ouwblok toegekend maar niet van harte ZWANGER? Cjroen '^warL-Jexel s ïn het harL, ieuw bollenbedrijf aan Witteweg -Cf 5/X*'" irecteur Verpleeghuis n Gollards ontslagen Recordaantal wandelaars tijdens winderig Rondje Virus zeehonden ook gevaarlijk voor hond Vervuild slib verlaat 'eendenvijver' f5f\ Parenta m zorg MM ;VT - Kortsluiting >orzaak brand Vitte Zeehond r v -;'Va: Dierenartsen raden inenting aan m Country festival Taxi's uit De Koog? TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER (0223) 54 00 88 Kraamzorg, goed geregeld NR. 11688 DINSDAG 25 JUNI 2002 F E X E LS E^COURANT -schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 college werkt mee aan een verzoek van Afra Liefting )en Hoorn om tegenover het ZDH-veld aan de Witte- een nieuw bloembollenbedrijf te stichten. Liefting, ;genote van schapenhouder en bollenboer Arie Lap, t kunnen aantonen dat het bloembollenbedrijf dat zij runt, groot genoeg is om in aanmerking te komen voor agrarisch B-blok, waarop een loods zonder woning kan ien gezet. invraag is op z'n minst omstre- De bloembollenbedrijven van ig en Lap zijn tot dusver op één aan het Klif in Den Hoorn ge ld. Liefting heeft bewezen dat bedrijf voldoende Standaard ifs Eenheden (SBE) heeft om >n reëel bedrijf te spreken. Maar iet hier om een daadwerkelijk mg van het bednjf of om een ad- Iratieve splitsing? ileid van de gemeente is dat per één bouwblok wordt toege- 'Een dergelijke splitsing kan recedentwerking hebben, wat in ongewenste toename van blokken in het buitengebied zou i', aldus een ambtelijk advies. Om aan de twijfels een einde te ma ken, vroeg de gemeente de Stichting Agrarisch Texel (SATj om advies. Ook daaruit bleek dat Liefting aan alle gestelde criteria voldoet. Landschap Toch werd in december 2000 door het vorige college niet meegewerkt. Want toen een locatie aan de Witte weg naast de familie Grabowski aan de orde kwam, werd deze om land schappelijke redenen afgewezen. In mei 2001 werd de zaak opnieuw be keken. Erkend werd dat het bedrijf aan het Klif te weinig mogelijkheden heeft om uit te breiden, maar op nieuw werd besloten met mee te it-directeur Peter Veldhuis ittzorgingshuis De Gollards npleeghuis Texel is uit zijn ontheven. Veldhuis kreeg irige week te horen van alge directeur Kees Boer van de ing Zorgcentrum Texel. Hij iet goed gefunctioneerd heb- Veldhuis bestrijdt dat. rsoneel van de Gollards en het leghuis werd vorige week idag door Boer ingelicht over «trek van Veldhuis. Een dag la nden de cliëntenraden en de van Toezicht op de hoogte ge- Voor het personeel kwam de ig onverwacht. Er werd ge it gereageerd, zegt Hanny Witte ondernemingsraad. Meer kon leren nog niet zeggen, omdat laan nog bi] elkaar moet komen er het vertrek te praten. Voor de waden kwam het besluit ook wacht. 'We waren allemaal ge en teleurgesteld', zegt voorzit- lelf Siebinga van de cliënten- lan het Verpleeghuis. De Raad iezicht moet zich eveneens nog n over de situatie, zegt vice- tter Nel Eelman. De taken van vis worden voorlopig waarge- n door Greetje van Lingen. luiting in de bedrading tussen achinekamer en de stuurhut oorzaak geweest van de aan boord van rondvaart- De Witte Zeehond. Dat heeft «oordvoerder van het Korps alijke Politiediensten (KLPD) weten. arzaak werd vastgesteld door eskundige die in opdracht van ■PD werkte Ook de technische 'die onderzocht de oorzaak. 'He Zeehond werd vorige week aar mijl ten oosten van Oude- op zee door brand verwoest fertig opvarenden werden ter- snood van boord gehaald door '06 van de familie Bakker uit «jen. Met de TX 10 van Alphons werden ze terug naar Oude- 'Qebracht. Witte Zeehond ligt sinds «dagavond weer in de haven, "s eigenaar Adri Hutjes is het e'duidelijk wat er met het schip 9ebeuren. Experts doen nog hoek Volgens hem wordt onder 'bekeken of het schip nog te "en valt. Een deel van de 'enngen voor de Witte Zeehond Nezet naar de TX 27. 'En voor hebben we een ander schip a'd.' Hoe groot de schade is, Nes gisteren nog niet zeggen, bet is wel een hele hoop.' Algemeen directeur Boer wil inhou delijk met op de zaak ingaan. Hij be vestigt alleen dat er gesprekken gaande zijn tussen hem en Veldhuis. 'Het personeel is geïnformeerd en dat lijkt me voorlopig voldoende.' Vol gens Eelman is de overeenkomst tus sen Veldhuis en het Zorgcentrum per direct beëindigd. Veldhuis zelf zegt dat hij officieel nog wel dienst is. maar uit zijn functie is ontheven. 'De toe gang is mij inmiddels geweigerd.' Volgens Veldhuis speelt het conflict zich af tussen hem en de algemeen directeur. Het conflict draait volgens hem rond overschrijdingen van het budget Meer wil hij er voorlopig nog niet over zeggen. Hij zegt de situatie vervelend te vinden, omdat die be schadigend is voor hemzelf en onrust veroorzaakt onder de cliënten. Veld huis startte in december als interim directeur bij De Gollards en het Ver pleeghuis. In april 2000 werd hij de vaste locatie-directeur. In die functie volgde hij Boer op, die algemeen di recteur werd van stichting Zorg centrum Texel en stichting De Koogh in Den Helder. Veldhuis was ook ver antwoordelijk voor het sociaal beleid bij beide stichtingen. werken Een eerder verzoek om aan de Rommelpot een bedrijf te starten, was voor gemeente en provincie uit landschappelijk oogpunt niet in te willigen. Het beleid is erop gericht het landschap open te houden en het op nemen van nieuwe bouwblokken te beperken. Op grond van het bestem mingsplan buitengebied mogen nieuwe bedrijven zich alleen vestigen als is aangetoond dat het een reëel agrarisch bedrijf betreft (geen veredelingsbedrijf), dat de aanvrager boer is als hoofdberoep, het bedrijf voldoende omvang (SBE's) heeft en er sprake is van continuïteit. Zoeken Liefting en de gemeente zochten sa men naar een betere plek. Daarbij vielen mogelijke bouwplaatsen in het gebied van De Naai af, omdat ze al lemaal vergelijkbare landschappelijke waarde hebben. Ook de Watermolenweg werd van de hand gewezen, wegens de landschappe lijke, natuurlijke en cultuurhistorische waarden van dit gebied, waarin een bollenschuur met past. De verstoring werd als fors ingeschat, omdat Liefting een schuur wil bouwen met een goothoogte van 4,5 meter aan twee zijden, wat nodig is voor het efficiënt benutten van de ruimte met kuubskisten. Bovendien zou de locatie nabij een natuurreservaat in de toekomst knelpunten voor het bedrijf kunnen opleveren. Lap en Liefting bezitten ook grond langs de Witteweg, tegenover het voetbalveld, grenzend aan het bedrijf van Kees Kok. Het terrein aan de andere kant heeft de bestemming 'recreatieappartementen'. Knelpunt is de afstand van 100 meter tot de woning van Kees en Tinie Kok. De afstand tot de recreatieve bebouwing is zeventig meter. De nu gekozen bouwlocatie aan de Witteweg net buiten Den Hoorn is volgens het col lege de enige optie, omdat daar toch al sprake is van bebouwing. De schuur kan hier zodanig worden ge situeerd dat deze aansluit op de be staande gebouwen. Tegenzin Uit de voorgeschiedenis valt op te maken dat het college met tegenzin meewerkt aan het nieuwe bouwblok. Wethouder Nel Eelman van Ruimte lijke Ordening bevestigt dat. 'We wil len de bebouwing van het buiten gebied zo beperkt mogelijk te Lees verder pagina 5 Met een flinke bries in de rug richting vuurtoren en vervolgens tegen een straffe wind in terug naar het NIOZ wandelen. 'Het is een heel eind', er kent een eenzame Katwijker achter de dijk naar 't Horntje. 'Dit is mijn eerste keer. Ik wandelde nooit meer dan veertig kilometer. Het zijn de laat ste loodjes, ik ga het halen.' Maar liefst 386 mensen liepen zater dag de 32' wandelronde om Texel. Dit deelnemersaantal betekende een nieuw record in de geschiedenis van het Rondje. Het aantal uitvallers bleef beperkt tot 35. Medeorganisator Henny van Heerwaarden vermoedt een trend. 'Ik denk dat er in heel Ne derland meer gewandeld wordt. Ook het mooie weer speelde een rol, al stond er een sterke wind. Die was niet te ontwijken, want de dijk gaf geen luwte.' Ook de wandelaars hadden geen re den tot klagen. 'Ik twijfel er niet aan dat ik het einde haal', zegt een vast beraden Nootdorper die voor de ze ventiende keer meedoet. 'Bij de vuur toren heb ik me even laten behandelen omdat ik dacht dat ik een blaar had. Gelukkig is het lekker weer, ik geniet gewoon.' Een Texelaar, die voor de zeventiende keer meedoet, is het volledig met hem eens. 'Het was jammer dat het strand in het begin niet zo lekker liep, het was ver moeiend. Ik rust even bij de laatste post en dan zit het er weer op.' Bij die laatste post, achter Oude- schild, hebben de EHBO'ers tot dan weinig te doen gehad. 'Volgens mij hebben de meeste wandelaars wel wat ervaring. Er wordt genoeg gege ten en gedronken onderweg. Het re gent ook niet, dan zie je ook al min der blaren. Het aantal deelnemers komt volgens mij zo hoog omdat veel mensen nog even willen oefenen voor de vierdaagse van Nijmegen. Ook denk ik dat de wandelronde om Texel steeds meer bekendheid krijgt door mond op mondreclame.' Het virus dat de zeehonden in de Waddenzee bedreigt, is ook ge vaarlijk voor honden. De dierenart sen op het eiland raden mensen aan hun hond in te laten enten te gen de 'hondenziekte' als dat nog niet is gebeurd. Ze adviseren om honden die onvoldoende zijn in geënt niet meer op het strand te la ten komen of daar goed aan de lijn te houden. Op Texel zijn sinds vrij dag vijf dode zeehonden aange spoeld die mogelijk besmet zijn met het phocine distemper virus. Een dikke brij prut golft in het tijdelijk tussendepot naast de 'eendenvijver' aan de Elemert. Klaar naar slibver- werker 't Oosten in Den Helder te gaan. Met vijf vrachtwagens wordt het slib sinds vorige week dinsdag afgevoerd. Twee graafmachines die in de drooggemaakte vijver staan, graven de 1800 ton vervuilde slib weg. Uitvoerder Richard Moes van aannemer De Vries Van de Wiel schat dat een laag van tachtig centi meter tot één meter wordt verwijderd. Daaronder zit de voormalige bodem van de vijver die in de jaren vijftig werd aangelegd. Die gaat opnieuw als bodem dienen. Volgens Moes wordt er geen nieuw zand aange bracht. Fietsen of andere wegge gooide spullen zegt hij nog niet te zijn tegengekomen. De vijver wordt op nieuw ingericht en uitgebreid. Er ko men natuurvriendelijke oevers en overtollig water van het Sportpark wordt straks via een persleiding naar de vijver getransporteerd. Foto Jeroen van Hatlum) Honden die onvoldoende zijn in geënt, kunnen besmet raken als zij bijvoorbeeld snuffelen aan een aan gespoelde zeehond. Ze kunnen ook door indirect contact het virus op lopen. 'Dat kan als ze op een plek lopen waar een aangespoelde zee hond heeft gelegen', zegt dierenarts Loek van Vliet. 'Daar kan nog altijd snot, ontlasting of urine van een zee hond liggen.' Bij de dierenartsenprakti|k is volgens Van Vliet voldoende entstof aanwe zig om honden te vaccineren. Puppy's vanaf zes weken kunnen worden ingeènt. Honden die normaal hun inentingsprogramma hebben gevolgd, zijn volgens de dierenarts wel voldoende beschermd. Een vac cinatie is ongeveer twee jaar geldig. Honden die normaal zijn ingeënt, hoeven niet per se aangelijnd te wor den op het strand. Van Vliet adviseert wel ook die honden uit de buurt van zieke zeehonden te houden. Een hond is zo'n twee tot drie weken na inenting beschermd tegen het vi rus. Een inenting kan gehaald worden tijdens het inloopspreekuur of op af spraak. De inloopspreekuren zijn op maandag en donderdag van 18.30 tot 19.00 uur en op dinsdag, woensdag en vrijdag van 17.00 tot 17.30 uur. Als een hond eenmaal is besmet, kunnen de dierenartsen met veel meer doen. Symptomen zijn hoge koorts en in fecties aan de luchtwegen. De incu batietijd van het virus bedraagt tien tot veertien dagen. Net als bij de zee honden kan het virus dodelijk zijn. Mensen moeten eveneens oppassen met aangespoelde zeehonden. Zij kunnen niet besmet raken met het virus, maar wel met brucellose of tu berculose (tbc). Van Vliet: 'Volgens viroloog Ab Osterhaus is brucellose nog nooit bij een mens aangetoond, maar het is mogelijk. Het kan abor tussen veroorzaken.' Mensen wordt daarom aangeraden eveneens van zieke robben af te blijven Mensen die een zeehond vinden, kunnen bellen naar de Brandaris op Terschelling. De vuurtoren is als centraal meldpunt ingesteld. Het telefoonnummer is 0562-443100. Gisteren heeft het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) een nieuwe telefoonlijn geo pend waar mensen vragen kunnen stellen over het virus. Het nummer daarvan is 0800-2233322, De lijn is geopend tijdens kantooruren. Op de website van het ministerie (www.minlnv.nl) wordt eveneens in formatie verstrekt over het virus LNV stuurt deze week posters en flyers op met waarschuwende teksten. Het is de bedoeling dat de flyers op diverse plaatsen worden verspreid. Zeehonden Op Texel zijn sinds vrijdag vijf dode zeehonden aangespoeld. Drie daar van zijn vandaag naar de zeehonden crèche in Pieterburen gebracht. Pat holoog Thijs Kuiken van de Erasmus Universiteit in Rotterdam onderzoekt de dieren eind deze week op de aan wezigheid van het phocine distemper virus. Henk Brugge van EcoMare heeft het ernstige vermoeden dat de dieren zijn gedood door het virus. 'Zo vaak komt het niet voor dat er vijf dode zeehonden aanspoelen in drie dagen tijd. Het viel ook op dat ze al lemaal sterk vermagerd waren. Ze wogen gemiddeld twintig tot vijfen twintig kilo.' De dieren werden gevon den bij paal 19, in de Slufter, bij de Schans ten zuiden van Oudeschild en nabij De Cocksdorp (twee stuks). De zeehonden van De Schans en paal 19 gaan naar een destructor, omdat ze al in staat van ontbinding waren. Lees verder pagina 5 Eerste binnenkomer was Harry Bak ker uit Den Hoorn. Hij bereikte het NIOZ even na 14.00 uur, vlak voor Jos Beers. (Foto Mrctval Dekkar) 'We hebben nu een goed festival neergezet. In de komende jaren zul len we ons moeten bewijzen en uit breiden', aldus Marleen Terwindt van organisator Stichting Festival Texel. Met een zeer goede opkomst in de middag en een redelijke belangstel ling voor het avondprogramma, is het eerste Texel Country Festival een succes geworden Pagina 2 Taxi 312000 overweegt op zaterdag avonden na 2.00 uur 's nachts geen taxi's meer te laten rijden in De Koog als er veel vernield blijft worden aan de wagens. Sinds Pasen zijn drie taxi's beschadigd en kreeg één chauffeur klappen van omstanders. 'We hebben een dienstverlenende verantwoordelijkheid', zegt mede-ei- genaar Bart de Vries, 'maar het is niet de bedoeling dat we er geld op toe gaan leggen.' Pagina 5 (Advertentie) Qnct %mutrjml i h bd bart- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (IM-advertentie) Ontstaan uit Kraamzorg van Regionale Thuiszorg en Kraamcentrum Noordhollands Noorden. Kraamzorg op maat, 250 gediplomeerde medewerkers, dag en nacht bereikbaar.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1