Jongeren maken ronde over Texel voor alcoholvoorlichtiru 'Gaatjes in mijn kiezen na het drinken van breezers' 4 Texelse schapendeken met geluid en pootje .TEXELSE COURANT Atletiekvereniging naar Vlieland Taart voor ware identiteit van Inktvis Koger crossloop Verkoeling t/'.ïfU -jr Kapot Jnktv is >;W «4, V 1 DINSDAG 30 JULI 2002 Voorlichters van de Alcoholzomer- campagne 2002 maakten dit week einde hun eerste ronden over het eiland om voorlichting te geven over alcohol. Met vragen en ge sprekjes proberen ze bij andere jongeren de kennis over de gevol gen van alcoholgebruik te vergro ten. Mannen krijgen eerder een erectie als ze veel drinken. 'Was het maar waar', roept Michel (17). terwijl hij het foute antwoord op de vraag hardop voor leest. Hij kruist toch maar het goede aan op de vraag wat de invloed van overmatig drinken op het seksleven is. Onveilig vrijen en daardoor een grotere kans op geslachtsziektes, moet het zijn. Tien vragen staan er op de kaartjes die de voorlichters bij zich hebben. De kaartjes worden, inclusief een potloodje, uitgedeeld aan groepen jongeren. Na afloop kijken de voor lichters de vragen samen met de jon geren na. Wie de meeste goed heeft, knjgt een sleutelhanger of een T-shirt. Zaterdagavond is het dorpsplein in De Koog het werkterrein. Voorlichters Annemieke Oost. Lara Verbeek, Arjen Cupido en Jitske Hoogervorst had den in jeugdherberg Eijercoogh in Den Burg willen starten, maar daar zijn aan het begin van de avond nau welijks jongeren aanwezig. Serieus Een beet|e lacherig, maar ook serieus vullen vijf studentes uit Utrecht de tien vragen in. De meesten hebben ze goed. De dames zijn vooral voor de gezelligheid naar Texel gekomen, vertellen ze. Niet om te drinken. 'Als we gaan stappen, drinken we gemid deld zes tot acht glazen. En net bij het eten hebben we gemiddeld een half flesje wi|n per persoon op.' Een vraag over de toegestane hoe veelheid alcohol in het verkeer wordt regelmatig fout beantwoord. Omdat in maart het toegestane promillage gedaald is van 0,5 naar 0,2 promille, is één glas bier al voldoende om te gen de grens te zitten. Veel jongeren gaan er nog vanuit dat het twee gla zen bier is. Ook vier jongens uit Maasbracht kruisen het verkeerde antwoord aan. De heren drinken wel, maar zeggen het rustig te houden. 'Anders vinden we de tent niet eens meer terug', roept de 25-jarige Bas. Tien vragen over alcohol moeten de jongeren beantwoorden. De vier blijken vooralsnog eerst op zoek te zijn naar een goede eettent en vooral afwisseling van spijzen. Shoarma valt af. 'Ik eet al dagenlang shoarma', moppert één van de jon gens. Afwijzingen ontvangen de voor lichters nauwelijks. Bijna alle aange sproken jongeren willen wel mee doen aan de quiz Twee meisjes komen uit zichzelf vragen of ze de vragen mogen beantwoorden. Een moraliserend of belerend woordje is er niet bij. De voorlichters brengen het gesprek op alcohol en ze vertel len over de gevolgen. De jongeren worden er met van weerhouden om te drinken. Het aantal jongeren dat voorbij komt, valt tegen. Tegen half tien houden de voorlichters het voor gezien op het dorpsplein, nadat een groep zeventienjarigen uit Heerhugowaard de vragen nog heeft gedaan. In die groep blijken ze hem wel aardig te kunnen raken. 'Overdag drinken we zo'n vijf tot tien flesjes bier en 's avonds ook nog eens zoiets', vertel len Meivin en Michel. 'Maar we drin ken vrij constant, hoor', wordt er meteen achteraan gezegd. 'Daardoor worden we niet we dronken. En we drinken ook geen sterke drank!' De groep bestaat uit zestien mensen. Als ze gaan stappen, spreken ze niet van tevoren af wie de Bob is. Dat is de persoon die in een groep de hele avond bewust nuchter blijft. Meivin: dan de avond ervoor in De Koog Net als de vorige avond stappen de voor lichters losjes en vlot op de groepen af. Jos maakt deel uit van een groep van tien personen uit Lopik en omge ving. 'We komen hier al twintig jaar. hol je centrale zenuwstelsel verdooft. Dat is ook wat is gebeurd met die meisjes op Terschelling die met een alcoholvergiftiging van dat eiland moesten worden afgehaald.' Het Friese eiland staat volop in de be langstelling nadat vorige week be kend werd dat vijf meisje een alcohol vergiftiging hadden opgelopen. Afgelopen weekend liep dat aantal op naar zeven. Hoe het met alcohol- vergiftmgen op Texel zit, valt moeilijk te zeggen. Volgens huisarts Jacqueline Dros komen ze voor, maar meldt niet iedereen zich daarvoor bij de Medische Post. Dros: 'Ik heb ook niet de indruk dat het dit jaar drama tisch meer is dan andere jaren.' De 20-jarige Björn van een groepje uit Purmerend heeft slechte ervaringen met breezers opgedaan. 'Die drink ik sinds een jaar zo nu en dan. Laatst was ik bij de tandarts en daar bleek ik opeens drie, vier gaatjes in mijn kiezen te hebben, terwijl ik daarvoor nog nooit last had gehad met mijn gebit. En ik heb het al van meer men sen gehoord. Als je 's avonds een paar Breezers drinkt, voelen je kiezen 's morgens gevoelig aan. Het is dan net of je ijs aan het eten bent.' Voorlichtster Hoogervorst, preventie medewerkster bij de Brijder Stichting heeft de klachten vaker gehoord. 'Tandartsen spreken over gaatjes, jongeren hebben het vaak over zere rondhangen op straat', meent Harry van het groepje uit Lopik. Gebruik 'More drinking, less thinking' is dit jaar het motto van de alcoholzomer- campagne. Die wordt in Noord-Hol land gevoerd door de Brijder Stich ting en het Nederlands Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziekte preventie (NIGZ). De gemeenten Ber gen, Bloemendaal, Castricum/ Bakkum en Texel, horeca en cam pings op Texel en de NIGZ leveren een financiële bijdrage aan het pro ject De campagne op Texel startte afgelopen zaterdag, nadat de Kust- zeilvereniging uit De Cocksdorp de acht voorlichters in de haven van Oudeschild aan wal had gebracht. Wethouder Annie Hin (Welzijn) ver richtte de officiële opening door de voorlichters een vragenkaart en een voorlichtingskrant te overhandigen. Het gemiddelde alcoholgebruik op een avond ligt bij jongens op 21 gla zen bier en bij meisjes op 10 tot 11 vertelt Cupido. 'Kustplaatsen als Renesse, Terschelling en Texel zor gen mede voor die punten.' Hij werkt gedaan en zijn we ook Arnh; geweest om te oefenen.' Voor sluit de voorlichting meteen a: haar studie Communicatie- Informatiewetenschappen. '6 bent ook lekker buiten bezig, gens Cupido heeft het zin omp ren met de vragen te benadere heb een groepje gehad die ik jaar ook al had gesproken Zetk de meeste antwoorden nog te ten.' De voorlichters merktenoti een deel van de kennis op het* gezet onderwijs aan de orde geweest. Een groepje van vijf jongen Opheusden probeert 's middag; slaap in te halen als ze de u onder hun neus geschoven krj De heren hebben een doorwaai natte nacht achter de rug. 'We: op de noodcamping', vertelt 4 jarige Marco. 'Nadat we om dn het café uitmoesten, hebben we nog bij de buren aan de ene gezeten en bier gedronken, ds bij de buren aan de andere ka daarna hebben we nog wat m beveiliging geouwehoerd.' Ho hij gedronken heeft, weet hj 'Er is bij ons toch niemand die al auto mag rijden.' Danny heeft de meeste vragen goed beantwoord. 'Maar ik had ze ook al een keer op de Megafestatie gemaakt. Dus ik wist ze nog.' 'Wil je het weten? Waarschijnlijk ben ik dit over een half uurtje allemaal weer vergeten', zegt de 36-jarige Jos zittend op een strandstoel met de vragen nog in zijn handen. Het is zondagmiddag half drie. Annemieke Oost en Lara Verbeek hebben de voorlichting verplaatst naar het strand bij De Koog. Het aantal jonge ren is op het strand beduidend hoger We hebben hier zelfs leren drinken.' Een gemiddelde van tien tot vijftien flesjes bier komt voorbij 'Maar ik begin pas na vier uur met drinken.' De vraag over het alcoholpromillage in het verkeer leidt opnieuw tot pro blemen. Een vraag over de gevolgen van veel alcohol in korte tijd (twintig glazen in een paar uur), leidt ook vaak tot verkeerde antwoorden. Veel jon geren denken dat de lever op een gegeven moment stopt met de af braak van alcohol. 'Dat is niet zo', legt Cupido uit. 'Je kunt stikken door een ademhalingsstilstand of je kunt een hartstilstand krijgen, doordat de alco- tanden.' Gevraagd naar de sfeer in De Koog tijdens het stappen zeggen de jonge ren vrijwel zonder uitzondering dat die goed is. Met agressiviteit op straat valt het volgens hen ook mee. De sluiting van de cafés om 03.00 uur wordt door sommigen als storend ervaren, omdat iedereen dan tegelijk de straat op moet Volgens Björn ontstaan dan de problemen omdat ook de dronken mensen tegelijk op straat komen. Meerdere jongeren zeggen uit zichzelf dat de cafés lan ger open zouden moeten zijn. 'Daar krijg je ook minder mensen die gaan VIer jongens buigen zich over de vragen over alcohol, terwijl voorlichtsters Lara Vi en Annemieke Oost toekijken. in het dagelijks leven als voorlichter bij het Drugs Infoteam. Hoogervorst werkt voor de Brijder. Oost en Ver beek hebben zich aangemeld, omdat ze een zinvolle vakantiebaan wilden. Verbeek: 'We hebben een intensief weekend in Arnhem gehad over alco hol. Daarbij hebben we rollenspelen meer, maar hij voelt het nog s Met een blikje cola en wat rus beert hij in de bakkende zon no beetje de oude te worden Oj 15. 16 en 17 augustus zijn de lichters opnieuw op het eiland Jeroen van H Texelse duursporters die zondag deelnemen aan een hardloop wedstrijd op Vlieland, staat een avon tuurlijke tocht te wachten. Om 10.00 uur vertrekken ze met de Vriend schap vanaf Texel, om circa een half uur later op de Vliehors te arriveren. Daar worden ze per truck over het eiland, naar de start vervoerd. Er wordt gelopen over afstanden van 5, 10 en 21 kilometer. Het gezelschap keert rond 17.00 uur weer terug op het eiland. Deelnemers moeten bij de kiosk bij paal 33 zelf een retourtje aanschaffen. Vol is vol, waarschuwt Atletiekvereniging Texel. De Texelse Courant krijgt soms op merkelijke verzoeken. Zoals van de schrijver, die zich meldde onder de naam Inktvis en van wie de ware identiteit overigens bij de redactie bekend is. De komende weken pu bliceert Inktvis regelmatig zo merse stukjes in deze krant. Luch tig, maar ook met een kritische ondertoon. Of die terecht is, mag de lezer zelf beoordelen. Het woord is aan Inktvis. 'Het is zomer! En daarom had ik iets bedacht. Iets leuks vond ik zelf, in de vorm van een spel. De lezer moet raden wie ik ben. Tenminste, wie dat leuk vindt uiteraard, u moet niks. Maar voor degenen die hier zin in-, of niks beters te doen hebben, zal ik de voorwaarden uitleggen. Het is nogal simpel; Inktvis schrijft vanaf nu regelmatig een stukje in de Texelse Courant. Die Inktvis, dat ben ik. Onder aan de tekst staat mijn email-adres, en wie denkt te weten wie ik ben, stuurt dat hiernaartoe. De inzender die mijn identiteit raadt, heeft gewonnen. Simpel. We spelen uiteraard om een prijs, en wel om de Eer en om een Bakker Timmer-taart. Omdat die taarten erg goed smaken, en omdat een spel zonder prijs een suf spel is. Maar denk erom, u mag het niet zo maar in mijn gezicht zeggen! Dan word ik rood en ga ik stotteren, en bovendien willen de omstanders dan ook taart. Tot zover de voorwaarden om mee te spelen, niet al te moeilijk lijkt me. Maar ik ga het natuurlijk niet te mak kelijk maken. Wie het Texelse Tele foonboek erop naslaat, zal hierin dus niemand tegenkomen die Inktvis heet. En wie een editie heeft waarin dit wel het geval is; dat ben ik niet, Inktvis is mijn schuilnaam. Af en toe zal ik een beetje jokken, voor het extra spanningselement. Ik zou kunnen pretenderen een man te zijn terwijl ik stiekem een vrouw ben, of andersom. Ik zou het kunnen heb ben over mijn brandweerauto, over mijn kikkerverzameling of...enfin, u snapt het wel. Tenslotte een drietal brandende vra gen, die zal ik even beantwoorden: 1Is Inktvis een Texelaar? Ja. 2. Lijdt Inktvis aan aandachttekort? Ja. 3. Wat voor smaak taart? Naar keuze. Voor veel atleten was het zondag te warm om te lopen. Toch kwamen bij de Koger crossloop nog 33 deelne mers opdagen. Voor hen vormde met name de hitte in de duinen een be proeving. De snelst op de 8 kilome ter werd Ruud Moelands uit Ulvenhout in 27 min 48 sec. Hij ein digde ruim voor nummer twee, Robert Bakker uit de Koog, die een eindtijd noteerde van 30 min 19. Tweelingbroer Erik werd derde in 31 min 1 sec. Jaap Witte wist de over winning op de 4 kilometer binnen te halen in 14 mm 26 sec. Tweede werd Harry Bakker, die met 15 min 41 sec. zijn persoonlijk record aan gescherpte. Margot van der Ven werd de snelste vrouw in 18 min 2 sec. De 1200 meter bij de jeugd werd gewon nen door Dean Salwegter uit Dordrecht in een tijd van 4 min 59 sec. Het snelste meisje was Sophie Witte in 9 min 7 sec. De volgende loop van de Atletiekvereniging is a.s woensdag De Knmstrandloop bij paal 28 starttijd 19:30 uur De tropische temperaturen waarmee de zomer zich zondag en maandag manifesteerde, leidde tot een ware run op het strand. Zoals hier bij paal 17, waar velen verkoeling zochten in het water. Anderen bakten bruin in het zond of vermaakten zich met de zomerse activiteiten y Vindt u het gek dat die jongeren lo pen te rotzooien op straat? Ik niet. Want weet u wat de jeugd tegen woordig in De Koog moet neerleg gen voor een pilsje? Twee en een halve euro. Inderdaad, dat is bijna zes klinkende guldens. Om maar niet te spreken van de drankjes die je tegenwoordig dient te drinken om hip te zijn; vier euro schoon aan de haak Tel uit je verlies als je een rondje wilt halen. Met die prijzen zou ik misschien ook wel thuis gaan voordrinken, en me op straat ver maken. Eerlijk gezegd. En dan gaan er soms dingen stuk ja. Daar ben ik tegen, begrijp me niet verkeerd. Kapotte dingen vind ik zonde. Maar ook ik ben ooit jong geweest. In mijn puberjaren was ik klein van stuk en had raar haar, en bevond me onderaan op de Ladder Der Stoeren. Op de onderste tree om precies te zijn Weliswaar met één been op de tweede dankzij mijn le ren jasje, maar mijlenver verwijderd van de echte linkmiegels bovenaan. En ik wilde ook graag hogerop. Door goed naar die jongens te kijken, had ik gauw door dat er drie manieren waren om snel te promoveren. Iets jatten, een grote bek hebben, of iets kapot maken. Jatten viel af, omdat Ik nogal eens te kampen met een deels aangeboren, en deels katho liek schuldgevoel. Een grote bek ook, die had ik gewoon niet. Iets kapot maken leek me daarom de beste optie. Het liefst meteen iets groots, zodat ik het maar één keer zou hoeven doen. Ik besloot dat dit moest gebeuren tijdens het eerst volgende uitje met 'de jongens'. Het lot leek me goed gezind, want we waren dat weekend op een bosfeest uitgenodigd. Een perfecte gelegen heid om met veel getuigen, (want anders heeft slopen geen zin), in één klap mijn naam te vestigen. We fietsten de betreffende avond met een groepje via de Waalenburger- dijk richting het bos, toen Cees B., (iemands oudere broer met hoog linkmiegelgehalte), een lekke band kreeg. Van de gelegenheid werd even gebruik gemaakt om een shaggie te roken Ik had uitgekeken naar deze avond met criminele po tentie, maar toen ik daar onderdaan het dijkje stond sloeg de twijfel toe. Zou ik dat wel durven, op een feest met zoveel toeschouwers? En bo vendien, wat moest ik daar eigen lijk gaan slopen in dat bos. Een boom?! In gedachten liep ik naar de sloot- rand en plukte een rietsigaar. Kon ik mijn misdaad met hier plegen, vroeg ik me af. Gewoon nu, zodat die ver volgens via mond-tot-mond-re clame een eigen leven zou leiden? Ik keek speurend om me heen naar vermelenswaardige objecten, maar zag alleen schapen, rietsigaren en een sloot. Schapen vond ik zielig, maar die sloot sprak me wel aan. Al leen, hoe sloop je in vredesnaam een sloot? Al zwiepend met mijn rietsigaar, liep ik terug naar de jon gens om te kijken hoe de lekke band ervoor stond. 'He, heb je misschien een vuur...', klonk het achter me. Ik draaide me om en wilde voor de grap een steekbewegmg met mijn rietstengel maken, maar hierdoor liet de sigaarkop los en belandde hard in het gezicht van Cees B. Hij begon onmiddellijk te schelden, maar verslikte zich toen in een rond vliegend sigaarvlokje, en kreeg een geweldige hoestbui. Ik was me ka pot geschrokken, maar van de ze nuwen moest ik net als de anderen lachen. Eerst giechelig, daarna lui der en tenslotte hysterisch. Zwij gend hebben we daarna onze fiets tocht voortgezet. Ik achteraan, een blauw oog en drie schaafwonden rijker. En een tand armer. Ik ondernam die avond op het feest geen sloopacties. Niet nodig. Want dankzij de fantastische Texelse tam tam, werd mi|n 'vechtpartij' (ik was gewoon in elkaar gemept) met Cees B. bijzonder aangedikt. In mijn voor deel welteverstaan, want ik had hem uitgedaagd. Die avond mocht ik daarom een groot aantal treden op de Ladder Der Stoeren klimmen, tot ongeveer de helft. En daar sta ik nu nog. Moraal van het verhaal? Dat lijkt me duidelijk: er schuilt een onverhoeds gevaar, in zwiepen met een riet sigaar! Oja, en Horeca Texel, gooi die drankprijzen wat omlaag |oh, voor die arme jongens. (Kent u de ware identiteit van Inkt vis, mail dan naar inktvistexel® vahoo.com. en win een taart.) Wie dinsdagmiddag langs de Krim- weg fietste, kon een moment zijn ogen met geloven. Het duin terzijde van de weg, bij de boerderij van duin- boer Frans Koorn, was veranderd in één grote, beige deken van schapen lijven. Een deken met geluid en poot jes. Geen stukje groen was meer te zien.Vanaf zeven uur 's morgens wa ren Koorn en zijn vrouw bezig ge weest de schapen overal vanuit de duinen en de Slufter te verzamelen en naar de boerderij terug te drijven. Een zware klus. Het is de tijd om de lam meren te spenen, bij de moederdie- ren weg te halen, zodat deze weer op krachten kunnen komen voor het vol gende dekseizoen, dat in november begint. De lammeren gaan nu zelf standig het land in. De beste worden gehouden voor de fok, de rest wordt afgemest en eindigt op een bord in een restaurant. Nog wat verweesd en onwennig door de onverwachte scheiding stonden de jonge dis het duin. Voor het eerst op eigf nen. Aan het geblaat te horen,v ze met mee. (Foto Co" y.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 4