Ingrid van Lubek pakt nationale titel HEMA wetkoop Cjroeit 27wartsjexels in het harL, tctie hondenbezitters tegen aanlijnplicht Zeldzame lammergier 'als een aap in een boom' Drankrijder COURANT Texelse triatlete overwint blessures Aanrijding bij oversteken Waalderweg TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Twee ervaren para's verongelukt )chapenhouder:Lost probleem niet op' Voorstellen PvdA laapplaatsenbeleid Koninklijke Bakker Solistenfestival Celstraf Texelaar wegens drugshandel Grafdelver vindt verdacht object Vechtpartij in kiem gesmoord EcoMare ent zeehonden in a Postbode stopt Advertenties /erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 een spanwijdte van circa tweeeneen- exemplaar betrof en geen halve meter, in Nederland waargeno- 'introductievogel', die een merk men. Ter vergelijking: een buizerd draagt. Wilde lammergieren houden heeft een spanwijdte van ongeveer zich normaal gesproken op in de 1,20 meter.Wat het extra bijzonder Spaanse Pyreneeen en andere gebie- maakte, was dat deze gier een wild den rond de Middellandse Zee. De Texelse vogelaars spoedden zich zondagavond naar het noordelijk deel van de Slufter, alwaar een lammergier was gesignaleerd. Een bijzonder ge beurtenis, want nog niet eerder was deze majestueuze verschijning, met bnsantgranaat uit de Tweede Wereld oorlog zou kunnen gaan. Om het 'ex plosief' aan het oog te onttrekken werd het onder een laag zand achter een haag weggestopt. Vrijdagmorgen arriveerde de Duik- en Demonteer- ploeg van de Koninklijke Marine, om de granaat onschadelijk te maken. Dat gebeurde op De Hors, waar spe cialisten het ding tot ontploffing brachten. Toen de restanten werden geïnspecteerd, bleek het met om een explosief, maar om een metalen staaf te gaan. te koelen naar huis gebracht. Hij bleek zich in een horecagelegenheid te hebben misdragen tegenover een meisje, waarna zij hem buiten op wachtte en tegen hem tekeer ging. Toen hij zich verweerde, werd hij op zijn beurt aangevallen door omstan ders die het meisje wilden bescher men. Bij een ongeval zijn zondag rond 18.00 uur twee ervaren parachutis ten om het leven gekomen. Robert Brinksma (34) uit Utrecht en Gerben van Vliet (30) uit Maastricht kwamen volgens getuigen zo'n dertig meter boven grond met el kaar in botsing. Hun parachutes raakten verstrengeld en ze kwa men met een harde klap op de grond. Hulp was snel ter plaatse, maar reanimatie mocht niet meer baten. De twee para's maakten deel uit van een team van vier man dat oefende voor het Nederlands kampioenschap formatiesprmgen. Hierbij maken de parachutisten tijdens de vrije val een figuur, waarna de parachutes worden Twee Texelse wielrijdsters die bij het oversteken van de kruising Tien- hoven-Waalderweg niet goed op het aankomende verkeer letten, werden gistermiddag tegen zes uur geschept door een automobilist uit Den Hoorn. De man, die uit de richting van Oosterend kwam, zag geen kans meer de overstekende fietsers te ontwijken. Een 15-jarig meisje uit De Koog liep bij het ongeval een gek neusde schouder op, haar vriendin kwam met de schrik vrij. De ambu lance was snel ter plekke om eerste hulp te verlenen opengetrokken. Ze hadden beiden in totaal zo'n 700 tot 800 sprongen ge maakt. De springers hadden, net als andere teams, tijdens het weekend verschillende malen geoefend. Tij dens de voorlaatste poging, waarbij hun parachutes zich normaal hadden geopend, ging het kort voor de lan ding mis. De twee raakten elkaar vlakbij het landingsterrein nabij het paracentrum en kwamen neer op een weiland nabij het parkeerterrein. De luchtvaartpolitie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. Uit piëteit met de slachtoffers legde het Paracentrum het springen tot gistermiddag 16.00 uur stil, waarna de vlag weer werd gehesen en het springen weer van start ging. Na een lange periode van blessure leed lijkt triatlete Ingrid van Lubek op de weg terug. In Zundert werd ze zondag tiende bij de open Ne derlandse kampioenschappen triatlon over de Olympische afstan den (1,5 kilometer zwemmen, 40 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen). Aangezien ze alleen buiten landse deelnemers voor zich moest dulden, werd ze met die prestatie Nederlands kampioen. Het was haar vierde nationale titel. Van Lubek heeft de afgelopen jaren met veel tegenspoed te kampen ge had. In de aanloop naar de Olympi sche Spelen van twee jaar geleden in Australië raakte ze geblesseerd, waardoor ze gebrekkig voorbereid begon aan wat de wedstrijd van haar leven had moeten worden. Ook daarna kende ze allerlei kwalen. Veel last had ze lange tijd van haar bek ken. Zwemmen en fietsen lukte nog aardig, maar het lopen stond op een laag pitje. Sinds een paar maanden is ze blessurevrij. Dat betekende dat ze heel voorzichtig de looptraining kon hervatten. Twee weken geleden maakte de tegenwoordig in Bussum woonachtige Texelse haar rentree in het wedstrijdcircuit en afgelopen zon dag wachtte de eerste serieuze test, de open nationale kampioenschap pen in het Noord-Brabantse Zundert. Haar prestatie stemde Van Lubek ui terst tevreden. Met zwemmen en fiet- toegesnelde vogelaars zagen de gier in volle glorie boven de duinen zwe ven, waarna het markante dier neer streek op een tak. 'Hij zit er als een aap in een boom', aldus een kijker. alleen bij het lopen verloor ze logi scherwijs enig terrein. Ze finishte in 2.00.04 uur en hoefde daarmee slechts drieëneenhalve minuut toe te geven op de Italiaanse winnares Nadia Cortassa. 'Ingrid had mis schien nog iets harder gekund, maar dan had ze ook de kans gelopen dat ze was ingestort. Omdat de beste twee Nederlanders zich plaatsten voor de Europese kampioenschap pen, heeft ze op een gegeven mo ment besloten geen risico te nemen en op plaats te lopen', vertelt vader Luc. De Olympisch kampioene Brigitte McMahon eindigde op de achtste plaats. Silvia Pepels finishte in 2.01.24 en werd daarmee de tweede Nederlandse. De derde landgenote, Wendy de Boer, deed er nog een minuutje langer over. Titel verdedigster Wieke Hoogzaad deed niet mee. De mooie comeback bezorgde Van Lubek dus een startbewijs voor de Europese kampioenschappen, die begin volgende maand in Hongarije worden gehouden. Haar grote wens blijft - ondanks alle tegenslagen - zich te plaatsen voor de Olympische Spe len van 2004, om zich daar, in Athene, te revancheren voor haar mislukte optreden in Sydney. Een 22-jarige man uit Enschede werd in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Postweg nabij De Cocksdorp betrapt op het rijden onder invloed. Hij werd meegenomen naar het poli tiebureau, waar de blaastest uitwees dat zijn uitgeademde lucht bijna de dubbele hoeveelheid alcohol bevatte van wat is toegestaan. Dat leverde hem een bekeuring op. (Advertentie) (fmt ^mirL jrrrli ia bd kin. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE DE GROEN EN DOEN VVINKa flanketbakJveriy NEE- sticker maar wel geïnteresseerd"7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) kunnen worden ingeleverd t/m maandag 10 juni 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. .GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11682 DINSDAG 4 JUNI 2002 lopen en ik weet er niet van dat eén van onze dieren door een hond is aangevallen. Wat ik wel weet is dat diezelfde mensen die hun hond hier uitlaten al heel wat verwentelde scha pen weer op hun poten hebben ge holpen. Dat mag ook wel eens wor den gezegd. Ik denk dat als ze hun hond aan de riem moeten doen, de paadjes een stuk minder populair zullen zijn. Wie zet dan onze schapen overeind?' en onzinnige maatregel.' Aldus «ren Tinie Ellen, Ellen Maaskant Marjon Zijm de aanlijnplicht or honden die het college wil in- illen in het Hogeberggebied. 'Ik it mijn dieren al 35 jaar loslopen de paadjes op de Hogeberg en oit hebben ze ook maar één ■g kwaad gedaan, laat staan een haap.' Om het college op andere dachten te brengen, dienen ze maar in tegen het besluit en zijn een handtekeningenactie ge- irt. 'Aanlijnplicht is vervelend, larde enige oplossing', verweert n schapenhouder. paadjes op de Hogeberg zijn een Mild gebied voor mensen met hon- o. Dicht bij Den Burg in een fraai dschap uitwaaien, terwijl hun vier- eters even de vrije teugels krijgen, in hond moet af en toe lekker kun- i rennen om de energie kwijt te ;en. Bovendien krijg je anders van stijve dieren. Maar waar kun je de nden tegenwoordig nog loslaten?', agtTinie Ellen zich af.Bijna overal ist het verkeer voorbij en kun je het co niet nemen. Voor je het weet >gt een hond de weg op en wordt igereden. In de duinen geldt in het roen een aanlijnplicht, alleen in de men mogen ze los. Maar dan iet ik wel eerst in de auto stappen i er naar toe te rijden. Er wordt nu lm makkelijk gezegd dat honden iter de schapen aan gaan, maar ik ode politie gebeld en er zijn geen igiftes bekend. Ik ontken met dat inhet verleden best wel eens iets lebeurd, maar het aantal gevallen leperkt en - als de eigenaar van het rbekend is - de schade vergoed, ér dan dat zelfs. Maar in veel ge- ten zijn het honden die aan het erven zijn geraakt en waarbij de is met eens in de buurt is. Zie daar schade maar eens op te verhalen.' Verwenteld ik Ellen Maaskant, partner van vee- uder Martin Kikkert - die bijna eral langs de bewuste paden in het geberggebied schapen heeft lo- lén hondenliefhebber is - vindt het ibelachelijke maatregel. 'Wij heb- nzo'n 500 ooien op de Hogeberg i PvdA wil dat er duidelijke regels imen voor het verplaatsen van lapplaatsen. De partij heeft de idere politieke partijen zeven increte voorstellen gestuurd, met rzoek daar over na te denken en eventueel van commentaar te orzien. Aanleiding zijn de twintig dden die achterblijven in Pano- ma. iPvdA stelt dat het verplaatsen van lapplaatsen het algemeen maat- happelijk belang moet dienen. Het alleen toegestaan binnen de eigen enstische sector en binnen het- Ifde postcodegebied. Ze mogen st van het ene naar het andere be- ijf worden verplaatst en er mag «n nieuw bedrijf kunnen ontstaan w opsplitsing van het aantal slaap- tatsen. Verhuizing van slaapplaat- a uit natuurgebieden of kwetsbare ibieden naar toeristische icentratiecentra moet overwogen innen worden. Uitgangspunt blijft or de PvdA dat er geen bedden i'den verplaatst. dens de raadsvergadering van flsdag 11 juni wil ze de punten aan °rde stellen in een zogeheten ini- fef-voorstel aan de gemeenteraad, 'gens de PvdA is het verstandig om 1 al punten voor het toekomstige 'applaatsenbeleid vast te stellen, ndat er meerdere verzoeken voor jt verplaatsen van bedden in aan- cht zijn. 5 Partij vindt dat het achter blijven ln twintig slaapplaatsen in Pano la opnieuw in de gemeenteraad aat worden besproken. Volgens de 'dij blijven er geen bedden achter, aar is er sprake van uitgifte van ihve bedden aan een te stichten 'dijt. Er kunnen geen bedden ach- 'blijven, aldus de PvdA, omdat Pa- "ama in zijn geheel verhulst en als "gdherberg dus wordt opgeheven >de Hogeberg. De partij wil voor het inieuw bespreken tijdens de raads- ^sdering een motie indienen. Het gezamenlijk concert van muziek vereniging Excelsior uit Oosterend, het Texels Christelijk Mannenkoor en gemengd koor Soli Deo Gloria in de hervormde kerk in Den Burg kreeg voor muzikant en organisator Piet Bakker zaterdagavond een onver wachte wending. Kort na het begin werd hij naar voren geroepen en speldde burgemeester Joke Geldorp hem een koninklijke onderscheiding op de revers. Pagina 2 Hulpverleners proberen vergeefs een verongelukte para te reanimeren. (foto Ge/ard rimmwman) sen kon ze met de concurrentie mee. De rechtbank in Alkmaar heeft een 41-jarige Texelaar veroordeeld we gens handel in drugs. De man kreeg anderhalf jaar cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest. De rechter achtte bewezen dat hij had gedeald. Het bezit van drugs vond de rechter met bewezen. De man kreeg ook een proeftijd van twee jaar en hij werd verplicht contact te zoeken met de Brijderstichting. De man werd eerder ontslagen als be heerder van het jongerencentrum in Den Burg. Aanleiding waren destijds aanhoudende geruchten dat de man zou handelen in drugs. Opvoeding Volgens Tinie Ellen is een goede op voeding van honden van groot be lang. 'Op de cursus wordt er veel aandacht aan besteed. Hondenclub Texel gaat zelfs met de jonge honden naar een schapenhouder, waar de honden al vroeg in contact komen met schapen. Als ze één keer met een boos moederschaap zijn gecon fronteerd, lopen ze hun leven lang met een grote boog om de schapen heen. Wat je nooit mag doen, is een hond op een tuinwal laten lopen. Want als aan de andere kant een schaap of lam ligt, dan schrikt dat en daar reageert een hond dan weer op. Als ze tussen de tuinwallen lopen, kunnen ze het schaap aan de andere kant niet zien.' Geen aanlijnplicht dus, maar wat vol gens de drie actievoerders wel nodig is, is een goede voorlichting aan va kantiegangers met honden. 'Want die hebben er vaak geen besef van dat er schapen lopen en dat ze hun hon den in de gaten moeten houden.' Lees verder pagina 5 Een grafdelver die op de katholieke begraafplaats aan de Keesomlaan in Den Burg tijdens zijn werkzaamhe den vorig week dinsdag een verdacht voorwerp aantrof, nam het zekere voor het onzekere. Hij seinde de po litie in, die uit de afmetingen van het metalen voorwerp (lengte 30 en door snede 8 centimeter) de conclusie trok dat het wel eens om een Surveillerende agenten zagen in de nacht van vrijdag op zaterdag, rond 3.00 uur, dat er werd gevochten in de Dorpsstraat in De Koog. Ze grepen snel in en slaagden erin de partijen te scheiden. Eén vechtersbaas, een 24- jarige man uit Den Burg, werd om af Om de vaste groep zeehonden van EcoMare te beschermen tegen zeehondenziekte, zijn de twintig die ren vandaag ingeënt. Dit ter voorbe reiding op een mogelijke uitbraak van deze epidemische ziekte. Vlak voor Pinksteren werd namelijk een ver hoogde zeehondesterfte geconsta teerd bij het eiland Anholt in Dene marken. Onderzoek heeft uitgewezen dat de dieren zijn overleden aan het zelfde virus dat in 1988 een grote slachting aanrichtte onder de zee honden in de Waddenzee. Inmiddels zijn in Denemarken en Zweden in to taal rond de tweehonderd dode die ren geteld. Jongeren in wijde broeken die met gillende gitaren punk spelen. Dat het ook anders kan bleek tijdens het Solistenfestival dat vrijdagavond in de Voorspeelzaal van d'Ouwe Ulo werd gehouden. Negen jonge Texelse solisten die al wat langer muziekles hebben, onderwierpen zich aan het oordeel van een kritische jury. Pagina 5 Donderdag maakt hij zijn laatste rondje als postbode over het eiland. Na 37 jaar en vier maanden neemt Bert Buijsman (61) uit Den Burg af scheid van zijn werk. Hij gaat met de vut. 4lk ben begonnen met het rond brengen van zuivel op een melk wagen.' Pagina 6

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1