dorpsfeest en Havenvistijn Dudeschild week lang ol van de activiteiten 'Houding zeehond volledig gedraaid' Zeehond als soort niet in gevaar door virus Annie de Haan krijgt eerste boek over opvang Kunstverkoop TEXELSE J COURANT Parkeren Historische wandeling Zeehondenopvang op televisie :orse groei aantal i/oningzoekenden VERVOLG VAN PAGINA 1 Ster, met als doel kunst die voor «el van waarde is hier te houden, i kunst mag je toch met verkwan- llen? Bovendien, wat zou die kunst i kelder van het raadhuis nu op engen? Het zijn immers werken die innelijk niemand op z'n kamer wil ibben. Ik kan me met voorstellen it we daarmee de begroting redden, ize dan toch BKR-werken willen rkopen, laat ze het geld dan gebrui- fl voor aankoop van nieuwe, «else kunstwerken. Maar ik denk et dat het een structurele oplossing om uit de problemen te komen Ondanks het tekort aan woningen richt de SWT zich steeds meer op kwaliteit. Voorbeelden daarvan zijn de nieuwbouwprojecten aan de Stolpweg en in de Peperstraat. 'Bij de verdere ontwikkeling van producten en diensten staan vooral senioren en starters centraal', schrijven bestuur en directie. Volgens Jan van Andel is de SWT financieel gezond genoeg om de komende jaren 'uitdagingen' aan te gaan. 'Daarbij worden risico's en onorthodoxe ideeën niet uit de weg gegaan.' Huurders waren vorig jaar kennelijk tevreden over hun wo ning en de WST. De klachten commissie kreeg in 2001 geen klach ten voorgelegd. Annie de Haan kreeg het eerste exemplaar van het boek over vijftig jaar zeehondenopvang Maaike en Hanna Gaa ff die voor de gelegen heid als zeehond waren verkleed. (Folo Jeroen van Hattum Annie de Haan heeft vrijdag offici eel het eerste exemplaar van het boek Zeehond en Waddenzee ge kregen. Dat gebeurde tijdens de presentatie van het boek bij n tekening van Ad Blok van der Velden, behorende tot een collectie van 80 werken van s''" de kelder van het raadhuis. deze kunstenaar die zijn opgeslagen in een (Foto Gorard Timmerman) EcoMare. Auteur Johan Bos be schrijft in het boek de geschiede nis van vijftig jaar zeehonden opvang op Texel. Directeur Jan Kuiper van EcoMare stond uitgebreid stil bij de imago-ver- andering die de zeehond in vijftig jaar tijd onderging. Hij noemde dat voor een groot deel een verdienste van Gerrit en Annie de Haan die in 1952 als eersten in Europa bij het Texels Museum aan het Gerritslanderdijkje een zeehond opvingen. Kuiper riep in herinnering dat de zee hond destijds nog als een lastig dier werd beschouwd. 'Hij was de vijand, want hij ving vis. Zijn nadeel was dat hij zijn nu en dan boven water moest komen om te ademen en dan had hij altijd wel een vis in de bek.' Meest geliefd onderdeel van de zeehond was de linkerflipper die destijds op het gemeentehuis goed was voor een premie. Kuiper: 'Gerrit en Anme de Haan werden in die tijd voor idioot verklaard toen zij een zeehond opvin gen. Dat kostte ze geld in plaats van dat ze er geld voor konden krijgen.' Met de opvang legde het echtpaar volgens hem echter de basis voor een nieuw klimaat waarin de zeehond een hoog 'knuffelgehalte' kreeg en een beschermde status. Mensen konden de dieren van dichtbij zien in het Texels Museum en op politiek ni veau werden de eerste maatregelen genomen om de robben te gaan be schermen 'Binnen één generatie is de houding ten opzichte van de zee hond 180 graden gedraaid.' Gastspreker Harry de Graaf zette kanttekeningen bij de hoge aaibaarheidsfactor van de zeehond. Hij baseerde zich op een column die hij vijf jaar geleden voor de Texelse Courant schreef Hij toonde ook een litteken aan zijn duim dat hij overhield aan een zeehondenbeet 'Ik vraag me af hoe aaibaar de zeehond zou zijn geweest als hij groen was geweest en spleetogen had gehad.' Hij wees er ook op dat het dure kostgangers zijn. 'Ze eten per dag een emmer hoog waardige vis.' Strekking van zijn ver haal was de zeehond met tot in het oneindige te idealiseren. Wetenschapper Peter Reijnders van onderzoeksinstituut Alterra kaartte ook het nut van opvang in de huidige tijd aan. Hij loofde EcoMare omdat het centrum zelf ook kritische kant tekeningen zet bij het nut van de op vang. 'Daarmee durf je over je eigen belangen heen te kijken. Daarmee toon je visie.' Reijnders stond ook stil bi) zijn persoonlijke ervaringen met Gerrit en Annie de Haan. 'Zij vonden de zeehonden destijds ook dure kostgangers, maar Gerrit wist altijd wel ergens vis vandaan te halen. In een kuip ging die mee achter in de auto Het heeft een keer wekenlang gestonken in zijn auto, totdat naast udeschild gaat terug in de tijd. irpsbewoners in historische kle- oude spelen, zang en dans, ver- irde straten en gebouwen moe- n het vissersdorp in de sfeer van sr eeuwen geleden brengen, de d waarin het dorp is ontstaan, in week lang, van zaterdag 22 ni tot en met zaterdag 29 juni vist het in Oudeschild van de itiviteiten, met als uitsmijter het ivenvistijn. Oudeschilders de handen ineen an, kunnen er grote dingen tot ind komen. Maanden van voorbe ding resulteerden erin dat het dorp zo goed als klaar is voor de viering van het vierhonderjarig bestaan. In het diepste geheim werkten de be woners aan de metamorfose van hun dorp. waarbij verschillende thema's zijn gebruikt, zoals walvisvaart, de VOC en de Wezenputten. Tijdens sa menkomsten, die soms tot in de kleine uurtjes duurden, ontstonden tal van creatieve plannen, tot en met uitbeeldingen van complete scheepsrampen aan toe. Sommigen bedenksels zijn al lang en breed uit gevoerd, anderen drukbezette bewo ners laten het op het laatste moment aankomen. Maar het uur van de waarheid nadert, volgende week moet Oudeschild er klaar voor zijn. Blikvanger is de stoomsleepboot Fu rie, die vanaf komende donderdag middag in Oudeschild is te zien. Het schip werd in 1916 gebouwd en is de laatste Nederlands stoomsleper die naar zee ging. Donderdag, vrijdag en zaterdag is het mogelijk om een tochtje mee te varen. Verder doen de sleepboot Holland, het betonningsvaartuig Nieuwe Diep en een reddingvaartuig van de KNRM Oudeschild aan. Op woensdag 26 juni om 19.00 uur begint 't Fóóraffiespel, een gedurfd havenspel, waarbij teams van Oude schilders hun krachten meten. Het schouwspel speelt zich af op de ha ven bij 't Stoombootkoffiehuis, Vol gens de organisatie belooft het een spectaculair kijkspel te worden. De officiële opening van het jubileum feest is donderdag 27 juni, bij mo len de Traanroeier. Rond 13.45 uur luiden de klokken van de twee kerk toren van Oudeschild, waarna De organisatie raadt bezoekers van de festiviteiten in Oudeschild aan per fiets te komen Mensen die wel de auto meenemen, krij gen het advies de Schilderweg te blijven volgen en hun voertuig te parkeren op het parkeerterrein aan de noordkant van Oude schild (ter hoogte van de CIV), waar op kort afstand van de fes tiviteiten voldoende ruimte is. het straatbeeld is steeds beter zichtbaar dat het 400-jarig jubileum van Oudeschild naderbij komt. Onze correspondent Bert Koning hoot in het vissersdorp dit plaatje, waar de jeugd het schip inmiddels als speelobject heeft ontdekt. trompetters Robin en Marco van Sambeek de openingsceremonie muzikaal kracht bijzetten. Dorps omroeper Jaap Bakker neemt lief hebbers mee op zijn ronde en op de groenstroken langs de De Ruyterstraat en bij het Ankerpark worden oude ambachten en technie ken gedemonstreerd. Om 20.00 staat een reünie op het programma voor (oud-)inwoners van Oudeschild. Vrij dag 28 juni start om 8 30 uur een programma voor de jeugd. Oude schilders kunnen de hele week gra tis terecht in het Maritiem en Juttersmuseum, waar vanaf 12.00 uur een speciaal programma wordt gehouden Om 14.00 klinkt het start schot voor een historisch spel, dat draait om het water halen uit de Wezenputten.De vaten met water worden per boot door de Skilsloot naar Oudeschild gevaren en gaan vervolgens per paardenkar naar de haven. Om 16.00 uur worden de va ten onderdeel van een wedstrijd waarbij de vracht naar de historische loodsbotter Texelstroom moet wor den geroeid. Deze wedstrijd start bij het havenkantoor. Vrijdagavond om 19.00 uur schuift Oudeschild aan voor een historische maaltijd. Als de magen gevuld zijn kan vanaf 21.00 uur de dorst worden gelest tijdens een feest in de tent. De Texelse band 'Bal Na' verhoogt de vreugde. Liefhebbers die wel eens een tochtje willen maken met een echte kotter kunnen zaterdag 29 juni tussen 9 15 en 9.45 uur opstappen voor een tocht. Plaats genoeg, want maar liefst DINSDAG 18 JUNI 2002 25 kotters kiezen dan het ruime sop. De vaartocht duurt ongeveer twee uur. Onderweg staat een vlootshow op het programma. Van 14.00 tot 17.00 uur presenteert ondernemend Oudeschild zich op het Havenvistijn. De haven - vanaf snackbar Veronica tot aan het Stoombootkoffiehuis - staat vol kramen. Er zijn demonstra ties over allerlei zaken die met vis en scheepvaart te maken hebben. Voor liefhebbers is er een gebakken visje. Er wordt grote belangstelling ver wacht, zodat de visbakkers al in alle vroegte van start gaan. Om 14.00 uur zijn de schijnwerpers gericht op de jeugd van de Bruinvisschool, die een VOC-musical opvoert. De sage van de strooppot, over het arme Texelse gezin dat een goudschat vindt en de schout voor de gek houdt, wordt door toneelvereniging Nieuw Leven op de planken gebracht in de feest tent en begint om 15.00 uur. De dans groep Oude Dansen treedt op bij het havenkantoor (aanvang 14.00 en 15.30 uur). Om 20 30 uur begint in de tent het slotfeest, dat wordt opgeluisterd door de band Shoreline. In Oudeschild zit de stemming er al dik in. Donderdag presenteerde de organisatie van de festiviteiten ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van het dorp haar plannen. Dat gebeurde tijdens een kooksessie onder leiding van kok Peter Huisman van De Kokerij van Ruud Boom in Oudeschild. Op de foto volgen de genodigden met belangstelling zijn uitleg. Daarna mochten ze het eten zelf bereiden en op eten. (Foto Gerard Timmerman) Ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van Oudeschild is een spe ciale wandelroute door het dorp uit gezet, die langs de verschillende the ma's voert. Zo is de Wijde Steeg omgedoopt tot Martelsteeg, waarin vroegere strafmaatregelen worden gedemonstreerd. De Kerksteeg heet tijdelijk Koeksteeg, vernoemd naar het spelletje koekslaan. Verder in de De Ruijterstraat ambachtelijke win keltjes en oude ambachten. In loge ment 'de Swaen' in Het Kattegat (Vrouwensteeg) wachten de 'vrouw tjes van plezier'. Te zien zijn verder verschillende vistuigen, de wier drogerij, mossel- en oestervisserij en andere ambachten. In 't Buurtje wor den de kroegjes van weleer tot leven gebracht. Er is aandacht voor admi raal Maarten Harpertszoon Tromp, Johan de Witt, en Michiel de Ruyter, wier namen aan Oudeschild verbon den zijn. De Commandeurssingel staat in het teken van de Walvisvaart, in de Loodssingel wordt aandacht besteed aan het ambacht waarnaar deze straat is vernoemd. De Hout manstraat staat in het teken van de eerste vaart naar Oost-lndië en de Barentszs- en Heemskerckstraat zijn aangekleed met ijsmassa's, ijsberen en een kopie van het Behouden Huys op Nova Zembla. In het industriege bied van Oudeschild zijn nog andere afbeeldingen te zien. De route begint in het Mantiem en Juttersmuseum en wordt vnjdag afgedrukt in de Vakantiekrant, een bijlage van de Texelse Courant. De zeehonden in de Waddenzee lo pen niet het risico dat zij als soort worden bedreigd door het virus uit Denemarken. Dat zei wetenschap per Peter Reijnders, autoriteit op het gebied van zeehonden, vrijdag bij EcoMare tijdens de presentatie van een boek over vijftig jaar zeehondenopvang op Texel. Reijnders is werkzaam bij onder zoeksinstituut Alterra. Volgens Reijnders is het mogelijk dat 3500 zeehonden in het Nederlandse deel van de Waddenzee overlijden als zij besmet raken met het phocine dis temper virus. Hetzelfde virus doodde in 1988 zestig procent van de zee honden op de wadden. Reijnders: 'Stel dat er 3500 sterven, dan blijven er 2500 over. Het zou een ramp zijn voor de 3500, maar dan blijven er nog altijd vijf keer zoveel over als in 1988.' Toen overleefden zo'n 450 zeehon den de massale sterfte. Reijnders baseert zich op een getal van zes duizend zeehonden, omdat de geboorteperiode is begonnen. Vorig jaar werd het aantal zeehonden in de Waddenzee op vijfduizend gehou den. Het virus, dat vorige maand de eer ste robben doodde bij het Deense eiland Anholt, is vooralsnog niet voor bij het Kattengat tussen Denemarken en Zweden gesignaleerd. Reijnders sluit echter niet uit dat het alsnog actief wordt in Nederland. 'In 1988 was het binnen vier tot zes weken hier.' De huidige sterfte in Denemar ken pakt overigens minder erg uit dan in 1988. 'De sterfte is veel lager en ten tweede is er ook veel minder veront reiniging dan in 1988.' Toen kampten veel zeehonden nog met een slechte gezondheid door vervuiling met pcb's. Wetenschappers uit Nederland, Duitsland en Denemarken hebben in middels overleg gehad -over de sterfte. Het mmistene van Landbouw, Visserij en Natuurbeheer (LNV), EcoMare, Pieterburen en andere bij zeehonden betrokken instanties heb ben eveneens met elkaar om tafel gezeten. Daarbij werd een terughou dend beleid afgesproken. Als zieke zeehonden aanspoelen op het strand bekijken dierenartsen hoe groot hun overlevingskansen zijn. Is een zee hond nog te redden, dan gaat hij naar EcoMare of Pieterburen en anders krijgt hij een spuitje. Zeehonden die met aanspoelen, worden niet behan deld. Reijnders: 'LNV vindt dat de wadden een stukje wildernis is waar je de natuur zijn gang moet laten gaan. Het is soms een moeilijke boodschap dat je zeehonden niet helpt, maar je moet ook respect heb ben voor de natuurlijke omstandighe den.' Hij wijst erop dat de zeehonden die het virus van 1988 overleefden, ster ker uit de strijd kwamen. De jeugd- sterfte daalde na '88 van zestig naar dertig procent, het sterftecijfer bij de volwassen robben daalde van twaalf naar zeven procent en het geboorte cijfer steeg van twaalf naar twintig procent. Zo'n vijftien procent van de huidige populatie in de Waddenzee is volgens Reijnders al beschermd te gen het virus. Een deel van hen maakte de crisis van '88 zelf nog mee, een ander deel kreeg injecties tijdens een verblijf in de zeehonden opvang. de benzinetank een half vergane pa ling werd gevonden.' Reijnders, destijds net afgestudeerd en werkzaam bij het Texels Museum, prees de vasthoudendheid van Gerrit en Anme de Haan bij de zorg voor de zeehond. 'Gerrit heeft soms zelfs stu diereizen voor mij uit eigen zak be taald.' Een dieptepunt was de pe riode waarin het ministerie van CRM een poging ondernam de erkenning van de zeehondenopvang in te trek ken. 'Dat was een domper voor Gerrit, maar hij is toch doorgegaan.' Reijnders wees er nog dat de grond rondom de voormalige locatie aan het Gerritslanderdijkje in de toekomst nog voor verrassingen kan zorgen. 'Als ze daar over honderdduizend jaar gaan graven, zullen ze zeggen dat daar een nederzetting was waar de mensen uitsluitend van de zeehondenjacht leefden Als er vroe ger een zeehond dood ging, werd er gewoon een spade gepakt. Er liggen daar dus nogal wat zeehonden be graven.' Vorige week werd op die plek een gedenkteken geplaatst. Tegelijk met de overhandiging van het boek werd een expositie geopend over vijftig jaar zeehondenopvang. Op basis van onder meer kranten artikelen wordt een overzicht gege ven. Het televisieprogramma 'Dieren manieren op reis' gaat donderdag 23 juni helemaal over EcoMare en andere Texelse onderwerpen. De uitzending is gemaakt naar aanlei ding van het 50-jarig bestaan van de zeehondenopvang op het ei land. Programmamaker Martin Gaus en zijn filmploeg zijn voorde uitzending een week lang op Texel geweest. Ze portretteerden uitgebreid de opvang in EcoMare, voeren mee toen er zee honden werden uitgezet en maakten een wandeling door het Duinpark. Met schipper Jan van Dijk van MS Phoca - het toezichtschip van het ministerie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij - telde Gaus de zeehonden op het wad. Daarnaast maakte hij beelden op Texel zelf, on der meer van schapen. Het pro gramma is financieel ondersteund door EcoMare. Teso, WV Texel, vakantiepark De Krim, hotel Opduin, hotel Greenside en de gemeente. 'Dierenmanieren op reis' wordt uitge zonden via Nederland 2 en begint om 20.15 uur. I aantal woningzoekenden op «el is vorig jaar met 35 procent istegen van 346 tot 466. In 2001 bben 262 woningzoekenden :li laten registreren, terwijl er 142 n uitgeschreven. Dat blijkt uit het irverslag van de Stichting Wo- n Texel (SWT). I de cijfers blijkt dat het aantal wingzoekenden van 55-jaar en der is gegroeid van 116 naar 170, «el 36 procent van het totaal aan- geregistreerden. Het aantal iningzoekenden tot 30 jaar is toe- nomen van 112 naar 134 (29 pro nt). Van de geregistreerden bestaat 49 procent (230).uit éénpersoons huishoudens. Twee procent blijkt af komstig van de overkant. De groep mensen met een laag inkomen (tot 30.000,-) die een woning zoekt groeide van 124 naar 182. De SWT verhuurde in 2001 1210 woningen en woongebouwen. Op basis van een vorig jaar gehouden woningmarktonderzoek gaat de stichting er van uit dat om aan de toekomstige vraag te kunnen vol doen er tot 2010 600 woningen moe ten worden gebouwd en in de tien jaar daarna nog eens 250. Om het buitengebied zoveel mogelijk te ont zien, gaat de voorkeur uit naar het bouwen van woningen in de dorps kernen. De SWT pleit daarom voor een onderzoek naar potentiele bouwlocaties.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5