Den Helder: de duinen rond Fort Kijkduin Noord- olland de provincie Noord-Holland informeert mi Hans Schipper, gedeputeerde voor openluchtrecreatie Wat vindt u? Wandel mee en vertel Nieuwe Niedorp: langs vaarwegen en monumenten De Purmer: wandelen over de dijk en langs vaart en bos Prijsvraag Lid provinciale staten (WD) Ariëtta Humalda-Blok Thema: Wandelen met de provincie MEER PROVINCIE NIEUWS: KIJK OP WWW.NOORD-HOLLAND.NL "Het Gibraltar van het Noorden", zo noemde Napoleon het negentiende-eeuwse Den Helder. Hij liet er op een strategische plek, vlakbij zee, het Fort Kijkduin bouwen. In de onderaardse gewelven, in een tiental aquaria, zwemmen nu de vissen van de Noordzee. Inclusief haaien. U loopt er doorheen via een glazen tunnel. Op zondag 16 juni, als u zin heeft. Wandelen is voor velen genieten van het landschap en bron van goede gesprekken (Foto: Ella Tilgenkamp) Beetje bij beetje verandert Noord-Holland. We zijn met steeds meer mensen. Steeds meer verschillende mensen, dat komt er nog bij. Mensen met verschillende bezigheden en verschillende behoeften. En dat zijn de dingen die tellen, nu het provinciaal beleid op het gebied van recreatie opnieuw bekeken wordt. U bijvoorbeeld! Hoe wilt u straks uw vrije tijd besteden? Gedeputeerde Hans Schipper is verantwoordelijk voor de openluchtrecreatie. In juni en september zal hij, in gezelschap van een wisselende groep belanghebbenden, zes wandelingen maken. Drie in Noord-Holland Noord, drie in Noord-Holland Zuid. Onderweg wordt gepraat, over recreatie in het algemeen, maar vooral ook over de mogelijkheden van de nabije omgeving. Wat kan worden verbeterd, aangevuld of veranderd? Lijkt het u wat, zo'n wandeling met provinciale beleidsmakers en burgers die zich betrokken voelen? Voor u, als lezer van de Pagina, zijn per groep vijftien van de dertig plaatsen gereserveerd. Alle startpunten zijn per openbaar vervoer bereikbaar. Aanmeldingen worden naar volgorde van binnenkomst gehonoreerd Wat u te wachten staat verschilt per excursie: altijd een uitgekiende wandeling en een ontvangst met versnaperingen, soms ook een boottochtje of speciale bezichtiging. Gemiddeld bent u zo'n anderhalf uur echt in touw. We beginnen om 13.30 uur en eindigen om 17.00 uur. Voor Noord zijn de data: zaterdag 8 juni (Hpendam), zondag 16 juni (Den Helder) en vrijdag 6 september (Niedorp). Bijzonder heden vindt u elders op deze Pagina. Opgeven: onder vermelding van naam (m/v), adres, tel/'faxte-mail bij Rietik van der Veen, Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem; tel. (023) 514 43 09, fax (023) 514 41 55, e-mail veenrj@noord-holland.nl Fort Kijkduin in Huisduinen is rustpunt voor wandelaars en herbergt in de onderaardse gewelven veel vissen uit de Noordzee waaronder haaien (Foto: Michel van Zwieten) Fort Kijkduin, in Huisduinen bij Den Helder, is het startpunt van een wandeling door de Grafelijkheidsduinen. Gedeputeerde Hans Schipper en zijn gezelschap krijgen informatie van een gids van het Noord-Hollands Landschap, beheerder van het gebied. In deze duinen wordt al sinds 1980 geen drinkwater meer opgepompt, zodat het terrein vemat en allerlei bijzondere planten weer een kans krijgen. Een kudde Schotse Hooglanders zorgt voor natuurlijk beheer door zich aan snel woekerende grassoorten als helm en duinriet te goed te doen. Vlakbij, in de Donkere Duinen, ligt het gemeentelijk wandelbos waarin een kinderboerderij en een vogelasiel zijn gevestigd. Verder zuidwaarts, voorbij Mariëndal, ligt momenteel nog ca. vijftig hectare bollengrond. Gezamenlijk gaan het Noord-Hollands Landschap en de gemeente Den Helder hier een vrij toegankelijk, gevarieerd duin- en waddenlandschap van maken. Wie in deze omgeving woont of recreëert, zal zich wellicht betrokken voelen en iets willen inbrengen. Maar iedereen die gezellig wil wandelen, is welkom op zondag 16 juni. Voor wie dat wil is na afloop een rondleiding door het prachtige Fort Kijkduin. In de landelijke omgeving van Nieuwe Niedorp is het prettig wandelen. Een beeld bepalend, historisch element is de oude Voorsloot. Tot 1900 was deze vaart onmisbaar voor het vervoer van mensen en goederen. Maar nog steeds speelt water een belangrijke rol in de gemeente Niedorp. Vooral voor de pleziervaart, tegenwoordig. Het Niedorpse restaurant De Rijd, gelegen in het gelijknamig recreatiegebied, vormt het startpunt van de rondwandeling op vrijdag 6 september. Met zijn talrijke zomerhuizen, zijn jachthaven, zwembad, speel- en ligweiden is De Rijd, van oorsprong een veenmeertje, nu een drukbezochte attractie. In het kader van het provinciale aanlegplaatsenplan het Blauwe Netwerk is onlangs nog de jachthaven aangepast. De excursie begint met een boot tochtje, waarna het gezelschap te voet een 'rondje Nieuwe Niedorp' maakt De route voert langs verschillende kanalen die vroeger voor de beroepsvaart dienden. Nu varen er plezierboten, maar ook wordt langs deze weg het overtollig polderwater afgevoerd. Een monumentale molen, een plaatselijk museum, een oud schutsluisje, een zestiende-eeuwse kerktoren en een aantal beroemde grafzerken zijn slechts enkele voorbeelden van de bezienswaardigheden die deze route de wandelaar te bieden heeft. De moeite waard dus, om op 6 september van de partij te zijn. Met of zonder opinie over dit waterrijke en historisch zo interessante stukje Noord-Holland. Meldt u aan; u weet niet wat u mist, als u Nieuwe Niedorp nog niet kent. Tussen het voormalige Purmermeer en de Zesstedentrekvaart, later het Noordhol- landsch Kanaal, ligt de oude polder De Vurige Staart. Windmolens, stolpboerderijen en het Oude Landsdijkje roepen samen de zeventiende eeuw in herinnering. Dit is een landschap waarin natuur en cultuur harmonisch samengaan. Startpunt van de zeven kilometer lange tocht door De Purmer, op zaterdag 8 juni, is het Wapen van Ilpendam. Na een ontvangst met een kopje koffie volgt een rondwandeling over het fietspad van het Oude Landsdijkje en over de 'nieuwe' grasdijk langs de Purmerring- vaart en het Purmerbos. De 'Vurige Staartroute' heet dit traject. De vochtige graslanden van de oude polder worden 's zomers druk bezocht door weidevogels; liefhebbers kunnen hier dus hun hart ophalen. Maar er valt nog meer te zien. Opmerkelijk zijn bijvoorbeeld de rietlanden, waarin veenmos en varens voorkomen. Kenners bespeuren hier nog altijd de zoute invloed van de tijd voor de drooglegging. Verderop, langs de dijk, ligt een oude hoogstamboomgaard. Vroeger was een groot deel van de Purmer als boomgaard in gebruik. Om te voorkomen dat hoogstamfruitbomen uit het landschap verdwijnen, worden zij tegenwoordig beschermd. Hebt u goede ideeën met betrekking tot dit landschap of tot de regionale openluchtrecreatie in het algemeen? Of wilt u lekker wandelen in gezelschap van geïnteresseerde wandelaars? Meld u dan aan voor de excursie op 8 juni. Gedepu teerde Hans Schipper, zelf een hartstochtelijk wandelaar, heet u hartelijk welkom. In april hebben wij aandacht besteed aan de Europese Unie. Onze prijsvraag testte uw kennis. En ja, het Europees Parlement telt 626 leden, waarvan 31 Nederlanders. De prijs, een reis naar Brussel, met z'n tweeën, een ontvangst in het Brusselse Huis van de Nederlandse Provincies, en een bezoek aan het Europees Parlement, gaat naar mevrouw van der Geest in Eenigenburg. Deze maand staat de openluchtrecreatie centraal. Uw mening wordt'gevraagd, zoals dat soms ook via opiniepeilingen gebeurt. Een recente peiling heeft bijvoor beeld de bekendheid van de Noord-Hollandse recreatiegebieden getest. Aan u de vraag: Welk van de volgende recreatiegebieden geniet de grootste bekendheid onder de inwoners van Noord-Holland? Is dat: a)Amstelland b)Geestmerambacht of c) Twiske Onder de inzenders van het goede antwoord verloten wij tien gratis jaarkaarten voor alle Noord-Hollandse natuurgebieden. Uw antwoord kunt u, tot 19 juni weer sturen naar: redactie Pagina Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem; fax (023) 514 41 55, e-mail veenrj@noord-holland.nl Gedeputeerde Hans Schipper (vooraan links) in Venhuizen aan de wandel voor een goed doel (Foto: Ella Tilgenkamp) U leest het ook elders op deze Pagina: het provinciaal beleid op het gebied van openlucht recreatie is aan herziening toe. Doen we het goed? Kan het beter? Wat moet anders? Dat soort vragen. Antwoorden en conclusies leiden uitein delijk tot een beleidsnota, waarin we de beste ideeën ter goedkeuring aan Provinciale Staten voorleggen. Maar zo ver is het nu nog niet. Eerst gaan we de discussie aan. Ook met u, ja zeker. Als bezoeker of buurtbewoner van een van onze recreatiegebieden, als natuurliefhebber, als ouder van opgroeiende kinderen, als fietser, als skeelerer, als watersporter of in welke hoedanig heid ook, u hebt vast een mening over de recreatiemogelijkheden in onze provincie. En u hebt vast ook wensen die u graag vervuld zou zien. Aarzel dus niet, kom mee naar buiten en doe uw verhaal! Tijdens zes verschillende wan delingen in Noord-Holland Noord en Zuid hoop ik, in de maanden juni en september, veel verschillende mensen te spreken en veel ver schillende ideeën op te doen. Recreëren doen we allemaal, op z'n tijd. Het is dus zaak er met z'n allen over na te denken. Zie ik u onderweg? Arietta llumalda-Blok (links): "natuur heb je te leen." (Foto: Ella Tilgenkamp) Mijn openluchtrecreatie begint in mijn eigen tuin, tussen de vogels, vlinders, bijen en egels, en bij ons vijvertje, waarin watersalamanders en kikker(visje)s huizen. Ik pleit dan ook voor meer voorzieningen dicht bij huis Scheelt reistijd. En kan zonder auto. De natuur stelt ons in staat actief en passief te recreëren, maar tevens leert zij ons veel. Sta stil bij de waarden ervan. Draag dat ook over op je kinderen. Eigen verantwoordelijkheid geldt voor ons allemaal. Natuur heb je te leen. Hou het netjes! Planten en dieren hebben we nodig- Onze medicijnen vinden hun oorsprong in de plantenwereld. En ook de biologische teelt maakt gebruik van planten, met name voor de bestrijding van ongedierte. De provincie geeft veel geld uit aan onze recreatiegebieden. Laten we met z'n allen zorg dragen voor een goed beheer, anders zullen deze fantastische voor zieningen in de toekomst misschien onbetaal baar worden. En dat zou doodzonde zijn. Colofon De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie Redactie en administratie: Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem Eindredactie. Rienk van der Veen, tel. (023) 514 43 09, fax (023) 514 41 55, e-mail: veenrj@noord-holland nl Ariëtta Humalda-Blok, Frans Lisztlaan 40, 2102 CL Heemstede, tel/fax (023) 547 U 61, e-mail a.lmmalda@plaiiet.nl

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 10