Cabaret-café De Breemhoeve biedt Curiositeiten op erf van de Razende Bol vooruitgang nu 'sterrenkwaliteit' Durper Paashobbymarkt in nieuw jasje Stoplichten bij De Cocksdorp Restaurant Capri verbouwd tot Amerikaanse saloon 3 gdrijvig heid N Bedrijvigheid TEXELSE g COURANT Goed. Het is nu bijna vier weken na de verkiezingen. Hoewel het nieuwe college nog niet is geïnstal leerd, hebben de nieuwe raadsle den de eerste vergaderingen al achter de rug en gaat iedereen er vanuit dat bij de eerstvolgende raadsvergadering de college-on derhandelingen kunnen worden afgerond met het inzweren van de nieuwe wethouders. De wethou ders nieuwe stijl, die zich meer met besturen en minder met politiek moeten bezighouden. Vier weken na de verkiezingen. Het is verleide lijk de straat op te gaan en hier en daar eens een toevallige passant te vragen acht van de vijftien raads leden op te noemen. Het percen tage dat dat zonder haperen doet, kon nog wel eens beduidend lager uitvallen dan het percentage kiesgerechtigden dat het noodza kelijk vond ter stembus te gaan. Vier weken na de verkiezingen. Accoord, de nieuwe raadsleden hebben nog weinig kans gehad van zich te doen spreken, maar toch. De vraag is natuurlijk of dat erg is. Tenslotte zitten de raadsleden er niet voor zichzelf, maar voor het alge meen belang. De tijd dat raadsleden veel macht bezaten is wel voorbij, al denken ze vaak nog in staat te zijn de samenleving naar hun hand te kun nen zetten. Maar de samenleving laat zich niet naar een hand zetten. De mensen zijn mondig en hebben alle maal een eigen doel: wij willen alle maal kunnen doen wat we willen, zonder dat anderen ons daarbij in de weg lopen. En het is aan de politiek om de kaders te scheppen waarin dat kan. Van een bestuurder die beslis singen met vergaande consequenties nam, van leider van een volgzame en onwetende massa, is de politicus geworden tot een dienstverlener. De politicus van nu is geen hoofdrolspe ler meer maar regisseur, een interme diair die processen stuurt en debat ten organiseert waarin verschillende belangengroepen van mondige bur gers elkaar van hun standpunt pro beren te overtuigen. Geen mannetjesmakerij, geen egotripperij, geen politiek in de raad. En het moet niet erg zijn dat het grootste deel van de mensen het grootste deel van zijn raadsleden niet bij naam kent. Kampeerboerderij 'Breemhoeve' van André en Lia Bakker aan de Hemmerweg bij Den Hoorn heeft een vrij ingrijpende inwendige ver bouwing ondergaan, waardoor deze in één keer is gepromoveerd naar een groepsverblijf met 'dik' twee ANWB-sterren. De boerderij bood al sinds 1976 on derdak aan toeristen in groepsver band in combinatie met het gewone agrarische gebruik. Na enige plano logische schermutselingen kreeg het bedrijf in mei 2000 als zodanig een officiële status. Naar hedendaagse normen waren bouw en inrichting nogal eenvoudig. De slaapzaaltjes en sanitaire voorzie ningen waren provisorisch afgeschut in de bedrijfsruimte en hadden me rendeels geen plafond. Evengoed was de bezetting goed want het pnjs- kaartje was aantrekkelijk. Vooral on der (school)groepen bestaat veel animo voor betaalbare accommoda tie, zodat ook het meegaan van min der draagkrachtige leerlingen geen problemen oplevert. Nadat André en Lia in november de zaak van Willem en Jopie Bakker hadden overgeno men ontwikkelden ze een verbouw plan. Dat was met was bedoeld om er een luxe hotel van te maken, maar moest toch vergaand tegemoet ko men aan de huidige eisen op het ge bied van gerief. De in slechte staat verkerende betonnen ramen werden vervangen door grotere houten kozij nen, de verschillen in vloerniveau werden opgeheven en boven de ver trekken kwam een betonnen zolder, die de mogelijkheid biedt dat het bedrijf later in de hoogte wordt uitge breid. De oude toiletruimte werd tot slaapvertrek gemaakt. Het nieuwe sanitair is verdeeld over drie vertrek ken en is verreweg het meest luxe onderdeel van de verbouwing. De fraai betegelde en van vloer verwarming voorziene ruimten bevat ten vier wc's, twee urinoirs, vijf douches en tien wastafels, wat ruim schoots voldoende is voor de maxi maal 32 personen waarvoor thans plaats is in de Breemhoeve. Die bed den zijn verdeeld over drie vertrek ken: twee slaapzaaltjes en één vierpersoons kamer. Alles is centraal verwarmd met een aparte installatie voor tapwaterverwarming. 6 Cocksdorp beschikt deze week e"en over meer verkeerslichten dan en de twee knipperende oranje lampen langs de Postweg en de Vuurtorenweg. Twee tijdelijke stop lichten markeren sinds dinsdag de De 'rotonde' in de vorm van een scheepsplattegrond. Rechts de boeg van de 'Leda'. (Foto* «any Graaf) Zo'n duizend mensen hebben zon dag de jaarlijkse Paashobbymarkt n het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp bezocht. De markt, die voor de tiende keer gehouden werd, had een ander jasje aan gekregen. Met zelfbeschilderde dakpannen staat Jancina Henstra uit De Koog ichter haar kraam. Het verkopen daarvan is het enige vyaar zij zich deze keer mee bezig hoeft te houden. ga negen jaar heeft ze de organisa- ie volledig overgedragen aan Els en gico Ooyevaar van het Eierlandsche Huis. 'Voorgaande keren moest ik lier altijd al om acht uur zijn, nu loefde ik er pas om tien uur te zijn', vertelt ze. 'Dat is een heel verschil en iet is ook wel lekker.' De Paashobbymarkt is aan meer ver- inderingen onderhevig. Het evene nent heeft voor het eerst niet plaats n de sporthal maar in het dorpshuis elf en is bovendien verschoven van weede naar eerste paasdag 'Op weede paasdag gaan veel mensen weer naar huis', vertelt Els Ooyevaar. 'Vandaar dat we het verschoven heb ben.' Mensen met niet-zelfgemaakte spul len zijn voor het eerst welkom. Voor heen moest alle koopwaar zelf gemaakt zijn. Klaas de Ridder uit Den Hoorn is één van de nieuwelingen. Hij verkoopt oude boeken over Texel en duizenden oude ansichtkaarten van zowel Texel als plaatsen aan de over kant. 'Ik ga vaak naar beurzen en verzamel alles wat ik over Texel kan vinden. Boeken die ik dubbel heb, heb ik hier neergelegd Onder meer albums met originele plaatjes van Verkade liggen uitgestald. 'Ik krijg nog wel eens reacties van mensen die die albums zelf ook hebben ge had. Meestal hebben ze die dan ver knipt voor bijvoorbeeld biologie, omdat ze er destijds nog niet de waarde van inzagen.' Hoeden gemaakt van mos en gaas liggen op tafel bij de zussen To Kos ter en Corry Bonne uit De Cocksdorp. Niet bedoeld om op het hoofd te zet ten, maar als tuindecoratie. 'We heb ben ze gemaakt door het gaas om pannen heen te vouwen', vertelt Bonne. 'Elk model is dus eigenlijk een model van een pan.' Door het mos, dat onder het gaas verwerkt is, zijn ze volgens de dames meteen geschikt voor de toekomst. 'Je kan ze buiten laten hangen. In de winter komt er vocht in, waardoor het mos nog ver der kan groeien.' De nieuwe locatie bevalt prima. Koster: 'Het is leuk om hier te staan.' In totaal zijn er 28 stands waar men sen spullen verkopen. Onder hen ook het echtpaar André en Annemiek van Keulen uit Baarn, die jarenlang een caravan hadden op camping De Drie hoek en nog steeds terugkomen voor de hobbymarkt. Zij verkoopt hand gemaakte kussentjes, hij heeft hou ten vlinders en vogelhuisjes in de aanbieding. De vlinders waren er vo rig jaar ook al, de vogelhuisjes zijn nieuw. Van Keulen: 'Ik zit in de vut, dus je moet wat te doen hebben, hè Bij de entree van het evenement werd €325,- opgehaald voor de ANBO (Al gemene Nederlandse Bond van Ouderen) afdeling De Cocksdorp. DONDERDAG 4 APRIL 2002 Maar als de nieuwe raadsleden zich dienstbaar opstellen, als zij kans zien de verschillende belangengroepen met elkaar in gesprek te brengen, en als zij dat gesprek vervolgens in een goede baan weten te leiden, dan is de kans groot dat gezamenlijk tot een voor iedereen bevredigende oplos sing wordt gekomen Want uiteindelijk kunnen we niet zon der elkaar. Dat is zelfs in een bijbel- driftig dorp als Oosterend doorge drongen. waar enkele weken geleden de liturgische voorwerpen in proces sie van de ene kerk naar de andere werden gedragen. Een plechtig en emotioneel moment, waarmee een eind kwam aan 150 jaar tweedracht. Oosterend heeft de weg ingeslagen die de geschiedenis dicteerde. Hope lijk volgt de rest van de wereld op korte termijn Vuurtorenweg tussen de Molenlaan en Langeveldstraat. Ze zijn er neer gezet, omdat aannemersbedrijf De Vries en Van de Wiel graskeien in de berm legt Verkeer kan daardoor maar over één strook rijden. Een woordvoerder van de gemeente ver wacht dat de werkzaamheden vrijdag afgerond kunnen worden. Langs de Krimweg zijn eveneens graskeien aangebracht. Volgende week is het Mienterglop in De Koog aan de beurt. Daar wordt de berm tussen de Pij- persdijk en het Oude Dijkje verhard. Volgende maand worden keien ge legd bij Zevenhuizen. Dat gebeurt gelijktijdig met het asfalteren van de Weg. IFolo Jeroen ven Helium) De medewerkers aan onze politieke avonden kregen van ons een boekje aangeboden met daarin een over zicht van de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen tussen 1919 en 2002. Geen toevallig geko zen data, want in 1919 werd het al gemeen kiesrecht en de evenredige vertegenwoordiging van kracht (waarbij iedereen één stem heeft die als éen stem telt), en in 2002 het duale stelsel, waarin de raadsleden een andere functie krijgen en de ge meenteraad een andere weg inslaat. Gewoontegetrouw zijn de wethou ders nog gekozen uit de kandidaten lijst voor de raadsleden, maar mis schien is dat een gemiste kans om het duale stelsel meteen al ten volle te benutten. Voor de post van wet houder zijn we immers niet op zoek naar politici, maar naar bestuurders. En wie solliciteert naar de baan van raadslid, staat alleen daarom al zwak voor een sollicitatie als wethouder. Maar het gaat de goede kant op. Een week vóór de verkiezingen spraken de politieke partijen met een uitgele zen groep jongeren, en Texels groot ste partij wil in ieder geval de fractie vergaderingen in de dorpen gaan houden. Of de commissie vergaderingen zullen volgen, zoals voor de verkiezingen werd beloofd, moeten we nog afwachten, maar het is een stap in de goede richting. Want het is misschien zo dat de burger meer interesse voor de politiek moet krijgen, maar het is zeker zo dat de politiek meer interesse voor de bur ger moet krijgen. Als de raadsleden meer contact met de burgers willen, zullen ze daar zelf aan moeten wer ken. Want het laat de burger ten enen male koud wie er op het pluche zit. Zolang hij maar kan doen wat hij wil. roteT-bones, rib-eyes en andere eesgerechten, een degelijke hou- in vloer met brede planken, za- uels aan de muur en onvervalste country western die uit de boxen klinkt. Het horeca-aanbod in De Koog is uitgebreid met een dinner- saloon. Tumbleweeds is gevestigd op het adres Dorpsstraat 49/51in wat bijna 35 jaar lang restaurant Capri en café d'Ouwe Skool heette. Voor eigenaren Jan Kok en Henk Krop is een lang gekoesterde wens uitgekomen. Beiden werkten vele ja- én in het bedrijf. De één stond er testien jaar achter de bar, de ander was er twaalf jaar kok. 'We hebben iltijd gezegd: als dit pand nog eens vrijkomt, dan is het voor ons', vertelt Krop. Ze hebben er lang op moeten wachten. Tussendoor exploiteerden de twee samen met een derde firmant het aan de andere kant van de itraat gelegen Talk of the Town. Toen ze eind vorig jaar te horen kregen dat lun oude werkgever Siep Keijser na meer dan drie decennia aan stoppen lacht, gaven Kok en Krop de make aar opdracht direct een bod uit te Mengen. De onderhandelingen vlot ien spoedig en toen ook de her vormde kerk - die eigenaar is van het pand - liet weten akkoord te gaan met Ie nieuwe huurders, stond niets de transactie meer in de weg. De officiële overdracht vond plaats op de eerste dag van het nieuwe jaar. Met respect voor de historie werd het dit 1872 daterende pand daarna flink verbouwd. Het plafond, enkele binnenmuren, de bar en de vloer werden vervangen, het terras werd vergroot. De werkzaamheden werden verricht door Henk Bruin, van het gelijknamige interieurbouwbedrijf, die leiding gaf aan een trouw clubje vrij willigers. 'Het is verbazend dat het nog mogelijk is, maar de meesten kwamen zeer regelmatig helpen. En nog met een blij gezicht ook. Leo Beekhuis, bijvoorbeeld, stond na zijn werk bij De Bolder iedere dag om half vijf op de stoep. Dat was gewoon fantastisch', vertelt Kok, die een zelfde warm gevoel koestert voor Nico en Nel Winder, Lesley Kop en Ben Tholen. Peter Jan Geus, naast Bruin de enige andere 'professional', verzorgde het installatiewerk. De dinner-saloon is sinds drie weken weer open. Noodgedwongen, want het bedrijf was al vroeg afgehuurd voor een bruiloft. 'Op een gegeven moment begonnen we zelf ook te twijfelen. Maar dankzij die vrijwilligers is het gelukt. Het bruidspaar kwam binnen op het moment dat de lood gieter net weg ging.' De officiële ope ning vindt zaterdag aanstaande plaats. Tumbleweeds is geheel in country westernsferen ingericht. Dat geldt ook voor de kaart, die veel vleesge rechten telt, hoewel ook de oer-Hol- landse pannenkoek er verkrijgbaar is. 'We hebben voor iedereen wat', aldus Krop. Op dinsdagavonden buiten het seizoen kan de argeloze bezoeker zich helemaal in een Amerikaanse saloon wanen, want dan houden de countrydansers uit De Koog er hun verenigingsavond. 'Dat is gezellig hoor. En het trekt nogal wat publiek. Van de week stonden ze door de ra men naar binnen te kijken. Het klinkt natuurlijk ook lekker, op zo'n houten vloer.' Voor Jan Kok (links) en Henk Krop ging een lang gekoesterde wens in vervulling. (Foto Joop Romfnots) De keuken bevindt zich in een hoek van de eet/recreatiezaal met een gloednieuw 6-pits gascomfoor plus extra kookplaat. Ook met de overige installatie kunnen zelfvoorzienende groepen alle kanten op. De agrari sche charme blijft behouden. Tot de levende have in en rond de bedrijfs gebouwen horen konijnen, geiten en een paard. Er is volop gelegenheid voor volleybal, tafeltennis en andere spelletjes. Het ontwerp voor de verbouwing werd gemaakt door Nico Bakker van architectenbureau Uriot en uitge voerd door Commandeur en Pijper (metsel- en betonwerk), De Wit (CV, sanitair en warmwatervoorziening) en Van der Maden (tegelwerk). Zoon Rodi Bakker (die elektrotechniek stu deert aan de MTS) had een belang rijk aandeel in de aanleg van de elek trische installatie. Uiterlijk is aan de Breemhoeve en de bijge bouwen niets veranderd. Lia en André Bakker bezig met de schoonmaak van één van de sanitaire ruimtes. (Foto's H*ny o* Graaf) duizend mensen bezochten eerste paasdag de Paashobbymarkt in het Eierlandsche Huis. De 'tulnwal' van dakpannen in aanbouw. gepast. Op de scheepsplattegrond komen ook nog enkele spanten en een mast. afkomstig van een sloep van de op Texel gestrande 'Richel'. De gemeente Texel bekijkt de ontwik kelingen op het erf van de bollen- kweker met enige argwaan en ver leende in elk geval geen vergunning voor een grote vijver, die Kooiman zei nodig te hebebben als waterberging ten behoeve van de kweek van keizerskronen, blauwe druifjes en ander droogtegevoelig kleingoed. Ook de opslag van strandhuisjes, kis- ten.en allerlei andere materialen lijkt de gemeentelijke handhavingslust te prikkelen, maar volgens Kooiman is daar geen reden voor omdat hij zelf (letterlijk) schoon schip gaat maken. 'Maar ik kan niet alles tegelijk'. BollenkwekerTheo Kooiman is bezig van zijn erf aan de Pelikaanweg iets bijzonders te maken: een mengeling van natuur en van het strand afkom stige curiositeiten. De aandacht wordt direct getrokken door het bord 'Razende Bol - natuurmonument' dat afkomstig is uit juttersbuit. Voor Kooi man was dat bord leuk om te hebben omdat zijn bollenbedrijf ook De Ra zende Bol heet. Verder heeft hij langs de oprit naar zijn woning een slinge rende 'tuinwal' van afgedankte dak pannen gemaakt. Tussen de lagen pannen zit grond en de verwachting is dat zich hier allerlei plantjes en dier tjes zullen vestigen. Tegen één kant van de wal is grond opgeworpen die afloopt naar de bermsloot. De kanten van die sloot zijn plaatselijk tot een flauw hellend talud gemaakt en er zijn enkele ondiepe poelen gegraven, waardoor een verloop van nat naar droog is verkregen. Op de helling zullen ook nog partijen zwerfkeien worden gelegd om de variatie nog groter te maken. Verder heeft Kooi man op het terrein voor zijn eigenhan dig gebouwde woning een soort ro tonde gemaakt waarbij het centrum wordt gevormd door de contouren van een schip. Aan de kant van de weg is een echte boeg geplant, af komstig van de houten zeilcoaster 'Leda' die in 1968 bij Paal 17 op een strekdam liep en verloren ging. Kooi man heeft de boeg later met de trek ker van het strand gehaald en er bij zijn woning aan de Epelaan jaren op

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 9