ft F 8 fS t~ T E X E LS E^i COU RANT Parkeerverbod bij RK kerk Oudeschild Rosenboom 'hertaald* Journaal van Bonteko Maquette en navigatiespel in 'VOC-museum y •TEXELSE COURANT ^v'v5a|x:: J^edrijvigheid Echtpaar Kragt nieuwe eigenaar van Jonk Verhuur BEZORGERS Thema-avond rond epilepsie 't Amateurtje in de herkansing Waar gebeurd Geen krant gekregen? Bel uw bezorger Paaltjes tegen parkeren aan Burdetstraat Onvoldoende inschrijvingen verbouw school De Koog kan patat blijven halel Literaire avond in kader VOC-ja Smoesjes VRIJDAG 29 MAART 2002 i ri Foto Joop Rommets! Joop Jonk (rechts) deed haar verhuurbedrijf over aan het echtpaar Henk en Jenneke Kragt. Henk en Jenneke Kragt zijn de nieuwe eigenaren van Jonk Ver huur in De Koog. De voormalige ei genaren van Hotel Brinkzicht na men het bedrijf over van Joop Jonk, die appartementen van zich zelf en anderen aan toeristen ver huurde en na een arbeidzaam le ven wel eens wat meer tijd voor zichzelf wilde. De receptie verhuist mee: van de Dorpsstraat naar Zee kraal 23. De deal kwam min of meer bij toeval tot stand. Aanvankelijk had het echt paar Kragt belangstelling voor het appartementenverhuurbedrijf van Harry Jonk. Toen in een gesprek bleek dat zijn onderneming een stuk groter is dan wenselijk, tipte Jonk dat zijn zus Joop haar (wat kleinere) be drijf ook wilde verkopen. Dat bleek te kloppen, al stonden Jonks plannen nog allerminst vast. 'Ik heb het bedrijf elf jaar gehad. Maar eigenlijk heb ik mijn hele leven lang al hard gewerkt. Ik had er wel eens over nagedacht: hoe lang wil ik dit nog? Toen Henk en Jenneke op mijn pad kwamen, stond ik nog met te springen. Maar praten kan altijd en van het eén kwam het ander.' Saillant detail is dat het uit Overijssel afkomstige echtpaar Kragt zich zes tien jaar geleden op Texel vestigde na een tip van Joop Jonk, die toen nog bedrijfsleidster was van Hotel Beatrix. 'We kwamen al jaren op va kantie op Texel en het leek ons steeds leuker zelf een hotelletje te runnen op het eiland. We logeerden bij Joop en 's avonds, toen we een praatje maak ten. hoorden we van haar dat Brink- zicht te koop stond. Een dag later zaten we bij de makelaar.' De Kragts exploiteerden het hotel dertien jaar lang. Sinds drie jaar wa ren ze op zoek naar een nieuwe uit daging Ter overbrugging werkte Jenneke bij de receptie van vakantie park De Sluftervallei, terwijl Henk zijn oude beroep in de bouw oppakte bij Maarco Bouw Samen startten ze vorig jaar een ontbijtservice, waarbij mensen broodjes, koffie en andere lekkernijen aan huis kunnen laten bezorgen. Die 'tak' van hun bedrijf houden ze in stand, terwijl Henk nog drie dagen in de week als bouwvak ker actief blijft. Maar de meeste tijd gaat toch wel zitten in het bedrijf dat met ingang van 1 januari 2003 Vakantiebureau Texel zal heten. Momenteel verhuren ze zo'n 24 pan den, waaronder ook accommodatie voor groepen. Ze willen hun werkter rein echter wat uitbreiden. 'Als men sen één of meer appartementen of bungalows verhuren en ze willen de rompslomp van verhuur en adverte ren kwijt, dan kunnen ze dat aan ons uitbesteden. Het hoeft niet perse een vakantieverblijf te zijn. Als ze hun huis voor de zomermaanden willen verhu ren, dan regelen wij dat ook graag.' Cjrocn 'ZwarL-J'exeU in bet harL. Naam Peter van Heerwaarden John v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Madeion Hin Erik van Es Petra van Es David van Es John van Heerwaarden Ada Huisman A. van Tongelen Mevrouw Barhorst Peter Bakker Mw. W. van Benthum Sacha van der Velden Marian Krotje Rob Kooiman Leo Witte Emmy Boerhorst Johnny Hin C. Broekman Jorieke Meijer Bas Gerritsen D.M. Boon-Dijker Sandra Bremer Mw. S. Koopman-Grit Gijsbert Buijsman J. Hillen Patrick de Graaf Eveline Veeger mw. T. Witte-de Vries Danny Goënga Tobias van der Zee Duco v.d. Kuijl Jorina Hooyschuur Route Den Burg A. Den Burg A1 Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D. Den Burg E Den Burg F. De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln Kogerwg /Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr. De Mars (oudste deel en fase 3), Spinbaan De Mars v a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild. Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Westerw., Akenbuurt, J Ayeweg, Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95, Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterw., Driehuizen Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw., Oorspr.w., Stengw., Limietw. Eierland, Postw. 132 - 213, Oorsprongw.. Hollandsew. Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oost Spangerw., Marsw., Kadijksw Hallerweg, Ongeren, Meiertebos, (Waalen)burgerdijk, Veenselangweg, Oostkaap. Zevenhuizen Hogeberg, Reijer KeijserstrHallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68 Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82... Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Californiëweg, Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41, Bosrandw. va. 516 Kogerweg De Kaai, Genteweg 1-6 even Hoornderw Hemmerw., Emmaln. 33, De Grie Slufterweg/Zanddijk 31 25 73 31 55 79 31 20 38 31 51 66 31 40 30 31 40 30 31 40 30 31 55 79 31 44 78 31 04 43 31 27 63 31 93 03 31 79 36 31 65 80 31 89 30 31 39 56 31 40 03 31 55 17 31 79 08 31 63 62 31 64 78 31 63 24 31 83 07 31 88 37 32 29 76 31 43 75 31 39 95 31 42 16 31 22 29 'Epilepsie bekeken vanuit de medi sche en de maatschappelijke kant' is de naam van een thema-avond, die dinsdag 9 april wordt gehouden in De Buureton (Molenstraat 2) in Den Burg. Spreker is neuroloog dr. O.G. Mulder. Hij gaat in op het streven om de kwa liteit van het leven van epilepsielijders te verhogen en de gevolgen die dit heeft voor de patiënten zelf, hun naaste omgeving en de maatschap pij. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt georganiseerd door Epilepsie Vereniging Nederland, af deling Noord-Holland De toegang is gratis Nadere informatie kan worden ingewonnen via e-mailadres evn.nh@wanadoo.nl en telefonisch bij mevrouw K. Keijser-Daalder, tel. 316218, mevrouw M. Koper, tel. 0299-422362 en mevrouw J. Govers, tel. 036-5338687. Nadat twee eerdere uitvoeringen wegens ziekte van één van de hoofd rolspelers werden afgelast, gaat toneelvereniging 't Amateurtje zater dag 6 en zondag 7 april in de 'herkansing'. Het gezelschap brengt het drama De martelgang van kromme Lindert, geschreven door A.M. de Jong, de auteur van de be kende reeks over de Brabantse boerenzoon Merijntje Gijzen. Beide voorstelling vinden plaats in dorps huis De Wielewaal in De Waal. Op zaterdag begint deze om 20.00 uur. Na afloop is er live-muziek van de band New Bom De voorstelling van zondag begint om 14.30 uur en is speciaal bedoeld voor senioren. Kaarten zijn te bestellen via tel. 315277 en 315248. 31 21 17 31 53 65 31 89 15 32 04 40 31 16 53 Den Burg A: Gollards/Samen Eén. Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even. Binnenburg Burgwal. P v. Cuyckstraat, Elemert. Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat. Groeneplaats, Hogerstraat, Ada van Hollandstraat, Hollewal, Kantoorstraat, Keesomlaan 9-39; Molenstraat, Molendwarsstraat. Parkstraat, Schilderend 6 en 10. Stenenplaats, Vismarkt, Vogelenzang, Warmoesstraat. West straat. Weverstraat, Pater Witteplein, Zwaanstraat Den Burg A1: Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven. Noordwester, Schoorwal, Vaargeul. Golfslag. Vloedlijn. Zeebries. Dumreep. Den Burg B; Achterom, Bernhardlaan 50-...even en 63-121 oneven, Bmsbergenstraat, Brouwer straat, Drijverstraat, Marelstraat. Starkenburgh. Thijsselaan. Waalderstraat 45-86, Wilhelmina- laan 37- oneven 50-120 even, Wilsterstraat. Den Burg C: Beatrixlaan 145- ..oneven en 60- even, W van Beierenstraat, Boogerd Jan Dirkszoord, Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles, 48-76 Jonkerstraat. Kogerstraat 59- oneven en 76- even, Lijnbaan Den Burg D: Wilhelminalaan 1-35 oneven 2-48 even, Julianastraat. Burdetstraat, Mr Kraaistr Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr.. Lieuwstr., Hof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123- oneven Mancoweg, Schoonoordsingel. Waalderstraat 2- 48 even en 1 -43 oneven, Wagenmakerstraat Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg. Keesomlaan 1-7, Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even, Slingerweg 21-27. Het college heeft besloten een parkeerverbod in te stellen op de De Ruyterstraat nabij de katho lieke kerk van Oudeschild. Argu ment is dat er genoeg ruimte kan worden gemaakt op de parkeer plaatsen aan het Bolwerk. Er zal worden opgetreden tegen het langdurig stallen van trailers, bo ten, campers en andere zaken die op parkeerplaatsen niet thuisho ren. Dit is een van de 'verkeersbesluiten' die het college heeft genomen, al dan met gevolg gevend aan verzoeken uit de burgerij en de naar aanleiding daarvan ingewonnen adviezen van de Overleggroep Verkeerszaken. De andere besluiten: Er komt een parkeerverbod in de bocht van de Thijsselaan ter hoogte van pand 122. Tevens komt er een wegversmalling en zullen enkele parkeerplaatsen worden gemaakt in het gemeentelijk groen aldaar. Het verzoek van een bewoner om eenrichtingverkeer in te stellen, wordt afgewezen omdat de straat daar te lang voor is en de men sen dus helemaal moeten omrijden. Er komt een extra parkeerplaats voor invaliden op het parkeerterrein aan de Vogelenzang. Parkeerwachters heb ben gemeld dat daar behoefte aan is. Op de kruispunten Stolpweg- Naalrand in Den Hoorn en Mulder- straat-Vliestraat in Oosterend wordt de voorrangssituatie gewijzigd. Er worden haaientanden op het fietspad gezet, zodat fietsers voorrang moe ten geven. Op dit moment hebben fietsers nog voorrang als ze van rechts komen. Het pad langs de Stolpweg ligt echter links van de weg, wat onlogisch en onoverzichtelijk is voor het verkeer dat van de Naalrand komt. Voor de kruising Mulderstraat- Vliestraat geldt hetzelfde. Het parkeerverbod ter hoogte van garage Kievit op de Jonkerstraat wordt opgeheven Het werd ooit in gesteld omdat anders de vrachtau to's van Kievit de draai naar en van de garage met konden nemen. Nu de garage met meer actief is, kan het parkeerverbod worden geschrapt. Ook het parkeerverbod bij schapen boerderij De Noordkroon wordt op geheven, althans volgend jaar. Het verbod had te maken met het bezoek dat de schapenboerderij trok. De boerden) beschikt tegenwoordig ech ter over een ruime eigen parkeer gelegenheid, zodat het nauwelijks meer voorkomt dat mensen hun auto langs de weg zetten. Het heeft dus ook geen zin meer om dat te verbie den. Van exploitante Renske van den Tempel mag het verbod al direct wor den opgeheven. 'Prima, wéér een paar verkeersborden minder'. Dorpen Het college heeft ook beslist over verkeerswensen die naar voren kwa men in de jaarlijkse openbare verga- De vele ouders die hun kinderen met de auto naar de school De Fontein brengen en later weer ophalen, ver oorzaken een licht chaotische parkeersituatie op de Burdetstraat. De gemeente heeft daarom besloten dit parkeren tegen te gaan door een paaltje te plaatsen voor elk pand dat een oneven nummer draagt. dering van de dorpscommissies met b en w. Er komen zes parkeerplaat sen aan de Vliestraat (aan de kant van het voetbalveld) in Oosterend. Tevens komt er een bord waarmee wordt verwezen naar méér parkeer gelegenheid. namelijk op de grote parkeerterreinen elders in het dorp. Op het Bolwerk bij de komgrens van Oudeschild komt géén slinger in de weg als verkeersremmende maatre gel. Het is te duur. Het college geeft echter toe dat er wat moet gebeuren omdat de blokken op de weg waar mee wordt aangegeven dat de snel heid van 80 naar 50 kilometer per uur moet worden teruggebracht, nauwe lijks effect hebben. Er zal dus iets anders worden bedacht Het parkeerterreintje bij het dorpshuis van Oudeschild staat regelmatig vol. Het college voelt echter niets voor uitbreiding van dat terreintje en ook niet voor parkeren langs het Bolwerk. Eerst wordt nagegaan of de voertui gen die op het terreintje staan daar wel thuishoren. De voorrangssituatie op het Bolwerk wordt niet veranderd. De situatie zal opnieuw worden bekeken als te zijner tijd de herstructurering van de Heemskerckstraat aan de orde is. Bewoner Jaap Duinker van de Kerk straat in Den Hoorn kan de inrit van zijn woning vaak niet gebruiken om dat er geparkeerde auto's voor staan, vooral op de Hoornder Donderdagen. Het college voelt echter niets voor een parkeerverbod voor éen kant van de straat omdat dit een te zwaar mid del is. In plaats daarvan zullen bij de aanleg van de laatste fase van het fietspad Den Burg-Den Hoorn extra parkeerplaatsen worden gemaakt. Het college zal in overleg met Staats bosbeheer de bewoners van de Zanddijk in Eierland verzoeken hun auto's met langer half op het fietspad te zetten. Het idee om een maximumsnelheid van 30 kilometer in te stellen voor de wegen rond De Koog is door het col lege van de hand gewezen. De be doelde wegen zijn daarvoor met ge schikt en de maatregel zou ook ongeloofwaardig zijn. De huidige maximumsnelheid van 50 kilometer moet daarom voldoende worden ge acht. Ook het verzoek om verkeers remmende maatregelen op het laat ste gedeelte van het Hogereind in De Waal. wordt niet ingewilligd. Het wordt overbodig gevonden omdat het geen doorgaande weg betreft en het wegbeeld zodanig is dat geen extra voorzieningen nodig zijn. Het college vindt dat voor de aan besteding van de verbouw en uit breiding van de Jozefschool in Den Burg tenminste twee, liefst drie aannemers moeten worden uitge nodigd. Desnoods moeten bedrij ven van het vasteland worden ge vraagd. Dat is conform de regels, maar de Jozefschool had omwille van tijd winst en efficiency verzocht om met één aannemer te mogen onderhan delen, zoals ook is gebeurd bij de verbouwing van school De Bruinvis in Oudeschild. Het college wil echter met opnieuw van de regels afwijken. Argument is dat soortgelijke andere verzoeken dan moeilijk afgewezen De Koog tijdens Pasen zonder snack bar? Het zag er even naar uit, omdat de verbouwing van PP Automatiek van Anton van der Vis aan de Dorp straat nog lang niet achter de rug is. Om een dergelijk gemis in het bad- dorp te voorkomen, heeft Van der Vis tijdelijk een mobiele snackbar ge huurd, die gisteren voor de deur van 'Paultje Patat' werd geplaatst. 'Di verse Kogers hadden me er al op aangesproken, omdat het er naar uit zag dat er anders geen snackbail zijn.' Van der Vis wijst erop dsf andere gelegenheden natuurlijk patat te verkrijgen is, maar dal dorp maar één 'echte' snackbar J 'Er was er ook één bij De Toekoi maar die is voorlopig nog met op Van der Vis verwacht dat de vert wmg tegen de Pinksteren klaar is die tijd staat de snackwagen voo deur om De Koog toch van een tatje te kunnen voorzien. Auteur Thomas Rosenboom is donderdag 11 april in het Zeemanskerkje te Oudeschild te gast bij de Boekwerkers, het sa menwerkingsverband van Texelse boekhandelaren en de openbare bibliotheek. Rosenboom, die twee keer de Libris Literatuurprijs won, is uitgenodigd naar aanleiding van zijn 'hertaling' van het Journaal van Bontekoe, het logboek van de be roemde VOC-schipper. Het werk werd ingeleid en geannoteerd door oud-Texelse Vibeke Roeper. De 46-jarige Rosenboom, die psy chologie en Nederlands studeerde, is een gerenommeerd schrijver. Zijn eerste verhalenbundel, De mensen thuis, werd in 1984 direct bekroond met de Lucy B. en C.W. van der Hoogtprijs. Sinds 1985, toen zijn eer ste roman - Vriend van verdienste - verscheen, is hij beroepsschrijver. De hoofdpersonen in' het vroege werk van RoSehböorfi^'vi/öTtiëW 'héër^ én weer geslingerd tussen braafheid en de wens een beter mens te worden en sadisme en machtswellust. Zijn schrijfstijl is geprezen, maar ook be kritiseerd. Sommige recensenten vin den die te barok en daardoor onge nietbaar. In interviews zegt de schrijver dat hij expres 'wanstaltige' passages schrijft. Hij wil daardoor afstand scheppen tot het 'tijdgebon den persoonlijke' en het algemene tot uitdrukking brengen. Critici heb ben het werk in verband gebracht met vermaarde voorgangers Gerard Reve, Simon Vestdijk. W Frederik Hermans en Arthur Schendel. In 1994 verscheen de lijvige hij sche roman Gewassen vlees. I werd genomineerd voor de Goi Uil en bekroond met de Literatuurprijs. 'Miraculeus, wal rijk boek is dit, zowel stilistisc! inhoudelijk', oordeelde de Volksk Ook Publieke werken uit 1999 lovend ontvangen. Voor deze rische roman werd hij voor de t' keer geëerd met de Libris Litera prijs, iets wat nog geen enkele si ver was overkomen. Het boek bovendien genomineerd voo: AKO-literatuurprijs en de Publieksprijs. Vorig jaar verscheen van zijn een in modern Nederlands vert; ('hertaalde') versie van het berosl Journaal van Bontekoe, waaraaj Vibeke Roeper een belangrijk drége lèVèrde. De oud-Texelss specialiste op het gebied van d torische letterkunde, is mome coordinator van de Stichting Texel 2002. Tijdens de bijeenkoc het Zeemanskerkje, die om 20.0 begint, wordt Rosenboom gei| viewd door Tessa van Daalen en" Roeper - waar nodig - aanvulli op haar vakgebied. Kaarten kos euro en zijn verkrijgbaar bij de b winkels en de bibliotheek. kunnen worden. Zogeheten één-op één aanbestedingen houden boven dien risico's in en lokken bezwaren uit van andere aannemers. De reden om bij De Bruinvis wél ak koord te gaan met eén aannemer op basis van een open begroting had onder meer te maken met het feit dat er geen andere aannemers waren die in staat waren het karwei binnen de vereiste tijd te klaren. Hoewel in die situatie geen verandering is geko men, wil het college iets dergelijks niet opnieuw toestaan. Als op geen drie aannemers kunnen wo gevonden die het werk kunne willen uitvoeren, moeten ze ma- het vasteland worden gezocht Het project van de Jozefschoo treft de aanpassing van de derti- groepsruimte en de bouw van nieuwe veertiende groepsruimti dig in verband met de verkleinii de groepsgrootte die in het schooljaar van kracht wordt. Met het in beweging zetten van een interactief navigatiespel in het Maritiem en Juttersmuseum (MJM) heeft demissionair wethouder Nel Eelman (Cultuur) gisteren het start schot gegeven voor de kwaliteits- sprong die het Oudeschilder mu seum moet maken. Het spel toont hoe schepen in de VOC-tijd moes ten manoeuvreren. Een maquette geeft een beeld van de Rede van Texel. Nu of nooit, geldt voor het MJM. De gemeente stelde voor verbetering van het museum een eenmalige sub sidie van vier ton (210.000 euro) be schikbaar en verhoogde de jaarlijkse subsidie tot 181.500 euro. Wel onder voorwaarde dat ook andere geld- verstrekkers over de brug komen, dat het geld ten goede komt aan het cul turele erfgoed van Texel, dat er een samenhang is met de haven en dat het museumbeleid aan de gemeente PtiÉMSI Neefje Johan. acht jaar oud, zat sinds enige tijd op voetbal. Daarvoor wer den alle benodigde attributen aange schaft, hij zag er echt professioneel uit. Ook kreeg hij van zijn vader aller lei technische tips mee. dus kon er mets meer mis gaan, dat zou winnen worden. Echter, toen hij na de wed strijd thuiskwam bleek dat hij met 9- 0 had verloren. Maar, voegde hij er aan toe' 'Die van die andere club waren ook slecht.' Anneriet had met de majorettegroep en het fanfarekorps een rondgang door Den Burg gemaakt. Toen ze thuiskwam informeerde haar moeder of alles goed was verlopen, waarop Anneriet humeurig antwoordde: 'Nee helemaal met, want iedereen liep uit de maat, behalve ik.' Jan van Tunen Genodigden bewonderen de maquette van de Texelse Rede in het Maritier Juttersmuseum. Onder toeziend oog van Jan Kuiper en Ester Banki neemt demissionair wethouder Eelman het navigatiespel in gebruik. (Foto Gerard Timmerman wordt voorgelegd. Voorwaarden waaraan volgens de wethouder is voldaan. En dus werd bij de onthul ling over en weer de loftrompet ge stoken en hield dr Hans Bonke, die historisch onderzoek had verricht voor de maquette, een verhandeling over de geschiedenis van de Rede van Texel. Uit zijn verhaal bleek dat het voor de zeelieden van de VOC geen pretje was. Hij maakte een eind aan het fabeltje dat de opvarenden van de VOC Oudeschild welvaart hadden gebracht. 'Uit vrees dat ze deserteerden, mochten ze namelijk met van boord.' Het waren juist zee lieden die niet naar de Oost zeilden, die in het vissersdorp mochten passagieren, het jeneverbuurtjei deden en het aanlegden met die het niet zo nauw met de zi namen. Op de maquette zijn schepeti| Schans en de toenmalige vi: huisjes te zien. Leuk detail is dal het schaalmodel is meegewerkt' Fiction Factory, het bedrijf van Texelaar Oep Schilling. In dezi zaal zijn andere archeologi schatten te zien. Voor alle duidt held: het betreft niet de maquetti momenteel is te zien in Den Had die in de loop van dit jaar naar komt. Dan beschikt Oudeschild over twee schaalmodellen var Texelse Rede!

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 8