Discussie over slaapplaatsen irordt uitgesteld mt» (rim wil nieuwe ecologische duurzame wegen inslaan Fóóraffie begint met 'havendippie' I »aad heeft meer tijd nodig 1 EXELSE 5 COURANT Boeten Economiewoning krijgt bewoners Politici trekken boetekleed aan hrdTeèh TRYI nrrr\ DE KOOG BESTELTIJ Zomerperikelen? Alleenstaande in eengezinswoning Recordaantal lepelaars broedt entonige hagen moeten gevarieerder worden VRIJDAG 28 JUNI 2002 men we eens dualistisch doen, ten we weer wachten op een i van de gemeente en de toe- nming van het college om te n nadenken.' Met enig theater teerde Arthur Oosterbaan enLinks) de andere leden van aadscommissie Grondgebied un tent te lokken. Zijn collega's sten echter nog niet over de rstellen van de PvdA voor het ilaatsen van toeristische slaap- itsen te discussiëren. Ze htten liever op de ambtelijke i, die op z'n vroegst komend iar gereed zal zijn. tafel lag een 'concept beleids- ne' van de PvdA, opgesteld om ommotie rond de achtergebleven pplaatsen van Panorama in de ernst te voorkomen. Daarin stelt de partij onder meer dat slaapplaat sen met mogen worden verplaatst, tenzij daarmee een algemeen maat schappelijk belang wordt gediend, en dat bij verplaatsing van slaapplaatsen geen nieuw bedrijf mag ontstaan door opsplitsing van de slaapplaat sen. Vooraf leek het een voorstel waar de meeste partijen wel akkoord mee konden gaan, maar dat pakte anders uit. WD, CDA. Texels Belang en D66 vonden het nuttiger te wachten op het recreatiebeleidsplan, dat door het ambtelijk apparaat wordt geschre ven. 'Voor hetzelfde geld komen straks ook andere partijen nog met een nota. Wij bereiden er in ieder geval wél een voor. En dan moeten we er toch wéér over praten', zei Joop Groeskamp namens Texels Belang. Hij vertelde bovendien eerst VERVOLG VAN PAGINA 1 rgesteld het totale aantal boeten èxel met te laten stijgen boven de De precedentwerking blijft zo erkt. Zowel voor verplaatsing van laande boeten als voor de bouw nieuwe geldt dat ze op minstens meter afstand van bestaande omving komen, omdat het type- is voor een Texelse schapen- l dat ze in de ruimte staan, ver van laande boerderijen. Logischerwijs in ze dan ook niet worden toege in binnen een agrarisch bouwblok je boeten mogen geen andere een agrarische of opslagfunctie len. Ook zullen oorspronkelijke materialen moeten worden toe- asten het zou helemaal mooi zijn nieuwe boeten komen op itsen waar er vroeger ook een gestaan, tenzij die omgeving ddels zodanig is veranderd dat afstandelijk niet meer past. Het f de bedoeling nieuwgebouwde a^nboeten te subsidiëren, tofege zal de ideeën voor het ras beleid voorleggen aan de litng Dorpsherstel en andere ukken of deskundige ipenngen.Vervolgens zal de rege- op papier worden gezet. Aan de d daarvan kunnen aanvragen [den beoordeeld. Uiteindelijk zal schapenboetenbeleid in het be- mmngsplan worden verwerkt. De eerste zogeheten economie woning van de Stichting Wonen Texel (SWT) is in gebruik genomen. Carla Kersten, het nieuwe hoofd van de educatieve dienst van EcoMare, kreeg gisteren de sleu tels van haar nieuwe huis aan de Noordwester in Den Burg. De economiewoning is een experi ment waar de SWT en de gemeente een paar maanden geleden mee startten. Bedrijven die 6800 euro be talen, krijgen als tegenprestatie de garantie dat er binnen drie maanden een woning beschikbaar is. Het be drijf kan daarin een nieuwe medewer ker van de overkant laten wonen. Op die manier willen gemeente en SWT voorkomen dat de schaarste aan woonruimte het aantrekken van per soneel in de weg staat. De wachttijd bij de SWT voor een woning is onge veer drie jaar. De woningstichting houdt een aantal woningen achter de hand voor het experiment. Dat aantal moet gestaag groeien er nieuwe woningen worden gebouwd of aangekocht. De economiewoning is een Texelse uit vinding. De landelijke Stuurgroep Ex perimenten Volkshuisvesting keurde het systeem goed. Carla Kersten toonde zich gisteren tevreden met haar nieuwe woning. de logiesverstrekkers onder de eigen achterban te willen raadplegen. Ook wethouder Nel Eelman vond het zinnig de discussie uit te stellen, aan gezien de raad in juli eerst de zoge heten Structuurvisie 2020 nog vast stelt. Daarin zet de gemeente het beleid op een breed gebied uit voor de lange termijn. 'Het recreatie- beleidsplan vloeit voort uit de Structuurvisie en één hoofdstuk daar van gaat over slaapplaatsen. De slaapplaatsen vormen dus maar een onderdeel van een complexe mate rie', aldus Eelman. Maria van der Spek (WD) drong er bij de wethou der op aan alvast met de ruwe versie te komen, die al klaar zou zijn, maar Eelman vond dat met raadzaam. Arthur Oosterbaan was de enige die wél over het voorstel van de PvdA wilde praten. Hij wees op het kort geleden officieel ingevoerde dua lisme, waarin de raad en het college zelfstandiger van elkaar moeten ope reren. Het liever wachten op voorstel len van het college, vond hij niet ge tuigen van een erg dualistische houding van de raad. Toen Ooster baan zijn collega's probeerde te over tuigen en de anderen Oosterbaan op andere gedachten probeerden te brengen - beide lukte niet -, ontstond een langdurige discussie over het juiste moment van een andere dis cussie, die met iedereen zal hebben geïnteresseerd. 'Die slechte smaak waarover u het heeft, ik hoop dat u die heeft over uw eigen handelswijze. Want wij als col lege hebben niets gedaan wat het daglicht met kan verdragen.' Wethou der Nel Eelman voelde er aanvanke lijk mets voor om het boetekleed aan te doen dat de raadsleden haar dinsdagavond voorhielden en dat ze zelf ook al hadden aangetrokken. Rond de transactie tussen de ge meente en de Nederlandse Jeugd Herberg Centrale is een hoop mis gegaan en als we daar met z'n allen lering uit trekken, dan heeft alle com motie toch nog zin gehad, was de tendens van de betogen. Eelman vond echter dat het college weinig viel te verwijten. Alle benodigde infor matie was steeds beschikbaar ge weest in de zogeheten raadsmap, die voor raadsleden ter inzage op het gemeentehuis ligt, zo was haar be toog. Jan Koolhof (CDA) meende dat de raad 'op hoofdpunten moet bestu ren' en Eric Hercules (PvdA) bekende dat hij 'niet altijd zin heeft om de kleine lettertjes te lezen'. Maar daar kon Eelman zich met aan storen 'Soms is het nodig om méér dan op pervlakkig geïnformeerd te worden', en 'als beginnend raadslid bestu deerde ik iedere maand de raads map', riposteerde ze. Maar toen Koofhof de wethouder eraan herin nerde dat de burgemeester had ge zegd 'dat we allemaal fouten hebben gemaakt' en Hercules zei dat het 'zo fijn zou zijn ook van u "sorry" te ho ren', hulde ook Eelman zich uiteinde lijk in het haar voorgehouden kleding stuk. 'Ik ben het met u allen eens dat zó'n proces om een raadsstuk te accorderen, met al deze commotie eromheen, niet nodig zou moeten zijn. Daar kan ik met tevreden mee zijn. De communicatie moet in de toekomst beter.' Alleenstaanden kunnen bij de Stichting Wonen Texel (SWT) met ingang van 1 juli ook inschrijven op eengezinswoningen. Tot nog toe kwamen alleen paren of gezinnen voor zo'n huis in aanmerking. Het is één van de wijzingen die de stichting na overleg met de ge meente heeft doorgevoerd. Jaar lijks wordt bekeken hoe de werk wijze bij de toewijzing kan worden verbeterd. Ten aanzien van de eengezins woningen gelden wel uitzonderingen. Zo kan een vijfkamerwoning bij voor rang worden toegewezen aan een gezin met drie of meer kinderen, mits deze woningzoekenden minstens één jaar staan ingeschreven. Een andere wijziging is dat de helft van de seniorenwoningen bij voor rang wordt toegewezen aan inschrijvers die een eengezinswoning van de SWT achterlaten. Jongeren tot en met 22 jaar krijgen geen huur subsidie meer als ze een woning hu ren met een kale huur die hoger is dan 307,49 euro. Voor woningen met een kale huur die hoger is dan 565,72 wordt helemaal geen huursubsidie meer verleend en voor alle woningen met een kale huurprijs van 356 euro of lager geldt een belastbaar inkomen dat niet hoger mag zijn dan 23.750 euro. De SWT is tevreden over de wijzigin gen. 'De doorstroming wordt op.deze manier bevorderd en er ontstaat meer keuze voor de woningzoekenden.' De nieuwe folder 'Een woning zoe ken' is af te halen bij de SWT. De wij zingen staan ook op de website www.wonentexel.nl. Nederland telt dit jaar een record aantal broedende lepelaars. Uit on derzoek van Natuurmonumenten blijkt dat er zo'n 1400 paren zijn. Het oude record, dat vier jaar oud was, stond op 1270. Ongeveer ne genhonderd paren broeden in het Waddengebied. Texel kent ruimt 200 broedende pa ren. 'Dat is ook meer dan anders. Meestal ligt het aantal rond de 180', zegt Erik Menkveld van Natuur monumenten. In De Geul zijn 120 tot 130 broedparen, De Muy kent er 20 en op De Schorren zijn er 72 geteld. Volgens Natuurmonumenten strijken de lepelaars neer irj het Wadden gebied vanwege de rust en het voed sel. De dieren voeden zich met stekelbaarsjes en garnalen. Menkveld: 'Op het vasteland worden ze ook vaak verstoord door vossen. Op de eilanden hebben ze daar geen last van.' Natuurmonumenten verklaart de fikse toename uit het hoge geboorte cijfer van dne jaar geleden. Toen ble ven veel lepelaars vanwege enorme droogte steken in Zuid-Spanje. De dieren die Nederland wel bereikten, kregen uitzonderlijk veel nakomelin gen. Die vertrokken na de geboorte naar Mauretamë en zijn nu voor het eerst geslachtsrijp teruggekeerd naar Nederland. Over het algemeen ver blijven jonge lepelaars de eerste drie jaar van hun leven in het Afrikaanse land. De hoge sterfte in het natuurgebied Banc d'Argauin in Mauretanië, waar veel lepelaars vertoeven, heeft ove rigens geen invloed op de hoeveel heid lepelaars die naar Nederland komen om te broeden. Menkveld: 'Die sterfte heeft plaats bij een onder soort van de lepelaar die Balsacl heet. Dat is een soort die in Banc d'Argauin overwintert en overzomert. Dat is niet onze lepelaar.' WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG antiecentrum De Krim heeft nnen laten ontwikkelen om de iiurlijke en landschappelijke arden van het terrein te verho- Studenten van Hogeschool rnstein in Velp (de voormalige leschool voor Bosbouw) en een Jente van Hogeschool Zeeland lerzochten op welke manier irzaamheid, ecologisch beheer aantrekkelijkheid op het onge- 115 hectare grote terrein kun- worden toegepast. ook voor de natuur een hogere prio riteit te geven in het wandelgebied in het bungalowpark, op een deel van het kampeerterrein en bij de uitkijk toren. Flora en fauna moeten meer aansluiten bij het duinlandschap. De vlindertuin moet meer aangepast worden op de vlinders die er daad werkelijk verblijven. Uit onderzoek bleek dat met alle vlinders die op het bijbehorende informatiebord zijn ver meld, zich in de tuin bevinden. Een nieuwe opzet moet er voor zorgen dat de wel aanwezige vlinders nog beter in de tuin kunnen vertoeven en voort planten. Een nieuwe verkennings route over het terrein moet nieuwe gasten beter wegwijs maken. Tijdens die rondwandelingen kunnen de be zoekers meteen op de hoogte wor den gebracht van de aandacht die De Krim aan het milieu schenkt. De cam ping zou in kleinere eenheden moe ten worden opgedeeld. De borden van die eenheden moeten verschil lende kleuren krijgen met dier afbeeldingen voor kinderen die met kunnen lezen. Duinrellen De Krim wil op haar terrein ook een deel van de watergangen aanpassen om zoetwater uit de duinen langer vast te houden. Dat sluit aan bij de doelstellingen van het Masterplan Water. Uit onderzoek van studente Maartje Duin van Hogeschool Zee land in Vlissingen blijkt dat in het cen trum een stuk sloot van 550 meter lengte in een duinrel kan worden ver anderd De waterloop moet daarvoor breder en ondieper worden gemaakt. Met dammetjes moet het water lan ger vastgehouden worden. Hetzelfde principe is ook te vinden in de duin beek die sinds vorig jaar door de Ploegelanden stroomt. Doordat het waterpeil in de duinrel met veertig centimeter kan steigen, ontstaat er ook meer tegendruk naar het kwel water uit duinen, betoogde Duin. Langs de duinrel heeft ze een amfibiepoel gepland, een buitens portvijver en bij de zogeheten blus- vijver zou een eilandje en een kinderspelplek kunnen komen De nieuwe duinrel ontspringt bij de blus- vijver. Een stuk waterloop langs het fietspad van de Krimweg kan volgens haar aan één kant over een lengte van 350 meter met een natuurvriendelijke oever worden heringericht. Over een breedte van vier meter kan een nieuwe glooiing met flauwe helling komen. De afrastering langs de sloot zou moeten verdwijnen, zodat men sen meer 'in contact komen' met het water. In het noorden van het bunga lowpark zou een stukje kale zande rige oever gecreëerd moeten worden om graafwespen een natuurlijke om geving te geven. Uitvoering De Krim moet nog bekijken hoe uit voering van de plannen het beste gefinancierd kan worden. 'Maar de wil is er', liet directeur Martin Warnaar gisteren weten. De Krim heeft de laat ste jaren veel aandacht besteed aan duurzaamheid en ecologie. Het cen trum is daarvoor onderscheiden met een Gouden Milieubarometer. De Krim heeft onder meer een omvang rijke milieustraat waar het afval ge scheiden wordt ingezameld en er is een grijswater-circuit (hergebruik van regenwater). Met enig teleurstelling haalde War naar een onderzoek aan waaruit bleek dat de begrippen duurzaamheid en ecologie bij slechts vijftien procent van de vakantiegan gers bekend zijn. 'De consument vindt het wel aardig, maar eigenlijk moet je hem er niet mee vermoeien. Bij duurzaamheid denken veel men sen nog dat duurzaam voor 'lang' staat en ecologisch staat voor goed koop.' Ondanks die resultaten wil De Krim zich volgens Warnaar verder duurzaam en ecologisch ontwikke len. 'We dragen hier geen geiten wollen sokken. We willen een bedrijf zijn van deze tijd en dat zich bewust is van zijn omgeving.' 'Het is niet koud, het was lekker', zegt Margot Schagen. Met de an dere meiden van team drie heeft ze zojuist klauterend en hangend aan een touw een 'tochtje' door de ha ven van Oudeschild gemaakt. Het touw, gespannen tussen een ponton en een kotter, is één van de zeven spelen die woensdagavond werden gespeeld bij 't Fóóraffie, het opwarmertje voor de viering van 400 jaar Oudeschild. Het werd een soort zeskamp op de kade langs de Zuider haven. Achttien teams uit Oudeschild deden mee. Team zes, bestaande uit drie mannen en drie vrouwen, scheidt zich bij het touwklimmen in twee ploegen. De mannen gaan voorde 'havendip'. De vrouwen varen met een rubberboot naar de andere kant van de Zuider haven, het alternatief voor het touw klimmen. Deelnemer Marcel Schoehuys gaat zo op in het spel dat hij zich meteen na Peter Jan Kuip aan het touw laat zakken om eveneens te gaan klaute ren. Een jurylid fluit hem terug. Pas als Kuip van het touw is, mag Schoehuys. Het maakt hem met uit, dan blijft hij wel even hangen tot het zover is. Coach Jan Jacob de Jong houdt zijn mannen nauwlettend in het oog Moedigt ze aan en denkt tactie ken uit. Ed Witte krijgt het advies om zich halverwege het touw in het wa ter te laten zakken. Dat bespaart een zware klim naar boven naar de kot ter en dan hebben ze toch dertig van de vijftig punten binnen. Uiteindelijk klimt Witte toch een stukje verder onder toeziend oog van de jury. Gerrit-Jan Betsema en Cor van Heer waarden houden vanuit een boot de klimmers in de gaten en varen ze te rug naar het ponton. Team zes blijkt te zijn samengesteld op het schoolplein, vertelt een nog nadruipende Peter Jan Kuip als hij terug is op het ponton. 'Dat hebben de vrouwen allemaal geregeld.' Hij frommelt wat aan zijn bril. Een van de pootjes heeft de strijd aan het touw niet helemaal doorstaan. Team zes is inmiddels weer opgedroogd en aan gekleed. Teamleidster Suzan Rikken- berg verzamelt de handdoeken en De leden van hel team uit de De Wittstraat laten bij het karaokespel hun muzikale talen ten horen. (FMBeaKmrW zorgt voor de kleding. Een ander opvallend spel is het hindernisparcours met onderdelen. De groepen moeten er door autoban den stappen, met eieren onder een zeil door kruipen, over een afstand eieren naar hun coach gooien die ze moet vangen. In een waterbak moe ten de teams met de hand palingen vangen om bonuspunten binnen te halen. Daarna volgt een stukje geza menlijk skilopen. De dames van het team van de roze T-shirts raken daar bij volledig verstnkt in onderlinge ver warring over de begrippen links en rechts Omroeper Martin Trap grijpt in en stelt zijn microfoon beschikbaar aan een van de dames om weer dui delijk de maat aan te geven, zodat ze toch verder kunnen lopen. Het hindernisparcours eindigt met een meters brede en een meter hoge waterzak waar diepvrieskippen uit gehaald moeten worden. Na elke zoektocht door de zak staat de kade een stukje verder blank. Tot de an dere spelen horen onder meer bier kratten stapelen, karaokezingen en een bal in een band over het water trekken. Het havenspel werd gewon nen door het team van Barbara Boom. Aan een touw door de haven klauteren was één van de onderdelen van 't Fóóraffie dat woensdagavond in Oudeschild werd gehouden. (Foto J&oen van Hattum)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5