Lot voor Texel krijgt Instemmende reacties Brandweer maakt indruk met kazerne en materieel JT Culturele banden Texel en Kuurne aangehaald .TEXELSE COURANT' Lepelaars Duyfken Nieuw kinderboek Excursie naar houtsnippen Eindexamenstunt Cursusavonden Brijderstichting Vaccinatie meningitis VERVOLG VAN PAGINA 1 VERVOLG VAN PAGINA 1 brouwen docenten DINSDAG 23 APRIL 2002 Jogiesverstrekkers moeten een belangrijke rol spelen bij de loterij 4let lot van Texel', die in het najaar van start gaat. Van hen wordt ver acht dat zij loten verkopen aan e gasten en daarvoor een vergoe- ing van één euro per lot ontvan- en. Aan de kopers van loten ge in zij tevens het speciale dschrift met allerlei informatie, iet name over natuur- en cultuur- rojecten die met de opbrengst in de loterij worden gesteund. In donderdagavond gehouden rgadering van de Texelse Vere- iging van Logiesverstrekkers VL) werd instemmend gerea- eerd op het initiatief waarvan de rganiserende stichting verwacht at het Texelse natuur- en cultuur- jnds er het eerste jaar al 375.000 VERVOLG VAN PAGINA 1 fessages, het belang van rust- Jebieden tijdens de trek en de Idsduur van tussenstops tijdens de Jek in relatie met de vistechniek. Jaterdagmiddag ging de groep onder Biding van Van der Spek de Geul in |m naar lepelaars te kijken. Zondag middag nam Erik Menkveld van ■atuurmonumenten ze mee de Ichorren op. Het was de vierde keer dat de tweejaarlijkse conferentie na- Jiens Eurosite werd gehouden. Éurosite is een samenwerkingsver- land van natuurbeheerders in Eu- ppa. De eerste keer was op Schier monnikoog. de tweede en derde pnferentie werden in het buitenland ehouden. lat Oudeschild volloopt met auto's, ■orden de Heemskerckstraat en an- lere wegen in de oude dorpskern londag afgesloten. De Schilderweg, laagwaalderweg en het Bolwerk be- loren tot de doorgaande routes. Maritiem Museum ■ezoekers kunnen ook een kijkje ne- ften in het Maritiem en luttersmuseum, dat speciaal voor leze dag op zondag open is. Ver- Ichillende tentoonstellingen staan in «et teken van de VOC en de Rede fan Texel. Voor het geld hoeft men pel met te laten, want de entree is besteld op één euro. Voor de liefheb pers tapt de Texelse Bierbrouwerij het ppeciaal voor het jubileumjaar ge- VOC dubbel bier. Bier van gebrande moutsoorten, donker van met een zachte zoete afdronk. Bier met 6,4 procent alcohol, dat iets maarder is dan gemiddeld. 'Het maakt het op lange tochten erg houd baar. En het is héél makkelijk drink baar', verzekert Maurice Diks van de brouwerij. Het bier wordt geschonken In de feesttent op de haven en in het Maritiem en Juttersmuseum. euro beter van zal worden en dat dat bedrag het jaar daarop zal zijn verdubbeld. Vele handen gingen omhoog toen werd gevraagd wie wil meewerken aan de loten- verkoop. Kritiek was er wel op de naam van de loterij. Irene Schuijl vond 'het lot van Texel' nogal zielig klinken, alsof Texel een of ander somber lot boven het hoofd hangt. Ze kreeg algemene steun voor haar voorstel om er 'lot voor Texel' van te maken. Maria van der Spek vond dat ook de restaurants bij de lotenverkoop betrokken moe ten worden. Het daar bestaande in tensieve contact tussen klant en be dienend personeel biedt goede mogelijkheden. Van Anne van der Velde kwam het voorstel om niet al leen héle loten van 12,50 euro te ver kopen, maar ook gedeelten ervan, net als bij de staatsloterij. Meer invloed? De vergadering van de 493 leden tel lende vereniging had verder een wei nig schokkend verloop. In zijn openingswoord vertelde voorzitter Harry Wuis dat aan de internetsite, die melding maakt van de standpun ten die de TVL ten aanzien van aller lei kwesties inneemt, nu ook een gas tenboek is verbonden, zodat ieder in de gelegenheid is om een reactie op die standpunten te geven. Wuis had er kennelijk geen spijt van dat de TVL tegenwoordig een duidelijke mening geeft over allerlei zaken die voor het toerisme gevolgen kunnen hebben. Dat er invloed vanuit gaat, meende hij af te leiden uit het onlangs gepubli ceerde collegeprogramma. De verga dering bood volop gelegenheid om met het nieuwe dagelijks bestuur van de gemeente van gedachten te wis selen, want aan het slot presenteer den de drie nieuwe wethouders zich met een op het toerisme toegespitst praatje en gingen vervolgens in op vragen en opmerkingen van de leden. Versleepte bedden De vergadering werd gehouden in hotel Den Burg, op een steenworp van het voetbalveld waar de nieuwe (jeugd)herberg moet komen. Hotelier Hans Eshuys gebruikte de rondvraag om kritische kanttekeningen te plaat sen bij dit plan, dat mogelijk wordt gemaakt door het 'verslepen' van toeristische slaapplaatsen. Volgens Eshuys moeten de slaapplaatsen worden overgebracht naar be staande toeristische concentraties, maar in dit geval ontstaat een nieuwe concentratie met een enorm (240) aantal bedden. De hotelier verzocht het TVL-bestuur hierover een stand punt in te nemen. Voorzitter Wuis beloofde dat men zich zal beraden, maar hij merkte wel op dat de (nog met officiéle) beleidslijn van de ge meente op dit punt met veel verschilt van wat de TVL hierover naar buiten heeft gebracht. Dure veiligheid TVL-bestuurder Jo-an van Vijfeijken heeft moeite met de nieuwe voor schriften inzake brandveiligheids voorzieningen in appartementen gebouwen, waaronder stolpen Als sprake is van een bewoonbare op pervlakte van meer dan 500 vierkante meter (wat bij een stolp al gauw het geval is) moet de ondernemers voor 10.000 euro of meer investeren in apparatuur. Van Vijfeijken vond dat te ver gaan en meende dat voldoende brandveiligheid op een andere ma nier is te bereiken. Zijn opmerking dat het opleggen van de kostbare maat regelen een persoonlijke actie van brandweercommandant Dick Jongeneel is, schoot in het verkeerde keelgat van burgemeester Joke Gel dorp: 'Ambtenaren hebben geen per soonlijke hobby's. Het gaat om wet ten en regels waarvoor bestuurders verantwoordelijk zijn'. Van Vijfeijken bood zijn excuses aan Gerard Bakker van groepsverblijf Jonkersbergen stopt als TVL-be- stuurder. Met 314 van de 410 stem men werd Anne van der Velde van 'Panorama' als zijn opvolger geko zen. Die behartigt dus voortaan de belangen van de organisatie van groepsverbli|ven 'GroeT'. Bakker werd met veel waarderende woorden uitgeluid; hij heeft zijn taak op uitste kende wijze verricht maar vond het nu welletjes. Rob Teisman (hotels) en Siebrand Lups (kleine logiesverstrekkers) wer den herkozen met respectievelijk 335 en 336 stemmen. Vanaf volgende week ligt het kinder boek 'Engeltje' in de boekhandel. Het boek is geschreven door Eric Hercu les en de illustraties zijn verzorgd door Momca Maas. De negentien korte verhalen zijn eerder gepubli ceerd in het kleuterblad Bobo en spe len zich min of meer op Texel af. Zo spelen de vuurtoren, de uitkijktoren, het strand en de duinen een rol in het boek. Engeltje, de hoofdpersoon, is een eigenzinnig meisje dat op eigen houtje haar kleine wereld verkent. 'Of ze nu boodschappen doet, een hondje kwijtraakt of de regen ach terna fietst. Engeltje redt zich altijd prima.' Engeltje is een vrolijk verhalenboek voor kinderen vanaf drie jaar, om voor te lezen of om zelf te lezen. Het is een uitgave van Sanoma (VNU). Illustra ties uit het boek zijn in de maand mei te zien in ontmoetingscentrum 'Burg wal 37'. Tijdens de landelijke voorleesdag op 15 mei leest acteur Frank Rigterop kinderdagverblijf 'Het Zwin' voor uit werk van Eric Hercu les. Adriaan Dijksen van de Vogel werkgroep Texel verzorgt vrijdag 26 april een excursie waarin speciaal wordt uitgekeken naar baltsende houtsnippen. De excursie vertrekt om 21 00 uur aan de Ploegelanderweg ter hoogte van het Tureluurproiect. DSG zorgden ook met-leerlingen en Dud-leerlmgen voor onrust. Volgens De Vries waren er maar weinig eindexamenleerlingen bij betrokken. Strop Het zaagselmcident betekende een strop voor een andere groep eindexamenleerlingen die voor vrijdagochtend op het voetbalveld allerlei activiteiten hadden georgani seerd. Docenten van de Emmalaan hadden geen zin meer om zich daar nog mee bezig te houden. 'Er waren nu maar twintig leraren die meede den', zegt Julie Ruf, één van de or ganisatoren. De rector toonde op het voetbalveld begrip voor de teleurstel ling van de leerlingen. Hij voelde ook mee met de leraren die de hele och tend al aan het schoonmaken waren. 'Die zagen er bestofd en grijs uit van het scheppen en zuigen. Die hadden geen puf meer.' Volgens De Vries worden er volgend jaar extra maatre gelen genomen om te voorkomen dat eindexamenleerlingen er opnieuw een bende van kunnen maken. Op het voetbalveld werd vrijdag ochtend een zogeheten Droomshow gehouden. Leraren moesten Triviantvragen beantwoorden, mee doen aan karaoke, een zeephelling nemen, balletdansen en er was een negerzoeneneetwedstrijd. Als ze Triviantvragen fout beantwoorden, kregen ze een bak water over zich heen. Eindexamenleerlingen liepen verkleed in pyama's rond. De Hoge- berg telt dit jaar bijna 160 eindexamenkandidaten. Voor leerlin gen van het vmbo zijn de eerste exa mens vorige week al begonnen. Voor havo en atheneum beginnen op maandag 13 mei de eindexamens. Burgemeester Joke Geldorp van Texel bespreekt met ambtsgenoot Carl Vereecke (rechts) en wethouders (schepenen) Erik Lemey en André Vandenbogaerde uit Kuurne de verbroedering tussen beide gemeen ten. De Belgische delegatie, lid van de Kuurnse Orde van de Ezel, onder houdt een warm contact met de Texelse Ezelvereniging en bracht dit weekend een bezoek aan het eiland. Tijdens het samenzijn werd duidelijk dat de wens om tot een culturele uit wisseling tussen Texel en Kuurne te komen in beide gemeenten leeft. Dat bleek, naast de aanwezigheid van het college, ook uit de aanwezigheid van vertegenwoordigers van verschil lende instellingen op het eiland. De verbroedering moet immers uit de gemeenschap zelf komen, vonden de vertegenwoordigers uit beide ge meenten. De eerste uitwisseling zal op korte termijn plaatsvinden: biljart club De Zwaan reist af naar Kuurne voor een vriendschappelijke wed strijd. Op Texel werden de 35 leden van de Orde van de Ezel gastvrij ont vangen in EcoMare, alwaar ze wer den rondgeleid. Aansluitend vond in strandpaviljoen Paal 9, in het bijzijn van burgemeester Geldorp, een fees telijke avond plaats. Zondag genoot het gezelschap van een rondvaart op De Witte Zeehond De opvarenden werden op het verkeerde been gezet toen de nautisch onderlegde Vanderboogaerde aankondigde dat hij het commando van het schip had overgenomen en dat koers werd ge zet naar Kuurne. Schipper Aad van de Knaap speelde het spelletje mee, totdat hij vond dat het welletjes was en koers werd gezet naar Oude schild. (Foto Ke*s Bertntndi Op het steunpunt verslavingszorg in d'Ouwe Ulo in Den Burg houdt de Brijderstichting op 6 en 13 mei een cursus voor ouders en verzorgers van jongeren die alcohol, softdrugs of XTC gebruiken. De bijeenkomsten duren van 19.30 tot 22.00 uur. Bij deze cursus wordt er vanuit ge gaan dat drank en drugs niet meer weg te denken zijn uit ons bestaan. Alle jongeren komen er vroeg of laat mee in aanraking, zelfs als de ouders er op tegen zijn. Deze twee avonden helpen bij het begeleiden van jonge ren die experimenteren met verdo vende middelen. In de eerste bijeen komst ligt de nadruk op het verstrekken van informatie over de werking, de effecten en de risico's van alcohol- en drugsgebruik. Verder wordt gesproken over de motieven om verdovende middelen te gaan gebruiken. In de tweede bijeenkomst wordt vooral gesproken over de mo gelijkheden om alcohol- en drugs gebruik een plaats in de opvoeding te geven. De twee bijeenkomsten vormen één geheel Inschrijven kan dus alleen voor beide avonden. Deelname is gratis. Opgave en inlichtingen bij de Brijderstichting, afdeling Preventie en Consultancy, Lieke van der Star, te lefoon 072-5272803. Volgens de GGD is vervroegde vac cinatie tegen meningitis (nekkramp) op medische gronden met noodzake lijk De GGD houdt zich derhalve aan de landelijke richtlijnen en zal binnen kort meewerken aan de algehele vaccinatiecampagne tegen deze ziekte. Dat betekent dat in juni met vaccineren zal worden begonnen. Degenen die voor inenting in aanmer king komen, krijgen een persoonlijke oproep. Als eerste worden opgeroe pen adolescenten die geboren zijn tussen 1 juni 1983 en 1 juni 1987, en peuters en kleuters die geboren zijn tussen 1 juni 1996 en 1 april 2001 Na de zomervakantie volgen kinderen geboren tussen 1 juni 1987 en 1 juni 1996. Kinderen jongeren dan 14 maanden worden vanaf september ingeënt via de consultatiebureaus. De kans op besmetting met de meningococcenbacterie is erg klein, mede doordat de bacterie in contact met de buitenlucht snel afsterft. Be smetting vindt dan ook alleen plaats bij langdurig intensief contact. Er zijn geen bijzondere maatregelen nood zakelijk om besmetting te voorko men. Wel is het verstandig om te den ken aan de noodzakelijke nachtrust en voeding, omdat oververmoeidheid en een slechte voedingstoestand extra vatbaar voor ziekte maken. De ziekte uit zich door snel oplopende koorts, ernstige hoofdpijn, braken, sufheid, huidbloedmkjes en nek- stijfheid, waarbij het hoofd niet op de borst gelegd kan worden door pijn in de nek. Bij het constateren van deze verschijnselen dient contact te wor den gezocht met de huisarts. Voor meer informatie over meningitis en de vaccinatie kan contact worden opgenomen met de GGD, tel 0229- 253310, of via het landelijk informa tienummer 0800-3008051Ook kan informatie worden gevonden op de website van het Ministerie van Volks gezondheid, www.minvws.nl. De Texelse brandweer heeft zaterdag de ingebruikname van de tijdelijke kazerne aan de Bernhardlaan in Den Burg aan gegrepen om zich op indrukwekkende wijze te presente ren. Zowel bij het openingsritueel als bij het open huis met diverse demonstraties werd duidelijk dat het korps over spullen beschikt, waar brandbestrijders in vergelijkbare an dere gemeenten alleen maar van kunnen dromen. Parade- paardjes zijn vooral de dompelpompinstallatie waarmee bluswater over kilometers afstand kan worden getranspor teerd vanuit zee of sloot en de autoladder voor het blussen van brand of het verlenen van hulp vanaf een hoogte van maximaal 30 meter. Jongeneel legde uit dat de dompel- pomp en de autoladder er met zó maar zijn gekomen. In 1997 ging de landelijke brandweertop er nog van uit dat op Texel geen extra pomp no dig was, omdat dit materieel ook met de frequent varende boot vanuit de regio zou kunnen worden aange voerd. Voor de toen kersverse Texelse commandant ('Ik kreeg toen het zogenaamde Texelgevoel') was dat reden om te gaan praten en schrijven en ook de burgemeester wierp zich in de strijd. Directeur Van Strien kwam naar Texel en conclu deerde dat een permanent op Texel aanwezige pompinstallatie gewoon noodzakelijk is. Ommezwaai De autoladder heeft een nog langere voorgeschiedenis. Al in de jaren ne gentig drong de toenmalige com mandant aan op de aanschaf van zo'n voertuig. Toen in 1996 een ge bruikt exemplaar kon worden overge nomen van de brandweer van Capelle aan den IJssel leek die wens te worden vervuld, maar toen het erop aan kwam stemde de gemeen teraad tegen. De raad veranderde echter van standpunt toen de Ar beidsinspectie liet weten dat de ladderwagen echt nodig was. Kort daarop werd dat bevestigd door er varingen in de praktijk. Toen in De Koog een slachtoffer van een dak moest worden gehaald en bij het blussen van een grote brand in hoeve Bland en Berg noodgedwongen ge bruik werd gemaakt van een bollen- kist die met een vorkheftruck werd opgevijzeld, was iedereen 'om'. De overname van een autoladder van de brandweer van Arnhem was toen geen probleem meer. Van het openingsritueel hadden de korpsleden een ludiek stukje theater gemaakt De handeling bestond uit het bevestigen van de brandweervlag in een der masten voor het gebouw door de burgemeester. Aanvankelijk diende zich daarvoor met loeiende sirene een vorkheftruck met kist aan, maar al gauw bleek dat het hiermee niet zou lukken, waarop de auto ladder werd opgeroepen. De burge meester. die zich in brandweertenue had gestoken, stapte met een assis terende brandweerman in het bakje van de ladder en liet zich daarmee naar de top van de vlaggenmast ver heffen, waar de garagevlag door de brandweervlag werd vervangen. Met de sleutel die door eigenaar Theo Reij werd aangereikt, opende de burge meester vervolgens de deur van de kazerne Ook de demonstratie met de dompel- pomp sprak tot de verbeelding. Met een rookpot werd een brand in de berm van de Bernhardlaan geïmi teerd, waarna de mobiele pompunits werden aangevoerd, gelost en in werking gebracht. Het water werd opgezogen uit de vijver voor het assurantiekantoor van Ab de Wijn en naar de autoladder getransporteerd, die vervolgens van grote hoogte een forse straal op de denkbeeldige brand liet neerkomen. De piomp met zijn vele kilometers slang geeft de garantie dat op elk gewenst punt op Texel voor ruimschoots voldoende (zee)water kan worden gezorgd, ook bij zeer grote branden waarbij alle beschikbare 'stralen' nodig zijn Deze demonstraties werden 's mid dags gedurende het open huis enkele keren herhaald. Ook werd in samen werking met de ambulancedienst getoond hoe slachtoffers uit veronge lukte auto's worden bevrijd. De be langstelling was voortdurend groot, zodat de organisatie de stille hoop heeft dat er mensen zijn die zich aan gesproken voelen en zich bij de brandweer willen aansluiten. De mislukte poging om het openingsritueel uit te voeren met een vorkheftruck. De feestelijke ingebruikname van de tot brandweerkazerne ge maakte garage van Reij werd bij gewoond door een grote schare genodigden, waaronder de oude en nieuwe gemeenteraad, de scheidende en nieuwe wethou ders, korpsleden, oud-korps leden en partners. Overkantse au toriteiten die bij de aanvang van de plechtigheid door commandant Dick Jongeneel werden verwel komd, waren er in de persoon van regiocommandant Frank van Dijk en 'de hoogste brandweerman van Nederland' Elie van Strien, direc teur Brandweer en Rampen bestrijding van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Vanuit de bak van de autoladder bevestigt de burgemeester de brandweervlag m de mast. (Foto's Harry Oe Graaf) Burgemeester Joke Geldorp stelde vast dat de tijdelijke garage een zó perfect onderkomen is, dat de brand weerlieden het met erg zouden vin den om hier voor altijd te blijven. 'Maar dat gebeurt niet! U verhuist over enige tijd nog een keer, nu naar het gecombineerde hulpverlenings centrum die op het terrein van de Eyercoogh wordt gebouwd' Ze legde uit dat dit organisatorisch be ter en efficiénter is en dat goede sa menwerking tussen verschillende hulpverleningsorganisaties vooral van belang is als zich een grote calamiteit voordoet. Verhuurder Theo Reij overhandigt de sleutel van zijn gebouw aan de burgemeester. De metamorfose van garage tot kazerne werd voor een belangrijk deel door eigen mensen tot stand gebracht, zodat veel kosten wer den bespaard. Na een schoon- maakoperatie werd het magazijn omgebouwd tot kleedruimte, met een doorgang naar de voertuig stalling. De voormalige bedrijfs kantine werd ingericht als adem- luchtwerkplaats, het kantoor werd vergaderruimte voor de bevelvoerders en de voormalige autoshowroom werd een zeer ruime kantine, die ook nog van ver warming werd voorzien. vriiH Marga Loos, Annemaneke de Vries, Willem van der Werff en René Verduin nemen de zeephelling die eindexamenleerlingen 1039 hadden opgebouwd. ,Fo,o Honk Zava.tbargon)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5