Jubilerende Folklore trots op eigen erfgoed Nog één keer proeven aan verhalen van opoe bXtLbb y COURANT - Echtpaar Spigt wint ringsteken Zwemdiploma's in Molenkoog German Silva loopt record tig jaar geleden uit een initiatief stevigen. 'Soms vragen mensen ook of hun uit Oudeschild kookt op de platte- DINSDAG 13 AUGUSTUS 2002 vreden was. Ze liet weten 'in ieder geval' te hebben genoten van de omgeving van het parcours, natuur gebied De Nederlanden. Niels Ros uit Lekkerkerk en Texelaar Jaap Witte maakten er een span nende strijd van op de 4 kilometer. Witte moest nu toch een keer zijn meerdere erkennen en finishte 8 se conden na de winnaar, die 14.30 liet noteren. Bij de jongste jeugd, die 1200 meter over het strand liep, won Ricardo van der Beek uit Barneveld, voor Texelaars Erwin de Ridder en Robert Witte. Snelste meisje was de 6-jarige Selina Kuip. Haar 4-jarig zusje Melanie werd tweede, de 6- jarige Joyce van der Beek uit Barneveld kwam als derde over de eindstreep. De volgende wedstrijd van organisa tor AVT is de strandloop die woens dag om 19.30 uur bij paci 28 van start gaat. Ringsteken op vakantiepark De Krim is steeds een bijzondere er varing. Er wordt gereden op gras land, dat door al z'n oneffenheden veel van de kwaliteiten van steek- ster en koetsier vraagt. Wellicht ook extra spanningen worden op geroepen doordat de strijd zich afspeelt op één terrein, wat de toch al nerveuze deelnemers de kans biedt om eikaars verrichtingen kunnen volgen. Henk en Tineke Spigt overwonnen deze specifieke problemen zondag het best en gin gen met de overwinning aan de haal. Het echtpaar Spigt was goed op dreef en gold al direct als kandidaat voorde eerste prijs. Erwin Brokken en Claudia Keyzer hadden echter het geluk dat hun gaststeekster uit Weesp alle drie de ringen aan haar sabel reeg. Daardoor moest de aller laatste ring de beslissing brengen. Keyzer miste, waar Spigt wel succes vol was. Maar liefst vier combinaties leverden verwoed strijd om de derde prijs. In de reguliere rondes verzamelden ze dertien punten, waardoor een bar rage nodig was. Daarin misten Frans Bakker en schoondochter Christa Kamminga vanaf hun tweespan eén ring. Wimjan Bakker en Anneke Eelman staken tweemaal raak. Maar toen ze bij de laatste ring van de rechte lijn raakten, ging het mis, on danks verwoede pogingen van Eelman, die zelfs buiten de koets hing. Gerard de Ridder en Patricia Henstra waren driemaal succesvol, maar moesten toch hun meerdere erkennen in Anke Vingerhoet en Miriam van Holte, die het parcours net even sneller rondden. Als troost ontvingen De Ridder en Henstra een cadeaubon van vakantiepark De In zwembad Molenkoog is donder dagavond voor de tweede keer deze zomer 'afgezwommen'. Wegens de Knm. Een zelfde bon was er voor Frits Witte en dochter Elles Bousma. bij wie de kleuren van de jachtwagen 'te rugkwamen' in hun kleding. De jury besloot hen de prijs voor het schoon ste geheel toe te kennen. In totaal deden dertien aanspanningen mee De wedstrijd op De Knm was de voor laatste in de strijd om het Texels kam pioenschap. Deelnemers die in aan merking willen komen voor de titel, dienen in tenminste drie dorpen te hebben meegedaan, Wie vaker acte de presence gaf, mag de slechtste resultaten laten vervallen. De finale wordt woensdag 21 augustus verre den in Den Burg en begint om 19.00 uur. Het opstelterrein is bij garage Kaczor aan de Keesomlaan onweersdreiging was het een tijd lang onduidelijk of het evenement kon doorgaan, maar na een geruststel lend telefoontje van weerman Ed de Bruijn werd met een half uur vertra ging toch van start gegaan. Onder toeziend oog van examinatoren Caroline Sprenkeling en Colina Vla ming trokken eerst 26 kinderen die voor het A-diploma waren opgeko men hun baantjes. Daarna volgden 22 kinderen die hun B-diploma poog den te halen, ten slotte gevolgd door 6 zwemlustigen die al aan hun C-di- ploma toe waren. Na afloop stonden de gezichten bij de kinderen en de vele ouders even gespannen, maar uiteindelijk bleek iedereen geslaagd. Vrijdag 5 september wordt opnieuw afgezwommen De geslaagaen waren, diploma A: Marloes Veen, Sander Wassenaar. Aster Isa Hendriks. Marco Drijver, Giel Otten, Josephine van Schendel, Frenk van Heeringen, Erik Betsema, Stefan de Waard. Gerie Maria van den Berg. Jonathan lidding, Linda Smidt, Nadine Saai, Marijn Kaat, Jas per Kaat. Amber Duijn, Annabel Dros, Miranda de Vries, Alysa van Zuilen. Karei den Ouden, Sharon Hopman, Kathelijn Verschoor, Qurijn Verschoor, Sil Bakker, Willem Wiering en Mirte Spilker. Diploma B: Mandy Grosz- pietsch, Annemieke van Tatenhove, Ruben van Tatenhove, Melinda Kooger, Stacy Zillen, Abe Bakker, Stefanie Hin, Alexander Ellen, Joost Venneker, Corina Kamst, Bomta Witte. Chloë Schraag. Myron Daalder, Carolien Smit, Katja Schraag, Mischa Kiewiet, Henk-Jan Slegtenhorst, Désirée Bakker, Elischa Witte. Lisa Zegers, Grace Boekei en Roel Wie- ring. Diploma C: Lucas Floris van Zoolingen, Anna Catharina Sprenke ling, Jeanette van Tatenhove, Daniël Groszpietsch. Nicole Grootelaar en Elske Zegeren. olklore behoor je oubollig te vinden, maar intussen ziet Den jrg in de zomer wel zwart van het volk op de woensdag- iddagen,' constateert Gerard van der Kooi, voorzitter van ■Stichting Folklore Texel. Woensdag viert de jarige vereni- ig haar 40-jarig jubileum met de Dag van de Oude Dan- n. In die veertig jaar heeft de vereniging haar bestaans- cht ruimschoots bewezen. Iedere woensdag trekt heel eristisch Texel op naar de hoofdstad om te genieten van kostuums, de dansgroepen en de oude beroepen. Een ■ugje heimwee naar 'die goeie ouwe tijd', toen alles nog itzo hectisch was. Nog één keer proeven aan de verhalen Velthuysen un nunen met naar m lexeise kieaeraracnt gestoken poppen tuurlijk is daar een groot stuk ei- ibelang bij,' geeft Van der Kooi we willen dat de mensen terug- nen. Dat ze het hier leuk vinden, or ze aangenaam bezig te houden jiedaar de meeste kans op. Want (omen de mensen dan voor de uur, het strand en de zee, zoals ze jgen, als je ziet hoe druk de mark- bezocht worden, vraag je je toch if dat helemaal waar is. We moe- izeook iets extra's aanbieden, iets een afwisseling betekent op het Ie leven.' Voor afwisseling jide Stichting Folklore Texel ze- Op de negen woensdagen dat spektakel draait, zijn maar liefst ^verschillende thema's: de dag iemuziek, van de oude automo- oude dansen, oude ambach- tet boerenerf, de zee en de dag de oud-Hollandse kinderspelen, dag van het dier zit er even niet enn na de MKZ-crisis. Alle voor- riften waar nu aan moet worden daan, maken het organisatorisch ia onmogelijk. Wel jammer, want ren zijn en blijven nu eenmaal een ie trekpleister voor jong en oud', lelt secretaris Marrigje Barnard, op straat wordt diverse malen te- stelling uitgesproken over het jblijven van met name de scha- Zoals door Teunie en Hans van lel uit Papendrecht 'Maar we ko- wél. Iedere zomer zijn we vier ;en lang op Texel en we gaan al- naar de folkloremarkt. En daarna n koffiedrinken in de hervormde k, waar we allebei een stukje en aan de katoenen windsels ir de Leprastichting, die daar Dat hoort er gewoon bij: koffie in de kerk en breien.' Tante Door Folklore Texel startte De jubilerende stichting is geen club die stilletjes haar werk doet. Ze stond direct in de schijnwerpers. Op Konin ginnedag 1963, een jaar na de op richting, bood zij bij monde van Luit Sok, vergezeld van twee drie-turven- hoge Texelaartjes bij het défilé op paleis Soestdijk de jarige koningin Juliana een Texels lam aan. 'Het be koorlijkste moment van de dag', schreef dagblad Trouw in haar ver slag. Een jaar later was zij present op de Vlaggetjesdag in IJmuiden en ook van de middenstand uit Den Burg om meer mensen naar hun handel te trekken. Van de oprichters, Doortje van Sambeek-Schrama, Ida Sok- Moerbeek, Jan Agter sr.. Wim Albers en Jan Brügemann, is alleen 'tante Door' (81) nog in leven. En hoe! Al is ze na 25 jaar uit het bestuur gegaan, ze is nog altijd iedere woensdag in kostuum op de markt aanwezig en niet alleen voor de aardigheid Het ontgaat haar niet als de kappen met goed zijn ingespeld of wanneer de zilveren oorijzers aan een poets beurtje toe zijn. 'De folklore is een verslaving,' zegt ze. 'M'n kindje', zegt Barnard. 'Ik ben gaan werken, maar niet op de woensdagen. Dan loop ik in pak door Den Burg.' Het idee om iets te organiseren kwam van de uit Schagen afkomstige Jan Brügemann. In Schagen werden al langer folkloremiddagen gehouden en ze bleken een leuke publieks trekker. 'Nu loopt het over van de activiteiten, maar tóen was er niks," zegt tante Door. 'We hebben gekozen voor het pak dat rond 1850 gedragen werd. Kleurig en fleurig. Rond 1900 kwam de zwarte dracht in zwang. Die loopt hier ook rond op de woensda gen en de mensen denken dan dat dat de grootmoeder voorstelt, maar qua klederdrachttijd is het de doch ter. Ik weet nog dat Gerrit de Haan - van het Texels Museum - de dag na de oprichting in Hotel Den Burg bij ons kwam en bezorgd vroeg hoe we dat dan deden met de kleding. We wisten ook met helemaal precies hoe alles moest, maar 1850 was onze richtlijn.' Op foto's uit de eerste jaren wordt nogal eens een 'hul' over de kap gedragen, wat met zo hoorde. 'Die van mij was nog van mijn betovergrootmoeder. Van binnen met kranten beplakt om hem wat te ver- kookt eten voor 70 man op de plattebuiskachel, een 'leentje'van Kees Zijm. boeket' ter gelegenheid van het hu welijk van prinses Beatrix met Claus von Amsberg waren de twee Texelse folklore-echtparen in hun fraaie kos tuums aanwezig. In 1965 'veroverde' zij met 200 man op spectaculaire wijze de Keukenhof. Kosten noch moeite werden hierbij gespaard. De dag tevoren waren reeds vijf boeren karren gedemonteerd naar de bloementuin overgebracht en daar weer in elkaar gezet. Ter plaatse wer den paarden ingehuurd om een fees telijke optocht te kunnen houden. Ook drie Texelse jongens met houten loopfietsen, de Pinksterbruid, de gidsendrumband en een Texels lam gingen mee in de stoet. Pas na vier uur werd het terrein weer prijs gege ven aan de Lissenaren. Ook in juni 1969, bij het bezoek van koningin Juliana, gaf de Stichting Folklore Texel acte de présence door Hare Majesteit een pop in Texelse kledij aan te bieden. Op de vraag hoe de pop heette, antwoordde Nel Kooi, die de pop samen met Doortje Schrama overhandigde: 'Doortje.' En zo kwam een Texelse zonder met een prins te trouwen toch op het paleis te wonen. De stichting heeft in de veertig jaar van haar bestaan wel ups en downs gekend en had soms nieuwe be stuursleden nodig om de zaak weer met frisse ideeen te bevruchten. Zo kwam de Dansgroep Oude Dansen erbij en de Kinderdansgroep. Had in het begin iedere deelnemende winkel zijn eigen stalletje in of voor de win kel en liep het personeel in dracht, later verhuisde het winkelgebeuren naar kramen op de Groeneplaats. De zussen Inge en Renée van der Linde uit Haarlem, al veertig jaar trouwe Texelgangers, herinneren zich nog de grote volksdansfeesten met de Boerenkapel op het plein. 'Jammer dat dat niet meer zo is. Nu is de folk lore toch meer markt dan folklore. Vroeger liepen er veel meer mensen in dracht. De folklore is toch een beetje een oubollig gebeuren. Maar het vertegenwoordigt een heel stuk jeugdsentiment. Het moet wel blijven, want wat is Den Burg zonder folklore!' Een familie uit Mühlheim, Nordrhein- Westfalen vindt de markt voor zowel kinderen als volwassenen 'ganz toll!' Nieuw bloed Maar toll of niet, de jubilerende stich ting is wel op zoek naar meer vrijwil ligers die bereid zijn kleur te geven aan de woensdagse activiteiten. Er wordt gedacht aan mensen die een hobby of een oud ambacht willen demonstreren. Kralen breien, stoelen matten, manden vlechten, netten boeten, roep maar iets. Ook zoekt men een 'nieuwe' schout of iemand die als aankondiger over straat wil en jonge mensen die willen meedansen in de Dansgroep. 'Bij een enquête op de website Texel Plaza gaf 60 procent van de bezoekers aan dat de Folklore moet blijven,' aldus Van der Kooi. 'Het is iets echt Téxels, niet iets van Den Burg alleen en we zoeken ook mensen van buiten Den Burg. Een visser uit Oudeschild of Oosterend bijvoorbeeld, die een mooi netje kan breien.' Wie kan er nog wanten strop pen? Trijnie Boon, die het al jaren doet en stapels wollen wanten en pantoffels op haar kraam heeft lig gen, zoekt een opvolger en wil het graag iemand leren. Het fraaie kant- kloswerk van Janny Bakker-Burgman ziet er heel ingewikkeld uit, maar ook Janny is niet kantklossende geboren. Alles is te leren, al zal het één gemak kelijker gaan dan het ander Het be stuur van de Stichting Folklore Texel is graag bereid mensen op te leiden en ook heeft zij nog kostuums in voorraad. Een puntje van kritiek had Van der Kooi voor zijn mede ondernemers: er zouden er meer kunnen zijn om te helpen de kar te trekken, ledereen profiteert er toch van. Een soms geplaatste opmerking dat de woensdag commercieel ge zien met de beste dag is, vindt hij een opmerking van niks. 'Folklore is PR. De mensen zien je, vinden het gezel lig in Den Burg en komen later heus wel terug.' Texels juthout We maken een rondje langs de di verse kramen en doen steeds verras sende ontdekkingen Er is echt voor De kap van Mirjam Maas wordt gefatsoeneerd door Nel Kooi: 'Meid, dan kan zo niet. Ik zag je zostraks ook al zitten heel Texels uit. 'Ik stond een keer in de krant met de kap op en herkende mezelf toch niet! Zegt mijn nichtje: dat ben jij zélf, sufferd!' Fantasiepoppen Tineke Hoogenbosch uit Den Burg staat met fantasiepoppen en zelf gemaakte kleertjes voor de zoge noemde babybompoppen, een nieuwe rage Ook heeft zij pen tekeningen van haar vader, de 84-ja- onderdelen of kapotte poppen die niet meer te repareren zijn en die ik dus sloop voor onderdelen. Laatst heb ik voor een Duitse vrouw van 84 jaar een pop gerestaureerd die ze al had vanaf haar vierde. Een Kathe Krüsepop van 1000 a 2000 gulden. Ik durfde er eerst niet aan te beginnen, stel je voor dat je het verknald! Toch maar gedaan. De vrouw huilde toen ik klaar was Ook kwam er een keer een echtpaar met een jongetje van ieder wat. Aja Coutinho laat oude tij den herleven in ragfijn knipwerk, ge combineerd met kalligrafie. Lilian Koorn, leerkunstenares, heeft de Duyfken afgebeeld in een stuk stug leer. En op de kraam van Quilters Home ligt een mooie quilt waarin Texelse motieven zijn verwerkt De familie De Graaf uit Den Bosch rolt en knipt sigaren, die daarna nog 12 uur in een houten pers moeten zitten voordat ze 'rookklaar' zijn. Co Koomen staat al sinds jaar en dag bekend om zijn fraaie toepassingen in hout. Van een stukje real beachwood, oftewel echt Texels jut hout, compleet met paalwormgaten, maakte hij een bijzonder mooie schaal. Koomen is lid van de Nehosoc, de Nederlandse houtsoor tenclub, een club van gedreven ver zamelaars van allerlei soorten hout. Op zijn kraam ligt ook een stukje zogenoemd verfhout, afkomstig uit Zuid-Amerika, waar vroeger in de rasphuizen door gevangenen verf van geraspt werd. Ria Velthysen(70), thans woonachtig in Nunen, komt nog iedere week naar Texel voor de folkloremarkt, waar ze haar poppen en Texelse klederdracht tentoonstelt en verkoopt. Zij begon 35 jaar gele den bij de Dansgroep Oude Dansen en maakte toen al poppen in dracht. Toen zij en haar man in 1989 naar Brabant verhuisden, ging ze daar verder met haar hobby en kleedde zij haar poppen in Brabants kostuum. Maar Texel bleef trekken en sinds zeven jaar is ze weer present in Den Burg. Dat betekent: om vijf uur ver trekken uit het Brabantse. Daar ze zelf geen rijbewijs heeft, rijdt haar zoon haar bereidwillig iedere week naar Texel. 'Ik kijk er elke week weer naar uit', zegt Ria. 'Dit is nog mijn oude pak', vervolgt ze dan. 'Toen ik van Texel ging, heb ik mijn kap met oorijzers aan Doortje over gedaan, maar van het pak kon ik geen afstand doen. Het komt nu weer goed van pas.' De kap die ze nu op heeft is niet origineel, maar met het namaak oor ijzer van aluminium ziet ze er toch rige Martin Witte (van Sint Marcus). 'Bij opa was er altijd werk aan de win kel en kon je je tijd beter aan wat nuttigers besteden dan aan tekenen en zo werd zijn talent op een laag pitje gezet. De laatste jaren is hij er weer mee begonnen, maar alles lag in een map, dus ik zei, laat ik het eens mee nemen naar de markt. Het verkoopt best leuk en vader heeft weer een een jaar of negen. Beer, benen eraf, hoofdje erbij neer: of ik hem kon maken. Ik zag dat compleet vermelde beertje en dacht: wat móet ik ermee. Maar als je dan het verdriet van zo'n kind ziet, begin je er toch aan om er weer zoveel mogelijk beer van te maken. Ik laat alles zoveel mogelijk écht: een versabbeld lintje wordt niet vervangen door een nieuwe strik.' kleuren en de patronen en maakt dan een bijpassend tafellaken. Nel Kooi, folkloremens van het eerste uur. komt langs en roept: 'Kom op meid. ik kom je kap even fatsoeneren. Er moet ook nog een zwartje (zwart ondermutsje) onder, zó gaat dat niet. Ik zag je zo net al staan.' Het haar van Mirjam is nogal zwaar en zakt steeds onder de kap uit. Met wat extra spelden wordt het alles op orde gebracht en Nel gaat verder met haar controleronde. De folkloremarkt moet een visite kaartje zijn. Niet alleen hobby en folklore zijn ver tegenwoordigd. ook het Goede Doel is aanwezig. Margreet van Heer waarden uit Den Burg staat al zeven jaar met artikelen van het Wereld- natuurfonds op de markt en probeert leden te werven. Op dit moment staat ze er alleen voor en ze zou best een medeverkoper kunnen gebruiken. Tussen al het ambachtelijk gebeuren door maakt de Dansgroep Oude Dansen en een voor deze dag uitge nodigde gastdansgroep een paar vrolijke rondedansen. En op het ver hoogde middenplein is een boeren erf ingericht, waar boeren en boerin nen rond een pluchen tafelkleed gezellig 'een bakkie doen' en waar de was fris aan de lijn hangt. Simon Dros In 1967 luisterde de Folklore de Keukenhof in Lisse op met een bezoek. Jeany Verhagen uit Oudeschild staat er als poppendokter. Mensen met een kapotte pop of beer kunnen bij haar terecht. 'Poppen van voor 1956 zijn goed te repareren,' vertelt ze. 'Alles wat met elastiek in elkaar zit is te maken, Schildpad, Wildebras... Nieuw spul, daar kan ik weinig mee. Die zijn in elkaar gelast of gesmolten en er zijn geen onderdelen van te krij gen. Vooroude poppen struin ik vaak rommelmarkten en beurzen af om kind erbij mag blijven als ik hun pop repareer. Nou nee, want soms gaat de operatie echt met grof geweld en haal ik eerst het hoofd eraf. Ik heb intussen alle Texelse poppen gerepa reerd.' 'Behalve de mijne,' roept haar buurvrouw uit de kraam ernaast. Het is Mirjam Maas, eigenares van een kapotte pop en maakster van machi naal geborduurde kussens en tafel lakens. Bij haar kun je langs komen met je mooie servies. Zij bekijkt de buiskachel een grote pan raas donders (grauwe erwten) met spek en uien voor de hondertwintig deel nemers aan deze feestelijke folklore markt. Als toetje staat er stijve njst, traditioneel gekookt in melk, met boter en suiker op het menu Inlichtingen over de folklore bij het secretariaat: Marrigje Barnard, tel. 315 034 Tekst en foto's Corne Timmer man Silva kan nog steeds erg lopen. De Mexicaan, twee- '9 winnaar van de marathon New York en getrouwd met s® 3nda Luiken uit De Waal, was ntd even op Texel en liet de orga- töe van de strandduincross in weten te komen 'joggen'. 3 was te bescheiden, want hij in 25.36 minuten en verpul- 03 het slechts één week oude 0rd op de 8 kilometer van Ruud J'ands daarmee met ruim an- "alve minuut. L 3werd op grote afstand gevolgd Texelaar Robert Bakker, die 1 nodig had en daarmee tweede De enige vrouw die zich Ij ;9<te aan 8 kilometer was de Simone Dickmann Zij liep 1 een tijd waarmee ze best te-

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 9