Armeense familie leeft tussen hoop en vrees GO Antwoorden minister Hermans stellen teleur Mooi weer goed voor strandwandeling Cjrocn 'wartsJexels in het harL, Brand verwoest stolpboerderij Fonteinsweg Rechter beslist na acht jaar over asielaanvraag Voortbestaan NIOZ wordt niet bedreigd' Meer auto's met °asen naar Texel Veel vraag naar nieuw paspoort Reddingboot loopt averij op Muziekschool a Gemeentewerken m Dragelijk verlies Geen vervuiling door meierblis TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER WINNUBST OPTIEK 'Geef ons de zak' PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11667 DONDERDAG 4 APRIL 2002 rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 litiek asiel of uitzetting? De zes len van de in Den Burg wonende inneense familie Kalaidjan leven log steeds tussen hoop en vrees, lelfs tien jaar nadat ze het geweld K de Georgische provincie (bchazië ontvluchtten, blijft onze er of ze het recht krijgen in Neder- ind een nieuw bestaan op te bou- in. Ondersteund door veertien pathiserende Texelaars meld- in ze zich dinsdag bij de recht- ink van Zwolle. I delegatie Texelaars baarde enig zien bij de rechter, die meestal al- in de asielzoekers in kwestie, hun vocaat en de landsadvocaat voor h treft. De Kalaidjans hebben dan k al een lange geschiedenis op «el. In 1996 verbleven ze een jaar ig in Motel Texel in De Koog, sinds |m drieëneenhalf jaar wonen ze Irmanent op het eiland. Bij gedo- len, want op 3 februari 1999 kregen |van de Immigratie en Naturalisatie tnst (IND) te horen dat ze in af- ichting van een besluit over hun so heeft het afgelopen asweekend ruim vijf procent méér to's overgezet dan hetzelfde week- d vorig jaar. In totaal vervoerde de erdienst 19.290 auto's, tegen .360 in 2001Er kwamen minder Jnngcars naar het eiland (een 'art), maar het vrachtvervoer steeg d ruim tien procent tot 1027. Het ntal aanhangers en caravans steeg st2,34 procent tot 613. xelaars van wie het paspoort of een 'der reisdocument binnen afzien de tijd verloopt, krijgen van de ge- eente een brief dat ze een nieuwe 'nnen aanvragen. Als kinderen in ;t paspoort van ouders moeten orden bijgeschreven, moeten ook o zich melden in het gemeentehuis, [zijn nogal wat brieven de deur uit- sgaan, waarop de gemeente veel sacties binnenkrijgt. Men moet aarom rekening houden met wacht- en- Het is ook mogelijk om op af- Praaktangs te gaan. status in Nederland mochten blijven, maar dat ze geen recht hadden op geld of onderdak. Dat de Kalaidjans toch met werden veroordeeld tot de bedelstaf, danken ze aan een groep Texelaars die zich hun lot hebben aangetrokken. Ze zamelen onder meer geld in, kregen van de ge meente toestemming om een huis van de Stichting Wonen Texel te mo gen huren en bieden ook morele steun. Eind 1999 bepaalde de IND dat de Kalaidjans geen recht hebben op asiel, een beslissing waartegen ze in beroep gingen. Sindsdien werd wei nig meer vernomen van die instantie. Aanvankelijk moest de familie zich maandelijks melden op het kantoor van de IND in Zevenaar, later verviel die plicht. Onveranderd bleef echter dat de asielzoekers geen recht heb ben op welke staatsvoorzienmg dan ook, terwijl ze ook niet in hun eigen onderhoud mogen voorzien door te werken. Juirn Kalaidjan is bouwkun dig ingenieur, zijn echtgenote Erchan wiskundelerares. Dankzij de mede werking van de gemeente Texel kre gen de kinderen wel toestemming om naar school te gaan. De inmiddels 20-jarige Tigran en zijn zus Gajana (19) behaalden twee jaar geleden hun MAVO-diploma. Beiden 'stroomden door'. Gajana slaagde ook voor de HAVO en volgt momenteel een HBO- opleiding Verpleegkunde in Utrecht. Tigran had dermate weinig moeite met de HAVO dat hij na één jaar mocht overstappen naar het VWO, waarvoor hij dit jaar hoopt te slagen. De 14-jarige Karina zit in de brugklas. De jongste, de in Nederland geboren Suzanna (4), maakt sinds kort deel uit van groep 1 van de Thijsseschool. Vormfouten Het bericht dat ze zich in Zwolle voor de rechtbank moesten melden, kre gen de Kalaidians via een omweg. Terwijl bij de IND bekend is dat ze al bijna vier jaar op Texel wonen, was de post naar een oud adres gestuurd. Eén van de gevolgen was dat ze de processtukken met van te voren kon den inzien. 'Een dergelijke vormfout betekent in het strafrecht dat de gedaagden vrijuit gaan, maar hier ligt dat kennelijk anders', constateert Fridt Blanken, één van de sympathi serende Texelaars, die zich hebben verenigd in de Stichting Erchan. 'Ze hadden op z'n hoogst uitstel kunnen krijgen.' Op aanraden van de advo caat, mevrouw mr. drs. Willemsen, die bang was dat een verzoek om uitstel tot ergernis zou leiden bij de rechtbank, werd besloten geen pro test aan te tekenen. Wél vestigde de raadsvrouwe de aandacht op de slor digheden in de procedure. Met name het feit dat de gedaagden van te vo ren met zijn gehoord, noemde ze onacceptabel. Aan de hand van artikelen uit allerlei kranten poogde de verdediging aan te tonen dat de Kalaidjans hun leven niet zeker zijn wanneer ze worden teruggestuurd en dat ze dus geen 'vestigingsalternatief' hebben, zoals dat juridisch heet. Behorend tot een christelijke minderheid in het overwe gend islamitische Abchazië - een pro vincie van Georgië - sloegen ze in 1992 op de vlucht, toen vlak na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie een burgeroorlog uitbrak. Twee jaar lang verbleven ze illegaal in Rusland, waar ze werden gediscrimineerd en de kin deren niet naar school mochten. Toen Lees verder pagina 5 Het is nog niet duidelijk wat de oor zaak is van de brand die zondag avond de stolpboerderij van Jur Schuiringa en Jacomien Bas aan de Fonteinsweg verwoestte. Zowel de boerderij als de inboedel ging in de vlammen verloren. Er vielen geen gewonden. De kat van de ei genaars kwam om het leven door verstikking. Voorbijgangers en omwonenden meldden rond 21.40 uur dat zij vlam men uit het pand zagen komen. De brandweer rukte uit met vijfentwintig manschappen, twee tankauto spuiten, de ladderwagen en de motorspuitaanhangwagen. Bij aan komst sloegen de vlammen reeds uit het rieten dak, zegt officier van dienst theo Kuip van de brandweer. 'Een gedeelte was al weggebrand.' De brandweer richtte zich op behoud van de aanbouw bij de stolpboerderij. Het woonhuis kon met meer gered worden. Behoud van de aanbouw werd bemoeilijkt door de omvang van de brand in het rieten dak. Ondanks alle inzet moest de brandweer uitein delijk ook de aanbouw als verloren beschouwen. De brand trok veel bekijks in de om geving. Op de Westerweg was veel verkeer en stonden veel auto's in de berm geparkeerd. Het weggedeelte voor de stolpboerderij werd op een gegeven moment afgezet met lint om omstanders op een afstandje te hou den. De brandweer bestreed het vuur met behulp van de twee tankauto spuiten en de motorspuitaanhang wagen. Voor de watervoorziening maakte ze gebruik van de brandkraan die ter plekke aanwezig was. Er hoefde geen dompel pomp ingezet te worden om water van elders te halen. Om 23.15 uur had de brandweer het vuur onder controle. Het nablussen duurde tot ongeveer half vijf in de nacht, omdat het riet bleef nasmeulen. Met behulp van de ladderwagen werd het zoveel moge lijk van het dak getrokken om het el ders op de grond te leggen. Kuip: 'Maandag zijn een paar brandweer mensen nog langs geweest om het riet nat te maken, omdat het was gaan broeien.' Op het moment van de brand waren geen mensen aan wezig in de boerderij. De technische recherche, die maan dag onderzoek deed naar de oorzaak van de brand, heeft nog geen oorza ken kunnen vinden. Gisterochtend deed een brandexpert van de verze keringsmaatschappij nader onder zoek. Meer over de brand elders in deze krant. De Beursplein 5 heeft zaterdag middag schade opgelopen bij een reddingactie in het Eierlandsche Gat. De reddingboot liep op een zandbank en beschadigde het aandrijfsysteem. De Beursplein was uitgerukt nadat een vliegtuig van Tessel Air had ge meld dat er een schip vast zat bij de Vliehors. Omdat de tweekoppige bemanning van het schip, de Aeolus uit Harlingen, met bij de vuurtoren had gemeld dat ze zich lieten droog vallen, alarmeerde de Kustwacht de KNRM om poolshoogte te nemen. Kort na het uitvaren, liep de Beurs plein echter zelf aan de grond. 'Er staat een sterke stroming in het Eierlandsche Gat waardoor er snel veranderingen kunnen optreden in de bodem', vertelt woordvoerder Jaap Groen. De KNRM brengt regelmatig de bodem in kaart om zandbanken op tijd te kunnen ontwijken. Op het moment van de stranding was het laagwater (1.42 meter beneden NAP) en stond er een oostenwind. Doordat stenen en grind in de aandrijving kwamen, raakten enkele lagers be schadigd. De Kustwacht besloot daarop De Zalm naar de Aeolus te laten gaan, zodat de Beursplein rus tig terug kon varen naar het boothuis. De firma Betsema uit Oudeschild re pareerde daar ter plekke de averij, 's Avonds om half tien kon alweer een proefvaart gemaakt worden. De Zalm, gelanceerd bij paal 20, consta teerde bij het drooggevallen schip dat alles in orde was. Op de Eierlandsche vuurtoren was «O*. Het mooie weer lokte tijdens de paasdagen veel mensen naar buiten. Wandelingen langs het strand deden het goed bi/ zo we/ toeristen als Texelaars, zoals te zien was bij De Koog. lFo"> "Muwi niemand aanwezig toen het Harlinger schip zich droog liet vallen. Jaap Groen, die de vuurtoren tijdens de reddingsoperatie bemande, wijst erop dat in die gevallen de Brandaris de bewaking van het Eierlandsche Gat overneemt. 'De radar en het radiokanaal worden doorgeschakeld naar de Brandaris.' De Eierlandsche vuurtoren bevindt zich nog in de winterdienstregeling, waardoor Rijks waterstaat hem grotendeels onbe mand laat. Van harp tot drumstel en van streetdance tot Afrikaans dansen. Kinderen en volwassenen die geïnte resseerd zijn in dans en muziek kun nen zaterdag tijdens een open dag kennismaken met de cursussen die de muziekschool aanbiedt. Pagina 2 Met het verwijderen van de eerste steen uit de muur gaven wethouder Peter Bakker en medewerker Rikus Bakker het symbolische startsein voor de sloop van het gebouw van gemeentewerken. Pagina 6 Het bekeravontuur van Texel'94 is ten einde. Zaterdag werd op eigen terrein een nederlaag geleden tegen EVC, dat een klasse hoger uitkomt. De ne derlaag (0-2) was echter dragelijk, zeker gezien de lange lijst afwezigen. Pagina 7 De grote meierblis van Het Noorden heeft geen vervuiling veroorzaakt in de bodem. Dat blijkt uit bodem onderzoek dat onderzoeksbureau T en A Survey heeft verricht Het bu reau nam op de locatie langs de Stuif weg bodemmonsters op dieptes van vijftig centimeter tot twee meter. Daaruit bleek dat met de bodem niets aan de hand was. De locatie wordt na de meierblis jaarlijks schoongemaakt door de gemeente. (Advertentie) greet "Zwutsjmh t* be) bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd0 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (ADVERTENTIE) let voortbestaan van het NIOZ mrdt niet bedreigd. Dat beweert mister Loek Hermans (WD) van tlerwijs, Cultuur en Weten- lappen, die vindt dat hij de fi- iciële situatie van het Texelse lituut daarom niet met collega's iet kabinet hoeft te bespreken, i onrechte vindt directeur prof. Jan de Leeuw. 'Als de basis- isidie voor het NIOZ op korte mijn niet wordt verhoogd, be dt het NIOZ in een neerwaartse raai. Zonder extra middelen ver leren we van een instituut dat reldwijd voorop loopt in een lederangs instituut.' n acute nood is volgens De Leeuw I degelijk sprake. 'Alleen met in de n dat het NIOZ morgen failliet gaat. laar we kampen wel met onder- Szetting, er wordt gewerkt met ver- Rlerde apparatuur, er is achterstal- I onderhoud en we kunnen niet neer de allerbeste mensen aantrek- ;en Zo kan ik nog wel een paar din- ien noemen.' De Leeuw geeft aan lat de financiële situatie geen nade- ge gevolgen zal hebben voor de juidige medewerkers. 'Maar we zijn niet alleen om de salarissen van inze mensen uit te betalen', bena- lmkt de directeur. 3m de minister op andere gedachten te brengen, wordt druk op hem uit geoefend. WD-Kamerleden Cornielje en Cherribi stelden vragen aan Hermans en een comité van aan beveling, bestaand uit onder anderen burgemeester Geldorp en andere prominenten met netwerken in het Haagse politieke circuit, voert in Den Haag een pro-NIOZ lobby. De cruciale vraag van de Kamerleden of de basissubsidie tijdens de over gang in 1990 van het NIOZ van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen naar de organisatie voor Nederlands Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) te laag is vastge steld, laat Hermans onbeantwoord. Een analyse van dit probleem vergt volgens minister Hermans dossier kennis, wat tijd kost. 'Ik zal die vraag daarom later apart beantwoorden', schrijft hij. De Leeuw erkent dat het een lastige materie is, maar een com missie van wijzen heeft al berekend dat sinds het NIOZ onder de vleugels van het NWO zit het al tientallen mil joenen is misgelopen en dat de basis subsidie op jaarbasis op z'n minst ruim 2 miljoen euro (ƒ4,5 miljoen) omhoog moet. NWO geeft dit toe, maar geeft ook aan niet over extra gelden voor het NIOZ te beschikken. De Leeuw: 'Ik heb een beetje het idee dat NWO ons gebruikt om aan de minister te laten zien wat er gebeurt als de politiek geen extra geld voor de wetenschap vrijmaakt.' NWO schreef onlangs een strategische nota, waarin voor extra middelen voor de wetenschap wordt gepleit. Het NIOZ is overigens niet het enige instituut dat in de problemen zit. On langs bleek dat ook technische uni versiteiten met tekorten kampen. Koninklijk NIOZ heeft ook positief nieuws te melden. De Leeuw: 'Het is nog niet helemaal rond, maar er zit een aantal grote projecten aan te komen. Het betreft onderzoek dat betrekking heeft op een vliegveld in zee en een windmolenpark in zee voor Egmond. Het zijn projecten waarmee één tot twee miljoen euro is gemoeid.' Nog omvangrijker is een onderzoek dat te maken heeft met cruciale klimatologische zaken. Een project van vijf jaar, waarmee acht miljoen euro is gemoeid. Om dit on derzoek in de wacht te slepen, moet competitie worden geleverd met an dere instituten en universiteiten. Niet temin is De Leeuw positief gestemd. 'Het staat redelijk op de kaart.' Po sitief is volgens hem ook dat de nieuwbouw waaraan momenteel bij het NIOZ wordt gewerkt op schema ligt. Het is de bedoeling dat de ge bouwen in september in gebruik wor den genomen. Dinsdagmiddag 9 april komen wij huis-aan-huis op heel Texel om zakken kleding en schoenen op te halen voor de actie ten bate van de bekende Texelse goede doelen. Inspecteer NU kapstokken, kasten en zolders en bedenk: wat u een jaar of langer niet heeft gedragen, heeft u niet meer nodig en kunt u dus mis sen. Echt waar. Niet weggooien, maar weggéven voor onbetwist goede doelen. Graag vóór 14.00 uur in aparte stevig dicht gebonden zakken aan de weg zetten, goed in het zicht zodat wij ze vlot kunnen inladen. De organiserende Rotaryclub Texel dankt u bij voorbaat!

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1