Roemeense werf stelt dok voor verrassing 4/ tweede zomer dat ve in de stank zitten' Isolatie alsnog van optimaal naar doelmatig luon: 'Stilzetten molens is er dan niet meer bij' WEETOE NOG KOÖSL VROEGER WRREN HIER -iTOUNWRlLENlr- 3 ?£R50NEEt CRMP1NC DROGE BOLLEN NRTTE HORECR PELLERS HORECA ^oLtÊry B IEP 1 Zomerleed Wijziging nieuwbouw Gemeentewerken Klaverjassen Rumoer De Koog Maquette Rede naar Texel Boha Noord koopt tankstation Kievit Big Band Groot Russisch schip bij Texdok ■Bollenschuur edrijfscamping gad voelt niets voor grote windturbines Kopje koffie in buitengebied nog steeds taboe TEXELSE J" C0URANT verlast door afval Strender visbakkers Jazzgroep in Worsteltent SfcSTÜ W3SLRPEN CVERDRG -= 06 K-Cue Cjf/toöN looi Ondernemers in het buitengebied die vooruitlopend op de detailhandels- nota tegen betaling koffie schonken aan bezoekers van hun bedrijf, zijn door de gemeente op de vingers ge tikt. Krachtens deze nota, die de raad overigens nog moet goedkeuren, mag er in bedrijven in het buiten gebied koffie worden geschonken. 'Is het schenken van koffie niet in de geest van de detailhandelsnota en is handhaving daarom wel nodig? Kan die tijd niet beter worden besteed?', vroeg raadslid Joop Groeskamp (Texelse Belang) zich dinsdagavond tijdens de raadscommissie Grondge bied af. Burgemeester Geldorp, ver antwoordelijk voor handhaving: 'Je handhaaft of je doet het niet. Ik kan met anticiperen op te vormen beleid, ik moet handhaven op basis van be staand beleid.' Dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg biedt maandag voor het laatst onder dak aan de zomerse serie open klaverjasdrives. Het spel begint om 20.00 uur. Deelname kost €3,50 per koppel. VERVOLG VAN PAGINA 1 litie al dat ook het aantal vernielingen was gestegen. Het aantal uitga anders daarentegen is lager dan vo rig jaar. Komende zaterdag zijn er toch nog een keer dorpswachten in het uitgaansgebied. Eigenlijk waren de dorpswachten er vrijdag 16 augustus voor het laatst. Afgelopen zaterdag lieten ze volgens afspraak verstek gaan. De deelnemers van het zomer- overleg zeiden dat toch ongewenst te vinden, omdat zaterdag de drukste uitgaansavond is. Komende zaterdag worden vier dorpswachten ingezet. De gemeente betaalt tweederde van de kosten, de stichting Horecabelangen eenderde Tijdens het Sea en Streetfestival wor den op vrijdag 30 en zaterdag 31 augustus ook nog dorpswachten in gezet. Tijdens dit festival mogen de cafés tot 4.00 in plaats van 3,00 uur open blijven. De vertrektijden van de borrelbus van Connexxion en de Metrolijn van Hans de Ridder aan de Nikadel zijn die avonden verschoven naar 3.00 en 3.45 uur. Tot het festival rijdt de borrelbus van Connexxion niet meer. Het gebruik daarvan was de laatste twee weken al minder ge worden. Scouts Vijf jongeren trokken afgelopen zater dag opnieuw als scout door het Koger uitgaansleven. Zij rapporteer den dat er na 3.00 uur niet of nauwe lijks nog politie in de Dorpsstraat was, terwijl die eerder wel veel op straat te zien was geweest. De jongeren con stateerden ook dat het in veel horecabedrijven binnen vaak veel te warm is. Die klacht is vaker te horen onder jongeren. Ze merkten verder op dat er diverse (beginnende) opstootjes waren, dat het toilet bij de taxistandplaats stonk, dat er veel glas op straat lag, dat de vertrektijden en -plaats van de borrelbus met duide lijk waren en dat de taxistandplaats beter kon. Ze zagen dat 15-|arigen bij sommige horecabedrijven werden geweigerd en dat ze bij andere kroe gen geen enkele belemmering onder vonden. Ook werden bij een van de ontnuchteringsbedrijven mensen ge zien die met een blikje bier naar bui ten liepen. Wat betreft het aanbrengen van isolatie in de nieuwbouw van Gemeentewerken heeft de ge meente een stap terug gedaan. Gebleken is dat de optimale isola tie die in het hele complex zou worden doorgevoerd in diverse ruimten weinig rendement oplevert en zelfs feitelijk overbodig is. Daarom wordt alsnog volstaan met doelmatige isolatie in sommige de len van het complex, zoals de boxen waar materialen worden op geslagen. Het eerste deel van de maquette van de Rede van Texel wordt woensdag 18 september officieel overgedragen aan Texel. De mega-maquette werd gebouwd door de firma Artitec. in opdracht van de stichting Viering 400 jaar VOC. De maquette krijgt voorlo pig onderdak in het Maritiem en Juttersmuseum. Dirk en Hannie Kievit hebben hun pompstation aan de Pontweg ver kocht. De nieuwe eigenaar is Boha Noord BV, waarvan het eigendom gedeeld wordt door Boha Olie Maatschappij uit Heiloo en het Texelse bedrijf RAB. De bedrijf spanden aan de Jonkerstraat, waar tot voor kort de garage van Kievit was gevestigd, worden voor lopig verhuurd aan Bakkerij Tim mer en een nog onbekend bedrijf. 'Kievit zit op een strategische plek, aan de Pontweg. En zo'n kans doet zich maar eens in de 25 jaar voor', motiveert directeur Paul Krugers van RAB de beslissing om het pompsta tion te kopen. Het pompstation is het eerste op Texel waarvan RAB 'volle dig' eigenaar wordt. Het Texaco-sta- tion aan de Postweg in Eierland ex ploiteert het bedrijf samen met Van der Linde uit De Cocksdorp. In het verleden was RAB al eens eigenaar van het pompstation in De Koog, maar dat is inmiddels teruggekocht door Kikkert, de oorspronkelijke eige naar. RAB en Kievit zijn geen onbekenden van elkaar, want RAB levert er 'al sinds mensenheugenis' namens Shell benzine. Dat blijft ook de ko mende twee jaar het geval. 'Het con tract wordt geëerbiedigd. En wat ons betreft gaan we ook daarna met Shell verder', aldus Krugers. Voor de klant verandert er in de prak tijk weinig of niets. De 57-jarige Dirk Kievit blijft betrokken en wordt be drijfsleider van het pompstation, dat zijn vader in 1963 in gebruik nam. 'Ik wilde wel van de verantwoording af Maar helemaal stoppen met werken lijkt me ook niet goed.' Ook zijn twee medewerkers behouden hun baan. Hannie Kievi'. die het pompstation tot voor kort leidde, trekt zich wel hele maal terug. 'Ik vind het erg lekker om niet meer te hoeven.' De bijbeho rende woning is niet in de transactie betrokken. 'We hebben er nog wel over gedacht om in Den Burg te gaan wonen. Maar we kwamen al snel tot de conclusie dat we hier absoluut met weg willen.' Het oorspronkelijke plan was wat betreft thermische isolatie en andere op 'duurzaamheid' gerichte maatre gelen een ambitieus voorbeeld project. Het besluit om dat wat terug te draaien was niet moeilijk toen was gebleken dat de subsidie waarmee deze duurzaamheid wordt beloond evengoed vrij hoog blijft. Bij het oude plan werd gerekend op een ge schatte bijdrage van 115.000 euro. terwijl deze bij het gewijzigde plan slechts ongeveer 10% minder zal zijn bij een aanzienlijk lagere investering. De gemeente heeft nog een wijziging achter de hand voor het geval bij de aanbesteding zou blijken dat de to tale bouwkosten tegenvallen. Het systeem dat gebruik maakt van op gevangen regenwater voor het door spoelen van toiletten en het schoons puiten van materiaal kan gedeeltelijk worden geschrapt. Die aan besteding, waaraan door vijf bedrij ven is meegedaan, heeft inmiddels plaatsgehad. Het college zal woens dag de uitslag bekend maken. In tegenstelling tot wat op straat wordt verteld is er verder niets aan de plannen voor de nieuwbouw veran derd Big Band Texel speelt zondag om 14.30 uur bij strandpaviljoen Westerslag. Het is het twaalfde con cert in de zeer succesvolle beachtour die de groep deze zomer houdt. De aanhang onder zowel Texelaars als toeristen is groeiende en naar aanlei ding van de optredens in de strand paviljoens heeft de groep een aantal aanbiedingen voor optredens aan de overkant gekregen. Na zondag speelt Big Band Texel tot en met november elke eerste zondag van de maand vanaf 15.00 uur in strandpaviljoen De Krim op Paal 28. Toegang is altijd gratis, reserveren wordt wel aanbe volen. Het was even een verrassing voor alle aanwezigen in het dok. De kiel van het nieuwe Russische vissers schip Alfares, dat woensdag ochtend in dok ging bij Texdok in Oudeschild, bleek tien centimeter te breed. Het euvel kwam aan het licht tijdens het droogzetten van het 50 meter lange en 11 meter brede schip. Het gevolg was dat een 31 meter lange al klaarlig gende ballastkiel niet meer onder de Alferas kon worden gelast. Het schip was speciaal uit Den Hel der naar Oudeschild gekomen voor enkele karweien. Het dok van scheepswerf Visser, hoofdaannemer van het pasgebouwde schip, had niet voldoende capaciteit om de 13 ton wegende kiel onder het 1500 ton zware schip aan te brengen. De plannen pakken echter anders uit, blijkt nadat de Alfares is drooggezet. Op de tekeningen van het schip stond dat de kiel van het in Roeme nië gebouwde casco 65 centimeter breed is. Het blijkt echter 75 centime ter te zijn. Terwijl de plassen water nog in het dok staan, heeft in de schaduw van het schip meteen over leg plaats om een oplossing te be denken. Het aanbrengen van de ballastkiel lukt niet meer', vertelt bedrijfsleider Mare Bakker van Texdok. 'Daar is nu geen ruimte meer voor. De ballastkiel is ook 75 centimeter breed. Als de kiel van het schip wel 65 centimeter breed was geweest, had de ballast kiel aan beide kanten 5 centimeter uitgestoken, waardoor we hem goed had kunnen vastlassen. Nu is die ruimte er niet.' Er is ook lichte schade aan het dok. Wiggen die op de kiel plaat van het dok waren vastgezet om het schip goed boven de klaarlig gende ballastkiel te krijgen, zijn krom gebogen. De mogelijkheid om extra platen te gen de zijkant van de kiel te lassen wordt besproken, maar die optie blijkt niet haaibaar. Nieuw overleg volgt. Uiteindelijk besluiten de betrokken partijen het lassen uit te stellen en de werkzaamheden te beperken tot het geplande schoonspuiten van het schip en het aanbrengen van anti- fouling (aangroeiwerende verf). Bak ker: 'Er volgt volgende week een tweede dokking om alsnog een nieuwe kiel aan te brengen.' Groot De Alfares, gemaakt voor een rederij in Moermansk, is een opvallend schip in het negentig meter lange en der tien meter brede dok. Het steekt er hoog bovenuit. Het schip is 50 me ter lang, 11 meter, heeft een holte van 6.90 meter en is van kiel tot mast 25 meter hoog. Het is uitgerust voor twinrig en pelagische vissenj. Bakker 'Ze kunnen er mee op garnalen, ka beljauw en makreel vissen. Aan boord bestaat de mogelijkheid de vis te verwerken, in te vriezen en te ver pakken.' De Alfares is de derde uit een serie van Visser. Het schip is ge kocht door dezelfde redenj die ook het tweede schip uit die serie kocht. Dat schip lag eind maart in dok in Oudeschild. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de Alfares dinsdagmiddag zou worden droog gezet. Doordat de overtocht was vertraagd, werden de werkzaamheden verschoven naar woensdagochtend, omdat het water alweer begon te zakken. Met behulp van lieren werd het schip 's morgens vroeg secuur boven de ballastkiel geplaatst, voordat het dok omhoog werd gebracht. Duikbednjf Neptunes van Gerrit-Jan Betsema hield onder water in de gaten of het schip op de juiste plaats kwam te liggen. Het schip krijgt in Oudeschild nog controles van klassebureau Norske Veritas en de Russische scheepvaartinspectie. Bakker: 'Ze kunnen het schip nu nog helemaal inspecteren, voordat het weer te wa ter gaat.' De Russische scheepvaart inspectie controleert op veiligheid, navigatie- en communicatie apparatuur en de visserij-installatie. Het klassebureau bekijkt of het schip voldoet aan internationale eisen voor scheepsinrichting en -constructie. Hel Russische schip Alfares op het droge bij Texdok. Voor de boeg heeft overleg plaats over de te brede kiel onder het schip. (Foto Jaroan van Hattum) VERVOLG VAN PAGINA 1 Ban hebt u daar een sterk argu- ■leftmg haar aanvraag doorzet, fan ze rekenen op vele bezwaar den, voorspelde Kok 'Waarom 4 ze met een bestaand bedrijf? «aan er best wat te koop', Te hij enkele concrete voor- ien in en rond het dorp. staande schuur aan het Klif van Heler Arie Lap, Lieftmgs echtge- i is Kok en de zijnen ook een in het oog. 'Het liefst zouden wdat dit bedrijf niet meer in Den Hoorn is gevestigd, zodat niemand meer last van dit bedrijf heeft en zij dus gemakkelijker kunnen werken. Dan zou iedereen tevreden zijn.' Maar voor zo'n verplaatsing voelt Geldorp voorlopig niets. 'Daarmee zijn hoge kosten gemoeid, waarvoor de ge meenteraad geld beschikbaar moet stellen. Het bestemmingsplan staat toe dat op die plek een bollenbedrijf is gevestigd, hoe storend dat ook kan zijn. Bovendien bestaat er een milieu vergunning, waarvan ik toegeef dat het best wat moeite heeft gekost.' Lap spant zich al laren in om bij zijn bestaande schuur een nieuwe te mogen bouwen, maar stuitte keer op keer op protesten van de buurt. On langs verleende de gemeente toch een bouwvergunning voor een nieuwe opslagschuur. VERVOLG VAN PAGINA 1 haar is de noodcamping een 'alternatief, 'Daar zijn de voor- Den al en bovendien loopt er fking rond die een oogje in het kan houden.' Maar dat vond ierbaan een slecht idee. benwerkers willen vroeg naar •akantiegangers willen héél wat "s.' Geldorp sloot de nood- Wg uit. 'Die is bedoeld om in *etilden kampeerders op te van- te® niet op een reguliere camping «Mkunnen. Daarmee tonen we 'gastvrijheid Die moeten we met 4elen voor personeel.' ^rerre het college nog terug- °P de ingeslagen weg, bleef 'kgavond onduidelijk. Meerdere 'Veden gaven aan nog eens op Verwerp terug te willen komen, 'of dit gebeurt bleef in het mid- het duale stelsel heeft het college in theorie de vrijheid om bin nen de door de raad beschikbaar gestelde beleidsruimte besluiten te nemen. Ook kan het college zonder goedkeuring van de raad een artikel 17-procedure starten, nodig voorde vrijstelling voor het kampeerterrein. Maar in de aanloop naar het duale stelsel gaf de politiek al aan dat het van goed bestuur getuigt als b en w in omstreden situaties het oordeel van de raad in de besluitvorming be trekken. Dat de informatiestroom over deze kwestie ook naar de raad zeer gebrekkig was, bewees Joop Groeskamp van Texelse Belang, die een tijd lang geen idee had waar de discussie over ging. Nadat hij meer dere sprekers had aangehoord, gaf ook hij aan Oudeschild niet de beste locatie te vinden. Op de website van de Texelse Cou rant (www.texelsecourant.nl) de vraag: bent u het eens met het plan om op het bedrijventerrein in Oude schild seizoenspersoneel te huisves ten? de raad blijft weigeren om mee merken aan de bouw van twee te windturbines, rest Nuon niets Iers dan de vier bestaande mo- srond de jachthaven in bedrijf laten en op korte termijn te iseren of vervangen. Dat zegt jré Herrmann, productmanager denergie van het energie- Irijf. Stilzetten van de molens in zomerseizoen, ter voorkoming i overlast voor pleziervaarders, r volgens hem dan niet meer bij. «el in het collegeprogramma il dat in de directe omgeving van laven ruimte is voor het vervan- van één of meerdere windmolens r exemplaren met een groter ren- lent. adviseerden b en w de raad niet mee te werken aan een wij- ig van het bestemmingsplan, at Nuon twee grote molens kan wen en Dick Graaf één exem- r. Als reden werd aangevoerd dat >l nog geen wmdenergiebeleid It geformuleerd. De discussie in raadscommissie Grondgebied dinsdagavond maakte duidelijk dat er geen politiek draagvlak bestaat voor windenergie op het eiland. Texels Belang, PvdA, D66 en VDD zijn tegen, alleen een minderheid van GroenLmks en het CDA wil eraan meewerken. Joop Groeskamp (TB): 'Het landschap gaat vóór. Windmo lens passen niet op Texel. Natuur- stroom kan best via een kabel wor den aangevoerd uit gebieden die minder landschapgevoelig zijn.' Maar Arthur Oosterbaan (GL) wees er op dat er, inclusief de vergunningen voor de bouw van twee molens door Graaf, straks zeven kleinere windmo lens in Oudeschild mogen staan. 'Het is beter om die zeven kleinere wind molens schrappen en er twee of drie grotere voor in de plaats te zetten Die opvatting sluit aan op een in 2000 uitgevoerd onderzoek door Grontmij, waaruit bleek dat vervanging van de bestaande windmolens tot een ver betering van de geluidssituatie zou leiden. Naar aanleiding van deze studie diende Nuon bij de gemeente een VRIJDAG 23 AUGUSTUS 2002 bouwaanvraag in voor twee grote turbines. De suggestie om die dan maar in het NlOZ-poldertje te bou wen, werd van tafel geveegd. Burge meester Geldorp, die portefeuille houder wethouder Nel Eelman verving: 'Daar is deze aanvraag niet op gericht.' Nuon laat bij monde van Herrmann weten dat het afwijzen of vertragen van de bouwplannen een verbetering van de situatie rond de passanten haven onmogelijk maakt. 'Dit advies is een domper voor ons. Het leidt enkel tot vervanging van de vier elf jaar oude windturbines door vier ge lijksoortige exemplaren. Hierdoor vervalt ook de mogelijkheid om op de noordelijke kant van het haventerrein de windmolen met uitkijkplatform te bouwen, een toeristische trekpleis ter.' Drie grote molens (inclusief de molen van Dick Graaf) leveren vol gens Nuon 15 miljoen gigaWatt aan energie op, voldoende om alle Texelse huishoudens van elektriciteit te voorzien. Als de raad voet bij stuk houdt, zal Nuon volgens Herrmann volgend jaar afzien van het vrijwillig stilzetten van de twee windmolens die bij de passantenhaven de meeste overlast veroorzaken. 'Het is erg spijtig dat de jachthaven slachtoffer wordt van het beleid van de gemeente.' Vliestraat in Oosterend staat al ;e tijd in een kwade reuk. De stank dt veroorzaakt door bedorven vis, eslagen in een afvalcontainer bij ngang van het voetbalveld. Het de restanten van vis die wordt :ocht op de Strender imeltjesmarkt en die wordt ge ien op het veld van SV Ooster- 'Ze maken er een rommeltje klaagt buurtbewoner Aad Heer- ip 'Dit is al de tweede zomer dat in de stank zitten. Te gek voor tden dat ze die container met vis week laten staan. De maden krui- eruit.' De lucht is inderdaad te ten en dat ontgaat voorbij- ende vakantiegangers met. 'Wat len die er wel met van denken? is toch geen visitekaartje, mm ruimen ze het niet op? Des- ibrengen ze het achter dijk. De wen vreten het zó weg.' Heer- l.heeft zijn klacht al diverse laan de gemeente kenbaar likt. 'Maar je ruikt het wel, het niets geholpen.' Naar aanlei- ran een klacht stuurde het col- ren brief naar Heerschap, waar- fjkt dat de gemeente contact opgenomen met de organisatie liet visbakken, die aangeeft dat I seizoen vier keer zou worden terken. 'Wij meenden dat - gezien (lelijkheid - geen zodanige over- loor de omgeving zal optreden andhaving op grond van bijvoor- I milieuwetgeving vereist is.' schap: 'Die brief is van 19 juli, t de stank is nog steeds on- glijk. Bellen naar de gemeente ik niet meer, nu is de krant aan eurt.' Hij ergert zich ook aan de waarop de visbakkers op het balveld te werk gaan. 'Ze zijn te ti te lopen en rijden met hun au- De stinkende container met daarin resten van het visbakken. to's over het veld. Moet je kijken wat een sporen. Na het bakken wordt het spul schoongemaakt, wat ook geen goed doet aan het grasveld', wijst hij op geel verkleurde plekken in het gras. In De Worsteltent treedt zondag vanaf 14.00 de jazzgroep Blue Voice op. De band heeft een lange staat van dienst en speelde onder andere in jazzclubs en andere horecagelegenheden. 'Een dynamische band, met een dynami sche aanpak', aldus het persbericht. Het repertoire omvat veel vlot gespeelde muziek, van Latijns-Ame rikaans tot funk, met veel eigen werk. Toegang Is gratis.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5