Lintjes voor Dora Geus en Wim Loning XA Texel de goedkoopste emeente van provincie Cjroen ZwartsJexels in het harL, LvyJ Scholieren planten herinneringop geallieerde graven mantje schoenen ige woonlasten goed voor plaats in top tien «atitjssaa OZB-tarieven Officier ontsteekt meierblis Den Burg Voorlopig geen uitbreiding aantal kampeerplaatsen bij de boer Nieuw college Dwangsom Aldi Inbraak winkel zonder buit T EXE LSE^COU RANT Reisbureau Nederland TEX^LgE ppCOJJRANT rc in de prijzen voor reportage telkveehouderij ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11673 VRIJDAG 26 APRIL 2002 rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0.85 De ozb-tarieven zijn opgesplitst in vier categorieën. Eigenaren en gebruikers en woningen en niet- woningen (om bedrijven). Voor de berekening van een ozb-aanslag wordt een gebouw opgedeeld in eenheden van €2268,- (voorheen vijfduizend gulden). Het tarief maal het aantal eenheden levert de aanslag op. Op Texel is het tarief voor eigenaren van een woning dit jaar €1,35 per een heid. Gebruikers betalen €1,10. Het tarief voor eigenaren van niet-wonmgen is €1,75. Gebrui kers van niet-woningen betalen €1,42 per eenheid. ning met een gemiddelde waarde - hoeveel dat is staat niet in het rapport - moet €149,- aan ozb betaald wor den. Alleen Wester-Koggenland is met een aanslag van €134,- voor een gemiddelde woning goedkoper. Duurste gemeente is Bloemendaal waar gemiddeld €649,- aan de ge meente moet worden afgedragen. Riool De rioolrechten zijn op Texel afgelo pen jaar ook iets meer dan trend matig gestegen. Eigenaren betalen dit jaar per gebouw€120,-. 'We heb ben het tarief meer dan trendmatig verhoogd, vanwege de projecten in het Masterplan Water en de riolering. We vragen liever nu wat meer, dan dat het straks ineens een forse ver hoging wordt', verklaart een woord voerder van de gemeente. Texel heeft nieuws- en huis-aan-huisbladen uit geven. Alle leden hadden een uitno diging gekregen om één artikel ter beoordeling aan de jury aan te bie den. Bij een eerste schifting nomineerde de jury vijf inzendingen, waarvan de auteurs gisteren allemaal aanwezig waren in Baarn. Ineke Platei van het Brabants Centrum ont ving de prestigieuze hoofdprijs, de Prijs voor de Nieuwsbladjournalistiek, voor haar artikel 'Seksueel geweld betekent levenslang'. Drie anderen kregen een eervolle vermelding, on der wie dus Joop Rommets. De Texelse Courant viel deze erkenning eenmaal eerder ten deel. Dat was in 1997, toen de voltallige redactie in het zonnetje werd gezet voor haar serie artikelen over de ramp met de Dakota van een jaar eerder. Rommets ging in zijn reportage in op de achteruitgang van de melkveehouderij op Texel, de perspectieven voor de betreffende agrariërs en onder meer ook de ge volgen voor het Texelse landschap. De Prijs voor de Nieuwsblad- journalistiek werd voor de vijftiende maal uitgereikt. zo'n 10,8 miljoen euro nodig om in zeven jaar tijd het hele buitengebied van rlolenng te voorzien. Een deel van dat bedrag wordt omgeslagen over de aangesloten inwoners. Landelijk bezien bevindt Texel zich met haar rioolaanslagen in de middenmoot. Leiderdorp en IJsselstein zijn het goedkoopst met gemiddeld €16,-, Schoonhoven is het duurst met €251,- Lees verder pagina 5 Milieuofficier van justitie Mr. Groenhuis arriveert dinsdagvond om zes uur op Texel om kennis te maken met de Texelse meierblis. In gezelschap van andere autoritei ten, mensen van de gemeente en een externe deskundige zal hij een aantal dorpsblissen en mogelijk ook particuliere blissen bezoeken, zowel vóór als nadat ze zijn ontsto ken. In elk geval staan de meierblissen van Den Hoorn, Den Burg en Het Noorden op het pro gramma. In Den Burg zal Groen huis worden uitgenodigd de blis aan de Haffelderweg persoonlijk te ontsteken. Dat zal omstreeks half zeven gebeuren. Gehoopt wordt dat de jeugd daar rekening mee wil houden. Belangstellenden zijn bij deze plechtigheid welkom. Voordat de officier met de laatste boot het eiland verlaat wordt in het Havenrestaurant een nabespreking gehouden. Voor zover dat tijdens de tournee niet is gebeurd zal van Texelse zijde informatie worden ver strekt over maatregelen die zijn ge nomen om de milieuschade van de meierblis zou beperkt mogelijk te houden. Ook zal daar worden gewe zen op de historische en sociaal maatschappelijke betekenis van de meierblis, met name het gunstige ef fect voor de saamhorigheid van dorps- en poldergemeenschappen. Van gemeentezijde wordt erop gewe zen dat het bezoek van de officier doorslaggevend kan zijn voor het voortbestaan van de meierblis. 'Het is een extra reden om ervoor te zor gen dat alleen schone, goed brand bare materialen op de blis worden gegooid. Mocht iemand zien dat daarbij toch iets is misgegaan, dan moet de publieksbalie van het raad huis worden gebeld. De gemeente lijke buitendienst zorgt dan dat ver boden brandstof een betere bestemming krijgt'. De Texelaars hebben zich tot dusver met laten afschrikken door de extra eisen waaraan meierblissen moeten voldoen. Bij de gemeente zijn naast de dorpsblissen honderd particuliere meierblissen aangemeld. De geallieerde graven op de Alge mene Begraafplaats in Den Burg liggen er mede dankzij leerlingen van De Fontein, de Jozefschool en de Thijsseschool weer piekfijn bij. Gistermorgen plantten de scholie ren rozen op de graven, die waren geschonken door de oorlogs gravenstichting uit Nieuw Zeeland. De oranje-rode rozen luisteren naar de naam Remembrance (Her innering). Het contact met de Nieuw-Zeelandse organisatie kwam tot stand via Bram van Dijk, die naspeuringen verricht naar omgekomen geallieerde vliegers en hun nabestaanden. In Den Burg liggen acht Nieuw-Zeelanders be graven. Voorafgaand aan het planten van de rozen op de begraafplaats hadden de leerlingen een bezinnings bijeenkomst in het raadhuis onder leiding van Jan Joustra. Burgemees ter Joke Geldorp sprak een welkoms woord en Doran Pauka, Imme Ruarus en Daan Grisnigt van school De Fon tein droegen korte gedichten voor. Leerlingen van de Jozefschool zon gen met gitaarbegeleiding van Jan Bekema het lied 'Levend verleden' dat ze vorig |aar al hadden gemaakt en dat voor deze gelegenheid op muziek was gezet Wesley van Bom mel van de Thijsseschool droeg twee gedichten voor. Het ene was door hem zelf gemaakt, het andere door Noortje Duin. De burgemeester las een e-mail voor die secretaris Ian Hill van de Royal New Zealand Air Force Association via Bram van Dijk uit Oosterend aan de burgers van Texel had gericht. Daarin werd dank gebracht aan allen die op deze dag bijeen waren om eer te brengen aan de vliegers die op de geallieerde begraafplaats in Den Burg hun laatste rustplaats hebben gevon den. 'Dat uw jonge inwoners - de schoolkinderen van Texel - dit zo kun nen doen in rust en vrede is een le vend bewijs dat het offer in een land ver van huis niet vergeefs is geweest.' De rol van de media bij oorlog en ter- Het college heeft een nieuw ver zoek van 45 kampeerboeren en van hun Vereniging van Texelse Kampeer Boeren (VTKP) om het aantal kampeerplaatsen op erven te mogen uitbreiden naar 15, van de hand gewezen. Het college voelt 'nog' niet voor uit- Dora Geus (65) en Wim Loning (61) uit Den Burg zijn vanmorgen bei den benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Geus en Loning kregen de koninklijke on derscheiding voor hun belangloze inzet voor andere mensen en di verse organisaties. (Foto Simon Smit) De gedecoreerden kregen de lintjes op het raadhuis. Voor Dora Geus moet het een complete verrassing zijn geweest. Zij verkeerde in de waan dat haar man mogelijk een lintje zou krijgen. Geus kreeg de onderschei ding vanwege haar betrokkenheid bij andere mensen en haar inzet voor diverse organisaties waaronder de Nederlands hervormde Gemeente en de roomskatholieke kerk. Sinds 1979 maakt zij het gebak dat in de Neder lands hervormde kerk in Den Burg verkocht wordt. De opbrengsten gaan naar de actie 'Wilde Ganzen' die projecten in arme landen steunt. Bij de rk-kerk in Den Burg maakt ze sinds 1979 maandelijks mee de kerk schoon. Sinds 1985 is ze ook lid van de 'bakcommissie' van het rk Texelse Vrouwengilde. Daarnaast biedt zij al sinds de jaren zestig steun aan andere mensen. Van 1965 tot 1995 was ze steun en toeverlaat van een inmiddels over leden suikerpatiënte van wie zij te genwoordig het graf verzorgt. Ze bood een oudere man tijdelijk on derdak en begeleidde hem bij het sterven. Van 1992 tot 1998 hielp ze een oudere buurvrouw met vervoer en bij het doen van boodschappen. Wekelijks brengt ze nog een bezoek aan de vrouw die inmiddels in het verzorgingshuis zit. Van 1998 tot 2000 bood ze in het tweede huis van de familie gratis onderdak aan de Armeense familie Kalaidjan. Naast haar werk als huisvrouw verleent ze ook hand- en spandiensten aan het installatie- en loodgietersbedrijf van haar man Jan Geus. Loning De verdienste van Wim Loning is zijn betrokkenheid bij de natuur en zijn inzet om anderen daarin te laten de len. Loning ging vorig jaar met pen sioen, nadat hij veertig jaar onderwij zer was geweest. Hij startte in 1963 op de Jan Drijverschool in Den Hoorn, in 1966 verhuisde hij naar de Thijsseschool in Den Burg. Daar was hij mede-initiatiefnemer en mede onderhouder van de heemtuin, een hommage aan Jac.P. Thijsse. Hij wordt een 'goed huisvader' voor de school genoemd, vanwege zijn grote inzet en stimulerende manier van werken. Daarnaast zette hij zich op diverse andere plaatsen in. In de ja ren zeventig was Loning penning meester van de onderwijsbond ABOP, afdeling Texel. Sinds 1962 is hij lid van de Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstudies (NJN). Als Wim Loning secretaris van het hoofdbestuur werkte hij in 1963 mee aan het boek "Texel en de zee. een strijd van eeu wen". In 1984 was hij één van de twee oprichters van de Stichting tot Bevordering van Kennis van de Na tuur en Cultuur van Texel. Al vanaf de oprichting is hij penningmeester van die stichting. Sinds 1990 is Loning ook penningmeester van de Volksdansgroep Texel. rorisme. Dat was het thema waarover dominee Fred van Helden en journa list Harry de Graaf van gedachten wisselden. Ze stelden aan de orde dat alle partijen in een conflict de me dia willen gebruiken en manipuleren om de achterban te motiveren en om de wandaden van de andere partij zo breed mogelijk uit te meten. Werd dat Palestijnse jongetje dat in de armen Lees verder pagina 5 breiding omdat net totaal beschik bare volume van 1600 kampeer plaatsen voor deze sector volledig is uitgegeven, en andere gegadigden op de wachtlijst staan. Men wil in elk geval eerst de wachtlijst 'opschonen' en pas dan uitbreiding overwegen, echter tot een maximum van tien plaatsen per erf en met handhaving van het genoemde beschikbare vo lume. Iets dergelijks staat ook in het collegeprogramma. Dat betekent dat een kleine uitbreiding bij een beperkt aantal boeren mogelijk is als andere boeren stoppen met het erf- kamperen. Nel Eelman (CDA), Corry Heijne (Texels Belang) en Annie Hin (WD) gisteravond tijdens een extra raads vergadering geïnstalleerd als de nieuwe wethouders. Zowel de coali tie als de oppositie (PvdA, GroenLinks en D66) gaven de nieuwe bestuurders hun vertrouwen. Er wa ren geen tegenstemmen of stern- onthoudingen. Pagina 5 Met een dwangsom van 250 euro per dag wil het college de Aldi super markt in Den Burg dwingen het par keerterrein buiten de openingstijden af te sluiten. Naar dit middel wordt gegrepen omdat gewone afspraken daarover met worden nagekomen Pagina 7 Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag een etalageruit van een winkel aan de Weverstraat in Den Burg vernield. Normaal wordt de ruit beschermd door een veiligheids- rek, maar dat was door een defect tij delijk buiten werking. Met behulp van een zak zaagsel - dat ze bij elkaar zochten op de plek waar de boom van de dames Dijt heeft gestaan - duwden de daders de glassplinters verder de etalage in, kennelijk met de bedoeling om naar binnen te gaan. Zover is het om onbekende redenen echter niet gekomen. De eigenaar heeft wel schade, maar mist niets. Het rek is inmiddels weer hersteld. (Advertentie) Qna it bd ken. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Advertenties kunnen worden ingeleverd tlm maandag 6 mei 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. ezelvereniging ging zondag ketter kerke. zouden we toch onder de Pet houden. kale journalistiek van hoge iliteit.' Aldus kwalificeerde de P-jury de reportage over de Ikveehouderij die Joop nmets schreef voor de Texelse want van 18 mei van vorig jaar. 35-jarige redacteur uit Den urn verdiende er een eervolle melding mee tijdens de jaar- se bijeenkomst van de NNP, de lelijke organisatie van lokale iwsmedia, die gisteren in Baarn m gehouden. artikel in de Texelse Courant was iénvan in totaal 21 inzendingen, de NNP zijn zo'n 60 uitgeverijen igesloten, die met z'n allen 120 heeft opnieuw de laagste ge- ntelijke woonlasten in de pro- ie Noord-Holland. Dat blijkt uit tlas van de lokale lasten 2002 iet Centrum voor Onderzoek de Economie van de Lagere ■heden (Coelo) in Groningen iweek publiceerde. Landelijk irt Texel een negende plaats bij eenten met de laagste woon- in. Dat is twee plaatsen lager vorig jaar. ;oelo onderzocht de onroerend- belastingen (ozb), rioolheffingen iinigingsrechten in alle 536 Ne- mdse gemeenten. Meer- Donshuishoudens op Texel beta- lit jaar gemiddeld €424,- aan e belasting. Eenpersoons- loudens zijn gemiddeld €348,- aan de gemeente. Texel blijft mee net voor de Noord-Hol- se gemeente Wester- jerland, die tiende staat in de top de goedkoopste gemeenten. Izakte landelijk naar de negende Is doordat vorig jaar de ozb één- g met vijf procent werd ver- jd. Daarmee zat de gemeente in de trendmatige verhoging van procent. Het college had de ozb Ijaar aanvankelijk met acht pro millen verhogen om de zogehe- kanjerprojecten te financieren, r daar gaf de raad na een pittig otmgsdebat geen toestemming Landelijk steeg de ozb het af- peniaar gemiddeld 5,6 procent, laars hoeven over het algemeen diep in de buidel te tasten voor >zb. Als het aankomt op aansla- ineuro's, kent het eiland volgens 3oelo zelfs de éénnalaagste ozb- ngvan Nederland. Vooreen wo-

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1