Mahal eerste Indiase restaurant op Texel Vliegbewegingen Texel Airport verder afgenomen breiding Vijver Elemert Geknip%<r .TEXELSE ^ZqoURANT JBedrijvig/ze/d Witte Zeehond rijp voor sloop ligator vertrekt jaar uit haven Strandlopen AV Texel Fietsdriedaagse op herhaling Gedeelte van bustraject wijkt voor verbinding kusten Nieuwe directeur Kompasschool Motorcross MAB Hondenclub in Dortmund Kwaliteit Windsurftitel lonkt voor Van Rijsselberghes Expositieruimte beschikbaar Texel bij EO Woningen slecht bereikbaar voor brandweer - 'i'M w .-. vn.v:iiC: - rysij s:?,; sö üw...i'<w- .(W, ni», g., éjgil flö!v>X/.'V<!!; O.V. ,-,r VRIJDAG 5 JULI 200? "»M" wv* '"uiaoj icoiouiani Ia; ividiiüi. al een Mexicaan, een en een Griek, maar wij eerste Indiase restaurant I eiland.' In het voormalige estaurant De Zandloper in oog is vanaf vandaag Taj van M.A. Kahn gevestigd, leeft ervaring met een gelijk- ge exploitatie in Heerenveen nt naar Texel om meer vrije krijgen. irenveen was ik eigenaar van rant Passage to India', vertelt Daar was het elke dag druk en geen privé-leven. Na ruim,vijf as de verkoopprijs zo hoog jen dat we besloten om weg Op Texel heb je een aiseizoen en daarna is het maanden rustig. Nu kan ik 's ihard werken en heb ik daarna irmijn gezin.' Het afscheid viel ilie Kahn zwaar. 'Wij hadden ede naam. Altijd was het eten ais nooit geklaagd. Toen wij d namen waren de vaste gas- ten niet blij.' Ook hier hoopt Kahn een vast klantenbestand op te bouwen. 'Wij willen proberende Texelaars ken nis te laten maken met Indiaas eten en ze ervan laten genieten. Ik hoop dat mensen nieuwsgierig zijn. Dat zijn wij ook, ik wil weten hoe mensen rea geren.' Kahn denkt dat er voldoende belang stelling bestaat voor een nieuw bui tenlands restaurant op Texel. 'Men sen gaan steeds vaker uit eten en dan willen ze ook dingen uitproberen. Mensen die het lekker vinden, komen nog eens terug. Daarom mik ik ook op de Texelaars. Ter kennismaking hebben wij bijvoorbeeld een Indiase rijsttafel. Mensen die niet kunnen kie zen, krijgen zo van alles een beetje. De rijsttafel bestaat uit drie verschil lende voorgerechten en vijf hoofdge rechten. Dan komen de gasten er achter wat ze lekker vinden.' Volgens Kahn is hét vooroordeel over Indiaas voedsel dat het alleen maar heet is. Vandaar dat hij op de kaart per gerecht de smaak heeft aange geven. Hierbij maakt bij bijvoorbeeld onderscheid tussen mild, zoet, pittig en zeer pittig. In Taj Mahal wordt het eten1 volgens twee bereidingswijzen klaargemaakt. Kahns favoriete is de traditionele Tandoori-mamer. Op de ijzeren plaat van een amfoor-vormige Jjleioven met gloeiehde houtskolen wordt het vlees klaargemaakt. Lams vlees is op dié wijze binnen tien mi nuten gaary De tweede manier is de bekendere Curry. Hierbij worden de gerechten met Indiase kruiden be reid, zonder tussenkomst van de speciale oven. Vooral voor vegetariërs is het Indiase eten zeer geschikt volgens Kahn. 'In dia is een Hindoestaans land. Van dat geloof mag je maar weinig vlees soorten eten. Daardoor heeft de Indiase keuken in verhouding veel meer vegetarische gerechten dan bijvoorbeeld de westerse cultuur. Taj Mahal heeft daardoor meer mogelijk heden in verhouding met een gemid deld restaurant.' Het aantal vliegbewegingen op Texel Airport is iri 2001 gedaald tot 19.467. Dat is693 minder bewegin gen dan in 2000. In 1999 lag het aantal vliegbewegingen nog op 24.560. Dat blijkttijt het jaarverslag over 2001. - f .ft De teruggang van de vlieg bewegingen is terug te vinden bij de particuliere vluchten en de les vluchten. Het aantal particuliere vluchten daalde van 8112 naar 5614 Het aantal lesvluchten zakte van 4192 naar 2909. Daartegenover stond een stijging bij de hoeveelheid paravluchten, zweefvluchten en rondvluchten Het aantal rond vluchten steeg van 3038 naar 4654, de zweefvluchten gingen van 898 naar 1902 en de paravluchten van 3742 naar 3960. Het aantal helikoptervluchtensteeg van 78 naar 428. Volgens luchthavendirecteur Ed de Bruijn is de terugloop voor een be langrijk deel te wijten aan slecht weer, waardoor de banen niet gebruikt kon worden. Zo'n 44 procent van de be schikbare tijd waren de banen deels of niet te gebruiken. 'Oorzaken liggen ook in de ontmoediging van geluids overlast en het kost veel om te vlie gen. De prijs van het vliegen wordt hoger. Je ziet ook niet zoveel mensen meer vliegles nemen.' De verschillen in de aantallen zijn volgens De Bruijn ook wat vertekend doordat het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat de tellingen uitvoerde, een ander systeem van categoriseren heeft, 'Bij de helikoptervluchten wer den bijvoorbeeld eerst alleen de offshorevluchten geteld. Nu zijn alle helikoptervluchten geteld, dus ook bijvoorbeeld milieuvluchten.' Uit het jaarverslag blijkt dat de luchthaven het jaar 2001 met winst afsloot. Er deden zich geen ongelukken voor. De aandelen die het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft afgesto ten, zijn volgens De Bruijn inmiddels bij de gemeente ondergebracht. De politieke partijen gaven burgemees ter en wethouders begin dit jaar toe stemming om die aandelen (343 stuks) tijdelijk in huis te nemen als ze na 1 juli nog met verkocht waren. Het gaat om een belang van 65 procent. De NV Luchthaventerrein is op zoek naar een overnamekandidaat voor de vrijgekomen aandelen. Momenteel onderzoekt de NV welke rechtsvorm het beste is om het voort bestaan van het vliegveld in de toe komst te garanderen Volgens De Brui|n zijn er voldoende potentiële overnamekandidaten, maar is het vliegveld op zoek naar de meest ge schikte 'We hebben de continuïteit hoog in het vaandel staan We zijn niet op zoek naar gelukszoekers die na een jaar alweer willen verkopen.' Het blijft volgens hem een reeel op tie dat TESO de aandelen overneemt. De partijen hebben daarover ge sprekken met elkaar gevoerd. 'Het liefst houden we de aandelen op Texel, maar dan moet het ook kun nen. Er moet veel geld op tafel komen en het moet ook uit liefhebberij ge beuren. Dit is niet om er rijk van te worden.' De nieuwe aandeelhouder krijgt geen meerderheidsbelang Zo'n 49 pro cent van de aandelen (de helft min één) gaat naar verwachting naar de gemeente. Die beschikte al over 29 procent van de aandelen. Een paar procent is nog in handen van de Ka mer van Koophandel. 'Die blijven een soort tussenliggende partner Over de motie van de Tweede Kamer om een vliegverbod in te stellen boven stiltegebieden, is nog steeds geen duidelijkheid. De Bruijn verwacht dat te krijgen van een nieuwe minister op Verkeer en Waterstaat Schade-experts namen vorige week de Witte Zeehond onder de loep. De firma Hutjes uit Oudeschild laat de Witte Zeehond, het rondvaart- schip dat donderdag 20 juni op volle zee brand aan boord kreeg, niet repareren. De schade was der mate groot, dat de kosten van het herstel te hoog zijn. 'Je moet te genwoordig aan zóveel eisen vol doen, dat is voor ons niet op te brengen', aldus Adri Hutjes. Al ver voor de brand gingen er ge ruchten over de haven dat Hutjes met de rondvaart wilde stoppen. Maar zoals de reder dat toen tegensprak, doet hij dat nu nog. 'Het ging gewoon hartstikke goed met de Witte Zee hond. We wilden het schip met kwijt. Het is echt doodjammer dat dit is gebeurd.' Experts hebben het ver brande schip minutieus geïnspec teerd, waarbij is komen vast te staan dat herstel voor Hutjes geen haalbare kaart is. Het schip ligt nu nog in de haven van Oudeschild. Of het wordt gesloopt is nog onzeker. Hutjes is in onderhandeling met een koper en het is met uitgesloten dat het schip na de verkoop door een ander weer vaar klaar wordt gemaakt. De ondernemer had voor een aantal geplande reizen een ander schip gecharterd, maar huurt geen schip op permanente ba sis. 'We gaan alleen met de TX 27 verder.' Vjator^ertishï tenêftljqCk, oqtjeecfiikL.Jep s, directeur van aanne- tdrijf Daalder in Alkmaar, amen met een zwager het ikocht. Het is de bedoeling Navigator naar IJmuiden rrager heeft een steiger in in. Als daar wat ruimte is, gaat irheen', zegt Schelvis. Wat met het schip gebeurt, is nog itgesteld. De Navigator wordt iloopt, zegt Schelvis. Hoeveel e betaald hebben, is niet be waakt. ermalige Poolse ijsbreker, erd tegenover de AsfalL ramde 17 juli vorig jaar de an de haven. Ook de TX 10 van sen Frido Boom en de Witte van Adri Hutjes raakteh digd Rijkswaterstaat (RWS) schadepost van zo'n op. Dat bedrag is'inrpid- lemaal vergoed, zegt Jaap de RVVS, Het laatste restje, ruim. euro, werd vergoed o,p de jsten vqn deverkoop. Bi| n Hutjes werden ook gecom- id voor de schade die toen ingericht. imari werd het schip in eerste instantie openbaar verkocht. Klaas Wey uit Schagerbrug mocht zich voor €500,- even de nieuwe eigenaar noe men YagJiebSctlip,,D.e®jrmir\gging, J4'\eindeiiikt5)i9L<toq5övmdj« cte^a^, jdai bedrag-te,leag yqnd. >n ,u Ook deze zomer worden door Atletiekvereniging Texel weer strand en duinlopen gehouden bij De Krim en bij De Koog. De eerste van zes Krimstrandlopen wordt gehouden op woensdag 10 juli. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur bij strandpaviljoen Paal 28. De 4 en 8 kilometer starten om 19.30 uur en één minuut later start de jeugd tot en met 12 jaar voor de 1200 meter. Deelname kost €2,50 voor. volwassenen en €1,50 voor de jeugd. Alle deelnemers dingen mee in de loterij die na afloop wordt gehou den. Bij De Koog worden zondag 14 juli de eerste van zes strand-duincross- lopen gehouden. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur bij strandpaviljoen Beach Inn paal 21, De start, de af standen, de prijzen en de verloting zijn hetzelfde als bij de strandlopen Op De Krim. Alle deelnemers krijgen een herinnering, beschikbaar gesteld door De Koog Badplaats. Voor meer informatie en uitslagen: www.av- texel.net V. _at m-'. -Vöor -fietsJiefhebbefe'<Jie wegens de Wéersómetandicfhèderi* niet hébben meegedaan aan de fiets driedaagse van toerclub Taxi 312000, wordt begin september een tweede editie gehouden. De organisatie besloot dit nadat de editie van deze week letterlijk in het water viel. Wind en regen weerhielden rond de honderd fietsers er niet van drie da gen over Texel te fietsen. Per avond konden de deelnemers kiezen of zij 10, 25 of 35 kilometer wilden rijden. Met name op de afsluitende woens dagavond waren de omstandigheden erbarmelijk. Medeorganisator Sjaak Ransdörp: 'De mehsen moesten windkracht zes of zeven en hevige regenbuien trotseren voor hun me daille. Maar als iedereen eenmaal nat is, kan het ze ook niks meer schelen.' Het aanfal deelnemers viel de orga nisatie tegen. 'Normaal hebben we meer dan het dubbele. Dat komt na tuurlijk door het weer Ik heb van veel mensen gehoord dat ze wél hadden meegedaan als het weer wat beter was.' De precieze datum voor de tweede editie is nog met bekend. Na de commotie over het mogelijk schrappen van de buslijn naar de eerste boot deed opnieuw een ge dupeerde reiziger bij de redactie haar beklag over Connexxion. Dit maal over buslijn 230, waarvan de route is gewijzigd. Volgens woord voerder van Connexxion Arie Blom profiteren reizigers op andere tra jecten van deze wijziging. 'De ver bindingen tussen de oost- en west kust van Texel zijn juist verbeterd.' De 85-jarige Willy Brouwer uit Almere verblijft van de laatste week van juni tot de laatste week van juli op Texel. In voorgaande jaren kon de groep waarvan zij deel uitmaakt altijd reke nen op de bus vanaf de Grensweg als zij een dagtocht over het eiland wil den maken. Maar volgens Brouwer ligt tegenwoordig de eerstvolgende bushalte op 45 minuten lopen. 'Met tegenwind valt dit voor een leeftijd de verbindingen van oost naar west. De route EcoMare - Den Burg - ha ven Oudeschild moest gewoon wor den opgewaardeerd. Het probleem is dat je toch ergens iets moet schrap pen. We hebben ervoor gekozen om het gedeelte bij de Grensweg weg te halen. Daar was het voor busverkeer een onveilige verkeerssituatie. Er zijn een aantal bungalowparken en een stel vreemde bochten waar je weinig zicht hebt. Kinderen steken over en er zijn veel fietsers. We hebben al eens aangedrongen op verbetering van die. situatie, maar dat is niet ge beurd.' 'Daar kwam nog bij dat vakantie centrum Dennenoord vroeger veel jongeren had. Die gingen overal met de bus heen. Nu zijn het vooral ge zinnen die met de auto naar Texel komeh en echt niet met de bus naar Den Burg gaan. Achteraf zijn we blij dat we voor,deze oplossing hebben gekozen, want er is veel animo voor die oostwest-lijn. Voor de richting Oudeschild, met name voor de pleziervaart, is veel belangstelling.' Blom erkent dat er een vervelende breiding van de vijver aan de Elemert is begonnen. Met aan werd daarvoor gisteren grond weggegraven nabij het park. Op die plekken was al vaak wateroverlast. Aan de akant van het Skatepark wordt ook een stukje vaak natte bij de vijver getrokken. Het slib is inmiddels verwijderd drooggemaakte vijver. IFoto Jeroen vpn Hollum) De Kompasschool voor speciaal on derwijs krijgt eindelijk weer een locatiedirecteur. Het college heeft per 1 augustus mevrouw M. Steyger als zodanig benoemd. Op het cross-circuit in Eierland werd zondag de vijfde motorcross van de MAB-club gehouden. Tezelfdertijd gingen acht fanatieke deelnemers van start voor de tweede brommer cross. Roy Hin eindigde als beste Texelaar op de vierde plaats. Danny Plaatsman werd zesde en Jelle Schouwstra achtste. Bij de jeugd werd Martijn Eelman eerste, gevolgd door Denise Betsema en Michel Hoensson. Na de tweede manche van de jeugd mochten een paar jeugdrijders meerijden met de 60cc- 80cc kleine wielen, waarbij ze zeer goed presteerden. Met name Tilly Brouwer reed zeer sterk. Na een val in de eerste manche moest zij jam mer genoeg toch nog een rijder voor laten gaan, waardoor zij op de tweede plaats eindigde. Het grootste deelnemersveld was met 21 rijders bij de.80cc grote wie- len-125cc C. Hier was Pascal Veenstra de grote winnaar met twee manche-overwinningen. Hij nadert hiermee Sjoerd Mulder, eerste in het algemeen klassement, tot op negen punten. Leo Witte, Maikel Koorn, Jacco Boersen en Charlie van Beur den reden een sterke wedstrijd tus sen de overkantse rijders. De 125cc B had het met 6 rijders het kleinste deelnemersveld. Martijn Barendrecht eindigde hier als vierde. Richard van Baarn werd eerste bij de Super A, na hevrge strijd tussen Dave Straathof en Gerard Jimmink. Ger Sangers ein digde als zevende bi) de liefhebbers, na een valpartij tussen de ro.ze- bottels. Henri van Maldegem werd hier eerste. De zesde clubwedstrijd inclusief brommercross, wordt verreden op zondag 1 september. Uitslagen: Jeugd: 1 Martijn Eelman; 2. Denise Betsema. 3. Michel Hoensson Brommers. 1 Jael Sjaardema; 2 Roan Bergman. 3 Wils Broersen. 60cc-80cc kleine wielen: 1Derk Looyestein. 2. Tilly Brou wer; 3 Roan Bergman. 80cc grote wielen- 125ccC 1 Pascal Veenstra; 2 Aart Mulder, 3. Gerard Mooy. 125cc B. 1. Richard Kiefte; 2. Marc van Muyen; 3. Johq van Muyen. Super A: 1. Richard van Baarn; 2 Dave Straathof; 3. Gerard Jimmink Liefhebbers 1. Henn van Maldegem. 2 Maik Put 3 Gerry Meereboer situatie is ontstaan bij de Grensweg. van boyen^e is 3© dupe erv-j -■? 3?R,scfl^ ftjnlSflïtfYÈftVdfl kgfljigg wi^ujjèaeadgén..VV% 90,u meer, de mpeit^, de bu^n^óeten,,een k^uz#maken. £ij het ongevéerzeven minuten om te leiden schrappen van lijnén. Er is nu een over het Gerntslanderdijkje. de kleine groep mensen ontevreden en - in Oudeschild en De Koog is een grote groep voor wie de dienstrege- ling is verbeterd. Bovendien is het 1 beter voor de buslijn van Den Burg naar De Waai en Oosterend. Die men- t sen hoeven niet eerst mee naar Oudeschild. V Grensweg en de Rozendijk.' 'Het gaat hier om een typische zomerlijn, voor in de drukke maan den', zegt Arie Blom. 'Lijn 230 gaat tegenwoordig naar de veerboot via Oudeschild. In .1996 hebben we al gesproken over een verbetering van Twee leden van hondensport vereniging DOS uit Den Hoorn heb ben onverwacht deelgenomen aan de internationale wedstrijd om de DAB Pokaal in Dortmund. De Texelaars kwamen daar terecht dankzij contacten met de honden sportvereniging Dortmund Brackel. Al een aantal jaren vieren leden van deze vereniging Vakan tie op Texel. Maar ook daar wordt - sairien met DÖSmet de honden getraind. Op uitnodiging van de club uit Dortmund reisden Patricia Williams en Henri Ramaker dit weekend af om de wedstrijden om de DAB Pokaal te bezoeken. Maar alleen een bezoekje was met genoeg; ze werden uitgenodigd aan de wedstrijd deel te nemen om het groen-zwart te vertegenwoordigen Na enige aarzeling, er was immers niet op getramd, besloten de Texelaars toch mee te doen: Patncia Williams met Roxy van 't Catsmeer en Henri Hamaker met Ascha van Fort Oranje. Toen Hamaker als eerste het strijdperk betrad, waren de ver wachtingen hoog gespannen, juist omdat het intrainen perfect verliep. Helaas konden de verwachtingen niet waar worden gemaakt. Door wat schoonheidsfoutjes eindigde - Hdmaker nogal laag. Williams liep met Roxy een perfecte wedstnjd. Het onderdeel appèl leverde haar de eer ste-plaats in het individuele klasse ment. .4n. een deelnemersveld van veertien teams haalde HSV DOS Tpxel uiteindelijk de vijfde plaats. De beidé geleiders waren hiermee erg .tevreden en de Texelse club heeft ?icb voorgenomen volgend jaar met dne teams aan deze wedstrijd deel te nefnen. De Wander Pokaal werd ge wonnen door de organiserende ver eniging Dortmund- Brackel In het Shanty-magazine, over zeemansliederen en shantykoren, laat bariton Ernst Daniël Smid zich in lovende bewoordingen uit over het Oüdeschilder Visserskoor. als er knap gezongen wordt, wil Ik wel meedoen. Maar dit is lang niet bij elk koor het geval. Ik ken rie/ alle koren Van het SeheldeioodseriKOor weet ik dat ze goed zijn. Ook hoorde ik een nigal een shan- tykoor uit Texel. Zij waren ook goed1" meent Efff^t Daniel Smid. Omdat liet filgnd Texel slechts één shanlykoor telt, bedoelt hij hier natuurlijk het Oüdeschilder VcjserskQPr. De Texelse surfequipe heeft afge lopen weekend in de strijd om het Nederlands Kampioenschap een wedstrijd in Bruinisse gevaren. Dorian van Rijsselberghe wist in de Techno-klasse een eerste plaats in de wacht te slepen. Met dit resul taat blijft de jeugdige windsufer uitzicht houden op de nationale ti tel. In dezelfde categorie veroverde Martijn Kooiman in een veld van ne gen deelnemers een zesde plek. De overige Texelaars voeren in Zeeland in de Formula-klasse. waar 37 deel nemers om het podium streden. Adriaan van Rijsselberghe eindigde op een twaalfde plaats, wat hem de winst bij zijn leeftijdscategorie ople verde. Evert Monsma werd 26e en bleef daarmee zijn broer Douwe (31e) voor. In het komende weekend varen de windsurfers in het Noord-Hollandse Hargen. Vervolgens zal tijdens de fi nale in Almere blijken of Texel een Nederlands surfkampioen voort brengt. Door het uitvallen van een geplande expositie is de gemeentelijke expositieruimte Tusse de Banke on- verwacht beschikbaar gekomen voor <^e periode van 5 tot en met 23 juli Omdat het jammer wordt gevonden dat de ruimte in deze drukke periode leegstaat, is de gemeénte op zoek naar, een vervangende'tentoonstel ling; Geïnteresseerde exposanten hoeven zich niet voor de hele periode vast te leggen. Het is uiteraard ook mogelijk met een groep te exposeren, wat de organisatie van de openings uren (diède exposanten zelf bepalen) vaak eenvoudiger maakt. Aan het geb(uik van de ruimte zijn geen kos ten Verbonden, wel wordt een waar borgsom gevraagd. Geïnteres seerden kunnen contact opnemen met het Elly Rutten of Riekie van Dijk van het bureau cultuur en educatie van de gemeente Texel, tel 362262. De komende maanden (tot en met 1 september) zal in het EO-programma 'Nederland zingt' telkens een over denking te zien zijn vanaf een lokatie op Texel Dominee Arie van der Veer heeft hiertoe twee dagen lang opna men op het eiland gemaakt, op loka- ties als de Slufter, het Paradijs, het strand en het duinpark bij EcoMare. De samenzang wordt telkens vanuit een andere kerk elders in het land uitgezonden De eerste 'Texelse' af levering van 'Nederland zingt' wordt uitgezonden op zondag 14 juli, om 10.00 uur op Nederland 2. De brandweer let met alleen op horeca- en andere bedrijven als het gaat om voorzieningen en omstan digheden die te maken hebben met brandveiligheid. Ook particuliere wo ningen krijgen de aandacht. Onlangs werd geconstateerd dat twee wonin gen in het buitengebied in geval van brand niet goed kunnen worden be naderd door de brandweer. De bewo ners krijgen een aanschnjving dat hier verandering immoet komen

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7