den op http:// langewaal.thirdtower.com. Het blijft spannend in de donderdag avondleague van het Texels bowlen, want verloor De Koogel vorige week drie plaatsen, deze week won het team deze weer terug. Met nog twee weken te gaan staat De Koogel nu op een gedeelde eerste plaats met het team van Super de Boer. De concur rentie zit hen echter vlak op de hie len. TZN en 't Praethuys hebben niet meer dat twee punten achterstand en de Branding en Badweg Sportief slechts drie. Omdat elke week vijf punten kunnen worden behaald, blijft deze competitie tot het laatst toe spannend. Bij de dames verloor koploper Klaver 4 van Juffertjes en won Pins van de nummer twee. WBZ. Districtsbestuurder Ingrid Pallada van de FNV Bouw komt vanavond (vrij dag) naar het eiland om vijf Texelse jubilarissen te huldigen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst met bloemen, toespraken en een diner zal ze Bertus Kiewiet en Tjeerd Douma een gouden speiu met robijn opspelden wegens hun 50-jarig lidmaatschap van de vakbond. Een gouden onderschei ding is er voor Piet Koorn en de 89- jarige C. Pool, die beiden 40 jaar lid zijn Een relatieve nieuwkomer in hun gezelschap is Jan Hoogewonmg, die 'slechts' een kwarteeuw lid van de FNV is en als blijk van waardenng een zilveren insigne krijgt.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 9