Staatsbosbeheer trots op nieuwe kantoor 2 Eindelijk een representatieve uitvalsbasis Jeugd informeert wethouder over ontmoetingsplaatsen F amiliebeiichteq .TEXELSE COURANT' TEXELSE^COURANT Toon Fey schreef gids over Wadden oud Papier Extra show van Jochem Myer Collectanten gezocht Collecte Medische zorg Zondag 2 juni 2002 Radio Texel Kerkdiensten VRIJDAG 31 MEI 2002 pakken zóveel uren door achter de vergadertafel. Om bijvoorbeeld te praten over het beheer en de inrich ting van het Nationaal Park, waarvoor elke beleidsmaatregel eerst met an dere instanties moet worden doorge nomen. Een degelijk en representa tief kantoor is dus geen overbodige luxe, ook al zullen de meeste bos wachters waarschijnlijk liever wat vaker 'in het veld' vertoeven. Tientallen jaren deden ze hun werk in noodgebouwen. In de voormalige HBS en tot voor kort in de 'bunker' aan de Abbewaal. Het nieuwe ge bouw moest iets uitstralen Daarvoor daagde SBB in 2000 drie Texelse ar chitecten uit met een idee te komen voor een kantoor dat past bij de locatie aan de rand van landschaps reservaat De Hogeberg Gekozen werd het ontwerp van Louis Uriot, omdat het is gebaseerd op de Noord hollandse stolpboerderij. Als erf- scheiding werd langs de Emmalaan een tuinwal aangelegd. Meest in het oog springend zijn de spanten die buiten het gebouw doorlopen, die vgemaakt zijn van Europees lariks. Het overige hout komt uit de Nederlandse bossen. De vloer in de ruime hal is van Amerikaans eiken uit de bossen van Staatsbosbeheer Al het hout Het nieuwe kantoor van Staatsbosbeheer. De spanten accentueren de boerderijvorm. (Foto 5 Gorard Timmerman) Al 103 jaar is Staatsbosbeheer ac tief op Texel, maar van een repre sentatief onderkomen kwam het nooit. Tot deze week. Woensdag middag presenteerde de dienst de nieuwe uitvalsbasis, een kantoor met een karakteristieke uitstraling, geheel volgens duurzame uit gangspunten gebouwd en doelma tig en sfeervol ingericht. Het staat in Den Burg, het centrum van het eiland. Een symbolische plek, vond burgemeester Joke Geldorp. 'SBB geeft ermee aan dat het midden in de gemeenschap staat.' De ligging, op steenworp afstand van de VW en dichtbij Rijkswaterstaat en de gemeente, is in ieder geval mak kelijk voor de boswachters die regel matig overleg voeren met deze en anders instanties. Want nooit eerder brachten de mannen in de groene Time Out, het skatepark en de jeugd- caravans bij Akenburg en aan de Nieuwlanderweg behoren gezien de bezoekersaantallen tot de meest po pulaire ontmoetingsplaatsen voor jongeren in en rond Den Burg. Het zelfde geldt voor het park, de trappen van het gemeentehuis en de snack bar in de Binnenburg. 'De jeugd' zelf vindt deze 'JOP's' Gongeren- ontmoetingsplaatsen) een uitkomst, bleek uit een enquête onder 41 Texelaars. Ook 'de burger' en 'de politiek' hebben er weinig problemen mee, omdat jongeren nu minder zwerven en er ook minder rommel wordt gemaakt. 'De enige groep die af en toe helemaal niet tevreden is met de JOP's zijn de buren. Maar meestal zijn deze problemen met groot en gemakkelijk oplosbaar als aanpassing en medewerking van beide kanten komt.' Dat zijn enkele van de conclusies uit het werkstuk dat 4 HAVO-scholieren Sander Nooij en Gaime Vlaming vrij dag overhandigden aan Nel Eelman. Tot voor kort was zij als wethouder Welzijn belast met jeugdzaken, maar gezien haar inspanningen voor de jongeren én omdat ze als nieuwe ver antwoordelijke voor ruimtelijke orde ning ook met JOP's te maken krijgt, kreeg zij de eer om het rapport in ontvangst te nemen in plaats van Annie Hin, haar opvolger op Welzijn. De overhandiging vond plaats tijdens een bezoek dat vertegenwoordigers die de gemeenten uit de regio verte genwoordigt in het overleg. Om ook nog iets van de sfeer 'in het veld' mee te krijgen, werd het jongerencentrum aan de Wilhelminalaan bezocht. Alleen de buren hebben soms problemen met een ontmoetingsplaats voor jongeren, con cludeerden Gaime Vlaming (rechts) en Sander Nooij in hun rapport dat ze overhandigden aan wethouder Nel Eelman. (Foto Joop Rommets) Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Op al oruo odv«rtenti«conlracten en aanbiedingen daartoe zi|n van loepasslng de Regelen voor het Advert enliewezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam zoals gedeponeerd b-i de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentie-wezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar 29,80,- Per jaar 59,60,- Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. van jeugdzorg- en welzijnsin- stellingen uit de Kop van Noord-Hol land Noord brachten aan Time Out. Deze beleidsmakers en -uitvoerders komen steeds in een andere ge meente bijeen om het jeugdbeleid in de provincie en de organisatie en af stemming van de diverse projecten te bespreken. Het gezelschap was op Texel op uitnodiging van Nel Eelman, Jongerenwerkster Carla Schrama benutte het bezoek om Eelman te fêteren. Zij prees de wethouder om dat ze erin is geslaagd allerlei regio nale voorzieningen voor jongeren naar Texel te halen en voor haar in spanningen om hen een eigen plek te geven. Met de 'participatie' van de jeugd loopt Texel 'voor de troepen uit', volgens Schrama, Ze vertelde Hoe meer je over een gebied weet, hoe meer je ervan kunt genieten. Met dat uitgangspunt stelde fotograaf en schrijver Toon Fey het boek 'Wadden - Gids voor liefhebbers' samen, een boek waarin nauwelijks een onder deel van het gebied onbesproken blijft. Een rijk geïllustreerde uitgave van 192 bladzijden waarin informatie over de Wadden, met name over Texel, in afzonderlijke hoofdstukken is gebundeld. Fey (1946), die onder meer 'In het voetspoor van Jac. P. Thijsse, Texel' schreef en 'Texel, 100 jaar natuur voor iedereen' omschrijft de Wadden als 'onze laatste jungle'. 'Het is belangrijk om iets te begrijpen van de omstandigheden en proces sen die het Waddengebied zo uniek maken.' Aan de hand van veel foto's schetst het boek een beeld van de rijke na tuur in het Nederlandse, Duitse en Deense Waddengebied. Het gaat in op het ontstaan van de Wadden, het getij, de stromingen en het zand- transport in de zee. Verder een hoofd stuk over de bewonings- geschiedenis, de huidige bewoners en hun onafhankelijke geest, tradi ties, de jutterij, visserij en andere mid delen van bestaan. Verder heeft Fey aan elk eiland een afzonderlijk hoofd stukje gewijd. Verder is er aandacht voor inpolderingen, de vuurtorens, de biologie in en rond de Waddenzee en de vele vogels in het gebied en de wijze waarop ze hun voedsel verza melen. De biologische en ecologi sche achtergronden van de speci fieke fauna en flora van de Wadden worden beknopt en duidelijk uitge legd. Tenslotte is er aandacht voor de invloed van het toerisme. Het boek is een uitgave van Uitgeverij Uniepers (tel. 0294-285111) en de Waddenvereniging (tel. 0517- 493693) en kost €22,75. komt uit bossen die verantwoord worden beheerd en hiervoor een spe ciaal FSC-keurmerk dragen. Voor de verwarming van het gebouw wordt gebruik gemaakt van aard warmte. Water wordt vanaf een diepte van 42 meter uit de grond opgepompt, een systeem waarmee het energieverbruik met vijftig pro cent wordt gereduceerd. Het water uit de aarde wordt ook gebruikt voor koeling ti|dens de warme zomer maanden. Voor de benodigde elektri citeit wordt groene stroom ingekocht. Regenwater op het dak wordt via een vijver in de tuin aan het grond- en oppervlaktewater toegevoegd. De parkeerplaatsen zijn niet bestraat, maar voorzien van doorgroeimatten, waardoor het regenwater in de bo dem kan wegzakken. Het kantoor biedt plaats aan zeven medewerkers, waarbii nog enige groei mogelijk is. Het pand is zoveel mogelijk rolstoelvriendelijk ingericht. Voor overkantse bezoekers is het kantoor makkelijk per openbaar ver voer te bereiken. Staatsbosbeheer hecht grote waarde aan de toegankelijkheid van bos en duinen. Ook voor mindervaliden, vandaar dat de Chronisch Zieken en Gehandicaptenraad bij de opening van het kantoor werd betrokken. Het kantoor is gebouwd door aanne mer Piet de Vries uit Callantsoog. ICT ontwierp de door De Wit aangelegde installaties. Het schilderwerk is ver zorgd door de Verenigde Schilders. Aspa en Oosterhof Wonen zorgden voor de inrichting van het kantoor en infrastructuur en tuin zijn ontworpen door BenM-projectadvisering en aangelegd door Tatenhove BV. Burgemeester Joke Geldorp, Kees Vnesman, directeur van Staatsbosbeheer, en mevrouw D.J. van den Boogaard, bestuurslid van de Chronisch Zieken en Gehandicapten Raad Nederland, zaagden bij de symbolisch opening van het kantoor de houten sleutel door. SBB- medewerker Marcel Tielemans maakte deze van hout, dat groeide in het deel van de Dennen dat Het Geheim wordt genoemd. over het bezoek dat zij eens met een delegatie aan de wethouder bracht, waarbij het kantoor van Eelman zó vol liep, dat de jongeren noodgedwon gen op de grond moesten gaan zit ten. Toen de jeugdcaravans ter sprake waren gekomen, was spon taan de toenmalige wethouder Schilling van Ruimtelijke Ordening erbij geroepen, die prompt ook alle tijd voor de jeugd nam. Terwijl er in de provincie alleen maar over wordt gesproken, zijn wij op Texel al een hele tijd met inspraak van jongeren bezig', complimenteerde ze Eelman, die duidelijk met op deze mooie woorden had gerekend en zelfs een beetje verlegen werd toen ze ook nog een boeket bloemen kreeg aangebo den en een boek met 'actiefoto's' van haarzelf. Eelman liet zich verbaal evenmin on betuigd. Ze legde uit dat jeugdbeleid 'nooit statisch kan zijn', 'moet groeien' en 'altijd vraagafhankelijk moet zijn', daarbij verwijzend naar de rol die de jeugd zelf speelt. Ze zei alle vertrouwen te hebben dat opvolger Annie Hin het beleid voortzet en deelde een compliment uit aan de Welzijnsstichting, die het accent in de loop van de jaren heeft verschoven van 'cultuur' naar 'jeugd'. Ze nodigde Sander Nooij en Gaime Vlaming uit nog eens na te praten over het werk stuk en de wensen van de jeugd na der te bekijken. Daar werden ook beide scholieren een beetje verlegen van, want het werkstuk was eigenlijk 'slechts' bedoeld als project voor het schoolvak Aardrijkskunde. Pas de avond ervoor waren ze door Schrama gevraagd het aan de wethouder en de andere bezoekers aan te bieden. 'We hebben nog hard moeten wer ken, want het was nog helemaal niet af. En vandaag moesten we het nog een heleboel keren kopiëren.' Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 1. Noordwester, Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golf slag, Vaargeul, Schoorwal, Gasthuis straat - aanleunwoningen, Gasthuis straat van Beatrixlaan tot Pontweg. Zaterdag halen ouders en leerlingen van o.b.s. Durperhonk in De Cocksdorp en omgeving oud papier op. Men wordt verzocht het uiterlijk om 8.30 uur aan de weg te zetten, 's Mid dags van 13.00 tot 15.00 uur haalt de Strijbosschool oud papier op in de rest van de Eierlandse polder. De populariteit van cabaretier Jochem Myer op Texel is na Broad way in Den Hoorn aanzienlijk geste gen. De voorstelling 'Adéhadé' die hij op donderdag 5 september in Klif 12 geeft, is al volledig uitverkocht. De cabaretier heeft daarom besloten dinsdag 3 september nóg een voor stelling te verzorgen, aanvang 20.30 uur. De entreeprijs is€12,50, kaarten zijn te bestellen bij Klif 12, tel. 319633. De Stichting Alzheimer Nederland is op zoek naar collectanten. De stich ting collecteert in de week van 3 tot 9 november voor de eerste maal. Daarnaast is de organsiatie op zoek naar mensen die als aanspreekpunt voor wi|k of dorp willen functioneren. Dit werk neemt op jaarbasis onge veer vier uur in beslag. De Stichting Alzheimer Nederland maakt zich sterk voor de steeds groter wordende groep dementerenden en hun verzor gers. Dat doet zij door het geven van voorlichting, het bieden van onder steuning, het behartigen van belan gen en het stimuleren van weten schappelijk onderzoek. Voor meer informatie: Miranda de Leth, tel. 023- 5396306, of 023-5387565. In de eerste week van juni wordt ook op Texel gecollecteerd voor het Na tionaal Epilepsiefonds. Het thema van de collecte is 'Laat haar niet val len', de opbrengst is bestemd voor wetenschappelijk onderzoek, voor lichting, begeleide vakanties en indi viduele hulp. Mensen die de collecte mislopen, kunnen hun gift kwijt via banknummer 56.00,18.207, tnv Epilepsiefonds, Houten. Voor meer informatie: www.epilepsie.nl. Artsen: Uitsluitend voor spoedge vallen van zaterdag 8.00 tot maan dag 8.00 u.: Dokter J. Dros/ J.F. Hoekstra, Molenstraat 87, Den Burg, telefoon 0222-321123. Aanvragen visites s.v.p. vóór 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.00 tot 16.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086:314727:314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: T.M. Niehoff en L.W. Aten, De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoord singel 44, Den Burg, tel. 321461. Spreekuur elke werkdag van 9.00- 10.00 u. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 313241. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 u. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraamcentrum Noordhol lands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker. De Koog: 9.30 u. ds. J. Vlasblom, Heilig Avondmaal. Den Hoorn: 11.00 u. ds. J. Vlasblom, Heilig Avondmaal. SOW-GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. F. van Hel den, doopdienst; 19.00 u. ds. P.A. den Braanker. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. F. van Helden GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u. G. Bouwhuis uit Haaksbergen. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 en 16.00u. lees- dient. GEREFORMEERDE KERK Vrijgemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. G. Sipkema. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19.30 u. herenkoor, woord-communiedienst parochia nen, uitz. via De Lichtboei; zon. 10.45 u. dameskoor. Oosterend: zon. 9.30 u. De Cocksdorp: vrij. 19.30 u. rozenkransgebed. Gollards: zat. 16.00 u. woord communiedienst parochianen. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.: Aan de be proeving op christelijke loyaliteit het hoofd bieden; Wachttoren studie, 11.20 u.: Laat uw schreden leiden door goddelijke beginselen. en voor opname in verpleeg verzorgingshuis: Stichting RIOT Wieringen Opvragen via tel. (0 671552. Opname geschiedt op vies van hulsarts of specialist. Buddyproject: Voor mensen HIV of AIDS; Voor aanmelding, t matie of voorlichting: Huma' Den Helder; Binnenhaven 76-7? 0223-617422. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij branc voor spoedeisend ambulance voer bellen: 1-1-2. Of bel de M kamer Noordholland-noord: 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, DenB Het bureau is dagelijks open 9.00 tot 17.00 u. Telefoon: Os 8844. In spoedeisende gevalle 1-2. Gevonden munitie: Bel de po tel. 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Kees laan 11, Den Burg, tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voor bij problemen met alcohol, drug andere verslavingen: bel tijdensi tooruren 319413 (De Nieuwe Sk Toeristenpastoraat: Guiljam, tel. 318581, 327970 Stichting Welzijn Ouderen Te Warme maaltijdvoorzien alarmering, klusjesdienst, huist delijke dienst, versteldienst. Spre uur van 9.00 tot 10.00 u. en 14.00 tot 16.00 u., De Buure Molenstraat 2, Den Burg. 312696. Kustwacht: Voor meldingen schepen en zwemmers in nood 316270. Chemicaliën op het strand: de brandweer, 072- 5644444. Apotheek: Weverstraat 95, Burg; tel. 312112. Maandag t/m dag 8.00-18.30 u.; zaterdag 1C 13.00 en 15.00-17.00 u.; zori 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u.i ten die tijden alleen voor spoe sende gevallen. Huiselijk geweld: Crisisop. huiselijk geweld, tel. 08-71901/ Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (mem 19.00 u. Shopping (muziek) 21.00 u. Radio Noordholland |79 Zaterdag: 12.00 u. Reggae on the move (mu 14.00 u. Radio Noordholland 16.00 u. Wegdromen met een boe 17.00 u- Pietelepote (kmderprogra Vandaag: René Smal van EcoMare over de nieuwe zaal en Marianne over het nieuwe boek 'Huis voor h 18.00 u. Muziek met Marco 19 00u Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10 00u. Kerkdienst vanuit gerefcr meerde kerk Den Burg 11 00 u. Vlaswiek (muziek en poè 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u Goud van Noud (Nederlandstalig) 15.00 u. Frans gaat het doen (mie 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18 00 u. Time travelling (muziek) 20.00 u. Proefproject (muziek) 21.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10 00 u. Doopsgezinde kerk DenB Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een bo€« (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (niet/' 19.00 u. Bonte dinsdagavond (veo platen) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk gramma, met vanaf 19.00 verzoekplaten) 19 45 u. Gelezen (Texelse) verhaten 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19 00 u. Cabaret café (Pip Barnard Janien de Bruijn besprek* lokale nieuws). Vandaag: Lokaties. Over verbouw'! en verhuizen, over evenementen rw zonder Pinksteren, vernielzucht meierblis en luilak, en over huisks theaters Gasten zijn wethouders C Heijne en Annie Hin, dwaalgast 6 Banki leest een aflevering van het fa ton. Verder veel muziek, op eigen te* en op tekst van Huib 'de Rijmelaar" Fj Uitzending van de avond die op 31 De Lindeboom werd gehouden aansluitend: Radio Noordholland Nooit meer een praatje Nooit meer zwaaien op de fiets Wat zal het stil zijn zonder „Opa" Rentenaar We zuilen u missen. Ben, Marcel, Sandra en Ei 2 juni 2001 2 juni 2002 NICO Een jaar moeten wij jou al missen Een jaar in onze gedachten Een jaar van vallen en opstaan Een jaar vol pijn en stil verdriet Corina Arco

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2