Politiek moppert over camping in Oudeschild Mensen blij dat eindelijk mand actie onderneemt' V Cjroen ThwartsJ'exels in het harL, Crossbaan van MAB oldoet aan de eisen Stortbuien zetten straten Oudeschild blank irgemeester maant cafés iter op glaswerk te letten )1 handtekeningen tegen schuur Naai eroep tegen vergunning verworpen afsfe weken rumoerig in De Koog Welzijnsstichting a Ringsteken Discussie over sluitingstijden 'Dorpscommissie voor tweede keer gepasseerd' WLTO Texel haalt top LTO naar het eiland Pand Le Berry op nominatie openbare verkoop College kiest voor parkeerplaatsen bij Zaandammerdijk TEXELSE ^COURANT NR. 11705 fEXELSE VRIJDAG 23 AUGUSTUS 2002 COURANT schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg ïilieuvergunning die de ge- ite heeft verleend aan de Mo- luto- en Bromfietsclub (MAB) de nieuwe autocrossbaan in md is rechtmatig. Bezwaren nwonenden aanvoerden, zijn de Raad van State deze week irpen. ras de tweede keer dat het ;e rechtscollege zich over de vergunning boog. Eerder werd ongeldig verklaard omdat de fetijden er onvoldoende duide- waren vermeld. Op dat onder- el de vergunning nu aan duide- d niets te wensen over. Er mag taal 7 uur en 59 minuten per worden getraind en 12 maal per een auto- en motorcross- rijd worden gehouden. De igstijden zijn zo vastgesteld, Ide baan dan nog net onder de ijdheid van het Texelse ge- lebestuur valt. Bi| 8 of meer «ren is de provincie het be- gezag. menden zijn bang geluidshin- ondervinden van het circuit. Ze n dat het geluid van de cross wagens weerkaatst tegen de beton nen veiligheidswal rond het circuit, waardoor de herrie wordt versterkt. De afdeling Milieu van de gemeente wist aannemelijk te maken dat die angst ongegrond is, omdat de beton nen keerwanden zo'n 80 meter uit elkaar liggen. Het Haagse rechts college vindt de door b en w opge legde geluidsnormen met onredelijk en verwacht dat die normen haalbaar zijn. Onlangs werd een geluids- onderzoek gedaan. Uit de uitkomst kwam naar voren dat het geluid van de crosswagens niet de normen over schreed. Wel moet er iets aan het kabaal van de speakers worden ge daan. De uitspraak is met gejuich ontvan gen bi] de MAB-club. "Eindelijk komt er een eind aan een periode waarin we veel tijd en energie hebben moe ten steken in juridische procedures. Nu kunnen we ons gewoon weer be zig houden met waar we het eigen lijk voor doen: het houden van cros ses. Zoals gras maaien en andere werkzaamheden aan de nieuwe baan', aldus secretaris Danny Westerlaken. Heftig onweer veroorzaakte dinsdag avond op diverse plaatsen water overlast. De brandweer werd om 20.15 uur te hulp geroepen in De Waal, waar het riool aan de Polder weg de stortregen niet kon verwer ken. Maar toen de brandweer onder weg was, bleek dat de overlast al was verholpen. Groter waren de proble men in Oudeschild, waar in 24 uur 65 millimeter regen was gevallen Met name aan de Loodssingel steeg het water flink. Diverse woningen kwa men blank te staan, wat ook het ge val was met een huis aan de De Ruyterstraat. Ook aan de Heemskerckstraat konden de riolen het vocht met verwerken. Gemeente werken zette de kolkenzuiger in om putten schoon te krijgen en de brand weer schakelde pompen in om een eind te maken aan de overlast. In Den Burg liep een kelder in de Parkstraat onder water. De brandweer was tot circa 23.00 uur in touw. (Foto Bert Korvng) Losse nummers 0,85 De Welzijnsstichting (WST) en de le den van de raadscommissie Welzijn willen met elkaar om tafel om oplos singen te bedenken voor de finan ciële problemen van de WST. Dat kwamen WST en politiek woensdag avond met elkaar overeen tijdens de commissievergadering Welzijn. Pagina 6 Voor de derde keer op rij hebben Henk en Tineke Spigt het Texels kam pioenschap ringsteken veroverd. De titelhouders begonnen woensdag met drie punten achterstand op Rem Eelman en Anneke Boom aan de finalewedstrijd in Den Burg, maar hielden daarin hun zenuwen beter in bedwang dan de lijstaanvoerders en de andere concurrenten. Het aantal deelnemers liet met zeventien wat te wensen over. Pagina 7 Vooruitlopend op het seizoen van 2003 komt er een nieuwe discussie over de sluitingstijden. Dat zei burge meester Geldorp gisteravond in de raadscommissie middelen. Een 2-4 regeling behoort daarbij tot de mogelijkheden. Ervanngen die het afgelopen seizoen zijn opgedaan, met name. met de afvoer van uitgaanspubliek, zullen worden mee genomen in de discussie. De Wijsneus en Le Berry en partycentrum De Koogel loog moeten er beter op let- Itr geen glaswerk meer mee en wordt genomen. Dat is Ikking van een brief die bur ster Geldorp aan de betref horecabedrijven heeft ge ien. tste weken ligt er veel glas in psstraat. Dorpswachten merk- dat bezoekers van de drie za- et hun glas naar buiten konden Burgemeester Geldorp wijst iloitanten er in de brief op dat it volgens de afspraken is die [gesteld in het convenant Vei- laan. De burgemeester ver- Ie exploitanten er strenger op zien dat het glaswerk binnen aldus een gemeente- loerder De hoeveelheid glas op straat is meermalen aan de orde geweest bij de afgelopen zomeroverleggen in De Koog. Horeca-exploitanten, logies- verstrekkers, bewoners van De Koog. vervoerders, gemeente en politie be spreken daarin om de twee weken de openbare orde in het baddorp. Vol gens de deelnemers komt het glas niet alleen uit de horeca, maar ook van flesjes die zijn meegenomen van huis of camping, of lag het voor 23.00 uur al op straat. Tijdens het laatste zomeroverleg, af gelopen maandag, werd nog eens vastgesteld dat het de laatste weken rumoerig is geweest in De Koog. De politie arresteerde meerdere mensen voor geweldsmisdrijven. Die bevin den zich volgens de politie in een stij gende lijn ten opzichte van vorig jaar. Tijdens het vorige overleg zei de po- Lees verder pagina 5 Er moet wel een voorziening ko men om seizoenspersoneel onder te brengen, maar Oudeschild lijkt niet de meest geschikte locatie. Dat vindt het merendeel van de Texelse raadsfracties, die dinsdag avond niet erg te spreken waren over de manier waarop het college van plan is het huisvestings probleem van vakantiewerkers op te lossen. Maar burgemeester Joke Geldorp hield voet bij stuk. 'Ondernemers hebben op Texel geen enkele mogelijkheid perso neel onder te brengen. De ge meenteraad heeft zelf nagelaten hiervoor ruimte te creëren.' igen me bijna om m'n nek. in waren blij dat er eindelijk d actie ondernam tegen de i voor die lelijke bollen- in De Naai.' Aan het woord s Kok van de actiegroep truste Hoornders'. 301 ders zetten hun handteke- tonder een petitie tegen de van de schuur. Burgemees- ke Geldorp, die de petitie «jmiddag in ontvangst nam, zich onder de indruk. verzamelaar van onrust- is', omschreef de burge er Kok, die op haar kamer ver in gezelschap van lenoten Walter Grabowski en Bremer. Geldorp, zelf buur- van de aanvrager van de Afra Lap-Lieftmg, vertelde dat leden van de actiegroep aan had gehad. 'Ik had kunnen maar ik heb het met gedaan, leurder ben ik immers verant- H|k voor het besluit. Boven in ik hier naar toe kwam, wist «naast een bloembollenbedrijf Wen.' locaties voor de schuur hebben we de minst schadelijke gekozen. Nu gaat de aanvraag in procedure en worden de voors en tegens tegen el kaar afgewogen.' Een afweging waarmee Kok snel klaar was. 'Het mooie poldertje De Naai gaat door die grote schuur en alle spullen die er omheen komen te staan volledig naar de knoppen.' De tegenwerping van de burgemeester dat de locatie in overleg met de Stichting Agrarisch Texel was gekozen, is volgens Kok een misverstand. 'Ik heb met de voor zitter gebeld en die heeft mi| verteld dat het advies met goed is geïnterpre teerd. De stichting adviseerde de gemeente pal aan de Witteweg te bouwen, niet ergens midden in het land.' Geldorp: 'Als dat inderdaad zo Lees verder pagina 5 Inspreker Jaap Kreeft verwoordde in de raadscommissie Grondgebied de verontruste geluiden in Oudeschild. 'Wie betaalt de infrastructuur voor gas, water, riolering en elektriciteit, wie betaalt het onderhoud en de kos ten voor de waterafvoer? Ik dacht dat de portemonnee van de gemeente aardig leeg was. Als het bedrijfsleven personeel in dienst neemt, moet de overheid dan voor de kosten op- draaient' Reden voor Arthur Ooster- baan (GroenLinks) zich af te vragen of de spreker zich niet meer zorgen maakte over eventuele overlast voor de bewoners. Kreeft: 'Natuurlijk.' Volgens burgemeester Geldorp speelt het voorkomen van brand een belangrijke rol in de keuze voor Oudeschild. 'Er is op het gebied van huisvesting van tijdelijk personeel momenteel sprake van zeer veront rustende situaties', doelde ze op het slapen in caravans in boerenschuren. 'Dat is met acceptabel. Ik wens geen Volendam op Texel.' Het terrein in Oudeschild is met name bedoeld om probleemsituaties op te lossen. Vol gens Geldorp draaien de onderne mers op voor de kosten. 'De ge meente schept de voorwaarden en stelt de faciliteiten beschikbaar, maar we zijn geen huisvestingsorgaan. Voor ons is dit kostendekkend.' De burgemeester kreeg steun van Oosterbaan 'Ik denk dat het met de overlast wel mee zal vallen. Boven dien lijkt me dit een goedkope oplos sing.' Maar PvdA'er Alfred Schaatsenberg reageerde furieus 'Een industrieterrein voor woonwa gens, dat kan toch niet.' Hij vergeleek het met een zigeunerkamp. 'Het is ronduit schandalig.' Geldorp rea geerde geïrriteerd. 'Ondernemers hebben nu geen enkele mogelijkheid. Je kunt van een hotelhouder niet ver wachten dat hij een aantal kamers opoffert voor huisvesting van perso neel.' Frans Visman (D66) betuigde instemming. 'Mits er afspraken wor den gemaakt over het gedrag en het de gemeente geen geld kost.' Jan Koolhof (CDA) onderschreef de zorgen van de burgemeester. 'Maar ligt een locatie dichter bij de werkplek niet meer voor de hand?' Hij be treurde dat het college de plannen met tevoren had doorgenomen met de dorpscommissie van Oudeschild. die ze uit de krant had moeten ver nemen. 'Om een dorp er zó mee te confronteren. Dit is al de tweede keer dat de dorpscommissie wordt gepas seerd', herinnerde hij aan de invulling van de haven, waar het dorp nu ove rigens wel bij is betrokken. De burge meester beloofde het plan op korte termijn alsnog met de dorps commissie te bespreken. Maria van der Spek (WD): 'Hoeveel vakantiekrachten werken er nu in Oudeschild? De meeste hebben in De Koog een vakantiebaantje. Jonge meisjes van de overkant die midden in de nacht naar huis moeten fietsen. Op Texel kan dat misschien wel, maar waar zij vandaan komen niet. Die voelen zich hartstikke onveilig.' Vol- Lees verder pagina 5 LTO-voorzitter Gerard Doornbos is één van de LTO-bestuurders die naar Texel komen. (Foto LTO Nederland) Leden van het bestuur van LTO Ne derland, onder wie voorzitter Gerard Doornbos, brengen maan dag 9 en dinsdag 10 september een bezoek aan Texel. Ze houden een reguliere bestuursvergade ring, bezoeken landbouwbedrijven en gaan in gesprek met vertegen woordigers van Texelse organisa ties. Ook de raakvlakken tussen landbouw en andere sectoren wor den besproken. Texel is Nederland in het klein, wordt wel gezegd. Bovendien is de struc tuur van de landbouw op het eiland met geen enkel ander gebied in Ne derland te vergelijken. Eigenschap pen die het eiland zo interessant maken voor het bestuur van LTO Ne derland er een werkbezoek af te leg gen. De komst van de landelijke voor mannen is een opsteker voor de PR-commissie van WLTO Texel, de initiatiefnemer van het bezoek Het bezoek aan het eiland zal landelijk niet onopgemerkt blijven. Tijdens de excursie is veel aandacht voor de drie economische pijlers - toerisme, land en tuinbouw en vissenj -, die goed zijn voor een bruto omzet van respec tievelijk circa €100 miljoen, €55 mil joen en €33 miljoen De landelijke bestuurders knjgen hiervan een beeld tijdens een rondrit over het eiland, waarbij gestopt wordt bij de bedrijven van de familie Jan van Heerwaarden (akkerbouw en boerencamping) in Eierland en de gebroeders Timmer (bloembollen en melkveehouderij) in de PH-polder. In terreinen van Staats bosbeheer is er aandacht voor de Texelse natuur, voor het aanschou wen van een staaltje van typisch Texelse cultuurhistorie wordt de Hogeberg bezocht. De bestuurders worden rondgeleid door leden van de lokale WLTO-afdeling. De Texelaars zullen duidelijk maken dat de geïso leerde ligging van het eiland extra inventiviteit vergt van boeren en tuin ders op het eiland. De waterhuishou ding vergt een bijzondere aanpak en de ruimte die diverse organisaties op het eiland claimen, beperken de mo gelijkheden van de agransche sector. Ook zal worden getoond hoe boeren een graantje meepikken van het toe risme. In het Stoombootkoffiehuis spreekt Ben Daalder in zijn hoedanig heid als visserijvoorman de landbouwdelegatie toe. Hij zal het hebben over parallellen tussen land bouw en visserij, zoals quotering en bedrijfsovername. Actievoerder Cees Kok overhandigt burgemeester Geldorp de petitie met handtekeningen. (Foto 301 Gerard Timmerman) Het pand Dorpsstraat 3 in De Koog, waarin café Le Berry is ge huisvest, wordt mogelijk openbaar verkocht. Aanleiding is een geschil tussen juridisch eigenaar Rinie Huis in 't Veld (belegger in horecagelegenheden) uit Amster dam en zijn bank. Waar het geschil om draait, is niet bekend. Of het daadwerkelijk tot een openbare veiling komt, is ook nog de vraag. Kroonenberg Groep BV uit Amsterdam, economisch eigenaar van het pand, wil de openbare ver koop voorkomen. De ontwikkelaar in vastgoed stapt naar de rechter als de bank niet vrijwillig het beslag op Dorpsstraat 3 opheft, laat een woord voerder van Kroonenberg Groep we ten. 'Wij gaan er vanuit dat de veiling niet doorgaat. Wij hebben de eerste hypotheek op het pand Het kan dus met zomaar worden verkocht.' Het juridisch eigendom betekent kort gezegd dat het pand bij de notaris op naam van Huis in 't Veld staat. Het economisch eigendom betekent dat bijvoorbeeld waardevermeerde ringen of -minderingen voor rekening van Kroonenberg zijn. Deze splitsing in eigendom was vroeger heel gebrui kelijk, omdat een economische eige naar bij aankoop geen overdrachts belasting hoefde te betalen. Sinds 1996 is die constructie echter afge schaft. Café Le Berry zelf staat buiten de kwestie. Volgens exploitant Koos Ruiter heeft de zaak geen gevolgen voor zijn café. Ook hij houdt er reke ning mee dat de openbare verkoop uiteindelijk niet doorgaat. Hij heeft wel een bod uitgebracht op het pand. 'Het is al tien jaar een wens van me om het pand te kopen.' Straathof Makelaars uit Amsterdam heeft de openbare veiling van het pand en de onderliggende grond gepland op maandag 23 september in Park Plaza in Amsterdam. Na diverse andere mogelijkheden te hebben bekeken, hebben b en w een definitief besluit genomen over de aanleg van enkele parkeer plaatsen bij de Zaandammerdijk. Als de daarvoor benodigde proce dure positief afloopt, kan straks geparkeerd worden langs het weg getje dat vanaf de bocht Zaan- dammerdijk-Hoofdweg richting 'Plas en Daal' loopt. Wel heeft het college bepaald dat de kosten van de aanleg (13.400 euro) voor de helft gedragen moeten worden door de Vereniging Natuur monumenten. De parkeerplaatsen zijn bedoeld voor de mensen die gebruik maken van het wandelpad (met vogelkijkhut en brug) dat Natuurmonumenten nabij de Zaandammerdijk wil aanleggen. Voor dit pad, dat door een natuurge bied loopt, wordt een zogeheten 'zware' artikel 19-procedure gevoerd. In het kader daarvan zal het college de provincie nu vragen om een ver klaring van geen bezwaar. De zaak stagneerde omdat veel tijd ging zit ten in het zoeken van parkeerplaat sen met de minste verkeerstechnische en andere pro blemen. De parkeerplaatsen zullen worden gemaakt van grasbetontegels. De bestaande op- en afrit wordt iets ver schoven om de overzichtelijkheid te verbeteren en er komen borden om het publiek op het parkeerterreintje te attenderen. Het restant van het nabu rige paardenpad dat evenwijdig aan de Eierlandse dijk loopt, wordt door de aanleg met aangetast. (Advertentie) C/ma JtxtU la bat Uirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1