'Het was pioneren, maar het is goed uitgepakt' 'Ik denk dat ik er trots op kan zijn 77A7/F 6 Autoverkoop floreert aan het Vliegwiel Gevarieerd jubileumconcert Musica Texla Echt ondernemen op bedrijventerrein Skil Showroom kroon op meubelmakerij De Graaf .TEXELSE COURANT' Vernielingen bij Karseboom 1 Tekenwedstrijd/ voor goed doelr Wat ik zeggen wou,| Beuk Rode Kruis bij evenementen Lied voor arme koffieboeren in Wereldwinkel en Linda de Graaf in hun nieuwe showroom aan de Gerard Timmerman) DINSDAG 23 APRIL 2002 Het bedrijventerrein in Oudeschild nadert z'n voltooiing. Met uitzonde ring van een moeilijk toegankelijk braakliggend stuk in het midden zijn de percelen langs de Stoompoort en het Vliegwiel bebouwd. Over de invulling van het gebied is veel te doen geweest. Er vestigden zich 'bedrijven' die volgens menig criticaster dat predikaat met verdie nen. Loodsen zijn in gebruik zijn als stallmgruimte voor caravans, boot jes of iets anders of worden voor andere doeleinden verhuurd. Ze zijn vaak ook eigendom van Texelaars die hun brood met hele andere din gen verdienen. Met afgunst wordt wel gekeken naar hun fraaie huizen naast de schuren. Ze maakten ge bruik van een maas in de wet en de bereidwilligheid van het college, dat bij de invulling geen onderscheid des persoons wenste te maken Maar er zijn op het bedrijventerrein ook voorbeelden van echte onder nemers. waarvan het merendeel het niet slecht doet. Onlangs stond het cateringbedrijf van Ruud Boom in de schijnwerpers, ditmaal praten we met meubelmaker Casper de Graaf en Dik Verhagen, in- en verkoper van auto's. Hoe ervaren zij het om te wonen en te werken op het bedrijventerrein? Dik en Jeany Verhagen voor hun occassionbednjf aan het Vliegwiel in Oudeschild. 'De één wil een goed wagentje dat hem of haar naar de boot brengt, een ander een keurige auto en veel Texelaars willen iets aparts. Een mooie Mercedes staat hier bijvoor beeld nooit lang.' Aan het woord is Dik Verhagen (50), die samen met echtgenote Jeany in 1997 hun in- en verkoopbedrijf van auto's ves tigde op het industrieterrein in Oudeschild. Ze behoren tot de eer ste echte bedrijven die er neerstre ken. Ze voelen zich er op hun plek, maar vinden het jammer dat veel schuren niet of nauwelijks bedrijfs matig worden gebruikt. 'Wat dat betreft heeft de gemeente ons op het verkeerde been gezet.' 'We zaten hiervoor aan de Vuurtoren- weg bij De Cocksdorp. We kwamen uit de Randstad, maar wilden onze drie kinderen daar niet laten op groeien. Wel op Texel. Het eiland heeft zo'n beetje alles in zich, waar onder ook een goede middelbare school. En ik zag mogelijkheden om me er economisch te ontplooien. In 1989 verhuisden we naar het eiland en begon hier met de in- en verkoop van auto's, een branche waarin ik in middels zo'n 27 jaar actief ben. Het autobedrijf dat ik in Rotterdam had, heb ik de eerste jaren aangehouden. Want je hebt in korte tijd met zomaar een plaats op de markt veroverd.' De mentaliteit van de Texelaars was even wennen. 'In Rotterdam waren we gewend dat de klanten een aan betaling deden. Toen we aan zo'n beetje onze eerste klant op Texel vroegen of hij een aanbetaling wilde doen, keek hij ons verontwaardigd aan: 'Aanbetalen? Vertrouwen jullie me niet of zo? Dat hebben we toen direct afgeleerd. Ze halen hier dood leuk de auto op en zeggen: "Ik maak het geld van de week wel over." We maken er nu wel duidelijke afspraken over.' Ook de vrouw des huizes moest wen nen. 'Ik Rotterdam hielp ik regelma tig klanten en verkocht auto's. Maar hier wilde dat er niet in. Als er iemand kwam en Dik was er met, dan zeiden ze als snel: "We komen wel terug als de baas er is." Ik heb me er maar bij neergelegd.' Verhagen. 'Toen het occasionbedri|f aan de Vuurtorenweg uitgroeide, ben ik naar de gemeente gestapt om te praten over een andere locatie. We voelden wel iets voor het nieuwe bedrijventerrein in De Cocksdorp, want daar hadden we veel klanten. Maar daarvoor moest ik geduld heb ben. het industrieterrein is er nóg niet. De gemeente vroeg ons of we naar Oudeschild wilden, waar op dat mo ment nog maar een paar bedrijven stonden. We hadden niets met het vissersdorp. Maar toen we voor de derde keer werden gevraagd of we toch maar met naar Oudeschild wil den, hebben we de knoop doorge hakt. We lieten een huis en schuur bouwen aan het Vliegwiel en ik bouwde het bedrijf in Rotterdam af. Het was pionieren, maar het is goed uitgepakt.' Verhagen is gespecialiseerd in de in- en verkoop van tweedehands auto's. De voorkeur onder Texelaars varieert. Van 'boodschappenwagens' tot landrovers. 'Ik hoef mijn auto's niette verkopen, dat doen ze zelf wel. Mijn motto is: goede kwaliteit tegen een scherpe prijs. Dat kan ik bieden door dat ik mijn vak als inkoper beheers. Voor een grote Rotterdamse dealer taxeer ik alle inruilauto's. De wagens die ik geschikt vind om op Texel te verkopen, haal ik hier naar toe, de rest blijft daar Zo hoeven zij er geen grote voorraden op na te houden en kan ik over voldoende auto's be schikken. Dat doe ik sinds enige tijd ook voor twee Helderse dealers. Als jij nu zegt dat je een Opel Astra stationwagen wil/dan heb ik die bin nen een paar dagen voor je. Ik heb auto's staan van drie jaar en van elf jaar oud. Leeftijd hoeft niet nadelig te zijn. Als een auto wat ouder is, maar weinig op de kilometerteller heeft staan en er goed uitziet, dan neem ik die in principe in de bedrijfsvoorraad op.' Dat menig Texelaars suunigheid als een deugd beschouwt, is hem met onbekend. 'Ik krijg hier wel mensen die op zoek zijn naar een auto van zeg maar drieduizend gulden, maar wel een mooie. Als ze dan niet direct vin den wat ze zoeken, gaan ze naar een andere garage. Dan zie ik ze later rondrijden in een auto van tiendui zend gulden. Dan heeft de verkoper van die zaak zijn werk dus goed ge daan. Occassions zijn op het eiland gemiddeld best aan de prijs en ik begrijp dat Texelaars hun geluk aan de overkant willen beproeven. Maar of ze altijd beter af zijn, betwijfel ik. Ik heb meegemaakt dat Texelaars, zonder dat ze het wisten, een auto kochten bij mijn Rotterdamse bedrijf. En dan was de auto die ze zochten soms net weg. Maar ik ken ook voor beelden van mensen die aan de over kant een auto hebben gekocht en hier ontdekken dat de wagen veel ouder is dan waarvoor ze hem hebben ge kocht. Kijk. ik heb op het eiland een reputatie hoog te houden, maar een verkoper uit zeg maar Hoorn heeft daar maling aan. Het kan hem weinig schelen of hij die Texelaar nog eens terugziet. Ook hun adviezen willen nog wel eens met kloppen. Dan zie ik een hele grote kerel met rugklachten in een Nissan Vanetta rijden. Dat gaat met lukken Bij café De Karsseboom aan de Groeneplaats in Den Burg zijn dit weekend vernielingen aangericht. Onbekenden sloopten een aankondigingsbord en één van de rieten stoelen die buiten op het ter ras staan. 'Het is de derde stoel in drie weken tijd', moppert eigenaar Frans Pieterse. Het kapotte bord en de stoel zijn goed voor een schadepost van onge veer driehonderd euro. Het bord, dat tegen de voorkant van de Waag hing. is deels ontdaan van de zijkanten en het plexiglas is eruit gesloopt. De Karseboom heeft regelmatig met ver- Zeven jaar geleden begon meubel maker Casper de Graaf op het bedrijventerrein in Oudeschild voor zichzelf. 'Ik was toen 21 jaar en iedereen verklaarde me voor gek. Een grote werkplaats met dure machines. Dat kon toch nooit.' Maar het ging goed. Kort daarna verrees een woning, de werkplaats werd uitgebreid en za terdag 27 april opent het echtpaar De Gra^f een showroom. 'Ik ben nu 29 jaar en er staat hier wat moois. Ik denk dat ik er trots op kan zijn.' Van 13.00 tot 17.00 uur houdt hij open huis. Van een eenmansbedrijf groeide de meubelmakerij aan de Stoompoort in zeven jaar tijd uit tot een zaak waar vier mensen hun brood verdienen. Casper en Linda de Graaf en mede werkers Arjan Vlaming en Dennis van de Wilde De Graaf- Het wordt een aardige onderneming. Er zit een hele stabiele lijn in. Die proberen we door te zetten. We denken dat de show room daaraan zal bijdragen. Tot dus ver lieten we het werk op ons afko men, maar nu zijn we er aan toen om de klant naar ons toe te halen. Daar voor moet we laten zien wat we kun nen. Wat betreft het vak van meubel maker zijn er nogal wat vooroordelen. Bijvoorbeeld dat we duur zijn. Maar dat is met zo. We leveren namelijk direct aan de klant en dat scheelt een tussenschakel: de detailhandel. En die wil er ook een paar centen aan verdienen. Bovendien: wij leveren maatwerk, kwaliteit en massief. Geen spaanplaat, echt hout De showroom geeft een overzichte lijk en sfeervol beeld van wat er in het meubelbedrijf wordt gemaakt. Keu kens is de hoofdmoot. 'We besteden er bijna de helft van onze tijd aan. Daarnaast is het maken en leggen van houten vloeren een belangrijk onderdeel van ons bedrijf en verder maken we meubels, balies, betimmeringen en antiekreparaties. We voeren dus een heel breed pak ket Tot dusver moesten we de men sen een folder of foto laten zien en een stukje hout uit het magazijn ha len, nu kunnen we laten zien wat we doen.' In de showroom pronken eettafels van verschillend formaat en hout soort, stoelen, kasten, badkamer meubels keukens in verschillende uitvoeringen en waarin veel hout is verwerkt en zelfs een bescheiden bar met een fraaie spiegel.Verderop een overzicht van verschillende soorten houten vloeren. 'Dit is ook leuk', zegt De Graaf, terwijl hij een deurtje open trekt van een kindermeubel dat in de vorm van een bootje is getimmerd. 'We doen eigenlijk alles met hout, zolang het maar binnen zit. Een ko zijn maak ik niet, dan dwalen we te veel van onze lijn af. Voor ons geldt: schoenmaker, houdt je bij de leest.' Ruimte 'Toen ik hier begon, was er in Oude schild volop ruimte. Ik liet een loods van 200 vierkante meter bouwen, met machines erin en al. Eigenlijk kon dat natuurlijk met. Het is maar goed dat ik niet naar de sceptici heb geluisterd. Er wordt wel gezegd: "Je hebt je tijd mee." Dat is ook zo, maar je moet het wel zelf doen. Je moet kwaliteit leve ren, tegen een concurrerende prijs. Altijd scherp zijn, zeker op zo'n ei land. Mensen gaan tegenwoordig shoppen Want ik ben met de enige. Als mensen komen, dan praat ik met de mensen, maak een opzetje en een prijs en ga daarmee naar de klant. Die moet dan ja of nee zeggen Er gaat heel wat tijd in dat soort werk voorbereiding zitten. Nu doe ik dat voornamelijk 's avonds en heb ik overdag de tijd om lekker in de werk plaats zelf productief te zijn. Veel gro ter hoeft het voor mij daarom met. Natuurlijk red ik het met in 38 uur, maar in die zeven jaar weet ik niet beter.' 'Ik ben nog steeds blij dat ik hier zit. Alle ruimte, wonen bij het werk, wat wil je nog meer. Maar sommige din gen begrijp ik met. Bij de ingang van het terrein ligt bijvoorbeeld het landje van de watersporters. Dat is niet re presentatief voor een bedrijven terrein. Verderop wordt een schuur gebouwd. Ze waren er al aan begon nen toen ik me hier vestigde, en nu is het nog steeds niet af. Maar het is wel de entree van een bedrijven terrein. De mensen die hier aan ko men rijden denken van: hier is het ook een zootje. Natuurlijk moet je wat to lereren, maar er zijn ook grenzen. De gemeente moet in zo'n geval toch handhaven. Om te wonen zitten we hier overigens heerlijk. Veel gezellig heid, kinderen en elk jaar een buurt barbecue.' Traditiegetrouw hebben Texj rotaryvrouwen op de Koning nemarkt in Den Burg een kraam bate van het onderwijsproject 'Sj een papoea naar school'. Daar vw deze keer vroegtijdig op gewei omdat er een tekenwedstrijd voor jeugd aan is verbonden. De tekeningen (formaat A4 techniek toegestaan) kunnen tijde de markt in de kraam worden inge verd. Op de achterkant van de lel ning moeten naam, adres en leet zijn vermeld. De jury maakt bij beoordeling onderscheid tussenj leeftijdsgroepen 6-8 jaar en 9-12 J De inzenders van de beste en mtj originele tekeningen krijgen eenjr in de vorm van een speciaal T-s met papoea-afbeelding. In de krs worden verder cakes en jams t kocht en er kan worden meegecfe aan spelletjes als tolspel, grabbek sjoelen en touwtje trekken. De geloofde prijzen bestaan uit kli kunst- en gebruiksvoorwerpen West Papoea. De winnaar van li sjoelen krijgt een rondvlucht bo« Texel, aangeboden door Tessel h lei I 'Ik merk dat in de ruim 12,5 jaar dat ik hier ondernemer ben het vertrou wen van de klanten in mijn bedrijf is gegroeid. Ik heb nu mensen die voor de derde, vierde keer een auto bij mij kopen. De modellen worden steeds jonger, mensen zijn bereid meer in een auto te investeren. Ik vind wel dat mensen betaalbaar een auto moeten kunnen rijden. Als ik iemand een wagen verkoop of een reparatie uit voer, dan wil ik de kosten voor de klant beperkt houden. Ik vertel het onderhoud dat hij of zij in de toe komst kan verwachten Dat ze bijvoor beeld bij de volgende 10.000-km beurt de remblokken moeten vervan gen. Ze moeten met het idee krijgen dat ze aan de goden zijn overgeleverd als ze bij Verhagen een auto kopen.' Hij verricht in principe alleen onder houd en service aan auto's die hij zelf verkoopt. De vraag is of er met teveel garages op het eiland zitten. 'Voor mij niet, want ik kan concurreren. Collega's accepteren me en de contacten zijn goed. Als ik er niet uitkom, dan stap ik wel eens naar een andere garage toe.' Bedrijventerrein 'We voelen ons hier op ons plek, maar als bedrijventerrein valt het in Oudeschild wat tegen. Er zit te wei nig loop in. Hoe dat komt? Kijk maar om je heen, veel mooie huizen met grote schuren, maar er zitten te wei nig echte ondernemers. Bedrijven trekken klanten en zorgen voor reu ring. Hier groeit het mos tussen de straatstenen. Er komen te weinig mensen voor de gevel langs. Om te zorgen dat ze ons weten te vinden, moet ik veel adverteren. Dat brengt hoge terugkerende kosten met zich mee. Wat dat betreft ben ik door de gemeente op het verkeerde been gezet. De gemeente stelde een hele rits voorwaarden waaraan je moet voldoen om te bouwen. Wij moesten bijvoorbeeld een doorgerekend bedrijfsplan laten zien. Een heleboel mensen houden zich aan de voor schriften, maar een enkeling niet. Die maakt er een puinhoop van en dat is voor dit bedrijventerrein geen fraai visitekaartje. Maar de gemeente doet er mets aan.' In de Helderse Courant las ik date groot deel van de monumentale be bij de villa van de dames Dijt is smpperd. Veel mensen hebben a ken vol houtsnippers meegenoml om als grondverbeteraar in hun Is te gebruiken. En commercieel inj stelde kinderen verkochten zakfe snippers voor een paar euro waa: de opbrengst wordt bestemd voor: aanplant van een nieuwe beuks boom. De kolossale stam is richti De Koog getransporteerd om kunstwerk te worden verheven/ En; zijn gedeelten van deze boom oi heel Texel verspreid. Nu ben ik bomendeskundige en daarom vn ik mij twee dingen af. Die boom gerooid omdat hij was aanget door de zogeheten reuze paddestoel. Zo'n paddestoel is e sporenplant waarvan de sporen» in de grond, de wortels en misscl» wel in de hele boom bevinden. Als op dezelfde plaats weer een nieu beukenboom wordt geplant, wo die dan met meteen weer aanget door de sporen van de reuzi paddestoel die zich nog in de grL bevinden? En als delen van <t boom, die ook 'besmet' kunnen met paddestoelsporen, over t Texel worden verspreid, bestaat il niet het gevaar dat net als bij iepenziekte, op Texel straks ookn veel beukenbomen worden aanj tast door reuzenpaddestoelen? J.A. Doe: Oostereri U vindt het bij: JE MAAKT HET MET EIKEI Maricoweg 6, Den Burg, tel. 3 1 235/ melingen te kampen. Het is volgens Pieterse met mogelijk om het meubi lair op terras 's nachts binnen te zet ten, 'Daar heb ik de ruimte met voor. Ik heb de stoelen al wel eens op el kaar gestapeld, maar dan werden ze in de fik gestoken.' Pieterse deed gis teren aangifte bij de politie. Verenigingen en andere organisato ren van (sport)evenementen die ge bruik willen maken van diensten van het Rode Kruis, dienen hun aanvraag vóór 30 april in te dienen bij Riet Goeman, tel. 320977. Op Texel en in meer dan 200 andere plaatsen in Nederland wordt zater dag 27 april om 12.00 uur het koffielied 'Mi Corazón' ingezet. Dat gebeurt op initiatief van de Fair Trade Organisatie en de Wereld winkels, die de actie organiseren in samenwerking met honderden ko ren. Zij vragen daarmee aandacht voor de miljoenen gezinnen in de wereld die léven van de koffie, maar door de huidige koffiecrisis niet meer rond kunnen komen. Ook de medewerkers van de Wereldwinkel Texel zullen het lied ten gehore brengen. Het lied 'Mi Corazón' is een swin gende maar dringende hartenkreet namens de koffieboeren Met de hui dige wereldwijde koffiecrisis hebben zij het moeilijker dan ooit. Zij krijgen op dit moment vaak niet eens de kostprijs voor hun koffie. Op de 'Eu ropese Wereldwinkeldag'op 27 april wordt dat nadrukkelijk onder de aan dacht gebracht, evenals het alterna tief dat de Wereldwinkel voorhanden heeft. Van de aankoopprijs van een pak Fair Trade koffie gaat 33% rechtsreeks naar de koffieboer; bij gewone koffie is dat 5%. Koffie die aan deze voorwaarde voldoet, draagt het Max Havelaar Keurmerk, ledereen is zaterdag 27 april welkom om onder het genot van een vers kopje Fair Trade koffie naar het lied te luisteren. Vanaf 11.00 uur delen de medewerkers van de Wereldwinkel in de Waalderstraat in Den Burg koffie uit op de Stenen plaats en in de Waal derstraat, opdat het winkelend pu bliek er kennis mee kan maken. Daar naast kan worden geraden hoeveel koffiebonen er in een pot zitten en gaat een receptenwedstrijd van start. Voorwaarde voor deelname is dat het recept een ingrediënt bevat uit de Wereldwinkel. De wedstrijd sluit op 10 mei en het winnende recept zal te proeven zijn op de Natuurfair op 14 mei. Een deskundige kok, Markus Lueder van restaurant Osprey in de Gravenstraat, zal de recepten beoor delen. Voorafgaand aan Europese Wereld winkeldag klinkt het lied op donder dag 25 april al in de wandelgangen van de Tweede Kamer. Hier brengt een koor de gezongen hartenkreet van de koffieboeren over aan politici. Namens de Fair Trade Organisatie, de Landelijke Vereniging van Wereld winkels, Stichting Max Havelaar en Novib overhandigt de heer Durwael, directeur van de Fair Trade Organisa tie, een petitie aan Tweede Karnat den en aan minister Herfkens Ontwikkelingssamenwerking. In da petitie vragen de organisaties dep: litiek al het mogelijke te doen omo situatie van de koffieboeren te vefc teren. Variatie vierde hoogtij bij het jubileumconcert van Musica Texla, dat vrijdag plaatsvond in de aula van OSG De Hogeberg. Onder leiding van dirigente Imme Wassink speelde het orkest zowel in de huidige samenstel ling als met gastmusici die sinds het begin in 1977 deel hebben uitge maakt van het gezelschap. Ook het koor Soli Deo Gloria liet zich niet on betuigd en zong diverse stukken. Het koor werd geleid door Dyo Wassink, de vader van Imme, die jarenlang di rigent was van Musica Texla. Afwis selend was ook het programma zelf, dat uit muziek van klassieke compo nisten als Telemann en Brahms be stond, maar ook ruimte bood voor klezmer, Jiddische feestmuziek. Aan het slotnummer, 'Muil of Kintyre' van Paul McCartney, deden koor, orkes én het publiek mee. Een kleine tegf valler was dat de toeschouwers r niet al te groten getale waren opp komen. Met z'n allen, iets minder# vijftig personen, konden ze er nH eens voor zorgen dat de aula haltw zat. IFoto Maren Hef*

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6