Floriade: de leukste tuin van Nederland Floriade L loord-Ujolland de provincie Noord-Holland informeert THEMA: feel the art of nature 2002 Bob Verburg, gedeputeerde voor economie, landbouw en Europa Straks, na de Floriade De provincie als spin in het web Hoe kom je bij de Floriade? Wat kost een entreekaartje en waar kun je dat kopen? Prijsvraag Peter Prins MEER PROVINCIENIEUWS OP WWW.NOORD-HOLLAND.NL jaart 2002 23 editie PROVINCIE' A Colofon De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie. Redactie en administratie: Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Eindredactie: Rienk van der Veen, tel. (023) 514 43 09, fax (023) 514 41 55, e-mail veenrj@noord-holland.nl Dit jaar is het 150 jaar geleden dat de Haarlemmermeer werd drooggelegd. Midden in die gewonnen polder ligt nu een tentoonstellingspark van 65 hectare dat, naar ver wachting, zo'n drie miljoen bezoekers zal trekken. Open van zaterdag 6 april tot en met zondag 20 oktober, dagelijks van 9.30 tot 19.00 uur. Motto: feel the art of nature. Het feest moet nog beginnen. Maar nu al staat vast dat allerlei voorzieningen, inclusief de openbaarvervoerverbinding en ontsluitingswegen, straks goed van pas zullen komen. Immers, het is de bedoeling om vóór 2010, in en rond de Haarlemmermeer, zo'n 2000 hectare groen te ontwikkelen. En vanzelfsprekend moet al dit groen ook bereikbaar zijn. Eén groot recreatiegebied, bestaande uit het Haarlemmermeerse Bos, het Floriadeterrein en de Groene Weelde, dat is één van de plannen van het project Haarlemmerméér Groen, een initiatief van o.a. de provincie. Met de Floriade in het vooruitzicht, raakte dit plan in een stroomversnelling. En met succes. Hetzelfde geldt voor de omgeving van het tentoon stellingsterrein. Daar ligt nu de Groene Weelde. In dit park van 120 hectare kun je heerlijk fietsen, wandelen, paardrijden en kanoën. Al tijdens de aanleg werd door alle betrokkenen intensief samengewerkt. Met het zand dat in de Groene Weelde vrijkwam bij het graven van waterpartijen is op het Floriadeterrein de Big Spottershill opgericht. Ook is hard gewerkt aan een net van fietspaden. Mooi is bijvoorbeeld het pad over de Geniedijk, een voormalig onderdeel van de Stelling van Amsterdam. Straks, wanneer de tentoonstelling al lang tot het verleden behoort, bezit Haarlemmermeer een kostbaar aandenken in de vorm van een uitgestrekt, zeer toegankelijk natuurgebied. Tot vreugde, ongetwijfeld, van de vele mensen die hier rond 2010 zullen wonen en werken. Meer informatie: Eugenie ten Hag, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 31 66, e-mail: Hage@noord-holland.nl Het WEB van Noord-Holland en de paden er naar toe zijn echt klaar als de Koningin op 5 april de Floriade opent (foto: Ella Tilgenkamp) Eens in de tien jaar heeft Nederland een wereldtuinbouwtentoonstelling. Telkens ergens anders maar al voor de derde keer in Noord-Holland Ditmaal midden in de Haarlemmermeer. En op het terrein van deze tentoonstelling, centraal gelegen, ligt een verrassend paviljoen. Het heet Het Web van Noord-Holland. In een web is vrijwel alles met alles verweven. In een provincie ook. Dus is het zo gek nog niet om het provinciebestuur als spin in het web te zien. Immers, op vrijwel alle terreinen van het maatschappelijk en cultureel leven is dit bestuur actief. Ga zelf maar kijken. In Het Web van Noord-Holland. Van buiten lijkt dit Paviljoen een ruimteschip. Het heeft een schotelachtige vorm en een glimmende buitenschil En ja hoor, eenmaal binnen waan je je in een andere wereld. Je ziet een projectiescherm van 3602. En je stuurt zelf. In een boeiende multimediapresentatie zwerf je door vijf verschillende werelden, die van de kunst, de recreatie, de cultuur, economie en de verschillende Noord-Hollandse omgevingen. Je eigen universum en tegelijkertijd de werkvelden van de provincie. Trouwens, ook voor het naar Noord-Holland halen van de Floriade heeft de provincie zich sterk gemaakt Met een bijdrage van vier miljoen gulden, met de ontsluiting van het terrein door de aanleg van de provinciale weg N205 van Haarlem naar Nieuw Vennep, met een nieuwe openbaarvervoerverbinding, de Zuidtangent, en met een grondige planologische voor bereiding. De spin in het web. Ga het allemaal bekijken. Meer informatie: Eric te Brummelhuis, tel. (023) 514 36 29, e-mail: brummelhuise@noord-holland.nl Nog volop hijswerk op Big Spotters Hill met een mooi uitzicht op de paviljoens in aanbouw en het water van de Groene Weelde (Foto: Ella Tilgenkamp) Het Floriadepark, een ontwerp van landschapsarchitect Niek Roozen, is in drie delen opgesplitst. Inzendingen uit Afrika, Azië, Amerika en Europa zijn over het hele park ver spreid. Aan de noordkant ligt bij het Dak; daar komt ook de spectaculaire entree. Er is o.a. een vallei voor mediterrane inzendingen, een overdekt gedeelte met binnententoonstellingen, de futuristische Kas van de Toekomst en Dreamscape, een plantaardige droomwereld waarin je ruikend, voelend en proevend rond kunt dwalen. Ten zuidwesten hiervan ligt naast de Berg, met als grootste attractie de 40 meter hoge uitzichtheuvel Big Spotters' Hill. Thema: wonen, werken en recreëren in 2010, uitgewerkt op een tiental eilanden van 60 bij 60 meter. In allerlei vormen komt hier de verstrengeling van groen, architectuur, industrie en kunst aan bod. En dan is er nog aan het Meer, het 25 jaar oude Haarlemmermeerse bos dat met z'n hoogteverschillen en centrale waterpartij de sfeer van een romantisch Engels landschap uitstraalt. In een veelkleurige voorjaarsbloei van tienduizenden verwilderings- bollen en een miljoen bloembollen zal zich hier binnenkort the art of nature, de kunst van de natuur, in volle glorie doen gevoelen. En dat is nog pas het begin... Meer informatie: (023) 562 20 02, internet: wumfloriade.nl Wie met het openbaar vervoer naar de Floriade wol, kan de nieuwe Zuidtangent nemen. De comfortabele, stille bus rijdt van Haarlem NS via Schalkwijk en Vijfhuizen naar de Floriade. En vanaf Amsterdam Bijlmer via Schiphol en Hoofddorp. Gemiddeld iedere tien minuten levert zij een gratis verbinding want een toegangskaart voor de Floriade geldt als vervoersbewijs voor de Zuidtangent. Wilt u liever met de auto? Neem dan de rueuwe provinciale weg N205 die op 28 maart wordt geopend en de belangrijkste toegangsweg vormt tot de Floriade. Vanaf het Rottepolderplein Zuid loopt hij langs Hoofddorp in de richting van Nieuw-Vennep. Vanuit het zuiden kom je erop via de N207, vanuit het noorden via de A9. Parkeren: bij het parkdeel bij het Dak is een parkeerterrein voor 5000 personenauto's. Touringcars kunnen terecht op een parkeerterrein bij aan het Meer. Wie liever fietst, vindt fietsenstallingen bij beide ingangen, noord en zuid Het uitgebreide, grotendeels vrijliggende fietspadennet in de gemeente Haarlemmermeer belooft een veilige en prettige fietstocht. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa's, bij diverse VW's in de regio en elders in het land en via de telefoon. 0900-0555 Dagkaarten kosten 17,- voor volwassenen en 8,50 voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Abonnementen kosten 55,- (standaard) en 42,- (midweek); kinderen 27,50. Meer informatie: Godfried Rijssemus, tel. (023) 514 52 63, e-mail: rijssemusg@noord-holland.nl en Floriade, tel. (023) 562 20 02, internet: www.floriade.nl In februari vroeg de Pagina naar het ministerschap van commissaris Van Kemenade in het kabinet Den Uyl. Inderdaad, hij was minister van onderwijs. Er waren zo veel goede inzendingen, dat er geloot moest worden. Binnenkort gaat de uitnodi ging aan 20 prijswinnaars de deur uit voor een rondleiding in het provinciehuis met twee personen op zaterdag 1 juni. Deze maand staat de Floriade centraal. De prijsvraag luidt: reeds tweemaal eerder vond in Noord-Holland een Floriade plaats, In welke twee plaatsen was dat: a) Amsterdam (Amstelpark), b) Amsterdam (Gaasperplaspark), c) Bovenkarspel, d) Recreatiepark Spaamwoude, e) Terrein bloemenveiling Aalsmeer. Onder de inzenders van het goede antwoord verloten wij 75 uitnodigingen voor twee personen voor een ontvangst met lunch in het provinciaal paviljoen op vrijdag 21 juni a.s. Na afloop kunt u zelfstandig de tentoonstelling bekijken. Uw antwoord kunt u, tot 25 april, weer sturen naar: Redactie Pagina Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Fax (023) 514 41 55, e-mail: veenrj@noord-holland.nl Gedeputeerde Bob Verburg onder het zonnecellendak naast de Kas van de Toekomst (Foto: Ella Tilgenkamp) over de Kas van de Toekomst, te zien op de Floriade: "De glastuinbouw is een economisch sterke sector binnen de Noord-Hollandse land- en tuin bouw. De provincie is daarom voorstander van een geconcentreerde projectmatige groei met aandacht voor landschappelijke inpassing en energieverbruik. Daarom heb ik, al in 1997, een discussie over een Kas van de Toekomst op gang gebracht. Een energiezuinige en tóch rendabele kas. Kon die ontworpen worden? Ja, dat kon. Op de Floriade 2002 staat een demonstratiekas waaraan ook de provincie finandëel heeft bijge dragen. Een wereldtuinbouwtentoonstelling als de Floriade biedt ongekende promotiemogelijk heden. De wereld kan er kennismaken met het beste dat de sector te bieden heeft. In het geval V5n de Kas van de Toekomst is dat een voor proefje van het ideale glastuinbouwbedrijf in 2010. In deze kas krijgt de bezoeker inzicht in milieuvriendelijke en energie- en arbeids besparende productiemethoden. Veredelaars en kwekers presenteren er hun brede sortiment bloemen en planten. Maar de Floriade biedt meer! Ook voor het grote publiek.Voor lief hebbers van tuinen, architectuur, interactieve virtual reality-presentaties, bloemententoon stellingen, kunstobjecten, stedelijke groenvoor zieningen en nog veel meer, is zij een absolute must. Kom en beleef het mee, deze unieke manifestatie. Ik raad het u aan!" Peter Prins (rechts) met de jongens op fort Wcshxver in Den Helder (foto: Ella Tilgenkamp) Lid provinciale staten (Groen Links) Als statenlid van GroenLmks ga ik voor een actief werkgelegenheidsbeleid van de provincie Noord-Holland. Met een jaarlijks budget van ca. 1 miljoen euro zijn in 2001 ruim 2700 mensen aan werk geholpen in 35 projecten. Prima resultaat en een efficiënte en doelmatige inzet van provinciaal geld. Een van die projecten is Stichting Herstelling, een samenwerking tussen de provincie, gemeente Amsterdam, werkgevers en scholingsinstituten. Moeilijk plaatsbare werkloze jongeren kunnen op de Stelling van Amsterdam werkervaring en arbeidsdiscipline opdoen. In Den Helder is zo'n project opgezet op de Oude Rijkswerf Willemsoord en de forten van de Stelling Den Helder Ik werk als projectleider met deze jongeren op de forten in Den Helder. Ik ben dankbaar dat ik op deze wijze langdurig werkloze jongeren uit die stad aan het werk kan helpen. Zij doen discipline op, werken aan behoud van cultureel erfgoed en krijgen daar waardering voor. Dat geeft hen geloof in eigen kunnen. Peter Prins, Kerwin Lucasstraat 12,1112 LH Diemen, tel. (020) 698 18 04, e-mail: paprins@hetnet.nl

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 15