Ambtelijke notitie eidt tot commotie P L Zorgvuldig met zoet water omspringen' 5 O 1 I lesluit Ouwe Ulo uitgesteld tot na de zomervakantie ■TEXELSE COURANT 1 MENEER ZOON WRRROM RLWEER BESLOTEN?] Gebiedsplan at ik zeggen wou... Pentagon? Vals eurobiljet 100.000 euro Leader+ voor Waddengroep Vijf tenten voor seizoenwerkers Oh DRT HET SPPNNENP WORDT ÏÏRRR IK GELOOF DRT 2E RL BEGONNEN ZDNÜJ HRRL DIE HPND.ÜIT MDN BROEKZAK MEVROUW MRG HET LICHT RRN, RRRS KRN IK NIET NOTULEREN DRT DOE IK LRTER WEL (GOED20 RNNIEj SCHOOT ZIT ZO SCHIET RLT00S KOK! ONE IS ONE ,TW0 IS MORE, -GRDP EEN WETHOUDER, bUT CLOSE DE DOOR. Dualisme, maar wel achter gesloten deuren Maartje Duin studeerde af als aquatisch ecotechnoloog (j tslaagd 'Voorlichting over aanlijnen van hond nodig' VRIJDAG 5 JULI 2002 ebruikers van d'Ouwe Ulo wor- >n niet per 1 augustus op straat ■zet. Dat zegt de gemeente, die il betreurt dat er ongerustheid is itstaan door het 'uitlekken' van I !b ambtelijk (concept) advies aan en w, waarin deze datum werd ■noemd. Het college had overi- ■nsnog geen standpunt ingeno- en over deze notitie. B en w wil- ïna de zomervakantie in overleg et de Welzijnsstichting die het irpshuis in Den Burg beheert een ilossing voor de problemen zoe- n. Muziek en Dansschool kampt met mtetekort, dat een snelle oplossing iist Het dorpshuis is dringend een opknapbeurt toe en de finan- le situatie van de Welziinsstichting it te wensen over Allerminst een jskleurig beeld, zeker omdat de ineente ook zelf met een tekort Tipt en niet staat te popelen om ilgeld in het dorpshuis, de muziek- raol of de Welzijnsstichting te ste- Ander knelpunt is de Stichting ■a ilzijn Ouderen Texel (SWOT), een n tantie die een respectabel aantal liviteiten organiseert en het ge- iiw beheert en schoonhoudt, maar met zeer beperkte menskracht et doen. Henk Snijders en Rosa rbers, die op papier samen nog 'al :n twee volledige arbeidsplaatsen vullen, houden de boel alleen laiende doordat ze er vrije tijd in ken. Mogelijke oplossing wordt tien in een fusie tussen de ilzijnsstichting en de Welzi|ns- ihting, die over meer menskracht schikt. Maar de suggestie van ibtelijke zijde om de medewerkers de Welzijnsstichting hun werk luit het nieuwe St. Jan te laten en. zodat er in d'Ouwe Ulo ruimte lomt, wordt door Snijders van de id gewezen. 'Nu hebben we al te img ruimte. In het nieuwe kantoor jen we meer armslag, maar we nen niet zomaar de hele Welzijns- iiting erbij hebben. Zo ruim is het ook weer niet.' Mochten beide klingen fuseren, dan moet er ook lïitwoord komen op de vraag wie ëdmg krijgt. Al met al veel lijdelijkheden en vraagtekens. Niet acceptabel verhouding tussen de afdeling lijn van de gemeente en de Welzijnsstichting is met optimaal. De stichting voelt zich onder gewaardeerd en vindt dat de ge meente voorbijgaat aan de belangen van de medewerkers en gebruikers van d'Ouwe Ulo. Toen directeur Bart Heijnen in juni een ambtelijke notitie ontving, was zijn verontwaardiging groot. Er stond onder meer in dat een groot deel van de huidige gebruikers per 1 augustus de wacht zou moeten worden aangezegd, zodat er ruimte ontstaat voor de muziekschool, die ook geholpen zou zijn met het kan toor van de Welzijnsstichting zelf. Het maatschappelijk werk. het RIAGG, Triton, het jeugdwerk en bureau Jeugdzorg zouden volgens deze no titie in d'Ouwe Ulo kunnen blijven. De overige gebruikers zouden onderdak kunnen vinden in gebouwen van an dere clubs en verenigingen, zoals van de Sportschutters en het Kotex- gebouw. Volgens Heijnen gaat dit ad vies volledig voorbij aan de eigen autonomie en beleidsvrijheid van de Welzijnsstichting. Met name de ge volgen voor de gebruikers en de me dewerkers zijn volgens het bestuur niet acceptabel. 'Het is met fatsoen lijk om clubs en instanties die al ja renlang bij ons huren op stel en sprong te weigeren.' Eén van de ge bruikers heeft inmiddels de eer aan zichzelf gehouden. Klaverjasclub Den Burg. die kaart in de Voorspeelzaal, vertrekt met ingang van volgend sei zoen naar het gebouw van de Kotex. Een belangnjke reden voor de verhui zing is dat er in de zaal in d'Ouwe Ulo niet meer mag worden gerookt. De gemeente verklaarde overigens deze week dat de datum van 1 augustus van tafel is. Dorpshuis noodzaak Ruud Nooy, voorzitter van de Welzijnsstichting, geeft aan begrip te hebben voor de ruimteproblemen van de muziekschool, maar hecht ook waarde aan de dorpshuisfunctie van d'Ouwe Ulo. 'De situatie in Den Burg is natuurlijk niet te vergelijken met de buitendorpen, die allemaal een dorpshuis hebben, maar ook hier is behoefte aan een ruimte waar clubs of mensen voor bepaalde-za ken terechtkunnen- Dat hoeft met op de huidige schaal, maar Den Burg heeft het wel nodig.' Ook hij maakt zich grote zorgen over de financiële situatie van de Welzijns- VERVOLG VAN PAGINA 1 erende Sluizen in Edam was eren niemand aanwezig die een ere toelichting kon geven voor de nciering tot en met 2005. In het ierplan Water zelf wordt beschre- dat het Hoogheemraadschap tot iet 2015 ongeveer 7,9 miljoen uittrekt. Een groot deel van die en is bestemd voor de riolering. Commissie nog op te richten bestuurlijke ledscommissie Texel gaat de rtgang van het project bewaken, commissie komt te bestaan uit vertegenwoordiger van het col een gedeputeerde en de beide iraven van Hollands Kroon en aterende Sluizen. De bestuurlijke edscommissie wordt gesteund de commissies 'Duurzaam Masterplan Water voor Texel' Natuur Landschap en Recreatie'. Hierin zitten weer vertegenwoordi gers van alle betrokken belangeng roeperingen. De bestuurlijke Gebiedscommissie wordt op 2 sep tember geïnstalleerd op het raadhuis Bij de vaststelling van het gebeds programma loopt Texel voorop in de provincie. Gedeputeerde Staten keurden van de week ook het gebedsprogramma voor de kust zone tussen Vogelenzang en Bergen goed, maar het uitvoerings programma bleef daarbij nog achter wege. Dat komt na de zomer aan de beurt. Provincie, rijk en derden over wegen tot en met 2005 in totaal 21,7 miljoen euro te reserveren voor pro jecten langs de kust. Met eenderde van dat bedrag neemt Texel een be langrijke plaats in tussen die plannen. Een derde gebedsprogramma dat nog in studie is, behelst het gebied vanaf Bergen, Den Helder tot aan de IJselmeerkust. Daarover worden naar verwachting in het najaar besluiten genomen. Texelse Courant van 2 juli staat iwart op wit: Raad krijgt informa- chter gesloten deuren. De beslo- mlormatiebijeenkomsten zouden uitvloeisel zijn van de dualisering de politiek, waardoor college en Igescheiden zijn. De burgemees- ilijkt soms met het dilemma te e dat bepaalde informatie nog 1 naar buiten kan, maar dat de het wel hoort te weten. Ze is ral bezorgd dat de kans bestaat de media er bepaalde aspecten nderdelen uitlichten waardoor er lens haar een onvolledig beeld ontstaan. De informatie zal vooral over de gecombineerde Nerlenmgspost, een (ver)meuwd 'eentehuis en huisvesting van de tijnsinstellingen. Ze merkt zelfs op de bijeenkomsten een opiniërend ikter hebben, zodat de politiek een mening over bepaalde zaken "ormen. Eerst wil ik graag iets Sen over de media op Texel. Ik 'ek mi|n informatie over de ge- mte voor het overgrote deel uit de s|se Courant en ik heb nog nooit 'V maar het idee gehad dat men ■Jdewust stukjes 'vergeet', om de B* verkeerd voor te lichten. Ik zou B?en 'Zoekt u het eens wat dich- jNhuis.' Als het erom gaat dat de raadsleden zich een opinie kunnen vormen over bepaalde zaken, dan is het toch dom dat zij daar met nie mand over mogen praten. Er is ken nelijk maar één opinie mogelijk. En dan de raadsleden. Ik begrijp dat geen van deze waarschijnlijk vol grote idealen aangetreden volksvertegen woordigers ook maar eén tegenwer ping tegen het voorstel heeft ge maakt. Besloten zittingen mogen alleen niet te vaak plaatsvinden en ook niet aan het eind van een open bare vergadering. Valt het anders te veel op of zo? De heer Schaatsen- berg van de PvdA, nota bene een volkspartij bij uitstek, hamert zelfs op het grote belang van geheimhouding. Waar denkt hij dat hij zit? In het Pen tagon? College en raadsleden, wilt u nog eens goed over over deze beslissing nadenken? De meesten van u zitten er pas. Durf die openheid en open baarheid, waar u naar eigen zeggen zó aan hecht, eens echt aan. Ik voor spel u dat elke keer als u de deur achter u sluit, het schaamrood op uw kaken zal verschijnen Kees Dros, Waalderstraat, Den Burg. De vraag op de website van de Texelse Courant is of de bezoekers de besloten informatiebijeenkomsten tussen raad en college al dan met een goede ontwikkeling vinden stichting. Als gevolg van teruglo pende verhuuropbrengsten en daling van de baromzet is de stichting in de rode cijfers beland. Het jaar 2000 werd afgesloten met een tekort van €18.066,- Voorlopige cijfers over 2001 geven een klem positief resul taat aan van €2000,-, maar dit wordt grotendeels veroorzaakt door ont vangen ziektegelden en arbeids ongeschiktheidsuitkering. Ook voor 2002 is het nog niet gelukt een slui tende begroting te presenteren. Naast het beheer van d'Ouwe Ulo houdt de Welzijnsstichting zich bezig met jeugd- en jongerenwerk, dat plaatsvindt onder auspiciën van jeugdwerker Carla Schrama. De stichting levert verder inspanningen voor sociaal-culturele activiteiten, zoals de schouwburgreizen en con certen en evenementen. Verder doet de stichting aan dienstverlening. Ziekte in de organisatie is volgens Heijnen de reden dat nog geen Dub bele van Sion is uitgereikt, dat drugs preventie door informatieteams is uit gebleven, evenvals de uitbouw van het JIP en dat de Uitkrant niet is ver schenen.' De Welzijnsstichting mag dan een autonome organisatie zijn, de be narde financiële situatie en de nood zaak om d'Ouwe Ulo op te knappen, brengen de stichting in een kwets bare positie, waarbij aan grotere fi nanciële steun van de gemeente niet lijkt te ontkomen. Dat brengt het col lege op z'n minst in de positie dat er voorwaarden kunnen worden gesteld en dat er ten aanzien van het gebruik van het dorpshuis sturend kan wor den opgetreden. 'Losse' gebruikers van d'Ouwe Ulo wordt dan wel niet per 1 augustus de wacht aan gezegd, de kans dat ze er daarna lang kun nen blijven is klein. Een caissière van zwembad Calluna ontdekte maandagmiddag een vals biljet van €20,- in de geldla. Het be trof volgens de politie een goede fo tokopie. Bij controle onder ultraviolet licht bleek de afbeelding van het con tinent Europa op de achterkant van het biljet niet goed op te lichten. Te vens was op de voorkant de zilveren band nauwelijks zichtbaar. Het zwembad heeft aangifte bij de poli tie gedaan en het biljet ter beschik king gesteld voor onderzoek De Provincie Noord-Holland heeft ingestemd met de toekenning van een Europese subsidie van bijna 100.000 euro uit het Leader+ pro gramma voor het nieuwe project van de Waddengroep. Met dit geld probeert de vereniging agrariërs werven voor het produceren van streekproducten. Met een uitge breider en gevarieerder assorti ment kan in binnen- en buitenland een grotere omzet worden be haald. Het Europese subsidieprogramma Leader+ is dit voorjaar officieel van start gegaan in de Kop van Noord- Holland en op Texel. De Wadden groep is een ontmoetingsorganisatie die samenwerkt met zes andere Eu ropese regio's in het Waddenzee gebied die door hetzelfde pro gramma worden ondersteund. Doel van het programma is om het platte land in sociaal en economisch maat schappelijk opzicht vitaler te maken. Duurzaamheid staat hierbij voorop want het agrarisch gebied dient zijn natuur- en milieuwaarden te behou den. Een andere voorwaarde is dat een project dat voor subsidie in aanmer king wil komen, iets nieuws voor het gebied moet inhouden. De Wadden groep voldoet hieraan omdat zij het geld wil besteden aan product ontwikkeling. Verder wil de Wadden groep minimaal dertien nieuwe ar beidsplaatsen genereren en de om zet verdubbelen door 350 extra afzetpunten te realiseren, in zowel Nederland als Duitsland. De vereni ging hoopt dat als meer producten via een uitgebreider distributienet worden verspreid, meer consumen ten overtuigd raken van 'het eerlijke karakter van het Waddenproduct'. Het college heeft besloten te gedo gen dat op een bloembollenbedrijf Ward Terpstra (23) uit Den Burg is aan het Rijn/IJsselcollege in Arnhem, een afdeling van het CIOS, afgestu deerd als sport- en bewegingsleider. Hij studeerde af als bewegingsagoog en -instructeur buitensportactivi- teiten, sportieve recreatie en toe risme. W Kees Brouwer (20) uit Den Burg is aan het Nederlands Luchtvaart Col lege in Hoofddorp geslaagd voor het examen Vliegtuigonderhoudstechni- cus mechanisch Hij is werkzaam bij Skyline Aviation in Den Helder. 5ÖS6S.- De kersverse aquatisch ecotechnoloog Maartje Duin uit Den Burg beschikt over een brede kennis over verantwoord waterbeheer De 21-jarige Marijn Witte uit Den Burg slaagde bij het ROC voor de Middenkaderopleiding Werktuig bouwkunde en de Middenkader opleiding Petroleum, Gas en Onderhoudstechniek. Witte wil zich verder specialiseren in de off-shore. Miranda Veeger (20) uit De Koog slaagde aan het Nova College in Haarlem voor de diploma's Schoon heidsspecialiste, Pedicure en AOV (middenstandsdiploma). Afgelopen winter behaalde zij al de certificaten All-round gel nailstyling en Visagie. In september gaat zij de voortgezette opleiding voor schoonheidsspecia liste in Amsterdam volgen. Arianne van Noort (22) uit Den Burg is aan het Groenhorst College in Barneveld afgestudeerd in de richting aan de Schorrenweg in Het Noorden Diermanagement. Ze werkt nu bij de gedurende het seizoen vijf tenten Pet's Place in Den Burg. worden neergezet. De tenten, be stemd voor het onderbrengen van seizoenarbeiders, moeten uiterlijk 31 oktober weer weg zijn, conform de regeling voor kamperen bij de boer. Hedwich Terpstra uit De Cockscorp slaagde voor het diploma Kader- functionans meubel- en interieur bouwbedrijf (BBL). 'Maak een ontwerp en verras ons maar.' Met die opdracht zette be heerder André van der Vliet van Vakantiepark De Krim Maartje Duin, studente Aquatische Ecotechnologie, aan het werk. Het resulteerde in een ontwerp voor een duinrel, waarin het water in het park een natuurlijke loop krijgt, een duinmeer, een buitensport vijver en een amfibieënpoel. Vorige week presenteerde de Texelse het plan, dat ook haar afstudeer project vormde voor haar studie aan de Hogeschool Zeeland. In middels heeft ze het diploma op zak. De nu 24-jarige Texelse zocht na de middelbare school een milieustudie, het liefst gericht op water. En dan bij voorkeur de technische kant ervan. Ze koos voor de opleiding tot aquatisch ecotechnoloog. Dat is een veelzijdige ingenieur met een goed overzicht van de verschillende as pecten die bij modern en verant woord waterbeheer aan de orde zijn. Er is volop vraag naar deskundigheid over het beheer en ontwikkelen van oppervlaktewater, kusten, oevers en grondwatervoorraden Tijdens haar opleiding in Vlissingen leerde ze de afgelopen vier jaar veel over water, vooral over de technische en de biologische kant daarvan. Ze liep eind vorig jaar drie maanden stage bij de 'Anton De Kom Univer siteit van Suriname' in Paramaribo Ze deed er onderzoek naar de in vloed van goudmijnbouw op de vis stand. Dit onderzoek vond plaats in een kreek in het natuurpark Brownsberg, gelegen in het binnen land van Suriname. De goudmijn- bouw bleek een grote invloed te heb ben. 'Doordat het water troebel werd konden bepaalde vissen hun prooi met meer zien en verdwenen Er kwa men weer andere soorten voor terug. Ze ontdekte ook dat er in Suriname weinig in regels is vastgelegd. 'Een heel verschil met Nederland.' Duin inventariseerde ook de vegeta tie op natuurvriendelijke oevers op het land van St. Donatus bij Den Hoorn, die onderdeel zijn van het waterproject aldaar. Maartje Duin: 'Bijzondere soorten waren door aan leg van een natuurvriendelijke oever teruggekeerd.' Ze onderzocht er ook de kwaliteit van het water. Als afstudeerproject mocht ze een duinrel op vakantiepark De Krim ont werpen 'Ik heb gekeken waar in het park ruimte was voor waterpartijen en hoe de kwelwaterstromen liepen. Ook wilde ik weten hoeveel water er door het jaar heen aanwezig was. Daarvoor heb ik onder ander gege vens van peilbuizen bestudeerd.' Het resultaat is ingrijpend. Strakke watergangen in het park veranderen in meanderende duinrellen, waardoor het water z'n natuurlijke loop terug krijgt Fietsers kunnen straks volop genieten van de rijk begroeide oevers. De beken worden naast neer slag gevoed met kwelwater uit de duinen. Verder ontwierp ze een duin- meer, een buitensportvijver en een amfibieënpoel. Het mes snijdt aan (Foto Gerard Timmerman) twee kanten Er ontstaat meer ruimte om water te bufferen en kinderen, watersporters en dieren hebben er plezier van. Bovendien wordt water overlast in het park tot een minimum beperkt. Het plan van Maartje Duin sluit aan bij het Masterplan Water voor Texel, dat met name tot doel heeft de verzilting op Texel tegen te gaan. 'Texel moet het vooral van re genwater hebben en daarom moeten we zorgvuldig met het zoete water omspringen.' De presentatie die ze vorige week op De Krim hield viel in goede aarde. Aanwezigen reageerden enthousiast op het plan. Als medewerker van waterschap Hollands Kroon, de be heerder van het oppervlaktewater in de Kop van Noord-Holland, mag ze zelf de uitvoering van het project op De Krim begeleiden. Ze staat in nauw contact met enkele andere Texelaars. Henk Vonk werkt er als hoofd technische dienst en Jan Steenis als beleidsmedewerker. Maartje Duin werkt mee aan het in kaart brengen van de peilbesluiten in het werkgebied van Hollands Kroon, een taak die vóór de fusie met de andere waterschappen in Noord- Holland moet zijn uitgevoerd. 'Gasten die hun hond niet onder ap pèl hebben moeten weten dat het ri sico bestaat dat hun huisdier achter de schapen aangaat. Het is belang rijk dat juist zij hun honden aan de riem houden.' Aldus reageert Ellen Maaskant op twee recente gevallen waarbij een hond achter schapen aanging. Maaskant voert actie tegen het verplicht aanlijnen van honden. 'Het waren honden van toeristen die geen flauw benui hebben van het gevaar van loslopende honden die ze niet onder controle hebben. Deze gasten moeten daarom beter worden voorgelicht. Het lijkt me een kleine moeite voor logiesverstrekkers gas ten met honden er attent op te ma ken. Bijvoorbeeld via een folder. Wel licht kan ook de gemeente voorlichtend optreden.' De actie te gen de door het college gewenste aanlijnplicht heeft inmiddels een kleine 1700 handtekeningen opgele verd.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5