Verberne en Kikkert grossieren in kampioener 'Net alsof fokkers één grote familie vormen' COURANT .TEXELSE /f gedaan. De organisatie had een groot dag gaan de fokkers pas echt de kennen Bakker en Zoetelief juist aan DINSDAG 20 AUGUSTUS 2002 I H X H I V H sr de keuringsdag, verbond er de voor waarde aan dat alle fokkers mee zou den doen. Op 2 september zou ook dat allerminst vanzelfsprekend zijn geweest, omdat de deelnemende bedrijven door de 30-dagen regeling een maand 'op slot' zouden gaan. Met als gevolg dat als het dekseizoen op 1 oktober van start gaat, rammen het erf nog met mogen verlaten. Dit zou veel fokkers ervan weerhouden mee te doen. Het bezwaar werd on dervangen door de fokdag twee we ken naar voren te schuiven. Dat het toeristenseizoen tijdens de derde maandag in augustus nog volop aan de gang is, ondervond ook Jan Zwagerman, voorzitter van het organiserende Texels Schapenstam boek in Noord-Holland. Hij bracht de nacht door in een hotelkamer in het centrum. 'Ik heb geen oog dicht ge daan, een hels kabaal.' Later relati veerde hij het gedrag van de disco- jeugd. 'Ze moeten toch een uitlaat klep hebben.' Volgens burgemeester Geldorp moest Zwagerman er met al te zwaar aan tillen. 'Nu zijn ze nog jong en wat rumoerig, maar als ze op latere leeftijd terugkeren naar het ei land, dan gedragen ze zich heel an ders.' Blad bier De zwoele zondagavond die vooraf ging aan de Schapenfokdag zorgde ervoor dat het terras van De 'Als ik hier op de Groeneplaats tussen de schapen rondloop, dan is het alsof we als fokkers één grote familie vormen. De saamhorigheid is enorm. Als iemand van ons een rammetje heeft gekocht, dan laat hij of zij de nieuwe aanwinst vol trots aan de anderen zien.' Margreet van den Heuvel uit Linschoten komt al jaren naar de Texelse Schapenfokdag. Dit jaar twee weken eerder dan normaal, maar dat maakte het weerzien er niet minder aangenaam op. Bij de keuringsring ging de aan dacht vooral uit naar de winnaars. Veteraan Piet Verberne gooide op zijn 76ste wederom hoge ogen. Bij de eenjarige ram men eindigden vier dieren uit zijn stal bij de eerste vijf. Het was alweer twee jaar geleden dat de schapenfokkers elkaar troffen op de Groeneplaats. Toen de MKZ-cri- sls in 2001 een stokje stak voor jaar lijks reünie, hielden de Texelaars een alternatieve Schapenfokdag, waarbij belangstellenden op het boerenerf werden uitgenodigd Daarmee bleef de continuïteit van het evenement ge handhaafd. maar het was toch een 'mager aftreksel', zei burgemeester Joke Geldorp in haar openings praatje. De schapenfokkers en de gemeente hadden er dan ook hard aan getrokken om de fokveedag dit jaar weer naar de Groeneplaats te krijgen. Vanzelfsprekend was dat al lerminst. Waar anders een korte af stemming met Gemeentewerken af doende was, moest de organisatie zich nu de blaren van de tong praten om bij instanties als de Rijksdienst voor Vee en Vlees, de AID en het mi- nistene van LNV toestemming te krij gen voor de fokveedag. En ook ge meentelijk coördinator Frans Hop man was er menig uurtje mee bezig geweest. De toestemming kwam, maar wel onder strikte voorwaarden, zoals uitgebreide hygiënische maat regelen. De gemeente, die veel waarde hecht aan het doorgaan van Kees Kikkert (rechts) en Koos Tjepkema met de kampioen en de reservekampioen bij de oudere rammen. Uitslagen schapenfokdag 2002 1. Oudere rammen: 1A fokker: K Tjepkema, De Waal; eigenaar; J Eelman. Oosterend 2. TVveejarige rammen: 1A en reservekampioen; fokker- G Bakker, Oosterend; eigenaar K. Tjepkema. De Waal 1B fokker/eigenaar: C A Commandeur, Den Hoorn. 1C. fokker; LF. de Reuver. Boven- leeuwen; eigenaar P.G Kooiman en N.B.M. van Heerwaarden, Den Burg. 1D. fokker/eigenaar: C A. Commandeur. Den Hoorn. 2A fokker. A. en R Klaver, Zandwerven. eigenaar; R J Witte, Den Burg. 2B. fokker- A en P. Klaver. Zand werven; eigenaar, combinatie Bakker-Zoetelief, De Waal. 3. Tweejarige rammen: 1A en kampioen; fokker: C Kikkert, Den Burg. eigenaar C Kikkert, Den Burg en B Kouters, Eist 1B fokker/eigenaar; C A Commandeur, Den Hoorn 1C fokker; J. Kolk, Ouderkerk aan de Amstel; eigenaar K Tjepkema, De Waal. 1D. fokker VOF PJ Groot en zn., Beemster, eige naar K. Tjepkema, De Waal. 1E. fokker ge broeders Reyers, Puiflijk, eigenaar- PG. Kooi man, Den Burg. 2A fokker: A. en P. Klaver, Zandwerven, eigenaar: R.J. Witte, Den Burg 2B fokker: J Engel, Mijdrecht, eigenaar com binatie Bakker-Zoetelief. De Waal 4. Eenjarige rammen: 1A. fokker/eigenaar: P Verberne. Oosterend 1B en reservekampioen: fokker/eigenaar. P. Verberne. Oosterend. 1C. fokker C Kikkert. Den Burg. eigenaar. K. Tjepkema, De Waal. 1D. fokker N B.M van Heerwaarden. Den Burg; eigenaar fokker en LA M van Vliet. Den Burg. 1E. fokker C Kikkert. Den Burg; eigenaar: fa. J Mantje en zn., Oudeschild 1F. fokker/eige naar: CA Commandeur, Den Hoorn 1G fok ker/eigenaar: C.A. Commandeur. Den Hoorn. 2. fokker/eigenaar: combinatie Bakker-Zoete lief, De Waal. 5. Eenjarige rammen: 1A. fokker C. Kroon, Westwoud; eigenaar. P. Verberne, Oosterend 1B fokker. G.J P Bregman, Benningbroek, eigenaar: K.Tjepkema, De Waal. 1C fokker/eigenaar C A Commandeur, Den Hoorn 1D fokker/ei genaar: P Verberne, Oosterend. 2A. fokker- A. en P Klaver, Zandwerven; eigenaar- combina tie Bakker-Zoetelief. De Waal. 2B. fokker G.C. van der Nes. Beemster; eigenaar combinatie Bakker-Zoetelief, De Waal. 2C. fokker- fa. Zwagerman. Hensbroek, eigenaar. R.J. Witte, Den Burg 6. Eenjarige rammen: 1A en kampioen, fokker: C Kroon, Westwoud; eigenaar: P. Verberne, Oosterend 1B. fokker/ eigenaar: C.A. Commandeur. Den Hoorn 1C fokker/eigenaar: J. Eelman, Oosterend. 2A. fokker. A. en P Klaver. Zandwerven; eigenaar combinatie Bakker-Zoetelief, De Waal. 2B. fok ker: A. en P Klaver, Zandwerven, eigenaar: combinatie Bakker-Zoetelief, De Waal. 7. Tweetallen ramlammeren: 1A. inzending van K. Tjepkema, De Waal 1B inzending van N.B M. van Heerwaarden, Den Burg. 1C. inzending van CA Commandeur, Den Hoorn. 1D inzending van K. Tjepkema. De Waal. 1E. inzending van C.A Commandeur, Den Hoorn. 1F. inzending van L.A.M. van Vliet, Den Burg. 1G. inzending van G. Bakker, Ooster end. 1H. inzending van L.A.M. van Vliet, Den Burg 11 inzending van G. Bakker, Oosterend 8. Tweetallen ramlammeren: 1A en beste stel: inzending van C Kikkert, Den Burg 1B. inzending van K. Tjepkema, De Waal 1C. inzending van C. Kikkert, Den Burg. 1D inzending van E de Haan, De Koog. 1E inzending van LAM van Vliet Den Burg 1F. inzending van G. Bakker, Oosterend 1G. inzending van firma J. Mantje en zn.. Oude schild 2 inzending van firma J. Mantje en zn., Oudeschild. 9. Tweetallen ramlammeren: 1A inzending van K. Tjepkema. De Waal 1B inzending van N BM van Heerwaarden, Den Burg. 1C. inzending van P Verberne, Ooster end. 1D inzending van C Kikkert. Den Hoorn. 1E. inzending van N.B.M. van Heerwaarden, Den Burg. 1F inzending van P Verberne, Oosterend. 1G. inzending van G. Bakker, Oosterend. 10. Drietallen ramlammeren: 1A en beste drietal: inzending van C. Kikkert, Den Burg. 1B. inzending van K. Tjepkema, De Waal. 1C inzending van J Eelman. Oosterend 1D. inzending van H.J C. Barhorst, Oosterend 1E inzending van D Kikkert, Den Hoorn. 1F. inzending van P.G Kooiman. Den Burg. 2A inzending van H J.C. Barhorst. Oosterend 2B inzending van combinatie Bakker-Zoetelief, De Waal. 11. Drietallen ramlammeren: 1A. inzending van P Verberne, Oosterend. 1B. inzending van J. Eelman, Oosterend. 1C inzen ding van C.A Commandeur. Den Hoorn. 1D. inzending van K Tjepkema. De Waal 1E inzen ding van PG. Kooiman, Den Burg. 1 F. inzending van D. Kikkert. Den Hoorn 1G inzending van K. Tjepkema, De Waal. 12. Drietallen ramlammeren: 1A inzending van K. Tjepkema. De Waal. 1B inzending van J. Eelman. Oosterend 1C inzen ding van D. Kikkert, Den Hoorn. 1D inzending van firma J. Mantje en zn Oudeschild. 1E in zending van J Eelman. Oosterend 1F. inzen ding van D. Kikkert, Den Hoorn. 1G inzending van P Verberne. Oosterend. 13. Schaap en twee ramlammeren: 1A eigenaar: K. Tjepkema. De Waal 1B. eige naar PG Kooiman Den Burg. 1C. eigenaar. D. Kikkert, Den Hoorn 1D eigenaar combinatie Bakker-Zoetelief, De Waal. 14. Schaap en twee ramlammeren: 1A en beste stel; eigenaar: C. Kikkert, Den Burg 1B. eigenaar: N.B.M. van Heerwaarden. Den Burg. 1C. eigenaar PG Kooiman, Den Burg. 1D eigenaar- J Eelman. Oosterend 15. Schaap met ooi- en ramlam: 1A. eigenaar K. Tjepkema. De Waal. 1B. eige naar: D. Kikkert. Den Hoorn 1C. eigenaar com binatie Bakker-Zoetelief, De Waal. 2. eigenaar, combinatie Bakker-Zoetelief De Waal 16. Schaap met ooi- en ramlam: 1A eigenaar PG Kooiman, Den Burg 1B ei genaar. K. Tjepkema. De Waal. 1C eigenaar. J Eelman, Oosterend 1D eigenaar H.J C Barhorst. Oosterend. 1E eigenaar: combinatie Bakker-Zoetelief, De Waal 17. Schaap met ooi- en ramlam: 1A. eigenaar L.A.M van Vliet, Den Burg. 1B. eigenaar: N.B.M. van Heerwaarden, Den Burg 1C. eigenaar: P.G. Kooiman, Den Burg 1D ei genaar: L.A M. van Vliet, Den Burg. 1E. eige naar PG. Kooiman. Den Burg 2. eigenaar: combinatie Bakker-Zoetelief De Waal. 18. Schaap met twee ooilammeren: 1A eigenaar PG. Kooiman, Den Burg 1B. ei genaar: N.B M van Heerwaarden, Den Burg. 2. eigenaar combinatie Bakker-Zoetelief, De Waal. 19. Schaap met drie lammeren: 1A eigenaar: PG. Kooiman, Den Burg. 1B ei genaar: J. Eelman, Oosterend. 1C. eigenaar D Kikkert, Den Hoorn 1D eigenaar, combinatie Bakker-Zoetelief. De Waal 20. Eenjarige ooi met ramlam: 1A eigenaar: D Kikkert. Den Hoorn. 1B. eige naar: D. Kikkert, Den Hoorn 1C eigenaar K. Tjepkema. De Waal. 1D. eigenaar. D. Kikkert, Den Hoorn. 1 E. eigenaar: combinatie Bakker- Zoetelief. De Waal. 2 eigenaar: combinatie Bakker-Zoetelief, De Waal 21. Eenjarige ooi met ooilam: 1A. eigenaar: K Tjepkema, De Waal. 1B. eige naar: P.G. Kooiman, Den Burg 1C. eigenaar: combinatie Bakker-Zoetelief. De Waal. 2 eige naar- combinatie Bakker-Zoetelief, De Waal. 22. Eenjarige ooi met twee lammeren: 1A en beste stel; eigenaar. K. Tjepkema. De Waal 23. Drietallen ooilammeren: 1A. inzending van N.B M. van Heerwaarden, Den Burg. 1B. inzending van LA M. van Vliet, Den Burg. 1C inzending van K. Tjepkema. De Waal. 1D. inzending van R.J. Witte, Den Burg 2. inzending van E de Haan. De Koog. 24. Viertallen ooilammeren: 1A en kampioen: inzending van C Kikkert, Den Burg 1B en reservekampioen inzending van K. Tjepkema, De Waal. 1C. inzending van PG. Kooiman, Den Burg. 1D. inzending van firma J Mantje en zn., Oudeschild. 2. inzending van E. de Haan; De Koog 25. Drietallen eenjarige ooien: 1A inzending van R. Bakker, Den Hoorn. 1B. inzending van N B.M van Heerwaarden, Den Burg 1C inzending van L.A.M van Vliet. Den Burg. 1D. inzending van firma J. Mantje en zn Oudeschild. 26. Viertallen eenjarige ooien: 1A en reservekampioen: inzending van J Eelman. Oosterend. 1B inzending van P Verberne, Oosterend 1C. inzending van PG. Kooiman. Den Burg 1D. inzending van P Verberne, Oosterend 1E. inzending van firma J Mantje en zn., Oudeschild. 27. Viertallen eenjarige ooien: 1A en kampioen inzending van P Verberne, Oosterend. 1B inzending van C. Kikkert. Den Burg. 1C inzending van firma J. Mantje en zn Oudeschild 28. Viertallen fokooien: 1A en kampioen: inzending van P. Verberne, Oosterend 1B en reservekampioen inzending van C.A. Commandeur, Den Hoorn. 1C. inzen ding van C. Kikkert, Den Burg. 1D inzending van P. Verberne, Oosterend. 1 E. inzending van C.A Commandeur, Den Hoorn 1F inzending van C.A. Commandeur, Den Hoorn Kampioen oudere ooi: 4030-2981. eigenaar: C. Kikkert; reserve kampioen- 4210-3320. Tien beste ramlammeren: 4030-3331, eigenaar: C Kikkert, Den Burg 5673-0205, eigenaar: L.A.M. van Vliet. Den Burg. 4030-3316, eigenaar C. Kikkert. Den Burg. 4030-3309, eigenaar- C Kikkert. Den Burg. 4030-3200, eigenaar C. Kikkert, Den Burg 4030-3312, eigenaar- C Kikkert, Den Burg. 5674-0222, eigenaar. N.B M. van Heer waarden. Den Burg. 4380-3662, eigenaar: K Tiepkema, De Waal. 3938-3555, eigenaar. C.A. Commandeur. Den Hoorn. 4210-4133, eige naar- P Verberne, Oosterend. De tien beste ramlammeren op een rij. De keuring tijdens de Schapenfokdag op de Groeneplaats trok grote belangstelling. Lees verder p8ül" Karseboom rond twee uur 's nachts nog vol zat. Kastelein Frans Pieterse zette naar verluidt op dat moment een vol blad bier op tafel neer en gaf de sleutel aan één van zijn gasten. 'Sluiten jullie de deur maar af, ik heb morgenochtend om zeven uur alweer de eerste klanten Vermoedelijk wa ren die er al eerder, want al vroeg in de ochtend - het laatste uitgaansvolk was nog maar nauwelijks vertrokken - waren er op de Groeneplaats al weer volop activiteiten. De veemarkt moest vóór zevenen zijn opgebouwd, zodat de marktkooplui hun kramen konden installeren. In alle vroegte brachten de fokkers hun rammen, ooien en lammeren naar de Groene plaats, waarna de wagens bij vertrek een ontsmettingsbeurt ondergingen. 'Waar elders fokdagen in maneges worden gehouden, gebeurt dat hier in het sfeervolle dorpscentrum. Zo'n markt midden in het dorp is een unieke beleving. Texel geeft hier een goed voorbeeld', prees Zwagerman, die wat zuur meldde dat de markt in Purmerend met door kon gaan als gevolg van de 30-dagen regeling. Een beperking die voor de sector niet werkbaar is, constateerde ook de burgemeester. Ze riep de hogere overheid op de regeling te versoepe len. 'We zijn het enige land waar deze regeling wordt toegepast. Nederland moet met uit de pas lopen.' Van gebrek aan belangstelling was niets te merken. Veel fokkers namen een kijkje, maar ook toeristen schar relden langs de hokken. Ze combi neerden een bezoekje aan de kramenmarkt, met een kijkje bij de schapen. Wat hun misschien niet opviel maar kenners wél, was dat zich bij de keurmeesters in de witte jassen een opvallende verjonging had voor- üefhebberfokker Margreet van den Heuvel uit Linschoten en keurmeester Hans van de Brusse nemen een koppel schapen loep. deel van de oude garde vervangen. Niet uit onvrede, maar omdat het tijd was jongere vakgenoten aan bod te laten komen. 'Ik voel me nu weer helemaal jong', grapte inspecteur Mart Nijssen uit Limburg, die op zijn 56ste nog wel de witte jas mocht aantrekken. Ook hij prees het Texelse doorzettingsvermogen. 'Na al dat MKZ-leed geeft dit hier een heel goed gevoel. Want bedrijfsbezoeken zijn heel leuk, maar op de Schapenfok- competitie met elkaar aan.' Groeikracht Zwagerman vroeg de jonge keur meesters extra aandacht te schenken aan de inzendingen van een aantal fokkers die een ander doel nastreven, zoals Jan Willem Bakker en Henk Zoetelief. Waar voor veel traditionele fokker het exterieur (uiterlijk) van de dieren op de eerste plaats komt en daarna productievermogen en groei, die laatste eigenschappen pi toe. 'De meeste deelnemers!: voor liefhebbers van luxe scl uit Limburg en België. Logisct die bieden de hoogste prijzen de schapenhouderij heeft nie goed bespierde dieren waarn productie-eigenschappen schieten. Die heeft rammen noi productieve schapen geven, 4 groeien, zodat de lammeren sni de slacht kunnen. De sterk tent lopen groeikracht proberen »j dit programma een positieve* geven.' De familie Bakker (vanh De Waddel) kocht speciaal m doel in augustus 2000 een Ers ram. Maandag was te zien omvang van de nakomelingen afstak tegen de kleinere en luxe! pen in het hok ernaast. De twet kers verwachten vooral vanal goede zaken te kunnen doen mag de schapenhouderij allee rammen kopen bij erkende foft Nog vóór de keurmeesters mar de hokken langs gingen, gave startende fokkers aan niet de il te hebben hoog te eindigen. B: had het nog niet gezegd, of keurmeesters wierpen een krik blik op een aantal van hun dieren ziet het wel, ze zijn met onszoü Piet Verberne kreeg van wethouder Corrie Heijne de Bronzen Texelaar. Hij won de gemeenteprijs omdat de kampioen van de eenjarige rammen uit zijn stal afkomstig is. Verberne leverde in deze categorie ook de reservekampioen. Snurke 'Fokkerij voor de hobby en voo beroepsmatige schapenhouden moeilijk te vergelijken. Miss! moet hiervoor maar een apart? briek komen', opperde voor Zwagerman. 'Als houder hebje schaap met gewicht nodig, dB lammeren produceert, sterkep heeft en met de eerste de r warme dag niet dood neerval hebben niets aan zo'n I snurkertje. Deze mannen steker nek uit.' Bakker ergerde zich e dat op de Schapenfokdag geer: dacht wordt besteed aan de fad groeikracht en vruchtbaarheid,! dat alleen naar uiterlijk wordt? ken. 'Waar veel fokkers moeite- ben om gemiddeld 1,5 tot 1,6 las schaap te hebben, zitten wij op middeld 2,3. Dat soort gegeve' niet terug te vinden in de catalo! Zwagerman wilde wel erkenne» de organisatie hierin te kort sc 'We zijn een stamboek registreis organisatie, maar we kunnen eens een index uitdraaien. Om® computerprogramma met weit1- registratie werd door de over** lende organisatie DSG bijgehou. Ze zijn ermee gestopt en wij n* ten het computerprogramma niets overnemen. We hebben*1 kundigen naar laten kijken. Die' stateerden 223 tekortkomingen! programma. Die kunnen zee"' werkdagen uithalen. Maar gez®1 uurtarieven is dat voor ons i» betalen. Gebrek aan geld is W! bleem. Zolang we niet van de» heid krijgen, beginnen we111 Daarom hebben we de Neder'1-"1 Schapenfokkersorganisatie

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 4