eerlingen verstoren laatste chooldag OSG met zaagsel Hulpverlening in vogelvlucht ZtêfiL bruna Cjrocn ZwartsJexels in het harL, Deskundigen bezorgd over sterfte lepelaars togeberg wil schade verhalen op daders Alle zeilen bijgezet voor komst Duyfken Bromfietsers bekeurd Radiopresentator boos over toeslag 'Gevolgen op Texel nog niet merkbaar' Bedrijventerrein Skil m Nacompetitie SVO Programma's Koninginnedag Vergoeding voor bedrijven met brandweerlieden TEXELSE^COURANT \jjl SUPER DE BOER BgERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11672 DINSDAG 23 APRIL 2002 COURANT plaatsen op Texel /erschijnt dinsdag en vri|dag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg n groep leerlingen heeft de laat- schooldag van de eindexamen- didaten van de OSG verstoord, strooiden in de nacht van don- rdag op vrijdag grote hoeveelhe- n zaagsel in het vmbo-gebouw ■n de Emmalaan. Veel leraren 3 dden daardoor vrijdagochtend I en zin meer om mee te doen aan 3 activiteiten die andere eind- amenleerlingen hadden georga- I ieerd. De school heeft aangifte van vernie- 13 gedaan bij de politie. Leerlingen dden 's nacht meerdere zakken agsel rondgestrooid op de begane jnd. Zowel in gangen, lokalen als de wc's maakten ze er een troep n. Een concierge ontdekte vrijdag- htend rond half acht de veroor- akte rotzooi. Volgens een politie- lordvoerder zijn er acht zakken met agsel gebruikt. Rector Henk de es zou het niet verbazen als het er g meer waren. 'En dan waren het kken die groter waren dan vuilnis- kken.' Tot eind zaterdagmiddag iren extra ingehuurde schoonma- rs, docenten en onderwijs- idersteunend personeel in de weer n alle rotzooi op te ruimen, inderdagavond en in het begin van nacht was het bij de school- ibouwen ook al onrustig geweest. Vries werd 's avond rond 22.00 ir gewaarschuwd dat groepjes nsen zich ophielden bij school, it collega's nam hij poolshoogte. In oude LTS werden eindexamen- ïrlingen betrapt die op dat moment iaagsel aan het verspreiden waren, waren via de Burg. De Koninghal, ar nog gesport werd, de school men gekomen. De Vries. 'Daar iren we redelijk vroeg bij. De jon- tns die dat gedaan hadden, hebben verzocht de boel zelf op te rui len.' Het zaagsel, dat aangevoerd i politie heeft afgelopen weekeind Jvee bromfietsbestuurders bekeurd, je eerste, een 41 -jarige man uit Den Jurg. werd in de nacht van vrijdag op pterdag aangehouden. Hij viel op tidat hij op de Keesomlaan tegen rijrichting in reed. Een blaastest ees uit dat hij iets meer dan drie aal de toegestane hoeveelheid al- >hol in zijn adem had. Zij rijbewijs erd ingenomen. Bovendien krijgt de an een dagvaarding om voor de chter te verschijnen, sn dag later werd een 35-jarig man t Oudeschild staande gehouden op et fietspad langs de Pontweg om- at zijn achterlicht kapot was. Toen eek dat hij alcohol had gedronken, erd hij voor een blaastest meege- amen naar het politiebureau in Den urg. Hij blies 395 ug/l, waar 220 nog et is toegestaan. Dat leverde hem en proces-verbaal op wegens rijden nder invloed. Omdat hij geen romfietscertificaat had, kreeg de ian nóg een bekeuring. Texel stond zondagavond even centraal in het NOS-radiopro- gramma 'Met het oog op mor gen' Presentator John Jansen van Galen had een kort weekend op het eiland doorgebracht en dat was hem niet goed bevallen. 'Want voor ons korte verblijf moesten we een korteverblijfs- loeslag van tien euro betalen. Waarin Nederland benepen kan zijn', aldus Jansen van Galen op Radio 1 en 2. Bij de WV komt de term niet di rect bekend voor. Volgens direc teur Veronica Bos is het wel goed mogelijk dat de betreffende logiesverstrekker zelf de toeslag heeft doorgevoerd. Als mensen voor één nachtje komen, is dat voor een logiesverstrekker duur der dan wanneer iemand mini maal twee nachten blijft. Met een toeslag kan dat gecompenseerd worden. Volgens Bos wordt de korteverblijfstoeslag met stan daard geheven op Texel. was met trekker en aanhanger, werd in de school opgeborgen. De deuren werden daarna nog eens extra ge controleerd om zeker te weten dat alles op slot zat. Grijpen In de loop van de nacht wisten |on- geren toch opnieuw de school binnen te sluipen waar het zaagsel voor het grijpen stond. Volgens De Vries is het met bekend wie het geweest zijn. De schoolleiding vermoedt wel dat het opnieuw eindexamenkandidaten waren Ze heeft daarover contact opgenomen met de politie. Een politiewoordvoerder laat weten dat er een onderzoek wordt ingesteld. De school wil de schade verhalen op de daders. Hoe die 's nachts zijn bin nengekomen. is nog niet duidelijk. De Vries: 'Er zijn geen sporen van braak gevonden. We vermoeden dat ze zich hebben laten insluiten of dat ze een truc met de sleutels hebben uitge haald.' Het gebouw aan de Haffelderweg kreeg ook nachtelijk bezoek. Daar werden ballonnen op geblazen en verspreid en rollen wc- papier door de school afgewikkeld. De politie kwam er ook aan te pas om de orde rond school te handhaven. 'Er is toezicht gehouden en er is cor rigerend opgetreden', zegt een politiewoordvoerder. 'Er zijn jongeren weggestuurd.' De politie nam pools hoogte bij de meierblis, maar daar werd volgens de woordvoerder nie mand aangetroffen. Bij Texel'94 ble ken kleine doelen weggesleept te zijn. Volgens zowel de politie als de Lees verder pagina 5 Europese lepelaardeskundigen maken zich zorgen over de toene mende sterfte onder lepelaars in natuurreservaat Banc d'Argauin in Mauretanië. De sterfte was één van de onderwerpen waar zo'n veertig deskundigen dit weekeinde over spraken tijdens een conferentie die op Texel werd gehouden. Zo'n zes tig tot zeventig procent van de Nederlandse lepelaars overwintert in het Mauritaanse natuurgebied. 'De laatste twee jaar is sprake van een hoge sterfte in dat gebied', zegt Otto Overdijk van Natuur monumenten op Schiermonnikoog. Hij is één van de deelnemers aan de conferentie. Sinds vijf jaar verricht hij onderzoek naar aantallen lepelaars in Banc d'Argauin. De sterfte heeft weerslag op lepelaars die nog jongen moeten krijgen. 'De kans dat ze in Nederland broedrijp zijn, wordt lager Twee jaar geleden zette die trend zich in met een daling van twee procent. Die is inmiddels opgelopen tot twaalf procent.' Jonge lepelaars die in Ne derland geboren worden, verblijven over het algemeen vier jaar in Banc d'Argauin voordat zij zich opnieuw nestelen in Nederland om zelf jongen te krijgen De oorzaak is onbekend. Tijdens de conferentie wisselden de deskundigen informatie met elkaar uit en er werd gesproken over verdere en gezamenlijke onderzoeken naar de sterfte. Volgens Erik van der Spek van Staatsbosbeheer (SBB) zijn op Texel nog geen gevolgen van de sterfte waar te nemen. 'Maar we hebben ook nog geen zicht op het broedaantal van dit jaar. Sommige lepelaars moe ten nog terugkeren en bij anderen beginnen de jongen al te lopen Er is sprake van een grote spreiding.' Texel kent drie lepelaarskolomes in de Geul, de Muy en op de Schorren. Daar broedt bij elkaar zo'n twintig procent van de Nederlandse lepel aars. Vorig jaar nam het aantal broe dende lepelaars landelijk iets af. Daarvoor was zo'n tien jaar lang sprake van doorzettende groei. Op Texel waren in 2001 197 broedende paren. Hulp Het is de bedoeling dat deskundigen uit Europese landen hulp gaan bie den bij onderzoek naar de sterfte- oorzaak in Mauretanië. Overdijk: 'Er is daar geen NIOZ of Alterra in de buurt waar je even de vogels kan la ten onderzoeken.' Jean Worms, Frans adviseur voor Mauritaanse overheid, zegt dat hij ondermeer naar Texel gekomen is om aandacht te vragen voor Banc d'Argauin. Hij weet evenmin wat de oorzaak kan zijn. 'Het is daarom belangrijk om contact te hebben met anderen om informatie met elkaar te koppelen.' Banc d'Argauin is een groot gebied dat lijkt op de Waddenzee. Voor de kust heeft Mauretanië veel visrechten aan Europese vissers verkocht. Ook de plaatselijke bevolking vist veel in het gebied. 'Ongeveer de helft van de inkomsten van het land zijn afkomstig uit visserij', zegt Worms. Van der Spek onderschrijft het nut van verder onderzoek. 'Je kunt het hier wel op orde hebben, maar daar heb je wei nig aan als het ergens anders met goed zit.' De conferentie op Texel was georga niseerd door SBB en Natuur monumenten, de beheerders van de lepelaarskolonies op het eiland. Naast de sterfte spraken de lepelaar deskundigen ook over hevelvis- Lees verder pagina 5 Onze fotograaf begaf zich in verhe ven sferen toen hij zaterdagmiddag gebruik mocht maken van de nieuwe autoladder van de brandweer. Van een hoogte van bijna dertig meter keek hij neer op een realistische hulpverleningsdemonstratie, die werd uitgevoerd met medewerking van de Ambulancedienst Texel. Het dak van een 'verongelukte' auto werd opengeknipt om een zwaargewonde inzittende eruit te kunnen halen. De toeschouwers kregen via de geluids installatie alles te horen over het hoe en waarom. De autoladder steekt in de gebruike lijk werkhellmg uit boven praktisch alle gebouwen van Texel Alleen de twee kerktorens van Den Burg en de vuurtoren zijn hoger. Dat geeft ruime mogelijkheden bij het blussen van branden en andere hulpverlenings activiteit op moeilijk bereikbare plaat sen. De ladder kan ook in meer hori zontale richting ver worden uitge strekt, zodat kan worden gespoten op ingebouwde plaatsen die vanaf de begane grond slecht zi|n te benade ren. Elders in deze krant meer over de open dag van de brandweer ter ge legenheid van de ingebruikname van de nieuwe voorlopige kazerne. (Foto Harry de Graaf) Het haventerrein van Oudeschild wordt zondag, wanneer de VOC- replica Duyfken Texel feestelijk wordt binnengehaald, omgevormd tot één groot wandelgebied. Auto mobilisten kunnen hun auto's kwijt op zes parkeerplaatsen verspreid in het dorp. Maar het liefst ziet de gemeente dat de bezoekers per fiets komen, of per bus. Vervoersbedrijf Connexxion zet extra bussen in. Vanaf 9.00 uur Lepelaardeskundigen bekeken zaterdag de Geul, een van de drie waar lepelaars broeden. (Foto Jeroen van Hottum) wordt gependeld tussen de veer haven en Oudeschild. En vanaf 10.00 uur rijden bussen vanaf Den Burg, De Koog en De Cocksdorp naar Oudeschild en vice versa. Waar de activiteiten rond de herden king van het 400-jarig bestaan van de VOC zich tot dusver in musea en an dere gelegenheden afspeelden, wordt de aankomst van de Duyfken het eerste publieksevenement. Het is niet de omvang van het schip (24 meter lengte, vergelijkbaar met een eurokotter) die indruk zal wekken, maar wel de achtergrond, de lange reis (18.000 zeemijl) en de historische entourage. Het 'jacht' is exact nagebouwd, wat betekent dat de in ternationale bemanning tijdens de reis vanuit Australië heeft moeten verblijven in kooien die volgens de huidige maatstaven absoluut niet meer voldoen en moest werken in omstandigheden waarbij de arbeids inspectie op zijn minst grote vraag tekens zou plaatsen Modern zijn al leen de navigatieapparatuur en de dieselmotor, waarop het schip het laatste traject noodgedwongen heeft moeten afleggen. Het is de wens van de gemeente, die bijna een half jaar aan voorbereiding in de nationale ontvangst van de Duyfken heeft gestoken, dat de bemanningsleden als helden worden binnengehaald. Door hoeveel bezoe kers, afgezien van de 320 genodig den, blijft de vraag. 'Als referentie zou je de vliegshow kunnen nemen, waar zo'n 10,000 betalende bezoekers op afkomen', wagen gemeentevoor- lichter Frans Hopman en coordinator Frank Bastiaanse een gokje 'Er ver blijvend het komend weekend best veel mensen op het eiland, waarvan een groot deel wellicht een kijkje in Oudeschild zal nemen. Per slot van rekening is er al heel wat over ge schreven.' Een kijkje van dichtbij is aan met-ge- nodigden niet gegund, maar vanaf de dijk hebben de bezoekers een pnma uitzicht op de feestelijke binnen komst om 14.00 uur van de Duyfken en - kort daarvoor - de aankomst van de Groene Draeck, het koninklijke jacht met aan boord de Prins van Oranje. De schepen meren af langs de havenkade bij het Stoomboot koffiehuis, waar voor de genodigden een tribune is gebouwd. Van 13.00 tot 17.00 uur is er een feestelijk pro gramma, met muziek en dans, waar voor intensief is gerepeteerd Zestig kinderen van de muziekschool leven er al maanden naartoe en ook fanfarekorps DEK uit Den Hoorn draait al geruime tijd warm Om een en ander ordelijk te laten verlopen zijn er, naast de gebruikelijk inzet van de politie, tien extra agen ten op de been. Om het verkeer en de bezoekersstroom in goede banen te leiden, staan ook leden van de Texelse Sportschutters op strategi sche plaatsen. Mensen die per fiets komen, kunnen hun rijwiel stallen op het boeienlandje. Om te voorkomen Lees verder pagina 5 Losse nummers 0,85 Het bedrijventerrein in Oudeschild nadert z'n voltooiing. Met uitzonde ring van een moeilijk toegankelijk braakliggend stuk in het midden zijn de percelen langs de Stoompoort en het Vliegwiel bebouwd De redactie ging op bezoek bij twee er gevestigde ondernemers. Pagina 6 Een mooi seizoen krijgt voor Ooster end een aantrekkelijk staartje. Op Sportpark Sieme Keijzer werd eiland- genoot ZDH met maar liefst 8-1 ver slagen. De thuisploeg eindigde dank zij dit resultaat op de vierde plaats en mag nu met ALC en Vesdo in een halve competitie duelleren om een plaats in de zesde klasse. Pagina 7 Feestcommissies en Oranjecomités die een festiviteit voor Koninginnedag organiseren en deze in de Texelse Courant willen zien aangekondigd, kunnen zich tot woensdag 17.00 uur melden bij de redactie (Warmoes straat 45, Den Burg). Kopij kan ook worden doorgebeld (tel. 362620), gefaxt (323000) of als e-mail ver stuurd (redactie@texelsecourant.nl). Als er brandalarm is, lopen over heel Texel tientallen mensen uit hun dagelijkse werk weg. Wan neer zij terugkomen, moet je maar afwachten en dat is - zacht gezegd - met erg gunstig voor de organisatie van het werk. Wie een vrijwillige brandweerman in dienst neemt, haalt dus een risicofactor in huis. Ook brandweermensen die zelf een bedrijf hebben, kunnen in moei lijkheden komen als zij onver wacht hun normale werk moeten onderbreken. Op Texel heeft dat tot dusver nog geen grote pro blemen opgeleverd, maar elders in het land beginnen werkgevers te mopperen als hun medewer kers naar een brand moeten, vooral als het een paar keer kort na elkaar gebeurt. De bereidheid neemt duidelijk af en dat kan weer gevolgen hebben voor de animo van vrijwilligers om bij de vrijwillige brandweer te gaan of te blijven. De Nederlandse burge meesters hebben over het pro bleem gerapporteerd aan de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. De bedoeling is een landelijke discussie uit te lokken met als streven financiële com pensatie voor bedrijven die ge noemde 'schade' lijden. (Advertentie) (frfta Zmertsjmli it Ixt ban Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: www.bruna nl altijd actueel ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1