Substantiële meerwaarde Circus Bongo: terug naar authentieke circusgevoel <ii> teso 2 Oudeschilder Visserskoor op tournee Agenda Weekje Texel luxe voor circus Blik vanger .TEXELSE COURANT TEXELSE^COURANT Bollenbedrijven openen deuren Koger boek Kampioenschap tijdrijden Succes Texelse veebeoordeleri €6000,- voor Welzijnsstichting in circus Bongo op spectaculaire wijze. (Foto's Joop forrvnetsl Circus Bongo viert volgend jaar zijn 25-jarig jubileum. Ben Diks (in de voorstelling clown Flop) is sa men met zijn vrouw Tine (de enige vrouwelijke spreekstalmeester van Nederland) oprichter en drijvende kracht achter het circus. Diks werkte jarenlang bij Circus Boltini, waar hij zijn vrouw ontmoette. Op een gegeven moment besloten zij het circusleven in te ruilen voor het bestieren van een horecabedrijf. Maar het circusbloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan en na een aantal jaren keerde het duo terug naar hun roots en was Circus Bongo een feit In totaal werken achttien mensen in het bedrijf, af komstig uit Mongolië, Polen, Duitsland en Nederland Zij zijn van alle markten thuis naast hun job als artiest verrichten ze alle in het circus voorkomende werk zaamheden. Zo kunnen alle mede werkers de kolossale vrachtauto's besturen en helpt iedereen mee als de circustent (met een capaciteit van 700 zitplaatsen) in een aantal uren wordt opgebouwd. Overi gens is het voor de mensen van Circus Bongo een zekere luxe dat ze ruim een week op Texel staan. Normaal is dat het circus (bijna) iedere dag op een andere plek een voorstelling geeft. Van maart tot oktober toert het gezelschap door Nederland en Belgie en speelt dan veelal op campings of wordt inge huurd door grote bedrijven. Direct na de voorstelling wordt dan de tent afgebroken en verkast het cir cus naar de volgende speelplek. Daar aangekomen volgt de op bouw, waarna 's middags wordt geslapen om 's avonds paraat te staan als het hooggeacht publiek hun plaatsen in de blauwwitte circustent opzoeken. Circus Bongo beschikt over een eigen winterkwartier met stallen, werk en opslagplaats in de gemeente Lichtenvoorde. Behalve dat we een kabinet van on dernemers hebben, is er meer gaande in ons land. En wanneer er iets gaande is in ons land, is er al tijd ook iets gaande op Texel, leder een heeft het er over, zelfs Mulisch voelt zich onbehagelijk en dat wil toch echt wel wat zeggen Heeft de verscherpte controle 'op alles' er bijvoorbeeld toe geleid dat 'Feest achter Diek', met doorgaat? Roert de 'wet der waren' zijn staart en wil die iets aanvechten over al die lek kere vissen en over de enorme pan nen gebakken rijst? Over een juttertje en een pilsje misschien? Deugde er iets met, terwijl we alle maal donders goed beseffen dat juist dat soort brood en spelen deu gen. Behalve gebrek aan geld, was er mets aan de hand op dat feest, behalve dat iedereen die er was gewoon genoot. Hoe verzamel je handtekeningen om aan te tonen dat 'Feest achter Diek', wél moet doorgaan? We hebben niet voor niets een echte 'SU', één met goeie ideeen, met puike gerookte ponen, verrassende muziek, heftige trom melaars, een hartverwarmend vuur en ook nog een serie wonderbaar lijk mooie staketsels die zwierig in de waddenzee hingen en waar van daan we de haring geserveerd kre gen. Waar heb je dat in vredes naam? De glorie van De Cocksdorp lijkt hierdoor gewoon voorbij. Ook het wegwerken van het 'blauw', bij paviljoen Vliezicht blijft een groot vraagteken. Hoe verzin je het, waarom dat intens saaie beige geel? Twee sferen verdwenen om en na bij de vuurtoren en het voelt als een amputatie, ledereen vindt het erg, zo wordt beweerd, maar niemand steekt een poot uit. Wat missen we dan eigenlijk? Of gaan we maar gewoon naar de kermis in De Koog en doen we alsof dat hetzelfde is. Hoe verwachtingsvol klom jong en oud de trap op naar de dijk om ach ter die dijk het fascinerende schouwspel te zien, dat een feest bleek te zijn, gewoon zomaar uitlo pend in de zee. Elders rommelt het ook, in Sydney bijvoorbeeld, waar een reusachtige pijlinktvis met tentakels van min stens vijftien meter is aangespoeld op het strand. Dat is meer dan schrikken.Het is de grootste inktvis die ooit is aangetroffen.Stel dat zo iets aanspoelt bij de vuurtoren, wat verandert er dan in zo'n dorp als De Cocksdorp? Of in Fochteloërveen, een hoog veengebied op de grens van Fries land en Drente, waar kraanvogels met succes hebben gebroed. Natuurmonumenten, eigenaar van het gebied ziet in het herhaalde broedsucces het bewijs dat de uit breiding en het herstel van het kwetsbare hoogveengebied, lonen! Het broedsucces bewijst volgens Natuurmonumenten dat grotere eenheden natuur een 'substantiële meerwaarde' hebben De kraanvo gels zijn aanleiding om ervoor te pleiten dat de Ecologische Hoofdstructuur(EHS) met grote voortvarendheid wordt gereali seerd. Dat bedoel ik nou, daar man keert het aan, zelfs dat mini waddenstrandje in het noorden wordt volledig geëxploiteerd. Wat een waanzin. Waar moeten die Kr aanvogels bij ons naar toe, zo vraag ik me af. Laten we eerlijk zijn, er is geen grotere schoonheid dan de kraanvogel, niets spreekt meer tot de verbeelding dan deze gevederde magiër. Er zijn veel stille plekken in het ge bied waar de kraanvogels zijn neer gestreken, die stilte hebben wij niet. Er is voldoende voedsel beschik baar in de vorm van libellen, kikkers en slangen, dat voedsel hebben wij ook niet. Wij hebben een antenne mast, een mogelijk uitbreidend in dustrieterrein en een record aantal knallende vliegers met oorverdo vende geluiden, die je de pas en als je niet uitkijkt ook je oor afsnijden. Daar komt geen stormvogel en geen sneeuwgans meer doorheen, laat staan een kraanvogel. Die blij ven dan ook gewoon weg, of vlie gen door naar een ander eiland. Ik bid voor een aangespoelde pijl inktvis die alles omwoelt en ons de gelegenheid geeft opnieuw te be ginnen. Zoals je de hele dag bouwt aan je zandkasteel, het stond er, maar het blijft er niet.Het ontbreekt ons aan 'substantiële meerwaarde', heb ik begrepen, dus met grote voortvarendheid op zoek. Dana Rover Dinsdag 30 juli: In de Dorpsstraat in De Koog wordt 13.00 tot 21.00 uur een braderie ge houden. Bij strandpaviljoen Paal 28 gaat om 19.30 uur een strandloop van Atletiekvereniging Texel van start Inschrijven kan vanaf 19.00 uur in het paviljoen, In dorpshuis De Bijenkorf aan de Mulderstraat in Oosterend begint om 19.45 uur een bridgedrive. De kosten zijn €2,50 per persoon. Op gave vanaf 19.30 uur in de zaal. In Cinema Texel draaien Spider- Man (aanvang 12.00, 18.30 en 21.30 uur), Scooby-Doo (12.00 en 18.15 uur), Spirit (14.00 en 16.00 uur). Stuart Little (14.30 en 16.30 uur), About a boy (20.15 uur) en Bad Company (22.30 uur). Donderdag 1 augustus: In de hervormde kerk van De Cocksdorp wordt handwerk ver kocht ten bate van de restauratie. In de circustent op de Nikadel in De Koog begint om 19.30 uur een voor stelling van Circus Bongo. De kassa is open van 10.00 tot 11.00 uur en vanaf 30 minuten voor aanvang van iedere voorstelling. In de Kikkertstraat in De Cocksdorp wordt van 17.00 tot 21.00 uur de Durper feestmarkt gehouden. In Cinema Texel draait om 12.00 en om 21.30 uur Men in Black 2, om 12.30 en 21.45 Spider-Man, om 14.30 en 16.30 uur Stuart Little, om 15.00 uur Spirit, om 17.00 uur Scooby-Doo en om 19.30 uur About a Boy. In Den Hoorn wordt van 14.00 tot 21.00 uur Hoornder Donderdag ge houden. Om 19.00 uur begint in Den Hoorn de vijfde wedstrijd ringsteken om het kampioenschap van Texel. Vrijdag 2 augustus: In de circustent op de Nikadel in De Koog begint om 19.30 uur een voor stelling van Circus Bongo. De kassa is open van 10.00 tot 11.00 uur en vanaf 30 minuten voor aanvang van iedere voorstelling. Het theaterspektakel De Karava stijkt tot en met zondag neer Vakantiecentrum De Krim nabijl Cocksdorp. Met om 17.00 'Bankzaken' van Cie Boktor, g 19.00 uur 'Familie' van Peg Olislaegers, om 21.00 uur 'Kas? en Karoline' door Compagnie Da) en om 21.30 uur 'Vrijgezellig'v Eric Koller. In Cinema Texel draait om 12 00; om 21.30 uur Men in Black 2, o 12.30 en 21.45 Spider-Man, g 14.30 en 16.30 uur Stuart Little, a 15.00 uur Spirit, om 17.00 u Scooby-Doo en om 19.30 u About a Boy Op de wielerbaan aan j Haffelderweg begint om 19.00 u een koppeltijdrit van de Wiet vereniging Texel. Veerdienst Teso vaart donderdagi vrijdag van 9.35 vanaf Texel l 16.05 uur vanuit Den Helder m twee veerboten. Reizigers die v dag naar Texel willen moeten in ft Helder tussen 12.00 en 16.00 u rekenen op wachttijden van een It uur tot een uur. Wie Texel wil verl ten moet vrijdag tussen 9.00 e 15.00 uur rekenen op wachttijd; van één tot anderhalf uur. Meer formatie bij Teso, tel. 3696001 info@teso.nl of de websi www.teso.nl. Hoogwater te Oudeschili Di. 30 0.07 en 12.54 u Wo. 31 0.27 en 12.54u. Do 01 1.00 en 13.45u Vr. 02 1.17 en 14.15 u Za. 03 2.14 en 15.05u Zo. 04 3.20 en 16.30u Ma. 05 5.17 en 17.57 u. Di. 06 6.45 en 19.20 u Aan het strand Is het ongeveer een uure der hoogwater De zon komt 9 augustus: om06.12uuren gaat onderom21 15 ur 1 augustus laatste kwartier, 3 august doodtij. Clowneske taferelen in de piste. zend koper, klaterend goud en - na de pauze - een heuse kroonluchter. Het verhaal van de voorstelling handelt over de koning die na lange tijd terug keert in zijn paleis. Alles moet in orde worden gebracht voor zijn komst: het kasteel moet worden schoonge maakt, de koninklijke zetel van zolder gehaald en het diner moet worden bereid. Alle circusartiesten maken deel uit van de hofhouding. In hoog tempo trekt een bont gezelschap aan het publiek voorbij. Zo openen de kok en zijn hulpje al jonglerend met bor den en schaaltjes de voorstelling in de keuken van het paleis. Het koks maatje blijkt meerdere ijzers in het vuur te hebben, want het publiek ziet deze artieste nog meerdere keren terug Zo haalt zij allerlei acrobatische toeren uit tijdens het evenwichts- nummer op een buigzame plank: ze Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail mfo@lenrnl Op al onze advertentiecontract«n «n aontkcd'.ngen daartoe zj|fi van toepauing de Regelen voor hei Advertentie-wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd fcn| do Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor hel Advertentiewozcn wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden' Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar 29.80 Per jaar 59,60 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Het zijn drukke tijden in de bloem bollensector, maar het weerhoudt drie telers er niet van midden in de oogstcampagne buitenstaanders een kijkje in hun bedrijven te laten nemen. Zaterdag 3 augustus, wan neer de tiende Nationale Bollendag wordt gehouden, houden de fami lie Kooiman uit De Koog, Duinker uit Den Hoorn en Kuip uit De Wes ten van 10.00 tot 16.00 uur open dag. Narcissen, tulpen, sneeuwklokjes, krokussen en andere bolgewassen. Velen kennen ze vanuit de tuin, maar hebben geen idee hoe de bollen groeien, worden geoogst en ver werkt. Of dat er in Nederland bijvoor beeld wel zestig soorten bol gewassen worden geteeld. Zoveel zijn het er op Texel niet, maar de deel nemende bedrijven kunnen wel het nodige laten zien. Op de 'De Razende Bol' (Pelikaanweg 1, De Koog), wor den verschillende soorten bloem bollen geteeld, verwerkt en verkocht. Daarnaast is er een tentoonstelling van oude machines. Jaap Duinker (Herenstraat 6, Den Hoorn) teelt 12 hectare narcissen, 2 hectare tulpen en 1/4 hectare krokussen. Verder groeit op zijn bedrijf 9 hectare graan. Alphons Kuip (Westerweg 40-42, Den Hoorn) heeft een gemengd bloem bollen en akkerbouwbedrijf. Hij teelt narcissen, lelies en tulpen, met een gezamenlijke oppervlakte van 15 hectare. Verder teelt hij 20 hectare pootaardappelen en graan. Op het bedrijf zijn ook dieren aanwezig, zo als geiten en konijnen. In verband met vakanties is de termijn voor reservering van het boek 'Schoolgaan in De Koog' verlengd tot 15 september 2002. De boeken kos ten bij voorinschrijving €35,-. Het boek wordt op woensdag 9 oktober om 14.30 uur gepresenteerd in dorpshuis 'De Hof' en kan daarna worden afgehaald. Tijdrijders binden op 7 september de strijd aan bij de strijd om de Bednjfs- bokaal en de titel Nederlands kam pioen tijdrijden over 40 kilometer. In dit evenement, dat wordt georgani seerd door Wielercomité Texel, wordt gestreden door vrije renners, tan dems met visueel gehandicapte sto ker en ligfietsen met en zonder stroomlijn. Elk bedrijf kan drie mede werkers afvaardigen voor dit spor tieve evenement, dat wordt verreden tussen Oudeschild en De Cocksdorp. Kosten per deelnemer zijn €5,-. Teams kunnen zich tot 24 augustus opgeven bij Dirk Vinke, Duinreep 18, 1791 HP in Den Burg, tel./fax: 313814. De provinciale veebeoort kampioenschappen die vrijdj de Beemster zijn gehouden: voor de Texelse deelnemers; cesvol verlopen. Texelaars H Kikkert, René Boogaard enEi Witte eindigden bij de eerstel Ruim 120 Noord-Hollandse v houders namen deel aan dit eve ment, waarin twee groepen kos moesten worden gejureerd. Uiti 120 deelnemers gingen de tient scorende deelnemers door naa middagronde voor de finale Texelse deelnemers behoorde- de beste veebeoordelers van Noo Holland. Uiteindelijk werd H Kikkert na de mondelinge midi ronde de beste Texelaar Hij beha een vierde plaats. René Boog; werd zesde en Ewald Witte nege» In de groepen wedstri|d werd groep 'Texel 2' nipt tweede achter de veehouders van Weesp groep van 'Texel 2' bestond uiti eerder genoemde Hans Kikt Ewald Witte en als derde man Ec Boogaard. 'Het grote aantal ded mers in Midden-Beemster tod aan dat de fokkerij in Noord-Holland,i danks alle ontmoedigende politi maatregelen van de laatste jarew springlevend is', concludeert e correspondent Edwin Boogaard Op de crossbaan van de MAB aan de Hoofdweg wordt een clubcross verreden. Op de wielerbaan aan de Haffelderweg begint om 19.00 uur een criteriumwedstrijd van de Wielervereniging Texel. Op het strand bij paal 9 begint om 19.30 uur een vliegerfestival. Acrobatische toeren de boventoon voeren. Circus Bongo speelt op het parkeer terrein aan de Nikadel in De Koog tot en met zondag 4 augustus 'Een won derlijke reis door het koninklijk paleis'. Dagelijks is een voorstelling om 19.30 uur; op woensdag, zaterdag en zon dag is een extra matineevoorstelling om 15.00 uur. Kaarten van €8,- t/m €11,- verkrijgbaar aan de kassa van 10.00-11.00 uur en een half uur voor aanvang. In de circustent op de Nikadel in De Koog begint om 19.30 uur een voor stelling van Circus Bongo. De kassa is open van 10.00 tot 11.00 uur en vanaf 30 minuten voor aanvang van iedere voorstelling. In Cinema Texel draaien Spider-Man (aanvang 12.00,18.30 en 21.30 uur), Scooby-Doo (12.00 en 18.15 uur), Spirit (14.00 en 16.00 uur), Stuart Little (14.30 en 16.30 uur), About a boy (20.15 uur) en Bad Company (22.30 uur). jongere deel van het publiek bij de voorstelling wordt betrokken. Een aantal van hen mag zelfs de piste be treden tijdens een kolderiek muzikaal clownsnummer. Onder leiding van dirigent Floppie wordt een heel orkest gevormd. Overigens worden bij deze act ook de volwassen toeschouwers met vergeten. Zo ontpopte de Texelse toeschouwer Arno Kuip zich als een zeer getalenteerd muzikant op een bijzonder blaasinstrument. Voor de kinderen is het bezoek van Floppie en Droppie aan de zolder van het paleis een belevenis van de eerste orde. Zij zijn op zoek naar de koninklijke zetel maar krijgen te maken met spoken en een pratende helm. Kamelen Een circus zonder dieren is natuurlijk geen echt circus. In Circus Bongo zijn zij vertegenwoordigd door pony's, kamelen, eenden en een wel heel bij zondere viervoeter: een klokkijkend paard dat ook kan rekenen! De ko ning, Silvio genaamd, doet uiteinde lijk zijn intrede in de piste vergezeld van twee majestueuze kamelen. Hij en zijn gezin en de voltallige hofhou ding gaan aan het eind van de voor stelling aan tafel om welverdiend uit te rusten onder een koninklijke kroon luchter. Circus Bongo brengt met 'Een won derlijke reis door het koninklijk paleis' een voorstelling waarin authenticiteit en gevoel voor detail ruim twee uur De Welzijnsstichting Texel kan, wel iswaar op bescheiden wi|ze, een be gin maken met het verbeteren van haar onderkomen, d'Ouwe Ulo. Het Oranje Fonds heeft €6000,- toege kend aan de Welzijnsstichting. voor de aanschaf van een brandmeld- en ontruimmgsinstallatie voor het so ciaal cultureel centrum in Den Burg. 'Het Oranje Fonds vindt het belang rijk dat mensen volwaardig en zelf standig lid van de samenleving kun nen zijn, dat ze 'erbij blijven horen'. Wij zijn blij dat wij door deze toeken ning in staat zijn dit doel dichterbij te brengen', motiveert Wineke Woerd, directeur van het fonds dat in 2001 in totaal €15 miljoen uitkeerde. Op 27 juni 2002 fuseerde het Juliana Wel- zijns Fonds met het Oranje Fonds. Woensdag 31 juli: In het centrum van Den Burg wordt van 10.00 tot 16.00 uur De Dag van de Muziek gehouden, onderdeel van de wekelijkse folkloremarkt Om 13.30 uur begint in de Oudheid kamer in Den Burg een voorstelling rond de brieven van Aagje Luijtsen. Toeschouwers betalen een toeslag van €2,- op de entreeprijs van het museum, in verband met het gering aantal plaatsen is vooraf reserveren noodzakelijk, tel. 313135. Circus Bongo geeft twee voorstel lingen in de tent die staat opgesteld op de Nikadel in De Koog, aanvang 15.00 en 19.30 uur. De kassa is open van 10.00 tot 11.00 uur en vanaf 30 minuten voor aanvang van iedere voorstelling. Het Oudeschilder Visserskoor in De Cocksdorp. De andere stand- van zo'n half uur en verkocht r maakte zaterdag haar rondje langs de plaatsen waren Den Ffoorn, Den gemaakte muziek, dorpen. Aan het eind van de middag Burg, De Waal, Oosterend en De wu"""»" trad de groep op in de Kikkertstraat Koog. Het koor verzorgde optredens vliegt tot hoog in de nok van de tent om met een driedubbele salto terug te keren op de smalle basis. Acrobatiek is ook te bewonderen in de act van de twee hofnarren. Deze artiesten uit Mongolië brengen een spectaculair nummer waarbij zij aan de rekstok halsbrekende figuren uit voeren. Vrij als vogels zweven zij door de circustent. Het duo is ook meer dere keren te zien in verschillende acts met als hoogtepunt het finale nummer waarin zij verkleed als prin sesjes transformeren tot slangen mensen. Clowns De clowns Floppie en Droppie dragen het verhaal van de circusvoorstelling. Zij ontpoppen zich als ware entertainers, waarbij met name het Ruud Nooij De voorstelling 'Een wonderlijke reis door het koninklijk paleis' is bovenal een reis naar het pure circusgevoel. Circus Bongo, dat dit weekend neerstreek in De Koog, belooft en biedt geen mega circus acts met grote aantallen (roofdie ren en groot orkest. Wat het wel laat zien is meer dan de moeite waard: een theatraal vormgegeven circusvoorstelling waarin de ar tiesten met zichtbaar plezier het 'hooggeëerd publiek' vermaken. De circustent was met 150 bezoekers matig gevuld, wat mede werd veroor zaakt door het prachtige zomerweer tijdens deze eerste avondvoorstel ling. Het publiek werd binnengeleid in een tent die was omgetoverd tot ko ninklijk paleis met roodpluche, glan-

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2