heo Witte verlaat na achttien jaar uitleen Thuiszorg 'Raar gevoel dat ik week niet meer hoef volgende te werken' 'Je voelt het aan je vullingen' 7 Onder water gaten dichtlassen in haven •TEXELSE COURANT al en Plag winnen bij tennisvereniging Heri Hodie 1 Minicompetitie eugdtennissers SBB Internationale surfsuccessen voor Texelaars Ook twee eeuwen geleden probleem rond slaapplaatsen Vodafoon-antenne op Krim-gebouw VRIJDAG 28 JUNI 2002 ni) die tijdelijk een rolstoel, of een aangepast bed no- dden, kwamen de afgelopen hem terecht. Sinds 1984 heo Witte uit Den Burg be- van het uitleenmagazijn Thuiszorg aan de Schoon- ngel. Vandaag gaat de in zijn ijd zeer actieve Witte met len. lit zijn speciale hoezen die |e ieen kan doen als je in het gips gt Witte, terwijl hij een kort maakt door de Thuiszorg- in het gebouw aan de Schoon- igel. 'Dan kan je toch normaal in.' Hij wijst op een bak met krukken en haalt er een spe- ok uit. 'Hier zit een knijpertje armee je iets van de grond kan len zonder te hoeven bukken.' Ilator, allerhande spullen voor en andere zorgartikelen zijn ms aanwezig. Samen met Jan Witte een van de vertrouwde ten in de winkel. Deze week er voor het laatst. Vandaag na 18 jaar beheer en uitleen stoelen, krukken en bedden, nsioen. Witte: 'Het is wel een svoel dat ik vanaf volgende liet meer hoef te werken.' ist hij eigenlijk niet van zijn werkgever toen hij in dienst la twee |aar in de WW te heb- izeten, kon Witte bij toen nog iene Kruis Texel een baan krij- concièrge en beheerder van eenmagaziin. Een heel andere an zijn voorgaande werkzaam- Ik was eerst onderhouds- ir bij de Asfaltmolen van de laalder. Repareerde ik machi- ze kapot gingen. Daarvoor ik bij Schoorl op de plaats u de Albert Heijn zit. En ik ben LTS begonnen bij toenmalige jij Paagman op de plaats waar ■nping De Driehoek is. Daar :nwe landbouwmaterialen en jcties. Hans Bruming, die toen as van de werkplaats, had zelf jsteem bedacht voor diep- ploegen voor de bollenteelt, laren en risters lieten we van de int komen en de frames zetten we zelf in elkaar.' In 1980 stapte hij over van Daalder naar Rab. 'Totdat in 1982 de bouwcrisis zich aandiende.' Aan de Schoonoordsingel had Witte in het begin het beheer over zo'n tien rolstoelen en een aantal bedden. Daarnaast verrichtte hij concièrgewerk, onderhield het aan palende gebouw van de tandartsen en verzorgde de tuin. In de loop der jaren verlegden de werkzaamheden zich steeds meer naar de zorg en uit leen. Het aantal rolstoelen groeide naar vijftig en het aantal zogeheten hooglaagbedden (verstelbare bed den) groeide naar vijfentwintig. 'Ik kom amper nog aan de tuin toe. Vroe ger konden mensen na een operatie twee weken in een ziekenhuis blijven. Nu moeten ze thuis revalideren. Het aantal oudere mensen dat langer thuis blijft wonen is groter geworden en het aantal vakantiegasten dat zorg nodig heeft, is gegroeid.' Witte heeft diep respect voor het werk dat hij de medewerksters van de Thuiszorg ziet verrichten. 'Daar had ik geen weet van toen ik hier kwam. Maar als je ziet wat die allemaal te verstouwen krij gen. Dat is met niks.' Zelf maakte hij regelmatig mindere omstandigheden mee van andere Texelaars die hulp nodig hadden. Witte is regelmatig op pad om bedden te installeren of an dere zorgmaterialen af te leveren. 'Het is niet altijd prettig wat je ziet. Soms ook confronterend, omdat je hier veel mensen kent. Gelukkig is het consultatiebureau ook hier gevestigd. Dat biedt een mooi tegenwicht om dat je daar weer nieuw leven ziet en je kan er tijdens de koffie even bij kletsen met de collega's. Ik zie er ook regelmatig meiden die ik als coach bij de Texelse Boys nog in het dames elftal heb gehad. Dan zie je ze nu met baby's.' Kantine Naast zijn werk is Witte behoorlijk actief in het verenigingsleven. Zijn bijnaam 'Theo Kantine' dankt hij aan zijn jarenlange inzet voor de kantine vande Texelse Boys. Met die bijnaam kon hij ook meteen onderscheiden worden van twee andere Theo Wittes. Twaalfeneenhalf jaar lang Theo Witte: 'Het is niet altijd prettig wat je ziet. Soms ook confronterend, omdat je hier veel mensen kent. draaide Witte samen met zijn vrouw Corrie de kantine van de voetbal vereniging. 'We begonnen in de kleine kantine op het voormalige veld aan de Westerweg, waar nu de zweefvliegclub oefent. Na de verhui zing zijn we meegegaan naar het complex aan de Haffelderweg. Daar waren we vaak open omdat ook de atletiek, het wielrennen, honkbal en rugby gebruik moesten kunnen ma ken van de kantine. We hadden toen opgroeiende kinderen die het ook wel leuk vonden om mee te helpen en soms een pilsje te tappen.' Witte was vanaf zijn zeventiende veertig jaar lang lid van de voetbalvereniging. Voetballen deed hij vooral recreatief. 'Ik ben een paar keer ingevallen in het eerste, maar meestal speelde ik in het tweede of derde.' Na de fusie met SV Texel bleef hij bij het recreantenteam van Texelse Boys spelen. Als coach van het dameselftal maakte hij een promotie mee naar de hoofdklasse van de afdeling Noord-Holland. De dames troffen daarin tegenstanders met speelsters van het Nederlands dameselftal. 'Soms verloren we par tijen met 10-0, maar soms wisten het ook tot 1 -0 beperkt te houden als we er weer goed gemotiveerd tegenaan gingen.' Klaverjassen, tennissen, wandelen, zingen bij het Oudeschilder Vissers koor en het programma Sport Lokaal van Radio Texel presenteren zijn an dere bezigheden. Met tennissen be gon hij vijf jaar geleden, klaverjassen doet Witte al ruim vijfentwintig jaar. Sinds tien jaar is hij ook voorzitter van Klaverjasclub Den Burg. Het club kampioenschap heeft hij nog niet te pakken gekregen, met zijn broer Jaap werd hij wel twee keer kampioen van Texel. Met zijn broer, die afgelopen winter overleed, vormde Witte jaren lang een vast team. 'Ik heb dit sei zoen afgemaakt met Rosa Harbers. Voor komend seizoen ben ik nog op zoek naar een klaverjasmaatje.' Radio Texel kan al een jaar of tien op zijn stem rekenen. Regelmatig zit Witte op zondagmiddag tussen 16.00 en 18.00 uur achter de microfoon om met sporters over hun prestaties te want daar worden ook goede pres taties geleverd.' Bij het Sportgala van afgelopen winter werden Witte en medepresentatoren Willem van Leersum en Gerrit Verhoeven in het zonnetje gezet voor hun inzet voor Sport Lokaal. Wandelen doet Witte onder meer bij de Ronde om Texel die vorig week einde werd gehouden. De afgelopen twintig jaar liep hij tien keer mee. Daarbij liep hij overigens deels op 'eigen werk' Witte: 'Toen ik nog als onderhoudsmonteur bij Daalder werkte, was ik ook betrokken bij de verhoging van de dijk tussen Oude- schild en De Cocksdorp. Ik repa reerde de machines als die kapot gin gen. maar 's avonds walste ik ook wel eens een stukje asfalt af als de asfalt- ploeg al naar huis was. Die ploeg kwam van de overkant. Het asfalt kon pas worden afgewalst als het afge koeld was.' Bij het Oudeschilder Visserskoor is hij sinds vier jaar vast koorlid 'Het is een gezellige ploeg waarmee we op zaterdagmiddagen repeteren. Ik ben er al zo'n dertien jaar bij betrokken. Corrie is accordeomste bij het koor.' Als verzorgende is zijn vrouw ook bij de Thuiszorg betrokken. Binnenkort gaat ook zij met pensioen. Witte: 'Ik had twee jaar geleden al met pen sioen kunnen gaan, maar dan had ik twee jaar lang op haar moeten wach- collega's van wie een groot deel part time werkt. Het is moeilijk om die al lemaal te kennen.' Met collega's streeft Witte er al ge ruime tijd naar dat Thuiszorg een apart telefonisch spreekuur voor Texelaars instelt. Mensen die de Thuiszorg bellen, komen terecht op een centraal punt in Den Helder. 'Vooral voor oudere mensen is dat moeilijk uit te leggen. De meeste waren gewend dat ze iemand aan de lijn kregen die meteen wist waarvoor ze belden. Nu moeten ze dat telkens uitleggen.' Thuis wilde Witte ook nog wel eens telefoontjes krijgen van mensen die iets nodig hadden. 'Meestal was dat geen probleem. Als een vrouw op zaterdagochtend belt om te zeggen dat een wiel van haar rollator kapot is. doe je er wat aan. Anders kan ze het hele weekend niets meer.' Zijn werk wordt overgenomen door Kees Schuijl die de afgelopen weken al ingewerkt werd. Zorgen over de invulling van zijn vrije tijd maakt Witte zich niet met zijn bezigheden. 'We hebben nu ook wat meer tijd om te wandelen en te fiet sen en voor de kinderen en de klein kinderen. En we gaan ook weer met vakantie. Dit jaar is Corsica aan de beurt. Een eiland, ja. Als we naar Griekenland gingen, gingen we ook vaak naar eilanden.' Bij tennisvereniging Deuce heeft praten. Hij betreurt het dat de wissel werking tussen sommige sportclubs en het radioprogramma soms matig is. 'Met bijvoorbeeld voetbal, volley bal of basketbal is het geen pro bleem. Maar we hebben bijvoorbeeld ook goede zwemmers en atleten waar we weinig van horen. Dan spreek je iets af met een club om daar verslag van te doen en na één, twee keer is het weer op. Dat is jammer, ten. Ik heb daarom vier jaar lang halve dagen gewerkt, zodat het wat dich ter bij elkaar zou liggen.' In de tijd dat hij aan de Schoonoord singel werkte, maakte Witte diverse veranderingen in de organisatie mee 'Het was Groene Kruis Texel, daarna werd het Kruisvereniging Den Helder, Kruisvereniging Kop van Noord-Hol land en nu is het Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Ik heb nu zo'n 150 Witte inmiddels een 'oude liefde' opgepakt. Hij houdt zich er bezig met de kantine. Een van de taken is het regelen van mensen die tijdens het komend Texeltoernooi achter de bar staan. Lachend: 'Ik ben er lid van de kantinecommissie. Maar zoals bij veel verenigingen is er een tekort aan vrijwilligers dus ik ben ook het enige lid van de kantinecommissie.' Jeroen van Hattum (interna (rechts) maakte in de finale van het herenenkelspel geen enkele kans te- foen Plag, die daardoor clubkampioen van Heri Hodie werd. n Plag en Ingrid Saai hebben lubkampioenschappen van lodie gewonnen, die afgelo- ieek werden gehouden op de bij het Eierlandsche Huis. Ie dubbeltitels stonden bij de sdorper tennisvereniging op pel. todie maakt momenteel een e bloeiperiode door. Zowel on- leugd als onder de meer re eve spelers (klasse 8) heeft de tennisvereniging een grote aantrek kingskracht, waardoor het ledental de laatste tijd met zo'n vijfentwintig procent is toegenomen. Zoals ver wacht was de deelname aan de club kampioenschappen uitstekend. In totaal 61 spelers en speelsters bon den de strijd met elkaar aan op de diverse onderdelen. De gehele week waren de banen het toneel van wed strijden waarin sportiviteit hoogtij vierde, maar de spanning ook flink kon oplopen. Ook de tribune was steeds goed bezet. In het finale weekend konden de toeschouwers niet alleen genieten van diverse halve finales, maar uiteindelijk ook van tien beslissingspartijen. Dat was te dan ken aan een vlot lopend toernooi- programma, in elkaar gezet door Els Ooyevaar. In de damesklasse enkel A liet Ingrid Saai zien een rustiger en beheerster spel te hebben ontwikkeld. In de fi nale won ze overtuigend van Ditte Westdorp (6-2, 6-2. In de verliezers ronde won Coby van der Linde van Mieke van den Bent. De dames en kel B werd een overwinning voor Nelleke Saai, na een spannende partij tegen Colinda Versteegh (7-5, 6-3). De verliezersronde werd tot verba zing van de winnares zelf een prooi voor Marian Klaassen. Zij versloeg Petra Wuis, Jeroen Plag stak in het herenenkel met kop en schouders boven ieder een uit. In de finale stond hij Jitze Beintema geen enkele game toe (6- 0, 6-0), waarmee hij voor het derde achtereenvolgende jaar de titel bin nenhaalde. Beintema, die tijdens het toernooi fraai spel had laten zien, kwam in de finale niet goed in zijn spel. De verliezersronde werd ge wonnen door Christiaan Stolk. Wally van Beek werd tweede. De dubbels, zowel bij de heren als bij de dames, leverden de meest bezienswaardige partijen op. In plaats van een afvalsysteem werd hier in poules gespeeld. Miek van den Bent en Regien de Boer werden vrij gemakkelijk eerste in de klasse da mes A, maar tot het laatst bleef het onzeker welk dubbel de tweede plaats zou bemachtigen. Het lukte uiteindelijk Ditte Westdorp en Ria Zoetelief om Els Ooyevaar en Petra van der Wal naar de derde plaats te verwijzen. In de klasse B gingen Nelleke Saai en Dusanka de Jong met de overwinning aan de haal. Annemiek Boon en Olga Graaf leg den beslag op de tweede plaats. Bij de heren werd gestreden in twee poules. Na de kruisfinales stonden Leo en Dirk-Jan Saai tegenover Jitze Beintema en Marcel Jansen. De Saaien leken na een 6-0 overwinning in de eerste set moeiteloos op de eindzege af te stevenen. Maar Beintema en Jansen kregen in de tweede set toch vat op hun spel en kwamen zelfs op een 6-5 voorsprong. De setwinst bleef echter uit, waarna de Saaien in een zinderende tiebreak (8-6) de set en daarmee de wedstrijd en de titel wonnen De clubkampioenschappen voor de jeugd worden in augustus gehouden. Heri Hodie sluit het seizoen eind sep tember af met de kampioenschappen in het gemengd dubbel. '3n den Bent en Rian Westdorp van Heri Hodie staan klaar om een bal van tiandsters Tessa Betsema en Sandra Bremer van TC Oosterend te pareren. (Foto Joroan van Hattum) gen elkaar. De twee hielden hielden elkaar in evenwicht: 3-3. Doordat Oosterend één game meer had ge wonnen dan Heri Hodie, gingen Den nis Daalder, Saskia Kooger, Olaf van der Vis en Sarah van der Vis met de overwinning naar huis. In de C-groep nam de C1 van Heri Hodie het op tegen de C2 van Oosterend. De laat- sten, Vincent Beens, Stefan Bremer, Tessa Betsema en Sandra Bremer, wonnen na bijna twee uur spelen met 4-2. tie Texelse jeugd werd op de n van Heri Hodie in De sdorp voor het eerst een ;ompetitie jeugdtennis gehou- Jeugdleden van Heri Hodie, esterend en Deuce (Den Burg) 'f mee aan de competitie. A-groep speelden Deuce A3 i Oosterend A1 in de finale. ®A3 won die uiteindelijk met 4- ■Heam uit Den Burg bestond uit Malschaert, Mels Daalder, 'f Kooger en Marti|n Eelman. In 'Sroep speelden Oosterend B1 kn Hodie B1 in de eindronde te- Word vriend van een vluchteling Adriaan en Dorian van Rijssel- berghe hebben afgelopen week end tijdens de vierde en laatste wedstrijd om de North Sea Cup voor surfers opnieuw van zich doen spreken. De 18-jarige Adriaan won in het Franse Wimereux de wedstrijd bij de oudste jeugd en werd derde bij de volwassenen. In het eindklasse ment behaalde hij dezelfde klasse ringen. De 14-jarige Dorian werd bij de jongste jeugd derde. Omdat hij slechts twee van de viermaal had meegedaan, eindigde hij in het klassement een plaatsje lager. De broers Evert en Douwe Monsma deden het in dezelfde categorie als Adriaan van Rijsselberghe ook lang niet slecht. In de training tonen ze zich meestal gelijkwaardig aan hem, maar ze missen duidelijk nog het in zicht om zich in een wedstrijd met de allerbesten te kunnen meten. De ze nuwen spelen vaak ook nog een te grote rol. Toch surfte Evert In een veld van sterke Fransen, Engelsen, Neder landers, Belgen en Polen naar een negende plek. Douwe werd zes tiende. In het eindklassement waren ze zelfs nog iets beter, respectieve lijk achtste en elfde. Komend weekend doet het kwartet in Zeeland mee aan de eerste wedstrijd om het Nederlands kampioenschap. Daarna zal er voornamelijk hard wor den getraind. 'We laten bewust wat wedstrijden om de Euro Cup lopen. Jammer, maar het wordt te zwaar en te duur om alle wedstrijden in het buitenland af te lopen', vertelt bege leider Mark van Rijsselberghe. De eerstvolgende grote wedstrijd die na de nationale kampioenschappen voor de Texelaars op het programma staat, is het wereldkampioenschap in Schotland. 'Een echt zomernummer', noemt de redactie de Historische Vereniging blad 63. Eén van de verhalen gaat over 2300 buitenlandse soldaten, die in 1802 op Texel werden ingekwar tierd. Terwijl alle voorzieningen nu zijn gericht op de komst van grote aan tallen gasten, raakte het eiland twee eeuwen geleden behoorlijk ontwricht door de invasie. Er was schaarste in voedsel, kleding, terrein om hun ten ten op te zetten, ja bijna alles, waar door de gasten uiteindelijk bijna naakt over Texel rondliepen. In blad 63 wordt ook een kijkje genomen in een winkel in De Koog (ook anno 1802) en valt te lezen wat sommige Texelaars verstaan onder Algemeen Beschaafd Nederlands. Losse num mers zijn te koop bij de Texelse boek winkels en kosten 3,45 euro. Een blauwwitte slang loopt van de grote zuurstoffles in de wagen naar het water langs de kade. Aan de andere kant van de luchtslang be vindt zich, onder water, een duiker met lasapparatuur. Duik- en bergingsbedrijf De Onderwater specialist uit Den Helder verrichtte woensdag reparaties aan de dam- wanden van de haven van Oude- schild. Een grote partij luchtbellen kondigt de komst van de duiker aan Hij komt even omhoog om wat gereedschap te halen. Daarna zakt hij weer lang zaam onder water met de las apparatuur in zijn handen Een col lega op de kade houdt contact via een microfoontje en een koptelefoon. Rijkswaterstaat (RWS) liet woensdag gaten in de damwanden herstellen. Stukken plaatijzer van tachtig bij zes tien centimeter werden daarvoor on der water tegen de wanden gelast. 'Op die manier voorkomen we uit spoeling van zand en daarmee ver zakkingen van de kade', vertelt Stephan Kikkert van RWS. De werk zaamheden worden verricht bij het havenkantoor, de kade voor Hemel rijk en de werkhaven. De damwanden op die plaatsen dateren respectieve lijk uit 1974, 1968 en 1973. Er ont staan volgens Rijkswaterstaat gaten, omdat de wanden aan het eind van hun levensduur van ongeveer dertig jaar zijn. De gaten bevinden zich vooral op de hoekpunten van de damwanden, ver telt Eric van Leeuwen van De Onder waterspecialist. Met een draad laat hij de stukken plaatijzer op hun plaats zakken, waarna de duiker ze vast hecht. 'Omdat het onder water is, doen we dat met speciale elektrodes. De platen worden eerst op vier pun ten vast gehecht en daarna, als het nodig is, rondom dichtgelast.' De duiker wordt onder water voorzien van stroom uit een eigen lasaggregaat van het bedrijf. Met de lucht uit de flessen kan hij een paar uur achter elkaar onder water blijven. Van Leeuwen: 'In één fles zit tiendui zend liter lucht. Daar kan je vijf uur mee doen.' Of een duiker het met een werkend lasapparaat ook zo lang uit houdt, is de vraag. Van Leeuwen 'Dat zeewater geleidt als de pest. Hij staat continu onder stroom als hij bezig is. Hij heeft daarom ook een rubber pak aan en daaronder nog eens extra rub ber handschoenen. Als hij last, voelt hij het in de vullingen in zijn mond. Maar het hangt er ook vanaf hoe je het doet.' De collega met de koptelefoon be schikt over een kast waarmee de stroom onderbroken kan worden. 'We hebben een dubbele onderbre king om te voorkomen dat hij onder water een opdonder krijgt als hij een elektrode vervangt.' De duiker werkt met 150 ampere en 75 Volt. De werkzaamheden staan los van het 400-jarig jubileum van Oudeschild dat deze dagen deels rond de haven wordt gevierd. Kikkert wijst erop dat het gewoon bij het regulier onder houd hoort. Het is de bedoeling dat Rijkswaterstaat op termijn alle dam wanden vervangt, zodat de haven goed opgeknapt wordt overgedragen aan de gemeente. Wanneer ze wor den vervangen, staat nog niet vast. Volgens Kikkert gebeurt het waar schijnlijk niet meer dit jaar Op het dak van het conferentie centrum van vakantiecentrum De Krim mogen enkele vijf meter hoge antennemasten worden geplaatst in opdracht van Vodafone (Libertel). Aangezien het centrum al ongeveer acht meter hoog is, wordt de totale hoogte van de antennes dus onge veer dertien meter. B en w geven vrijstelling voor de plaatsing, omdat de masten passen in het gemeentelijk beleid dat erop is gericht antennes zoveel mogelijk te plaatsen op reeds bestaande objec ten. De antennes zouden ook verwe zen kunnen worden naar de hoge C2000-mast bij de vuurtoren, maar dat hoeft in dit geval dus niet. Het blijft echter een afwijking van het be stemmingsplan, zodat een artikel 19- procedure moet worden gevoerd met mogelijkheden om bezwaar te ma ken. Een duiker laste woensdag gaten dicht in de damwanden van de haven van Oudeschild. (Foto Jaroan van Hattum)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7