Toen ik hier kwam dacht ik: dit is mijn huisje ]ijzonder strandhuisje leidt tot feervol poëziefestivalop strand TX 4 geeft klipanker en winch aan collectie Flora 'Land- en Zeezicht' geliefd vakantieadres 1-1-2 OP WELK KU65EM HO ET IK HU LIGGEN iV<e REDRCTE Kt&kBLRb Bronzen bel .TEXELSE COURANT' Drie geloven op één kussen Cocksdorp Open loog water bij rimstrandloop Verbinding MJM en Marinemuseum VERVOLG VAN PAGINA 5 VERHINDER ONS NIET TE WERKEN \JLC6 uMj VRIJDAG 9 AUGUSTUS 2002 bijzondere 'dichtbundel', dus een bijzondere opening daar net een bijzonder festival. Met poëziefestival op het strand erenden acht Texelse dichters chrijvers woensdagavond de iele presentatie van nieuwe ien van Willem Broens op. ns publiceerde zijn nieuwe ge ien met in boekvorm, maar in en ten strandhuisje bij paal 12 De jen gebruikt hij als bladzijden, ten staan vele flessen met teksten Zittend en liggend in het zand irden en keken minstens zeven- anwezigen naar de voordrach ten stemmige avondzon en het ename weer gaven de avond sfeer Nico Dros maakte indruk met gedich ten 'in zijn moerstaal' Hij kreeg de lachers op zijn hand met rake type ringen en uitspraken op zijn Texels Theun de Winter wist met zijn aan komst al de aandacht naar zich toe te trekken. Hij liet zich met een busje afzetten op het strand, terwijl het fes tival al lang was begonnen. De Win ter droeg onder meer het gedicht Herschapen Eiland dat hij in 1992 publiceerde voor. Een bijzondere verrassing had Jeroen Kummelmg in petto. Na het uitvoeren van een theateract haalde hij de Lore lei van Heinrich Heine aan. Ook de Noordzee zou zijn Lorelei hebben, vertrouwde Kummeling het publiek toe En prompt verscheen Simone Zacherias als schone verleidster op het dak van het strandhuisje. Zichzelf op de gitaar begeleidend zong zij enkele liedjes vanaf 'het Postkantoor voor Poëzie', zoals Broens zijn nieuwe dichtbundel heeft gedoopt. Daan Welboren en Theo Timmer droegen elk zelfgeschreven werken voor Timmer las ook werken van de overleden Texelse dichter Leendert Kuyper en hij zong a capella enkele nummers Marcel Wernand en Bouwe Kuipers zetten als de Bowema's een ludieke act neer. Willem Broens zelf trad ook op. Hij sloot af met het gedicht 'de zee is niet dicht' dat op de linkerdeur van het strandhuisje staat. Dat is tot het eind van het seizoen te bezichtigen. Het huisje staat iets ten noorden van paal 12. DAAR RED JE LEVENS MEE Met uitzondering van een flinke regenpauze kon het tennistoernooi 'De Cocksdorp Open' zondag volle dig worden afgewerkt. Winnaar bij het herenenkel werd Harals Grzywatz, tweede Dirk Jan Saai. Bij het damesenkel ging de winst naar Ditte Westdorp, gevolgd door Els Ooyevaar. Leo en On Saai pakten de overwinning bij het herendubbel, ten nadele van Lieuwe van der Veen en Nico Ooyevaar, die tweede werden Mieke van der Bent en Ria Zoetelief wacen in het dammesdubbel de sterkste vrouwen, Els Ooyevaar en Regien de Boer pakten de tweede plaats. Bij het gemengd dubbel trok ken Mieke en Robert van der Bent aan het langste eind, gevolgd door Ame Kamstra en Robert Saai. De verliezersronde werd gewonnen door Hr. Reinandt, tweede werd Wil Sieprath Bijna vier meter lengte meet het klip- anker. Met de meetlat rekent Jan Uit geest van Flora het nog even na. Het gewicht is drieduizend kilo. Staat net jes aangegeven op de zijkant, samen met de teksten INT Patent en Flipper. De herkomst van het anker moet Uit geest nog achterhalen 'Maar het is een anker geweest waarmee boor- platforms op hun plaats worden ge houden. Dat kun je ook zien aan de strips aan de achterkant. Zo'n anker moest veel oppervlakte hebben om stevig in de grond te zitten.' Uitgeest wijst op een oog aan de achterkant. 'Als ze daar een kabel aandeden en eraan trokken, konden ze het anker ook weer makkelijk omhoog krijgen.' Hij schat de leeftijd op ruim dertig jaar. Het is het eerste klipanker in de collectie van het museum. 'Ze wor den niet vaak gevonden.' De herkomst van de vislier is nog evenmin duidelijk. Uitgeest vermoedt dat de lier op een trawler of logger moet hebben gezeten die waar- Hef klipanker van een boorplatform. 'Als ik hier elk jaar een week of drie mag blijven doorbrengen, dan heb ik een mooie ouwe dag.Mevrouw An Ader (79) uit Maastricht is verknocht aan Texel, en dan specifiek aan 'haar' stekje op de Hogeberg. Ze verblijft in appar- tementenbedrijf 'Land- en Zeezicht' van de familie Stiggelbout. 'Oma', noe men ze haar, want ze komt er al sinds 1967, elk jaar, soms wel twee keer per seizoen. 'Ik geniet hier nog elke dag van het prachtige uitzicht. En ik beschouw Trijn (Stiggelbouw, red.) als mijn dochter Gasten die al tientallen jaren achter een op Texel komen zijn geen uitzon dering. Ook met voor gastvrouw Trijn Stiggelbout-Van der Star, wier ouders een kleine veertig jaar geleden be gonnen met de verhuur aan gasten en bij wie zelfs mensen van het eer ste uur nog kind aan huis zijn. 'In mijn jeugd speelde ik al met kinderen van de gasten. Die komen hier nu nog. Mensen die hier al bijna veertig jaar komen, onafgebroken.' Het zijn Evert en Riet Raymans uit Haarlem, kennis sen van 'oma' Ader. 'Eigenlijk zijn we al veel langer Texelgangers, want in 1953 hebben we hebben hier onze huwelijksreis gemaakt. Uiteindelijk kwamen we hier terecht en we kon den het niet uit ons hoofd zetten. Het begon hier heel simpel, met een een voudig zomerverblijf. Toen kwam er een kachel, een koelkast en noem maar op. Het is hier geen overdadige luxe, maar dat hoeft van ons ook met. Maar Trijn doet erg veel aan de kwa liteit van het huisje. De sfeer is gewel dig en het plekje zeldzaam mooi. Een bungalow in De Koog? Voor gezinnen met kinderen is zo'n park misschien prachtig, maar geef ons de ruimte van de Hogeberg maar. Ook de kin deren vonden het hier heerlijk. Ze gebruikten de tuinwal als gli|baan en kont terug. We zetten speurtochten uit en verstopten dingen. We hebben de kinderen van de kampeerboerderij zien opgroeien en onze dochter heeft hier haar man ontmoet. Het is alleen jammer dat er hier nog maar zo wei nig vis is te vangen. Vroeger had ik bij elke worp beet, maar dat is er nu met meer bij. Een bootjes zijn er amper meer te huur. Dat is ook wel eens anders geweest.' Mevrouw Raymans is erg verknocht aan het Texelse land schap. 'Er stond hier vroeger een stolpboerderij aan het Schilderend, die elk jaar dat ik passeerde steeds verder in verval raakte Dat vond ik verschrikkelijk. Het landschap waar aan ik zó gehecht was, mocht niet veranderen. Zo voelde ik dat.' Tientallen jaren sprak het stel af op 'Land- en Zeezicht' af met An en Theo Ader. An: 'Dat eerste jaar op Texel wist ik het nog met zo zeker. Ik was in de Slufter en het regende pijpenstelen. Ik dacht: hier kom ik nooit meer. Maar toen ik er later met mooi weer terugkwam, zag ik werke lijk hoe prachtig het was. We maak ten regelmatig fiets- en wandeltoch ten over het eiland, gingen naar het strand en met een boswachter de natuur in. Zo leerden we van alles over wilde planten, bijvoorbeeld het lijk. Als ik in Limburg nog wel eens wandeling maak en ik snuif bepaalde geuren op, dan denk ik: net alsof ik op Texel ben Ik ken mensen die snel op het eiland zijn uitgekeken, onbe grijpelijk. Ik ben in Oostenrijk ge weest, nou dat berglandschap had ik snel gezien. Frankrijk mag er zijn, maar op Texel is het pas echt fijn Toen ik hier kwam dacht ik: dit is mijn huisje. Vanaf hier hebben we uitzicht over een groot deel van het eiland, de Waddenzee en zelfs Den Helder is te zien Nooit ben ik voortijdig van een vakantie teruggekeerd. Een keer, het blééf maar regenen, wilde mijn man eerder weg. Ik zei "Je doet maar wat je wilt, maar ik blijf hier Want als ik naar huis ga, dan is mijn vakantie voorbij." Dus bleven we. Maar meestal is het weer goed, vaak beter dan aan de overkant.' 'De gasten op Land- en Zeezicht zijn altijd erg op elkaar gesteld geweest Net één grote familie. We hebben in 1985 zelfs een reünie gehouden. Het jaar erna overleed mijn man. Maar met vakantie bleef ik naar Texel gaan. Ik zit in het appartement, of lees in de tuin een boek Ik moet niks. 'Oma' hoeft maar een kik te geven en Trijn of bewoners staan voor me klaar. Boodschappen hoef ik zelf met te halen, er wordt hiervoor me gezorgd. Doordat we de kinderen altijd mee namen, zijn die ook verknocht ge raakt aan het eiland. Mijn dochter komt net als ik elk jaar naar de Hoge berg.' Het enthousiasme van de Limburgse is volgens Trijn Stiggelbout, die in totaal vijf appartementen verhuurt, geen uitzondering. 'Adverteren is ei genlijk met nodig. Het is vaak zo dat als het met de kinderen van de ver schillende gezinnen klikt, dan zit het goed. Dan blijven de mensen terug komen. Die paar rustige maanden in het jaar hebben we hard nodig om de boel een beetje op orde te brengen.' kwamen 'S avonds met een groene Wilgenroosje. Planten ruiken ZO heer- Mevrouw An Abel (79), met gastvrouw Trijn Stiggelbout. Op de achtergrond appartementen bedrijf 'Land- en Zeezicht' (Foto Gerard T,mm*rman) het hoge water bleef er bij de itrandloop die woensdag gehouden nauwelijks hard Sever om op te lopen. Het dus een echte cross. Het sbge weer lokte 90 deelnemers start. Het snelst was op- t. Ruud Moelands. ends trok na een kilometer lopen thoenen maar uit en ondervond mder last van het opkomende Hij finishte op de 8 kilometer 05 minuut. Tweede werd Remko in 33.47. Leon Prooijen uit oop moest met 34.55 genoegen nme de derde plaats. Als vierde irste veteraan kwam Jan Zijm de zandstreep. Hij liet een tijd 6 20 noteren. Net als de afge weken trok Jaap Witte op de ulometer de overwinning naar oe. Hij eindigde in 16.17. Snel- rouw werd de 13-jarige Valerie eruit Duitsland in 19.32. Bij de was de overwinning voor "jBosma in 5.29 en bij de meis- 'as de 8-jarige Kelly Dulfer uit Schiedam met 5,49 de snelste De volgende loop van de atliekver- emgmg is zondag in De Koog, De strandduincross bij paal 21 start om 19.30 uur. Het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild en het Marinemuseum in Den Helder hebben tijdelijk een 'vir tuele bootverbinding' tot stand ge bracht. Kinderen tot en met vijftien jaar krijgen tot eind oktober een gra tis kaartje voor het andere museum als zij het MJM of het Marinemuseum bezoeken. Aanleiding daarvoor is de viering van het 400-jarig bestaan van de VOC. Door gratis kaartjes voor elkaar weg te geven, willen beide musea de aandacht vestigen op de bijzondere VOC-tentoonstellingen die te bezichtigen zijn. Bij het MJM wordt momenteel de tentoonstelling 'VOC-schatten van Texel' gehouden. In het Marinemuseum is een tentoon stelling over het VOC-schip Vogelstruys. In de expositieruimte kunnen bezoekers de levensloop van het schip volgen. Schipbreuk- en Juttersmuseum Flora beschikt sinds deze week over twee nieuwe voorwerpen. Een klipanker van een boorplatform en een winch van een vissersschip. De TX 4 van Pieter Jan van der Vis uit Oudeschild haalde ze van de bodem van de Noordzee. "an de klokkenmaker is duidelijk zichtbaar op de bel. (Foto Gerard Timmerman) schijnlijk in de jaren vijftig is gezon ken 'Er zit nu nog zo'n twintig meter staaldraad op. maar er heeft waar schijnlijk een vislijn van zo'n driehon derd meter opgezeten.' Beide voor werpen zijn naast elkaar neergelegd op het buitenterrein, nadat Marcel Bakker ze met zijn shovel van Oude schild naar de Pontweg had ge bracht. Van der Vis vond ze vorige voor de Nederlandse kust ter hoogte van Texel. 'We hebben ze daarna op dek gehouden', vertelt hij vanaf de kotter. 'Ze stonden daar toch met in de weg en het was mooi weer. Anders had den we ze wel overboord gezet.' Het anker en de winch veroorzaakten volgens hem nauwelijks schade aan de netten. 'Dat is de praat met waard. Ze hingen grotendeels in het ketting- werk.' winch waarop nog twintig meter vislijn zit. gedichten in het Texels voor tijdens het poëziefestival waarmee de nieuwe 'dichtbundel' van Willem Broens (een strand- geopend. Rechts op de foto luistert Broens zittend toe. Foto Joroen van Hattum) len wanten aan. Naast de klok zijn in hetzelfde wrak andere interessante spullen gevonden, zoals een passer, een duimstok en enkele heften van mesjes met bijzonder snijwerk. Ook kruikjes, waarvan één exemplaar met kruk. Van de inhoud hiervan zal een monster worden genomen. 'Het zijn voorwerpen die een goed beeld ge ven van het leven aan boord', aldus Vos. De bel en de andere spullen worden overgebracht naar het depot van NISA in Lelystad, waar ze zullen worden geconserveerd. Het brons oogt weliswaar nog puntgaaf, de eerste roestvlekjes zijn reeds te zien. Vos heeft inmiddels contact gehad met directeur Esther Banki van het Maritiem en Juttersmuseum. 'De bel zal zo goed als zeker binnen af zienbare tijd in het museum kunnen worden tentoongesteld Maar wel op tijdelijke basis, want ook het beiaardmuseum heeft me gebeld, want daarvoor is het natuurlijk ook een pracht museumstuk.' tweede voor de Westertoren, ande uit 32 klokken met een gewicht van 19.500 Het is schijnlijk dat de bel voor één van kerken was bestemd, maar uit- ilijk een andere bestemming gekregen. Het beeldmerk van erdam, dat wel op de andere 'en prijkt, ontbreekt namelijk op ievonden exemplaar. 'De bel is slijk afgekeurd doordat de toon- l'e bijvoorbeeld met goed was. heeft een ander, mogelijk een Gander, de bel als gewone luid- besteld, waarna de klok op port is gezet.' l-faat ervan uit dat het wrak, waar- jde herkomst en naam nog niet kunnen vaststellen, in of kort na is gezonken. Mogelijk vond de m de winter plaats, want de -fs troffen meerdere dikke, ge vieren wanten en gewone wol-

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5