'Alleen de doorzetter, die de papierwinkel de baas kan, zal blijven' Cees Bakker van Hunsingo is 'de tevredenste boer van Texel' TEXELSE C0URANT @1-1-2 Meer dan een dip J$edri)v\gheid NFGV Verbanden tussen voeding en kanker Oosterendse begint nagelstudio Texel is af _r,..r,I r r VRIJDAG 29 MAART 2002 dsn zij." is strandjutten niet illegaal? Jawel. Maar op Texel blijkt "®t een nationale sport om waar dat kan de regels te omzeilen. Van gezag moeten de eilanders niets hebben. Vrijbuiters zijn het, "indt de burgemeester. "Bouwen ze een schuurtje aan hun huis, zeggen ze met een uitgestreken gezicht: o, had ik daar een bouw vergunning voor nodig dan?" Dat Texelaars buitengewoon mon dig zijn, daar is ze eveneens achter gekomen. Het barst op het eiland van de belangengroeperingen, verenigingen en stichtin gen. Toen de jongeren langere openingstijden wilden, richtten ze onmiddellijk het Twaalf Balcken-overleg' op. vernoemd naar een plaatselijk café. Met succes, in de winter zijn de kroegen nu een uur langer open. Bewoners komen op het gemeentehuis regel matig binnenwandelen om verhaal te halen over welke beleidsbe- sussing dan ook. "Ik kom eens effe een bakkie doen," zeggen ze dan- Geldorp-Pantekoek: "Het is niet zozeer dat de mensen hier ■(zonder zijn, het is het eiland dat de mensen bijzonder maakt." Reuma en werk Ongeveer één op de tien Nederlan ders heeft een vorm van reuma, welgeteld zijn dat 1,6 miljoen men sen. Het betekent vaak afstand moeten doen van een hobby, sport of zelfs van een baan of eigen be drijf. Reuma is ook een belangrijke ver oorzaker van het ziekteverzuim in Nederland. Velen raken door reuma arbeidsongeschikt. En zij die aan het werk blijven, moeten vaak heel wat hindernissen overwinnen. Veel onbegrip Veel patiënten hebben 't moeilijk met het onbegrip. Toch zijn zij nog vaak tot veel in staat. Begrip voor hun individuele (on)mogelijkheden kan juist bij het vinden van ge schikt werk doorslaggevend zijn. Steun het Nationaal Reumafonds Het Nationaal Reumafonds finan ciert zo'n 70% van het wetenschap pelijk onderzoek in Nederland. Andere activiteiten zijn: voorlich ting, aangepaste vakanties, indivi duele hulp en financieel steunen van de meer dan honderd reumapatien- tenverenigingen. Helpt u ook? Giro 324, /cBFc Amsterdam. v/ Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl Sombere buren beril iedereen wel eens Miar br) sommige mensen blijll het met b een tijdrite dip Oe somberheid duurt weken, maanden Zr hebben nergens zin in en komen nergens toe. ie rpn voortdu rend moe en voelen rtdt van binnen leeg Ze kunnen niet meer genreten C-»*1 t --1' Herkent u dit' Vraag dan de brochure aan. voor urelf ol iemand die u kent Bel 0Sb-2971197 lai 0S0-2971198. ol schri|l noai het NFGV postbus SI0J, SSOJ JC Utrecht inloiSntgvnl wrww.nlgv.nl Colette Kikkert in haar nieuwe nagelstudio In Oosterend (foto Gorvo Tunowman) \Nieuw leven op hoeve Hunsingo. 'In de lammertijd bracht ik wel vijftig pak hooi weg', vertelt Renet. En dat doet ze nog, maar nu samen met haar echtgenoot, die intussen het Brabantse bedrijf grotendeels heeft overgedaan aan hun oudste dochter, die er sinds een paar jaar als direc teur de scepter zwaait. 'De papier winkel die tegenwoordig overal bij komt kijken is enorm. De laatste vijf, zes jaar wordt door de nieuwe regel geving op geneesmiddelen ieder jaar twintig procent van de middelen uit de handel genomen en moet je maar zien die twintig procent te vervangen door andere producten. Neem nu het schapenwasmiddel dat we gebruiken om vliegen en daarmee de wormen bij het schaap weg te houden. Na 2002 mag het met meer gebruikt worden, maar er is nog geen goede vervanger voor ontwikkeld. Wat er voor in de plaats wordt aangeboden is net water. Dat kün je net zo goed niet gebruiken. En wat kan het gevolg zijn? Dat de boer weer naar ouder wetse middeltjes grijpt, zoals een scheut benzine, 't Schaap krimpt van de pijn, maar het helpt wel. Moeten we die kant op?' 'We zijn bezig met het ontwikkelen van homeopathische producten. Dat is toch de toekomst Alle nieuwe mid delen probeer ik eerst uit op mijn ei gen schapen. We hebben een soort proef boerderij, zou je kunnen zeg gen En ik heb misschien niet de mooiste schapen, al streef ik daar wel naar. Maar je moet niet alleen mooiigheid voor ogen hebben, een gezond product is minstens zo be langrijk Dat hebben we vorig jaar gezien met die mkz. Ik geloof in een gesloten bedrijf. Al dat gesleep is met goed. Op Texel zitten we in een unieke positie. Die.moeten we uitbui ten, om te proberen ziektes buiten de deur te houden. Er moeten zo weinig mogelijk beesten worden aange voerd van de vaste wal. Wij begon nen in 1990 met een koppel van der tig schapen van Nico de Wit en vijftig enterlingen van mijn schoonvader, Arnoud Langeveld van Nieuw Breda. Daar hebben we het koppel mee op gebouwd We hebben er nu 240 en meer willen we met. Het zijn er pre cies genoeg om voldoende aandacht aan te kunnen schenken. Heb je er meer, dan wordt de werkdruk hoger en daarmee de ziektedruk.' Is er voor boeren die alleen van de schapen moeten leven en die niet beschikkëri' ovéri'45' hectare land waarmee ze via programmabeheer of ooipremies een aardig bedrag kun nen binnenhalen wel een bpferham te verdienen met zo'n aantal, vraag ik hem 'Nee, zeker niet. Ik praat ook alleen voor mezelf. Ik ben de tevre- denste boer van Texel. Wij zijn in de gunstige positie dat we niet hóeven. Wij zijn luxeboeren. Al is het wel zo dat ik naar economie kijk, ik ben wél zakenman. Als ik erop moet toeleg gen, verander ik het. Het gaat de laat ste tien jaar een stuk minder in de schapenhouderij. En door de regel- Cees Bakker 'Het zakenleven zal altijd mijn Interesse houden. Maar ik ben een boer in hart en nieren. geving vanuit Brussel wordt het al leen maar moeilijker. Ik denk dat door de eisen het aantal schapenboeren zal halveren. Maar de helft die dan verdwijnt is de groep van de hobby boeren, waarvoor schapen slechts een tweede tak zijn. Alleen de doorzetter, die de papierwinkel de baas kan, zal blijven. In 2004 moeten volgens de nieuwe richtlijnen alle schapen scrapievrij zijn. Vanuit het ministerie was men fel op scrapie, omdat men een connectie veronder stelde met BSE, de ziekte van Creutzfeld Jacobs Intussen is aan getoond dat dit niet zo is. Scrapie is alleen ongezond voor schapen, maar een ziek schaap is gevoeliger voor andere ziekten en daarom is een ge zond schapenras van groot belang, ook economisch gezien. Een schaap met scrapie begint zenuwachtig ge drag te vertonen, afwijkend koppel gedrag, houdt zijn kop hertachtig hoog, heeft last van jeuk en verma gert zienderogen. Met een halfjaar is- le dood. Er is niks tegen te doen. De ziekte openbaart zich pas als het schaap anderhalf jaar oud is. Alle bqérén rtjipetjen yia een bloedprtk hun schapen laten testen. Dat is heel veel Wrk Of anders gezegd: een nieuwe uitdaging. Je moet steeds proberen de wet vóór te zijn. Wij zijn vorig jaar al begonnen onze schapen te testen en goeie rammen aan te kopen.' Onder het praten en koffiedrinken door wordt er geregeld even in de schuur gekeken Drie keer is een moederschaap ons te snel af en lig gen de lammetjes al nat en bloede rig achter haar in het stro als we in de stal verschijnen Het vlotte aflammen is een teken dat alles goed gaat. Toch nemen Bakker en zijn vrouw geen enkel nsico. 's Nachts gaan ze om de anderhalf uur uit bed om te kijken of alles rustig is in de schuur. 'Of vaker', vult Bakker aan. 'Als alles stil is op het weitje naast de stal en opeens begin nen er een paar kieviten lawaai te maken of je hoort blèren, dan is er iets aan de hand. Een lam is zijn moeder kwijt of hij zit aan de verkeerde kant van de heining.' De wacht in de voornacht is voor Renet, in de nanacht voor Cees. Vóór de morgenkrant, die om acht uur in de bus valt, worden de schapen van hooi en water voorzien Daarna wordt er ontbeten en ontspannen 'gekrant'. Dan worden de drinkemmers schoongemaakt, gaat er hooi in de ruiven, worden de uiers nagekeken en wordt er gekeken of de lammeren tierig genoeg zijn. 'Zodra een lam wat suffig is, weet je dat er iets met in orde is en moet je de oorzaak zien te ach terhalen. Heeft de moeder wel vol doende melk? Als dat niet het geval is, wordt een lam overgevend bij een ander schaap, dat op het punt van lammen staat. Bij mèërlingëh de sterkste weggehaald. De pootjes worden vastgebonden, zodat hij wat hulpeloos overkomt op de adoptie moeder Haar vruchtwater wordt over het adoptielam gesmeerd, met een oplossing van warm, zout water. Dat is om het likken door het moederdier te bevorderen. Het lam krijgt zo doende haar geur en zal sneller ge accepteerd worden. In tachtig pro cent van de gevallen lukt ditMislukt het, dan worden het zoglammeren, die met de fles of een spenenemmer gevoerd moeten worden. Na de kof fie worden de koppels op het land gevoerd, worden er dieren ontwormd en bekapt en gaan dieren van een enkel hok naar een groepshok, waar vijf of zes moederdieren met hun kroost huizen. Zo leert een schaap stapsgewijs zijn eigen lam te zoeken. Heb ik altijd gedacht, dat de lammer tijd de drukste tijd van het jaar was in de schapenhouderij, volgens Re net begint het werk daarna pas goed. 'Het koppel is dan bijna verdrievou digd door de aanwas van de lamme ren. En de schapen moeten zorgvul dig op uierontstekingen worden gecontroleerd en de lammeren op levendigheid.' Ook het weer is van groot belang. 'Koud schraal weer is niet erg, als het maar droog is. Nat tigheid is een grote boosdoener, die vooral voor veel hoefproblemen kan zorgen.' Schapen zijn in alles de rode draad in het leven van de Bakkers. Ook bij het Brabantse bedrijf Vee-Service nemen de schapenproducten de pro minentste plaats in. Bakker gaat er aofi-Toaar. één keer per maand Jieep om de zaken (mede) te regelen, maar het ligt in de bedoeling dat ook hun zoon in de toekomst een deel van het Brabantse bedrijf zal runnen, naast zijn zuster. Bakker senior kan zich dan geheel terugtrekken. 'Het zaken leven zal altijd mijn interesse houden. Maar het gewoon met onze schapen bezig zijn, is mijn echte lust en leven. Ik ben een boer in hart en nieren.' Tekst en foto's Corrie Timmer en verboden. Of, zoals Corry Heijne het uitdrukt: Texelaars zijn allergisch voor Verboden Toegang-bordjes'. Op uitnodiging van Ria Trap verzorgt W. van der Weel maandag 6 mei een lezing met als titel 'Voedsel en kan ker'. De spreker hangt de stelling aan dat het lichaam ziek wordt als het 'uit balans' is. Dit kan onder meer gebeu ren door overmatig roken, te veel zorgen en ergernissen, maar ook door onjuist en onvolledig voedsel. In zijn lezing gaat hij vooral in op de vraag hoe gezond het voedsel nog is dat we eten en of dit kan worden aan gevuld met natuurlijke supplementen. De bijeenkomst wordt gehouden op het adres Oranjestraat 5 in Oosterend en begint om 19.30 uur. Informatie is verkrijgbaar bi| Ria Trap, tel. 318219. DAAR RED JE LEVENS MEE staan, is volgens haar een fabeltje. 'Als ze met al te lang zijn, kun je er vrijwel alles mee doen.' Kunstnagels dienen volgens haar niet alleen een cosmetisch doel 'Chronische nagelbijters kunnen er veel profijt van hebben Kikkert denkt zich vooral te kunnen onderscheiden als manicure, waarbij ze nagels én handen verzorgt. Nagels worden gevijld en gepolijst, vingers krijgen een schuimbad en een vocht- inbrengende behandeling, de handen een massage. 'Het is toch prachtig om zo'n behandeling cadeau te doen.' Voor het werk heeft ze een slaapkamer als studio ingencht Maar ze is realistisch genoeg om te weten dat ze er geen dagtaak aan heeft. Om in de rest van haar onderhoud te voorzien, werkt ze op deeltijdbasis in hotel Bos en Duin. Ze werkt op af spraak en is telefonisch te bereiken via nummer 318 709. toe, 'als je van vijftig gulden in de week móet rondkomen, dan réd je dat.' Cees: 'Ik had veel verstand van schapen en heb me gespecialiseerd in schapenartikelen: flessen, spenen, instrumenten en geneesmiddelen. In 1975, drie jaar nadat ik voor mezelf was begonnen, was ik leverancier voor heel Nederland. Ik was ook de eerste die het koud brandmerken van dieren - met alcohol en koolzuurijs - introduceerde. Het brandmerken was de voorloper van het oormerk. Voor de boer een gemakkelijk identiteits- nummer in de melkstal, waar de koeien met de kont naar je toe staan. Ik kwam door dat merken in alle hoe ken en gaten van het land. Handel kost tijd en merken bracht direct geld op. Ik begon allerlei hulpmiddelen te bedenken en te maken. Dektuigen voor rammen maakte ik bijvoorbeeld zelf. ledereen kent wel de schapen met een blauwe of rode kont. Het idee kwam uit Australië en ik had er ergens in een Engels vakblad over gelezen.' 'We verhuisden naar Nieuwkuijck bij 's Hertogenbosch en daar startte ik mijn eerste bedrijfspandje, honderd vierkante meter. Dat was al een enorme stap vooruit. Het ging goed in de schapenteelt en de bestellingen liepen dusdanig dat ik in 1978 al ie mand in dienst kon nemen Een paar jaar later zette ik op een industrieter rein in Vlijmen een pand van 800 vier kante meter neer, nam vijf man per soneel in dienst en ging leveren aan de handel. De markt was willig Alles liep voor de wind en we kochten een boerderijtje in Drunen. met vijf hec tare land en een goeie dertig scha pen. Want hoe mooi ik het handelen ook vond, ik wilde boer zijn. In 1990 verkochten we de bedrijfsgebouwen en Cebeco zou de handel overne men. Wegens interne reorganisatie haakten ze op het laatste moment af En daar zat ik: wél een bedrijf, maar géén pand. En toen heb ik een nieuw bedrijfspand in Drunen laten zetten. Ik ging er opnieuw vol energie tegen aan.' Bakker is een gedreven verteller en komt van het één op het ander, aan gevuld door zijn vrouw. 'Een jaar la ter kochten we Hunsingo en was ik eindelijk boer, na twintig jaar. Ik had ook in Brabant kunnen blijven. We konden het goed met de mensen vin den daar, maar de grondprijs was er dusdanig hoog, dat ik de boerderij in Drunen met zijn vijf hectare gewoon kon ruilen voor de boerderij hier, waar vijfenveertig hectare bij liggen. Komt nog bij dat al onze familie hier woont. Inde eerste jaren was ik van zondag tot vrijdagavond in Drunen en zorgde Renet voor de boerderij hier.' Wie mooie nagels wenste, ging naar de studio van Nora in de Binnenburg. Lange tijd gold de Texelse onderneemster als autori teit. Maar steeds meer vrouwen willen sierlijke nagels en dus speelt de markt er op in. In de Peperstraat in Oosterend start Colette Kikkert onder de naam 'Artynails' een ei gen nagelstudio. Wie de handen eens wil laten verwennen, kan bij de manicure terecht. lA/ie aan de lente denkt, denkt aan narcissen, wollige wilgen katjes en dartelende lammetjes. De lente komt als een geschenk bi/aar je mets voor hoeft te doen. Maar de lammetjes dan? Krijgt de schapenboer die ook voor niets in de schoot geworpen? We steken ons licht eens op bij schapenboer Cees Bakker van boer derij Hunsingo bij de Ruigedijk. Koopman, boer en eigenaar van [fee-Service BV, een groothandel in diergeneesmiddelen en Veterinaire toepassingen, zoals lamverlossers, injectiespuiten, krijtblokken, dektuigen en oormerken. Texel is af. Dat is de conclusie die ILotte Boot trekt aan het eind van haar lijvige artikel in HP De Tijd van deze week. Een artikel waarin prominente Texelaars aan het woord komen on- Jder de kop 'Het kapitaal van Texel'. iEn verrassend genoeg blijkt iedereen het met elkaar eens te zijn: zowel ;Harry de Graaf als burgemeester jGeldorp en Corry Heijne blijken het imet Martin Warnaar, Menno Stam en Adriaan Dijksen eens te zijn: met rust, ruimte, natuur en een subtropisch jzemparadijs is Texel af. Hoewel alle sprekers er van overtuigd blijken dat het toerisme van groot belang is, jweten ze ook allemaal dat de natuur gespaard moet blgven, omdat dat het jgrootste kapitaal van het eiland is. Nu het aantal toeristische slaapplaatsen de 43.000 benadert, krijgen groot- denkende projectontwikkelaars geen poot meer aan de grond. Ook wordt uit het artikel - waarin Overkant consequent met hoofdlet ter wordt geschreven - duidelijk dat Texelaars een eigen mentaliteit ken nen en zich weinig gelegen laten lig gen aan van bovenaf opgelegde ge- Het Rode Kruis huldigde gisteravond vrijwilligers Riet Goeman, Marga Loos en Frans Eijgenraam, omdat zij zich achtereenvolgens dertig, tien en twintig jaar voor de vereniging heb ben ingezet Ze kregen een oor konde, een onderscheiding en een bos bloemen Goeman was onder meer actief bij evenementen en oe feningen, waarbij ze ook coördine rend werk verrichtte. Loos zette zich veel in bij de bloedafnames en Eijgenraam deed jarenlang de leden administratie. 'Daarnaast verrichtte je veel hand- en spandiensten zoals het rijden van de brancards naar de bloedafname', zei voorzitter Theo van Hattem. 'We hoefden maar naar je te kijken en daar ging je al.' IFoto Jeroon van Hatlum Aan ervaring heeft de Oosterendse (30) geen gebrek. Ze doorliep een op leiding en werkte twee jaar in de nagelstudio van Nora. Een mooie aanloop om voor zichzelf te begin nen, temeer ze dan niet voor elke klant naar Den Burg hoeft 'te racen'. Voor wie dat wil 'zet' ze kunstnagels, van acryl of fiberglas Daarover brengt ze een stevige deklaag aan, zodat de nagel er niet bij het minste of geringste af vliegt. Het leukste van haar werk is het versieren van die lange nagels. 'Lekker creatief bezig zijn, met verschillende kleuren. Van mets iets moois maken. Ik krijg altijd erg leuke reacties.' Dat kunstnagels een normaal functioneren in de weg geleden geboren op Diek 33 in Den Hoorn. Hij doorliep de lagere school en heeft het daarna nog een half jaar geprobeerd op de Lagere Landbouw school. 'Maar mijn probleem was dat ik graag wilde werken. Ik ben ermee opgehouden en bij mijn vader op de boerderij aan de slag gegaan. Dat ging toen allemaal veel gemakkelijker dan nu. Ik was de enige van de kin deren die boer wilde worden, dus wat was er in de weg? Ik trouwde Renet en we kwamen samen op Donatus te wonen. Mijn vader was een vergader man en ik werkte me zeven slagen in de rondte. We waren het steeds va ker met met elkaar eens en Renet en ik besloten weg te gaan. We kwamen op de kasteelboerderij van baron Van Heeckeren in Heukelum bij Leerdam terecht en daar zijn we twee jaar ge bleven. Ik hield veel van lezen en hield alle vakbladen op boerengebied bij. Vooral alles op schapengebied inte resseerde mij hevig. Op de boerderij kwam regelmatig een vertegenwoor diger in diergeneesmiddelen langs en als ik hem bezig zag, dacht ik: dat kan ik beter. Ik ben een eigen winkeltje begonnen. Zegge en schrijve één vierkante meter groot. Op een gege ven moment riep de baron, die dat niet ontgaan was, me bij zich en stelde me voor de keus: ophouden met mijn handel of vertrekken. Renet en ik besloten de gok te wagen en we verhuisden naar Gorkum.' Het waren zware jaren in die begin periode. 'Maar', voegt Renet eraan pe zon schijnt en de boerderij ligt er [tralend bij, omgeven door fris jroene weiden, waarop Texels meest lekende visitekaartje, het schaap. Diverse moederdieren hebben al de [org voor mekkerend kroost en met [en alleen voor het eigen lam be- loeld geluid houdt zij het jonge dier [lak bij zich voor bescherming en Moedermelk. Onder het dak van de ronumentale boerderij bevindt zich Ie 'kraamkliniek' waar Cees Bakker [n zijn vrouw Renet druk in de weer hn met hun hoogdrachtige en net Eerloste schapen Opvallend is de arde en de reinheid in de schuur. Alle nokken zijn voorzien van schoon stro, het is er licht en ruim. In de gangen ussen de hokken ligt geen strootje en de boer loopt op sokken vanuit het puis de schuur in en weer terug. 'Ik neb een verschrikkelijke hekel aan [ommel', verklaart Bakker de opmer kelijke opgeruimdheid. Ook rond het puis en op het erf wil hij geen troep pien. En om direct maar op een stukje Ergernis te komen: het is hem een hoorn in het oog dat sommige boe len hun dode dieren, in afwachting Lan de destructiewagen, zomaar ppen en bloot aan de weg laten lig gen. 'Dat is toch geen visitekaartje. Boor honderdvijftig gulden koopje bij tie gemeente een blauwe container En alle narigheid is daarmee uit het licht.' fcees Bakker komt uit een gezin met lien kinderen en werd drieënvijftig jaar

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 11