Zeshonderd mensen bij 4 meiherdenking Schoutenhuys na leegstand van jaren verbouwd tot grandcafé Oproep Geknipt Slagveld condoleanceregister ter nagedachtenis van Pim Fortuyn COURANT' .TEXELSE Fietsdag in teken VOC Bootje op drift Pinksterbingo voor ouderen Georgiërs bij herdenking Collecte voor kinderhulp Expositie van zusters Maas Middengedeelte Lindeboom opnieuw in gebruik seizoen De Gemeente Texel wil j weten of er op Texel belangstelling is voor het tekenen van het Voor opgave: 362121 Info: P. van Mierlo 319678 WOENSDAG 8 MEI 2002 H M I X M JL De Beursplein 5 heeft zondagmorge een vissersboot|e gered dat onfc mand ronddreef in het zogehete 'vaarwater naar De Cocksdorp'. J Rana-visboot was op drift geraa nadat vermoedelijk de ankerli|n w; doorgeschuurd Het schip, eigende van een toerist uit Vught, lag acht De Cocksdorp voor anker. De re; dingboot voer rond half elf uit omh boot|e terug te halen. Aan boord va de Beursplein waren vijf mense Charles Douma was de schipper Senioren kunnen woensdag 15 meit dienstencentrum De Buureta (Molenstraat. Den Burg) meespelen! een Pinksterbingo, georganiseö door de Stichting Welzijn Oudera Texel. Zoals gewoonlijk houdt deo gamsatie het inschrijfgeld laag euro) en zijn er leuke prijzen te win nen. Bovendien worden de deeln» mers getrakteerd op een kop koffs De bingo is de laatste van het winta seizoen, waarin er zes werden houden. Het evenement begint ai 14.00 uur. (Advertentie) Ongeveer zestig belangstellen den waren zaterdagmiddag op de begraafplaats Loladze op de Hogeberg om daar terug te den ken aan de verschrikkingen waar mee de Opstand van de Georgiërs in april 1945 gepaard ging. Kransen en bloemstukken werden op het monument gelegd door Wachtang Chkiedze, verte genwoordiger van de Georgische ambassade in Brussel. Verder door de arts Rezo Suiava, die zich in Georgië bezig houdt met de contacten met Texel, en door Avtandil Congladze. Ook werden kaars/es ontstoken en werd op de doden een dronk uitgebracht gevolgd door het besprenkelen van de graven met wijn. Congladze is burgemeester van de 20.000 inwoners tellende plaats Bort/omi en de zoon van de in 1982 overleden Noë Congladze. die een leidingge vende rol had bij de opstand van 1945. Ook particulieren legden bloemen. Foto. Chkiedze (rechts) en Congladze gieten met een drinkhoorn wijn op het graf van Loladze. Tussen 12 en' 18 mei wordt ook op Texel gecollecteerd ten bate van het Nationaal Fonds Kinderhulp De plaatselijke organisatie is erin ge slaagd meer dan 100 collectanten in te schakelen, zodat elke woning op Texel kan worden bezocht, dus ook in het buitengebied Kinderhulp zet zich in voor tiendui zenden kinderen in Nederland die met in een normale thuissituatie kunnen opgroeien. Via bestaande instellingen voor jeugdhulpverlening wordt wat kleur gebracht in het bestaan van deze kinderen. Daar is steeds meer geld voor nodig, mede omdat de in stellingen rekening houden met ver- De belangstelling voor de doden herdenking op 4 mei blijft groot. Zaterdagavond schaarden zich meer dan zeshonderd mensen rond het monument bij de alge mene begraafplaats. Ook de eraan voorafgaande herdenkingsbijeen komst in de Nederlands her vormde kerk werd door velen be zocht. 'Wij zijn bijeen om terug te denken aan al die miljoenen mensen die het slachtoffer werden van nazisme. Mensen die de dood vonden in de strijd of terechtkwamen in concentra tiekampen en nooit terugkeerden. In het bijzonder denken we vandaag terug aan mensen van ons eigen ei land. aan vrienden en bekenden die hier of elders vielen. Aan de bevrijders die van ver kwamen, van wie velen hun leven offerden in hun verzet tegen het nazi-regime. Zij kwa men op voor onze vrijheid. Mannen en vrouwen, vaak nog in de bloei van hun leven, die hun eigen toekomst in de waagschaal stelden om die van anderen veilig te stellen', aldus bur gemeester Joke Geldorp bij de ope ning van de herdenkingsbijeenkomst. Stijlvol De bijeenkomst had een stijlvol ka rakter en muntte dit jaar in het bijzon der uit door de kwaliteit van de mu zikale bijdragen, verzorgd door de zanggroep 'A Capabel' onder leiding van Jan Beijert Vooral voor de aan wezige Georgiërs, die zelf bedreven zijn in koorzang, was dat een aange name verrassing. De zelfgemaakte gedichtjes van de scholieren Wesley van Bommel en Noortje Duin gaven aan de samenkomst spontane ac centen. Een gedicht van Judith Herzberg werd voorgedragen door Sandy Pieterse De herdenking van dit jaar had als thema 'Vrijheid en communicatie'. Dominee Fred van Helden en journalist Harry de Graaf wisselden daarom 'gedachten' uit over de rol van de media bij oorlog en oorlogsvoorbereiding. Aan de hand van voorbeelden werd aangegeven dat machthebbers greep willen heb ben op de media, zodat deze ingezet kunnen worden bij het motiveren van de strijdkrachten en het publiek. Het oorlogsnieuws is lang niet altijd cor rect of compleet. Journalisten slagen er met altijd in de waarheid te achter halen, afhankelijk als ze zijn van wat de strijdende partijen daarover willen loslaten. Veel gruwelijke zaken blijven onbekend of komen pas jaren later aan het licht. Onevenwichtige infor matie ontstaat ook omdat het kij kende en lezende publiek zijn voor keuren heeft. De media willen daaraan tegemoet komen en geven meer aandacht aan een spannende Golfoorlog waarbij het publiek zich met één der partijen kan identificeren, zoals bij een voetbalwedstrijd dan aan een langdurige strijd tussen 'verre' partijen, zoals de langdurige oorlog Iran-Irak. De oprukkende commercialisering van de media is alles behalve een waarborg voor evenwichtige nieuwsvoorziening Volgens de sprekers zou er meer aandacht moeten worden gegeven aan de diepere oorzaken van de con flicten in de wereld Het is nu vooral de aanleiding van een oorlog die breed wordt uitgemeten. Die oorza ken hebben veelal te maken met de minderde overheidssubsidie als ge volg van de stagnerende economie. Om de hulp op peil te houden, wordt vaker een beroep gedaan op Kinder hulp. Jeugdhulporgamsaties in Noord-Holland die voor hun werk mede afhankelijk zijn van kinderhulp zijn onder meer de Schrikkerstichting in Amsterdam, de Stichting Vlotbrug in Alkmaar en het Centraal Bureau Jeugdzorg in Zaandam Het afgelo pen jaar kregen zij bijdragen voor in dividuele vakanties van kinderen, de verbouw van een medisch kinderte huis, kampeervakanties voor 251 kin deren, spelmateriaal en een bijdrage voor de inrichting van een Jongeren Informatie Punt. Uitvoerige informa tie over het werk van Kinderhulp biedt de internetsite www.kinderhulp.nl. In het vernieuwde Schoutenhuys werd gisteren nog hard doorgewerkt. (Foto's Jtroon van Hattum) De vernieuwde Waagzaal met lichtkoepel in het plafond. nog steeds groeiende welvaart- schillen in de diverse delen van de wereld. 'Als de burgers van de be voorrechte vredige gebieden hun overheden opdragen wat te doen aan misstanden elders, investeren zij in een veilige toekomst, ledereen kan daar zijn steentje aan bijdragen. Voor een wereldwijde samenleving waarin ieder tot zijn recht komt, is goede communicatie noodzaak. Echt onaf hankelijke en kritische media zijn daarbij onmisbaar. Zulke media kun nen bestaan als het publiek zich wil informeren, in plaats van amuseren. Dan krijg je echt vrije mensen die met alleen aan zichzelf denken, maar voor rechtvaardigheid kiezen-en daarmee voor een duurzame vrede'. Omdat de herdenkingsdienst een kwartier eerder dan gewoonlijk was begonnen, kon de stille tocht ook wat eerder beginnen. Daartoe was beslo ten omdat het oude tijdschema te krap was. Het gaat erom ruimschoots vóór de twee minuten stilte op de begraafplaats te zijn, zodat het pro gramma daar in alle rust kan worden afgewikkeld. Er waren mensen die zich afvroegen waarom de vlag nadat deze half stok had gehangen, aan het slot van de plechtigheid niet in top werd gehe sen, zoals vroeger gebruikelijk was Het heeft te maken met gewijzigde richtlijnen, die het gevolg zijn van kri tische opmerkingen uit het publiek. De redenering is dat 4 mei de herdenkingsdag is waarbij de vlag haf stok hangt. De viering van de bevrij ding is op 5 mei en daarom gaat dan pas de vlag in top. Meer tijd Tijdens de rondgang over de de begraafplaats passeert de stoet de graven van Texelaars die door oorlogsgeweld om het leven kwamen. (Foto's Harry do Graaf) Met termen als 'opstand', 'guerilla', 'massa-executie' en 'etnische zuive ring' beschrijft dagblad De Metro de Opstand van de Georgiërs. Onder de kop 'De slag om Texel: het laatste slagveld van Nederland' wordt in de editie van vrijdag 3 mei het woord gelaten aan onder meer oud-verzets man Huug Snoek en Maria de Graaf, voorzitter van het Texel-Georgië Kontakt. De gebeurtenissen die volg den op de opstand van 6 april 1945 worden uitgebreid beschreven, als mede de 'omstreden' herdenking op de Georgische begraafplaats. Tekeningen van Monica Maas, die ze maakte voor de boekjes 'Langs Pagga's Paadje' en 'Beerdman', zijn deze maand te zien in ontmoetings centrum Burgwal 37 in Den Burg. Ze exposeert er samen met zus Monica, schrijfster van het boek over Pagga en Antje Dekker, de laatste bewoners van een plaggenhut Monica Maas exposeert door haar gemaakt keramiek. Hoewel het Duitse leger aan het einde van zijn Latijn is, komt toch een groot tegenoffensief op gang. De haat tegen de Georgische 'Untermenschen' die hun kamera den hebben afgemaakt is enorm Met versterkingen vanuit Den Hel der wordt keihard teruggevochten. De rode Sovjetviag die wappert op Texla moet in de namiddag alweer worden gestreken. Om de Duitse troepen te motiveren moeten zij verplicht hun afgeslachte mak kers op Texla te aanschouwen. "fk heb de gevangenen die dag nog vrij moeten laten. Op 7 april ben ik samen met mijn broertje naar het bos gevlucht. Op straat lagen toen al talloze slachtoffers. We doken onder bij een boer. Ik wist dat de opstand geen kans van slagen meer had", zegt Snoek, die later zou worden opgepakt. Hij ontsnapte op miraculeuze wijze aan de dood Ook deze keer was de jeugd betrokken bij de kranslegging. Het was jarenlang een wat verloren ruimte waar nauwelijks iets mee werd gedaan. Vanaf zaterdag moe ten die tijden voorbij zijn. Dan wordt het nieuwe grandcafé in het statige Schoutenhuys aan de Binnenburg in Den Burg in gebruik genomen. De marmeren vloer is met meer zicht baar. maar de verbouwing van de af gelopen twee maanden heeft het Schoutenhuys geen slecht gedaan. De verbouwde ruimte oogt gezellig. Het marmer is bedekt met een nieuwe houten vloer Langs de onder ste helft van de wanden is donker bruine lambrizering aangebracht, daarboven is de muur geel geschil derd. 'En het komt nog vol schilde rijen te hangen', zegt bedrijfsleider Heino Huizing van De Lindeboom waar het Schoutenhuys een onder deel van is. Na, het betreden van het pand is aan de linkerkant een grote bar te zien. Helemaal achterin is een kook- gedeelte, waar maaltijden voor het grandcafé worden bereid. 'We willen eenvoudige gerechten gaan serve ren', zegt Huizing. 'We willen ook veel wisselingen in de kaart aanbrengen.' Eten moet de hoofdmoot worden van het nieuwe etablissement, waar ruimte komt voor zo'n zestig tot ze ventig bezoekers. Werklui waren gis teren nog hard bezig om de werk zaamheden uiterlijk vandaag (woensdag) klaarte hebben. Tegelijk werd in de naastgelegen Waagzaal en de achterliggende Schoutenzaal de laatste hand aan de verbouwingen gelegd. Het beeld van de vernieuwde Waagzaal wordt be paald door een grote lichtkoepel in het plafond en eveneens bruine lam brizering tegen de verder lichtgele muren Op de grond is linoleum met de afbeelding van een houten vloer gelegd. Onder de koepel is een licht gekleurde cirkel m hei linoleum aan gebracht. In de Schoutenzaal heeft de grijswitte voerbedekking plaatsgemaakt voor groene. Het meubilair is veranderd en alles heeft een nieuw laagje verf ge had. In de nissen komen wand kasten. aan het plafond worden nieuwe kroonluchters gehangen. 'En elke ruimte heeft tegenwoordig een eigen centrale verwarming', zegt Huizing. De achterwand die uit Huize Brakenstein komt, is intact gebleven. Toeristen kunnen de achterwand vol gens Huizing gewoon blijven bekijken als ze langs komen. 'Er komt nog een inforek bij te staan met informatie.' De Lindeboom gaat de Schoutenzaal en de Waagzaal verhuren aan groepen voor de meer zakelijke bijeenkom sten. In de Schoutenzaal is ruimte voor ongeveer vijftig mensen, in de Waagzaal voor ongeveer vijfentwintig tot dertig. In beide ruimten bestaat de mogelijkheid om een computer op internet aan te sluiten. Eerste fase De verbouw van de drie ruimten is onderdeel van de eerste fase van de verbouw van het Lindeboomcomplex die begin dit jaar startte. De keuken is inmiddels uitgebreid, het grandcafé/brasserie (De Plaats) is verbouwd en heeft een nieuw interi eur gekregen en het restaurant is duidelijker gescheiden van het café. In Question Plaza is een nieuwe te gelvloer aangelegd die goed bestand is tegen schuimparty's, het houtwerk is behandeld en de verlichting is aan gepast. De werkzaamheden in De Lindeboom lagen korte tijd stil van wege een meningsverschil tussen de gemeente en De Lindeboom over de interne sloopwerkzaamheden. Het tweede deel van de herinrichting bestaat uit de verbouw van de recep tie en de foyer en het moderniseren van de hotelkamers. In de derde en laatste fase wordt het hotel uitge breid. Beoogde locatie is het parkeer terrein waarop al een hotel bestemming ligt. Hoofdaannemer is aannemersbedrijf Kroeze uit Oldenzaal. Het werk is uitgevoerd door Klaas Veenbaas en diverse Texelse bedrijven. De werkzaamhe- De 29ste Landelijke Fietsdag, dies terdag 11 mei wordt gehouden, sta op Texel dit jaar in het teken vani VOC. De 31 kilometer lange routeti gint bij het VW-kantoor in Den Bu en voert onder meer over de Hog berg en door Oudeschild en I Hoorn. Deelnemers kunnen evernj steken bij de Zelfpluktuin aan i Middellandseweg bij Oudeschild,s open dag houdt. Op dit moment) hier vooral bloemen verkrijgt» Daarnaast kan de recent gerest! reerde schapenboet van de gebf» ders Lap aan het Lagewegje bij te Hoorn van binnen worden bekeke Routebeschrijvingen zijn tot 113 uur op de dag zelf (en op de da}) ervóór) te koop bij de VVV. De kB ten bedragen 2,30 euro. Een gedee' van de opbrengst komt ten goa aan de Nederlandse Hartstichtii? Deelnemers krijgen na hun tocht es herinneringsmedaille. Zij dienen z- daarvoor voor 17.00 uur bij de WV; melden en de afgestempelde coup) uit de routebeschrijving in te levers den worden gefinancierd door Pa/S BV (Participaties Texel) waarin aantal Texelse aandeelhouders De Lindeboom Het Schoutenhuys is voorlopig dagen in de week vanaf 16 00 geopend. Op zondag en het gesloten. Tijdens het het zeven dagen per week open. komen vier a vijf mensen te Het nieuwe grandcafé richt zich wel op toeristen als Texelaars.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6