Cjvocn ^warLr Jexels in het hart-, )uitser tijdig gered it verraderlijke mui Ontbrekend bruggetje hindernis bij wandeltocht 'Visserij Leyen gééft toegevoegde waarde' randweer moet inieuw optreden stinkende sloot Stichting betreurt besluit Natuurmonumenten Applaus voor jolitieoptreden Boukje Dijkstra neemt afscheid Koersbal Kees Dijker blust brandende auto Bijzonder huwelijk Burenruzies m Andere koffie? Honden jagen schapen op Drankrijdster weigert test Minder boetes bij taxicontrole Recalcitrante drankrijdster T E X E LS Ë'i:"( OU RANT SUPER DE BOER ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11706 DINSDAG 27 AUGUSTUS 2002 schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Duitse badgast werd gistera- naar het ziekenhuis gebracht hij bij het zwemmen ter |te van paal 19,5 in moeilijkhe ids geraakt. Met een landge- was de man in de verrader stroming van een mui terecht imen. egen de stroom ploeterende ïmers, waarbij de ene de andere tte aan de kant te krijgen, werd reeks half zes opgemerkt door ifinke van de whipperploeg, die illig op het strand was. Hij ot met succes te hulp. De toe- I van een van de mannen liet aanvankelijk zorgwekkend aan- Hij werd op de gebruikelijke met de auto van de wipper van het strand gehaald en op adweg overgedragen aan de ilance. In het ziekenhuis knapte rdig op en het zag ernaar uit dat indaag weer naar Texel kon te- iren. Blauwe vlag tand met de hoge golfslag en irraderlijke stroming wapperde en op het strand de blauwe vlag ken dat men niet verder dan tot nieën in het water mag. Veel en trokken zich daar mets van zodat de reddingsbrigade her- lelijk moest optreden. De leden en daar in De Koog de handen want de bewakingsposten dal 19 en 21 zijn deze week met bemand. Toen de bijna- ijiking zich bij paal 19,5 voor waren de bewakers nog bezig eders en zwemmers die meer noordeli|k te ver in zee waren gegaan. Ter hoogte van paal 20,5 dreigden een Duitse man en drie kinderen in problemen te komen Een bewaker zwom erheen en haalde hen naar de kant. Direct daarop moesten zwem mers die recht tegenover de Badweg in te diep water zaten, worden terug geroepen. Lijnreddingen Een echte lijnredding was gister middag om 14.48 uur nodig toen even ten noorden van Paal 28 een 11 - jarige Nederlandse jongen in een mui was geraakt en door de stroom zee waarts werd getrokken. Met de uitge brachte lijn hadden de strand- bewakers de jongen vrij snel weer in veiligheid. Hij had geen verdere hulp nodig. Zondag tegen 18.00 uur was bij Paal 28 ook al een reddingsactie met de lijn uitgevoerd. Een overstuur Duits meisje meldde bij de bewakingshut dat familie van haar een stuk in zui delijke richting dreigde te verdrinken. Vanuit de hut was echter niets te zien door de schittering van de lage zon op het water. Zowel met de boot over het water als te voet over het strand gingen drie vrouwen van de brigade er op af. Het bleek dat vijf leden van één familie in een mui in problemen waren gekomen. Met één lijn kon het hele gezelschap in veiligheid worden gebracht. Een vrouw en twee meis jes hadden de meeste hulp nodig omdat ze in paniek verkeerden. Een man en een jongen konden zelf naar de kant komen door zich vast te hou den aan de lijn. Gedeputeerde Hens Schipper (rechts voor) maakt zich op om zijn vrouw, burgemeester Joke Geldorp en Commissaris van de Koningin Harry Borghouts flinks achter) over de Molens- (Foto Jewn van Hattum) kil te zetten. irandweer heeft gisteren op- wde sloot langs het parkeer- iin aan de Nikadel in De Koog ten doorspoelen met schoon Net als twee weken geleden er stankoverlast ontstaan, rdat de riooloverstort aan de idel in werking was getreden. behulp van een dompelpomp en elaggregaat werd water uit een bij Beach Park Texel op meer- plaatsen in de stinkende sloot impt. Daarmee werd de stroming ang gebracht en verse zuurstof het water toegediend. De stank was volgens officier van dienst Richard Rijk van de brandweer terug te voeren op de hevige regenbui van vorige week dinsdag. Daardoor kon de overloop van het riool het water niet meer aan, waardoor een deel werd geloosd op de sloot. Doordat het de afgelopen dagen mooi weer was en er weinig stroming in de sloot is, kon de stank toenemen. Bunga lows aan de Kamperfoelieweg (aan de andere kant van de sloot) kregen gisterochtend overlast doordat de wind die kant uitstond. De brandweer was van ongeveer half elf 's morgens tot zeven uur 's avonds bezig de sloot door te spoelen. Al die tijd waren vrij willigers present om de apparatuur in de gaten te houden. Met behulp van de dompelpomp werd bijna acht duizend liter water per minuut in de sloot gepompt. In totaal werd ruim Hij kwam eigenlijk om te wandelen, maar hij moest toch ook een klein stukje varen. Het water van de Molenkil in het natuurgebied van pol der Waalenburg vormde gisteren een hindernis bij de wandeling die gede puteerde Hans Schipper van de pro vincie Noord-Holland maakte. De provinciebestuurder was met een provinciale delegatie op het eiland om al kuierend met Texelaars van gedachten te wisselen over recreatie in de open lucht. Bij gebrek aan een bruggetje moest de tocht met behulp van een bootje worden voortgezet. Schipper kreeg de uitnodiging de on geveer veertig wandelaars over te zetten. Hij begon voortvarend door het bootje aan een touw naar de over kant van het water te trekken Na drie overtochten besloot Schipper zijn carrière als veerbaas toch te staken en een wat meer coördinerende rol in te nemen. Het ontbrekende bruggetje speelde een rolletje in de wandeltocht. Natuurmonumenten wil de brug laten aanleggen voor de toekomstige wandelroute van de Westerkolk naar de Nieuwlanderweg. Die tocht moet via het nu nog gesloten natuurgebied voeren. De aanleg van de brug is mede afhankelijk van een artikel-19 procedure (Wet Ruimtelijke Ordening) die wordt gevoerd bij de provincie De gemeente wilde graag aandacht omdat de nieuwe wandelroute van Natuurmonumenten een nog ontbre kende schakel is in het gemeentelijk wandelpadenplan. De gemeente hoopt ook op een financiële bijdrage van de provincie. Meer over de wan deling van de gedeputeerde en zijn gevolg elders in deze krant. 3,5 miljoen liter water verpompt. Het waterpeil in de vijver van het Beach Park zakte daardoor zo'n twintig cen timeter. Met stuwing kan het Beach Park dat zelf weer aanvullen. Het water dat in de sloot werd gepompt, vond volgens Rijk zijn weg naar het Mienterglop. 'Het lijkt veel, maar het is nog weinig in vergelijking bij wat er met een flinke regenbui kan vallen.' nten die in de nacht van vrijdag aterdag in de Dorpsstraat in De een motorrijder aanhielden, en applaus van het uitgaans- c iek. De man, een 35-jarige inwo- van Den Burg. had zich irritant agen door zonder helm door het Igangersgebied te rijden. Wande- moesten aan de kant springen een aanrijding te voorkomen. Een stest op het politiebureau regis- 540 ug alcohol per liter uit- Jemde lucht, waar 220 nog net is lestaan. Zijn rijbewijs werd inge- len. jü vim 22 |aar werkzaam te zijn ge in st bij de Thuiszorg op Texel, ut Boukje Dijkstra afscheid van eiland. Zij zet haar carrière als lei- jgevende bij de Thuiszorg Kop Noord-Holland voort in Wie- erwerf. Haar plaats op Texel ilt ingenomen door Jeannette van n. die de vertrouwde persoonlijke |op dezelfde voet zal voortzetten, gelegenheid van het afscheid dt vrijdag 30 augustus van 15.00 '6.30 uur een receptie gehouden Swi|kgebouw, Schoonoordsingel "Den Burg. "sbalveremging Strenderkoers uit 6 %end begint maandag weer met wekelijkse clubmiddagen. Elke ®l wordt van 14.30 tot 16.30 uur Md >n het jeugdgebouw aan de fiestraat. Nieuwe leden zijn altijd woi, en iedereen kan vrijblijvend '®spel komen kennismaken. Kees Dijker was maandag de held van de dag in Oost. Toen hij 's mid dags zag dat een passerende auto aan de onderzijde vlam had gevat, aarzelde hij geen moment. Hij ge baarde hevig naar de bestuurder, maar die had niets in de gaten. Na dat de bestuurder uit Den Burg zijn auto tegenover de voormalige school aan de kant had gezet, liep hij niets vermoedend weg. Dijker, die in het verleden instructies verzorgde over brandpreventie, greep zijn poeder blusser, opende voorzichtig de koffer bak en richtte op de auto die steeds meer begon te roken. Nadat hij de ergste vlammen had gedoofd, werd het bluswerk met een tuinslang van buurman Kees Witte voortgezet. Naar de oorzaak van de brand kon gistermiddag alleen worden gegist. Maar een lekkende uitlaat, die zich in de nabijheid van de benzinetank be vindt, wordt niet uitgesloten. De Stichting Natuur en Mens Texel betreurt het besluit van de Vereni ging Natuurmonumenten om het visserman Ton Leyen te verbieden nog langer op De Schorren te vis sen. De stichting streeft naar het instandhouden van kleinschalige menselijke activiteiten in natuur gebieden. 'De visserij van Leyen is daarvan een voorbeeld bij uitstek' Leyen vist al dertig jaar op De Schor ren. Hij doet dat met een sleepnet, waarmee hij harders vangt. Natuur monumenten wil dat de rust van broedende en fouragerende vogels in het natuurgebied ten oosten van '•x'vifx- Texel zo min mogelijk wordt verstoord door menselijke activiteiten. In dat deel van De Schorren dat eigendom is van Natuurmonumenten zijn visse- nj op kokkels en harders en het rapen van oesters daarom verboden. De stichting Natuur en Mens spreekt in een open brief bij monde van voorzit ter Cees Klaassen en secretaris Dick Drijver haar verbazing uit. 'De visse rij van Leyen is zodanig kleinschalig, dat van verstoring niet of nauwelijks sprake is. Hij vist in zijn eentje, met eenvoudige middelen, in een klem bootje. Kortom, rustig en onopval lend. Leyen kent het gebied als geen ander, bij wijze van spreken beter dan alle ruim 900.000 leden van Natuur monumenten bij elkaar. Natuur monumenten: maak daar gebruik van, betrek hem bij het beheer van het gebied, leer van hem.' Volgens Natuur en Mens kan deze vorm van visserij worden gerekend tot de cultuurhistorie van het gebied. 'Het geeft daarom een toegevoegde waarde.' Klaassen en Drijver: 'Teleur gesteld zijn wij ook dat een machtige organisatie als Natuurmonumenten kennelijk geen oog heeft voor de menselijke kant van de zaak Volgens de stichting beweegt het rijksbeleid zich in de richting van er kenning van en waardering voor het kleinschalig historisch medegebruik, dat is vastgelegd in afspraken die Nederland, Duitsland en Denemar ken over de Waddenzee hebben ge maakt. De Texelse gemeenteraad heeft vorig jaar steun uitgesproken voor deze visie. Ook Texels Belang is ontstemd over de wijze waarop Natuurmonumenten Leyen de deur heeft gewezen. 'Dit is toch een vorm van historisch klein schalig medegebruik waarvan een meerderheid van de raad zich voor stander heeft verklaard. Heel erg jam mer dat dit nu met meer mogelijk is', aldus Joop Groeskamp. Ook het col lege heeft zich over de kwestie gebo gen. 'Het betreft hier een officiële beroepsmatige activiteit, waarbij Leyen is gehouden aan de vergun ning van LNV. Als er in het verleden een vergunning is verleend, dan heeft Leyen recht op compensatie', ver telde burgemeester Geldorp. Maar voor zover bekend is van een vergun ning geen sprake en is er nooit iets vastgelegd over de visserij van Leyen. 74 procent van de deelnemers aan de poll op de website van de Texelse Courant (www.texelsecourant.nl) vindt dat Natuurmonumenten Leyen toestemming moet verlenen om op zijn oude stek te blijven vissen. Losse nummers 0,85 Donderdag werd in hotel Opduin een bijzonder huwelijksjubileum gevierd Rustend tandarts Boy Slaterus (77) en An Slaterus-van Stigt uit Utrecht herdachten dat zij een halve eeuw geleden in het huwelijksbootje stap ten, maar ook dat zij die hele periode elk jaar meer dan eens het eiland be zochten. Pagina 2 Problemen met buren doen zich overal voor. Dat valt te lezen in de zomerspecial van weekblad Vrij Ne derland, die afgelopen week m de winkel lag. Ook het als gemoedelijk bekend staande Texel onttrekt zich met aan dit probleem. Pagina 4 De Wereldwinkel in Den Burg dreigt een grote klant kwijt te raken. Uit een smaaktest is gebleken dat ambtena ren in gemeentehuis, dat.al zo'n vijf tien jaar Fair Trade koffie afneemt, de voorkeur geven aan een ander merk. Het college buigt zich vandaag over een ambtelijk advies over hoe het verder moet met de koffie. De ge meenteraad heeft het laatste woord. Pagina 5 Een hond die op de Waterweg ach ter de auto van zijn baas werd uit gelaten, heeft afgelopen week voor zoveel paniek gezorgd onder een kudde schapen, dat verschillende beesten over een sloot sprongen om een goed heenkomen te zoe ken. Eén schaap kwam daarbij zó lelijk terecht dat een poot uit de kom raakte. Het moest worden af gemaakt. De eigenaar van de hond, die vanuit de auto duidelijk geen controle had over zijn huisdier, stapte uit, riep de hond bij zich en maakte zich zonder zich bekend te maken uit de voeten. De schapen waren eigendom van een veehouder uit Den Burg. Bij een soortgelijk voorval in de Hemmer kwamen de schapen met de schrik vrij. Hier liet een onbekende twee honden achter zijn auto uit. Hoewel er nog een sloot tussen zat, raakten de schapen zo van slag van de aanblik van de loslopende hon den. dat ze het op een lopen zetten en met de afrastenng in botsing kwa men. Die raakte daardoor licht be schadigd. Een derde geval deed zich voor aan het Oudedijkje, waar een man het appèl over zijn hond verloor, waarna deze achter een kudde schapen aan ging Het dier zorgde voor hevige onrust, maar nog voordat het kon bijten, werd het gegrepen door zijn eigenaar. De schapen in De Hemmer en bij het Oudedijkje waren eigendom van een veehouder in het Hogeberg- gebied. Een 42-jarige vrouw uit De Cocksdorp, die in de nacht van za terdag op zondag op de Postweg werd betrapt op het rijden onder in vloed van alcohol, weigerde zich op het politiebureau te onderwerpen aan de ademanalyse. Daarmee was de kous niet af. Ze moest haar rijbewijs inleveren, terwijl bovendien proces verbaal tegen haar werd opgemaakt. (Advertentie) Kees Dijker (uiterst rechts) bij de auto die kort ervoor nog In brand stond. (Foto Gerard Timrtmmnn) Taxibedrijven hebben hun zaken be ter op orde dan vorig jaar. Dat con stateert de politie, die in samenwer king met de Inspectie van Verkeer en Waterstaat en de Divisie Telecom in de nacht van vrijdag op zaterdag een controle hield. Elf chauffeurs en hun auto's werden aan een inspectie on derworpen. Drie van hen kregen een proces-verbaal omdat ze met een ongekeurde meter reden en twee ontvingen een waarschuwing voor het niet juist invullen van het ritten- blad. De Divisie Telecom ontdekte één mobilofoon met oniuiste kanalen. In de loop van het jaar volgt een tweede uitgebreide controle De politie heeft zondag rond 17.00 uur veel moeite moeten doen een automobiliste aan te houden die er van verdacht werd dat ze alcohol had gedronken. Na een anonieme telefo nische tip over een vrouw die onder invloed vanaf de boot zou gaan rij den, werd ze op de Pontweg ontdekt. De vrouw weigerde te stoppen, waarna de agenten haar klem moes ten rijden, onderwijl zwaailicht en si rene gebruikend. De bestuurster, een 58-jarige inwoonster van Oudeschild. weigerde ook op het bureau alle me dewerking. Ze krijgt een proces-ver- baal en haar rijbewijs is ingevorderd. l i» Iwf thin. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE •r. NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1