Popgroepen in rij voor plaatsje op Strenderpop Onderzoek naar nieuwbouw en verplaatsing gemaal Cocksdorp Gelein schreef boekje over historie Hogeberg Muziekeen lekker zonnetje en een biertje' bAhLbh COURANT Wat ik zeggen wou. Het Kollegat Natuur monumenten Succes Monen met oude Prindle Wandelen in Groningen Extra hint [nkt vis Aanrijdingen met letsel Neppistool ingenomen DINSDAG 13 AUGUSTUS 2002 Uneven van locn Uuilco >truil»uHiicli}Um-j ig, Er gaat tegenwoordig nogal eens over de toonbank als het gaat ovs geschiedenis van Texel, vooral h VOC-tijd Ik las over het boekje dj weer in de handel is over de Ha berg en de omgeving van Os schild. Nu is het natuurlijk wel as om verschillende dingen van toe vertellen en och, op waarheid] halte is er toch niet veel kritiek Ie wachten, dus het kan gauw. Todi er nog wel enkele die van die tijd wel wat afweten of zelf nog wel hebben meegemaakt. Zo speelden wij vroeger, toen we jaar of vijf tot tien waren, geregel de buurt waar ik nu over schrijf, ik kan de bewoners van de Ke steeg gerust stellen: zij wonen be op gewijde grond. De naam kol komt toe aan het vroeger steegje slingerend van de straat naa; achterweg liep. Wij deden daaro spelletjes, zoals wegkruupert|e,i de omgeving zich bijzonder leende. Wat er nog een eeuw ee in die buurt gebeurde, weet ik nas lijk niet, maar het wijst erop dal wel de hoerenbuurt van Oudes] was. Van mijn vrouw weet ik d; met haar ouders en zuster in grote huis woonde en dat haan» Jaap Bruin beneden een winkel) groente en van alles had. Boven ook beneden, waren vele ren waar je van alles mee kon doen link naar 'huis van plezier' wasi ook gauw gelegd. Ik weet wel dat het allemaal nis belangrijk is wat ik nu schrijf, na vind wel dat je met dergelijke vert, tjes toch moet proberen dicht b waarheid te blijven. Misschien» voor de bewoners van de Au kamers (wat zijn dat overigens dige huisjes geworden) een ge stelling, want dan hoeven ze meer te prakkizeren war er vro allemaal in hun huisjes is gebeu Na de sloop van het grote huisg hoek is de gemetselde leeuw de de straatkant stond, nooit mee ruggevonden. Sommigen zegge hij nog jaren in een bloemend aan de Heemskerckstraat ges heeft, maar dat weet ik niet. He voor Oudeschild wel aardig gee als die behouden was geblevei J.D. K( Den VERVOLG VAN PAGINA' Menkveld: 'Iedere excursie geet derdaad verstoring, maar were niets mee uit gebied. En dat: vissers en oesterrapers wel. 0' verstoring beperkt houden, gaa maximaal vier keer per week mensen de Schorren op.' In kringen van vissers en andere bruikers' van De Schorren kit kritische geluiden over het were menselijke activiteiten in buitendijkse natuurgebied. De heerder vindt die kritiek mispla Menkveld: 'Er wordt gemopperd elke vierkante meter natuurge waar wij iets doen. Maar deze: moeten bedenken dat het wad de vissers wél hun gang kunneni erg groot is. terwijl de Schorren: een heel klein stukje daarvan is. I voor de vogels wel een héél bel rijk stukje. Het is altijd moeilijker de hele wereld naar de zin te ma Maar als vereniging hebben we antwoording af te leggen aam leden, die voor de Schorren het bij elkaar hebben gebracht, me bedoeling er een rustgebied vogels van te maken. Oestervis kunnen ook op andere plekke recht, bijvoorbeeld aan de noord van het Kiltje, en voor de andes bruikers is er ook ruimte genoeg Waddenzee. Als mensen kritiek! ben op ons beleid, dan nodig iki lid worden van de veremgir» plaats te nemen in onze klankt groep of hun kritiek in te breng deze groep. We hebben dit of ingesteld omdat we graag wilier ten wat de leden vinden vanes doen. Vrijwel alles wat we doem leggen we met deze groep kokkelvisserij is bijvoorbeeld bes ken. De visserij door Leyen wels niet, maar als mensen dat willen dat wel.' Zekerheidshalve heeft Menkvek besluit om Leyen uit het gebs weren voorgelegd aan de Bek afdeling Natuur en Landschap Natuurmonumenten 'Want we! beren altijd weloverwogen bes# gen te nemen.Binnenkort komt» groep met advies. Intussen wordt de toekomsl Leyen en zijn vakgenoten ei rooskleuriger op. 'Het minister- Landbouw, Visserij en Natuurt» wil de kleine visserij beperke' zegen, het net waarmee ik vis. nu nog een lengte van 1400 tot' meter hebben, maar ze willen^ rugbrengen tot 750. Ik mag s» boot niet vernieuwen. scheepjes onder de tien meter,' ik heb, mogen zelfs niet meer*0 vervangen. Ik ben weliswaar ver meer van mijn pensioen» toch. Ik wil blijven vissen.' Andreas Monen heeft zondag bij de derde clubwedstrijd van de Cocks- dorper Kustzeilvereniging een op merkelijke prestatie geleverd. Met een twintig jaar oude Prindle 15 won hij twee van,de vier manches en werd hij twee keer tweede. In de eind rangschikking leverde hem dat een eerste prijs op. Het succes was mede te danken aan het parcours, een nog maar weinig gebruikte driehoeks- baan, die relatief ongunstig is voor snelle catamarans met een spinaker Toch waren Monens concurrenten vol lof over diens prestatie. Leden van wandelsportvereniging Het Gouden Boltje doen zaterdag 31 Nieuwkomers Jeroen de Breejen en Tineke Geurts vielen eveneens op met een goede klassering. Na een moeizame start eindigden ze met hun Nacra 570 als eerste en tweede in respectievelijk de derde en vierde manche, goed voor de derde plaats in het klassement. Het duo Maat ver overde de tweede prijs. Dirk Pool deed mee aan de Europese kam pioenschappen bij Katwijk en moest verstek laten gaan. augustus in Groningen mee aan de Brugwandeltocht, wandelingen over 5 en 10 kilometer. Wie dat wil, kan zich aanmelden voor een georgani seerde busreis. Er wordt vertrokken met de boot van 8.05 uur, de terug tocht staat voor 18.35 uur gepland. Er zijn nog enkele plaatsen beschik baar in de bus. Leden betalen €5,-, met-leden kunnen voor €10,- mee. Deze bijdrage is voor de kosten van de busreis en de inschrijving voor de wandeltocht; deelnemers dienen zelf de bootkosten te betalen. Nadere informatie kan worden ingewonnen via tel. 313740 of is terug te vinden op de website www.hetgouden- boltje.nl. Ik ben nog steeds niet ontmaskerd! Heeft u geen trek in taart of is het gewoon te moeilijk? Ik dacht toch behoorlijk wat hints te hebben ge geven. maar goed, dan geef ik nu echt een goeie: ik loop momenteel mank Niet heel ernstig, zoals een piratenhoofdman, maar toch met een duidelijk onregelmatige tred. En behalve dat, heb ik ook nog een grote dikke blauwe plek op mijn been, dus daar zou u me op zich ook aan kunnen herkennen, ware het met dat ik die met kledij aan het oog onttrek. Maar goed. Ik loop dus mank. en dit euvel heb ik te danken aan mezelf, een gammel trappetje en aan de 'vooruitgang'. Dit laatste inderdaad tussen aanhalingstekens, omdat daar mijn schoen wringt. Ik ben in principe pro vooruitgang. Alleen heeft dat tegenwoordig weinig meer te maken met progressief denken, maar met de aanschaf van appara tuur Anno 2002 is het motto; hoe meer elektriek in je huis, des te moderner je bent. En inderdaad, dat vergemakkelijkt het leven soms be hoorlijk, dus dat mag van mij best vooruitgang heten. Alleen zit er één groot, alles verpestend nadeel aan vast: snoeren Die irritante, altijd te lange of juist te korte, en vooral oer lelijke snoeren. Ik heb ze overal. Zit ik daar modern te zijn, met m'n computer, telefonica en kruimel dieveggen, terwijl mijn huis er on dertussen uitziet als een gigantisch spinnenweb. Is dat nou vooruit gang? Want nou nou, wat zijn we ver ontwikkeld! Helemaal niet. Kun nen we met onze TV op het gras gaan zitten? Een DVD-tje ki|ken op strand? Broodje opbakken in de auto? Nee, nee en nog eens nee. We zitten muurvast. Vastgebonden. Want oja, draadloos kan wel, maar dan dien je eerst een 'dingetje' aan te sluiten waar het apparaat mee communiceert, en dat dingetje heeft dus gewoon een snoer. Fantastisch. En wie het op grotere schaal bekijkt, ziet precies hetzelfde Handig die mobieltjes, maar ondertussen zit heel Nederland in de knoop. Koeien grazen aan de voet van enorme telefoonpalen, en parallel aan de Hollandse horizon lopen dikke ka bels. Werkelijk, dat ziet er toch niet uit?! Binnenkort hebben we dat zelfde uitzicht op Texel, dat weet ik zeker. Te beginnen bij die toekom stige zendmast op de Nikadel. Men maakt zich zorgen om het verlies van parkeerplaatsen, maar hallo?! Hoe zit het met het uitzicht? En wat volgt er dan? Goed, over die ene mast zal ik ver der niet zeuren, want die is voor de ambulance en consorten, en dat lijkt me nuttig Maar kunnen de Willy Wortels van deze wereld zich nu ein delijk eens bezighouden met het be denken van een draadloze aardbol, in plaats van nog meer 'handige' rommel?! En dan graag te beginnen bij mijn huis. Mijn draderige huis. Maakt me niet uit hoe. Al moet ik batterijen aanslingeren, een wind molen op m'n dak bouwen, of een aggregaat aanrennen. Alles, als ik die snoertroep maar niet meer hoef te zien. 'Dan werk je ze toch ge woon weg?', opperde een jonge man. toen ik pijnzend naar vier nieuwe, dikke kabels dwars over mijn smetteloos gestuukte muren keek. Diezelfde jongeman had als 'verrassing' mijn boxen opgehan gen, opdat ik voortaan mijn muziek met dolbysurroundmges kon beluis teren. Ja hoor, goed idee. En daar was ik dus gisteren mee be zig. Met een dappere poging de snoeren onzichtbaar te maken, door ze zoveel mogelijk via het plafond te laten lopen. En terwijl ik met een paar van die witte plastic spijkertjes in mijn mond, al mopperend de kalk van de muren mepte, begaf mijn gammele trappetje het. Zodoende loop ik nu mank. Daar kunt u me aan herkennen. Ik kijk ook een beetje nors. Inktvis (Kent u de ware identiteit van Inkt vis, mail dan naar Inkvistexel©- yahoo.com en win een taart.) Naschrift: Tot dusver hebben aardig wat Texelaars een poging gewaagd de Inktvis te ontmaskeren. Hierbi wat namen die werden geraden: Rob Valkenburg, Harry de Graaf, Erwin Bonne, Dana Rover, Corrie Timmer, Daan Welboren, Jan van Tunen, Nico Dros, Daan Schilling en burgerheester Joke Geldorp. Geen van de inzenders wint de taart, de namen zi/n allemaal fout. Het spel gaat door. Erna Tromp van de Bewaarplaats overhandigt het boekje aan schrijver Gelein Jansen en Esther Banki vanhetMantiemen Juttersmuseum. Dat gebeurde zaterdag tijdens een goed bezochte open dag in en rond de meubelmakerij aan de Schilderweg. Foto Gensra Timmerman) 'Nu kijken we rechts langs de weg omhoog naar het weiland even ver derop rechts. De landerijen zijn ook hier omgeven met tuunwallen. Na enkele tientallen meters zien we een tuunwal rechts het land in gaan. Precies op die hoek stond in de 17e en 18e eeuw de galg opge steld. Tot de ruilverkaveling was de plek, op de galg na, zelfs nog in tact.' Aldus een zinsnede uit het boekje 'Het begint en het eindigt bij', geschreven door Gelein Jan sen, bedoeld als begeleiding bij een wandeling over de Hogeberg. Het boekje is een handleiding bij een historische wandelroute door het Hogeberggebied, dezelfde wande ling die deze zomer elke woensdag om half elf van start ging en waarbij Jansen als gids optrad. De wandeling start, evenals die in het boekje, bij De Bewaarplaats van Erna en Johan Tromp. 'Niet voor mets', schrijft Jan sen in het zestien pagina's dikke boekje. 'Het kanon voor het gebouw heeft een diepere betekenis', verwijst hij naar enkele verre voorvaderen, Cornells Tromp, de vlootaanvoerder, en de al even beroemde Maarten Harpertszn. Tromp. 'Precies op de plaats van de Bewaarplaats werden in 1802 enkele duizenden soldaten van het Bataafse leger (Nederland in Franse tijd) gelegerd. Zij waren hier in afwachting van hun vertrek per schip naar Kaap de Goede Hoop. Het ge zelschap bestond tevens uit zeelui en ook vrouwen en kinderen gingen mee. Tijdens dit verblijf stierven 14 soldaten op Texel.' Via 't Skillepaadje voert de wandel tocht over de Hogeberg, langs de tafel met de windwijzer, naar de Schansweg. Daar wijst Jansen de wandelaars op het vroegere Galgen landje, waarvan men schreef: 'Tot op drie uur gaans ziet men de lichamen hangen, overgeleverd aan de vogelen des velds. Het laatste lichaam was van Hendrik van Munsterland, die - na te zijn opgehangen op de Vismarkt in Den Burg, alsnog vervoerd werd naar de galg. Dat was in 1781 en als afschrikwekkend voorbeeld moest hij dienen om schapenrovers te weer houden een schaap te stelen Al vijf tig jaar was een dergelijk vergrijp niet voorgekomen. Vanaf de Waddenzee was de galg goed waar te nemen en diende zelfs als baken.' De route voert langs de Georgische begraafplaats, via de Waterweg en Redoute richting de Schans, waar over tekst en uitleg wordt gegeven. Na een rondje door Oudeschild, be geleidt het boekje de wandelaars via 't Skillepaadje uiteindelijk naar het eindpunt van de route, bij de Bewaar plaats, waar het boekje voor €2,95 te koop is. Een 50-jarige fietser uit het Duitse Düsseldorf liep vrijdagochtend bij een aanrijding op de rotonde op de krui sing Emmalaan-Schilderend in Den Burg schaafwonden op. De man kreeg geen voorrang van een 49-ja- rige inwoner van Oudeschild, die een bestelbus bestuurde. Beide voertui gen liepen geen zichtbare schade op. 's Middags gebeurde een vergelijk baar ongeluk op de kruising Dorps- straat-Brink in De Koog. Hier was een 61 -jarige vrouw uit het Duitse Mun ster het slachtoffer. Zij kreeg geen voorrang van een 67-jarige automo bilist uit Elburg, die later verklaarde de fietsster niet te hebben gezien. De vrouw belandde met een smak op het wegdek en liep daarbij letsel aan haar rug op. Een bezoek aan het Gemini Ziekenhuis in Den Helder leerde dat ze alleen blauwe plekken en geen inwendige verwondingen had. Toen hij in de nacht van donderdag op vrijdag door de Dorpsstraat in De Koog fietste, verloor een 17-jarige inwoner van Den Helder een op een pistool lijkend voorwerp uit zijn broekzak. Een opmerkzame dorps wacht zag dat en constateerde dat het om een goed gelijkende replica ging. Hij hield de jongen aan en droeg hem over aan de politie, die het 'wapen' in beslag nam en proces verbaal opmaakte. Veertien bands én de presentatie van de CD Texelpop. Het zijn de in grediënten van de elfde editie van Strenderpop, het muziekfestival dat zaterdag 17 augustus wordt gehouden in het hart van Ooster end. Een keur aan Texelse pop muzikanten treedt in de muzieknis aan de Oranjestraat voor het voet licht. In verband met het grote aan tal bands begint het festival wat eerder dan normaal: om 12.45 uur. Op schema of niet, om 21.00 uur 's avonds gaat de stekker eruit. Strenderpop heeft de reputatie een festival te zijn waar mets moet en al les mag. Waar menig band een op treden Texelpop met de nodige stress tegemoet ziet, gaat het er in Ooster end altijd relaxed aan toe. 'Muziek, een lekker zonnetje en een biertje', zoals ze dat in Strend zeggen, maken het muziekfestival tot een ontspan nen happening die muzikanten en het publiek weten de waarderen. Elk jaar passeert een keur aan lokale arties ten de revue in het dorp dat de naam heeft de bakermat van de Texelse popmuziek te zijn. Aardige bijkom stigheid is dat de organisatie er elk jaar weer in slaagt om het festival entreevrij te houden en voldoende inkomsten weet te genereren uit de inkomsten van de bar. Opbrengsten die met name worden gebruikt om een goede muziekinstallatie in te hu ren, zodat de muzikanten met hun eigen spullen hoeven mee te nemen. Van een officiële organisatievorm was nooit sprake, al werd in Oosterend al zeker een jaar of vijf gepraat over de oprichting van een stichting. 'Dat is nu eindelijk gebeurd', zegt Rob Haak, organisator van het eerste uur. Naast Stipt is er nu STOR de Stichting Oosterender Pop. In het bestuur zit ten behalve Haak ook Biem en Jan Willem Vlaming, Jaap Trap, Willem Witte en Jan Bloem. Toen de heren uitnodigingen verstuurden voor de editie van dit jaar, bleek maar weer eens hoe het festival leeft. 'Het liep storm', aldus de gebroeders Vlaming. Op het programma staan veertien bands en dat hadden er zelfs nog meer kunnen zijn als de duur van het festival met de beperkende factor zou zijn geweest. Want om 21 00 uur moet het afgelopen zijn. 'We hebben van de buren nog nooit een wanklank gehoord, en dat moet zo blijven. Tot negen uur 's avonds vinden ze het allemaal best, maar daarna moet het weer rustig zijn', aldus Haak. Veertien bands is meer dan de Oosterenders tot dusver gewend waren en daarom is de aanvang van het festival vervroegd. Om te voorko men dat nog niet iedereen bij de start om 12.45 uur wakker is, wordt er voor het eerst in de geschiedenis van Strenderpop koffie geschonken De optredens duren circa 25 minuten. Rond half vier 's middags, na het optreden van de jongste band Passed Out. wordt de muziek even onderbroken voor de presentatie van de CD Texelpop, met daarop num mers van bestaande en al niet meer bestaande Texelse bands. Door uit eenlopende oorzaken gingen twee eerdere presentaties niet door Een groot deel van de muzikanten die meewerkten aan de CD is te horen op Strenderpop. De CD is te koop voor €11,50. Programma De eerste band. Van Hard Plastic, vertolkt originele akoestische num mers. De band bestaat uit Dimitri Gazan (zang en gitaar), Damëlle de Lussanet (zang) en Adam Ricketts (gitaar en zang). Daarna wordt het podium ingeruimd voor Voltage, ver tolkers van punkrock. Er wordt ge speeld door Eric Ellen (gitaar), Arjen Gieze (basgitaar), Wessel Schenk (zang) en Sander Nooij (drums). Om 13.55 uur begint Jug Bros, vertolker van eigen werk. Samenstelling: Ewout Adriaans (zang en gitaar). Hannes van Angeren (zang en gitaar) en Hans Vlaming (drums en zang). Om 14.30 uur neemt de coverband Sick het stokje over. Samenstelling: Elles Kaercher (zang), Arnold Kaercher (zang), Daniël van der Vis (gitaar), Jeroen Groot (basgitaar) en Marco Eelman (drums). Om 15.05 uur start de hardcoreband Passed Out. De groep bestaat uit Doeke de Leeuw (zang), Erwin Schell (drums). Thijs Bol (gitaar), Jeroen van Oosten (bas gitaar) en Bas Groen (zang). Wat melodieuzer hardcore is te horen vanaf 15.40 uur, wanneer de forma tie Higherside start. De artiesten namen luiden als volgt. Dikke Elvis (zang en keyboards), Wessel the Boogie (basgitaar), Willy Twix (gitaar), Mikey Lowerside (gitaar) en Franky Higherside (drums). Om 16.15 uur is de beurt aan Sick Holz, die melodi euze punk en grunch speelt. Samen stelling: Eva van Schie (basgitaar en zang), Bart Bakker (sologitaar) en Thomas Buis (drums). Om 16.50 uur begint Royal Punch.COM met zelf geschreven rock. Samenstelling: Edwin (gitaar), Marcel (basgitaar), Martijn (gitaar en zang), Marielle (zang), Rob (toetsen) en Biem (drums). De middag vordert al wan neer om 17.15 uur For Fallen Friends punkrock begint te spelen. Samen stelling: Martijn Kuijper (gitaar en zang), Pim Drijver (gitaar en zang), Arjan Nieboer (basgitaar en zang), Frank van Oosten (drums) en Mike Hoijtink (zang). Om 18.00 uur treedt de rockformatie Lomp voor het voet licht. Samenstelling: Kees Moorman (zang), Leon Goossen (gitaar en zang), Niels Bakker (basgitaar), Harry Kingma (drums) en Paul Esselman (gitaar). Rock van de Waalder feest band Onbeperkt Houdbaar is te ho ren vanaf 18.35 uur. Samenstelling: Wim Piet Eelman (zang). Liesbeth Rij kers (zang en keyboards). Pieter Jan Kooger (gitaar), Ben Bakker (drums) en Simon van der Geest (basgitaar). Om 19.10 worden ze afgelost door de akoestische band MNS, met Suzan Vlaming (zang) en Marco Paagman (gitaar). Punkcovers klinken vanaf 19 45 uur. Ze worden gespeeld door een illuster gezelschap met de schuil namen Qup (gitaar). Zuip (basgitaar en zang), Bak|e (gitaar). Lil (zang) en Plum sr. (gitaar). De afsluiting is om 20.20 uur voor Poundcake, met Sil van Dijk (gitaar en keyboard), Ron (drums en zang), Rob Vonk (gitaar en zang), Orf Oosterhuis (gitaar en zang) en Marije Schoo (gitaar en zang). Strenderpop wordt gepresenteerd door Jan Bloem. Het gemaal m De Cocksdorp wordt mogelijk vervangen. Het waterschap laat onderzoek verrichten naar de haalbaarheid. (Foto Jeroen van Helium) Waterschap Hollands Kroon laat volgend jaar onderzoek uitvoeren naar de waterhuishouding van de polders Eierland en de Eendracht. Daarbij wordt onder meer de haalbaarheid van de bouw van een nieuw gemaal bij De Cocksdorp bekeken. Ook wordt nagegaan of het gemaal een stukje in zuidelijker richting kan worden verplaatst. Wat meer naar het zuiden komt het volgens het waterschap beter tot zijn recht voor de waterafvoer. Het gemaal bij De Cocksdorp is ruim zestig jaar oud. Het beschikt over twee open schroefpompen, die elk een capaciteit van 150 kubieke me ter per minuut hebben. 'Het nadeel aan de pompen is dat ze alleen aan- en uit gezet kunnen worden', zegt Jan Steenis van Waterschap Hol lands Kroon. Het gemaal ligt wat on gelukkig, omdat het niet recht voor de Roggesloot ligt. 'Het is vroeger op het laagste punt in het landschap ge bouwd. Het water moet daardoor nu als het ware de bocht door.' De Roggesloot wordt nu nog gebruikt voor de afvoer van water uit de Eierlandse landbouwpolder. Het onderzoek in de polders vloeit voort uit het Masterplan Water. Het waterschap laat onderzoeken op welke wijze overtollig water het beste kan worden afgevoerd en op welke wijze zoet water in droge penodes het beste vastgehouden kan worden. Hollands Kroon speelt met de ge dachte het Eierlands Kanaal in te richten voor de volledige waterafvoer van het cultuurland. Daarvoor zou het praktischer zijn als er een nieuw ge maal ten zuiden van de huidige locatie komt. De Roggesloot staat op de nominatie alleen nog gebruikt te worden voor het afvoeren van duin water. het water van de Hanenplas en water uit de waterlopen op vakantie centrum De Krim. Volgens het Masterplan wordt het natuurgebied daardoor minder belast met mest stoffen en bestrijdingsmiddelen en kan het tot zekere hoogte van nature brak worden. Het Eierlands Kanaal staat op de nominatie breder te wor den, zodat het meer water kan afvoe ren en bergen. Natuurvriendelijke oevers moeten het waterbergend ver mogen vergroten. Water Het waterschap wil bij het onderzoek ook meteen laten bekijken waar over tollig water bij extreme regenval in de polder zelf tijdelijk opgeslagen kan worden. Steenis: 'Kijk maar naar de wolkbreuken van de afgelopen da gen. Eens in de zoveel tijd heb je zo veel water dat je het gewoon niet meteen meer kunt afvoeren. Dit on derzoek doen we tegenwoordig bij veel polders. Voor Eierland kun je nu al zeggen dat de opvang mogelijkheden bij extreme regenval te klem zijn. Bijkomend probleem op Texel is dat je ook niet meer kunt lo zen als het zeewater twee meter bo ven NAP staat. Vroeger was de zee van buiten de vijand. Nu begint het water van binnenuit langzaamaan de vijand te worden.' In 2000 werd Eierland al eens getroffen door ex treme regenval. Doordat het water meerdere dagen op het land stond, ging een deel van de oogst verloren. Er wordt ook een zogeheten faal kansenstudie uitgevoerd. Daarbij wordt bekeken in hoeverre een aan gelegd watersysteem niet doet wat het zou moeten doen. 'Je moet een soort acceptatieniveau inbouwen. Neem weer de wolkbreuken van de afgelopen dagen. We willen graag veiligheid, maar je moet er ook van uit gaan dat in zulke gevallen niet meteen al het water kan worden af gevoerd.' Faalkansenstudies zijn vrij nieuw. 'Daarmee lopen we vooruit op de toekomst, maar we willen het voor Eierland ook in een keer goed aan pakken.' Steenis benadrukt dat alle plannen in nauw overleg met de be trokken boeren, bewoners en beheer ders van het afwateringsgebied wor den doorgenomen. Het onderzoek naar de waterhuis houding moet nog worden aan besteed. De eventuele bouw van een nieuw gemaal gaat miljoenen kosten. Die kosten komen grotendeels voor rekening van het nieuw te vormen hoogheemraadschap. 'Maar we zul len dan ook proberen nog wat subsi dies aan te wenden.'

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 8