Seen beperkingen meer voor Texelse bedrijven iemeente exposeert unst uit de kelder' ieuwe Wet Ammoniak en Veehouderij: Stormachtig einde aan zonnige robbentocht Zeehonden vertederen enveloppenfabrikant KüK DBRR ISVKELQHDI EN DRflRTEXEL ollege beslist over tien moties Noodweer TEXELSE J COURANT Cursus 'Leven met Diabetes' en babymassage Uit welke hoek waait de wind? Kaarten voor Kampanje Orgel en hobo bij zomeravondconcert Simone de Wit tweede in Anna Paulowna iroblemen die veel Texelse veehouders hadden als ge- van de ammoniakwetgeving zijn uit de wereld. De in van kracht geworden nieuwe Wet Ammoniak en Vee- derij biedt zoveel ruimere mogelijkheden, dat van be- neringen in de bedrijfsvoering vrijwel geen sprake meer ;en lange periode waarin de ammoniakregelgeving veel k en frustratie bij alle betrokkenen teweeg heeft ge- :ht kan met een zucht van opluchting worden afgeslo- aldus het ambtelijk advies waarin wordt geconclu- rd dat het gemeentelijke ammoniakreductieplan kan lallen. er de oude regelgeving waren loral problemen voor de 21 zo- ten knelpuntbedrijven. Omdat tinnen een bepaalde afstand nvan verzuringgevoelige na- jebieden werden ze beperkt in aantal stuks vee (koeien en pen) dat ze mochten houden, reidingsplannen konen ze wel aten. tmgszins aan de problemen te- iet te komen stelde de gemeen- m 1996 het ammoniak- ;tiep!an vast. Daarbij werd een omakfonds in het leven geroe- vaaruit bedrijven die wilden uit breiden, depositie- en emissie rechten konden putten Nadien werd de bruikbaarheid van dit fonds onder uit gehaald door uitspraken van de Raad van State Bovendien had het reductieplan een onvoorzien negatief effect. Voor iedere uitbreiding van het aantal dieren op een Texels bedrijf was door het reductieplan vergun ning nodig, ook al lag het betreffende bedrijf op grote afstand van een ver- zuringgevoelig gebied. Door de nieuwe wettelijke regels is het allemaal veel eenvoudiger gewor den Veehouderijen buiten de kwets bare gebieden of een zone van 250 meter er omheen kunnen nu zonder beperkingen een oprichtings- of veranderingsvergunning krijgen. Ze mogen zoveel dieren houden als ze willen. Dat geldt echter met voor in tensieve veehouderijen met meer dan 2000 varkens, maar die worden op Texel niet toegelaten op grond van het bestemmingsplan De nieuwe regels betekenen dat er voor zeven van de 21 knelpunt- bedrijven helemaal geen problemen meer zijn. De veertien overige die in de buurt van een kwetsbaar gebied liggen zijn niet helemaal vrij maar zij kunnen binnen zekere grenzen toch meer melkrundvee gaan houden dan thans. Er mag worden uitgebreid tot het emissieniveau dat afkomstig is van 110 melkkoeien en 77 stuks jong vee. De bedrijven die de afgelopen jaren in problemen kwamen door de oude regels: Van der Star aan het Skillepaadje; Zoetelief aan de Wester- boersweg, Vlaming aan de Zwinweg; Witte aan de Nieuwlanderweg 4; Witte aan de Nieuwlanderweg 38, Hoedjes aan de Postweg en Wijtten aan de Postweg. lollege heeft besloten om het Jeentelijk kunstbezit dat door- sis opgeslagen in de kelders, I; onder de ogen van een lt publiek te brengen. Er komt fxpositie 'Kunst uit de kelder' n nader te bepalen tijd. Vast dat deze tentoonstelling in lal niet zal worden gehouden jet gemeentelijk expositie- t Tusse de Banke maar in [(bouw elders op Texel. afgelopen begrotings- tenng werd een door de Partij Arbeid ingediende motie werd gevraagd een selectie uit lentelijk kunstbezit tenmm- teer per jaar ten toon te stel- itrokken Dat laatste ge le nadat was uitgelegd dat de niet nodig was omdat het col- zoiets van plan was. B en w het daarbij kunnen laten de motie met was aangeno- Imaar hebben dinsdag toch be- nadrukkelijk uit te spreken dat positie er ook werkelijk komt. over negen andere moties en amendement die in de liingsvergadermg werden be- ild, heeft het college en stand- ngenomen. Toren aanleiding van de motie van vaarin werd gevraagd spoed te chten bij de restauratie van de van de N.H kerk van Oosterend, die klaar is voor het feest 'end Present van 2003, is be sloten dat zal worden geprobeerd aan deze wens te voldoen. Op dezelfde wijze heeft het college gereageerd op het amendement van WD en Texels Belang inzake de uit breiding van parkeerplaatsen aan de Nesweg bij Oosterend. Zo mogelijk zal ook dit zijn beslag krijgen vóór het Oosterender feest van volgend jaar. Er is 25.000 euro mee gemoeid. Jeugdbeleid Naar aanleiding van de motie van Groenlinks om een onderzoek in te stellen naar het jeugdbeleid en de prestaties die daarbij worden gele verd in verhouding tot het daarvoor beschikbare budget, is besloten het verzoek voor te leggen aan de ge meentelijke rekenkamer die op 28 augustus vergadert. Aan de hand van wat daar wordt uitgesproken zal een onderzoeksopdracht worden gefor muleerd waarover de raads commissie 'Middelen' zich zal uit spreken. Thijsseschool Bij de verdere planontwikkeling voor het woongebied De Mars zal ook worden bekeken of hier de nieuwe Thijsseschool moet komen. Het col lege besloot aldus naar aanleiding van de WD-motie waarin werd ge vraagd om vóór 1 januari a.s. te ko men met een plan dienaangaande in combinatie met het opheffen van de huidige school aan de Keesomlaan. De huidige plek ligt excentrisch ten opzichte van De Mars met zijn vele potentiele leerlingen. Dat wordt nog VERVOLG VAN PAGINA 1 (lenen. De Jacoba Elisabeth 'ein de loop van de avond eerst inspectieronde op de indsche Gronden om te zien of si vissersbootjes waren achter- ven De vuurtoren was op dat 9it nog niet bemand. Later Ie de Jacoba Elisabeth een torn de Razende Bol om daar waren twaalf personen aan boord, van wie zeven kinderen. Hulp bleek bij nader inzien niet nodig. Tromp wist de schouw zelf naar de NlOZ-haven te varen. Reddingsboot De Meerval, sinds deze week de vervanger van De Zalm. pikte nog wel een bijbootje op van de schouw. Dat was losgeslagen en dreef op zijn kop bij een pier van de Mokbaai. Daarna verleende de Meerval hulp bij motorzeilschip Robin Christian dat ten zuidoosten van Texel met motorproblemen kampte. Het echtpaar op het schip kon daar door met goed meer manouvreren. erger als De Mars later oostwaarts wordt uitgebreid. In de oorspronke lijke plannen voor dit woongebied was rekening gehouden met een school, maar dat is verder niet uitge werkt. Dat gebeurt nu dus alsnog. Zorgcentrum Wethouder Annie Hin heeft opdracht gekregen voor het beleggen van een discussie tussen de raadscommissie voor welzijnszaken, de raden van toe zicht en de directeur-bestuurders en de cliëntenraden van de stichting Zorgcentrum Texel en De Koogh en Thuiszorg Beheer. Dit naar aanleiding van de motie van Texels Belang waarin werd gevraagd af te zien van de fusie tussen genoemde instellin gen. Erfkamperen Over een mogelijke uitbreiding (van acht naar twaalf) van het maximale aantal kampeermiddelen per agra risch erf zal aandacht worden gege ven in de nog te maken deelnotitie 'Recreatie en toerisme' die is verbon den aan de structuurvisie voor Texel. Aldus het b en w-besluit naar aanlei ding van de motie van D66 waarin om deze verruiming werd gevraagd. Toeristenbelasting Wethouder Corry Heijne (financiën) gaat zich verdiepen in de mogelijk heid om van de toeristenbelasting een forfaitaire heffing te maken, dus een vast bedrag per bed ongeacht het aantal overnachtingen. Vervol gens zal zij haar bevindingen voorleg gen aan de raadscommissie Midde len. Aldus besloot het college naar aanleiding van een motie van die strekking van Texels Belang. De door het CDA ingediende motie om de nieuwbouw van Gemeente werken uit te stellen om te kunnen onderzoeken of kostenbeparing mo gelijk is door het laten vervallen van duurzame bouwtoepassingen en/of het in de nieuwbouw huisvesten van binnendienstambtenaren die nu in het raadhuis zitten, werd in de begrotingsvergadering verworpen. Het college heeft dan ook besloten er niets mee te doen. Boeten Met een andere CDA-motie (wijziging van het subsidiesysteem voor schapenboeten zodat de eigenaar bij restauratie een eigen bijdrage levert die met groter is dan 5000 euro) ge beurt wél wat. Het college wil een plan van aanpak in overleg met de Stichting Dorpsherstel, onder de uit drukkelijke voorwaarde dat de finan ciële gevolgen voor de gemeente bin nen het bestaande budget blijven. Wethouder Nel Eelman zal over dat plan een standpunt innemen en er VRIJDAG 2 AUGUSTUS 2002 Thuiszorg Beheer houdt in septem ber twee cursussen. In samenwer king met de Diabetes Vereniging Ne derland wordt de cursus 'Leven met Diabetes' gehouden. Doel is meer over deze aandoening aan de weet te komen en dankzij de informatie be ter te kunnen omgaan met de stof wisselingsziekte Er wordt informatie uitgewisseld en het vertrouwen om te kunnen omgaan met hulpverleners neemt toe. De cursus is bedoeld voor mensen met suikerziekte, maar ook hun partners, ouders en verzorgers. De cursusdagen zijn zaterdag 14 en 21 september, van 10.00 tot 15.00 uur, met tussen door een pauze. De cursus wordt gegeven in gebouw aan de Schoonoordsingel. De kosten zijn €16,-, leden van de Diabetes vereniging krijgen €2,25 korting- Op vrijdag 6, 13, 20 en 27 septem ber en 4 oktober wordt een cursus Met een dikke zestig man aan boord voer De Vriendschap dinsdagavond om halfzeven richting de zeehonden op de banken ten zuiden van de Vliehors. Hoewel de drukkende warmte van de afgelopen dagen én de weersvoorspellingen van het KNMI slecht weer aankondigden, was daar bij vertrek van de steiger bij De Cocksdorp nog weinig van te merken. In korte broek en luchtige shirt stap ten de reizigers aan boord, vol ver wachting voor de dingen die komen gingen. Een heerlijk koele bries ver aangenaamde het verhitte leven van de tijdelijke zeevaarders. Een verse bak koffie met suiker, melk en een kwinkslag geserveerd door bemanningslid John deed de ont spannen sfeer nog verder stijgen. Over de reling hangende kindertjes werden door de geel koperen toeter van schipper Dirk teruggeblazen. Met zorg, om de dieren niet te verjagen, werd naar de mstplaats van de zee honden gemanoeuvreerd. Twee- a driehonderd dieren bekeken vanaf hun veilige plaat de verrichtingen van het schip vol mensen, die op hun beurt terugkeken, veelal 'gewapend' met een verrekijker. Toch was het goed dat de schipper behalve de zee honden en het schip ook de lucht in de gaten hield en de terugreis een half uur eerder inzette dan oorspronkelijk de bedoeling was. Tegen de ebstroom van tien kilometer per uur in koerste De Vriendschap richting thuishaven, terwijl de zeehonden steeds verder uit het zicht raakten. Halverwege de reis verdween ineens de zon en kwam er een flinke wind opzetten, terwijl witte schuimkoppen van bakboord de zomers geklede toe risten van hun banken joegen en hen een goed heenkomen deed zoeken aan de andere zijde van het schip of in de kajuit. De schipper had het niet beter kunnen plannen: precies op het moment van aanleggen barstte de donderbui met stortregen en veel wind in alle hevigheid los. Tijd om de geparkeerde auto 's te bereiken was er niet meer, maar gelukkig boden een paar op en nabij het strand ge bouwde afdakjes enige beschutting tegen het noodweer. Met geen droge draad meer aan het lijf bereikte de verslaggever van deze krant de auto, pikte een ouderpaar op dat kinderen en fietsen in beschutting achterla tend, hun auto op een vakantiepark probeerde te bereiken. Een paar grote takken op de Krimweg, die de rijweg half versperden, hadden op de terugweg nog gezelschap gekregen en moesten eerst verwijderd Toen konden de ruitenwissers het met bak ken uit de hemel neerstromende wa ter niet meer verwerken en bood een boerenerf langs de Postweg een wel kome parkeerplaats. Corrie Timmer ae storm is gaan liggen en schipper Johan Tromp zijn vaartuig heeft afgemeerd in haven, brengt hij verslag uit aan leden van de wipperploeg. ifoio Gemrd rvnmermani met de raadscommissie Grondge bied over praten. De CDA-motie die tot doel had om het project kwaliteitszorg (centrale publieksbalie) op een laag pitje te zetten in verband met het begrotingstekort, werd in de begrotingsvergadering verworpen en mede daarom doet het college er niets mee. De Welzijnsstichting heeft voor en kele voorstellingen in schouwburg De Kampanje in Den Helder nog enkele kaarten over. Het betreft 'De Koop man van Venetië' op donderdag 10 oktober, 'La Traviata' op donderdag 20 februari 2003, 'Festen' op vrijdag 21 februari, Karin Bloemen en Cor Bakker op woensdag 5 maart, 'Jesus Christ Superstar' op vrijdag 11 april en Robert Long op donderdag 15 mei. Voor de terugreis na deze voor stellingen zet Teso een extra veerboot in. Kaarten zijn tot en met woensdag 7 augustus te reserveren bij het kan toor van de Welzijnsstichting, Wilhel- minalaan 1 (open maandag-, dins dag- en woensdagochtend van 9.00 tot 12.30 uur), tel. 315582, fax. 314300 of email welzijnsstichting® hotmail.com. In de Nederlands hervormde kerk in De Waal wordt dinsdag 6 augus tus het achtste zomeravond concert gehouden. Er wordt opge treden door Alexander Prins op orgel en Anna Duinker op hobo. Het concert begint om 20.15 uur. Alexander Prins (1972, Maassluis) nam op 12-jarige leeftijd orgelles. Vanaf zijn 14e tot en met zijn 18e kreeg hij les van Koos Bons. die hem voorbereidde op zijn studie aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag Daar haalde hij de diploma's docerend musicus orgel en het praktijkdiploma kerkmuziek. In 1999 studeerde hij af als uitvoerend musi cus orgel. Momenteel is hij cantor organist van de SOW-kerken in Honselersdijk en Maassluis. Daar naast begeleidt hij de zaterdag avondmissen in 'The English Speaking Parish' in Den Haag. Actief is hij ook als componist en arrangeur voor uiteenlopende bezettingen, zo wel vocaal als instrumentaal. Anna Duinker (1978) studeert sinds september 2001 hobo bij Pauline Oostenrijk aan het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag. Daarvoor stu deerde ze vanaf 1993 bij AJi Groen. Ze deed ervaring op bij vele orkesten, zoals het Nationaal Jeugdorkest, Symfonieorkest van het conservato rium en als remplacant bij de musi cal Aida en het Residentieorkest. Ze is actief als soliste, maar ook in de kamermuziek. Zij was ook meerdere malen finalist op diverse concoursen. Het met het onlangs opgerichte Oribi-trio, in de ongewone combina tie hobo. fagot en piano. Als soliste speelde ze in het Concert voor 7 bla zers van F. Martin, begeleid door een symfonieorkest Sedert september studeert ze directie bij Alex Schilling. Het tweetal biedt een gevaneerd pro gramma met klassieke en moderne muziek, onder andere Sweelinck, Bach, Britten, Vivaldi, Mamaire en Correlli De organisatie is in handen van de Raad van het Zomerwerk van de Texelse kerken. De toegang is gra tis. met aan het eind een collecte. De zeehondenziekte die de kop op heeft gestoken heeft met alleen scha duwkanten. Het bracht enveloppen- fabrikant Keurtiss BB uit Hoofddorp op het idee om zich aan te melden als sponsor van zeehondenopvang EcoMare. Het bedrijf dat milieu vriendelijk geproduceerde envelop pen op de markt brengt en EcoMare als klant heeft, maakte zich zorgen over de oplopende kosten van de zeehondenopvang. Aanvankelijk was het de bedoeling dat EcoMare de laatste zending enveloppen niet hoefde te betalen, maar de steun heeft inmiddels een permanent ka rakter gekregen. Het opvangcentrum ontvangt vier procent van de totale omzet van enveloppen van het merk Sumo, het eerste jaar minimaal €1000,- Tussen Texel en Vlieland trof de Phoca woensdag twee dode zeehon den aan, waarmee het totaal op 32 komt. Dat niet alle aangespoelde zee honden ziek zijn, bleek maandag avond toen op het strand bij De Koog een jonge zeehond (huiler) werd aan getroffen. Het gezonde dier is over gebracht naar EcoMare. waar het bij vier andere huilers is gevoegd. De Texelse jeugdzwemster Simone de Wit heeft tijdens twee langebaan wedstrijden waaraan ze het afgelo pen weekend deelnam goed gepres teerd. Zaterdag dook ze in het water van de jachthaven van Anna Paulowna voor de afstand van 1500 meter vrije slag. Ze behoorde tot de jongste deelnemers Ze legde de af stand af in 22.44.18 min, goed voor een tweede plaats. Ze eindigde slechts 3,5 seconden achter nummer één, die ze net niet meer kon inhalen Zondag verscheen ze aan de start in Geestmerambacht bij Utrecht. Hier zwom ze de 2000 meter vrijeslag dames en behoorde ze eveneens tot de jongste deelnemers. Ze finishte in 30.40.97 minuut, goed voor een 25e plaats. Gezien de vele toppers onder de 40 deelnemers, een klassering die tot tevredenheid stemde. Raymond van Duyn, directeur van enveloppenfabrikant Keurtiss. ondertekent in het bij zijn van Jan Kuiper van EcoMare het sponsorcontract. fcou™. "net een boot van de douane ^lachten bij te staan. De red- ®°ot voer vier, vijf bootjes af om of alles in orde was. 'Er was "an bootje dat onder begelei- naar Den Helder is gevaren', S| schipper Charles Douma, 'en Motorboot is blijven liggen aan 4*dkant van de Noorderhaaks.' ^ba Elisabeth werd aanvanke- hulp geroepen voor assis- bi| de schouw van Johan bbie nabij 't Horntje voer. Daar Reddingboot De Tuimelaar uit Den Oever was ook present bij het schip. Het team uit De Koog begeleidde de Robin Christian naar haven van Oudeschild. De Jacoba Elisabeth werd zelf onder weg nog getroffen door de bliksem. Volgens Douma ging het om een kleine inslag tussen de antennes. De vier bemanningsleden voelden de schok, maar hielden er geen letsel aan over. De apparatuur aan boord raakte met beschadigd. babymassage gegeven Massage is volgens Thuiszorg een goede manier voor ouders het kind beter te leren kennen. 'Lichamelijk contact in de vorm van knuffelen, de baby bij je te dragen, verzorgen en voeden is voor alle baby's onmisbaar', aldus de Thuiszorg. Ouders wordt onder meer de techniek van het masseren ge leerd. De cursus wordt gegeven van 9.30 tot 11 15 uur in het wijkgebouw aan de Schoonoordsingel. De kosten zijn €57,-, niet-leden betalen €71,-. Voor informatie en opgave, tel, 0223- 650135. lij Keukencentrum Texel vindt u In onze showroom. Mancoweg 6 - Oen Burg 0222 31 24 47

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5