<m> j Jostiband komt over twee jaar naar Texel Vastlegging en ontzanding Hollands Festival nadert juiste formule teso E Agenda Visserskoor zamelt in voor Zeemanskerk Giro 37071 TEX ELS E^COU RANT Blik vanger Wadexcursie lbAbLib Z COURANT Zandy Kamaran geïnspireerd door Picasso Motorrijder breekt heup 'Scheepsjongens' werpen blik over Op de Groeneplaats trok het Open Texels Kampioenschap Spijkerbroekhangen veel belangstelling. Een keur aan artiesten overspoelde de afgelopen dagen het eiland. Zater dag was dat het geval in Den Burg. waar het Hollands Festival werd ge houden. Overdag kon het publiek zich vermaken op de Groeneplaats. waar entertainers Hans Versnel, Dries Roelvmk en Texelaar Kees Klaassen optraden. Intermezzo vormde het huwelijk van Maarten Koorn met zijn Canadese bruid. Veel kijkers trok het Open Texels Kampioenschap Spij kerbroekhangen. De deelnemers werden aan een kraan omhoog gehe sen, waarna het de kunst was zo lang mogelijk te blijven hangen aan de spijkerbroeken van Sandor Mantje. Wie losliet, stond onherroepelijk een nat pak te wachten. In de avonduren kon het publiek zich vermaken in de vele cafés waar uiteenlopende optre dens werden gehouden, onder an dere door de nog immer doorspe lende Armand, die tot genoegen van het handjevol luisteraars in café Bruintje Beer zijn hit 'Ben ik te mm' liet horen. Dat het niet alleen Nederlandstalig was. bleek in de Smulpot, waar een optreden van twee begaafde gitaristen die voor heen deel uitmaakten van de band 'Left side' op professionele wijze gouwe ouwen lieten horen die goed in de smaak van het publiek vielen. Op het festival, waar het 's avonds niet erg stormliep, vormden de Texelse muzikanten van 'Bal Na' in café De Pilaar een publiekstrekker van formaat, wat ook gold voor het In café Bruintje Beer zong zanger Armand zijn gouwe ouwe 'Ben ik te min'. optreden in De Lindeboom en Question Plaza, waar een Flugel Skihut Party een volle zaal trok. Met de opgedane ervaring ligt het in de bedoeling het festival volgend jaar op een ander tijdstip te houden en uit te bouwen naar meerdere dagen of een feestweek. De Jostiband komt naar Texel, maar de liefhebbers moeten nog twee jaar geduld hebben. Het uit 100 verstandelijk gehandicapten bestaande orkest uit Zwammer- dam zal op een nog te bepalen middag in september 2004 een uit voering geven op De Krim. De ba ten daarvan zullen worden ge bruikt voor de aanschaf van een auto voor het gezinsvervangend tehuis De Texelse Rede. De organisatie is in handen van Joiande Kloosterhuis uit Oudeschild e René Geurtsen en Stan Boon uit De Koog, die daartoe de stichting 'Gereg€ld' zullen oprichten. Het op treden kost totaal €8000.-, reis- en andere kosten inbegrepen. De stich ting voert actie om dit bedrag bij el kaar te krijgen, zodat de opbrengst van de kaartverkoop volledig be schikbaar kan komen voor de aan koop van de auto. De organisatoren hebben reeds de toezegging gehad dat zij €2000,- van de 'Raboton' zul len krijgen. Mondjesmaat Dat de Jostiband pas over twee jaar naar Texel kan worden gehaald, komt doordat dit orkest slechts eens per maand optreedt, zodat er een wacht lijst van gegadigden is. De optredens hebben namelijk geen commercieel doel, maar dienen uitsluitend als zin volle vrijetijdsbesteding van de ge handicapten, passend in het totale pakket van aangepast werk, scholing en dagactiviteiten dat hen wordt aan geboden. Een druk concertprogram ma zou al gauw een ongewenste en verstorende belasting betekenen. Ondanks het niet-commerciele ka rakter zijn de kosten van het optreden betrekkelijk hoog, omdat in verband met de aard van de handicap van de orkestleden veel extra voorzieningen en verpleegkundige medewerkers nodig zijn. Ook worden nogal wat ei sen gesteld aan de accommodatie waar wordt opgetreden. Inmiddels staat vast dat de sporthal van De Krim daaraan volledig kan voldoen. Populair Mede door de vlotte en ontroerende optredens voor de televisie, is de Jostiband landelijk befaamd. De band, die 36 jaar geleden werd op gericht, bestaat grotendeels uit be woners van diverse zorgeenheden van Hooge Burch, een stichting voor zorg, behandeling en begeleiding van geestelijk gehandicapten in Zwam- merdam De overigen wonen bij hun ouders of in gezinsvervangende hui zen en sociowoningen in diverse plaatsen in Zuid-Holland. De naam Josti is afgeleid van Johannes Stich ting, een voormalige woonvoor ziening voor gehandicapten in Nieuwveen waar in 1966 de wieg stond van de band. Het instrumentarium van het Josti band Orkest, zoals het ensemble of ficieel heet, bestaat uit bijna 70 keyboards, accordeons, een elektri sche accordeon, piano's, elektroni sche orgels, marimba's, metalofoon, crotales, xylofoon, klokkenspel, buis klokken, carillonklokken, viool en een contrabas. Daarnaast is er een uitge breid scala van slagwerk- en percussieinstrumenten, alsmede triangels, tamboerijnen, castagnetten en diverse imitatie- en effect instrumenten. Het orkest werkt met kleurenmuzieknotatie, die door de orkestleiding is ontwikkeld en ook voor anderen beschikbaar is. Inktpatronen Door de aard van hun handicap heb ben de bewoners van De Texelse Rede geen eigen vervoer. Daarom wordt bi j ziekenhuisbezoek, winkelen en andere activiteiten en uitjes gere den met de voor gezamenlijk gebruik bestemde auto. De wagen is hard aan vervanging toe, maar van over heidswege zijn daarvoor geen financieringsmogelijkheden. Joiande Kloosterhuis is daarom sinds een paar jaar bezig met het vormen van een fonds door het inzamelen en ver kopen van gebruikte cartridges (inkt- patronen) van printers en toners (inkt- patronen) van kopieerapparaten. Op deze manier zal het echter lang du ren voordat het geld voor een nieuwe auto bij elkaar is. De opbrengst van de Josti-uitvoermg moet het doel in één klap een stuk dichterbij brengen. Met het inzamelen van cartridges gaat men inmiddels gewoon door. Ze kunnen worden bezorgd bij Klooster huis, De Ruyterstraat 136 in Oude schild, of in Galerie Posthuys Texel aan de Brink in De Koog. Het Visserskoor heeft zaterdag bij het optreden vanaf de TX27 in de haven van Oudeschild geld ingezameld voor het Zeemanskerkje. De op brengst, een bedrag van €325,-, is inmiddels in dank aanvaard door de Samen Op Weg-kerkenraad Dinsdag 13 augustus: In de Dorpsstraat in De Koog wordt 13.00 tot 21.00 uur een braderie ge houden. Op de wielerbaan aan de Haffel- derweg in Den Burg begint om 19.00 uur een criteriumwedstrijd van Wielervereniging Texel. In het gemeentehuis begint om 19.30 uur de raadsvergadering. Deze wordt rechtstreeks uitgezon den via Radio Texel (106 1 FM). Op het strand bij paal 9 begint om 19 30 uur een vliegerfestival. In Cinema Texel draaien Men in Black 2 (aanvang 12.00, 19.00 en om 21.30 uur) Sproet (12.30 en 15.00 uur), Stuart Little (14.30 en 16.30 uur), Spirit (17.00) About a Boy (19.30 uur) en Spider-Man (21.45 uur). Woensdag 14 augustus: In het centrum van Den Burg wordt van 10.00 tot 16.00 uur De Dag van de Oude Dans gehouden, onderdeel van de wekelijkse folkloremarkt. Om 13.30 begint in de Oudheid kamer in Den Burg een voorstelling van 'De brieven van Aagje Luijtsen' Toeschouwers betalen een toeslag van €2,- op de entreeprijs van het museum; in verband met het ge ringe aantal plaatsen is reserveren noodzakelijk, tel. 313135. Bij strandpaviljoen Paal 28 gaat om 19.30 uur een strandloop van Atletiekvereniging Texel van start. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur in het paviljoen. In dorpshuis De Bijenkorf aan de Mulderstraat in Oosterend begint om 19.45 uur een bridgedrive. De kosten zijn €2.50 per persoon. Op gave vanaf 19.30 uur in de zaal. In Cinema Texel draaien Men in Black 2 (aanvang 12.00, 19.00 en WIJ GELOVEN www.legerdesheils.nl Kamaran toont 'Hond', eén van de schilderijen die in De Worsteltent zijn te zien. (foto Harry do Graaf) Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 *1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Op al oom advertGntiecontracten en aanbiedingen daartoe zi|n van toepassing de Regelen voor hel Advenontiewezen van dc Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponoord fc-i de Kamer van Koophandol en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar 29,80 Per |aar 59,60 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode 'Schurend zand en knagende paal worm', zo'n uitdrukking is echt Texeliaans, dat zegt mijn broer. Hij volgt nauwkeurig de eigenaardighe den in de Texelse Courant en legt daarmee vast wat er al vastgelegd is. Vervolgens legt hij mij vast door ie dere keer weer een reactie uit te lok ken waarop ik meestal niet wil reage ren, vervolgens reageer ik toch en leg dan weer anders vast dan hij wil dat ik vastleg. Het leven blijft sappelen. Neem zo'n klok, neem die glunde rende kop van Arent Vos. Zo'n vondst is er met elke dag, vandaar zo'n foto en vervolgens weer een artikel en vervolgens weer een hoop zorgen over hoe goed om te gaan met de bestemming van zo'n vondst. De touwtrekkerij, de bestemming, de samenhang. Je moet overal zorgvul dig over nadenken. Dat geldt zelfs voor wrakken die je weer moet be dekken met zand om ze 'goed te houden'. Om daarna weer de graad van ontzanding vast te stellen. Texel is al rijk, bovendien heeft het ook nog een geweldige serie wrakken om het eiland heen liggen. Maar we moeten niet denken dat alles van ons is. Het schijnt niet vanzelfsprekend te zijn dat de spullen die gevonden worden ook op ons eiland thuishoren. Zo begrijpen wij, enigszins berustend, dat die enorme bel een hele weg gaat afleggen en dat we al tevreden moe ten zijn als hij ooit een tijdje in ons eigen museum komt. Het doet mij denken aan een vondst die ik ooit als achtjarige deed, een glinsterend kinderhorloge met vuur- rode band lachte mij toe op een berg pad hoog inde Alpen en vol trots ging het horloge om mi|n pols en liep ik als een hinde, bol van gewichtigheid. Een doffe dreun bereikte mijn kinder- hersens toen een week later een dame op mij afkwam in een of ander hotel, nog steeds in datzelfde Zwit serland. Ik verbleef daar met mijn ouders en voortdurend hield ik mijn arm en vooral pols omhoog zodat de hele wereld zou zien dat ook (k een horloge droeg. De dame in kwestie vroeg mij vrien delijk, edoch beslist of ik dat horloge soms gevonden had. Ze sprak zeer rap en in een andere taal, dus eerst begreep ik niets van haar bedoeling. Maar mijn moeder maakte tot mijn ontzetting gedecideerd het bandje van het gevonden voorwerp los en gaf met een stralende glimlach het horloge terug aan de rechtmatige ei genaar. De onbekende dame snelde weg om op haar beurt haar kind ge lukkig te maken. Ze gaf mij een koekje als beloning, dat ik woedend over de grond versnipperde. Mijn geluk was verstoord en mijn vader legde tot overmaat van ramp deze teleurstelling vast op een van de 'leukste familiekiekjes'. Een woe dende achtjarige zonder horloge. Vastlegging is vaak wreed. Behalve dat ik de laatste tien jaar steeds weer reportages krijg voorge schoteld van bloederige bevallingen, waarvan ik het liefst alleen de uitein delijke baby zou willen zien, is het in deze lome augustus maand ook op timaal betreurenswaardig wat er alle maal weer is vastgelegd, digitaal, driedimensionaal, gestrekt en ge- strakt, via een eigen website en of ik maar even zelf de foto's wil afnemen die ik wil hebben. Hoe zeg je dat je ze niet wilt hebben? Zelfs niet hoeft te zien? Waarom komen al die men sen nu al weer terug en willen voort durend prijken met hun vastleg gingen waar ze waarschijnlijk uren mee bezig zijn geweest. We kijken via de lens. Dus flits ik van Corsica naar Elba dan weer naar Spanje of naar Noorwegen en zie voortdurend dezelfde beelden van etende of drinkende mensen onder parasols, op stranden, te bloot, te bruin, meestal te dik en onderge dompeld in zonsopgangen of zons ondergangen. Het is te erg voor woorden, dus de adem stokt en ik weet wederom met hoe het te zeg gen. Ik hoef die foto's niet, ik zou ze allemaal willen laten verzanden op de bodem van de toeristenindustrie. Tot dan toch altijd weer die ene adembenemende foto verschijnt, dit keer een zeearend met gespreide vleugels en een woedende uitdruk king. Magistraal vastgelegd. Dan slaat de vertwijfeling weer toe Vast leggen kan ook kunst zijn. Ach, alles heeft een vorm van selectie nodig en de kracht van het weggooien. Laat die klok gewoon maar wat rondrei zen. Op de foto hebben we hem al lemaal al gezien Dana Rover Gidsen van IVN-Texel verzorgen don derdag een excursie over het wad, speciaal bestemd voor leden van IVN en de Vogelwerkgroep. De tocht gaat om 18.30 uur van start bij het dijk- monument nabij De Cocksdorp. Deelname is gratis. Meer informatie is verkrijgbaar via tel. 313582. DINSDAG 13 AUGUSTUS 2002 TPYTTT QP 1 om 21 30 uur) Sproet (12.30 en 15 00 uur), Stuart Little (14.30 en 16.30 uur). Spirit (17.00) About a Boy (19.30 uur) en Spider-Man (21.45 uur). Donderdag 15 augustus: In de hervormde kerk van De Cocksdorp wordt handwerk ver kocht ten bate van de restauratie. In de Kikkertstraat in De Cocksdorp wordt van 17.00 tot 21.00 uur de Durper feestmarkt gehouden. Bij het dijkmonument nabij De Cocksdorp gaat om 18.30 uur een wadexcursie voor leden van IVN en de Vogelwerkgroep van start. Deel name is gratis. Op het pleintje voor Goenga in Den Hoorn begint om 19.00 uur het Texels kampioenschap touwt rekken. Het evenement is onderdeel van de wekelijkse Hoornder Don derdag, die om 14.00 uur begint Om 19.30 uur begint in dorpshuis De Hof in De Koog een recreatieve bridgeavond. Kosten €2,50 euro per persoon, inlichtingen H. Veenema, tel. 317489. Om 21.00 uur gaat op het Surfstrandje tussen Oosterend en Oudeschild het theaterstuk 'Hoog water wakkert weemoed aan' in première. Entree €6,-. De voorstel ling is vrijwel dagelijks te zien tot 25 augustus. In Cinema Texel draaien Men in Black 2 (aanvang 12 00, 19.00 en om 21.30 uur) Sproet (12.30 en 15.00 uur), Stuart Little (14.30 en 16.30 uur). Spirit (17.00) About a Boy (19.30 uur) en Spider-Man (21.45 uur). Vrijdag 16 augustus: Bij de voormalige PEN-centrale aan de IJsdijk in Oudeschild begint om 19.00 uur een tijdrit van Wielervereniging Texel. Aanmelden vanaf 18.30 uur. Om 20.00 uur begint in stra paviljoen Paal 17 een optreden Big Band Texel. In Cinema Texel draaien Sp (aanvang 15.30 uur), Stuart L (16.00 uur), Spider-man (19 About a Boy (19.30 uur), Me Black 2 (21.30 uur) en 40 days 40 nights (21.45 uur). Teso zet ook deze week ge re twee boten in en verzorgd dar der half uur een afvaart, zowelv uit Den Helder als vanaf Texel, gebeurt donderdag, vrijdag maandag van 9.35 tot 16 05 zaterdag van 8.35 tot 15.05 uu zondag van 14.35 tot 20.05 Toch moeten automobilisten r< ning houden met wachttijden circa een half uur. Die kunnen dag op Texel optreden tussen! en 14.00 uur en in Den Helder sen 13.00 en 17.00 uur. Zater bestaat op Texel kans op wad den tussen 10.00 en 12.00 uure Den Helder tussen 10.00 en V uur. Maandag 19 augustus zijn afvaarten van 10.05 uurvanuill Helder en 13.35 uur vanaf Texel sluitend bestemd voor het ver, van gevaarlijke stoffen. Nadere formatie kan worden verkregen tel. 0222-369600 of e-' info@teso.nl. De veerdienst h ook een eigen web www.teso.nl. Hoogwater te Oudescli Dl. 13 0.35 en 12.44 Wo. 14 1,07 en 13.24 Do 15 1.24 en 14.05 Vr. 16 1.50 en 15.05 Za. 17 2.40 en 16 00 Zo. 18 3.50 en 17.20 Ma. 19 5.20 en 18.35 Dl. 20 7.10 en 20.00 Aan het strand is het ongeveer een uj der hoogwater. De zon komt 19 auguS om 06.29 uur en gaat onder om 205« 15 augustus eerste kwartier; 17 augt doodtij Pablo Picasso is een inspiratie bron voor Zandy Kamaran uit Den Burg. 'Toen ik nog in Irak woonde, had ik al veel belangstelling voor zijn persoon en werk. Hij spreekt me zeer aan. Alle publicaties die over hem verschijnen, koop ik'. De Koerd Zandy, die zes jaar geleden zijn land Irak ontvluchtte, als asiel zoeker zijn 'status' kreeg en al weer jaren in de Weststraat in Den Burg woont, wil zijn eigen schilderstijl ont wikkelen. Maar hij geeft toe dat zijn werk duidelijke invloeden van Picasso vertoont. Kamaran heeft momenteel een kleine tentoonstelling in restaurant De Worsteltent aan de Smitsweg. Daar hangen acht werken die merendeels met eerder geëxposeerd zijn ge weest. Het zijn allemaal acryl- schilderijen, die opvallen door het uitbundig kleurgebruik. Abstractie voert de boventoon, maar elk schil derij bevat enkele herkenbare men selijke of dierlijke elementen. Zandy heeft als (amateur)kunstenaar een opvallende ontwikkeling doorge maakt in de jaren dat hij zich Texelaar mag noemen. Dat is de eilar kunstbroeders met ontgaan Jan Jakob Bruin uit Den Burgj langs de schilderijen liep, teerde hij: 'Eerst kon hij haasli maakt hij de mooiste werken Het is opvallend dat Koerdische vluchtelingen d( land hun bestemming hebben den, naar verhouding veeli naars zijn. Zandy heeft er een ring voor: 'Wij hebben de bf ons creatief te uiten omdat echt volk zijn met een duidelijk titeit, maar zonder eigen lantf Het getoonde werk is te koop de grotere schilderijen moei veer 400 euro worden neergeti tentoonstelling duurt tot het en deze maand en is vrij te beziö tijdens de openingsuren w Worsteltent. Een 53-jarige man uit De Koe zondagmiddag op de Bernha met zijn motorfiets onderuitgnx is met een gebroken heup o bracht naar het ziekenhuis i Helder. De man reed ter hoog de Openbare Bibliotheek toen onverklaarbare wijze ten val k# een flinke schuiver maakte. Over gebrek aan belangstelling had de opvoering van 'De Scheepsio van Bontekoe' niet te klagen. De theaterversie van het beroemde ba Johan Fabricius trok in het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschiti belangstelling. Voor kinderen was het soms spannend, voor ouders hun jeugd het boek hadden gelezen vooral een middag vol nostalgie 1//-vir-.n Isiilxt hnt nmolonhon i lit n\/or 7db

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2