Lions Club verdeelt 21 mille over tien doelen Maritiem erfgoed hoog op agenda van nieuw college Sloop gebouw gemeentewerken van sta 6 1-1-2 .TEXELSE COURANT' ^eónyngkeid Nieuwe eigenaren restaurant Bosch en Zee in De Koog Nel Eelman: 'We gaan tot het gaatje' J/J/aar gebeurd Witte vurf Bromfietster gewond paalworm grote schade kan aanrichten aan restanten DONDERDAG 4 APRIL 2002 Vertegenwoordigers van de tien gesteunde organisaties tonen trots hun cheque. Tien goede doelen hebben geprofiteerd van de opbrengst van de 23e goederenveiling die de Lions Club Texel vorig jaar hield. Er was f 21.000,- beschikbaar. Volgens de be kende verdeelsleutel (eenderde voor het Tesselhuus, een derde voor Texelse goede doelen en eenderde voor goede doelen buiten Texel) werden de volgende bedragen uitge keerd: f 7.000,- voor het Tesselhuus, f1.500,- voor de Texelse Reede, f 1.500,- voor het IMF-instrumentenfonds van de mu ziekschool, f 1.500,- voor het paardrijden voor gehandicap ten, f1.500,- voor bewoners van het Zorgcentrum, f1.000,- voor stichting De Zonnebloem, f1.000,- voor de stichting Texels Helpt, f 2.000,- voor de opvang van zwerfkinderen in Mexico, f2.000,- voor oogoperaties in het Himalayagebied en f2.000,- voor onderwijs voor papoeajongeren in Nieuw- Guinea. Van de uitreiking van de bedragen werd donderdagavond in hotel Den Burg een plechtigheidje gemaakt, waarbij aan vertegenwoordigers van de begiftigde organisaties fraaie cheques werden uitgereikt door voor zitter Jan Klok van de Lions Fonds- verdelingscommissie. Namens het Tesselhuus, dat dit jaar het vierde bestaanslustrum viert, liet Jan Bloem weten dat de jaarlijkse gift van de Lions Club steeds weer een welkome opsteker is. Het Tesselhuus heeft véél geld nodig om te kunnen draaien. Dit jaar gaat f150.000,- zit ten in 11 vakantieweken, waaraan door 80 gehandicapten wordt deel genomen. 'Voor hen is de vakantie op Texel van grote emotionele betekenis en ze bewaren er geweldige herinne ringen aan', aldus Bloem. De uitkering voor de Texelse Reede is bestemd voor de aanschaf van een tandem, bestemd voor de gehandi capten die woonachtig zijn op de locatie Haffelderweg, de plek van de vroegere huishoudschool. Het be drag van f1.500,- is toereikend om dat de coulante leverancier er ook 'iets' aan heeft gedaan. Medewerker Bas Huisman die de cheque samen met bewoner Gernt Jurriëns in ont vangst nam, twijfelde er niet aan dat de tandem voortdurend in gebruik zal zijn. Directeur Maaike Deckers van de Muziek- en Dansschool aanvaardde met blijdschap de cheque van f1.500,- voor het instrumentenfonds van het project Instrumentale Muzi kale Vorming voor groep 5 van alle basisscholen. De afgelopen vijf jaar zijn zo'n 200 instrumenten aange schaft, maar er zijn er nog enkele nodig en er moet het nodige worden vervangen en onderhouden. Het is de (Foto March Hei/nenl bedoeling het fonds zo sterk te ma ken dat er altijd geld is voor vervan ging. Met de rente van het geld wor den de uitgaven gedaan zodat het fonds zelf in stand blijft. Paardrijden Cor Kossen van de Stichting Paard rijden voor Gehandicapten vertelde dat zijn organisatie met steeds ho gere kosten komt te zitten, ondanks de onbaatzuchtige inzet van een do zijn vrijwilligers. Fysiotherapeut Bern- hard Wolf die in 1987 met dit project begon, kan dit met langer doen zo dat men op zoek is naar een nieuwe begeleidende fysiotherapeut. 'Ik ben bang dat het geld gaat kosten', aldus Kossen, die dan ook blij was met het ruggesteuntje van de Lions Club. Locatiedirecteur Peter Veldhuis van het Zorgcentrum Texel nam de f1.500,- in ontvangst die bestemd is voor de mensen van de Gollards en het verpleeghuis. Gesuggereerd was dat het gebruikt kan worden voor een tochtje met het schip de Witte Zee hond. maar volgens Veldhuis stond dat nog niet vast. De cliëntenraden van beide onderdelen van het cen trum zullen erover beslissen. Cor van IJsseldijk kreeg de cheque voor De Zonnebloem. Het geld is welkom want de organisatie heeft weer veel activiteiten voor hulp behoevenden op het programma staan, zoals het organiseren van be zoeken aan huis, een feestmiddag met bekende artiesten, een vakantie week in aangepaste accommodatie, Het restaurant van apparte mentencomplex Bosch en Zee in De Koog heeft nieuwe eigenaars. Frans van Westenbrugge en Elma Spitsbaard zwaaien er sinds kort de scepter. Ze hopen het restau rant, dat in de loop der jaren veel wisselingen van de wacht kende, weer nieuw elan te geven. Het kanariegeel op de muren is ver vangen door een rustiekere gele kleur. Ook de bruine lambrisering is onderhanden genomen om het res taurant een nieuwe uitstraling te ge ven. De eettafels zijn verplaatst naar de ruimte waar voorheen de zitruimte was. 'Van het gedeelte waar eerst het restaurant was, hebben we nu een hoekje gemaakt voor kinderen', ver tellen Van Westenbrugge en Spits baard. Het aantal tafels is gegroeid van zes naar tien. De barruimte is verbouwd tot bruin café, met een plekje om te kunnen darten. Bij mooi weer kunnen mensen ook buiten zit ten. De nieuwe eigenaren houden zich puur en alleen met het restaurant bezig. Van Westenbrugge: 'Voorheen waren eigenaren van het restaurant ook verantwoordelijk voor het beheer van het park. Dat werkte met goed, omdat het restaurant er dan meestal een beetje bij werd gedaan.' Het be heer en onderhoud van het park is in handen van Hans Eilander, die dat inmiddels ruim een jaar doet Voor zowel Spitsbaard als Van Westenbrugge is de stap in Bosch en Zee een nieuwe stap in de horeca. Zii werkte eerder bij de Smulpot, het Pruttelhuus en de Turkse Tent, hij werkte als kok bij het Vogelhuus en ook het Pruttelhuus. Spitsboord be naderde Van Westenbrugge vorig jaar met de vraag of hij in Bosch en Zee wilde koken. Na enig nadenken, stemde hij ermee in. Naast het werk in de keuken, blijft Van Westenbrugge een busreisje naar een winkelcen trum, etc. Fokko Mulder uit Oosterend is één van de meer dan 60 vrijwilligers die zich inzetten voor de Stichting Texel Helpt. De organisatie richt zich in het bijzonder op Roemenië, waarvoor kleding wordt ingezameld. Afge stemd op de behoeften van de men sen daar worden kledingpakketten samengesteld die door eigen mensen ter plaatse worden afgegeven. Met de transportkosten zijn flinke bedra gen gemoeid en de gift van de Lions Club is dan ook meer dan welkom. Zwerfkinderen Nel en Paul Kikkert uit De Cocksdorp zijn nauw betrokken bij het project Childrens Heaven International, ge richt op de opvang van zwerfkinderen in Mexico Nel vertelde hoe de kinde ren onder dak worden gebracht in huizen met plaats voor vijftien perso nen. Het van de Lions gekregen geld wordt gebruikt voor de renovatie van een van deze woningen. Anita H. Simons-Dingemans uit Aerdenhout van 'Oogzorg Himalaya' kwam de f2.000,- in ontvangst ne men die gebruikt zal worden voor de blindheidsbestrijding. Het project, bekend om de staaroperaties die door vrijwillige oogartsen uit het Wes ten worden uitgevoerd, breidt zijn activiteiten nog steeds uit en is nu bezig in Nepal, Tibet, China en in Afghaanse vluchtelingenkampen in Pakistan. Van het geld van de Lions Club worden instrumenten gekocht vooreen oogheelkundige vestiging in Oost-Nepal. Harry de Graaf van de Stichting Nieuw-Guinea nam de f2.000,- in ontvangst waarmee jonge mensen in Papua in de gelegenheid worden gesteld onderwijs te volgen. Het pro ject loopt goed mede door de strenge controle die op de besteding van het geld wordt uitgeoefend. Momenteel volgen 114 jongeren een opleiding op kosten van de stichting. Driekwart van het daarmee gemoeide geld komt van Texel. De eerstvolgende Llonsveiling wordt gehouden op 20 en 21 september. Jan Bloem zei te hopen dat de Texelaars nu al 'knappe' spullen apart houden die bij het populaire verkoop spektakel aan de man kunnen wor den gebracht. van schepen, is te zien op de foto die Hans Eelman van dit uit de Noordzee opgeviste scheepsblok maakte. De gemeente gaat zich sterk ma ken voor het behouden, conserve ren, restaureren en het exposeren van het Texelse maritieme erfgoed. 'Bij onderwaterarcheologie gaan we tot het gaatje', onthulde Nel Eelman alvast een speerpunt uit het nieuwe collegeprogramma. Haar bekendmaking werd door duiker Hans Eelman met applaus begroet. Hij pleit ervoor dat de ge meente een archeoloog in dienst neemt en dat er een geldstroom naar Texel op gang komt ten bate van het maritieme erfgoed. De Texelse duiker maakt zich grote zorgen over het maritieme erfgoed. 'Een schip vergaat tweemaal', doelt Hans Eelman op het gevaar dat waar devolle scheepsrestanten voor de Texelse oostkust door erosie verloren gaan. In de loop der jaren ontdekte hij 75 wrakken. Het is zijn vurige wens er één of twee te bergen, te restau reren en op Texel ten toon te stellen. 'Het zou en enorme aanwinst zijn.' De mogelijkheid doet zich volgens hem nu voor. Halverwege de jaren tachtig ontdekte hij bijvoorbeeld het wrak van de 'Rob', een schip dat in 1639 met succes had meegevochten tegen de Spanjaarden en op de Rede van Texel in het ijs werd gekraakt. Hij haalde hieruit onder andere een bron zen admiraliteitskanon boven water, dat al jaren in het Maritiem en Juttersmuseum staat te pronken. De duiker lokaliseerde ook het wrak van de in 1654 vergane galjoot Lelie, dat uit twee delen bestaat. Hieruit borg hij onder meer een jacobsstaf, een navigatieinstrument waarmee de hoogte van hemellichamen werd ge meten. In het andere deel. op circa 140 meter afstand, bevinden zich kanonnen, Spaanse kruiken, vaten met druiven en dakleien. Door ontzanding als gevolg van eb- en vloedstromen, komen wrakken of delen daarvan aan de oppeiy Ijsgang, erosie en paalworm kt enorme schade aanrichten a; restanten. 'Voorwerpen van tin, i en ijzer vergaan. Brons, glas e dewerk houden het langer vol. houdt zijn vorm, maar wonj zachter, doordat de celstructuu andert. Totdat het weer bovt zeebodem uitkomt, dan slaa paalworm en de boorschelp Reeds in de 17e eeuw wees o zoek uit dat eiken spanten i water binnen 20 jaar werden i vreten Paalwormen hebben werkterrein tot ongeveer 20 een term dezeebodem.' Volgens Hans Eelman is het spannen van wrakken met fijnr gaas om het tegen paalworm l schermen, zoals het Nederlanj stituut voor Scheepsarcheolo Onderzoek doet, slechts een middel. 'Het heeft hetzelfde effe euro's los in zee storten. Weggs geld en in dit geval vernietigin! onze rijke maritieme historie, j ken beschermen en wrakken bi den is een heel verschil.' Hij constateert dat de gemeen grond van het Verdrag van Malta toekomst toezicht moet uitoel op het archeologisch erfgoed. dat geldt alleen voor op het land aannemer die op archeolp waardevolle zaken stuit, word voorbeeld verplicht dat te meldi om de kosten van archeologisc derzoek te betalen. Maar het Te maritieme erfgoed valt buite1 boot. Als Texel de plicht krijgt oi erfgoed te beschermen, moet Ij daar ook geld tegenover stelle moeten fondsen komen om hel gen, conserveren, restaureren e poseren te financieren. Dat geldi van elders komen, maar de meente moet archeologische pi; ten aansturen. Bijvoorbeeld w. schappers inhuren, om onderzo doen. Of nog liever: een eige cheoloog in dienst nemen. Die wel een paar centen, maar is voo breed scala aan taken in te ze Het loont zeker. Want de Wadde ten oosten van Texel is op het ge van onderwaterarcheologie m meest waardevolle gebied ter Het is gemeentelijke grond, waa Texel zelf zeggenschap moei men.' Met het verwijderen van de eerste steen uit de muur gaven demissio nair wethouder Peter Bakker en medewerker Rikus Bakker, lid van de ondernemingsraad, gisteren het symbolische startsein voor de sloop van het gebouw van gemeentewerken. De 35 medewer kers van de dienst offerden hun vrije (Goede) vrijdag op om de spullen te verhuizen naar de voor malige PEN-centrale, waar gemeentewerken tijdelijk is onder gebracht. Alleen de timmerman en de schilder blijven in De Burg. Wethouder Bakker vertelde dat veer tig jaar voor een gebouw weliswaar niet oud is, maar dat het toch is ver ouderd. 'De arbeidsomstandigheden in dit gebouw zijn niet meer van deze tijd. De wagens worden groter, we hebben meer materiaal en mensen en het past niet allemaal. Nieuwbouw is op z'n plek.' Duurzaam en energie zuinig zijn de uitgangspunten in het door de gemeente zelf ontworpen gebouw. Met het oog op veranderin gen in de toekomst krijgt het een grote overspanning, waardoor het flexibel is in te delen. Het is onderhoudsarm en bestaat uit duur zame materialen. Waar mogelijk wordt 'grijs' water gebruikt. Het ge bouw wordt op temperatuur gehou den door aardwarmte, is extra geïso leerd en wordt voorzien van tachtig vierkante meter zonnecollectoren. Door dit alles voldoet het ruim- achter de schermen actief bij dieren speciaalzaak Pet's Place in Den Burg, de zaak van zijn vrouw. De twee compagnons willen de ver gaderzaal beneden het restaurant nieuw leven inblazen. 'De laatste drie jaar is het slap geweest', zegt Van Westenbrugge. 'Vroeger werden hier nog vergaderingen gehouden door onder meer de Vereniging van Eige naren en de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers. De zaal kan ge bruikt worden voor vergaderingen, maar ook voor feesten en partijen.' De naastgelegen sauna kan even eens gehuurd worden. Spitsbaard heeft ook plannen om het internet café van haar partner Gerard Bess els nieuw leven in te blazen in het restaurant. Het internetcafé was eer der gevestigd aan de Weverstraat in Den Burg. Voorlopig is één computer neergezet, waarvan ook niet-gasten gebruik kunnen maken. Van Westenbrugge heeft inmiddels de kaart aangepast. 'Eerder kon je hier duur eten. Daar hebben we nu toch maar een budget-kaart van ge maakt.' schoots aan de energieprei norm.' Het oude gebouw wordt ge door aannemer Westerlaken, met voordat de twee Bakkers d ste steen eruit hadden gesloop gebeurde netjes, want de stet veertig jaar geleden door toen opzichter Piet Spigt werd ge krijgt een plaatsje in het nieuw bouw. De vergunning voor de li bouw is in procedure. Bo: onderzoek op het terrein braclt lichte verontreiniging aan het waarvoor een saneringsplan is maakt. Hiervoor hoeft geen grot worden afgevoerd. De gemi heeft drie Texelse bedrijven en van de overkant gevraagd opgave te doen voor de nieuwlx De raad heeft hiervoor, inclusie voorbereiding en.de afhandeling krediet van 363.636,36 euro (ƒ6 joen) beschikbaar gesteld. Hel bedoeling dat dit kanjerproject anderhalf jaar is voltooid. Voo sloop van het oude is maximaa weken gereserveerd. Hoewel gemeentewerken Tatenhove over een passend! goed geoutilleerde ruimte best staat de medewerkers een pet van improvisatie, aanpassing enl biliteit te wachten. Maar het moeite lonen, aldus Bakker. Hoi zijn ambtstermijn er met drie opzit, durfde de wethouder garanderen dat de dienst er een' tastisch onderkomen' voor terug! Rikus Bakker van de ondernemingsraad en demissionair wethouder Peter Bakker verwijderen de eerste steen die oud-opzichter Piet Spigt 40 jaar geleden aanbracht. IFoto Gomrd Timmerman) De nieuwe eigenaren Frank van Westenbrugge en Elma Spitsbaard van restaurant Bosch en Zee in de vergaderzaal die zij net als het restaurant nieuw leven willen inblazen. F°to Jomon van Hottum Indertijd werkte Sil, een rasechte Heerhugowaarder, als insemmator op Texel. Hij vertelde me toen het vol gende voorval. Sil woonde in De Noord van De Waard en had daar, zoals hij zei 'een gróóte kóólbouwer' als buurman. Daar kwamen regelma tig gróóte vrachtauto's een lading kóól halen Deze hadden echter steeds problemen om op het erf te komen, want langs de weg liep een sloot met daarover een brug en in de berm stonden dikke lepebomen. Ze moesten dan achteruit rijdend rake lings tussen twee bomen door probe ren om over de brug op het terrein bij de koolschuur te komen. Soms had den ze daar wel een kwartier voor nodig en stond er inmiddels een file van wel vijf kilometer op de weg te wachten. Een kapvergunning voorde in de weg staande bomen werd door de gemeente geweigerd. De buren zagen echter hun kans schoon toen de gemeente de sloot ging dempen voor de aanleg van een fietspad. Ook moesten hier en daar in de weg staande bomen worden gekapt. Door een medewerker van de gemeente werden deze met witte verf van een merkteken voorzien. Echter, de be treffende bomen bij de buren werden overgeslagen en moesten blijven staan. 'Maar', zei Sil, 'onze buren bennen vanzelf nogal redderig. Ze hadden zelf ook een pot witte vurf in de schuur en gaven de bomen daar mee alsnog een zelfde merkteken.' Toen later de bomen verdwenen wa ren, kreeg de medewerker van de gemeente op zijn falie omdat hij de bomen had gemerkt, maar de buren waren wel van een probleem verlost. Jan van Tunen DAAR RED JE LEVENS MEE Een 16-jarige bromfietster ui Cocksdorp is vrijdagmiddag ge» geraakt bij een ongeluk op deP weg nabij vakantiecentrum Deü Het meisje, dat over het fiets reed, werd aangereden door eer jarige automobiliste uit Oosterent kwam van de Roggeslootweg en zuimde volgens de politie voorra' verlenen toen ze de Postweg opn De bromfietser liep bij de botsing sel aan een been op. Per ambula werd zij naar het ziekenhuis gebn voor behandeling. Ze kon weer naar huis. (Foto Jeroen Hattum)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6