Provincie verwerpt verzoek gemeente /oor extra woningen 'Horeca wordt een >oort nachtcrèche' CjrQcn '/warLr Jexels het harL, Nieuwe zinkstukken voor Rede van Texel HEMA Nieuws van de provincie TEXELSE SU COURANT SS handhaven grens 5760 huizen Big Band Texel maakt Beachtour orgen over laconieke houding ouders '-.T-rr. - Nog geen nieuwe ruimte caravan jeugd Oudeschild Texelse rijdt auto total loss nder de pomp Politici provincie doen dagje Texel Blues Festival Klipper ramt tjalk docenten Jozefschool CWI komt toch Dorpscommissies Glascontainer niet volgens afspraak TEXELSE^COURANT Kijk in deze krant! fefiJb VRIJDAG 31 MEI 2002 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11681 /erschijnt dinsdag en vrijdag xel mag tot 2005 niet meer dan nieuwe woningen bouwen. Ge- iputeerde Staten handhaaft de igelegde taakstelling van maxi- aal 5760 woningen per 1 januari 05. Meer huizen mag het eiland t die tijd niet hebben. Voor de meente betekent dat een fiks obleem, omdat volgens de zoge ten 'harde capaciteit' in de be- emmingsplannen veel meer hui- n mogen worden gebouwd. gin dit jaar verzocht de gemeente deputeerde Staten (GS) om de ikstelling met 150 te verhogen naar 110 woningen per 1 januari 2005. it die taakstelling zou de gemeente stemming kunnen verlenen aan b bouwplannen die volgens de hui- je bestemmingsplannen tot 2005 nnen worden ingediend. 5 hebben dat verzoek echter van de nd gewezen. Het provinciebestuur gt wel nog eens met Texel te wil- overleggen over de extra contin- nten die de gemeente nodig heeft. 150 extra woningen tot 2005 zijn Igens de provincie echter niet no- omdat Texel tussen 2005 en 07 120 nieuwe woningen mag jwen. 'Wij menen dat wij door het kennen van deze aanvullende mogelijkheid ruim tegemoet men aan de door u aangegeven ifte.' Igens een woordvoerder gaat de wnte echter dit jaar al over de ikstelling heen met de lopende ^bouwprojecten. 'We krijgen de evering van de 32 nieuwe wonin- nvan Sint Jan, de zestien huizen inde Schoonoordsingel, vijf huizen nde Witte Kruislaan en zeven hui- in De Cocksdorp. En dan hebben ook nog de 59 nieuwe woningen waren opgenomen in het oude plan Den Burg. Daarvan zijn er acht gerealiseerd, maar 51 moeten er nog gebouwd worden. Het plan was om er 25 in Den Burg-west te bouwen en 25 alvast in Den Burg-oost.' Het probleem is dat de betreffende woningen zijn opgenomen in be stemmingsplannen die de provincie heeft goedgekeurd. Burgemeester en wethouders kunnen daardoor geen toestemming onthouden aan inge diende bouwplannen, terwijl dat vol gens de taakstelling van de provincie wel zou moeten. Het is nog niet dui delijk of de afwijzing van de provin cie betekent dat in 2003 en 2004 geen nieuwe huizen meer gebouwd kunnen worden. Volgens de woord voerder moet dat blijken uit nader overleg tussen de gemeente en de provincie. De taakstelling is overigens niet van toepassing als er nieuwe huizen worden gebouwd binnen be staande bebouwingen inbreiding Die huizen staan buiten de contin genten. Tijdens een tournee langs het Texelse strand, verzorgt Big Band Texel deze zomer een serie optredens in een vijf tal strandpaviljoens. In ieder paviljoen wordt meermalen geconcerteerd, maar een centrale plaats is wegge legd voor paviljoen Paal 28, waar elke eerste zondag van de maand wordt gespeeld. De tournee begint ook daar, wanneer op zondag 9 juni het eerste optreden plaatsvindt. Het con cert begint om 18.00 uur, de toegang is gratis. Reserveren wordt aanbevo len. Het volgende optreden in de strandtournee is op zondag 16 juni in strandpaviljoen Paal 12. gemeente, de politie en de reca in De Koog treffen voorbe dingen voor maatregelen voor betere handhaving van de lenbare orde. Aanleiding zijn de cente vechtpartijen in de bad- lats, het gedrag van voetbal- ams en het feit dat met het aan- eken van het seizoen de Texelse agd het Koger uitgaansleven Kr weet te vinden. Jook Nauta, orzitter van Horeca Texel, maakt ch zorgen over de laconieke hou- ng van ouders van uitgaans- ugd. deverstoringen zijn een bron van ig voor Nauta. 'Er doen zich af en B extreme zaken voor, zoals die chtpartijen tijdens het afgelopen ekend. Maar we zien dat niet als n structurele ontwikkeling, meer s incidenten. Over de bestrijding n excessen voeren we regelmatig edeg met de politie en de ge- Me. Want het is heel belangrijk or de horeca om die te voorkomen. geregeldheden geven aandacht in media en dan is er al snel de sug- stie dat sprake is van een trend, terwijl dat niet het geval is. Wat wel een bron van voortdurende zorg is, is dat ouders steeds laconieker worden over het gedrag van hun kinderen. De horeca is een soort nachtcrèche aan het worden. Ouders die hun kinderen in het weekend twintig euro meege ven en hun kroost in feite dumpen in de horeca. Lekker makkelijk. Het lijkt een trend te worden en het bevordert niet de goede sfeer in het uitgaans leven.' Nauta's zorgen worden gedeeld door burgemeester Geldorp, verantwoor delijk voor de openbare orde op het eiland. Deze week voerden ge meente, politie en horeca overleg, waarbij is afgesproken om aanvul lende maatregelen te treffen. Dat zal gebeuren door de horeca zelf, de gemeente en de politie. Welke maat regelen dat zijn, wordt over twee weken bekend gemaakt. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg -■%.«-V1 -* - - -fcüi 'V "t In het NlOZ-poldertje worden nieuwe zlnkstukken in elkaar gezet. (Foto Joroon van Hattum) Rijkswaterstaat laat binnenkort zo'n zevenduizend vierkante meter aan nieuwe zinkstukken aanbren gen langs de dijk tussen 't Horntje en Oudeschild om de immer op rukkende Texelstroom te beteuge len. Rijkswaterstaat (RWS) is ook actief bij de Noordkop om erosie tegen te gaan. In het Robbengat is een eindje voorbij het boothuis van de KNRM een kleine tweeduizend vierkante meter aan nieuwe zinkstukken neer gelegd op een diepte van vier tot tien meter. Tot voor kort lagen die matten op het droge tegenover het boothuis. 'Het water werd dicht bij de dijk te diep', vertelt Mart Zijm van RWS. 'Als we niet zouden ingrijpen, zou de ero sie te dichtbij komen, waardoor er ri sico's zouden ontstaan voor de dijk. Dat bleek ook uit peilingen.' RWS startte een paar jaar geleden met het leggen van zinkstukken in het Robbengat. Zijm verwacht dat het grootste deel van werk er daar op zit. 'We beginnen het te winnen. Mis schien hoeven we volgend jaar hele maal niks meer te doen.' Bij de Rede van Texel moet RWS al sinds de jaren veertig jaarlijks ingrij pen om de oprukkende Texelstroom in bedwang te houden. RWS hanteert een verdedigingslijn van vijf meter be neden NAP. Zijm: 'Komen we daaron der, dan grijpen we in.'Zijm schat dat er inmiddels zo'n acht honderdduizend vierkante meter moet liggen. De werkzaamheden worden uitgevoerd door aannemers bedrijf Daalder uit Alkmaar. Tegelijk met het leggen van de zink stukken, wordt bij De Cocksdorp de buitenberm van de dijk tussen het einde van de "Vlieland-boulevard" en het boothuis onderhanden genomen. De afgelopen weken is een deel van stenen weggehaald. Volgende week wordt er asfalt aangebracht voor een nieuwe glooiing. Die asfaltglooiing moet over gaan lopen in nieuwe ste vige graskeien. 'De buitenberm be stond voor een groot deel uit verschil- De jeugd van Oudeschild heeft nog geen nieuwe plaats voor haar ca ravan. Even leek het erop dat ze konden verhuizen naar een landje naast een schuur van bouwbedrijf Zegel, maar dat Is afgeblazen. De jongeren mochten een caravan plaatsen achter de derde schuur van het bouwbedrijf, vlakbij de molen van Dirk Schagen. Zowel het bouwbedrijf als Schagen hadden daar geen moeite mee. Een buurman, over wiens land de jongeren zouden moe ten lopen, had wel bezwaren. 'Hij vond het geen goed idee', zegt Simone Toorenburg, een van de jon geren die regelmatig in de caravan vertoeven. 'Jammer, want het was bijna helemaal rond.' De jongeren zijn op zoek naar een nieuwe plek voor hun caravan, omdat ze vanaf 15 juni weg moeten zijn van de huidige sta- plaats op een veldje aan de IJsdijk. De silo's van Rab worden naar dat veldje verplaatst. Koos Zegers, voorzitter van de dorpscommissie, hielp de jongeren met het zoeken naar een nieuwe locatie, nadat zij de hulp van de dorpscommissie hadden ingeroepen. Volgens Zegers zijn er met veel alter- Een 47-jarige vrouw uit Den Burg is dinsdag omstreeks 19.00 uur op de Pontweg bij 't Horntje gewond geraakt bij een ongeval. Ze raakte met haar auto in een flauwe bocht van de weg, en kwam via de sloot in de berm naast het fietspad tot stilstand. De auto raakte total loss. Brandweerlieden waren snel ter plaatse om de vrouw, die alleen in haar auto zat, uit haar benarde posi tie te bevrijden. Met behulp van pneumatisch gereedschap werd het dak van de auto verwijderd, waarna de vrouw eruit kon worden gehesen. Uiteindelijke vielen haar verwondin gen mee. Ze liep een hersenschud ding op en werd ter behandeling naar het Gemini ziekenhuis overgebracht, waar ze overigens niet lang hoeft te blijven. «elke soep had u willen heb ben? 'Joe maar een CupA-soep! Hulpverleners ontfermen zich over de gewonde automobiliste. (Foto Goront Timmorman) natieven meer. 'Ik zal nog eens een rondje maken door het dorp. maar er zijn nog maar zeer weinig mogelijk heden. Dat is heel jammer.' De jongeren zijn teleurgesteld over het wegvallen van de bijna nieuwe locatie. Toorenburg: 'We weten het even niet meer. We houden nog een emdfeest en dan is het afgelopen. We kunnen daarna misschien wel bij ie mand thuis afspreken, maar dat zal dan voornamelijk in de weekenden worden.' Zo'n vijftien jongeren van 16 tot 22 jaar komen nagenoeg elke avond bij elkaar in de caravan. Gedeputeerde Staten en Provin ciale Staten komen maandag 17 juni naar Texel voor een eigen VOC-dag. De provinciale politici bezoeken onder meer Oudeschild en ze bekijken de mini-sail die voor Oudeschild en de Rede van Texel wordt gehouden. De speciale VOC-dag werd vorig jaar geregeld door de WD-fractie in Pro vinciale Staten (PS). Met een motie drongen enkele fractieleden aan op de dag. De groep, aangevuld met andere vertegenwoordigers van het provinciehuls, stapt maandag ochtend in Den Helder aan boord van de klipper Stad Amsterdam. Vanaf het water bekijken ze de mini-sail, waaraan diverse schepen meedoen, waaronder VOC-replica de Duyfken. Na enen varen de provinciale politici de haven binnen. De ene groep krijgt dan een lezing in het Zeemanskerkje, de andere helft maakt een rond wandeling langs de VOC-erfgoed- route. 'Mogelijk onthullen zij bij de haven ook nog een kunstwerk van De Vries en Van der Wiel of ze openen het Havenkantoor, maar dat moet nog worden bekeken', aldus ge meentesecretaris Piet Zoon. Mogelijk is ook de gemeenteraad van Den Helder aanwezig bij het provinciale bezoek. Dat neemt 's avonds de laat ste boot terug naar de overkant. Door een misverstand stond bij het verhaal over de nieuwe website van het Blues Festival geen adres ver meld. Dat is www.texelblues.nl. lende soorten klinkers die daar in de loop der jaren waren aangebracht. Het was een wat rommelig gezicht en we waren bang dat ze er bij een zware storm uit zouden kunnen slaan.' Leerkrachten van de Jozefschool en hun aanhang kregen zondag de schrik van hun leven toen de tjalk waarop ze voeren tussen Vlieland en Terschelling werd geramd door een klipper. Hun vaartuig werd stuurloos en dreef af richting Noordzee. De reddingboot van Vlieland en een bergingsbedrijf moesten de Texelaars te hulp ko- De groep Texelaars maakte per boot een uitstapje naar Terschelling, dat was gestart in Harlingen. De klipper die tijdens de terugreis naar Harimgen naderde, dacht het schip te kunnen passeren. Maar tot grote ont steltenis van de opvarenden bleek dat een misvatting. Bij de aanvaring liep het roer averij op en dreef de tjalk met Texelaars af. Nadat hulpverleners het op drift geraakte schip hadden onderschept, werd de tjalk naar Harlingen gesleept, waar het gezel schap weer veilig voet aan wal kon zetten. Losse nummers 0,85 Het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) komt toch in het nieuwe bedrijfsverzamelgebouw. Het CWI, de opvolger van het arbeidsbureau, heeft gistermiddag alsnog toegezegd dat zij voor vijf jaar ruimte huurt in het nog te realiseren onderkomen in het raad huis. De gemeente had gedreigd de onderhandelingen te verbreken als het CWI met uiterlijk vandaag zou instem men met de huurvoorwaarden. Pagina 5 Bij steeds meer zaken, zoals de Toekomstvisie 2020, wordt ook de mening van de dorpscommissie ge vraagd De invloed van deze bestuur slaag is de laatste jaren gegroeid. Maar hoe zit het met het democra tisch gehalte van de Texelse dorps commissies? Pagina 6 De glascontainer op de parkeerplaats bij Albert Heyn was niet volgens af spraak. Dat zegt Bouwe Kuipers. Hij en andere buurtbewoners voerden hierover en over andere zaken voor afgaand aan de herinrichting overieg met de gemeente. 'Op onze vraag aan de wethouder waar de fietsen rekken en de glasbakken zouden komen, werden ons de vierkantjes tegenover de gevel van Albert Heijn aangewezen Kom ik terug van de Noordzee, en wat? Behalve de inrit krijgen wij nu opeens ook de fietsenrekken voor onze neus en de glasbakken ook nog! We hebben ge zegd dat dat niet volgens afspraak was en daarbij stonden we volkomen in ons recht.' Hierop werd besloten de glascontainer alsnog op een na dere locatie te plaatsen. (Advertentie) CfTKt "iwarL-Jrxth abó kan_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) •Wandelen met de provincie •Win jaarkaart Noord-Hollandse itfo natuurterreinen NoordlUollond (Advertentie) Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m maandag 3 juni 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1