Peil Skilsloot, ronselkroeg en cerkdienst vragen de aandacht IB8BBB Oudeschild maakt zich op voor 400ste verjaardag 'axibedrijf overweegt Ie Koog over te slaan lode zeehonden Mandala tekenen Bollenbedrijf Catamaran J COURANT Onfris oename agressie en geweld' houder Nel Eelman nam samen met bewoners van het bedrijventerrein ronselkroeg de Grijze Kreeft in gebruik. In het midden de nerbaasde Jaap Kreeft. (Foto Joop Rommots) TOM POES VARIANT JES Heerlijke krokante brokjes met 4 smaken in 1 zak. 4 kg 312000 overweegt op zater- javonden na 2.00 uur 's nachts in taxi's meer te laten rijden in Koog als er veel vernield blijft rden aan de wagens. Sinds Pa- zijn drie taxi's beschadigd en eg één chauffeur klappen van standers. 'We hebben een nstverlenende verantwoorde nd', zegt mede-eigenaar Bart Vries, 'maar het is niet de be ling dat we er geld op toe gaan jen.' /ries ervaart dit jaar een toename geweld en agressie in De Koog :is tegen chauffeurs en tegen de )ens. De afgelopen maand zijn er velingen geweest aan drie taxi's, der hadden we daar geen last van. VERVOLG VAN PAGINA 1 iewerkers van EcoMare haalden tobben van het strand, upper Sil Boon van rederij De mdschap ontdekte vorige week sns een van zijn tochten naar land een zeehond die zich apart Iroeg. 'Hij lag bij hoog water op vlakke strand van de Vliehors. Dat iet normaal voor een zeehond. Je er ook tot twee meter bijkomen, kok later een raar spoor door het d en hij zag er vermagerd uit.' ik Brugge voer van het weekeind De Vriendschap mee langs een Ie groep zeehonden, maar kon tij- tsdie tocht weinig bijzonders ont ken. 'Ze bleven allemaal rustig lig- i maar ze zijn dan ook gewend de boot van Sil Boon.' De eerste bet virus besmette zeehond in Nederlandse deel van de Wad izee werd ruim een week geleden 'getroffen op de Vliehors. Zweedse persbureau TT meldde week dat bij Denemarken en - eden tot nu toe zeshonderd dode i bonden zijn gevonden Dat Is ruim procent van het aantal Deense bonden. Het virus werd vorige nd ontdekt bij het eiland Anholt ser> Denemarken en Zweden, tbondendeskundige Peter inders van onderzoeksinstituut iffa verwacht dat zo'n 3500 rob- "b het Nederlandse deel van de ddenzee kunnen sterven aan het ls In dat geval zouden zo'n 2500 bonden overblijven, waardoor de "tlatie als soort met in gevaar Een woordvoerster van LNV gisteren nog niet zeggen of op '£re plaatsen langs de Waddenzee ^smette zeehonden zijn gevon- langer open te laten blijven. In het weekeinde van 15 en 16 juni waren de cafés in De Koog daardoor tot half vier geopend. Het experiment miste doel. Zowel de chauffeurs als burge meester Geldorp toonden zich na afloop met tevreden. 'Het blijft bij een eenmalig experiment', zegt de gemeentewoordvoerder. 'De burge meester wil de openingstijd niet per manent verschuiven, omdat dat in strijd zou zijn met de afspraken die met de gemeenteraad zijn gemaakt.' Rein Stam, woordvoerder van de horeca in De Koog, verbaast zich er over dat het experiment eenmalig was 'Het is nog niet eens geëvalu eerd of het is al teruggedraaid.' Hij maakte zelf tijdens sluitingstijd een rondgang door De Koog en consta teerde dat er op die momenten wei nig politie was bij de taxistandplaats. Volgens hem zou daar ook betere begeleiding moeten komen. 'Als mensen daar staan te wachten en ze zien twintig meter verderop al een groepje een taxi aanhouden en in stappen, dan gaan die mensen van zelf ook lopen.' Over de overweging van Taxi 312000 om De Koog in de zaterdagnacht niet meer aan te doen. maakt hij zich nog geen zorgen. 'We zijn nog met elkaar in overleg. Maar het is wel een noodkreet.' Voor de gemeente is het punt nog met aan de orde. Geweld De woordvoerder van de politie wijst erop dat de toename van geweld op Texel meevalt in vergelijking met an dere plaatsen in de politieregio Noord-Holland Noord. 'Texel doet lichtjes mee met de landelijke stij ging.' Het aantal mishandelingen van eenvoudige aard in de eerste helft van dit jaar steeg wel ten opzichte van 2001Toen werden in de eerste twee kwartalen 15 mensen mishan deld, dit jaar waren dat in dezelfde periode 21 mensen. Wapens komen nauwelijks te pas aan mishandelin gen op het eiland Een deel van de problemen was ook te wijten aan groepen voetballers die vorige maand voor enkele toernooien tegelijk op het eiland waren. 'Daar zaten groepen bij die duidelijk op trammelant uit waren', laat een woordvoerder van de gemeente we ten. Afgelopen weekend verliep redelijk rustig voor zijn chauffeurs, vertelt De Vries. 'Maar dat kwam misschien ook doordat in Den Burg het Country Fes tival werd gehouden.' Zijn overwe ging om De Koog te gaan passeren, is volgens hem geen dreigement, maar een puur zakelijke overweging. 'Ik heb er ook geen zin in om mijn auto's binnen te laten staan en tegen mijn chauffeurs te zeggen dat zij thuis moeten blijven, maar het houdt op als de schade voor de baten gaat.' In het gebouw van The White Eagle aan het Schilderen geeft Betty Nijenhuis uit Den Haag van 8 tot en met 12 juli een cursus mandala teke nen. De cursus bestaat uit vier lessen van één dagdeel en één les van twee dagdelen (woensdag). Deze dag VERVOLG VAN PAGINA 1 houden. Wat nu in Den Hoorn ge beurt, zouden meer agrariërs kunnen doen, waardoor op allerlei plaatsen op Texel nieuwe agrarische gebou wen zouden kunnen verrijzen en het landschap steeds meer dichtslibt. Toch hebben we aan dit geval moe ten meewerken, omdat het zonne klaar is dat het afgesplitste bedrijf ruimschoots voldoet aan de eisen om voor een bouwblok in aanmerking te komen, hoewel er extra streng naar is gekeken We staan nu voor de vraag of we de regels van het be stemmingsplan kunnen veranderen zodat we dergelijke aanvragen in de toekomst kunnen weigeren. Daar zit ten ongetwijfeld veel haken en ogen aan en daarom zullen we het plano logisch adviesbureau Van Montfoort Reddingsboten De Zalm en de Jacoba Elisabeth zijn zondagmiddag rond half zes uitgevaren om een vast gelopen catamaran te helpen Het schip, een Hobie 16. was bij opko mend water aan de grond gelopen bij de Vlakte van Kerken. Omdat de twee mannen aan boord onbekend waren met de omgeving en met meer wis ten in welke richting ze moesten zeil den, alarmeerden ze de KNRM. De catamaran, die op weg was naar Callantsoog. wist uiteindelijk op eigen kracht los te komen. wordt besteed aan het tekenen van een geboortemandala aan de hand van de geboortedatum. De lessen zijn ook afzonderlijk te volgen; deelname kost €20.- per dagdeel. Opgave en inlichtingen: The White Eagle, tel. 314458. of Betty Nijenhuis, tel. 070- 3678739, e-mail: nijenhuis@zon- net.nl. vragen hoe we dit moeten aanpak ken'. Geen splitsing Afra Liefting zelf wijst er met nadruk op dat zij en haar man Arie nooit sa men een bedrijf hebben gehad. 'Er is dus geen sprake van bedrijfssplitsing, zoals in de stukken van b en w staat. Ik ben in 1997 gewoon voor mezelf begonnen nadat ik al eerder een tweejarige opleiding voor de bollen teelt had gevolgd. Tot vorig jaar had ik naast mijn werk in de bollen ook een part-time baan in het postkan toor, maar dat werd de druk. Ik ben nu full-time bollenkweker. Het is echt met alleen maar een administratieve aangelegenheid. Los daarvan heb ik dat gebouw gewoon nodig, alleen al voor de warmtebehandeling. Nu staan de bollen straks noodgedwon gen buiten en dat is slecht voor de kwaliteit'. TFYFÏ QC f- DINSDAG 25 JUNI 20C2 Voor adressen; zie www.welkoop.nl ophangen, hebben we Jaap maar om een boodschap naar Den Burg ge stuurd', vertelde de schaterlachende Dirk Schagen, één van de bouwers die in het complot zaten. Skilsloot Van heel andere aard waren de bezig heden van Wim Boom, de Oude schilder die ervoor moet zorgen dat het waterpeil in de Skilsloot vrijdag middag hoog genoeg is, wanneer daar een historisch spel wordt ge speeld waarin vaten water per boot worden afgevoerd. Om dat doel te bereiken, heeft Boom uitvoerig con tact gehad meLhet waterschap en heeft hij zich onder meer hard ge maakt voor het maaien van het riet in de sloot. Toch mag hij zich enige zor gen maken, want op dit moment staat er maar een bescheiden laagje water op de bodem. Vrijdagmiddag zette hij zich aan de pomp in de Wezenputten, die onlangs is gemaakt en gemonteerd door Hans Zuidema Deze handige Texelaar maakte daar naast een fraaie houten goot, die net als in vroeger tijden het opgepompte water van de putten transporteert naar de bootjes in de Skilsloot. Boom hoeft er met op te rekenen dat de putten voldoende water bevatten om het peil in de sloot op hoogte te bren gen. maar alle beetjes helpen en van daar dat hij op symbolische wijze de pomp in gebruik nam Het is trou wens niet de bedoeling dat dorstige fietsers en wandelaars het apparaat gebruiken om het water te drinken. Want het eens zo heldere vocht - waaraan de opvarenden van de VOC- schepen zich dankzij het ijzergehalte tot aan Kaap de Goede Hoop konden laven - zou wel eens voor een flinke buikloop kunnen zorgen Kerkdienst In het Zeemanskerkje droeg 'de Weleerwaarde Vrouwe C.S. (Caroline) der Nederlanden' zondag een dienst De taxichauffeurs pleitten ervoor dat op de hoek Dorpsstraat/Nikadel meer politie komt om de problemen te on dervangen. Tijdens het overleg pleit ten ze er ook voor dat politie en ook dorpswachten meer gaan surveilleren bij de taxistandplaats Mosk; 'Je moet midden in zo'n groep staan. Er zijn genoeg gezellige men sen met wie je een praatje kan ma ken en je houdt ondertussen de rest in de gaten, zodat je snel kan ingrij pen als er een opstootje ontstaat.' Botax heeft dit jaar ook al ervaringen opgedaan met vernielingen. 'Er werd bijvoorbeeld tegen een auto getrapt. Het moet met veel gekker worden, want dan gaan we ook overwegen met meer in De Koog te rijden. Dan ga ik liever in Den Burg mensen op pikken.' Een nieuwe bus die Mosk recent aanschafte, wordt uit voorzorg met 's nachts in De Koog ingezet. Zowel De Vries als Mosk benadrukt dat het een kleine groep is die het bederft voor de grote groep stappers waar de chauffeurs geen problemen mee hebben. Vervoer Een woordvoerder van de gemeente meldt dat de bus van de Metro inmid dels al op zaterdagavonden wordt ingezet om meer mensen af te kun nen voeren uit De Koog. In het hoog seizoen gaan ook extra bussen van Connexxion rijden Volgens een woordvoerder van de politie is het met alleen de bemanning van het Texelse korps moeilijk om extra op te letten bij het instappen bij de taxi's. 'Het zou mooi zijn als we langs diverse kanten van de weg politie zouden kunnen laten staan, maar dat is niet zo. Taxichauffeurs kunnen het beste ook gewoon door rijden naar de taxistandplaats. Het is bovendien niet alleen een taak van de politie om daarop te letten. Het is een gezamenlijke verantwoordelijk van de betrokken organisaties. De politie is één van de spelers in het veld.' Vol gende week wordt de politie op het eiland weer aangevuld met verster king van de overkant. Van 12 juli tot 31 augustus is de versterking op volle kracht In de weekenden is er dan ook bereden politie (te paard) in De Koog. Mosk vindt het jammer dat bij de taxistandplaats nog geen verbe teringen zijn doorgevoerd. Daar zou meer verlichting komen, de bocht zou ruimer worden en er moesten nieuwe vandalisme-bestendige abri's ko men. De steeg tussen de taxistand plaats en de Dorpsstraat heeft inmid dels wel meer verlichting gekregen. Uit het overleg tussen de diverse or ganisaties kwam ook een experiment naar voren om cafés een half uurtje Vooral in deze tijd van het jaar schuimen meeuwen het hele ei land af op zoek naar voedsel. Waarschijnlijk heeft dat te ma ken met hun hongerige jongen die ze aan de kost moeten hou den. De meeuwen vinden maar al te vaak een gedekte tafel in de buurt van gemeentelijke en par ticuliere huisvuilcontainers. Vaak zijn die vol, zodat mensen hun zakken vuil er maar naast zetten. Binnen enkele minuten strijken dan tientallen zilver-, storm- en kapmeeuwen neer, scheuren de zakken open en ver slinden wat van hun gading is. Wat overblijft is een massa rot zooi die door de wind in de wijde omgeving wordt verspreid. Een mooi aandachtspunt in de strijd tegen het zwerfvuil op Texel. (Foto Hairy do Graaf) De 'orde van dienst', die in de vorm van een eenvoudig boekje werd uit gereikt, gaf uitleg over de gang van zaken tijdens een dienst in de VOC- tijd. De dienst was vooral sober Er werd weinig gezongen, een orgel was er nog niet in Oudeschild en de na druk lag sterk op de preek, die maar liefst vijf kwartier in beslag nam. Om ervoor te zorgen dat de predikant er niet nóg meer tijd aan besteedde, stelde hij in het begin een zandloper in werking. Wanneer deze was door lopen, moest hij klaar zijn. Ook Der Dominee Der Nederlanden droeg in het Zeemanskerkje een VOC-dienst op. (Foto Bed Koning) bewoners van Oudeschild hou- iwel van een feestje. Donderdag ■ril de 400ste verjaardag van het pofficieel geopend met klokgelui rompetgeschal, waarna een knal- j driedaags festijn losbarst. Ook e dagen die er aan voorafgaan is de nodige reuring in het vissers- p. Hier en daar wordt nog driftig immerd aan het 'decor' en jnsdagavond spelen de dorpelin- i op de haven 'een spectaculair enspel' met de veelverhullende m 'Ut Föóraffie'. Maar zelfs afge- ;n weekend wierp het feest z'n aduw al vooruit. Op het bedrijven- ein namen de bewoners een au- ntieke zeventiende-eeuwse enkroeg in gebruik, waar vroeger lagere bemanning van de VOC- schepen met veel drank werd geron- ronseld. Het gevaarte, gemaakt van houten palen en tentdoeken, werd door hen zelf gebouwd. Hun archi tectonische kennis baseerden ze op een fragment van een penschilderij uit 1661 van maritiem schilder W. van de Velde de Oude. De 'bouw tekening' werd voor hen opgedoken door buurgenoot Ineke Vonk, die zich heeft gespecialiseerd in de geschie denis van de walvisvaart. Uiteraard maakten de bouwers ook van de opening een gezellig feest. Nel Eelman kreeg de eer om het naam bord te onthullen Zij was uitgekozen omdat ze als wethouder van ruimte lijke ordening toestemming had moe ten geven voor de bouw van de kroeg. De aanvraag had de nodige commotie gegeven binnen het col lege, vertelde Eelman, maar ten slotte was ook burgemeester Geldorp - verantwoordelijk voor de openbare orde - gezwicht, op voorwaarde dat er geen drank zou worden geschon ken. Dat de kroeg inderdaad alleen maar als museumstuk zal dienen, leek ook Eelman niet waarschijnlijk, maar ze verzocht de uitbaters het dan in ieder geval maar 'een beetje onder mekaar' te houden. Het naambord dat Eelman onthulde, met daarop de tekst 'Ronselkroeg de Grijze Kreeft', zorgde voor hilariteit, aangezien de vernoemde Jaap Kreeft - die de coör dinatie bij de bouw had gevoerd - in de veronderstelling had geleefd dat er een andere naam was gekozen. 'Toen we vanmiddag het bord zouden Wim Boom beproefde de pomp in de Wezenputten. op die ook al vooruitwees naar de verjaardag van het dorp Ze ging in haar preek in op de zware omstan digheden in de tijd van de VOC, de rol van de kerk van Oudeschild en de vraag of we 400 jaar VOC wel mogen vieren, gezien de ellende die dit handelsbedrijf ook heeft veroorzaakt. De psalmen en gezangen die met begeleiding van het orgelspel van Dyo Wassink ten gehore werden ge bracht, waren speciaal uitgezocht op de rol van de zee en de scheepvaart. Nederlanden maakte zondag gebruik wone' zondag - duurde de preek ove- van een zandloper. Tot opluchting van ngens met zo lang als vroeger, haar vele toehoorders - er waren er zeker viermaal zo veel als op een 'ge- Het is geen pretje om daarvoor tel kens om half vier 's nachts op het politiebureau te zitten.' De taxichauf feur werd geslagen, nadat hij in het verweer was gekomen tegen mensen die zijn taxi beschadigden. Dat ge beurde in de nacht van zaterdag 18 op zondag 19 mei. Eind vorige maand stuurde De Vries een brief aan de gemeente waarin hij zijn zorgen uitte over de agressie in De Koog. Hij vroeg om maatregelen om het geweld en de agressie de kop in te drukken. Begin deze maand za ten de taxi-ondernemers, busvervoerders Hans de Ridder van discotheek De Metro en Ed Stiekema van discotheek Question Plaza, de gemeente en de politie met elkaar om tafel om te praten over de problemen. Volgens De Vries voelen chauffeurs zich sinds de mishandeling van hun collega met meer veilig tussen pu bliek dat bij de taxistandplaats op taxi's wacht. Hij kan er begrip voor opbrengen dat chauffeurs ook op andere plaatsen dan de taxistand plaats mensen oppikken om zo de drukte op de Nikadel te vermijden. Collega Dennis Mosk, mede-eige- naar van Taxi Botax, laat mensen ook eerder instappen. 'Ze springen soms voor de wielen om de auto's te laten stoppen. Dan heb je weinig keus.' Dat laatste gebeurt onder meer op de hoek van de Nikadel met de Dorps straat. Vooral Texelaars die weten dat de taxi's via de Pontweg komen aan rijden, maken daar gebruik van. HOUTSTOK PARASOL Diameter 300 cm, stokdiameter 48 mm, 8 baleinen, met volant Kleur ecru

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5