■urokotter feestelijk overgedragen 'Berend Cornelis' is sen échte uitbreiding Tien voor Texel tegen ouw schuur Den Hoorn Speuren naar sporen uit het verleden TEXELSE JTcourant rief aan college en raadsleden )en Burg-west Foursome Crossloop ZDH De Ridder/Henstra beste ringstekers Waar gebeurd Wat ik zeggen wou. Armbandjes Op sokken Letsel en veel schade bij botsing Fridthjof Koomen wint opnieuw cross DINSDAG 30 JULI 2002 ivoor Texel vindt dat burge ster en wethouders geen me lting moeten verlenen aan de wvan de nieuwe schuur van iLiefting. De groep stelt dat in brief aan het college en de «enteraadsleden. Zij vindt de «jr landschapsvervuilend. pneester en wethouders heb- liefting een bouwblok toege- «jgenover het ZDH-veld aan de »»eg om een opslagschuur te sen met een goothoogte van 4,5 voor Texel zegt met stomme azing en afgrijzen kennis te heb- genomen van de medewerking, joep vindt het vreemd dat bur- eester en wethouders instem- met de bouw. terwijl ze bebou- I van het buitengebied juist zo ïrkt mogelijk wil houden. Tien Texel wijst er in haar brief op dat tsmg bij onder meer de irmolenweg van de hand werd ezen vanwege landschappelijke, urtijke en cultuurhistorische tien van het dat gebied. Navraag it gemeentehuis leerde de groep voorde nu aangewezen plek de lewaarden gelden. 'En toch me eting willen verlenen????' voor Texel vindt het eigenaardig Mra Liefting de schuur mag bou- i op grond die van haar man ipenhouder en bollenboer Arie s. 'Is dit geen bedrijfssplitsing?', gtTien voor Texel zich af. 'Als dit lelijk en toegestaan wordt, dan l ons nog een en ander te wach- nhet buitengebied.' Liefting zelf le eerder dat er geen sprake is bedrijfssplitsing omdat zij en haar tooit samen een bedrijf hebben id, Liefting zegt in 1997 voor zelf begonnen te zijn. Zij heeft de u nodig voor de warmte- sndeling van de bollen. Tien voor il vraagt zich af waar de warmte- VERVOLG VAN PAGINA 1 icht 'Ik heb tijdens de laatste ig het voorstel gedaan waarmee ir svat betreft de goot- en nok- 5te en de waterpartij kunnen uit en. De plek van het bassin is 'deskundigen vastgesteld, daar sts aan te veranderen. Wat wel Jfik is, is om het perceel van de in die ik wil bouwen op te schui lt de richting van Den Burg, zo de huizen alsnog de gewenste te krijgen. Eigenlijk zou op dit l'enzende terrein de gecombi- 'de hulppost komen, maar die nu op het terrein van de Toogh Voor zover ik weet heeft terrein waar de kazerne zou ko- 1 nog geen bestemming. Op dit «el mag volgens het bestem- gsplan hoger worden gebouwd, dan is dat probleem ook gelijk elost. Twee vliegen in één klap. ®litiek moet nu maar eens reëel 5" naar deze zaak en zich niet 'ambtenaren in de luren laten ietBurgemeester Geldorp, aan kop beide rechtszittingen, liet al weten verwijten van Bakker •lat adres van ambtenaren onkies aden. Ze verwees daarbij naar de 'ake verantwoordelijkheid van college. behandeling tussen 1997 en heden heeft plaatsgehad. Het college besloot vorige maand medewerking te verlenen aan Liefting. Ze deed het met moeite, maar omdat Liefting aan alle voor waarden voldeed, kon het college geen toestemming weigeren. Ook de Stichting Agarisch Texel stelde in een advies dat Liefting aan de criteria voldeed. Haar bednjf heeft voldoende Standaard Bedrijfs Eenheden (SBE) om van een reeel bedrijf te spreken. Inwoners van Den Hoorn zijn een handtekeningenactie gestart om de bouw van de schuur alsnog tegen te gaan. Heel wat water werd er gedronken toen zondag op de Texelse golfbaan het clubkampioenschap foursome werd gespeeld. De zon en de warmte vielen de spelers zwaar, die voor achttien holes toch zo'n 3,5 uur over de baan moesten lopen. Steeds sloe gen twee dames of twee heren om beurten af, waarbij met één bal ver der werd gespeeld. Voor ieder paar werd een gezamenlijke handicap be rekend, waarmee stablefordpunten werden geteld. De wisselbekers wer den gewonnen door Peter van der Wind en Martin Vlastra bij de heren (38 punten) en door Elly Boorsma en Margreet de Graaff bij de dames (36 punten). Tweede werden bij de heren Reimer Nijland en Jeroen Plag (37) en bij de dames Els Postma en Erna Dam (35), derde Bob en Jaap Hoogenraad (36) bij de heren en Tineke Brouwer en Janneke Kamps tra (29) bij de dames. Op het zonovergoten sportveld van ZDH werd vrijdag de vierde van zes crosslopen afgewerkt. Er verschenen maar liefst 92 deelnemers aan de start. De 1 kilometer-miniloop werd in 3.45 minuten gewonnen door Matthijs Kok uit Emmer Compascuum. De 4 km jeugd kwam met 17.22 op naam van Maurice Mulder uit Meckenheim en de 4 km vrouwen werd gewonnen door Heike Brenstein uit Oeventrop (17.48). Net al vorige keer won Minne Goënga de 4 km mannen. Hij kwam binnen in 15.31, De 8 km mannen werd met een zeer snelle tijd (28.35) gewonnen Gerard de Ridder en Patricia Hens tra zijn vrijdag winnaar geworden bij de ringsteekwedstrijden en Oosterend. Tweede werden Rein Eelman en Anneke Boom. De pony Sjakie van Lisanne de Leeuw won de prijs van Ome Sieme Keyzer, omdat de combinatie het mooist onder de ring door ging. Vijftien aanspanningen streden op de prachtige zomeravond om de punten voor de Jan Agter Bokaal en de dag prijzen van Oosterend. Er werd met precisie gestoken. Drie combinaties kwamen voor de derde prijs in aan merking Voor Anke Vingerhoet met Miriam van Holte, Wimjan Bakker met Anneke Eelman en Lisanne de Leeuw met Petra Noppert restte de barrage Irene Maas aan het werk in de herontdekte sloot op het Bleekersveld. De sloot bleek een vindplaats van talrijke goederen uit het verle den. (Toto Jeroen van Hattum) Na maandenlang touwtrekken met de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek heeft amateur-archeologe Irene Maas uit Alkmaar officieel toestemming gekregen om onderzoek te doen op de Bleekerij. Staatsbosbeheer zei eerder al geen bezwaren te hebben tegen onder zoek dat de Historische Vereniging Texel uitvoert op de mientgronden in bosgebied De Dennen. Tijdens het graven van proefsleuven stuitte Maas bij toeval op een gedempte sloot die vermoedelijk in de zeventiende en achttiende eeuw als spoelsloot werd gebruikt, toen de blekerij (wasserij) nog in gebruik was. Afgelopen week werd het opgewelde grondwater in de opgraving tijdelijk weggepompt, zodat Maas ook op de bodem van de ooit zo'n drie meter brede en ruim één meter diepte sloot naar overblijfselen kon speuren. Het leverde vier emmers nieuw materiaal op. 'Er lag een oude schoen die nog bijna intact was, veel glas-in-lood. pijpensteeltjes met koppen die nog intact waren en vooral veel oude scherven van serviesgoed.' Ze vond ook een langwerpig houten bakje met een steel eraan, waarvan ze nog niet heeft kunnen bedenken waarvoor het gediend heeft. Maas, die als kind op groeide in de omgeving van de Bleekerij, staat nog steeds voor een raadsel waarom er zoveel spullen bij elkaar lagen in de sloot. 'Je zou bijna denken dat er iets gebeurd moet zijn. Een inval bijvoorbeeld of misschien is alles kapot gegooid vanwege een besmettelijke ziekte.' Eind februari werd in gemeentelijke expositie ruimte Tusse de Banke in Den Burg al een deel van de eerder gevonden goederen tentoongesteld. Akten Uit onderzoek van oude akten zijn inmiddels enkele namen van eige naars van vroegere verblijven op de Bleekerij aan het licht gekomen. In 1637 verkocht Piet Timmerman be bouwing nabij de sloot aan Frans Barendsz van Haarlem. In 1648 kocht Theunis Pauwels van Neerpelt uit het Land van Luik bebouwing van Jacob Joosten. Achttien jaar later (1666) verkocht vermoedelijk diezelfde Pauwels (in de akte staat 'Thuems Pauwels Bleijcker') de dan vermelde 'Oude Bleijckenj' aan Jacob Pietersz. De laatste is een voorvader van Harry Wuis uit De Koog. In 1721 ging de bebouwing over van Jan Pietersz naar Paulus Lammersz. Die verkocht het tien jaar later weer aan Jan Cornelisz Bos die de eerste boer werd op de mientgronden. De namen komen voort uit onderzoek van Miriam Klaassen uit Utrecht en Ineke Vonk-Uitgeest. Maas: 'Mogelijk komt er in Panorama een speciaal plekje voor spullen die hier zijn gevonden.' De jeugdherberg werd eerder dit jaar gekocht door Harry Wuis. Het beheer van de spullen komt volgens Maas in handen van de nieuwe stichting De Oude Bleekerij. De goederen zelf blij ven staatseigendom. door Ruud Moelands uit Ulvenhout. Jan Cornelis uit Holten wist met 32.53 de 8 km veteranen op zijn naam te schrijven. 4) verantwoordelijkheid i De eerstgenoemde combinatie stak alle punten en won de derde prijs. In de toeristenklasse stak niemand driepunters, maar vijf dames wisten wel twee ringen aan de stok te rijgen. Ellen van der Goes uit Bergsche Hoek deed dit in de snelste tijd, wat haar een aandenken van menvereniging Wad en Duin opleverde. Veel aan dacht ging uit naar de gast- combinatie, bestaande uit Cor en Vera Breg. Ze reden met een hackney voor een prachtige koets, een Gig uit 1902. Ritina van Chris Meyer werd door de jury tot het 'bestgaande paard' uitgeroepen, wat de combina tie een bon van Cavo Latuco ople verde. De deelnemers werden in de Kerkstraat op een hapje en een drankje getrakteerd. De volgende ringsteekwedstrijd begint donderdag om 19.00 uur in Den Hoorn. Deelne mers kunnen zich opstellen aan de Kleiweg. Ik snap het probleem niet. Die arm bandjes zijn de oplossing. Bedenk toch eens wat je daar allemaal mee kunt doen! Naast het geboortejaar voor het gemak van de medici, als het toch eens uit de hand loopt, een kleurcode zodat speciale behandelin gen of allergieën worden opgemerkt. Ook makkelijk is als je aan een sym bool kunt zien of de drager van rond de 17 'verkering' zoekt. Dan kun je een heel stuk van het kennismakings ritueel overslaan. Net startende carrièremakers kunnen aangeven waar ze voor gaan en wat de toe komst zoal te bieden heeft. Doe er ook een kleurcode voor het inkomen bij, dat selecteert en je wedt met op het verkeerde paard De groep vanaf 30 jaar, de eerst mislukkingen in re laties zijn voorbij, al gescheiden mis schien. Hup, geef het aan met een kleurtje op het bandje. Het is nu al ruim 45 jaar geleden dat ik op Texel kwam werken en wonen. Na al die jaren denk je nog wel eens terug aan die tijd. Eerst een jaar als vrijgezel in de kost bij tante Afie aan de Wilhelminalaan, dan een kleine drie jaar als getrouwd man in de Weverstraat en nu alweer ruim veer tig jaar op Zuid-Haffel. Het was in die jaren wel even anders dan tegen woordig en er is veel veranderd. Tante Afie had maar één kamer beschik baar voor een kostganger, waar toen mijn voorganger Jan Swan bivak keerde, en die kamer zou ik overne men. Omdat Jan Swan, die ik voor dien maar één keer had ontmoet, mij eerst nog een week zou inwerken, deelden we die kamer samen en slie pen gebroederlijk in een tweeper soonsbed. Tegen het einde van die week vond Jan dat we samen nog een avondje moesten stappen en we togen naar het Witte Huis in De Koog waar hij regelmatig kwam Nou, het werd een bar gezellige avond en we kwamen in de kleine uurtjes weer thuis bij tante Afie. Omdat we die met wilden sto ren, trokken we beneden aan de trap onze schoenen uit en slopen op sok ken naar boven. Daar aangekomen twijfelde Jan of hij de achterdeur wel op slot had gedaan en besloot nog eens naar beneden te gaan Nou, toen werd bijna de hele buurt wakker, want halverwege de trap was een plateautje en daar stond een lamp- etstel met water, want er was nog geen waterleiding. In het donker liep Jan er tegenaan en het hele servies kletterde naar beneden en lag aan gruzelementen onder aan de trap Het licht knipte aan en daar stond tante Afie met haar haarnetje, die was zich rotgeschrokken en wij Jannen, schuldbewust met rooie koppen op onze sokken. Nou, dat was wel een leuk binnenkomertje. Jan van Tunen Fridthjof Koomen heeft opnieuw een crossloop gewonnen. Nadat de atleet uit Akersloot zondag al de sterkste was bij paal 21, werd woensdag ook de strandloop bij De Krim zijn prooi. Hij had ditmaal nogal wat tegenstand. Texelaar Jan Zijm moest hem pas bij het laatste keerpunt (na 6 kilometer) laten gaan. Koomen finishte na 8 kilometer in 32.09 minuten. Zijm liet 32.42 noteren. Remco Nagte- gaal werd derde in 33.17. De omstandigheden bij De Krim wa ren verre van ideaal. Door het hoge water bleef er maar een smalle strook hard strand over en moesten de lo pers geregeld het mulle zand opzoe ken om geen natte voeten te krijgen. De 17-jarige Melame Utenwaarde uit Zwolle liet zich daardoor niet weer houden en hield een hoog tempo aan. Haar eindtijd, 34.21, leverde haar de eerste plaats bij de vrouwen op. In de wedstrijd over 4 kilometer was Texelaar Jaap Witte opnieuw de snel ste. Als gevolg van de zware omstan digheden moest hij wel een minuutje toegeven op zijn eindtijd van vonge week. Hij finishte in 15.33. De 14-ja- rige Michiel Veenstra uit Oostermeer gaf goed partij en finishte als tweede in 15.45. Erik Dulfer uit Schiedam finishte in 16.04 en werd derde. Snel ste vrouw werd Valene Mülder uit Bonn. Haar eindtijd was 19.37. De jeugd liep 1200 meter over het rulle strand. Eerste werd Maikel Voer man uit Enschede in 5.31Vijf tellen later finishte Marco Vos uit Holland- sche Veld, die op zijn beurt op der tien seconden werd gevolgd door Thomas Franken uit Barneveld. Bij de meisjes zegevierde Lisette Vos. het zusje van Marco, in 6.09. Tweede en derde werden respectievelijk de zus jes Charel en Kelly Essink uit En schede met eindtijden 6.20 en 6.36. De volledige uitslagen staan de website van de organisatie: www avtexel.net De volgende wed strijd van AVT is zondag de strand duincross bij paal 21. De start is om 19.30 uur. Met kinderkopjes kun je duidelijk maken dat je rekening moet houden met kinderen als stoorzenders in de mogelijke nieuwe relatie. De 50-jari- gen die zo langzamerhand weten waar ze in het leven staan, die 'bin nen' zijn of mislukt, die volwassen kinderen hebben die het al dan niet goed doen, ook zij kunnen dat alle maal laten zien in één oogopslag. Je zoekt een partner die bij je hobby past? Geef de hobby aan op het bandie met duiven, vishengels, boot jes, noem maar op. Een goede graad meter is ook het merk met bouwjaar van je auto. En bij een jubileum een bandje in goud of zilver. Wat een opwaardering! Het maken van die bandjes geeft werkgelegenheid, een totaal nieuwe industrie. Het uitgiftepunt is op het gemeentehuis, waardoor uitbreiding van dit gebouw nodig zal zijn. Enzo voort. Nee, die bandjes lijken me he lemaal te gek! Maria de Graaf, De Koog. Bij een aanrijding op de kruising Georgiëweg-Maricoweg in Den Burg hebben een 53-jarige automobilist en een 24-jarige inzittende, beiden af komstig uit IJsselstein, nekletsel op gelopen. Hun auto raakte total-loss. Het ongeluk ontstond woensdag rond 14.30 uur, toen de man uit IJsselstein, rijdend op de Georgiëweg In de richting van Akenbuurt, linksaf de Maricoweg wilde inslaan. Een 45- jarige Texelaar die achter hen reed, had dit te laat in de gaten en kon met meer tijdig remmen. Zijn auto raakte zwaar beschadigd aan de voorzijde. Hij kwam zelf met de schrik vrij. De auto van de man uit IJsselstein raakte total-loss. erdag ging voor de 34-jarige Cor Daalder uit Oosterend i langgekoesterde wens in vervulling. Na zeventien jaar visser op andermans schepen te hebben gevaren, kreeg een gloednieuwe eigen kotter die hij samen met zijn Ier Berend (Ben) exploiteert. Zondagavond vertrok hij tde TX 45 'Berend Cornelis' voor het eerst naar de vis- nden. TX 45 is een zogeheten ikotter, dus van beperkte om- g: 24 meter lang, 6,15 meter d en 3,65 diep. Het vaartuig is srust met een 300 pk lubishi hoofdmotor en twee imotoren van elk 225 pk van elfde merk. De naar de twee naars genoemde Berend lelis is uitgerust voor zowel de one boomkorvisserij als het iheten twinriggen waarbij jt gevist met twee netten die rborden uit elkaar worden ge len. otter is rijkelijk voorzien van de st geavanceerde communicatie- itsbepalings- en opsporingsap- tuur. deels dubbel uitgevoerd, i twee visplotters, twee echo loden, twee radars, twee GPS-appa- raten (voor plaatsbepaling met hulp van de satelliet), een sonar voor en opsporen van vis en het detecteren van wrakken en andere obstakels als mede de nodige zendontvangers en een gyrokompas. De vier opvarenden van de nieuwe kotter: schipper Cor Daalder, machinist Jitze Betsema, stuurman Ron van der Slikke en kok Dennis Boom. Identiek De TX 45 lijkt sterk op de TX 48 die onlangs ook werd overgedragen en afkomstig is uit dezelfde 'stal' van Machinefabriek Padmos B.V. De romp van de Berend Cornelis is ech ter met groen maar blauw, de schoor steen heeft een ander model en de brug is voorzien van een verhoogd gedeelte, door de eigenaars aange duid als 'pausmobiel'. Het in Polen gebouwde casco van beide schepen is echter identiek. Het schip was aan vankelijk besteld door de Volendammer C. Kes, maar in ver band met verandering van bedrijfs voering zag deze er vanaf waardoor Daalder aan bod kon komen. Voldoening Nadat zaterdagochtend tijdens een korte officiële proefvaart de vlaggen waren gewisseld als teken van over dracht werd 's middags in het CIV- gebouw op de haven een receptie gehouden. Werfdirecteur Piet Pad mos was één van de sprekers die de heren Daalder kwamen feliciteren met hun nieuwe bezit Hij verklaarde bijzonder prettig te hebben samenge werkt en had ervaren dat vooral Cor Daalder wat betreft bouw en inrich ting van het schip steeds precies wist wat hij wilde en dat het was gelukt hem tevreden te stellen. Padmos overhandigde zijn kritische opdracht gevers de diverse papieren die bij het schip horen, zoals het certificaat van deugdelijkheid Voor Cor's vrouw Piëta had hij een fraai collier en voor Gery Daalder (echtgenote van Ben) een kristallen kom. Voor Ben Daalder had hij niets. 'Je hebt nu een schip voor de wal en dat is al een mooi cadeau. Hier laat ik het bij'. Uitbreiding Hans Daalder (broer van Ben die on langs een soortgelijke kotter in ge bruik nam) feliciteerde namens de Coöperatieve Inkoopvereniging voor Visserijbenodigdheden (CIV). Hij legde er de nadruk op dat de TX 48 een echte uitbreiding is van de Texelse visserijvloot, dus niet een vervanging van een bestaand schip dat naar elders is verkocht. Dat geeft hoop dat de Texelse vloot op peil blijft ondanks de problemen waarmee de sector heeft te maken Voor de bedrij vigheid van de CIV is een lid erbij ook van belang. 'We zullen jullie graag voorzien van alles wat je nodig hebt'. Daalder vond het leuk dat zijn broer nu weer een schip heeft, na zich twin tig jaar lang op een heel andere ma nier met visserij en zeevaart te heb ben bezig gehouden. Jan van der Vis (namens visserij- De TX 45 liep vrijdagmiddag voor het eerst vereniging DETV en de verzekerings groep VTV) noemde de 48 'een tech nisch wonder' waarop de eigenaars gerust trots mogen zijn. 'Zo'n inves tering getuigt van moed en ondernemingskracht. Ik wens jullie goede vaart en goede vangst. Hope lijk zijn de Nederlandse overheid en de Brusselse ambtenaren jullie goed gezind. Cor is een vuurvreter, dus het komt wel goed'Als cadeau voor aan boord overhandigde Van der Vis een weerstation. de haven van Oudeschild binnen. Ben Daalder tenslotte had veel lof voor scheepsbouwer Padmos en zijn 'fantastische ploeg mensen' waar mee prima was samengewerkt. Een speciaal woord had hij voor Cees Kes uit Volendam waarvoor het nieuwe schip aanvankelijk was bedoeld. Kes was zich zo betrokken blijven voelen bij het project, dat hij zijn vakantie in Spanje even had onderbroken om de receptie mee te maken. Daalder greep de gelegenheid aan om een lans te breken voor de col- (FoIO Harry Ot Graaf) lectieve verzekering VTV van de Rabobank die enkele jaren geleden van de grond kwam en waarin de meeste Texelse kotters zijn onderge bracht. Hij had geconstateerd dat de VTV het wat betreft premie en voor waarden goed doet in de landelijke concurrentie.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5