Elke week 30 man gelukkig maken, dat is toch heerlijk' _aatste der Mohikanen' per 1 november uit Karseboom Als we bij de notaris zitten wil ik blije gezichten zien' Makelaar Hans Eelman bouwt na 25 jaar af Dressuur Harry Ellen voor Radio Noord-Holland I EXELSE CQURANT Hans Eelman viert zijn zilveren jubileum als beëdigd makelaar. (Foto Jeroen van Hattum) Eelman pleit voor de bouw van rela tief goedkope woningen op agrari sche grond. De gemeente zou vol gens hem voorwaarden moeten scheppen door de benodigde contin genten daarvoor van de provincie te krijgen. 'Je moet ze desnoods gaan halen in Haarlem. De gemeente Hoorn bijvoorbeeld heeft dat ook gedaan Eelman pleit voor bouw op agrarische grond omdat de prijs daar van laag is. 'Je betaalt nu tweehon derd euro per vierkante meter voor een kavel voor een vrijstaand huis. Voor agrarische grond betaal je vijf euro per vierkante meter.' Eenvou dige woningen op agrarische grond moeten volgens hem voor zo'n tweeënhalve ton (in guldens) kunnen worden verkocht. 'De rente is lekker laag, ze hebben de tijd een gezin te vormen en daarna kunnen ze door stromen naar een andere woning.' Een betere doorstroming drukt vol gens Eelman weer de hoge huizen prijs. De koopprijsgrens van €272 268,- (zes ton in guldens) vindt in zijn ogen ook weinig genade. Veel huizen wor den volgens hem net boven die grens gezet, omdat kopers weten dat veel Texelaars die huizen toch niet kunnen betalen. Boven de koopprijs mogen mensen van de overkant ook bieden. Gedeputeerde Staten verhoogde de koopprijsgrens vorig jaar, met tegen zin, van €204.200.- naar €272.268,- om eilanders juist meer kans te ge ven een huis te kopen. Volgend jaar april wordt hij zestig jaar. Voor Eelman een leeftijd om zachtjes aan te gaan stoppen. Hij wil een meer adviserende rol als senior binnen de makelaardij gaan spelen. 'Ik wil me blijven bezighouden met specialisti sche zaken.' Zijn plaats als firmant wordt volgens hem in eerste instan tie met opgevuld. Zijn overweging te stoppen komt volgens hem ook voort uit het incident dat in 1994 plaats had bij de toenmalige De Toekomst in De Koog. 'Toen ben ik door een portier in elkaar geslagen, nadat ik wilde bemiddelen bij een ruzie. Sindsdien heb ik problemen met concentratie.' De makelaardij helemaal loslaten, lijkt er niet in te zitten. Mijn vader bemoeit zich er ook nog steeds mee.' Na enige jaren afwezigheid behaalde Anjo Kikkert met haar nieuwe paard Patrix zondag tijdens de dressuur- wedstrijden op Nieuw Bornrif direct vijf winstpunten in de L1-dressuur, waardoor zij direct zou kunnen pro moveren naar de 12. Esther Bakker en Nancy Wetsteen behaalden een winstpunten in beide proeven in de L2. Tessa Hopman wist een winst punt te behalen in de B-dressuur. De volgende wedstrijd op Nieuw Bornrif wordt gehouden op 9 sep tember. inschrijven kan tot 1 septem ber. Uitslagen: B-pony's eerste proef: 1Silve Schoorl met Luna, 163: winstpunt voor Tessa Hopman (161) en Myrthe ellen (157); tweede proef 1. Tessa Hopman met Romeo. 157 L2-pony's eerste proef: 1Esther Bakker met Kenchonnie, 163, tweede proef: 1 Esther Bakker met Kenchonnie, 163 M1 -pony's eerste proef Leonie van Schaik met Echika. 150; tweede proef. Leonie van Schaik met Echika. 153. L1 -paarden 1Anjo Kikkert met Patrix. 176; tweede proef. Anjo Kikkert met Patrix. 183. L2-paarden eerste proef 1Nancy Wetsteen met Jody. 164; tweede proef. 1Nancy Wet steen met Jody. 156 M1 -paarden eerste proef: 1Irene Plaatsman met Faran. 153; tweede proef: Evelien duin met Gabrie, 156. Woensdagmiddag na het nieuws van 14.00 uur is Harry Ellen uit Den Burg te horen op Radio Noord-Holland. Hij wordt geïnterviewd over zijn betrok kenheid bij een Christelijk hulp verleningsproject in Bolivia dat is gericht op kansarme kinderen en waar zijn broer en zendeling Hans al dertig jaar werkt. Hij wordt in de ge legenheid gesteld de luisteraars op te roepen bepaalde artikelen beschik baar te stellen, zoals sapketels, een vlakbank. een zaagtafel en knip- en plakwerk voor kinderen Ellen vertrekt 16 oktober opnieuw naar Bolivia om gedurende een half jaar in het centrum allerlei werkzaam heden te verrichten TRY EI CC "7 VRIJDAG 30 AUGUSTUS 2002 ere klanten. Het was de tijd dat astelein op het gebied van drin- een reputatie hoog hield. Hij «de boven het café. Overdreven leid goot hij 's morgens een paar ten koffie naar binnen, totdat er klant binnenkwam die zei: "Kof- daar betaal ik niet voor. Neem reen biertje." Het bleef met bij me en als Frans in de kleine uur- zijn bed weer opzocht, had hij iespectabele scheut bier achter dezen. De volgende dag her- ide het ritme zich. Totdat het ge- van de populaire kastelein er aging lijden en waarschuwings alen afgaf. De komst van Lies en ihun twee kinderen Sandy en sntha bracht verandering in zijn fsstijl. Lies: 'Als Frans bij mij thuis ai en een biertje vroeg, zei ik: :heb ik niet in huis, koffie, thee 1 kun je krijgen." In het begin ft] dat vreemd, maar later kwam nhter dat het best lekker kan Trans: 'Ik begon zelfs weer te Nu vind ik alles lekker.' Het omgaan met notoire alcohol- uikers had Lies wel wat ervaring pdaan. Op verschillende fronten, louders hadden een grote caba- tincing in Amsterdam, dus ze zat Pionge leeftijd in de horeca. Een i decennia geleden, toen ze de maliteit en drugs in de grachten- iel niet meer zag zitten, koos ze 'Texel. 'Ik kon aan de slag in de inek-klimek, om verslaafden te eleiden. Het was een leuke tijd in opa en dat het nu weer goed ging. Dan moest ik wel even omschakelen, maar door dat soort vertrouwelijk heden voelde het alsof het familie is. Het zijn klanten, maar ook vrienden. Als er dan eens iemand niet op de vaste tijd verscheen, dan ging ik me ook echt zorgen maken. Ik belde ze nog net met op.' De nostalgische uitstraling, maar vooral Frans en Lies zelf, maakten De Karseboom tot een café dat in brede kring een enorme populariteit geniet De klantenkring die ze hebben opge bouwd laat zich niet in één zin om schrijven. Lies spreekt van een mul tifunctioneel café. 'Al die jaren stonden we op maandag om zes uur op, zodat we om zeven uur de koffie voor de marktmensen klaar hadden. Ze komen om een bakkie, een plasje, een borrelt|e of een aspirientje. Er hangt die dag een aparte sfeer. Vee handelaren en boeren, vooral vroe ger, want tegenwoordig is dat aardig uitgedund. Maar het bleef een echt marktcafé. Ook een ouwe mannetjes- cafe, waar je op je sloffen ye nieren komt afstoffen, net zoals in dat liedje van Herman van Veen. Er werd wel eens gezegd: "Al die ouwe lullen bij jullie." Maar ik was er trots op Waar moesten die mensen anders naar toe? Overal was keiharde muziek. Hier konden ze lekker over vroeger praten. Maar ja, op een gegeven moment gingen ze allemaal dood.' Ze leven voort in de eregalerij van het bruine café. Gelinus, Lange Ma en Klanten die tientallen jaren geleden kwamen, zijn nog steeds vaste gast van De Karseboom. Neem de Utrechtse badmeesters. Frans: 'Toen de eerste kwamen, hadden die zo'n beetje mi|n leeftijd Wiet van Utenhoven, de bekende advocaat, bijvoorbeeld. Hij kwam hier vroeger als strandwacht en komt nu nóg. Hij doet verscheidene klusjes op Texel en heeft een goede reputatie. Er ko men hier dokters en advocaten en noem maar op, allemaal vroegere badmeesters. Ze stuurden ons eerst een trouwkaart, dan een geboorte kaartje en als ze opa zijn komen ze hun kleinkind showen. Nu komen hier badmeesters van wie de vaders dat ook nog zijn geweest. We zijn nu een soort vader en moeder voor ze. Lies let erop of ze hun vitaminepillen wel op tijd slikken.' Café-chantant Muziek maken is Lies met de paple pel ingegoten. 'Mijn vader was pianist en moeder zangeres. Dus dan rol je er automatisch in.' Het zal menigeen verbazen dat de huidige vertolker van het levenslied in haar jeugd een klas sieke zangopleiding heeft gevolgd. 'Ik zong in de opera als lyrisch drama tisch sopraan. Ik studeerde een heel jaar op een recital en trad één keer per jaar op in het Concertgebouw. Daar leefde ik naar toe En begon daarna weer aan nieuwe aria's en opera's te werken. In Amsterdam zong ik ook jazz. Maar hier in De klanten die in snikken uitbarstten. Zelfs de loempiaboer die bij evene menten al jaren op de Vismarkt staat, had het er te kwaad mee.' De vraag is hoe het verder moet met De Karseboom: Frans: 'Het pand is eigendom van Frits Langeveld. Toen het eind zestiger jaren te koop kwam. had ik geen geld. Frits was een vriend van me. Hij zei. "Dan koop ik het wel en ga jij er in staan." Zo hebben we dat afgesproken. Er is nooit een huur contract opgemaakt, maar we zitten er nog steeds. Ze kunnen van alles zeggen over Frits, maar wij hebben nooit problemen met hem gehad.' Langeveld laat desgevraagd weten geen idee te hebben hoe het op ter mijn verder moet met De Karseboom. 'Ik moet het even een tijdje op me laten Inwerken. Voorlopig draait het wel op de oude voet verder, maar voor de langere termijn kan dat met. De vraag is of ik het wil behouden of verkopen. Dat weet ik nu nog niet. Er moet het nodige aan het pand gebeu ren. Zo'n plekkie verdient een nostal gische uitstraling, dus zou het mooi moeten worden gerestaureerd, zoals in de stijl van 't Schoutenhuys. Maar daar hangt een prijskaartje aan en dat heeft financiële gevolgen voor de volgende pachter. Ik weet het ge woon nog niet.' Tekst en foto Gerard Timmerman verkocht. Dat was voor een be vriende kennis. En ik heb ook nog wel eens een hotel getaxeerd op Ter schelling.' Huizenprijzen vermeldt hij niet als een huis te koop staat. Bewust niet Als mensen serieus interesse hebben in een woning, komen ze maar even binnen, vindt hij. 'Stel dat er een wo ning in de etalage hangt voor 250 000 euro en een week later staat er ver kocht bij. Dan kan iemand anders de gedachte krijgen dat de persoon die het huis verkocht heeft 250.000 euro op zak heeft. Ik vind dat een ander daar niks mee te maken heeft.' Zoals in elke beroepstak maakte ook hij de nodige veranderingen mee. 'Vroeger ging het er bij de verkoop vooral om wat de verkoopprijs was. Tegenwoordig wordt er veel meer gekeken naar de opbrengst Als het seizoen in De Koog is afgelopen, staan bedrijven hier vaak op de stoep met de mededeling "Hans, verkoop de boel maar". Dan ga je eerst eens kijken naar de opbrengst. Het kan best zijn dat als je nu verkoopt, dat je dan de helft naar de fiscus kunt brengen, terwijl je over bijvoorbeeld drie jaar een veelvoud van de op brengst kan behalen. Daarvoor moet je het fiscaal ook goed bekijken.' Uit gangspunt is voor hem, dat mensen uiteindelijk met blije gezichten bij de notaris zitten als de koop definitief wordt gesloten. 'Dan moeten mensen het gevoel hebben dat het goed zit. Ze moeten er niet met kwaaie gezich ten zitten. Over tien jaar zijn het voor mi| ook weer potentiële klanten.' Hij maakt zich kwaad over de hoge huizenprijzen op het eiland. Dat die mede opgedreven zouden worden door de makelaars is een beschuldi ging die hij verre van zich werpt. 'Daar vecht ik al vijfentwintig jaar tegen.' De lokale overheid zou volgens hem veel meer moeten ondernemen om de woningnood onder jongeren op te lossen. 'Daar zit het knelpunt. Het moet een hoofdtaak zijn voor een gemeente om jongeren onderdak te helpen.' Met de huidige huizenprijzen op het eiland is het voor veel jonge ren en starters met te doen om een huis te kopên terras waar je de bood- jppentas neerzet en op een i| neerploft. Maar ook een Ittcafé waar de ouwe garde bij- itover vroeger. Waar Utrechtse meesters zelfs hun trouw- en oortekaartjes naar toe sturen yaar oma 's avonds de steun- sen uitdoet en het op een zin- zet. Tevens het café waar pe, Harry Hartog en prins sm Alexander en zoveel andere enden en onbekenden geziene ten waren. Maar het meest bij- dere van De Karseboom zijn is en Lies zelf. Een markante telein en een gastvrouw en diva ilijk. Twee monumenten, al de- nia het gezicht van dit 'multi- ilionele' café aan de Vismarkt, iloppen er op 1 november mee. klantenkring treurt. markante café aan de Vismarkt i vanaf 1969, het jaar dat Frans erse er begon, eigenlijk twee pe es: de tijd vóór Lies en de tijd i Tot pakweg een jaar of twintig den behoorde Frans zelf tot de de Nieuwe Skuul, maar toen ik Frans had leren kennen soms ook wel raar.' Frans: 'Als ik een klant miste, dan vroeg ik aan Lies: "Heb ji| hem?" Anderen zeiden: "Lies helpt ze van de drank af en jij helpt ze er weer aan." Lies: 'Door die jaren dat ik daar heb gewerkt, ben ik wel wat anders tegen de horeca gaan aankl|ken. Als ik zie dat één van die Utrechtse badmees ters hier door het lint gaat, dan zet ik hem achter in de auto en breng hem naar z'n bed in de schuur bij de Scholleboe, waar hij z'n roes kan uit slapen. Dan zeiden ze: "Lies wat aar dig van ie." Maar ik zeg dan "Nee, het is eigenbelang. Want als ik het niet zou doen, dan slaap Ik niet lek ker." Lies zorgde ervoor dat het terras aan de Vismarkt een trekpleister werd. Frans: 'Ik zat met de mensen aan de bar te praten. Lies ontving de men sen op het terras en knoopte een praatje met ze aan.' Lies: 'Het is hier net een huiskamer. Mensen kwamen en zeiden hoe ze me vorig jaar had den verteld dat het zo slecht ging met Antje, de twee vrouwen uit het ge sticht, Joppe Rijk, Tinus Gielis, de laatste schillenboer, Si.ip Langeveld, Piet Hartog en natuurlijk zoon Harry. Hun portretten hangen aan de wand van het café, waar tussen de accor deons, korsetten en andere curiosa ook foto's prijken van beroemde be zoekers als Rita Corita en Gerard Joling en de zingende tandarts De Aal. Ook koninklijke gasten, zoals een jonge Willem Alexander en Pieter Christiaan. Frans: 'Hij stond aan de afwas, net als iedereen. En die jon gen van Van Rappard, wiens oom hier toen burgemeester was. Ze ko men hier uit alle lagen van de bevol king.' Lies. 'Hpt loopt hier makkelijk binnen. Even je tas neerzetten, iets in de koelkast leggen, even zitten en een praatje. Zo gaat dat. Het is hier heel laagdrempelig en er kan heel veel. Wat hier met gebeurde tijdens feestjes, ze bedachten de gekste din gen. Bij verrassingspartijen werden mensen wel in de boeien binnenge bracht. Iemand die in zijn eigen vrachtwagen werd ontvoerd, en hier naar binnen geleid.' Frans en Lies Pieterse in De Karseboom: 'Een café waar je op je sloffen je nieren komt afstoffen. Karseboom proefde ik de warmte en de hartelijkheid. Ik zag het plezier dat mensen van 18 en 80 beleven aan het zingen Arm-in-arm met elkaar.' De lange muzikale loopbaan van Frans behoeft geen nadere toelich ting. Hij speelde overal, behalve in zijn eigen café. Daar begon hij met aan. Lies- 'Maar toen ik vertelde dat dat in Amsterdam héél gewoon was, zei hij: "Oké, ik doe wel met je mee.' Dat moet zo'n vijftien jaar geleden zijn, toen de basis voor het succes volle café-chantant werd gelegd. Lies: 'Dat gaf een héél nieuw element Het trok z'n eigen publiek. Mensen die keer op keer terugkwamen, lek ker de liedjes meezongen Het ver trouwen dat we kregen van mensen die nooit zingen en dan zeiden: "Ik ga met jouw een liedje zingen." Ze had den hier het gevoel dat ze met afgin gen. "Want jij helpt ons er wel door heen", zeiden ze dan. Toch geweldig dat ze dat hier doen.' 'Wat ook altijd erg leuk was, is dat we hier hele families binnen kregen, soms wel veertig mensen, die een feestje komen vieren. Soms komen opa en oma mee, die hier vroeger met binnen durfden te komen. Want het café, het moet hier al 300 jaar staan, had vroeger best een bepaalde repu tatie en oudjes weten dat nog. Als ze los komen, gaan de steunkousen uit en zingen ze uit volle borst mee. Ze willen niet eens meer weg. Zo ging dat Als je elke week dertig mensen gelukkig kan maken, dat is toch heer lijk.' De laatste tijd bekroop het horecaduo steeds meer het gevoel dat het tijd was om af te bouwen. 'We hadden nog een jaartje of vier willen door draaien, maar er zijn verschillende factoren dat we er nu een punt ach ter zetten. Al onze collega's waarmee we altijd samen op trokken, zijn ge stopt. Piet Smul, Sieb Keijser, Rob van der Kooi, Harry Keesom, Jan Koomen, Hans en Marijke de Beer van De Zwaan. Ze zijn allemaal weg. We zijn nu zo'n beetje de laatste der Mohikanen. Met vergaderingen en festivals en zo zitten we als oudge dienden nu tussen een nieuwe gene ratie. Dat werkt met. Er ontstaat een soort generatiekloof, Ze doen goede dingen, maar maken ook fouten. Maar dat is hun goed recht.' Er is nbg een belangrijke rederVdat ze eruit stappen 'Zo'n grote disco naast de deur, dat werkt niet. Toen we hoor den dat er een nieuwe directie zou komen, hoopten we dat er anders met discogangers zou worden omge gaan. Daarom hebben we er nog een jaartje aan vast geknoopt. Maar he laas, er is niets veranderd. Er hangt 's nachts nog steeds veel discojeugd rond, die eigenlijk een oppas nodig heeft. Want ze lopen de boel regel matig te vermelen. Vaak injectienaal den op het terras. Het openbaar toi let was 's nachts dicht, dus stappen ze bij ons binnen voor het toilet. Maar als we dicht zijn, doen ze het op het terras, waar we de volgende morgen de ontlasting vinden. En de boel werd gesloopt Inmiddels is de score op gelopen tot 36 stoelen. Vaak narig heid dus en dat vonden we na al die prachtige jaren in de horeca mens onterend. Wij hebben er geen zin meer in om kinderoppas te zijn.' 'Natuurlijk zullen we het hier missen, maar we krijgen eindelijk ook de tijd om te genieten. Lekker met kerst eens thuis zitten en van ons appar tement in Amsterdam genieten. In de zomer op vakantie, ik verheug me er nu al op. Want wie in de horeca zit, kan niet zomaar zijn hielen lichten.' Stoppen met de horeca betekent ook meer tijd voor de muziek. 'We willen vaker gaan spelen. Frans en ik en als mensen dat willen met Piet Kingma, de drummer waarmee Frans al veer tig jaar optreedt. Bruiloften en fees ten en noem maar op. Maar als men dat wil kunnen we er ook een saxofonist of een andere muzikant bijvoegen Het nieuws dat Frans en Lies met het café stoppen, is in de klantenkring met teleurstelling en zelfs verbijste ring ontvangen. 'Badmeesters waren er kapot van. Het nieuws ging als een lopend vuurtje door Utrecht Waar moeten we nu naar toe? Er waren goed BV in de Kogerstraat. Eelman begon onderaan de ladder. Het makelaarsvak leerde hij ondertussen via avondstudie en het volgen van lessen van de stichting Opleiding Makelaardij in Zwolle De beëdiging, door de rechtbank in Alkmaar, volgde nadat hij voor een commissie van deskundigen een woonhuis, zomer woning en bedrijfspand op waarde had getaxeerd. Makelaardij Eelman Van Heer waarden telt zeven mensen. Fir manten zijn Eelman zelf, zijn zoon Dennis en Paul van Heerwaarden. De laatste werd firmant in 1985, nadat Eelman met zijn zoon en dochter een gesprek had gevoerd over de toe komst. Beiden gaven toen aan geen brood te zien in de makelaardij. Van Heerwaarden, medewerker bij de makelaardij, kon zich daarna invoe gen als partner. 'Dat deden we toen met het oog op de toekomst. Nu zit ten mijn beide kinderen toch in de makelaardij. Dennis bij mij en mijn dochter Evelien is hard bezig in Am sterdam.' Verkoop en taxatie van permanente woningen, vakantiewoningen, bedrij ven en agrarische bedrijven zit in zijn takenpakket. Welke soort hij het meest verkocht heeft de afgelopen vijfentwintig jaar, durft hij met te zeg gen. De vakantiewoningen vormen wel een aanzienlijk deel. 'Zeker met De Krim. Een vakantiewoning wordt gemiddeld één keer per acht jaar verkocht, dus dat betekent daar al gemiddeld zo'n honderd woningen per jaar.' Die worden overigens niet allemaal door Eelman Van Heer waarden verkocht. In vijfentwintig jaar verkocht hij niet alleen huizen op Texel. 'Ik heb ooit een huis op Vlieland startte zijn carrière ooit als irman op de grote vaart. Totdat i gezin lonkte en hij in 1973 in bedrijf van zijn vader op zijn ge- irte-eiland stapte. Inmiddels IHans Eelman zijn zilveren ju- to als beëdigd makelaar. Vol- 4 jaar, als hij zestig wordt, wil ten stapje terug doen. twintiger voer hi| voor de KNSM nnkijke Nederlandse Stoomboot ■tschappij) door het Caraïbische ■ed en langs Amerika. 'Voeren we gers langs de Bovenwindse Eilan- en daarna langs de oostkust van Verenigde Staten. Hadden we Igoed aan boord. Goederen van ps of Heineken. Soms voeren we iangs de westkust van Zuid- enka of Canada.' Hij vertelt het, «jl hij ontspannen op de boven verdieping van het voormalig derhuis aan de Groeneplaats zit, ^makelaardij Eelman Van Heer- Wen is gevestigd. "tien jaar was hij actief in de zee- d. Twee jaar opleiding aan de Sre Zeevaartschool in Den Helder ïcht |aar op de vaart. Tot 1970. "en had geen zin meer om maan- 'van huis te zijn, terwijl hij op Texel 'gezin met twee jonge kinderen 1 De brug werd ingewisseld voor en kinderen en een nieuwe d op het eiland. Hij verhuurde "'ankelijk bolderwagens in De In 1973 maakte hij de overstap 'het bedrijf dat zijn vader Piet "an toen runde in het pand ^straat 94 in Den Burg. Eelman hield zich bezig met taxatie huizen en bemiddeling in de ver- 'b Concurrent in die tijd was Peter Wsen, wiens bedrijf later uit- We naar het huidige Texel Vast-

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7