1 ■B Natuur wint terrein aan Texelse oostkant Natuurmonumenten wil schade illegale okkelvangst verhalen Gevolgen uitbraak virus zeehonden niet duidelijk Leerlingen tonen muzikale ervaringen 'M TEXELSE J couRANT1 Voetbaltoernooi jongerenwerk ...MEE NIKS! IK DOE DE OPENING VRN DIE GLPBRflltWRNT IK DOE CULTDUR.r \3R-MRPR IK MOET BETRLEN (EhL.-OR MRRïTÜ^WEfe HET B>EDRCHT'.( College daalt af lezwaren tegen uodopstelterrein gegrond verklaard 'Het is voor ons koffiedik kijken' 1 milieubewust klust Gedeputeerde onthult logo jachthaven VgtjMmM V-v^Tv -"tirt&'r i VRIJDAG 7 JUNI 2002 <e belangen van de natuur te verdedigen, zoekt Natuurmonumenten vaker de publiciteit. Tijdens een persconferentie op De Schor- ndigde beheerder Erik Menkveld woensdag aan kokkelvissers te willen aanpakken. iFoio Geard Ttmmtrman] nu nog maar veertig. Er zijn sterke aanwijzingen dat de Waddenzee door de veranderde samenstelling van de bodem ook minder geschikt is voor andere vogels. Er hadden hier dertigduizend kanoetstrandlopers moeten zitten, maar ze zijn er niet. Het gekke is dat natuurorganisaties moeten aantonen dat de kokkel vissers schade hebben aangericht. Want eigenlijk zouden zij moeten be wijzen dat ze géén schade hebben aangericht.' Mocht de rechter besluiten dat de kokkelvissers de schade moeten ver goeden, dan wil Menkveld het geld bijvoorbeeld besteden aan het inrich ten van broedgebieden achter de Waddendijk. Andere optie is het af sluiten van vangstgebieden voor kokkels. Het jongerenwerk houdt morgen (zaterdag) in sporthal Ons Genoe gen in Den Burg een zaalvoetbal toernooi voor alle Texelse jeugd clubs en jongerencaravans. Titelverdediger caravan Jamaica, scholierencafe Time Out, het skatepark, caravan De Favoriet en een team van jeugdclub De Kelder doen mee aan het toernooi. Time Out en caravan Jamaica hebben ook twee dameselftallen samengesteld. Het toernooi begint om 14 30 uur en duurt tot 19.00 uur. De teams, bestaand uit vijf spelers, spelen elk twaalf minuten tegen el kaar. Ruud Meedendorp en Frank de Grave fluiten de wedstrijden. Wet houder Annie Hin (Welzijn) reikt om 19.30 uur de prijzen uit. Hettoernooi wordt voor de derde keer gehouden. Het jongerenwerk zoekt nog twee vrijwilligers die het scorebord willen bijhouden. Zij kunnen bellen naartel. 314445 of 06-16172321. oete van duizend gulden die okkelvissers kregen nadat ze jaar illegaal kokkels visten op chorren staat in geen verhou- tot de opbrengst en de ide die ze aan de natuur heb- neroorzaakt. Dat vindt Natuur- umenten, die de schade op de ars wil verhalen. Volgens de niging hebben veel ■eenden door gebrek aan Jsel het loodje gelegd. Natuur- umenten vindt bovendien dat lelvissers nu maar eens moe- lantonen dat hun activiteiten schade aan het wad veroor- en het gemarkeerde gedeelte De Schorren mag niet worden ikkeld, maar desondanks woel- ■hvee vissers vorig najaar zo'n erd hectare van het natuurge- om. 'Niet alleen zijn de kokkels «enen, ook de bovenste vijf cen timeter is volledig omgewoeld, waar door deze minder geschikt is voor kokkels, mossels, pieren en strand- gapers. Het zal nog vele jaren duren alvorens de bodem weer is hersteld Bij Griend zijn plekken waar tien jaar geleden is gekokkeld en waarbij dat nog steeds zichtbaar is.' Volgens Menkveld is de boete van duizend gulden die de kokkelaars kregen op gelegd een lachertje. 'Ze hebben hier voor een kapitaal vandaan gehaald.' Wat Natuurmonumenten betreft moet het helemaal afgelopen zijn met de kokkelvisserij in het Waddengebied. 'Want we praten hier wel over de grootste wildernis in Nederland, die ongerept zou moeten blijven. Het is in de trekperiode dé grote voedsel- kamer voor vogels. Maar in een paar jaar tijd zijn er tienduizenden eidereenden gestorven van de hon ger. Ze liggen hier bij bosjes dood aan de dijk, broodmager. Ooit broedden op De Schorren honderden paren, en allege heeft de meeste be en die zijn ingebracht tegen snleg van een noodopstelter- >ij de veerhaven ongegrond Iaard. De vrijstellingsproce- die voor de aanleg nodig is, orden voortgezet met slechts leine verandering van het oor- "nkelijke plan. iet terrein kunnen bij drukte en wachtende auto's worden t. Het komt dan nog maar een keer per jaar voor dat auto's net de boot mee moeten langs ontweg moeten worden opge- De laatste jaren geeft het in Ie banen leiden van deze wach- e auto's steeds meer problemen politie heeft er handenvol werk «aren tegen het terrein waren imen van de Werkgroep Land- pszorg en van buurtbewoner J.R >en. Landschapszorg meent dat «rhaven met omgeving een van lijkste plekken van Texel is en dat Joor de aanleg van het terrein erger wordt. De werkgroep pleit maatregelen om de drukte te iden en voor betere informatie te verwachten drukte richting sten. Van het opstelterrein wordt een misleidend effect verwacht at de huiswaarts kerende toeris ten rijen wachtende auto's meer en daarom denken dat ze direct kunnen. In plaats daarvan komen P het terrein terecht waar ze lang wachten, zodat ze het gevoel in hebben in de val te zijn gelo- Los daarvan is het terrein geen lende oplossing, want het zal nog af en toe voorkomen auto's langs de Pontweg moeten hten. college heeft deze bezwaren van land gewezen. Om de drukte te 'den worden doorTeso en logies- trekkers al diverse maatregelen amen en ook informatie over httyden is volop beschikbaar. Om eden hoeven de wachtende au- obilisten ook niet het gevoel te hen dat zij in de val lopen. Vol- s het college zal het terrein ook Plandschapsbederf geven. Om- 9'askeien worden toegepast zal aanblik 'groen' blijven, oen had er bezwaar tegen ge- akt dat de afstand tussen het ge ide opstelterrein en zijn grond slechts twintig meter is, wat bedrei gend is voor de rust en waardedaling geeft. Bovendien voorziet hij proble men omdat toiletten, afvalbakken e.d. op het terrein ontoereikend zijn voor de 1000 tot 2000 passagiers die hier soms verblijven. Het college vindt het eerste bezwaar gegrond en heeft het plan inmiddels zodanig ge wijzigd dat de afstand tot de woning groter wordt. De andere bezwaren zijn van de hand gewezen. Overigens heeft Schoen de mogelijkheid een schadeclaim in te dienen krachtens artikel 49 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening. Het streven van Vereniging Natuur monumenten naar een aaneenge sloten natuurgebied aan de oost kant van Texel wordt steeds meer werkelijkheid. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) van de provincie heeft langs de Waddendijk in korte tijd veertig hectare grond aange kocht. Het betreft bouw- en gras land, dat deels wordt vergraven tot natuurterrein en deels als natuur vriendelijk weiland zal worden be heerd. Natuurmonumenten beheert binnendijks zo'n 700 hectare grond, waaronder veel grasland, dat door 52 agrariërs natuurvriendelijk wordt be werkt. Er zijn allerlei verschillende pachtvormen, die passen bij de aard van het boerenbedrijf. De waterrijke natuurgebiedjes aan de oostkant van het eiland, zoals de zeven hectare grote Ottersaat, zijn deels ontstaan bij de aanleg van de Deltadijk en ken merken zich door een brakwater mi lieu. Er broeden visdiefjes, bontbek- plevieren en andere vogels. In de Otterstaat leven zeldzame soorten muizen. 'We zouden graag zien dat dit soort dieren zich verder over het eiland verspreidt, maar daarvoor zijn de hindernissen te groot', doelt be heerder Erik Menkveld op het aan grenzende cultuurland. 'Vandaar dat we ernaar streven dat de natuurge bieden op elkaar aansluiten.' Om dat te bereiken mag Natuurmonumenten langs de oostkust op Texel nog zo'n 250 hectare grond opkopen, die de bestemming reservaat- of natuur- ontwikkelmggebied heeft. Deze af spraak is vastgelegd in het 'Pro gramma Beheer', een overeenkomst tussen gemeente, provincie, land bouw en natuurbeherende instanties. De natuur aan de oostkant heeft de tijd mee. 'Op Texel stoppen er mo menteel per jaar zo'n acht boeren mee, waardoor er veel grond vrij komt. We krijgen daardoor ook meer de mogelijkheid om grond te ruilen.' Zo kocht Natuurmonumenten twee jaar geleden tien hectare grond aan de Schorrenweg in Het Noorden, die buiten het beoogde reservaatgebied vallen, met het doel dit te ruilen voor grond die binnen deze zone lag. Dit gaf destijds veel commotie, waarna de afspraak werd gemaakt dat Natuurmonumenten dit soort aanko pen voortaan in overleg met de land bouw doet. Overigens komt de tien hectare in Het Noorden binnenkort weer in handen van een reguliere boer, die grond voor natuur heeft ver kocht. Menkveld: 'Het mechanisme ruilgrond werkt dus We hebben eens in de drie maanden een gezamenlijk aankoopoverleg. Niet alleen de na tuur profiteert daarvan, maar ook de boeren zelf. Zij krijgen hierdoor meer aangesloten landbouwgrond en zit ten niet meer met grond in een reser vaat, wat weer beperkingen geeft.' Menkveld bestnjdt dat het aankopen van grond voor natuur prijsopdnjvend werkt. 'We volgen de markt en gaan niet boven de prijs zitten, al wordt dat wel beweerd.' Nieuwe Buitenheim Ten zuiden van het gemaal Dijkmans huizen is recentelijk elf hectare agra rische grond overgenomen van de firma Witte van Julia, die elders op Texel vervangend bouwland heeft teruggekocht. In december is de boerderij Nieuw Buitenheim langs de Waddendijk met twintig hectare grond aangekocht en nabij natuurge bied De Bol is ook zestien hectare aangekocht. Het zijn gebieden die vallen binnen de grenzen van de af spraken die zijn vastgelegd in het Programma Beheer, dat momenteel ter inzage ligt. 'Ik dacht eerst nog het lukt me niet, het lukt me niet, maar het lukte me wel', zegt de 9-jarige Cynthia Bonne uit De Cocksdorp. Met haar klasgenootjes uit groep vijf heeft ze zojuist laten horen wat ze heeft geleerd tijdens de Instrumentale Muzikale Vorming, het IMV-project van de Muziek- en Dansschool. Een paar keyboards en een drumstel staan opgesteld in het speellokaal van basisschool Durperhonk. Vier leerlingen hebben een djembé (Afri kaanse trommel) om hun middel han gen en twee anderen hebben een trompet in de hand. Om en om laten de leerlingen horen wat ze hebben opgestoken van de twaalf lessen die ze kregen hebben op het instrument. Dat er zo nu en dan een noot pas seert die officieel niet op de noten balk staat, is van ondergeschikt be lang. De kinderen doen hun best. Elke uitvoering krijgt applaus. Negen basisscholen deden dit jaar mee aan het IMV-project, dat voor de vierde keer werd gehouden. De Jozefschool in Den Burg deed voor het eerst mee. De andere waren De Fontein en de Thijsseschool in Den Burg, de Jan Dnjverschool in Den Hoorn, de Jacob Daalderschool en De Akker in Oosterend, de Lubertischool in De Koog, de J.P. Strijbosschool in Midden-Eierland en Durperhonk in De Cocksdorp. Maandag en dinsdag lieten de leer lingen van de groepen vijf horen wat ze geleerd hebben. De kinderen kre gen dit schooljaar twee keer twaalf lessen op twee verschillende instru menten. 'Ik heb bugel en djembé gedaan', vertelt Cynthia. De 9-jarige Wesley Daalder volgde trompet- en keyboardlessen. Ook hij was van te voren wat gespannen omdat hij voor andere kinderen moest spelen. Vorig jaar kregen de kinderen nog twintig lessen op één instrument. Volgens leraar Jan Driehuis was het terug te horen in de uitvoering dat er dit jaar minder lessen per instrument zijn geweest. 'Er moet ook voor gewaakt worden dat het project niet aan zijn eigen succes ten onder gaat. Er heb ben zich steeds meer scholen aange meld.' De kinderen kregen les van docenten van de muziekschool. Ze gebruikten instrumenten die de mu ziekschool in bruikleen had gesteld aan de basisscholen. Cynthia Bonne zegt na afloop van het optreden dat ze met verder wil gaan in de muziek. Wesley Daalder twijfelt. Een klasge nootje probeert hem ter plekke over de streep te halen. 'Als jij doorgaat, ga ik ook door.' lil 'ZEKER GOED BEZIG Leerlingen van Durperhonk en de J.P. Strijbosschool lieten dinsdagochtend horen wat ze hadden geleerd tijdens het IMV-pro/ect van de muziekschool. (Tola Jemer van Helium) Het is niet duidelijk wat voor gevol gen de nieuwe uitbraak van het Phocien Distemper virus bij Dene marken heeft op het Nederlandse deel van de Waddenzee. 'We heb ben er geen enkel zicht op', zegt di recteur Han Lindeboom van onderzoeksinstituut Alterra. 'Het is voor ons koffiedik kijken.' Vorige maand spoelden bij het Deense eiland Anholt de eerste zee honden aan die waren gestorven door een virus. Uit onderzoek van de Erasmus Universiteit in Rotterdam bleek dat het om hetzelfde virus ging dat in 1988 meer dan de helft van de zeehonden in het gehele Wadden gebied het leven kostte. In het Neder lands deel van de Waddenzee stierf toen zestig procent van de populatie. Wetenschappers uit Nederland, Duitsland en Denemarken kwamen gisteren bij elkaar voor overleg over de sterfte. Onder hen zeehond- deskundige Peter Reijnders van Alterra. Vandaag (vrijdag) zouden vertegenwoordigers van ministeries in Nederland, Duitsland en Denemar ken met elkaar overleggen over de uitbraak, maar dat tnlateraal overleg is afgeblazen. Volgens een woord voerster van het ministerie van Land bouw, Visserij en Natuurbeheer (LNV) had Denemarken geen tijd. LNV buigt zich inmiddels wel over maatregelen die genomen moeten worden als het virus ook uitbreekt in het Nederlands deel van de Wadden zee. 'Dan moeten we onder meer bepalen wie de aangespoelde dieren opruimt en wat er verder mee gaat gebeuren.' De meeste dode zeehon den zijn gevonden bij Anholt en het eiland Laeso. Een Zweeds onderzoeksinstituut meldde vorige week dat er tien dode zeehonden waren aangespoeld op de zuidwes telijke kust van Zweden. Duitse bocht In 1988 bereikte het virus na een paar weken de Duitse bocht in de Wad denzee. Daarna sloeg het ook toe in Nederland. 'Toen bleven er 450 zee honden over in het Nederlandse deel', zegt Henk Brugge van EcoMarè. 'Het ging daarna echter wel weer snel goed. In 1992 werden alweer 1100 zeehonden geteld.' Vo rig jaar werd het aantal robben in het Nederlandse deel van de Waddenzee op ongeveer 5000 geschat. Volgens zowel Lindeboom als Brugge valt er weinig tegen het virus te doen. Brugge: 'Het moet uit woeden.' Vaccineren van de zeehon den die in het wild zwemmen, is geen optie. Het is onmogelijk om de die ren allemaal te vangen en dan zou den ze in totaal drie keer het vaccin toegediend moeten krijgen. Volgens Brugge moeten de zeehonden die EcoMare de afgelopen jaren uitzette bestand zijn tegen het virus. Tijdens de opvang kregen die dieren stan daard het vaccin tegen het Phocien Distemper virus toegediend. Lindeboom wijst erop dat het virus met onnatuurlijk is. 'Het is net als met griep, dat komt soms ook in golven. Peter Reijnders had ook al voorspeld dat het weer een keer zou uitbreken. Het is maar net de vraag in hoeverre een zeehond er nog imuum voor is. Als een zeehond er langere tijd niet mee in aanraking is geweest, krijgt hij de antistoffen alleen via zijn moeder mee. Op den duur wordt de hoeveel heid antistoffen in het lichaam dan Anhc Het Deense eiland waar het Phocien Dis- temper virus opnieuw voor verhoogde sterfte onder zeehonden zorgt. (Bron Bosatlas! ook minder.' Volgens Lindeboom is het wel opvallend dat hét virus voor de tweede keer de kop opsteekt bij het eiland Anholt. Hij pleit ervoor dat dat nader wordt onderzocht. Over de uitbraak in 1988 doen meer dere theorieën de ronde. Het zou door zadelrobben uit de Noordelijke IJszee zijn overgebracht, het was mogelijk afkomstig van honden en het zou zelfs door vossen kunnen zijn veroorzaakt Lindeboom: 'Op dat ei land zitten een paar nertsenfarmen. Maar het zijn verhalen. Er is niks met zekerheid vastgesteld.' Na afloop van Minisail Texel en een bezichtiging van het nieuwe ge bouw van de Stichting Passanten haven Oudeschild onthult Bob Ver burg maandag 17 juni het nieuwe beeldmerk van de jachthaven. De gedeputeerde voor Economie, Landbouw en Europa krijgt die eer omdat de provincie een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de tot standkoming van de haven en de diverse voorzieningen. De onthulling geldt als de afronding van de fase van verplaatsing, her structurering en nieuwbouw van het gebied en het starten van een nieuwe organisatie. Tegelijkertijd luidt de ge deputeerde op symbolische wijze een nieuwe ontwikkelingsfase in, waarin de haven in samenspraak met de bevolking van Oudeschild verder moet worden aangekleed en aantrek kelijk gemaakt voor watersporters en andere bezoekers van de haven. De passantenhaven wordt omge doopt in Waddenhaven Texel, een naam die 'toegevoegde waarden van het eiland Texel en van de Wadden benadrukt, ook als aantrekkelijk vaar- gebied', betoogt het bestuur van de stichting. Het bijbehorende beeld merk is ontworpen door de Texelse vormgever Henk Stark. De bijeenkomst, die behalve door Verburg ook wordt bijgewoond door andere leden van Gedeputeerde Sta ten en Provinciale Staten, heeft een besloten karakter. Het ligt in de be doeling in het naseizoen een feeste lijke open dag te houden waarop alle Texelaars kunnen kennisnemen van wat in en rond het voormalige koel- bassin van de elektriciteitscentrale' annex waterfabnek is ontwikkeld. Dan kan ook het havengebouw wor den bezocht, dat is gebouwd op de fundering van het gesloopte pomp station.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5