Cjroen ^tmrLr Jexels ïn hel harL> Huisartsen verhuizen ïogelijk naar centrale hulpverleningspost Kinderboerderij Kotex ten prooi aan wangedrag I laravan van jongeren ludeschild moet weg Amsing en gemeente akkoord over verhuizing bedrijf naar Oudeschild Verkiezingen Conflict Bakker Vergadering over Oosterend Present TEXELSE^COURANT TEXELSE^COURANT GECOMBINEERDE KRANT MET PINKSTEREN Onder de pomp Te hard gereden Schade voor drankrijder 'eugd op zoek naar nieuwe locatie Wherever you go, go Texaco BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11678 vschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg VRIJDAG 17 MEI 2002 Losse nummers 0,85 Het stemgedrag op het eiland kwam redelijk overeen met de landelijke uit slag Het CDA was met 27,6 procent de partij met de meeste stemmen (landelijk 28,2). Lijst Pim Fortuyn (LPF) haalde 15,2 procent (landelijk 17,1). Ook hier verloren de PvdA (14,1 procent van de stemmen) en de WD (17,8 procent) veel aanhang. Pagina 5 Met instemming van de gemeente raad kan een spoedig einde komen aan het conflict tussen Jos Bakker uit De Koog en de gemeente. Inzet is een perceel grond in Den Burg West, dat Bakker tot dusver weigert te le veren. Hij doet dit alsnog als de raad ermee akkoord gaat dat de vijf wonin gen die hij er wil bouwen de door hem gewenste goot- en nokhoogte van zes respectievelijk tien meter mogen krijgen. Pagina 5 Komt er een volgende editie van Oosterend Present? Dat is de vraag die centraal staat tijdens de vergade ring die de inwoners van Oosterend en omgeving vrijdag 24 mei houden in dorpshuis De Bijenkorf. Er is inmid dels een nieuw bestuur, dat met al leen zichzelf maar ook de voorlopige plannen wil presenteren. Uiteraard krijgen ook de aanwezigen de kans hun ideeën naar voren te brengen. Om iedereen een beetje in de stem ming te brengen, worden er filmbeel den van het laatste feest - in 1998 - getoond. De bijeenkomst wordt be sloten met een stemming over het wel of met doorgaan van het grote vijfjaarlijkse volksfeest. De vergade ring begint om 20.00 uur. (Advertentie) CfTta Imrlsjhcdl Is bd kin. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de NEE- sticker maar wel geïnteresseerd0 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) <jna ^rt-JnWi Is bd kwL In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 20 mei, 2e Pinksterdag zal er op donderdag 23 mei een gecombineerde krant ver schijnen. Advertenties voor deze krant kunnen dinsdag 21 mei tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy I 9'f° hele papierwinkeldieverhui- "an Amsing naar Oude- Vto. staken in het brandveilig maken van de caravan. Met behulp van jongerenwerkster Carla Schrama hebben ze inmiddels actie ondernomen. Op een platte grond zochten ze mogelijke nieuwe locaties, ze bezochten een avond over het bedrijventerrein van Oude- schild en ze deden hun verhaal op de jaarvergadering van de dorps commissie. Een nieuw plekje leverde de inspanning nog niet op, wel de toezegging van dorpscommissie voorzitter Koos Zegers om mee te helpen zoeken. 'En dat is voor,het eerst dat een dorpscommissie mee helpt bij het zoeken van een nieuwe plaats voor een caravan', zegt Schrama. Volgens haar is het belangrijk dat er een andere plaats komt, Omdat in dorpshuis 't Skiltje geen ruimte vrij gemaakt kan worden voor de jonge ren. In De Cocksdorp en Oosterend huisartsen op het eiland krijgen gelijk een nieuwe praktijk bij de itrale hulpverleningspost aan Pontweg in Den Burg. Zorg- tekeraar Univé heeft woensdag nens de huisartsen Waverijn, i Hattem, Eissen, Haasdijk en II der Bent een intentieverklaring ekend om te participeren in de itrale post. I definitieve verhuizing staat nog vast. De huisartsen moeten eerst er bekijken of het onder meer fi deel haalbaar is. 'Maar de wil is wezig'. aldus Thom Schrauwen, - namens Univé en het district sartsen van Holland-Noord VHN) zijn handtekening zette on- de beginselverklaring, iter Robbert van der Bent uit De ;ksdorp toont zich optimistisch, financiën zouden een bottleneck nen worden, maar het lijkt een =5 Ibare kaart te zijn.'Als de huisart- j meedoen, gaan de praktijken van /erijn. Van Hattem en Eissen he- aal over naar de nieuwe L jverleningspost. Van der Bent en j, isdijk verplaatsen dan alleen hun dijk aan het Schilderend. De prak- aan de Kikkertstraat in De iksdorp blijft bestaan. thuiszorg verhuist waarschijnlijk van de locatie aan de Schoon- I singel naar de nieuwe verlenmgspost. Joop Bais te- jewoensdag namens Thuiszorg «klaring. Die organisatie, waarin lermeer het voormalig Kruiswerk pgenomen, stelt wel als voor- rdedat de huisartsen in de cen- hulpverleningspost vertegen- HOED verhuizing past in het streven van zorgverzekeraar om huisartsen it onder één dak te krijgen, het project HOED (Huisartsen Onder Eén Dak). Daarmee wordt ingespeeld op het tekort aan huisartsen dat lande lijk al een probleem is. Op Texel is nog geen tekort aan doktoren, aldus huis arts Van Hattem. Door concentratie kunnen taken gebundeld worden, waardoor de huisarts meer tijd aan de patiënten kan besteden. Aan de patientenbestanden van de huisart sen verandert mets. Mensen blijven normaal bij hun eigen huisarts, aldus Schrauwen. Voor de Texelse huisart sen zou verhuizing ook een verbete ring van de huisvesting betekenen. Waverijn en Van Hattem hebben be hoefte aan extra ruimte. Dokter Eis sen werkt momenteel in een contai ner aan de Maricoweg. Lees verder pagina 5 Bij een snelheidscontrole die woens dag op de Pontweg nabij Den Burg werd gehouden, betrapten surveillerende agenten vier automo bilisten op te hard rijden. Eén van hen reed 89 kilometer per uur op een stuk waar 60 km/u de maximumsnelheid is. Een 40-jarige inwoner van De Cocksdorp is in de nacht van dinsdag op woensdag op de Ruigedijk met zijn auto van de weg geraakt. Hij bleef zelf ongedeerd, maar zijn voertuig raakte rondom beschadigd. De man verklaarde tegenover de politie dat zijn verlichting plotseling was uitge vallen, waardoor hij geen goed zicht meer had. Bij controle bleek dat hij alcohol had genuttigd: ruim twee keer zoveel als toegestaan. Als de natuur haar gang had kunnen gaan, hadden bij de ganzen die Toon Haastrecht op de foto voert nu kui kentjes gelopen. Maar iemand die onlangs de eieren van een broedende gans uit het nest haalde en op het grasveld smeet, maakte een voortij dig einde aan dit voorjaarstafereel. Het is niet de enige vorm van vanda lisme en dierenmishandeling waar aan de kinderboerderij van Kotex in De Mars de laatste tijd ten prooi valt. Al eerder werd bekend hoe met kerst konijnen en kippen uit de hokken werden gestolen. Nog niet zo lang geleden gooiden jongelui de kuikens van Kaapse eenden door de lucht naar elkaar, werd de poot van een Belgische haas uit de kom gedraaid en pasgeboren konijnen bij een moe- derdier weggehaald en in het koude gras gezet. 'Als ik het niet toevallig diezelfde avond had gezien, waren de diertjes van de kou doodgegaan', al dus een nog verontwaardigde Haast recht, die de dieren in het kmderboer- derijtje al bijna twintig jaar verzorgt en meer voorbeelden van dieren mishandeling en vandalisme heeft. 'Heiningen worden stukgetrapt en hokken vernield. Kinderen lopen over het dak van het gebouw, waarop we kort geleden nog dure zonnepanelen hebben aangebracht. De aardigheid gaat er op deze manier vanaf', vertelt Haastrecht, die als beheerder al eens de volle laag kreeg toen hij ouders op het wangedrag van hun kinderen wees. Ten einde raad legde hij als voorzitter van Kotex de leden onlangs de vraag voor of het met beter was om de kinderboerderij dan maar te sluiten. 'En dat uitgerekend in het jaar waarin onze vereniging zestig jaar bestaat', aldus tweede voorzitter Michel Jansen. 'Toon gruwt van het idee om de publiekstrekker te sluiten. Het zou vreselijk zijn, want er zijn veel mensen die plezier beleven aan de kinderboerderij. Dagelijks komen hier moeders met kinderen naar de die ren kijken. De hekken zijn los, ze kun nen zó het terrein op. De dieren zijn hartstikke tam en vinden het best als ze door kinderen worden geaaid. Dat is juist het leuke. Maar voor die paar mensen die de boel verpesten zou er eigenlijk een valse gent moeten lo pen, die uithaalt naar dat soort lieden. Dan moeten de hekken op slot en is het afgelopen met het aaien en dat is nou precies wat we niet willen.' De leden van Kotex hopen op betere tijden en besloten de kinderboerderij vooralsnog open te houden. Maar dan wel met de nodige aanpassin gen. Want door al die kapotte heiningen biedt het dierenterrein een wat haveloze aanblik, die wellicht uit nodigt tot wreed en vernielzuchtig gedrag De gemeente heeft toege zegd nieuw hekwerk en palen be schikbaar te stellen en draagt €10.000,- bij aan de vernieuwing van het rieten dak van de schapenboet. Er komt nieuwe bestrating, een sani taire ruimte en het terrein wordt op gefrist. Een hele klus, waarvoor Haastrecht en de zijnen een beroep doen op vrijwilligers die bereid zijn de handen uit de mouwen te steken. 'Want we kunnen best wat hulp ge bruiken.' Een fraaie kinderboerderij is één, maar als die opnieuw ten prooi valt aan rottigheid, gaat de lol er snel vanaf. Jansen. 'Continu toezicht zou het mooiste zijn, maar dat is met te doen. Toon sjouwt er een groot deel van de dag rond, maar hij kan er niet altijd zijn. Het zou mooi zijn als ook anderen, bijvoorbeeld mensen die hun hond uitlaten, een oogje in het zeil houden. En het is ook een verant woordelijkheid van de ouders om erop toe te zien dat hun kinderen hier geen schade aanrichten. Het is een vervelende maatregel, maar als wij hier straks iemand betrappen die dat wél doet, dan halen we de politie er bij en laten de ouders voor de schade opdraaien. We hebben geen keus.' Vrijwilligers en mensen die een oogje in het zeil willen houden, kunnen zich aanmelden by Toon Haastrecht, Schoudieck 48, tel. 312135. of Finka van der Kraan, tel. 327516. Voor het opknappen van de kinderboerderij zou Kotex nog een extraatje kunnen gebruiken Het bankrekeningnummer (Rabo) is 36.25.10.555. igeren in Oudeschild zijn drin- id op zoek naar een nieuwe atsvoor hun caravan. Over een and moeten ze het landje aan IJsdijk verlaten. De silo's van Jdie nu bij groothandel Texgro 1 an, worden verplaatst naar dat I dje, omdat bij Texgro een I uwe parkeergarage wordt ge- f iwd. leen groepje van ongeveer vijftien sonen komen de jongeren nage- g elke avond bij elkaar in de ca- an, die een beetje uit het zicht op k landje staat. De leeftijd varieert I i16tot 22 jaar. Een beetje hangen, 1 Isen en vooral bij elkaar zijn, is het angnjkste voor ze. 'Want verder is cht niets in Oudeschild voor men- i van onze leeftijd', vertellen bne Toorenburg en Sam Zillig, «gebruikers van de caravan. i maand geleden kreeg de groep hun teleurstelling te horen dat ze *li|k 15 juni weg moeten zijn. 'We an hier al drieëneenhalf jaar, we eren de caravan met veel plezier al die tijd gaat het erg goed.' De Seren hebben ook moeite met het Irek, omdat ze vorig jaar veel geld De familie Amsing en de gemeente hebben een principeakkoord be reikt over verplaatsing van de inza meling en verwerking van papier en kunststof van Spang naar het nieuwe bedrijventerrein in Oude schild. Het recyclingbedrijf is uit haar jasje gegroeid en uitbreiding is op de huidige locatie niet moge lijk. Over de verhuizing wordt al vele jaren gesproken. Op de nieuwe locatie gaat Amsing, naast oud papier van bedrijven, ook dat van verenigingen verwerken. 'Als ook de puntjes op de i zijn gezet, kunnen we verhuizen', aldus de fa milie Amsing. Amsing Recycling, geéxploiteerd door Hennie en Aad Amsing, haalt papier op bij bedrijven, zoals bunga lowparken - waarvoor zij containers plaatst -. en is een inzamelpunt voor papier en ander materiaal van parti culieren. In het bedrijf in Spang wordt het papier gesorteerd en geperst en vervolgens op transport gezet naar Kras Recycling in Volendam, dat de afvoer naar de papierfabriek verzorgt. Maar in de huidige schuur is bijvoor beeld geen plaats voor een sorteer- machine, waarmee het papier naar soort kan worden gescheiden. Verder is het zo dat, hoewel de recyclingactiviteiten passen in het bestemmingsplan, de opslag van papier in de openlucht verboden is. Verplaatsing naar het bedrijventerrein biedt meerdere voordelen. Meer ruimte, ook om het papier dat door de verenigingen wordt opgehaald ter plaatse te verwerken. Hierdoor kan flink worden bespaard op de transportkosten naar de huidige ver werker in Heerhugowaard. Op lan gere termijn kan de gemeente de papierinzameling met rolcontainers met een remigingswagen opzetten, wat nu niet mogelijk is omdat de wagen niet kan worden gelost. Erva ringen in andere gemeenten hebben geleerd dat de inzameling hierdoor doelmatiger kan verlopen. De uitbrei ding biedt voor Amsing tevens de mogelijkheid om, naast oud papier, ook andere gebruikte materialen, zo als kunststof tuinmeubelen, verpak kingen en andere materialen doelma- Lees verder pagina 5 deden zich in het verleden vergelijk bare problemen voor. Daar konden de jongeren echter wel een eigen plekje krijgen in de dorpshuizen. Vol gende week gaan de jongeren en Zegers op pad voor een nieuwe locatie. Schrama wijst erop dat de caravanjeugd meer dan de helft van de jongeren tussen 16 en 22 jaar in Oudeschild beslaat. 'In totaal zijn er vijfentwintig jongeren in die leeftijds categorie.' De caravan aan de IJsdijk wordt door de gemeente gedoogd als jeugd honk. De jongeren mogen geen over last veroorzaken, de caravan niet uit bouwen en hij moet voldoen aan de brandveiligheidsvoorschriften Eind vorig jaar keurde de brandweer de brandveiligheid goed in de caravan. Volgens Toorenburg is het een rustige groep. 'We hebben hier nog nooit problemen gehad. Meestal zitten we binnen en als het mooi weer is soms buiten.' Muziek is aanwezig, een te levisie met. 'Anders zitten we alleen maar te zappen en praten we niet met elkaarAls de jongeren een nieuwe locatie vinden, moeten ze ook nog op zoek naar een nieuwe caravan. Het huidige exemplaar verkeert in een staat waarin die niet meer verplaatst kan worden. 'Maar dat zien we later wel. We moeten eerst een nieuwe locatie hebben. En anders hebben we een groot probleem.' De jongeren van Oudeschild bil hun caravan die tot uiterlijk 15 juni aan de IJsdijk mag blijven staan. (Foto Jeroen van HattumJ Kijk verderop in dit huis-aan-huis- blad voor unieke korting op alle brandstoffen.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1