Koger horeca treft zelf maatregelen TEXELSE m(OU HAM Sat in begroting blijft ooralsnog onberoerd K euringsdienst bezorgt nago van Texel schade' Duivelse vloek treft nogmaals Vliegende Hollander eldklt da t/M ad akkoord met uitgaven 2003 irj rgemeester en horeca ontstemd Zalm helpt bij ostrekken van astgelopen tjalk m Onder de pomp r Acteur gewond na val uit want Kavelruil a Firma A. Bakker Gezonde baby na helivlucht 'Wangedrag klanten hard aanpakken' VW in beeld als nieuwe locatie voor postkantoor TEXELSE^COURANT MAB iQLlSb11 2002 schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0.85 Ier harde afspraken te maken het gat van €750.000,- hebben olitieke partijen gisteravond emeentelijke begroting voor goedgekeurd. Wethouder 11 Heijne reageerde wat teleur- eld, omdat zij van de politieke jen 'flitsende voorstellen' had acht om het tekort terug te ien. acht uur lang bogen de politieke en en het college zich gister en -avond over de begroting, en aan het begin daagde Heijne rtijen uit door te zeggen dat hun nene beschouwingen 'wat ma- is' overkwamen. Haar hoop op »e flitsende voorstellen kwam rende de vergadering echter niet an het eind van de avond toonde imonstratief een velletje papier op ze de nieuwe plannen van de had willen opschrijven. Het was iet zo leeg als aan het begin van iddag. in hadden de partijen echter wel lijk. Het CDA ging het verst met stellen om de bouw van het nieuwe pand voor gemeentewerken en het project kwaliteitszorg (onder meer voor de inrichting van de cen trale publieksbalie in het gemeente huis) in de ijskast te zetten. Eerst zou den de kosten van beide projecten nog eens goed doorberekend moe ten worden. Het CDA wilde ook be kijken of het mogelijk zou zijn een deel van de ambtenaren bij gemeentewerken te huisvesten, zo dat verbouw of verplaatsing van het raadhuis onnodig zou worden. Beide voorstellen werden afgeraden door het college. De andere parti|en gin gen mee met burgemeester en wet houders. Volgens burgemeester Gel dorp moest het project kwaliteitszorg niet gefrustreerd worden. Ze had moeite met de gedachte het ambtenarenkorps uit elkaar te trek ken op het moment dat juist de nieuwe sector grondgebied in elkaar wordt gezet. Het college vond ook dat de planvorming van gemeente werken te ver was om nog terug te draaien. Aannemers hebben inmid- Lees verder pagina 5 ca Texel en burgemeester orp zijn boos over de manier op de Keuringsdienst van m hun bevindingen van de Ischeepse controle op 5 en 6 skend hebben gemaakt. Vol- Horeca Texel en Geldorp ge- de dat zwaar overtrokken, door het Texelse imago de heeft opgelopen. lieven beslaan een persbericht )e Keuringsdienst uitgaf, nadat «ntig controleurs 109 bedrijven en bezocht. Daarbij werden 11 «verbalen en ruim zestig waar- ivingen uitgedeeld. De dienst de dat 'de Drank- en Horecawet stel massaal werd overtreden', 64 procent van de ondernemers et aan zijn laars lapt' en dat er ie was van 'verkoop van alcohol jongeren, verkoop zonder ver- lingen en illegale verkoop van lolhoudende dranken in ishops en bij een fietsen- Jurder'. Het leidde tot veel (lan- ie) publiciteit waar Geldorp en ca Texel niet blij mee waren, een analyse van de proces alen en waarschuwingen komt ans hen een ander beeld naar in Bij drie horecabedrijven wer den vier bekeuringen uitgedeeld, omdat alcohol werd verkocht aan jongeren beneden de zestien en sterke drank aan jongeren onder de achttien. De overige zeven bekeurin gen betroffen voornamelijk de ver koop van de flesjes met Texelse likeu ren in geschenkmandjes met Texelse producten. De waarschuwingen hadden betrek king op de afwezigheid van een lei dinggevende met de diploma's so ciale hygiëne en bedrijfshulpverlening en de afwezigheid van stickers waarop vermeld staat wat onder welke leeftijd niet geschonken wordt. Geen correcte vermelding van het terras op de vergunning of een ver lopen Drank- en Horecavergunning waren ook goed voor een waarschu wing. Burgemeester Geldorp en Horeca Texel erkennen dat de verkoop van likeuren in geschenkmandies wette lijk met is toegestaan, maar vinden dat de maatschappelijke impact van die overtredingen nog wel meevalt, net als de overtredingen waarvoor ondernemers gewaarschuwd wer den. De verkoop van de alcohol aan jeugdigen noemen ze ernstig en wij zen ze van de hand. lalm, de reddingboot van De 9, heeft woensdag assistentie lend bij het lostrekken van de s, een tjalk van de bruine vloot, drie bemanningsleden en 34 solkinderen aan boord was het pde avond ervoor in de Wad izee vastgelopen, ter hoogte het Vissersgaatje, nabij Den er. vastlopen was het gevolg van stuurfoutje, gaf de ervaren schip- zelf toe, die onderweg was van 'oren naar Oudeschild. Hij had geprobeerd bij te sturen, maar fïl ill MaSchrama, Scout bij Nacht. Meerdere malen klom acteur Frans Limburg in het want van de Duyfken. Meestal ging het goed, één keer niet. Alsof de vloek van duivel Mefisto niet alleen schipper Willem van der Decken - alias 'De Vliegende Hol lander'- had getroffen, maar ook de acteur die de legende tot leven wekte. Met een flinke klap viel Frans Limburg (38) uit de ra van de Duyfken op het campagnedek, waarna hij doorrolde naar het twee meter lager gelegen benedendek, een hoogteverschil van in totaal acht meter. Het ongeluk gebeurde dinsdagavond, tien minuten voor het einde van de eerste voorstel ling, maar de acteur verbeet de pijn en speelde 'gewoon' door. Direct na afloop werd hij per ambulance en met een extra boot naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder gebracht. In het ziekenhuis werd geconstateerd dat Limburg flink gewond was. Twee ribben waren gebroken en één long was ingeklapt, zodat hij naar schat ting vier weken uit de running zal zijn. De voorstellingen gaan in die tijd ge woon door. Limburgs rol werd woensdag al overgenomen door schrijver en regisseur Ab Gietelink, die zich met de tekst in de hand over het toneel bewoog. Aangezien Giete link zelf ook acteur is en beide func ties vaak combineert, valt te ver wachten dat het publiek al binnen een paar dagen weinig meer van deze provisorische oplossing zal merken. Ook dinsdagavond had het meren deel van de toeschouwers met in de gaten dat er iets ernstigs was ge beurd. De val vormde onderdeel van een scène waarin de Duyfken in zwaar weer verkeerde. Om de ernst van de situatie te benadrukken, flik kerden de spotlights als de bliksem in snel tempo aan en uit, terwijl uit de speakers donderende klappen klon ken. De acteurs speelden de bemanningsleden, die touwen vast- siorden en andere noodmaatregelen namen om de ondergang van hun schip te voorkomen. Op het hoogte punt van het onweer maakte de in de ra geklommen Limburg zijn ongeluk kige val. Ook regisseur Gietelink, die het stuk vanaf de tnbune bekeek, had aan vankelijk niet door dat er iets ernstigs was gebeurd. 'Het beklimmen van de ra staat niet in het script. Maar Frans had de afgelopen paar dagen een soort val-act ontwikkeld. Ik had hem al eens gevraagd of dat wel veilig was. Maar ja, zo'n act heeft een groot effect op het publiek en dat had Frans ook wel in de gaten. Daarom heeft hij het waarschijnlijk doorgezet.' Dat de val wel erg natuurgetrouw was, viel Gietelink direct op, maar toen Lim burg al snel weer opklauterde, dacht hij dat het allemaal wel meeviel. 'Tot in de laatste scène. Daarin had Frans moeten zingen, maar dat deed hij niet. Toen dacht ik wel: oei, er is vast meer aan de hand.' Vanuit zijn ziekenhuisbed heeft Lim burg inmiddels zijn spijt betuigd aan Gietelink. 'Hij vond het heel erg dat we door hem in de problemen zijn geraakt. Hij is erg gemotiveerd om snel te herstellen en zich weer bij ons aan te sluiten.' Ook de schipper van de Duyfken toonde zich geschrok ken. Hij heeft verboden dat er nog in de ra wordt geklommen. Tot teleur stelling van Gietelink: 'Ik vind dat wat overdreven. De andere acteurs klim men heel veilig. En het klimmen in de ra is onmiskenbaar een mooi effect.' Twee verhalen Het ongeluk vormde een spraak makend intermezzo van de voorstel ling 'De Vliegende Hollander', die gedurende de hele zomer is te zien in de tien havens waar de VOC-replica Duyfken afmeert. Het stuk bestaat eigenlijk uit twee verhalen, die op kunstige wijze door elkaar zijn ge vlochten door scenarioschrijver en regisseur Ab Gietelink. Het eerste verhaal gaat over Cornells de Hout man, die tussen 1595 en 1597 als eerste naar Oost-lndiè voer. De 'eer ste schipvaart naar Oost-lndië'. be doeld om eilanden te ontdekken waar specenjen groeiden, vormde een bij zonder moment in de vaderlandse geschiedenis en is te beschouwen als het startschot voor de oprichting van de VOC (in 1602) en de 350 jaar Lees verder pagina 5 Het agrarisch terrein van 8,3 hectare dat drie jaar geleden in polder Het Noorden werd aangekocht door de Vereniging Natuurmonumenten, heeft een andere eigenaar en een gewone agrarische pachter gekre gen De overdracht is onderdeel van een kavelruil die woensdag definitief tot stand kwam en waarbij vijf grond eigenaars waren betrokken, onder wie twee kerkgenootschappen. Pagina 5 Jarenlang hield A. Bakker Texel Transport in Oudeschild zich louter bezig met vervoer van en naar het eilandSinds 1992 heeft de onderne ming haar vleugels uitgeslagen. En hoe. In tien jaar tijd is de firma Bak ker uitgegroeid tot een van de groot ste aardappelvervoerders voor de fri tes- en chipsindustrie in Nederland. Grote concerns in deze branche zo als Lamb Weston/Meijer, Nestlé en Frito-Lay (waartoe o.a. de Smiths- chipsfabrieken behoren) laten hun piepers aanvoeren door het Texelse bedrijf, dat al met al zo'n 150 combi naties aanstuurt. Pagina 7 De vrouw uit Alkmaar die tijdens een fietstocht over Texel zondag plotseling weeën kreeg en veel bloed verloor, Is bevallen van een gezonde baby. Een half uur nadat de moeder per traumahelikopter bij het Gemini Ziekenhuis was af gezet, diende het nieuwe leven zich aan. Dat vertelt politieagent Bruno Reitsma, die zondag samen met col lege Hans Hardeman assistentie ver leende en twee dagen later met een knuffel op kraambezoek ging in het ziekenhuis. Baby Floris, die vier we ken te vroeg werd geboren, moet nog een tijd in de couveuse blijven, maar is verder volledig gezond. Ook zijn moeder is al aardig hersteld van het angstige avontuur. (Advertentie) door de harde noordenwind was die poging gedoemd te mislukken. In de hoop op eigen kracht los te komen, had de schipper gewacht op het vol gende hoog tij, maar toen dat niet was gelukt had hij de hulp ingeroe pen van de kustwacht. 'Hij moest wel, want hij liep het gevaar er anders veertien dagen te moeten blijven. Het was nu nog aardig hoog water, de komende tijd is het een stuk lager', vertelt Rob Vinke van De Zalm, die woensdag om 10.30 uur het verzoek kreeg om bij het vlottrekken assisten tie te verlenen aan de Dorus Rijkers, de reddingboot van Den Helder. De Texelse rubberboot heeft weinig diepgang en is daarom uitermate ge schikt om verbindingen te leggen. Dat geldt niet voor de Dorus Rijkers, die te diep stak om bij de Mars te komen. Ondanks de lastige omstandigheden verliep de actie voorspoedig, mede dankzij de hulp van een rijksvaartuig, één van de schepen van de politie te water. Rond 12.30 uur, één uur voor hoogwater, was de tjalk los en in staat om op eigen kracht haar weg te ver volgen. Gistermiddag werd De Zalm opnieuw te hulp geroepen voor assistentie van de Dorus Rijkers en opnieuw betrof het een schip van de bruine vloot, die vast zat op een bank bij het Malzwin. Ditmaal duurde de actie aanmerkelijk korter. Onderweg naar de plek des onheils kreeg De Zalm bericht dat de verbinding met de Dorus Rijkers was gelegd door een bootje dat bij het zeilschip hoorde, waarna de Texelaars omdraaiden en naar huis voeren. Het bestuur van de Stichting Horecabelangen De Koog heeft gistermiddag unaniem besloten 'harde maatregelen' te treffen om wangedrag van klanten aan te pak ken. Wie zich herhaaldelijk niet aan de regels houdt, loopt het gevaar de toegang tot alle aangesloten horecabedrijven te worden ont zegd. De maatregelen vloeien niet alleen voort uit het gedrag van toeristen, maar zeker ook uit dat van jeugdige Texelaars, stelt de stichting. 'Vooral in het voor- en naseizoen gebeurt het regelmatig dat eilandgenoten zich misdragen, ook in Den Burg', weet voorzitter Rein Stam. 'Het gaat om een heel klein groepje, dat bij ieder een wel bekend is.' De aanpak krijgt een gestructureerd karakter. Nu nog gebeurt het af en toe dat een uitbater het gedrag van één of meer boosdoeners zó zat is, dat hi| ze de toegang tot zijn café of disco theek ontzegt. 'Maar als je dan bij je buurman komt en je ziet daar degene die je er net uit hebt gezet breed la chend met een glas pils in zijn hand en een blik van je maakt me niks. dan schiet het ook niet op Het zou veel beter als zo iemand er nergens meer inkomt, pas dén helpt zo'n maatregel misschien een beetje', aldus Stam. De maatregel wordt met direct geno men, maar volgt op een waarschu wing. Wie het eng bar maakt, loopt het nsico voor een periode van maximaal twee maanden de toegang tot de 'natte horeca' in De Koog te worden ontzegd. Bedoeling is dat uitbaters de namen van klanten die de regels overtreden doorgeven aan een meldpunt, dat wordt gevormd door een speciale commissie, samengesteld door de Stichting Horecabelangen De Koog. 'Dat werkt heel goed als het om Texelaars gaat. Zijn het toeristen, die hier maar kort zitten, dan kun je wer ken met signalementen Natuurlijk, het klinkt misschien allemaal wat hoogdravend, maar je moet niet ver geten dat het maar om een klein groepie mensen gaat. We hopen dat er een signaal uitgaat van deze maat regel: pas op, we laten niet alles over onze kant gaan.' De maatregel geldt niet alleen het wangedrag In horecagelegenheden, maar tevens ongeregeldheden buiten - in de Dorpsstraat of rond de taxi standplaats aan de Nikadel -, ook na sluitingstijd. 'En we geven alles door aan de politie. Met de burgemeester is afgesproken dat zij de meldingen coördineert en bespreekt met de politie en de officier van justitie', al dus Stam, die benadrukt dat er nog geen sprake is van een zwarte lijst, 'ledereen begint met een schone lei. En als je geen rare dingen doet, dan blijft-ie gewoon schoon.' Het VW-gebouw aan de Emma- laan in Den Burg is in beeld als mogelijke nieuwe locatie voor diensten van het postkantoor. De VW en Postkantoren BV zijn daar over met elkaar in gesprek. De twee spreken over het verplaatsen van de 'particuliere markt' van het Postkantoor naar de VW. Volgens een woordvoerder van Postkantoren BV is het de bedoeling een zogehe ten Servicepunt-Plus te openen in het VW-kantoor. 'Dat betekent nage noeg geen verandenng van de dien sten die al worden aangeboden.' Aanvullende diensten bij het verstu ren van aangetekende post, komen volgens hem te vervalllen in het Servicepunt Plus. Het is volgens de woordvoerder goed mogelijk dat de zakelijke markt (onder meer voor be drijven die pakketten afleveren) bij het huidige distributiekantoor in het cen trum blijft. Geld opnemen en storten moet volgens de woordvoerder ook mogelijk blijven in het toekomstig servicepunt. Volgens VW-directeur Veronica Bos sluiten de diensten van het postkan toor goed aan bij activiteiten die de VW al in huis heeft. 'Bij ons kunnen mensen bijvoorbeeld al postzegels of visakten kopen.' De voorkeur van de VW gaat uit naar exploitatie op franchise-basis voor in eerste instan tie vijf jaar. Het toeristenbureau wil ook een rol spelen om de dienstver lening van het postkantoor voor het eiland te behouden. Bos: 'Het is be langrijk dat die service voor de Texelse bevolking behouden blijft.' De personele invulling is één van de punten waarover wordt onderhan deld. Volgens Postkantoren BV val len er geen gedwongen ontslagen onder het personeel. De VW is de enige partner waarmee Postkantoren BV praat over voorzetting van het postkantoor. Bos wijst erop dat er meer VW's in het land zijn waarin een postkantoor is gevestigd. Een daarvan is de VW op Ameland. Als de partijen tot een akkoord komen, wordt het volgens Bos op z'n vroegst het komend voor jaar dat het servicepunt zijn intrek kan nemen Volgens Postkantoren BV blijft het postkantoor aan de Park straat geopend, totdat het nieuwe servicepunt is ingericht. (jntt Jhrf i k* kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: U3 TEXEL 1 NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Advertenties voor de vakantiekrant van 2 augustus kunnen worden ingeleverd tlm maandag 22 juli 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1