ZWANGER? Cjrocn ^warLr Jexels in het hart rootscheepse controleactie in horeca en detailhandel elfs boete voor flesje utter in Texelmandje TEXF4.SE §g OOjjptANT HEMA ooyer. spectie en Keuringsdienst houden razzia Druk werk voor reddingboten fp~}) Parenta zorg '$3k OCOjLADE (0223) 54 00 88 Kraamzorg, goed geregeld ountainbikepad verlengd met eel blindenpad Solexrace beboet door Keuringsdienst Rookontwikkeling in chocolaterie Vandaal betrapt Illegaal vermaak in Dennen in trek Zeehondenziekte nu een epidemie TEXELSE'faxJRANT SUPER DE BOER PvdA wil opheldering kunstbeleid School in De Koog Villa Zeezicht Windturbines DINSDAG 9 JULI 2002 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11692 schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 rank- en Horeca Inspectie, de mgsdienst van Waren, ge- ite en politie hebben tijdens leekend uitgebreide controles uden in en rond horeca- lenheden verspreid over het d. Er werd scherp gelet op jden en alcoholgebruik van ekers, sluitingstijden, alcohol- lop in winkels en op dsproductie. Er werden ver ende bekeuringen uitgedeeld. ntrole is een uitvloeisel van een lijke actie, ter voorkoming van jebruik van alcohol door de De controleurs mengden zich ddernacht tussen de gasten van ansgelegenheden, om te kijken iverre de exploitanten zich aan jels hielden. Aan mensen onder istien jaar mag in het geheel alcohol worden geschonken en lezoekers onder de achttien al- zwak alcoholische dranken, de Ridder, exploitant van dis- ek De Metro, was één van de memers tegen wie proces ver werd opgemaakt. 'Een van de de winkel zo kunnen halen. Drinken doen ze toch, dus het probleem ver plaatst zich. Uitgaan is voor veel jon geren onderdeel van het vakantie vie ren op Texel. Moeten we nu ook zes tien- en zeventienjarigen op straat zetten? Niet erg klantvriendelijk. Want daarmee maak je Texel wel erg on aantrekkelijk voor deze groep. Die zie je later niet meer terug.' Ook Koos Ruiter van cafe Le Berry, die zelf geen proces verbaal kreeg, heeft geen goed woord over voor de actie. 'Ze hebben het steeds over agressie in De Koog Nou, door dit soort razzia's wordt dat juist ge kweekt. Hele hordes met jonge men sen die nergens meer naar binnen mogen. De jeugd wordt ontevreden en gaat zich afreageren. De eerste resultaten ben ik op straat al tegen gekomen.' Ook Den Burg ontkwam niet aan con- trtjle. De acties leidde ertoe dat horecaondernemers in spoedzitting bijeen kwamen. Ed Stiekema van Question Plaza: 'Ik heb begrip voor een bepaalde mate van controle. Jeugd op Texel gaat nu eenmaal eer- jleurs liet me zijn identiteits- pzien en gaf me een proces ■J. Ik weet nóg niet precies i/ertreding ik heb begaan.' al als zeker werd geconsta- djt één of meerdere bezoekers «(nuttigden, terwijl ze daarvoor ipng zijn. De Ridder: 'We con- 8i zelf scherp, maar er glippen wel eens een paar tussen- Het probleem is dat je vaak met ien welke leeftijd jongeren heb- [Bezoekers moeten bij de entree mtiteitskaart laten zien. Als ze zestien zijn, komen ze er niet in. Lis er bij een groep één persoon nog geen zestien is, komt hij it in. Dat is best een vervelende lie, want daardoor staan er grote ]i| de ingang. Degenen die met tinnen mogen, zwermen uit over irpsstraat en zoeken net zo lang i een zaak hebben gevonden ze wel naar binnen mogen.' it publiek boven de zestien dat e drank wil, is het een probleem :ien of die persoon wel of geen ien is. 'Moeten we mensen bo eachttien bij de entree een kruis lof zo? Welke kant gaan we op derland? De wet zit zo raar in Zestien- en zeventienjarigen wel mixjes zoals Bacardi r, maar bijvoorbeeld geen door emixte Bacardi Cola. Heel inge- k) en er valt voor ons nauwelijks e werken. Terwijl ze de drank in mountainbikepad in de Den- wordt verlengd met een deel iet voormalige blindenpad en van andere paden in het bos. loor krijgt de crossroute er kilometer parcours bij. crossroute is nu 7,5 kilometer De helft van het blindenpad daarbij', zegt Erik van der Spek Staatsbosbeheer. 'Het blinden- »an anderhalve kilometer is op- Dat was 25 jaar oud en door aamheden was het slecht ge- Het had ons gewoon een gekost om het te onderhou- De helft van het blindenpad trek- nu bij het mountainbikepad. aast komen er delen van het d langs de Tureluur, de Ploeg- eg en de Reuverslandweg totaal zal het tegen de tien ki lopen. Het overige gedeelte blindenpad wordt weer bos.' nieuwe natuurpad voor aliden en blinden komt ten van EcoMare. Staatsbos- wilde eigenlijk afgelopen beginnen met de aanleg, "oor vertraging met de subsi dat niet mogelijk. Bij het natuurpad moeten onder an- ^Ikngen geschikt worden ge- voor rolstoelen. der uit dan aan de overkant. Dat is ook altijd gedoogd. Om daarvoor nu de verantwoording eenzijdig bij de kroegbaas te leggen, is verkeerd. Ouders die hun kinderen laat op de avond naar de disco laten gaan, daar is ook wat van te zeggen. We hebben met z'n allen die verantwoording. In de praktijk is moeilijk te controleren wie 18 is en wie met. We hebben dat dit weekend ondervangen door aan de hand van legitimatiebewijzen kruisjes op de handen te zetten. Nu zijn we hard op zoek naar een bandje, waarbij je aan de hand van kleuren kan zien hoe oud iemand is en wat iemand mag drinken. Zo'n bandje kunnen bezoekers dan de hele week omhouden. Maar ook al voorkom je dat jeugd in cafes sterke drank drinkt, dan nog is lang met alles opgelost. Als mensen horen over zo'n jochie van 14, die met alcoholvergiftiging moet worden opgenomen, dan wordt er naar ons gewezen. Maar hij be dronk zich thuis.' Ook in discotheek de Jelleboog de den zich geen problemen voor Ex ploitant Elmar Keijser: 'In de winter komen hier wel kinderen van bene den de 16 jaar, maar die trekken in de zomer naar De Koog. Aan de bar is niet te controleren of iemand 16 is of niet. Daarom hadden we al besloten om komende herfst en winter geen jongeren beneden de 16 meer binnen te laten. Zo groot was die groep nu ook weer niet.' De controle beperkte zich afgelopen weekend niet alleen tot cafés. Ook winkels werden gecontroleerd én bekeurd. Zoals de Notenstolp in de Weverstraat, die een boete kreeg omdat in de mandjes met Texelse producten ook een flesje Juttertje zat, dat volgens de wet sterke drank is. Op verschillende plaatsen op het ei land heeft de milieudienst van de gemeente geluidsmetingen gedaan. Onder andere op het strand bij paal 17, waar Beachcafé De Buren zater dagavond een Beachparty gaf. Ex ploitant Mark Röpke kreeg ook be zoek van de Keuringsdienst van Ook de Solexrace ontkwam za terdag niet aan de onverwachte controle die de Keuringsdienst van Waren op Texel uitvoerde. Twee controleurs constateerden vier overtredingen, waarvoor boetes werden uitgeschreven. Voor zowel de feesttent als het mobiele toilet bleek geen vergun ning te zijn aangevraagd. Daar naast werden de Solexrijders op de bon geslingerd voor het ver kopen van etens- en drinkwaren en een fles jenever, die overigens voor eigen gebruik was bedoeld. Arnold Looyer van de Chocolatene aan de Spinbaan overlegt met brandweerlieden. Waren, die geen overtreding consta teerde. Maar meetapparatuur van de gemeente registreerde wel geluid in de omgeving van de afgelegen zaak. Rópke is hierover in gesprek met de gemeente. De politie controleerde in de nacht van zondag op maandag of de horeca in De Koog zich aan de slui tingstijden hield. Volgens een voor lichter werden geen overtredingen geconstateerd In Den Burg hield de politie een oogje in het zeil omdat er veel jongeren op straat waren die af kwamen op de drive-in-show in Question Plaza. Volgens de politie deden zich geen ordeverstoringen voor. Een 17-jarige inwoner uit Kerkwerve werd in de nacht van zondag op maandag betrapt toen hij in de Dorpsstraat in De Koog vuil containers, boomhekken, lantaarn palen en fietsen omtrok. Een voorbij komende agent greep de jongeman na een korte sprint in de kraag en slingerde hem op de bon. Kortsluiting in een föhn om giet vormen voor chocolade op te war men heeft maandagmorgen grote schade veroorzaakt in Chocolaterie Arnold Looyer aan de Spinbaan. Looyer, die boven de zaak woont, vermoedt dat de kortsluiting zich rond een uur of vier 's nachts heeft voorgedaan. Hij ontdekte de rook ontwikkeling zelf. 'Het licht wilde 's morgens met aan. Toen ik in de zaak ging kijken, liep ik tegen een muur van rook. Ik zag geen hand voor ogen, maar voelde wel dat er geen brand was. Ik heb de brandblusser gepakt, ben rondgegaan en heb daarna de brandweer gebeld.' Brandweermannen die met pers luchtmaskers naar binnen gingen, stapten een ruimte binnen die zwart stond van de rook, Looyer: 'Die rook gaat overal inzitten. In de plafonds en al. Alles moet eruit. Zelfs zakken met chocola die helemaal dicht zaten, zijn naar de bliksem. De schade loopt best in de papieren. Ik probeer de boel zo snel mogelijk weer op orde te krijgen, want ik wil mijn klanten en bezoekers met laten wachten.' Autoracers, motorcrossers en fiet sers hebben een nieuwe plek ge vonden om zich te vermaken. De Dennen blijkt voor sommigen een uitstekend terrein om ongestoord hun gang te gaan. Vooral mountainbikers begeven zich vaak buiten de aangewezen paden. 'Er zijn sommige mensen die buiten de bestaande aangelegde paden wil len fietsen', zegt Erik van der Spek namens Staatsbosbeheer. 'Ruiters en wandelaars zijn daar niet blij mee. Maar zie ze maar eens te vangen. In samenwerking met het bestuur van de toerclub proberen we wat meer georganiseerde routes te bedenken. De Jacoba Elisabeth, de tijdelijke red dingboot van De Cocksdorp, moest maandag rond 10.00 uur uitvaren om assistentie te verlenen aan een jacht. Het scheepje was vastgelopen op de Eierlandsche Gronden, zo'n drie kwart mijl ten noordwesten van de vuurtoren. Het betrof de Bogomill uit Borkum. die met twee personen aan boord op weg was naar Den Helder. Het jacht zat behoorlijk vast, maar kon met behulp van bergingsvaartuig Typhoon worden losgetrokken en naar dieper water worden gesleept. Driekwartier later was de klus ge klaard. Tezelfdertijd meldde de bemanning van een Texelse kotter dat ze op 12 mijl ten westen van De Koog een on bekend drijvend object was tegenge komen. Omdat de Jacoba Elisabeth al bezig was, ging de Dorus Rijkers uit Den Helder erheen, later gevolgd door de Texelse reddingboot. Het bleek om een deel van een cata maran te gaan. De herkomst is nog niet bekend. Om 13.15 uur voer de Dorus Rijkers opnieuw uit om ten oosten van Texel assistentie te verle nen aan een motorjacht. Het betrof de tweemaster Spray uit Monmcken- dam met twee opvarenden, dat was getroffen door motorpech De red dingboot sleepte het onfortuinlijke schip naar de haven van Oudeschild. KNRM Reddingboot Dorus Rijkers uit Den Helder sleept de tweemaster Spray uit Monnickendam de haven van Oudeschild binnen. Het schip kampte ten oosten van Texel met motorpech. Bef1 Konng zodat er minder mensen zich buiten de paden begeven. Het bestuur is zeer bereidwillig om daaraan mee te werken. Zij zullen ook intern, door middel van sociale controle, hun le den op het juiste spoor proberen te houden. De vraag is alleen of de ille gale fietsers wel leden zijn.' Een ander fenomeen is de autorace. Van der Spek: 'Er is met auto's in het bos gereden en enkele keren via duinpaden. Het gaat hierom illegaal georganiseerde races. Ze rijden echt een paar rondjes om het hardst. Ik denk dat het om ongeveer tien auto's gaat. Of daar publiek bij betrokken is, weet ik met. Ik denk in ieder geval met veel. Maar als het wat bekender wordt, heb je kans dat mensen een kijkje willen nemen. Uit het geruchtencircuit heb ik begrepen dat het om Texelse jeugd gaat. We heb ben ook wel eens een paar mensen kunnen opsporen. Nadat de daders werden achterhaald, is de schade in rekening gebracht. Ik denk dat het afgelopen jaar twee races zijn gehou den. Controle erop is moeilijk. Dat is ook een politiezaak, omdat het met de verkeersveiligheid te maken heeft. Stel dat iemand een aanrijding krijgt, dat wordt met door de verzekering vergoed Met motorcrossers ligt de zaak niet veel anders volgens Van der Spek. 'Die komen met enige regel maat op duin- en ruiterpaden, ik denk enkele keren per maand Daar kun je mets aan doen. Motorcrossers hou je alleen met geluk staande.' Hoewel er op Texel al ruim een week geen dode zeehonden meer zijn aan getroffen, heeft de zeehondenziekte sinds eind vorige week officieel de status van epidemie. Aldus het offi ciële standpunt van het mimstene van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). Volgens EcoMare hangt het begrip epidemie samen met het tijds bestek en het aantal dode dieren dat wordt aangetroffen. 'In dit geval wa ren dat er vijftig, in een tijdsbestek waarin er normaal vijftien aanspoe len', vertelt voorlichtster Renèe Smal. Voor de aanpak op Texel heeft dat geen gevolgen De gemeente had het draaiboek voor als zich een epidemie zou voordoen al in werking gezet. Dit betekent onder andere dat er folders worden verspreid om de zeehonden ziekte onder de aandacht te brengen Het opruimen van de dode zeehon den is een verantwoordelijkheid van de gemeente, die dit heeft gedele geerd aan EcoMare. Waar op Texel al een tijdje geen dieren meer zijn aan gespoeld, gebeurt dat elders in de Waddenzee nog wel. De afgelopen dagen zijn drie besmette exemplaren aangetroffen. Twee dode en één le vende, die uit z'n lijden is verlost. Ontstaan uit Kraamzorg van Regionale Thuiszorg en Kraamcentrum Noordhollands Noorden. Kraamzorg op maat, 250 gediplomeerde medewerkers, dag en nacht bereikbaar. Advertenties voor de vakantiekrant van 26 juli kunnen worden ingeleverd t/m maandag 15 juli 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. CffHt ^cjrf- tri, u h* laan. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Foto Gerard Timmerman) De PvdA wil in de raads vergadering van vanavond ophel dering van wethouder Annie Hin over haar kunstbeleid. Raadslid Eric Hercules schrijft dit namens zijn fractie in een brief aan b en w, naar aanleiding van uitlatingen van Hin dat ze overweegt gemeentelijk kunstbezit te verkopen. Hercules laat in zijn brief weten dui delijke uitleg te willen over het beleid van Hin ten aanzien van het aankoop fonds en het verkopen van openbaar kunstbezit. Ook wil hij weten welke plaats deze twee aspecten krijgen in het algehele kunstbeleid van de wet houder. De PvdA vraagt zich af of de adviescommissie voor Kunst en Cul tuur gekend is in de voornemens van de wethouder. Tot slot zou de fractie graag vernemen welke waarde de uitspraken van Hin hebben in het licht van het collegeprogramma en de beleidsbegroting 2003-2006. Leerlingen die ooit les kregen in de toren van de hervormde kerk. Het ge beurde lang geleden in De Koog, ont dekte Kees Hoogerheide, schrijver van het boek 'Schoolgaan in De Koog'. Het bevat 111 klassenfoto's, genomen tussen 1903 en 1999. Wie het boek wil hebben, kan er tot 17 juli op mschnjven. Pagina 4 Herhaalde veranderingen in de be zetting en de drang om eindeloos aan liedjes te blijven sleutelen, zorgden ervoor dat Villa Zeezicht in de afge lopen jaren maar weinig optredens verzorgde. Maar nu is eindelijk de CD uit en treden oud-Texelse Claudia Reij en haar kompanen op in Klif 12. Pagina 4 De watersportvereniging blijft zich verzetten tegen de bouw van grote windturbines vlakbij de jachthaven en de passantenhaven in Oudeschild Een bezoek aan een windmolenpark in Duitsland waar turbines staan van het type dat het NUON op Texel wil bouwen ter vervanging van de vier kleine verouderde molens, heeft daarin geen verandering gebracht. Pagina 5 (Advertentie) (Advertentie) (IM-advertentie)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1