Juli kever en Inktvis 2 50 jaar getrouwd met Texel en met elkaar teso Kokkelvisser TX 63 in actie op zt Bedrijfsverzamelgebouw uiterlijk half mei '03 open E Agenda F amilieberichten .TEXELSE COURANT Gemeente en Start bekrachtigen samenwerking TEXELS E^COU RANT Slik vanger 1 - - Volksdansgroep GEZOCHT: 800.000 fietsen GEVONDEN: De beste slotconclusie Op pad voor üw fietsplezier DINSDAG 27 AUGUSTUS 2002 Donderdag werd het glas geheven op trouw aan elkaar en op trouw aan Texel. Van links naar rechts Harriet den Ouden, Boy en An Slaterus en Kees den Ouden. (Foto Hany Gnaf) Donderdag werd in hotel Opduin een bijzonder huwelijks jubileum gevierd. Rustend tandarts Boy Slaterus (77) en An Slaterus-van Stigt uit Utrecht herdachten dat zij een halve eeuw geleden in het huwelijksbootje stapten, maar ook dat zij die hele periode elk jaar meer dan eens het eiland bezoch ten. Het is dan ook niet overdreven te zeggen dat zij met elkaar maar ook met Texel zijn getrouwd. Al vóór hun huwelijk kwamen beiden op het eiland, An sedert 1946 en Boy - toen nog tandheelkundestudent - vanaf 1948 In 1947 leerden zeelkaar kennen en vijf jaar later trouwden ze. Vanaf het begin was Texel hun favo riete vakantieplek. Aanvankelijk werd daar eenvoudig gekampeerd, onder andere op terreinen van Maas en S. Bruin. Iets luxer was de echte cara van waarmee ze op Dekkerskoog stonden en nog meer gerief vonden ze in Het Witte Huis van W.A. (Bill) Visser, waar ze zelfs 's winters wel kom waren, hoewel het bedrijf dan eigenlijk was gesloten. Toen dat ho tel werd verkocht, schakelden ze over naar een bungalow op Tamarisk in Eierland. Toen Boy in 1990 veertig jaar tandarts was, wilde hij dat met familie en goede vrienden vieren in een ambiance van niveau. Naar aan leiding van een tip van Rene Rijk. die ze van Het Witte huis kenden, viel de keus op Texels enige viersterrenhotel, Opduin. Dat beviel zo goed, dat het paar daar ook nadien bleef komen, soms wel vier keer per jaar. Toch hebben Boy en An Slaterus daarnaast ook andere vakantie bestemmingen gehad. Lange tijd hadden ze een tweede huis aan het Lago Maggiore in Italië en ze zijn een enkele keer op Vlieland en Ter schelling geweest. Dat ze uiteindelijk steeds weer terugvielen op Texel kunnen ze snel verklaren 'Texel is makkelijk bereikbaar Je bent er in an derhalf uur en we hebben hier in de loop der jaren zoveel vrienden en kennissen opgedaan dat je het ge voel hebt dat je telkens thuiskomt. En het hotel natuurlijk Dat is echt klasse, ook onder de nieuwe eigenaar. Ze hebben daar de slogan 'waar men terugkomt' en dat is echt zo. Dat komt door de sfeer'. De twee voelen zich halve Texelaars, die het vanzelfsprekend vinden dat ze op de Texelse Courant zijn geabon neerd. Pratend over wat ze in de loop der jaren allemaal hebben meege maakt op het eiland, rollen bekende namen over de tafel: J.P.Eelman, Greetje en Hans List, Jan Vennemen Slaterus. die inmiddels zijn praktijk aan de Utrechtse Singel heeft over gedaan aan zijn zoon Hans, had me nige Texelaar als patiënt. Anderzijds waren hij en zijn vrouw ook als klant in heel wat eilandelijke winkels een vertrouwde verschijning. Nog altijd laten beiden hun haar knippen in de kapsalon van Cocky. Maar de jaren tellen. Langdurig wan delen. zoals vroeger, dat kan niet meer. In verband met hartproblemen mag Boy met meer autorijden. Vrien den zorgen dat hij en zijn vrouw wor den gehaald of gebracht. Of ze ma ken gebruik van de vrij vervoerdagen die ze als 60+-klant van de NS heb ben. Hoe dan ook. ze blijven naar Texel komen, zo lang het kan. Donderdag gaf het paar in Opduin een etentje en nodigde daarvoor hoteldirecteur Kees den Ouden en zijn vrouw Harriet uit. Laatstge noemde overhandigde ter gelegen heid van het gouden feest een bijzon der en symbolisch 'boeket'. Het was een zandroos, die bestaat uit bloemvormige kristallen van zand en gips die in de woestijnbodem zijn ontstaan. De gemeente streeft ernaar het bedrijfsverzamelgebouw uiterlijk in de eerste helft van mei 2003 te openen. Vóór het zover is, moet er ^og veel werk worden verzet. Ambtenaren die nu een werkplek hebben op de begane grond van het raadhuis, worden deels in de aanbouw in het park onderge bracht of krijgen een andere plek. Ze maken plaats voor de centrale publieksbalie, het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) en andere participanten in het bedrijfs verzamelgebouw. Om het partner schap te bezegelen onderteken den Uitzendbureau Start en de gemeente deze week een samenwerkings- en huurcontract van vijf jaar. De samenwerking tussen de ge meente en het bedrijfsleven is zelfs voor Nederlandse begrippen bijzon der. Participanten zijn de gemeente, het CWI, Start, bedrijfsvereniging UWV en het reintegratiebedrijf dat door de gemeente is ingehuurd om de trajecten voor werkzoekenden te begeleiden. Het bedrijfsverzamel gebouw heeft als doel mensen aan werk te helpen. Waar het vroeger vanzelfsprekend was dat iemand zonder werk een uitkering kreeg, heeft nu het vinden van een pas sende baan prioriteit. 'Werk boven inkomen', is het uitgangspunt. Burge meester Geldorp: 'Daarbij wordt na drukkelijk gekeken wat voor soort werk mensen het liefst willen doen. Als dat niet op Texel voorhanden is, vinden we dat misschien wel elders in de Kop van Noord-Holland. Daarom is het zo belangrijk om een grote organisatie als Start erbij te hebben.' In de praktijk werkt het zo dat een Texelaar die een baan zoekt - of het nu om een uitkeringsgerechtigde gaat of om iemand die ander werk wil - zich meldt aan de balie (frontoffice), waar een intake- of oriénterend ge sprek plaatsvindt. Uitzendbureau Start, dat tot dusver nauw samen werkt met het Arbeidsbureau, komt in beeld op het moment dat bemid deld moet worden. 'Een goede ont wikkeling voor de arbeids bemiddeling en de arbeidsmarkt op het eiland', omschreef de burge meester de samenwerking met Start, het uitzendbureau dat over een lan delijk netwerk beschikt. Regiomanager W.P. Zijlstra van Start noemt de samenwerking een 'rede lijk unieke' stap. 'Texel neemt een bijzondere positie in. Nergens anders participeert Start in een bedrijfs verzamelgebouw annex CWI. Dat is mooi, maar ook een hele uitdaging. Want ik heb nog geen pasklaar ant woord op alle problemen die we zul len tegenkomen. Als partners moeten we elkaar daarom kritisch blijven vol gen.' Het bedrijfsverzamelgebouw, dat aanvankelijk in de aanbouw zou ko men. maar dat gezien de hoge kos ten nu op de begane grond van het gemeentehuis wordt gehuisvest, moet een makkelijk toegankelijke in stantie worden, die veel service kan verlenen. Er komt een balie voor ver schillende disciplines in het gemeen tehuis. zoals Welzijn- en Burger Za ken. Bouwen en Wonen en Sociale Zaken, waar zo'n driekwart van de vragen kunnen worden behandeld. Wanneer de baliemedewerkers het antwoord schuldig moeten blijven, wordt de klant doorverwezen naar een specialist op de betreffende af deling. Eerste fase van de ombouw is de plaatsing van de units in het park, met daann werkplekken voor ambtenaren die ruimte moeten maken voor de publieksbalie Volgende stap is de verbouwing van de benedenverdie ping van het raadhuis, die tijdens de tweede helft van december is ge pland. Veel muren zullen verdwijnen, want de centrale publieksbalie en het CWI moeten openheid uitstralen. De huidige balie verdwijnt, er komen nieuwe loketten voor in de plaats en tevens wacht- en spreekruimtes. Voor een optimale dienstverlening worden de openingstijden van het raadshuis vanaf mei 2002 verruimd. Waar men er nu alleen 's morgens terecht kan, kan dat straks ook 's middags tot 16.00 uur. Regiomanager W.P. Zijlstra van Start en burgemeester Geldorp bij het ondertekenen van de samenwerkings- en huurovereenkomst.tFoto Gerard Tmnmmon) Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Op al orue advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe ziin van toepassing de Regelen voor hel Advertentie-wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor hel Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. 'Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar 29,80 Per jaar 59,60 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Hij is gewoon het Marsdiep overge stoken, met de wind mee, de polyphylla fullo, de juli- of gewoon de bladsprietkever. EcoMare heeft weer een nieuwe attractie en wij hebben weer een woord om elkaar mee om de oren te slaan. Heb je de polyphylla fullo al gezien? Mijn broer komt er voor naar Texel, aangezien hij een eigenaardige voorliefde heeft voor insecten. En, zoals hij beweert, de polyphylla fullo echt zeer zeld zaam is. Vroeger was zijn voorliefde voor insecten ook een vorm van ter gen die zich uitte door bij mij en bij mijn zusjes allerlei friemelende en sprieterige wezens in ons bed te verstoppen en dan daarna met een valse grimas de gillende meiden gade te slaan. Ze zijn zo mooi, zo elegant, zo fascinerend en zo Inge nieus in elkaar gezet, zei hij dan smalend. Waarop wij onmachtig bonkten op zijn schonkige schou ders. Mi|n broer beweert, ook nu we weten dat Gerard Timmerman de ware Inktvis met is, dat de polyphylla fullo waarschijnlijk wél de ware Inktvis is. Het is net als bij het befaamde spelletje 'Wat zeg je van mijn vriend', waar iedereen om beurten iemand in gedachten neemt en de vragers alleen een nee of een ja als antwoord krijgen. De hele reeks van mogelijke personen trekt aan je voorbij, van tante Jeanne tot de bakker op de hoek, tot de fietsenman of je kleine broertje en dan blijkt het bijvoorbeeld een smurf te zijn. Nu het gaat om Kuupe- koppen moeten we toch wat verder kijken dan alleen de 'mens' te be zien. Dus de kans dat de bladspriet- kever en Inktvis in eikaars verlengde liggen lijkt mij groot. Rest trouwens nog op te merken dat die oma van Inktvis veel interessanter lijkt dan Inktvis zelf. Waar woont die vrouw? Het is de tijd van jeugdsentiment. Langzamerhand zien we de kinde ren weer opgesloten worden in de schoolgebouwen, de spanning van rennende ouders om op tijd te zijn is weer voelbaar, de agenda's wor den weer met zand en verlangens ingevuld. De bramen rijpen en de oogst is binnengehaald. En overal is water. En water is op zoveel plaat sen watersnood en ook dat geeft vele herinneringen, als je in 1953 in Zeeland woonde en daar van zeer dichtbij die watersnood hebt mee gemaakt. Even waren we bij elkaar deze week, het 'óude gezin' en even spraken we in nostalgische opwin ding en afschuw naar aanleiding van al die alarmerende berichten over water. En het vertrek van eén van ons naar China, waar het water ook zo afschrikwekkend toeslaat. We spraken met vreemdsoortig ver bonden stemmen over die nooit te vergeten nacht waarin ons ouderli|k huis dreigde in te storten. Een nacht waarin we op de schouders van politieagenten door een kolkende zee naar een veiliger huis werden gedragen en waarin ik eveneens mijn oma, gedragen door twee agenten, boven het water uitgetild zag gaan naar een andere plek. De ernst van de situatie drong eerst niet door en toen wij uit bed werden gehaald, stond ons viertal te stam pen van opwinding en riep uitbun dig: 'Eindelijk beleven we eens wat.' Dit kostte ons een fikse lel van mijn moeder en een 'koppen dicht' van mijn vader. De koppen waren snel dicht, want we keken ademloos toe hoe ons huis veranderde in een zee waarin onze spullen dreven, hoe al les door zout werd aangetast en we een half jaar ergens anders woon den tot de schade was hersteld. 'Het zijn maar spullen', riep mijn vader, 'wij zijn er nog, rede tot grote dankbaarheid.' Het aantal doden van die ramp staat in ons geheugen gegrift en ook al die dramatische taferelen van de dagen erna. We bogen wat dichter naar elkaar toe, die afgelopen week waarin we gezamenlijk aan de tonijn en de witte wijn zaten, broederlijk verenigd bij het strandhuis, met de zee op veilige en aantrekkelijke af stand. De zon ging wonderschoon onder en mijn zusje vroeg met een licht bewogen stem aan mijn andere zusje of het nou nodig was om juist nu naar die plek in China te gaan. 'Nodig niet', zei ze zwak 'Oude- schild staat ook gewoon blank', beweerde mijn broer droog. 'Gevaar is overal. Je kan moeilijk met je helm op de bank blijven zitten'. Die zin ontnuchterde ons. We riepen uit bundig dat spullen maar spullen zijn en dat wij gevieren er nog steeds waren. 'En vannacht een bladspriet kever', tussen jullie lakens, grinnikte mijn broer. Dana Rover Dinsdag 27 augustus: In de Dorpsstraat in De Koog wordt van 13.00 tot 21 00 uur een braderie gehouden. Het ROC in Den Burg houdt een informatieavond over bedrijfsop leidingen. Van 16.30 tot 20.00 uur in het gebouw achter de OSG aan de Haffelderweg. Op de wielerbaan aan de Haffelderweg begint om 19.00 uur een criteriumwedstrijd van Wieler vereniging Texel. Op het strand bij paal 9 begint om 19.30 uur een vliegerfestival. Piet Hulsbos (orgel) en Marijke van Kooten (viool) geven een concert in de hervormde kerk van Den Burg. Aanvang 20.15 uur. De toegang is gratis; na afloop wordt gecol lecteerd. In Cinema Texel draaien Sproet (aanvang 15.30 uur), Stuart Little (16.00 uur), Spider-man (19.00) About a Boy (19.30 uur), Men in black 2 (21.30 uur) en 40 days and 40 nights (21.45 uur). Woensdag 28 augustus: Om 13.30 begint in de Oudheid kamer in Den Burg een voorstelling van Martina Jimmink en Arjan Trajb rond de brieven van Aagje Luijtsen. Toeschouwers betalen een toeslag van €2,- op de entreeprijs van het museum; vooraf reserveren is nood zakelijk, tel. 313135. In dorpshuis De Bijenkorf aan de Mulderstraat in Oosterend begint om 19.45 uur een bridgedrive. De kosten zijn €2,50 per persoon. Op gave in de zaal. Lodewijk Wagenaar verzorgt een lezing in het Zeemanskerkje in Oudeschild, getiteld 'Schapen en zoet water, van de Rede van Texel naar Oost-lndië'. Aanvang 20.00 uur. Entree €3,-. In Cinema Texel draaien Sproet (aanvang 15.30 uur), Stuart Little (16.00 uur), Spider-man (19.00) About a Boy (19.30 uur), Men in black 2 (21.30 uur) en 40 days and 40 nights (21.45 uur). Donderdag 29 augustus: In de hervormde kerk van De Cocksdorp wordt handwerk ver kocht ten bate van de restauratie. Om 19.30 uur begint in dorpshuis De Hof in De Koog een recreatieve bridgeavond. Kosten €2,50 euro per persoon, inlichtingen H. Veenema, tel. 317489. Om 20.00 uur begint in Bethel in Zuid-Eierland een open klaverjas- drive Deelname kost €1.50 per per soon. Het nieuwe televisiestation The Box verzorgt een interactieve drive-in- show in discotheek Question Plaza in Den Burg. Aanvang rond 22.30 uur. De zaal is open vanaf 21.00 uur Een toegangskaartje kost €5,-. In Cinema Texel draaien Eight legged freaks (aanvang 19.00 en 21.30 uur), Men in black 2 (19.15 uur) en 40 days and 40 nights (21.45 uur). Vrijdag 30 augustus: Tot en met zondag is op het strand bij Paal 12 de kunstmanifestatie 'Cabanes' te zien. Steeds van 12.00 tot 17.00 uur, de toegang is gratis. Boukje Dijkstra neemt van 15.00 tot 16.30 uur met een receptie afscheid van de Thuiszorg op Texel. Locatie is het wijkgebouw aan de Schoon oordsingel in Den Burg. Bij de voormalige PEN-centrale aan de IJsdijk in Oudeschild begint om 19.00 uur een tijdrit van de Wielervereniging Texel. Op de jachthaven in Oudeschild begint om 20.00 uur de briefing voor de komend weekend te varen t rond Texel en Vlieland Tot en met zondag wordt in De* het Texel Sea and Streetfestiva houden. In Cinema Texel draaien legged freaks (aanvang 19.0( 21.30 uur), Men in black 2 (1 uur) en 40 days and 40 nights (2 uur). Teso zet geregeld twee boten» verzorgt dan ieder half uur eer vaart, zowel vanuit Den Helde vanaf Texel. Dat gebeurt don dag, zaterdag, zondag en maan van 9.35 tot 16.05 uur en vrijdag 8.35 tot 20.05 uur. Toch ma automobilisten rekening hou met wachttijden. Vrijdag bedu die op Texel tussen 9.00 en 1| uur en in Den Helder tussen 1; en 18.00 uur naar schatting een uur tot een uur. Op maandag zijl afvaarten van 10.05 uur vanuil Helderen van 13.35 uur vanaf! uitsluitend bestemd voor het voer van gevaarlijke stoffen. Nai informatie kan worden verkrege tel 0222-369600 of info@teso.nl. De veerdienst h ook een eigen website: w» teso.nl. Hoogwater te Oudesclt Di. 27 11.54 en 23.55 Wo. 28 12.14 en O.OO Do 29 0.14 en 12.44 Mr. 30 0.10 en 13.16 Za. 31 0.30 en 13.40 Zo. 1 1.17 en 14.24 Ma. 2 2.46 en 15.30 Di. 3 4.00 en 17.17 Aan het strand is het ongeveer een uui der hoogwater De zon komt 29 augusSi om 06.45 uur en gaat onder om 20.33 31 augustus laatste kwartier; 2 septen doodti). ivfXPdli De TX 63 van Dirk Schagen in actie op volle zee. De foto werd gemaakt, terwijl het schip aan het werk was in het Schuitengat, een vaarwater tus sen Vlieland en Terschelling. Kokkelvissers mogen weer kokkels vangen, nu de Raad van State heeft bepaald dat de bezwaren van de Waddenvereniging tegen de vergun- Voor de internationale volksdans groep Texel begint woensdag 4 sep tember het nieuwe seizoen. Wekelijks wordt gedanst in dorpshuis De Wie lewaal in De Waal, waarbij dansen uit landen als Rusland, Israel, Roemenie. Frankrijk en Bulgarije aan bod ko men. Van 19.45 tot 20.45 uur dansen de beginners, waarna van 21.00 tot 22.00 uur de gevorderden aan bod komen. Voor aanmeldingen en infor matie: tel. 313333, of 314583. ningen die het ministerie van Land bouw, Visserij en Natuurbeheer heeft afgegeven onterecht zijn. De Raad oordeelde dat de Waddenvereniging niet hard heeft kunnen maken dat de kokkelvisserij de oorzaak is van de verhoogde sterfte onder de eidereenden. (Foto Jook Nauta) www.fietsersbond.nl/fietssloten Postbus 2828,3500 GV Utrecht, info@fietsersbond.nl. Je was zo moe van al die toestaat, eindelijk mag je uitrusten. Verdrietig om haar heengaan, maar dankbu dat haar lijden voorbij is, geven wij kennis\ het overlijden van mijn lieve vrouw, onze m der en oma Heintje Maria Terweij-Hoffmans "tante Hennie" Amsterdam, t Ta 6-12-1933 26-8-20. Texel: J.J. Terweij Spanje: René en Maria René Deborah Eric Alkmaar: Robert en Sylvia Kim Grensweg 106 1791 NK Den Burg Hennie is in afscheidshuis de Vlinder, Hoik 42 te Den Burgwaar u vrijdag 30 augustus 13.00 uur welkom bent om ons te condole Aansluitend zullen wij om 13.30 uur HennH geleiden naar haar laatste rustplaats op def mene begraafplaats aan de Kogerstraat A' loop van de begrafenis kunt u ons ontmoeten een borrel en een hapje in de serre van how Lindeboom, Groeneplaats 14 te Den Burg

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2