't Amateurtje raakt gevoelige snaar teso Emoties troef tijdens klassiek drama 2 Lente 'Oorverdovende' indruk van hardcoreconcer .TEXELSE COURANT' mm Countryband in Oosterend Assistent Vrede en Veiligheid Politieke TV op kabelnet TEXELSE^COURANT Blik vanger Agenda Tentoonstelling Burgwal 37 oud Papil Hattemer Cantorij in kerk Oosterend DINSDAG 9 APRIL 2002 Tafereel uit het drama 'De lijdensweg van kromme Lindert'. Vlnn Ben Roest als marechaussee. Jan Eelman als kromme Lindert, Chrlsta Wonder als Anneke en Richard Eelman als Teeuw. (rerst Genn Steeds als 't Amateurtje moest kie zen welk toneelstuk zou worden gespeeld, was er wel iemand die erover begon: 'De martelgang van kromme Lindert', een ouderwets Hollands drama. Maar nooit kwam het ervan, meestal omdat er niet genoeg geschikte mannelijke to neelspelers waren. Nu dat eindelijk wél het geval was, nam de toneel vereniging een resoluut besluit. 'We doen het.' Met succes. Jong en oud pinkte dit weekend een traantje weg tijdens het aangrij pende verhaal over deze stakker. 't Amateurtje staat bekend om de vele blijspelen die de revue passeer den. Lachen leek het credo in De Waal. Desondanks was het talent om op het sentiment te spelen altijd slui merend aanwezig. Maar het vergt lef om een drama van de plank te pak ken en de toeschouwers een gevoe lig drama voor te schotelen. Een der gelijk stuk moet goed worden gebracht. Daarom had 't Amateurtje alles uit de kast gehaald. Regisseuse Ria Kleinveld had zich suf gestudeerd om zich in te leven in de verschillende types en de sfeer van het stuk, dat speelt in de jaren dertig. Geen ge makkelijke taak, want niemand bin nen de vereniging had tastbare her inneringen aan deze schrale periode. Oude prenten en navraag bij mensen die er wél over konden meepraten, resulteerden in de kostuums zoals die in de crisisjaren werden gedragen. Mannen met platte petten en vrou wen met schorten voor. Uit dezelfde tijd stamde ook het ouderwetse inte rieur van de keuken, de plaats van handeling. Een verbleekt granieten aanrecht en behang dat zó geel was dat het eeuwen oud leek. Om het nóg bruiner te laten ogen, hadden de decorbouwers het met oude koffie bewerkt. De ouderwets deurtjes wa ren ergens op een zolder opgedoken. Ze waren veel smaller dan nu, zodat er speciale kozijnen voor moesten worden getimmerd. Zelfs de houten klinken waren origineel. Met gevaar voor eigen leven hadden de toneel spelers ze uit de op instorten staande boerderij bij de rotonde gesloopt. De theedoeken die achter het raam hin gen, bewogen dankzij een ventilator echt En om de aangrenzende kamer op een echte opkamer te laten lijken, was de vloer minstens een decime ter hoger gemaakt. De meubelen waren zó oud, dat steeds als de kreu pele Lindert zich er steunend op zijn krukken in liet zakken, het publiek bang was dat zijn gammele zetel het zou begeven. Kromme Lindert is een arm schepsel met een bochel, een hoofd dat diep tussen de scheve schouders steekt en een rechterbeen dat achter hem aan sleept. Een kribbig en achter dochtig gedrocht, dat alleen ontdooit als Anneke in de buurt is. Ze heeft sympathie voor hem, maar beant woord zijn liefde met. Ze trouwt met Linderts broer Teeuw, een vlegel die zijn vrouw bot en bruut behandelt. Ter afwisseling passeren allerlei persona ges de revue en stapelt het ene drama zich op het andere. Met als ontknoping dat het met de arme Lindert slecht afloopt en dat anderen uiteindelijk het geluk toevalt Een zwaar leven voor 'De Kromme', maar ook geen gemakkelijke opgave voor hoofdrolspeler Jan Eelman. Het stuk was met vijf bedrtjven pittig aan de lengte en geen moment verdween Eelman van het toneel. We kennen de acteur als speler van allerlei maffe typetjes, waarmee hij de lachers steevast op zijn hand krijgt. Maar Eelman blijkt dus ook een heel an dere, serieuze kant te hebben. Het ene moment steunend op zijn kruk ken, het andere scheef hangend in zijn stoel Met meestal een sombere blik in de ogen, alleen opverend als Anneke in zijn nabijheid verkeerde. Of De Puit, een vrolijke zeeman, die met de meest fantastische verhalen een lach bij De Kromme teweegbracht. Geen spontane lach, maar ingetogen gehinnik, eveneens een staaltje sterk acteerwerk van Eelman. De vagebond die hem aan het lachen kreeg, werd gespeeld door Henk Slikker, die met zijn jolige gedrag een onbezorgde zeeman neerzette, die met op een glaasje meer of minder keek. Om zijn ongelukkige metgezel te vermaken, ging Slikker een uitbun dig zeemanslied met vrolijke dans met uit de weg. Zonder remmingen en met gevoel voor toneelspel. Teeuw, de gevoelloze broer van Lindert, werd vertolkt door Richard Eelman, de speler die vlak voor de aanvankelijke geplande opvoering in maart wegens een acute keelontste king moest afhaken. De acteur was goed hersteld en oogde als afgezwaaide militair in een prachtig uniform (dat beschikbaar was gesteld door Gerrit Gerrits) en met brede snor als een held. Het verhulde niet zijn ware, haatdragende aard. Ook die rol ging Eelman goed af. Bijzonder sterk was het aandeel van de twee vrou wen, Christa Wonder en Yolanda Legierse. Eerstgenoemde speelde de door Lindert begeerde Anneke. Met name haar sterke mimiek maakte dat de dramatische rol haar op het lijf geschreven leek. Het ene moment ingetogen, het andere met zóveel stemverheffing dat het publiek bij kans achterover sloeg. Alleen in lichaamstaal werd ze overtroffen door Legierse, haar toneelmoeder, die met haar houding, stemverheffingen en smeekbedes veel eer in haar rol legde. Bij het zien van zoveel treurnis moesten de zakdoeken wel tevoor schijn komen. Het vermelden waard is eveneens Ben Roest, die eerst als marechaussee en later als Karei, de koloniale vriend van de Breje, zeer verdienstelijk ten tonele verscheen. Een succes waarop ook regisseuse Ria Kleinveld voorlopig even kan te ren. Wat oudere Texelaars kenden het stuk nog van veertig jaar geleden, toen toneelvereniging Het Masker het opvoerde Toen maakte het al indruk, nu nog steeds. Souffleuse Janka Daalder hoefde slechts een enkele maal de spelers aan hun tekst te her inneren. Meer eer van hun werk had den grimeurs Jacolien van Kooten en Karin Gaasbeek, die de acteurs van een flinke laag schmink hadden voor zien, waardoor de dramatische ge laatsuitdrukkingen werden versterkt. Dat laatste was ook te danken aan Jacomien Witte, die het licht be diende. Een pluim mag er ook zijn voor het publiek, dat zich muisstil hield. En dat geduld kon betrachten. Want voor oudere kijkers die zondag middag kwamen, begon het stuk een half uur later dan aangekondigd. Ze wachtten keurig tot ook een busje met bejaarden uit het verzorgingshuis was gearriveerd. Gerard Timmerman In dorpshuis De Bijenkorf in Ooster end speelt zaterdag 13 april de countryband 'Windfall'. Deze band die - zij het met in de huidige samen stelling - al zo'n 25 jaar op het po dium staat, speelt voornamelijk eigen werk. Onlangs werd de nieuwe CD '25' gepresenteerd, die een goed overzicht geeft van de eigen sound van de groep. Zangers Linda de Jong en Rob Wilbrink zorgen voor de aan gename zang, terwijl leadgitarist David Soekana zorgt voor een zweem van 'indorock' in het geluid van de band. Soekana schrijft ook veel muziek, evenals drummer John Rotscheid. Philip van Poecke, vroe ger een veelgevraagd gitarist bij di verse rockbandjes, speelt al ruim elf jaar mee. Ook Harrie Brekelmans is al geruime tijd bij de band. Een rela tief nieuw gezicht is bassist Marco Waversveld. Het optreden in de Bij enkorf begint om 20.30 uur. Bij het ROC in Den Helder gaat in september de opleiding Assistent Vrede en Veiligheid van start, bedoeld voor schoolverlaters die geïnteres seerd zijn in een baan bij de krijgs macht, maar nog te jong zijn om in dienst te gaan Er is geen vooroplei ding nodig, wel dienen cursisten op 1 oktober minimaal zestien jaar te zijn. Op donderdag 16 mei wordt een speciale informatie-avond over deze opleiding gehouden op het adres drs. F. Bijlweg 21 te Den Helder. Deze avond, waarbij vertegenwoordigers van de verschillende onderdelen van de krijgsmacht aanwezig zullen zijn, begint om 19.30 uur Tot en met de Tweede Kamer verkiezingen van 16 mei zal ook via het Texelse kabelnet de tijdelijke televisiezender 'De stemming van Nederland' te ontvangen zijn. Naast de politieke actualiteit willen de initia tiefnemers van dit station aandacht besteden aan onderwerpen als ont wikkelingssamenwerking en cultuur. Het programma wordt op werkdagen tussen 16.00 en 19.00 uur uitgezon den vanuit de tuin van het pers centrum Nieuwspoort in Den Haag. De rest van de dag wordt het pro gramma herhaald. Op Texel is het programma te ontvangen via kanaal CH30- (540,25 MHz), nu Travel. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Postbus 11 *1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 82 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertantiec ontraden en aanbiedingen daartoe 2i|n van toepassing de Regelen voor bet Advertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam zoals gedeponeerd b>i de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar 29.80 - Per jaar 59,60,- Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Daar gaan zij weer. Springend, hup pelend, blatend, zuigend, zonnend en zachtjes slapend tegen de dikke vacht van hun moeder aan. De lam meren. Voor het mooi. Voor de pro motie van Texel. Voor de fotograaf van elk formaat. Voor het Texelse lamsvlees. Voor schaapjeswol, voor kindervreugd. Voor doodgewone ontroering. Ik kreeg er opeens één in mijn ar men geduwd, toen ik dromerig zei: 'Nou woon ik al zo lang op Texel, ik heb schapen gered die op hun rug lagen, ik heb schapen gevoerd en ben bijna verdrongen door zoveel geweld, ik heb ze geboren zien worden, maar ik heb eigenlijk nog nooit zo'n dartel onschuldig lam in mijn armen gehad.' 'Meen je dat nou', zei een Texelse vriendin in opperste verbazing, 'dat is ronduit achterlijk te noemen. Wacht.' Zij stapte voortvarend over het prikkel draad, sprak kort en zeer nadrukke lijk tot het moederschaap en nam één van de lammeren resoluut in haar armen, om vervolgens met lam en al wederom over het prikkel draad te stappen en het verbaasde dier vertederd in mijn armen te leg gen. Ik was enigszins overrompeld en hield het lam vast zoals ik som mige mensen een baby heb zien vasthouden. Met onhandige han den en met grote ogen waarin alleen maar te lezen staat: verlos mij van dit blanke broze wezen. Maar het lam won terrein. Het snuf felde nieuwsgierig aan mijn handen, likte even onderzoekend en keek toen vol vertrouwen naar mij op. Die blik ontroerde mij diep. Maar ik ver plaatste me ogenblikkelijk in het moederschaap, dat ons met ver starde glazige ogen in de gaten hield, in een roerloze stand met de kop tegen het prikkeldraad geleund. Haar andere kinderen dicht in het kielzog. 'Geef het terug', zei ik gebiedend te gen mijn vriendin,'dat beest sterft van angst.' 'Dat beest sterft hele maal met, het houdt je gewoon in de gaten.' Maar ze deed wat ik zei, dropte het lam over het prikkeldraad weer bij zijn moeder en het drietal verliet in grote haast de plek, om met vreemde sprongen in de andere uithoek van het weiland te verdwij nen. 'En?'zei mijn vriendin onderzoe kend. 'Lief lam', zei ik geruststel lend, 'of bedoel je wat anders?' 'Ik bedoel, wat doet de lente jou?', zei ze en lachte op een buitensporige manier. Ik keek haar verbaasd aan. 'Is er Iets?' 'Niets', zei ze, 'ik word altijd zo gek van lente, zo afgrijse lijk opgewonden, zo beroerd hitsig Zo nergens meer bereid om wat voor werk dan ook uit te voeren. Zo Haar lach klonk schaapachtig, haar benen waren ongegeneerd bloot, bruin, gezond. Haar rode wangen als blozende appels. Haar armen om in te bijten, haar blote schouders fier en uitdagend. Door haar uiterlijk zakte de winter- moeheid als een ondoordringbaar kleed om me heen. 'Ik kan het wel uitschreeuwen', zei ze, 'net als die trompetterende knal gele narcissen. Ik kan wel als een gek door het weiland gaan rennen. Zodra het lente wordt, ben ik als een grote tochtige loeiende koe.' Ze snikte het uit van het lachen. 'Een grote tochtige koe', herhaalde ik droog. 'Mannen ruiken het', zei ze vrolijk. 'Het is niet te geloven, ze lopen achter je aan alsof je een krolse kat bent.' 'Zeg nou maar ge woon tochtige koe', knikte ik opge wekt, 'zo klein en smal ben je niet.' 'WH je nog een keer een lam', zei ze en wees op een aanbiddelijk snoetje dat vlakbij het hek stond. 'Ik pak alles wat je wilt, als het maar lentekriebels geeft, ikZe lachte gevaarlijk. Ik ging me met de minuut onaanzienlijker voelen.'Laier op', zei ik uit de grond van mijn hart, 'ga in godsnaam je stier zoeken.' Dana Rover Dinsdag 9 april: Op de wielerbaan aan de Haffelderweg begint 6m 19.00 uur een criteriumwedstrijd van Wielervereniging Texel. In het gemeentehuis begint om 19.30 uur de raadsvergadering. Deze wordt rechtstreeks uitgezon den via Radio Texel (106.1 FM). De afdeling stambomen van de Historische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in Tusse de Banke aan de Groeneplaats in Den Burg. In De Buureton (Molenstraat 2, Den Burg) begint om 20.00 uur een thema-avond over epilepsie. Spre ker is neuroloog dr. O.G. Mulder. De avond wordt georganiseerd door Epilepsie Vereniging Neder land, afdeling Noord-Holland. De toegang is gratis. In schouwburg De Kampanje in Den Helder begint om 20.15 uur een theaterconcert van Golden Earring. Na afloop vaart een extra boot terug. In Cinema Texel draaien From hell (aanvang 20.00 uur) en The time machine (20.30 uur). Woensdag 10 april: In Cinema Texel draaien Asterix Obelix: missie Cleopatra (aanvang 14.30 uur), Britney Spears: crossroads (15.00 uur). From hell (aanvang 20.00 uur) en The time machine (20.30 uur). Donderdag 11 april: Het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild opent vandaag de ten toonstelling 'Geld als Water'. Te zien is wat er met de opbrengst van de specerijenhandel werd ge realiseerd. In het Zeemanskerkje in Oude schild begint om 20.00 uur een li teraire avond met auteur Thomas Rosenboom, van wiens hand vo rig jaar een 'hertaling' van het be roemde Journaal van Bontekoe verscheen. De bijeenkomst is door de samenwerkende boekhandela ren en de bibliotheek georgani seerd in het kader van het VOC- jaar De entree bedraagt 5 euro. In centrum De Aleph in de Wever straat wordt van 20.30 tot 21.15 uur gemediteerd en mantra gezon gen voor de wereldvrede. Voor info: tel. 319449. In Cinema Texel draaien Panic room (aanvang 19.00 en 21.45 uur), Britney Spears: crossroads (19.00 uur) en The time machine (21.30 uur). Vrijdag 12 april: In theater De Kiekendief op De Krim wordt vandaag en morgen een piano-, orgel- en keyboardshow gehouden van de firma Joh. de Heer uit Slledrecht. De verkoopexpositie is vandaag geopend van 13.00 tot 21.00 uur. Tussen 18.30 en 21.00 uur kan in De Witte Burcht aan de Molen straat in Den Burg tweedehands (zomerkleding worden aangebo den voor de verkoping die morgen wordt gehouden. Op de wielerbaan aan de Haffelderweg begint om 19.00 uur een tijdrit van Wielervereniging Texel. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal wordt een playbackshow gehouden waarvan de winnaars mogen optreden op het Broadway-festival in Den Hoorn. Twintig acteurs en muzikanten voeren het Paasspel op in Artaban, de zaal van het Maartenhuis (Ruijslaan, nabij De Koog). Aan vang 20.00 uur. De toegang be draagt 2 euro. Organist Martin Mans geeft in theater De Kiekendief op De Krim een improvisatieconcert op het Content concertorgel van Joh. de Heer. Aanvang 20.00 uur. In Question Plaza in Den Burg wordt vandaag en morgen het eer der uitgestelde 'Paaspop 200; gehouden. Vanavond spelen d bands Rational (aanvang 22 0 uur), Jug Bros (23.00 uur), Onbe perkt Houdbaar (0.00 uur) e Intrude (1 00 uur). In Cinema Texel draaien Pari room (aanvang 19.00 en 214 uur), Britney Spears: crossroad (19.00 uur) en The time machm (21.30 uur) TESO zet ook deze week geregel twee boten in en verzorgt dan ie der half uur een afvaart, zowel van uit Den Helder als vanaf Texel. 0: gebeurt vrijdag 12 april en maan dag 15 april van 9.35 tot 16.05 ui en zondag 14 april van 14.35 li 20.05 uur. Automobilisten moete vrijdag desondanks rekening hoo den met wachttijden. Die bedraaj op Texel tussen 10.00 en 12.00 uj en in Den Helder tussen 13.00 e 16.00 uur naar schatting een he uur. Op maandag 15 april zijnd afvaarten van 10.05 uur vanuit De Helder en 13.35 uur vanaf Texi uitsluitend bestemd voor het vei voer van gevaarlijke stoffen. Na dere informatie kan worden vei kregen via tel. 0222-369600 i e-mail info@teso.nl, Deveerdierc heeft ook een eigen websilr www.teso.nl. Hoogwater te Oudeschili Dl. 8 5.20 en 18.30 tr Wo. 9 7.15 en 19.46U. Do. 10 8.20 en 20.14 u. Vr. 11 9.05 en 20.55 u. Za. 12 9.25 en 21.46u. Zo. 13 9.55 en 22.16 tl Ma. 14 10.25 en 22.40 u. Di. 15 11.05 en 23.16U Aan het strand is het ongeveer een uur ei der hoogwater De zon komt 11 april opa 06.51 uur en gaat onder om 20 30 uur, april nieuwe maan; 14 april springtij. De hele maand zijn in ontmoetings centrum 'Burgwal 37' in Den Burg tekeningen en schilderijen te zien van Diny Busbach-de Jong, Emmie Haarbosch-Gaarkeuken en Miep Jacobi uit Amsterdam. De drie vrou wen hebben zich op hun favoriete onderwerpen uitgeleefd in aquarel en olieverf. Eén van de drie exposanten, Emmie Haarbosch-Gaarkeuken, is twee jaar geleden op 63-jarlge leef tijd overleden, maar omdat de af spraak met het ontmoetingscentrum ai was gemaakt, hebben de mede exposanten gemeend haar recht te doen door de expositie gewoon door gang te laten vinden. De Hattemer Cantorij uit Hattem geeft onder leiding van dirigent Joan Jongkind zaterdag 13 april een con cert in de Maartenskerk in Ooster end. Op het programma staan onder meer madrigalen van Thomas Morly, John Dowland, en Edward Elgar. Het concert, dat ongeveer een uur zal duren, begint om 20.00 uur. De toe gang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehouden ter bestrijding van de onkosten. Donderdagavond haalt Sco Texel oud papier op in Den Men wordt verzocht dit vóór uur aan de straat te zetten, in r grote bundels of een kartonnen (geen plastic zak). Gelieve er te zien dat het papier niet gedui lange tijd in de regen staat. De pi wagen komt in de volgende sti 3. Emmalaan, Pieter Cuijkstraat, Elemert, Haffelder Schilderend in de richting Oudeschild vanaf de rotonde, van Hollandstraat. Met het verzoek of ze stukjes mocht schrijven voor de krant, meldde Heieen Dierkens Schuttevaer zich onlangs op de redactie. De 21-jarige Texelse heeft het geweten: haar oren tetteren nog na van het optreden van vijf locale hardcorebands, afgelopen za terdag in Time Out. Ze zette voor ons haar 'oorverdovende' indrukken op papier. Als ik ruimschoots op tijd bij Time Out aankom, staat er al een flinke rij fiet sen. Dat belooft wat. Bij binnenkomst blijkt pas echt hoe druk het is. Op z'n minst 50 mensen, maar het kan ook het dubbele zijn. Ze variëren in leef tijd van 15 tot 45 jaar.Texel beschikt overduidelijk over een hechte hardcorescène. Dan begint de verrassing van de avond: Refill. Al bij de soundcheck begeeft één van de versterkers het. Nu begrijp ik wat ze met hardcore bedoelen! De muziek mag mij dan als enorme herrie in de oren klinken, het publiek is des te enthousiaster. De zanger beukt er stevig op los en het publiek moedigt hem flink aan. Na zes stampende nummers wordt het podium geruimd en kondigt de vol gende groep zich aan. De geluids man: 'Dit is pas een veelbelovende en originele hardcoreband. Passed Out!' Het publiek groeit en de sfeer wordt compleet als er een complete pogopitt (heftig dansende hardcorefans, red.) ontstaat. De band gaat ervoor. De muzikanten zijn wel iswaar niet tevreden over het geluid, de mensen raken steeds meer ge boeid. Dan is de beurt aan Higherside. Deze band probeert wat melodieuzer hardcore neer te zetten. Dat lukt zeker. En dan het mon waarop veel liefhebbers hebben wacht: Deluge. Een band dieopl z'n sporen heeft verdiend, op m festival heeft gespeeld en CD'sl gemaakt. De muzikanten kunnen de routiniers worden gerekend avond nemen drummer Rot Buijsman en toetsenist Jot Purmer na respectievelijk acht zeven jaar trouwe dienst afsch Niet zonder slag of stoot. De volir knop gaat open. Ineens zijn we een echt concert beland! De man van Deluge doen hun reputatie: aan. Hard en heftig. Ze spelen sterren van de hemel. Spreekwo delijk dan, want sterren geven deze donkere muziek volgens mj veel licht. Als ze zijn uitgespeeld,! ik weer op de fiets. Met nog n etterende oren van de oorverdow indrukwekkende optredens. De Texelse band Higherside was zaterdagavond één van de bands die in jongerencentrum Time Out optraden. (Foto Jeroon 1

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2