kuieren en praten met gedeputeerde Schipper over openluchtrecreatie k hoor dit signaal en ik heb het opgeschreven' Bloedmooi aad heeft laatste woord (er koffie gemeentehuis De paradox van worden en zijn CIV begonnen met verbouw van coöperatie naaktest nadelig voor Wereldwinkel Qeknip^C? Rondleidingen Gelein Jansen Voetsporen TEXELSE COURANT Inschrijven Lionsveiling Big Band sluit seizoen af De veranderingen van de aarde en de revolutie van het menselijk bewustzijn zijn onderwerp van twee lezingen die Marcel Messing vrijdag 6 en zaterdag 7 september verzorgt in yogacentrum De Aleph Aan de hand van enkele parabelen van Jezus en andere wijs heden gaat hij in op de paradox van worden en zijn Messing, een veel gevraagd spreker in diverse landen, staat bekend om zijn synthese tussen oosterse en westerse wijsheid. Hij studeerde antropologie, filosofie en vergelijkende godsdienstwetenschap en genoot onderricht van onder an deren Tibetaanse leraren. Hij schreef vele boeken en artikelen - waarvan er diverse werden vertaald -, is mede werker van het tijdschrift Inzicht en redacteur van Prana en regelmatig te gast bij radioprogramma's. Hij was bovendien adviseur van de televisie serie Via Mystica van de IKON. Na elf jaar in de Pyreneeën te hebben ge leefd, woont hij nu in het Belgische Brugge. Beide lezingen worden ge houden op het adres Weverstraat 54 in Den Burg en beginnen om 19.30 uur. In de lezing van zaterdag wordt het onderwerp uitgediept. De kosten bedragen 10 euro per lezing. Een groot deel van de opbrengst gaat naar een kindertehuis in India. Voor nadere informatie en reservering: Mirjam en Ariën van Erkelens, tel. 319449. De CIV in Oudeschild is gestart met een omvangrijke verbouwing van een deel van de visserijcoöperatie. De zijkant wordt vernieuwd en het dak wordt verhoogd, zodat meer ruimte ontstaat in het gebouw. Over een lengte van 42 meter gaat het dak 1,80 meter omhoog. Vooral aan de zijkanten van de nettenzolder ontstaat daardoor meer plaats. 'Daar is het nu nog vijftig centimeter hoog. Straks is het 2,30 meter, waardoor je er ook stellingkasten kunt neerzet ten', vertelt ClV-bednjfsleider Eduard Bos. Mannen in beschermende pak ken verwijderden vorige week de asbesthoudende golfplaten die het dak vormden. De platen zijn vervoerd naar een bednjf aan de overkant dat gecertificeerd is om asbest te verwer ken. Er komen nieuwe, gnjze platen voor terug. Over een lengte van ongeveer zeven tig meter worden aan de zijkant van het complex (het achterste gedeelte vanaf de overkapping) eveneens nieuwe platen aangebracht. Deze worden staalblauw van kleur. Bos: 'Het zijn geïsoleerde sandwichplaten. Je hebt binnen- en buitenkant ineen, met het isolatiematenaal daartussen.' Het dak en de huidige zijkant dateren nog van ongeveer vijfentwintig jaar geleden. Volgens Bos waren ze on der meer vanwege de isolatie toe aan vervanging Hoofdaannemer is Toes Montage uit Schagen. De VEM vemcht het elektnsche werk. De kosten zijn geraamd op ongeveer €220.000,-. De oplevering van de verbouwde visserij coöperatie is gepland in de eerste week van oktober. Bloed geven is Wereldwinkel in Den Burg een grote klant kwijt te ra- Jiteen smaaktest is gebleken mbtenaren in gemeentehuis, zo'n vijftien jaar Fair Trade afneemt, de voorkeur geven ien ander merk. Het college zich vandaag over een amb- advies over hoe het verder met de koffie. De gemeente- heeft het laatste woord. met het Max Havelaar-keur- wordt rechtstreeks bij de boe- skocht, waardoor die een be- prijs ontvangen. Een jaar of geleden nam de gemeente- iet besluit dat er voortaan 'eer- koffie in het raadhuis zou wor- leschonken. De gemeente gaf »ee niet alleen het goede voor maar nam ook een aanzienlijke 'an de omzet de Wereldwinkel t'n rekening. Zoals de kwaliteit a koffie in vele bedrijven onder is van discussie, is dat ook bij imeente het geval. De één is er Jen over, de ander vindt het te of te-bitter en drinkt alleen nog thee in het raadhuis. Daarbij Jat zich nieuwe ontwikkelingen n voorgedaan op het gebied alfiezetapparatuur. Verder heeft imeente het zetten en distribu- »an de koffie kritisch tegen het «Hen houden en geconstateerd tf organisatie hiervan toe is aan Kiering. Om te kijken welke kof- voorkeur heeft van de mede- sts, werden zes automaten ge- en kon het personeel in een steeen voorkeur uitspreken. De Je medewerkers gaven de voor een een apparaat waarmee een 'merk wordt geschonken dan ul het Max Havelaar keurmerk. ^ens betekent dat volgens de lente nog niet dat er ook daad- el'|k voor dat merk wordt geko- Uet college buigt zich vandaag een ambtelijk voorstel over de 5 Daarin zal ook worden gespro ker een eventuele bijdrage aan 'Wereldwinkel, ter compensatie «omzetderving. Uiteindelijk zal ook de gemeenteraad zich over de koffie moeten uitspreken. Niet over de smaak, maar wel over de extra kosten die de nieuwe werkwijze met zich meebrengt. Die vallen namelijk hoger uit dan het beschikbaar ge stelde budget en in dat soort geval len is het laatste woord aan de raad. Jaap Vlaming van de Wereldwinkel verwijt de gemeente dat de Wereld winkel met is uitgenodigd deel te ne men aan een proef met de koffie- automaten, 'Dat had wat ons betreft best gemogen.' Maar volgens een woordvoerder van de gemeente is dat verwijt met terecht. 'We hebben ook een aan de Wereldwinkel geli eerde organisatie uitgenodigd. Om dat deze organisatie geen onderhoudscontract kon bieden, is er uiteindelijk geen automaat van de Wereldwinkel geplaatst. Maar uit twee van de proefautomaten schon ken we wei koffie met het Max Havelaar-keurmerk.' Vlaming: 'We zouden graag leveran cier blijven, want de koffie die we aan de gemeente verkopen, bepaalt wel een groot deel van onze omzet. Maar mocht de gemeente voor andere kof fie kiezen, dan zou dat - indachtig het besluit van 15 jaar geleden - toch minstens van het Max Havelaar-keur merk moeten zijn.' Volgens Vlaming kan de Wereldwinkel kiezen uit een keur van leveranciers. 'Er zijn wel dertig merken, die allemaal recht streeks bij de kleine boeren vandaan komen. Als de gemeente een andere leverancier wil. zullen we dat accep teren. Maar wel op voorwaarde dat aan het ooit genomen raadsbesluit wordt voldaan en de koffie voor een faire prijs van de boeren wordt ge kocht. Veel duurder is dat niet. Het scheelt geloof ik één (oude) cent op een kopje koffie.' Directeur Jan Kuiper van EcoMare pleitte afgelopen zaterdag op de opiniepagina van dagblad Trouw voor het behoedzaam omgaan met de opvang van zeehonden die getroffen zijn door het phocine distemper virus. De zeehondenopvangcentra van Pieterburen en EcoMare hebben ver schillende meningen over de omgang met het virus. Pieterburen pleit sterk voor de opvang van zieke zeehon den, EcoMare vindt dat de natuur meer zijn gang moet kunnen gaan en dat de mens met meteen moet ingrij pen. Tevens moet worden voorkomen dat dieren opgevangen worden van buiten de Waddenzee cn aangrenzende kustzone. Vanzelfspre kend moeten alleen dieren de opvang binnenkomen die zich in de natuur absoluut niet meer kunnen redden De opvangcapaciteit moet pas wor den opgevoerd wanneer de totale po pulatie onder de 500 dieren dreigt te zakken. De huidige epidemie is natuur lijk heel ergjammervoorde individue le dieren die het niet halen maar hoeft voor de populatie geen nadelige gevol gen te hebben. Het zich laten meesle pen door emoties en de waan van de dag kan leiden tot het in leven houden van teveel zwakke individuen Dit zou kunnen leiden tot een algemene ver zwakking van de populatie, waarmee je dus door enkele individuen te 'hei pen' de totale stand benadeelt. WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG De historische rondleidingen die Gelein Jansen deze zomer in De Koog hield, zijn een doorslaand suc ces. Dat is volgens Jansen met name te danken aan de wervende activitei ten van Henk-Jan Klok van café Sjans, het startpunt van de wande ling. Vandaag, tijdens de braderie, gaat de laatste rondleiding van start. Jansen zet ook een punt achter de wekelijkse rondleidingen door Den Burg. Hij houdt deze rondleiding nog wel op afspraak (tel. 312926). De VOC-wandelingen door het gebied van de Hogeberg onder zijn leiding, die elke woensdag om 10.30 uur bij 'De Bewaarplaats' aan de Schilder- weg (bij het begin van 't Skillepaadje) starten, gaan door tot oktober. De wandeling kost (inclusief een koffie tafel €5,-). Gedeputeerde Hans Schipper van de provincie Noord-Holland praat, lopend over de Westerboersweg, met deelnemers van de wandeltocht die afgelopen zondag werd gehouden. (Foto s Jtsroeo van Hattum) toe te roepen dat vertegenwoordiger Erik van der Spek van Staatsbos beheer ook degene is die draad spant in de Dennen. Schipper gaat er niet op in en houdt de aandacht bij het natuurpad. Willem Bakker vraagt meteen even aandacht voor de grote populatie grauwe ganzen die mo menteel overlast veroorzaakt op het eiland. Door allerlei verwikkelingen bij onder meer de provincie mogen de dieren niet bestreden worden. Schip per: 'Ik kan niet zeggen dat u morgen een vergunning krijgt, maar ik neem dit wel mee. Ik heb dit signaal ge hoord en ik heb het opgeschreven.' Burgemeester Geldorp heeft als een dank voor zijn aanwezigheid een puz zel met een paar ontbrekende stuk jes voor Schipper in de aanbieding- De missende stukjes mag Schipper komen halen als het wandelpad van Natuurmonumenten tot stand is ge komen. In het aangeboden mandje met Waddenproducten ontbreekt de Jutter, maar dat heeft te maken met de verscherpte controles op de Drankwet, laat Geldorp weten. Dat Schipper terugkomt op Texel, staat dan inmiddels vast. Jan Kuiper heeft hem gestrikt voor een bezoek aan EcoMare. De rit met de bus terug naar de boot levert nog onbedoeld een extra attractie op. Schipper. Borghouts en hun gevolg zijn precies op tijd bij 't Horntje om de boot te zien wegvaren. Schipper maalt er niet om. 'Het zou toch te gek zijn als ze de boot lieten wachten voor een gede puteerde?' Ellie Kortenhoeven roept hem bij het afscheid nog een laatste advies toe. 'Doe je goed je best voor ons, jongen.' in de sloot loopt. De tampons hangen momenteel in het riet.' Ze heeft wel een praatje gemaakt met de gedepu teerde. Kortenhoeven is gevraagd om mee te lopen. 'Texelaars doen niet uit zichzelf aan zoiets mee. Die willen gevraagd worden. Maar nu ik er ben, vind ik het leuk om het mee te maken.' Het water van de Molenkil doemt op. Er is een touw overheen gespannen en er ligt een bootje klaar voor de overtocht, omdat er nog geen bruggetje is. Schipper mag als eerste zijn eigen vrouw, burgemeester Joke Geldorp en commissaris Harry Borghouts overzetten. Na drie over tochten draagt Schipper de werk zaamheden over. Een net iets te dui delijk verzoek van zijn kant aan Gerard Ie Belle (Statenlid D66) om de boot te trekken, blijft onbeantwoord. Kortenhoeven neemt het karwei op zich, later gevolgd door enkele ande ren. De tocht voert verder door het anders niet toegankelijke natuurgebied van Natuurmonumenten over het toe komstig wandelpad dat de organisa tie wil laten aanleggen. De gemeente voert daarvoor een artikel-19 proce dure bij de provincie. Dat is nodig om een parkeerterreintje, een vogelkijk- hut en het bruggetje, die in strijd zijn met het geldend bestemmingsplan, te kunnen aanleggen Eerder deze maand bepaalde het college dat de parkeerplaats kan komen langs het weggetje dat vanaf de bocht Zaandammerdijk-Hoofdweg naar hoeve Plassendaal loopt. Omdat er een plaats bepaald is, kan het college een verklaring van 'geen bezwaar' aanvragen bij de provincie. Wordt die verleend, dan kan Natuur monumenten ook het bruggetje aan- De wandeltocht 'in de voetsporen van de gedeputeerde' die wandel sportvereniging Het Gouwe Boltje zondagmiddag hield, heeft 34 deelnemers opgeleverd. Volgens secretaris Hans van Zeijlen van de wandelsportvereniging viel dët aantal tegen. Hij wijt dat onder meer aan de korte voorbereidings tijd en de korte tijd om het bekend te maken. De wandelingen volg den deels het traject dat gedepu teerde Hans Schipper en zijn ge volg eerder die dag hadden gelopen. De gemeente had Het Gouwe Boltje verzocht de tocht uit te zetten. De deelnemers betaal den per persoon drie euro. De opbrengst komt ten goede aan het Tesselhuus, het vakantiehuis voor gehandicapten in De Koog. De deelnemers van de wandeltocht met Schipper haalden onderling ook geld op voor het Tesselhuus. leggen en de vogelkijkhut plaatsen bij de Westerkolk 'We hebben het al la ten maken', vertelt Gerrit Boot van Natuurmonumenten. 'Het is dus al leen nog wachten op toestemming.' Bij het bruggetje is rekening gehou den met schaatsers Boot: 'We kun nen het middengedeelte eruit halen.' De toekomstige route (waarvoor het initiatief genomen werd. nadat Eckérd Boot geld had gewonnen bij een quiz op televisie) voert door het natuurgebied richting de Nieuw- landerweg. Daar kunnen mensen via de Boerenroute terug naar het par- keerplaatsie. De wandeltocht van de gedepu teerde eindigt in het veld van Plassendaal bij een tent van Ruud Boom, waar een lunch met Waddenproducten klaar staat. Schip per brengt tijdens het eten zes stel lingen naar voren voor discussie. De stelling dat er een inhaalslag moet komen om de enorme potentie aan recreatieve waarden op Texel te be nutten, roept veel reacties op. Piet Zoon (Statenlid WD, gemeentese cretaris en raadsgriffier) zegt dat de koppeling tussen cultuurhistorie (res tanten van het verleden in het land schap) en toerisme op het provincie huis ver te zoeken is. 'Je weet nooit op welke deur je moet kloppen Martin Warnaar (directeur De Krim) wijst Schipper erop dat er continu ontwikkelingen moeten plaatsvinden om toeristenstromen op gang te hou den. 'Anders krijg je stilstand en dat leidt tot verpaupering.' Hij adviseert de gedeputeerde om de koppeling van cultuurhistone en toerisme in Oudeschild beter van de grond te la ten komen. 'Grijp die kans.' Willem (de SjeikBakker grijpt zijn kans om het bouwen van recreatie appartementen in stolpen onder de aandacht te brengen. Hij zegt blij te zijn met de uitspraak van Schipper dat er wat minder deelnota's zouden moeten komen. 'Het is tijd dat er be sluiten worden genomen.' Bakker is fervent voorstander van het bouwen van recreatiewoningen in stolp boerderij. Dat is officieel nog niet toe gestaan op Texel. Bakker is samen met Dirk Roeper en Jan Bakker aan wezig. Het natuurpad voor minder-validen dat Staatsbosbeheer laat aanleggen, heeft de aandacht getrokken van Schipper. Terwi|l hij het roemt, spnngt Hoogerheide overeind om Schipper Voorinschrijven van goederen voor de Lionsveiling - die op 20 en 21 sep tember wordt gehouden in de schuur van Rab aan de Vlamkast in Oude schild - is mogelijk op de volgende adressen. Den Burg: Reisburo Texel Hl, Warmoesstraat 23, tel. 312242; De Koog: Vakantieburo Kobeko, Nikadel 79, tel. 317746; De Cocks- dorp: P. Kikkert. Keldelplein 14, tel. 316600; Den Hoorn: Zuivelboerderij Donatus, Hoornderweg 46, tel. 319426; Oudeschild: C.D. Boersen, Commandeursingel 18, tel. 313016. Per kavel is €8.- inschrijfgeld ver schuldigd, bij voorinschrijving direct te voldoen. Om zoveel mogelijk ver kopers in staat te stellen hun goede ren via de veiling te verkopen, is een maximum van 25 kavels per in brenger gesteld. Kopers betalen een veilingprovisie van vijftien procent bij kavels tot €450,-en van tien procent bij een hogere prijs. De inbreng van de vooringeschreven goederen is zaterdag 14 september vanaf 9.00 uur. Kijkavond is op don derdag 19 september van 19 00 tot 22.00 uur. Kijken is ook op beide veilingdagen mogelijk, en wel van 17.00 tot 19.00 uur op vnjdag 20 sep tember en van 14.00 tot 16.00 uur op zaterdag 21 september. Dankzij de medewerking van vele adverterende Texelse bedrijven blijft de prijs van de veilingcatalogus bescheiden, slechts €1,50. De gehele opbrengst van de veiling komt ten goede aan goede doelen, waaronder het vakantiehuis voor ge handicapten het jarige (20 jaar) Tesselhuus. Ter afsluiting van de deze zomer ge houden 'beachtour' geeft Big Band Texel zondag een optreden in strand paviljoen Paal 28, waar het orkest vanaf oktober iedere eerste zondag van de maand speelt. In tegenstelling tot wat op de posters en de website staat vermeld, begint dit optreden al om 15.00 uur. De toegang is gratis, reserveren wordt aanbevolen. De CIV is gestart met het verhogen van het dak van haar complex aan de haven. Later worden ook platen aan zijkanten vervangen. (Foto Jeroen van Hettum) staat op het programma. Het eerste deel van de tocht voert langs de Skilsloot richting de Wezenputten. Zo nu en dan moet de sliert op het pad even uiteen als fietsers willen passe ren. Bij de waterputten is de eerste pauze. Schipper vraagt even aan De Graaf of het nog gaat met zijn knieën. Gele wortel, brood en mierikswortel saus nemen hier een belangrijke plaats in. Beide producten zijn ge teeld in de moestuin met VOC-ge- wassen die naast de Wezenputten is aangelegd. Ze kunnen geproefd wor den. Vibeke Roeper, coördinator van de VOC-activiteiten van het (bijna voorbije) jaar, houdt een praatje over de VOC en de moestuin. Zowel Borghouts als Schipper verbaast zich er tijdens het proeven van de gewas sen over dat de tuin maar voor één jaar is ingericht. Op de achterste waterput staan kannen met water Roeper wijst er voor de zekerheid maar even op dat het water gewoon uit de fles komt en niet uit de onder liggende put. Twee Jan Pleziers nemen het vervoer over de komende 5,5 kilometer voor hun rekening. De rit met paard en wagen is ingelast om de benen een beetje te ontzien. Bij De Bewaar plaats wordt even halt gehouden, zodat Willem Roeper iedereen op een Texels schapenmelkijsje kan trakte ren. Schipper, die samen met Monique de Boer van de gemeente de ijsjes uitdeelt, maakt gebruik van de stop om over te stappen In de andere wagen. Eindpunt van de rit is boerderij De Reiger van wethouder Annie Hin. Fruitkweker Kees Keijser staat klaar op het erf om Texelse ap pelsap te schenken. Schipper wil graag de benen weer het werk laten doen en pleit voor voortzetting van de tocht via de Westerboersweg. Cees Hoogerheide, één van de deel nemers. dringt er onderweg bij de vertegenwoordigers van de provincie op aan om de Dennen volledig open te houden voor publiek. Hij stoort zich eraan dat Staatsbosbeheer delen van het bos heeft afgesloten door er draad te spannen Ellie Kortenhoeven heeft niet echt een punt waarover ze de gedeputeerde wilde spreken. Ze maakt wel gebruik van de gelegen heid om een bestuurder van het waterschap aan te schieten. 'Er zijn problemen met de overstort van de riolering, waardoor het water bij ons jegon allemaal met een brief 11 urgemeester en wethouders e provincie. Of de nieuwe ge- |ls leerde Hans Schipper (CDA) >1 aan had gedacht om op zijn licht te komen opsteken, iper, met onder meer open- ■lecreatie in zijn portefeuille, iet zes wandelingen gepland provincie om al lopend met ien te praten over recreatie, was aanvankelijk niet opge- in in die serie en dat moest anders vond het college. De vond gehoor bij de provincie- urder en hij prikte alsnog een n in zijn agenda voor Texel. It ch jnt het kladblokje dat hij altijd ijd h heeft tijdens de wandelingen. per luistert met alleen, hij maakt 'o m aantekeningen van wat hij 'En weet u', grapt hij. 'Als u niet tifnij komt, kom ik vanzelf wel toe.' vol in het Stoombootkoffiehuis N jeschild als de gedeputeerde •Ikomstwoord doet. Zo'n veer- ■nsen zitten klaar voor de tocht t udeschild naar De Waal. Onder tn ertegenwoordigers van onder gemeente, provincie. Staats heer, Natuurmonumenten, le an Provinciale Staten, Texelse isaties en Texelaars die niet Sek voor een bepaalde organi- neelopen. Harry Borghouts, de l}e Commissaris van de Konin- Noord-Holland, is er ook bij. Hij wandelingen van zijn gedepu- iwel eens van dichtbij meema ken. Omdat hij verder niet als com missaris present is, blijft zijn aanwezigheid beperkt tot meelopen, het maken van een praatje en het houden van een kort toespraakje aan het eind. De aandacht is voor Schipper en openluchtrecreatie. Hij vertelt zich vooral te willen richten op de al be staande voorzieningen in het land en het onderhoud daarvan. Ambitieuze toekomstplannen voor nieuwe pro jecten zijn in eerste instantie wat min der aan hem besteed. 'Misschien chargeer ik, maar eigenlijk zou je bij voorbeeld anderhalf jaar moeten stoppen met het maken van nota's en gewoon eens uitvoeren wat er ligt', houdt hij zijn gehoor voor. Alles dat hij tijdens de wandelingen hoort, wil Schipper meenemen in de herziening van het openluchtrecreatiebeleid waar hij momenteel aan werkt. Journalist en Texel-kenner Harry de Graaf voert de groep aan. Hij laat van tevoren nog even weten dat gedepu teerden over het algemeen goed ont vangen worden op het eiland, zeker als ze een zak met geld meebrengen. Die heeft Schipper nu overigens niet bij zich. De Graaf weet op eigen wijze ook meteen een 'band' te creëren met de Commissaris van de Konin gin, wiens vrouw afwezig is vanwege knieproblemen. Hij merkt op dat hun voornamen al hetzelfde zijn en dat zijn knieën ook wel wat mankemen ten beginnen te vertonen. Skilsloot Een wandeling van 12,5 kilometer Bsaris van de Koningin Harry Borghouts in de Jan Plezier. Het was de eerste keer qhouts als commissaris op het eiland was. Hij wordt geflankeerd door Annemiek fef Zoon en Marjan Nicolai van de gemeente.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5