CWI stemt in met huur ia dreigement gemeente Agrariërs en gemeente maken afspraken over opslag mest )W toch naar bedrijfsverzamelgebouw dTxQ Vooruitlopend op nieuw landelijk beleid Een op vijfhuishoudens gebruikt groene stroom TEXELSE J COURANT Oefenalarm op 5 juni Lentefeest groot succes Bootwedstrijden sportvissers 'Paddestoelen' De Koog weg Jook's trappelzak boogie LOKT ME. LEUKER ZU« NRTUURUJK M ASSR LEKKERE W'JVEMMRRR DRN DOE IK WEL M'JN HIP-HOP TRAPPEL ZRK RflN HET GULP 1 Jat ik zeggen wou... Succesvolle actie van het Nuon Uitgaansleven Kinderhulp ZEG GR 0'J m HET WEEKEND NOG NRRR HET XI MRSTER MUSIC MIGHTS IM DE KOOG? voor de huishoudens De Nikadel m De Koog doet het voortaan zonder verkeersremmende 'paddestoelen' VRIJDAG 31 MEI 2002 heeft ze begin deze week na onge veer tien jaar laten verwijderen. Ze voldeed daarmee aan een verzoek dat de dorpscommissie van De Koog ooit aan burgemeester en wethouders had gedaan. Volgens een woordvoerder van de gemeente worden er geen nieuwe 'paddestoelen' terug geplaatst. 'De Koog is inmiddels een 30-km zone. We hebben als beleid dat er dan geen extra's meer hoeven te zijn om het verkeer af te remmen. Die dingen waren bovendien aan het eind van hun levensduur. Een was er al weg en de andere waren beschadigd.' Het weghalen van de 'paddestoelen' staat los van de werkzaamheden aan het Schilderend in Den Burg. Daar liet de gemeente kort geleden op één na alle verkeersdrempels weghalen. Het is de bedoeling dat die straat volgend Zoals ieder jaar op de eerste woensdag van juni, loeien woens dag 5 juni om 12.00 uur overal in Nederland de sirenes voor het oefenalarm. Ook op Texel gaan alle sirenes af. Als het alarm niet dui delijk hoorbaar is, kan dit worden doorgegeven aan brandweer commandant, Dick Jongeneel, tel. 362166. Op Texel staat negen waarschu wingssirenes. Deze worden regelma tig onhoorbaar elektronisch getest, maar ieder jaar wordt een 'luid proef- alarm' gehouden. Het geluid van de Het lentefeest dat deze week in Zorg centrum Texel werd gehouden, is een groot succes geworden. De oliebol len en gebakken vis vonden gretig aftrek en ook bij het Rad van Fortuin was het een drukte van belang. In totaal bracht het feest €1300,- op, waarmee woonaccessoires worden aangeschaft voor de psycho geriatrische afdeling. Naast dit be drag ontving het Zorgcentrum een gift om te zijner tijd de piano te ver vangen. jaar wordt heringericht. Het asfalt wordt vervangen door klinkers en de fietspaden worden vervangen door zogeheten fietssuggestiestroken aan beide zijden van de weg. Zo'n strook wordt gescheiden van de weg door onderbroken strepen. Ook komen er wandelpaden. Volgens de gemeente woordvoerder hebben de klinkers al een remmend effect en wordt het verkeer 'geknepen' door de beide fietssuggestiestroken. Wat er met de bomen langs de weg gaat gebeuren, staat nog niet vast. Een meerderheid van de bewoners van het Schilderend ziet ze het liefst verdwijnen. De poli tiek moet daar nog een beslissing over nemen. Tijdens de begrotings vergadering moeten de politieke par tijen ook een beslissing nemen over het krediet voor de herinrichting van het Schilderend. sirene raakt hierdoor bekend bij het publiek. Het signaal bestaat uit ver schillende steeds hoger wordende tonen. Het alarm wordt eerst afgege ven om 12,00 uur en herhaald om 12.05 en 12.10 uur. Buiten het jaarlijkse proefalarm gaan de sirenes uitsluitend in het geval van een ramp of ernstige calamiteit. Als de sirene gaat, is dat een waarschu wing. Ga dan naar binnen, sluit deu ren en ramen en zet radio of televisie aan. Voor Texel fungeert Radio Noord-Holland als rampenzender. Bij de Gemeente Texel is voor lichtingsmateriaal beschikbaar over de alarmsirenes. Voor meer informa tie'. tel. 362152, of www.post- bus51 .nl. Leden maar ook vrije deelnemers zijn welkom op de bootwedstrijden die de sportvisclub deze zomer houdt. Op de zaterdagen 15 juni, 13 juli, 17 au gustus en 14 september wordt van 14.00 tot 17.00 uur op zee gevist. De boten vertrekken om 13.30 uur uit de haven. Mocht een wedstnjd, bijvoor beeld in verband met de weersom standigheden, worden afgelast, wordt deze een week later alsnog gehouden De prijsuitreiking volgt ie dere keer direct na de wedstnjd. Voor informatie en aanmeldingen: Map van der Zwaag, tel. 313551 De 'paddenstoelen' aan de Nikadel in De Koog zijn weg. De gemeente Bollentelers en akkerbouwers mogen voortaan vier weken lang tijdelijk mest opslaan op hun land in de periodes dat mest mag worden uitgereden. Als er geen mest verspreid mag worden, mag de opslag langer op een perceel blijven liggen. Agrariërs moeten de opslag wel melden bij de ge meente. Dat hebben de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur (KAVB), de WLTO en de gemeente met elkaar afgesproken. Frans van Hout, secretaris van het hoofdbestuur van de KAVB, voerde mede namens de WLTO de gesprekken met de gemeente. De drie partijen willen een einde ma ken aan de onduidelijkheid over de tijdelijke opslag van mest. 'Voor vee houders is dat goed geregeld in de wet, maar voor akkerbouwers en telers met, omdat zij geen mest- producerende bedrijven zijn', zegt voorzitter Jaap Hm van de WLTO. 'Doordat er geen regelgeving is, mag er eigenlijk niks en kan de opslag al leen worden gedoogd.' Daarbij wordt over het algemeen al een termi|n van twee tot vier weken gehanteerd. De KAVB, WLTO en de gemeente sta ken de hoofden bij elkaar omdat er landelijke regelgeving aan zit te ko men voor mestopslag bij akker bouwers en bollentelers. 'Daarmee lopen we alvast vooruit op die wet geving De drie hebben meteen ge keken naar de specifieke situatie van Texel. Akkerbouwers en telers op het eiland kunnen niet zomaar op elk gewenst tijdstip een partij mest laten aanvoeren van de overkant. Daar door leggen ze soms alvast van te voren voorraden aan. Hin: 'Het aan leveren moet hier efficient gebeuren en soms kan er juist een partijtje tus sendoor geleverd worden met een wagen die toevallig leeg hier naartoe rijdt.' De drie partijen hebben twee hoofd lijnen getrokken voor akkerbouwers en bollentelers. Tussen 1 februari en 16 september, de periode waarin mag worden gemest, zijn telers voor tijdelijke mestopslagen van maximaal vier weken alleen meldingsplichtig. Blijft de mest langer liggen, dan moet er afdekzeil of een laag riet overheen en de gemeente moet een vergun ning verlenen. In het andere jaar gedeelte, van 16 september tot 1 fe bruari, mag een tijdelijke mestopslag langer dan vier weken blijven liggen, omdat er in die periode niet mag worden bemest. Deze opslag moet eveneens worden gemeld bij de ge meente en worden voorzien van een afdekzeil of een laag riet. De WLTO laat een proefopstelling bouwen om te onderzoeken hoeveel uitspoeling er is van schadelijke stof fen in de bodem als een tijdelijke mestopslag op het land wordt afge dekt met riet. Die manier van afdek ken wordt niet genoemd in de nade rende landelijke wetgeving. Als blijkt dat er toch veel schadelijke stoffen vrijkomen, wordt deze manier van afdekken nog eens nader bekeken. Tot die tijd is het toegestaan. Per bedrijf mag een tijdelijke mestopslag niet groter zijn dan vijfhonderd ku bieke meter. Hij mag niet dichter dan honderd meter in de buurt van woon huizen van derden liggen en minstens vijf meter uit het talud van een sloot liggen. Akkerbouwers en bollentelers die een tijdelijke mesthoop melden bij de gemeente (via een formulier van het bureau Milieu) moeten de herkomst van de mest kunnen aantonen. Daar mee moet voorkomen worden dat veehouders een partij overtollige mest tijdelijk op het land van een akkerbouwer of bollenteler parkeren. Voor de opslag bij veehouders zelf verandert er mets. Volgens de be staande wetgeving mogen zij mest alleen binnen het bedrijf opslaan en niet op het land. Compost De drie partijen hebben ook afspra ken gemaakt over de tijdelijke opslag van compost. Compost van groente, fruit en tuinafval (gft) of zwarte grond mag maximaal zes maanden tijdelijk worden opgeslagen op het land. Bodembeschermende voorzieningen als een betonnen vloer zijn hiervoor niet nodig. Deze opslag moet ook worden gemeld bij de gemeente. Met een certificaat, dat over het algemeen met de GFT-compost wordt aan geleverd, moeten boeren kunnen aantonen dat het goed zit met het droge stofgehalte. De opslag van compost die voort komt uit bedrijfsafval wordt eveneens geregeld. Dan gaat het om te composteren afval als blad en zieke bollen. Die compost hoeft niet per definitie op een vloeistofdichte vloer te liggen. Telers kunnen volstaan met een vloeistofopnemende laag tuinturf Centrum voor Werk en Inko- n (CWI) komt toch in het nieuwe Injfsverzamelgebouw. Het CWI, opvolger van het arbeidsbu- heeft gistermiddag alsnog gezegd dat zij voor vijf jaar nte huurt in het nog te realise- onderkomen in het raadhuis, gemeente had gedreigd de on- tiandelingen te verbreken als CWI niet uiterlijk vandaag zou lemmen met de huur- irwaarden. sen de gemeente en het CWI in i Helder blijkt geruime tijd onenig- geweest te zijn over het aantal Iers in het nieuwe bedrijfs- lamelgebouw en de huurperiode. gemeente wilde dat het CWI voor «maal vijf jaar zou tekenen. Dat een voorwaarde die de politieke tijen begin dit jaar stelden. Dat tte echter op weerstand in Den der. De afgelopen tijd was er her- ildelijk contact tussen gemeente CWI om tot een oplossing te ko- ige week was de afdeling Welziin zat, nadat het CWI had laten we- dat de centrale organisatie in itermeer formeel goedkeuring est verlenen voor de huur. Eerder volgens de gemeente, een iodirecteur van het CWI toege- |d dat hij persoonlijk een beslis- j zou nemen. Op dat moment en gemeente en CWI al meerma- met elkaar in conclaaf geweest irde huur. Op 21 mei meldde de neente aan het CWI dat ze nog dagen de tijd kregen voor een [mitieve beslissing. Zou het CWI [instemmen met de voorliggende irvoorwaarden, dan zou de ge- ente stoppen met de verdere ont- keling van het bedrijfsverzamel- xww en alleen doorgaan met het liseren van de nieuwe centrale jlieksbalie. Het CWI in Den Helder j dan elders op het eiland het unpunt moeten inrichten. Gister- Idag liet het CWI aan de gemeente ;en toch akkoord te gaan met de iaarden. Een woordvoerster van de afdeling Welzijn zegt blij te zijn met het behaalde resultaat. Bij de ge meente was de indruk ontstaan dat alleen zij nog met het bedrijfs verzamelgebouw bezig waren en dat de andere betrokken partijen er te weinig tijd in staken Ook waren in tern vragen gerezen, omdat de voort gang van de centrale publieksbalie al vier maanden stil was komen te lig gen. Het CWI in Den Helder was gisteren met in staat te reageren. Een woord voerster van het CWI in Amsterdam kon met inhoudelijk op de zaak in gaan. Zij kon wel bevestigen dat er was ingestemd met de huur voorwaarden. Hoeveel huur het gaat betalen is niet bekend. Volgens de woordvoerster van de gemeente is het een marktconforme prijs. Het CWI tekende precies een jaar gele den de intentie-overeenkomst waarin het aangaf intrek te willen nemen in het nieuwe bedrijfsverzamelgebouw. Dat wordt ingericht op de begane grond van het raadhuis Naast het CWI nemen uitzendbureau Start, werknemersverzekeraar UWV (opvol ger GAK) en een reintegratiebedri|f er hun intrek. Start heeft zich inmiddels akkoord verklaard met de huurtijd van vijf jaar, maar financieel is het uit zendbureau nog niet rond met de gemeente. De centrale publieksbalie wordt er ook gerealiseerd. De amb tenaren van de afdelingen burger zaken en interne zaken worden ge huisvest in de nieuw te plaatsen units achter het gemeentehuis of elders in het gebouw. De groene stroomactie voor de huishoudens ging gepaard met een kleurplatenwedstri/d. Sanne Brand (links), Colinda Barhorst (rechts) en Marieke Zijm (niet op de toto) kregen daarvoor gisteren een prijs in de bibliotheek. ifoio Roei sinrckj iteravond is bij mij bekend gewor- dat de laatste kroeg voor alter- ieve jongeren op Texel is gesloten. ri|f jaar ging ik met plezier naar ran 5, maar helaas, aan dat tijd is een einde gekomen. De ;else horeca heeft besloten om de imatieve jeugd de rug toe te ke- Wat is er voor ons nu nog te in? Vri|wel niets, W'tjewel is al ge tijd weg, de Metro heeft het ton omgebouwd tot een grote dis- heek. Zelf speel ik in een punk- id. Helaas moet ik nu tot de con- :ie komen dat een optreden in De ig vrijwel onmogelijk is geworden, (redens regelen in Den Burg gaat makkelijker, maar dit komt vooral )r Ed Stiekema, die regelmatig ids wil laten spelen, en Robert jsman, beheerder van Time Out. ar waar kiest men voor? laatste maanden merk ik dat uit- tn in De Koog veel gewelddadiger jeworden. Steeds vaker zijn hier jeregeldheden. Ook de uitgaans- er in Den Burg is sterk achteruit jaan. Veel van de herrieschoppers iruiken vaak harddrugs. Als je et waarop je moet letten, is het vrij ikkelijk aan iemand te zien. Ze 'den sneller agressief, soms is (seen aanleiding overbodig. Maar lijkt wel of de meeste mensen dat woon niet willen weten. Maar on- itussen wordt er wel een wijzend igertje opgeheven naar mensen als ik. Mensen die zelf muziek ma- mensen die zo nu en dan wel as een jointje willen roken, mensen gewoon rustig en in alle veiligheid willen gaan en graag eens muziek len horen die zij zelf ook leuk of ac- ptabel vinden. Mensen die niet <ig willen zijn om in elkaar geslagen worden of lastig te worden geval- door anderen. Alleen maar omdat een eigen mening hebben over de ktiek die wij luisteren of de kleren "wedragen. Een wijde broek dra- i is een teken van criminaliteit, wie het Skatepark gaat heeft geen ikomst, mensen die wiet roken zijn *s. Allemaal onterechte vooroor- 'en. Als de mensen nou eens wat fperkeken, dan zouden ze zien dat alternatievelingen' juist een len mening hebben en dat de seste vooroordelen die velen over 's hebben juist op een andere oePvan toepassing zijn. Maar dat "natuurlijk niemand weten, toch? I is dat wi| nergens meer heen Wen, terwijl de echte probleem buren op hun wenken worden fflond. Mijn hartelijke dank daar- ér... Michael Hoijtink, Oosterend. Een op de vijf huishoudens op Texel maakt inmiddels gebruik van groene stroom van Nuon. De energieleverancier bereikte dat aantal met een actie die vorig jaar op het eiland werd gehouden. Met het openen van een informatie display in de bibliotheek sloten de gemeente en het Nuon de actie gisteren af. Het eiland zit boven het landelijke gemiddelde. Landelijk neemt één op de acht huishoudens groene stroom af. Nuon garandeert dat die energie voor honderd procent wordt opge wekt met behulp van schone bronnen als de zon, de wind en het water. Voor elke drie huishoudens die over stapten op groene stroom, plaatste Nuon een zonnepaneel op een ge bouw op het eiland Mensen konden aangeven welk gebouw in aanmer king moest komen. Dat heeft geleid tot ongeveer 320 vierkante meter aan zonnepanelen op de daken van der tig gebouwen. Er kwamen onder meer panelen bij de bibliotheek, ba sisscholen De Fontein en De Bruin vis, de gereformeerde kerk in Den Burg en diverse dorpshuizen. Ook SVO en Deuce werden voorzien. Pa nelen waarvoor geen voorkeur werd uitgesproken, gingen naar het Tesselhuus. Daar werd 24 vierkante meter aangelegd. De meeste voorkeur was uitgegaan naar de bibliotheek, waar de actie gistermiddag werd afgesloten. Wet houder Corry Heijne (milieu) en direc teur groene energie Wim van den Essenburg van het Nuon openden een informatiedisplay waarop te vol gen is hoeveel elektriciteit de pane len op het dak opwekken. Bij De Bruinvis in Oudeschild, de Fontein en de gereformeerde kerk in Den Burg zijn ook van die display's geplaatst. In 1999/2000 hield het Nuon ook al een actie om ondernemingen over te laten stappen op groene energie. Die actie leverde destijds 65 aan meldingen op. Als tegenprestatie plaatste het Nuon daan/oor ruim 2400 vierkante meter aan zonnepanelen. De jaarlijkse collecte voor het Natio naal Fonds Kinderhulp heeft op Texel 4850,10 euro opgebracht. Omgere kend is dat ƒ10.688,21, ofwel ƒ1.187,31 meer dan vorig jaar. De opbrengst is bestemd voor kinderen in Nederland die, meestal door pro blemen thuis, te maken krijgen met jeugdhulpverlening. Kinderhulp finan ciert bijvoorbeeld een schommel bij het kindertehuis, een fietsje, het lid maatschap van een sportclub of een weekje kamperen, om zo wat meer kleur in het leven van die kinderen te brengen. Op Texel gingen voor dit doel 120 collectanten op pad. waarop de compost wordt verza meld. Het plantaardig bedrijfsafval moet afgedekt worden met eveneens tuinturf en een laag riet van ongeveer dertig tot veertig centimeter dik. Voor de compost geldt eveneens dat de hopen per bedrijf niet groter dan vijf honderd vierkante meter mogen zijn, honderd meter uit de buurt van hui zen van derden en minimaal vijf me ter uit de buurt van het talud van een sloot moeten blijven. Volgens Hin is het wel verstandig als telers op den duur toch permanente voorzieningen treffen voor de opslag van eigen compost. Amur Een op de achtergrond meespelende factor bij het maken van de afspra ken, was de stankoverlast die de kippenmest uit de Russische kruiplijncoaster Amur vorig jaar ople verde. 'Er heerste al langere tijd onduidelijkheid over de opslag, maar de kippenmest was wel de druppel die de emmer deed overlopen', zegt een woordvoerder van de gemeente. Veel boeren legden kippenmest- voorraden aan op het land, nadat ze de mest met geld toe hadden gekre gen. De gemeente schreef na de afmering van de Amur in de haven van Oudeschild bij elkaar zo'n vijftig agrariërs aan met het verzoek de mestvoorraden op te ruimen. Dwang sommen hoefden niet te worden op gelegd, omdat de boeren de voorra den weer verwijderden. In drie gevallen werd wel gedreigd met een dwangsom. Later schonk de WLTO een flinke partij bloembollen aan de gemeente als goedmaker voor de stankoverlast. De gemaakte afspraken zijn volgens een woordvoerder van de gemeente inmiddels goedgekeurd door de offi cier van justitie. Als burgemeester en wethouders er hun goedkeuring aan geven, kunnen de maatregelen van kracht worden. De agrarische sector wordt met een informatiebulletin op de hoogte gebracht van alle afspra ken.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5