Spelregels voor economiewoningen' )uyfken heeft wind hard nodig om op tijd te zijn 'Stel je voor dat we wel aanwezig waren geweest' Lroeien i Jur Schuiringa en Jacomien Bas willen verbrande boerderij herbouwen Boerderij gebouwd in 1923 MOL) MOOI ISDRTlW IHEB IK NET DE POET BINNEN EN MO mm DIT WEER jdPf KM«~VROUWE POWER I f Asielzoekers rBÜRt?y IK KRUG NET BERICHT VflHj [DE DUYFKEN.ZE KOMENLRTER IN VERBfiND MET WINDSTILTE [/.RAT ZE MAAR GAAN] ISTUUR RLLE TEXEL6Ë1 i WINDBUILEN j [LAAT7E BROINENBONENl ETEN, ALS W!) ZE THUIS ETEN, WAPPERT HET [V SEIZOENEN-DEKBED iVEGYRN HET LEDIKANT. WWW.TEXHXARTOON. M W/EB. NL 'OC-replica vertrokken van Azoren Wie wind zaait, zal storm oogsten Woonrecht voor terugkerende oud-Texelaars? Man betrapt op dronken rijden TEXELSE J" C0URANT Open dag ROC Vergadering skatepark Noors t>*kk'en firOlr S!")Htoé til Gfoot- Brittanmö le/tónd Texel An**lti4$rs foungffnit 'J r-VIc;'.;- OCVUrKT* oj Azoren M»d«ir» Arch. route die de Duyfken aflegt van de Azoren naar Oudeschild. Duyfken heeft afgelopen week- d koers gezet richting Texel. De C-replica is zaterdagmiddag trokken uit de haven van Horta de Azoren met de intentie om 28 april de haven van Oude- lild binnen te varen. iet schip het allemaal op tijd haalt, vooralsnog echter de vraag. 'Het dt krap', schrijft schipper Glenn iVilliams kort na vertrek in zijn log- ikop het internet. 'Opnieuw heb- i we gunstige wind nodig en ik ikook een beetje geluk.' Woord- irder Peter Zuydgeest van de yfken geeft eveneens aan dat het lip afhankelijk is van wind en stro- 19- iralsnog heeft de Duyfken het Br niet echt mee. Het schip voer erdag nog met gunstige irdoostenwind de Atlantische eaan op, maar 's nachts draaide wind al naar het noorden en zakte tendeels weg. Het schip dreef >r de stroming langzaam terug iting Hortha. Zondagochtend stak wind weer op, waardoor de vaart opnieuw in kwam. Schipper liams wil zoveel mogelijk naar het orden varen, tot hij op de 45ste «dtegraad is. Vandaar wil hij in een hte lijn naar het Kanaal varen. Hij ipt zo uit de buurt van Spanje te ven, omdat hij vreest er met de yfken aan lagerwal te geraken, ndagmiddag duwde een noord- ordwestenwmd het schip echter :h weer in oostelijke richting. Dat 'am doordat zich een hogedruk- bied ontwikkelde ten westen van I Duyfken. Maandag stond er wei- VERVOLG VAN PAGINA 1 "ra Kalaidjan in augustus 1994 naar ichazië terugkeerde om te zien of lkust alweer veilig was, kreeg hij te «en dat hij voorkwam op een lijst n mensen die gefusilleerd moesten "den. Samen met zijn gezin be ft hij daarop de wijk te nemen naar t westen. Burgeroorlog f|cieel is het vrede in Abchazië, ear ondergronds woedt er nog "eds een burgeroorlog, die mmid- 's het leven heeft gekost aan de der en een neef van Erchan. Haar en vertelde tijdens de rechtszitting "hijondanks de grote gevaren zelf entueel nog wel terug zou gaan, "dat het wachten hem tot wanhoop 'in, maar dat zijn kinderen te zeer 'hederlandst zijn om er nog te kun- h wennen. Bovendien zei hij ervan 'ertuigd te zijn dat zijn oudste doch- Is N terugkeer worden verkracht. I bezwoer met zijn vlucht geen eco- "bische motieven te hebben ge- nig wind. 'Daardoor varen we in ieder geval ook minder snel in oostelijke richting', laat de schipper met een ondertoon weten. Maandagmiddag trok de wind weer aan en kon het schip naar het noorden koersen. 'Het land begint achter de horizon te ver dwijnen, waardoor we de illusie kun nen krijgen dat we weg zijn van de Azoren.' In het laatste deel van het logboek dat woensdag te lezen was, hield de schipper rekening met nieuwe noordwestenwind, waardoor ze opnieuw richting het oosten zou den gaan. Tijdens de tocht naar de Azoren kampte de Duyfken ook al met tegen wind, waardoor het schip een paar weken later in Hortga arriveerde dan gepland. De bemanning raakte daar door grotendeels door de voedsel voorraden heen. Zuydgeest laat we ten dat er rekening mee gehouden wordt dat het schip op 28 april aan moet komen op Texel. Uit het logboek blijkt dat het schip, nadat op Hortha de lading anders is verdeeld, wel prettig vaart. Zo zijn vier kanonnen (120 kilo per stuk) van het vooronder verplaatst naar de konstabelskamer achterin het schip. De Duyfken ligt daardoor iets achter over, waardoor het beter stuurt. 'We worden met meer door elke golf om ver gesmeten en ik denk dat het schip makkelijker de golven zal ne men, dat er minder druk op de tui gage zal zijn en de bemanning min der vermoeid zal raken.' Die kan dat wel gebruiken, want inmiddels heb ben griep en verkoudheid vat op hen gekregen. had. De hoogopgeleide Kalaidjan gaf leiding aan grote bouwprojecten en had het financieel erg goed. Boven dien, zo vertelde hij, hadden ze in 1998 al eens tienduizend dollar uitge geven om te kunnen vluchten naar Canada, een poging die strandde bij de marechaussee in Parijs. Volgens de advocate is het ook maar zeer de vraag of haar cliënten wel worden toegelaten in Georgië. Aangezien ze er al zo lang weg zijn, zijn ze state loos geworden, terwijl ze bovendien geen erkend paspoort hebben. De landsadvocaat, mr. Blankestem, stelde zich tijdens de zitting tamelijk passief op. Hij wees erop dat een eerder verzoek om asiel was afgewe zen en dat de Kalaidians verplicht waren met 'nova' te komen, feiten die nog niet eerder openbaar zijn ge maakt. Hijzelf meende weinig nieuws te hebben gehoord. In hoeverre de rechter wél overtuigd is geraakt van de ernst van de situatie, moet worden afgewacht. Feit is dat ze Juirii Kalaidjan uitgebreid de kans gaf zijn emotionele verhaal te vertellen, uitge breider dan volgens ingewijden in dit soort zaken gebruikelijk is. De rech ter beloofde binnen vier weken uit spraak te doen. Stichting Wonen Texel en de ge- ■ente zijn officieel gestart met j 'Experiment economie- pningen'. Werkgevers kunnen or het betalen van 6.800 euro inen drie maanden beschikken er een huurwoning om daarin n van het vasteland afkomstige iuwe medewerker onder te ingen. gevolg van de wonmgschaarste Texel moet gewoonlijk gemiddeld e |aar worden gewacht voordat meen woning heeft. Dat betekent i enorme drempel voor mensen op Texel willen wonen en werken, drijven hebben mede daardoor de lotste moeite om aan goede chten te komen. Stichting Wonen Texel houdt een ital woningen speciaal voor dit ex- iment achter de hand. De bedoe- I is dit aantal gestaag uit te brei- i door telkens als woningen rden gebouwd of aangekocht, er i of meer als economiewoning aan wijzen. De landelijke Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting heeft het systeem aan een haalbaar heidsonderzoek onderworpen, wat positief is uitgevallen. Inmiddels zijn de spelregels voor het systeem vast gesteld. De woonoptie die een bedrijf of in stelling na betaling van het ge noemde bedrag verwerft, geeft één malig het recht om snel over een woning te beschikken voor een nieuwe medewerker die van buiten Texel wordt aangetrokken. De optie valt binnen de sollicitatieperiode en duurt maximaal drie maanden. Dat is uiteraard alleen mogelijk als op dat moment een economiewoning be schikbaar is; wie het eerst komt het eerst maalt. Als een bedrijf gebruik maakt van de optie maar de mede werker verlaat binnen drie jaar de betreffende woning, dan ontvangt het bedrijf per maand dat de medewer ker eerder is vertrokken 1/36e deel van de 6,800,- euro retour. De optie kan niet opnieuw voor een andere medewerker worden gebruikt. Als de medewerker na drie jaar nog steeds DONDERDAG 4 APRIL 2002 Stolpboerderij Zandbergen dateert uit 1923. Johannes (Hannes) Corneliszoon Witte liet de boerderij destijds bouwen. Dat blijkt uit het Boerderijenboek waarin de historie van de zondag afgebfandde stolp boerderij beschreven wordt. De boerderij droeg destijds nog niet de naam Zandbergen. Die naam kreeg hij eind jaren zestig, begin laren ze ventig toen Willem Maurits Swellengrebel en zijn vrouw Willya Fabius zich er vestigden. Hannes Witte, die getrouwd was met Johanna Jacobsdochter Boog aard woonde er van 1923 tot 1961 Het land kwam in 1912 in het bezit van de gebroeders Witte (onder wie de vader van Hannes Witte) die toen op Groenendaal woonden. Hannes Witte hield schapen op het land bij de boerderij en hij liet een boom gaard achter het huis aanleggen. Andere bewoners waren onder an dere Ben en Truus Boogaard en RST-directeur Menno Hofman en zijn vrouw Carol Korringa. Een dag na de brand restte slechts het karkas van de stolpboerderij en de aanbouw. (Foto Jeroen van Hatrumi rekening nemen. Volgens Schuiringa moet de boerderij van de grond af aan worden opgebouwd. 'De muren staan nog wel overeind, maar ze kun nen niet meer gebruikt worden Ze zijn kromgetrokken en er zitten scheuren in.' Werner Dros zorgt er voor dat de restanten worden opge ruimd. Voor de herbouw kunnen Schuiringa en Bas terugvallen op te keningen die architect Ronno Homgh maakte voor de restauratie die vier jaar geleden plaatsvond. Ze willen ook een beroep doen op gemeente lijk fonds voor restauratie van stol pen. Bas: 'We willen daar graag wo nen. Het was voor ons een droomplek. En we hoefden er ook weinig meer aan te doen, toen we het kochten, juist omdat vier jaar geleden nog helemaal gerenoveerd was.' Stel: een oud-Texelaar werkt en woont op het vasteland. Van zijn op het eiland wonende familie erft hij een huis. Hij besluit deze woning niet te verkopen maar te verhuren, zodat hij erin kan trekken als hij na zijn pensio nering terugkeert naar het eiland. Helaas, die vlieger gaat niet op want de woning is niet meer waard dan ƒ600.000,-, valt dus onder de koop- somgrens en moet aan een plaatse lijke woningzoekende worden ver huurd. Momenteel speelt een dergelijk ge val. Het gaat om een vrouw die on langs weduwe is geworden en terug wil naar haar geboorte-eiland. Mogelijk zal zij toch worden gehol pen. Het college, gebruik makend van de mogelijkheden van het duale stelsel, vindt dat de gemeenteraad moet uitspreken of de huidige regels moeten worden veranderd. Een con creet voorstel wordt niet gedaan. Als de raad de regeling versoepelt, zijn de consequenties met erg groot omdat op Texel zeer weinig huizen zijn met een waarde van minder dan zes ton. Woonruimteambtenaar Jan Commijs denkt aan vijf tot tien poten tiële gevallen. Dit betreft mensen op het vasteland die al vóór 1994 (toen de huidige regeling tot stand kwam - daarvoor konden ze zich vrij op Texel vestigen) een huis op het eiland in eigendom hadden. De politie heeft in de nacht van zon dag op maandag een 25-jarige inwo ner van De Koog betrapt die dronken achter het stuur zat. Dat gebeurde op de Ruijslaan. De man had bijna het dubbele van de toegestane hoeveel heid alcohol in zijn bloed. Hij kreeg een proces-verbaal. in dezelfde woning zit, kan hij daar gewoon blijven vyonen. De optie kan na die tijd opnieuw worden verkocht. Geïnteresseerde bedrijven en instel lingen kunnen zich nader informeren bij de afdeling woonruimtezaken van de gemeente en de Stichting Wonen Texel. De MBO-sectoren van het ROC Kop van Noord-Holland in Den Helder houden dinsdag 9 april open dag. Van 18.30 tot 21.00 uur kunnen belangstellenden voor informatie over de verschillende beroeps opleidingen terecht in de gebouwen van de sectoren Economie (drs. F. Bijlweg 6), Gezondheidszorg en Wel zijn (Timorlaan 45), Techniek (Sport- laan 54) en Zeevaart (Nieuwe Diep 20). Er worden rondleidingen gege ven waarbij ook een kijkje kan wor den genomen in de praktijklokalen. Voor meer informatie: tel. 0223- 611200. De leden van de Vereniging Skatepark komen vrijdag om 19.30 uur in jongerencentrum Time Out bij een voor een vergadering. Aan de orde komen onder meer de plannen van de gemeente om de nabijgelegen vijver aan te passen, het ontwerp van een 'funbox' van Jerry Smit, de na leving van de huisregels, het beheer en de inrichting van de kiosk en het terreinonderhoud. Naast de leden zijn ook ouders en andere belangstellen den welkom. Niet alleen om op de hoogte te blijven, maar ook om zich op te geven voor de werkgroepen die zich bezig gaan houden met de funbox en de kiosk. Het liefst willen ze snel mogelijk aan de slag met de herbouw van hun huis. Een maand nadat ze stolpboerderij Zandbergen aan de Fonteinsweg hadden gekocht, ver woestte een felle uitslaande brand zondagavond de woning van Jur Schuiringa en Jacomien Bas. 'Al onze bezitting zijn gereduceerd tot een laag van 30 centimeter as', ver telt Bas. 'Ik had een bronzen beeldje van een leeuwtje', voegt Schuiringa daaraan toe. 'Dat vond ik helemaal gesmolten terug. Zo'n hitte is het geweest.' Inboedel, persoonlijke spullen, foto's, het ging allemaal ver loren in het vuur. Ook de volledige administratie van strandpaviljoen Westerslag, eigendom van Schuiringa en Bas, ging in vlammen op. Bas: 'Ik vond wel een brief terug van de belastingdienst. Die was niet verbrand.' De twee hadden pas drie weken ge leden hun intrek genomen in de boer derij. Noodgedwongen verblijven ze inmiddels weer in hun oude huis. Bin nenkort worden containers bij Westerslag geplaatst, waarin ze kun nen wonen. 'Dat deden we elk jaar al tijdens het seizoen. Nu alleen wat eerder.' Ze waren op Westerslag aan het werk toen de brand uitbrak. Bas: 'We werden gebeld door een buur man. Die zei: "Ik zeg het maar direct, maar er is brand bij jullie." Wij er meteen heen en over de duinen za gen we al een oranje kim, waardoor we meteen wisten dat het erg was.' Schuiringa hielp ter plekke nog mee met het slepen van slangen. Zittend op het terras van zijn strandpaviljoen kan hij zich daar weinig meer van herinneren. Een tafelgenoot vertelt hem dat hij echt heeft meegeholpen. Onderzoek De technische recherche en een brandexpert van de verzekerings maatschappij hebben onderzoek gedaan naar de oorzaak. De techni sche recherche kon niets vinden, de brandexpert deed gisterochtend zijn onderzoek. Of hij iets heeft kunnen vaststellen is niet bekend. 'Daarover heeft hij ook nog niets gezegd. Dat wordt eerst met de verzekerings maatschappij besproken', vertelt Bas. Het huis was verzekerd. Schuiringa en Bas willen zelf ook zeer graag weten hoe de brand ontstaan is. Bas: 'Stel je voor dat we er wel waren geweest en dat we al hadden liggen slapen. Of als we logees zou den hebben gehad Je moet er niet aan denken.' Schuiringa: 'Ik heb de volgende dag de kat teruggevonden. Die lag gestikt onder het bed.' Zelf waren ze de hele dag aan het werk in strandpaviljoen, omdat het druk was. 's Middags rond half vijf is nog een loodgieter in het huis geweest. 'Maar die heeft alleen gekeken wat voor materiaal hij nodig zou hebben voor een klusje dat nog verricht moest worden', vertelt Schuiringa. 'En dat is toch iemand die het ook wel geroken had als er wat aan de hand was geweest £)e brand veroorzaakte veel rook die nchting De Koog trok. Vol lof zijn de twee over alle hulp die ze kregen na de brand. Schuiringa: 'We konden geloof ik wel op dertig plaatsen slapen. Het was werkelijk hartverwarmend wat voor ons ge daan werd.' Bas werd geraakt door een ingeving van Annelies Baarts van politie. 'Zij heeft de was van de was lijn gehaald en bij haar thuis in de droger gestopt, zodat we nog wat schone kleding hadden. Er zaten zelfs nog wat truien bij die niet van ons waren. Waar maak je dat nog mee.' Burgemeester Joke Geldorp toonde tot twee keer toe haar mede leven en zegde eveneens hulp toe. Herbouw Schuiringa en Bas willen de stolp boerderij weer in originele stijl laten herbouwen. Bouwbedrijf Frans Zegel uit Oudeschild wil die klus voor zijn

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5