'Mijn personeel riep me soms op het matje' Een schipbreuk op de Texelse Rede Zang, cabaret en disc op 'Relation Believ Dries Veltkamp over bewogen bedrijfsjaren Menno: 'We kijken vóóru Feestavond voor gelovige jeut TEXELSE ^colJRANT Looptraining AV Texel Strender senioren maken reisje Clubdag Texel'94 Andere voornaam Collecte KWf VRIJDAG 30 AUGUSTUS 2002 Toen ik de zaak van mijn vader overnam hadden we op Texel een marktaan deel van ongeveer 30%. Nu ik ermee ophoud is dat ongeveer 40%. Ik heb daarom het gevoel dat ik de boel redelijk goed heb beheerd, al heb ik erg veel aan mijn medewerkers te danken Die hebben zich altijd enorm betrok ken gevoeld bij het bedrijf en maakten zich zorgen als het met goed ging Het is gebeurd dat ze me op het matje riepen. De eis was dat ik meer aan hen moest overlaten, anders zou het mis gaan.' Aan het woord is Dries Veltkamp (50). van het gelijknamige installatiebedrijf dat vandaag definitief zijn deuren sluit. Het bedrijf is met tien medewer kers overgenomen door IBS Oele Schoo, waardoor de loodgieterspoot van deze combinatie ruimschoots wordt verdubbeld. Dat bedrijfs onderdeel blijft gewoon Oele heten; de naam Veltkamp verdwijnt. Het is een belangrijke verandering in het Texelse ondernemerswereldje, waaraan de schaalvergroting dus niet voorbij gaat. Voor Dries Veltkamp gebeurt dat niet zonder emotie, want het is ook een mijlpaal in een bewo gen familiegeschiedenis, waarin per soonlijke en zakelijke perikelen altijd hand in hand gingen. Koperslager Het bedrijf dat later Veltkamp zou heten, werd op 28 augustus 1928 op gericht door de uit het Friese Kollum afkomstige Jan Agter. Deze streng gereformeerde koperslager had zijn oog op Texel laten vallen bij het be studeren van de kaart van Nederland waarop de christelijke en de rooms katholieke loodgietersbond hadden aangegeven waar hun leden zaten. Dries: 'Opa zag dat er op Texel één loodgieter zat: Oele. Terwijl het eiland toch een grote oppervlakte had. Hi| redeneerde toen waar er één is. kun nen er ook twee zijn'. Agter begon zijn bedrijf in de nog bestaande boet aan het Schilderend achter het politiebureau en trouwde met Gijsje van der Lee. die tot kort daarvoor bedrijfsleidster was bij Bak kerij Schat in Utrecht. Gijsje was niet onbemiddeld. Dat was maar goed ook, want Agters veronderstelling dat er plaats was voor een tweede lood gieter bleek nogal optimistisch te zijn geweest. Dries haalt uit het familie archief het eerste kasboek waarin onder 'inkomsten' herhaaldelijk staat: lening van Gijs. Agter redde het door ook een winkel te beginnen op de plek aan de Weverstraat waar op dit moment de Texelse apotheek bezig is met een uitbreiding. In die winkel was 'alles' te koop, waaronder elek trische apparaten, souvenirs en huis houdelijke artikelen. De omzet van de eerste week was f 4,53 en dat was méér dan de opbrengst van het loodgietersgedeelte in diezelfde week. De gevolgen van de inmiddels uitgebroken economische crisis maakten het er niet makkelijker op. Opmerkelijk dus dat Agter in 1933 evengoed voor f 10 000,- van veearts Roelofs een groot woonhuis op de hoek Stenenplaats-Weverstraat kocht. Zijn boekhouder Simon de Waard was verbijsterd en wilde niet langer voor hem werken. 'Ik wil Jouw ondergang niet meemaken', schijnt hij gezegd te hebben. In het prestigieuze pand zat zelfs centrale verwarming, die echter werd gedeeld met het aangrenzende Dros Maga zijn, waar de ketel stond. Agter begon ook zelf met het installeren van CV- installaties, waartoe hij in 1934 sa men met Joop Schoo een apart be drijf oprichtte, dat eind jaren veertig weer werd ontbonden. Voor Agter werd aanleg van elektra een belang- n|ke activiteit, evenals de handel in en 'reparatie van radiotoestellen. Begin jaren vijftig gold hij als de Texelse televisiepionier, ondanks het feit dat het eiland destijds ver buiten het be reik van de toen enige zender Lopik lag zodat alleen bij bepaalde weers omstandigheden een goed beeld kon worden ontvangen. Demonstraties met televisie gaf Agter in zijn etalage aan de Stenenplaats en op de Temito, de TExelse MlddenstandstenTOon- stellmg die enige jaren achter elkaar in Hotel Texel werd gehouden. Agter had de hand in de organisatie van de Temito's en ontplooide naast zijn werk nog tal van andere activiteiten. Hij was actief in de paardensport, wat een probleem opleverde, want hij had daarvoor alleen tijd op zondag en dan mocht het met omdat hij streng ge reformeerd was Hij loste het op door hervormd te worden en later zelfs doopsgezind. Tragedie Jan Agter had de neiging teveel hooi op de vork te nemen. Meer dan eens raakte hij zwaar overspannen en ver dween dan een tijd uit beeld Ellende binnen de familie was daaraan niet vreemd. Van zijn acht kinderen kwam Gijs om in de oorlog en een jong kind trok een ketel kokend water over zich heen en bezweek aan de daarbij op gelopen verbranding Agters vrouw Gijsje overleed na een langdurige ziekte in 1962 Op haar sterfbed had ze hem op het hart gedrukt dat hij zo snel mogelijk moest hertrouwen, omdat ze meende dat hij niet voor zichzelf kon zorgen Zo geschiedde: Agter trad al na drie maanden in het huwelijk met de weduwe Fokje (Tme) Ipenburg-Zondervan. Begin jaren vijftig was de uit Amster dam afkomstige Joop Veltkamp bij Agter komen werken. Van huis uit was hij automonteur, kwam op Texel als marinier op de Mok en zou later trouwen met Agters dochter Alie. Veltkamp werkte aanvankelijk bij de gebroeders M. en A.J. Vonk en werd in apnl 1951 door Agter weggekocht. De relatie met zijn toekomstige schoonvader was soms problema tisch. Toen Veltkamp (die f 35,- per week verdiende) met looneisen kwam, werd hij op staande voet ont slagen. Hij ging toen aardappelen rooien waar hij f 95,- per week mee verdiende. Toch keerde Veltkamp te rug bij Agter. Hij was dringend nodig, want de bouw van De Vogelmient in De Koog en de aanleg van de water leiding gaven handenvol werk. Velt kamp werd firmant, tot 1963 samen met Agter, die commanditair vennoot was. Intussen had zich een bedri|fs- splitsing voltrokken. Joop Veltkamp ging verder met het installatiebedrijf en vestigde zich uiteindelijk aan de Burgwal met Jan Geus en Kees Boe yen als medewerkers. Van links naar rechts Menno Schuijl, Olaf de De radio- en elektrazaak kwam in handen van de oudste zoon, Oebele Jan. Zoon Dries stapte in de voetspo ren van zijn vader, werd in 1974 firmant en in 1980 enig eigenaar, toen Joop Veltkamp mede om gezond heidsredenen stopte Het bedrijf groeide uit zijn jasje en verhuisde in 1987 naar de Maricoweg, waar het bedrijf al een opslagruimte had. De groei zette door. Rond 1980 was het aantal medewerkers gestegen tot zeven. Na verloop van tijd was dat niet genoeg om alle opdrachten aan te kunnen. Gebrek aan menskracht is Porto en Dnes Veltkamp. ook op dit moment het grootste pro bleem waarmee de installatiesector kampt. Het komt dus goed uit als bin nen de eigen familiekring belangstel ling voor het vak blijkt te bestaan. Dries' zoon Joop kwam als 17-jarige in de zaak en was voorbestemd om te zijner tijd het roer over te nemen. Toen hij 25 was, was het zover en Dries dacht zich te kunnen terugtrek ken. Dat bleek een misrekening want Joop was niet bestand tegen de druk die het runnen van het gecompli ceerde bedrijf voor hem betekende. Dries zag zich gedwongen de zaak Foto Harrf, terug te kopen en Joop voelt weer lekker als gewoon werkn Zijn vader ging op zoek naar ee per en vond die in de persoor Menno Schuijl van IBS Oele S( Binnen twee weken was de rond. De bedrijfsactiviteiten we overgedragen; de gebouwen bl eigendom van Veltkamp. Die is plan is nog minstens een jaar u nieuwe bedrijf mee te werker dan ga ik rustig afbouwen en an dingen doen. Ik ben er nog jon; noeg voor'. Laatste deel van een verhaal in drie delen, over de stranding van het koopvaardijschip 'De Prins te Paard' in 1660, opge tekend in 1948 door Ad Blok van der Velden. De 'Prins te Paard' had het lang vol gehouden, maar bij een geweldige windstoot braken ook van dit schip de ankerkabels. Met moeite kon de schipper de stormfok uitgezet krijgen en probeerde nu voor de wind weg te lopen. De Egyptische duisternis maakte het onmogelijk zich te oriën teren. Al was de kans, aan de grond te lopen, niet zo heel groot. Het wa ter in de Waddenzee was door de storm hoog opgezweept. Toch zou een stranding ergens aan de Friese kust wel met te vermijden zijn.De storm had nu haar hoogtepunt be reikt. Een windvlaag nam de storm fok mee. De krachtige, korte golfslag deed het aan de willekeur der woe dende elementen overgeleverde schip vreselijk stampen en slingeren. De bemanning was dan ook zijn ge heel zeeziek, hoe bevaren de maats ook waren. Doornat en koud tot op het gebeente zagen zij de dood voor ogen. En toen het schip op een zand plaat vastraakte, en de golven over het dek sloegen, klommen zij in het want. Een ogenblik dreigde het vaar tuig te vergaan. Het achterschip was nog vlot en hierdoor draaide het, waardoor de wind dwarsscheeps kwam. Alleen de hoge campagne werd met onder de overkomende golven bedekt. Maar spoedig was het schip weer los. nog had de zee haar prooi met bemachtigd. In de duister nis zette het deze verschrikkelijke tocht voort over de verraderlijke Zui derzee. Een tocht die eerst beëindigd werd. toen het tenslotte ergens aan de Friese kust strandde. Er stond daar een flinke branding, de golven beukten het hulpeloze schip onbarm hartig Het was de maats onmogelijk de kust te bereiken en het enige wat overbleef, was, in hun netelige posi tie het aanbrengen van de dag af te wachten. Douwe werd langzaam wakker. Hij probeerde op zijn andere zij te gaan liggen, maar dat lukte niet. Hij lag mets gemakkelijk, helemaal tegen de wand van de kooi aangedrukt. Net of de kooi helemaal scheef lag. Nog sla perig deed hij even zijn ogen open. Waarachtig, wat lag de schuit scheef, niemand te zien. Waar zouden de anderen zitten? Zo lag Douwe te suf fen. Het klotsen van de golven en het loeien van de wind, was het enige dat hij hoorde. Douwe werd nu pas goed wakker en wreef de slaap uit zijn ogen. 'Zou er wat gebeurd zijn?', mompelde hij voor zich heen. Ik hoor niemand meer, het lijkt wel of ze alle maal van boord zijn en mij vergeten hebben.' Dat vond Douwe geen leuk idee en vlug kroop hij naar de rand van de kooi en liet zich er uit zakken. Tot aan zijn enkels kwam hij in het water te staan. In een oogwenk had hij zijn r broek, trui en zeildoeken sloffen aan en ging de trap op. Wat hij boven dek zag deed hem een kreet van verba zing slaken. Het schip maakte flink slagzij en lag muurvast op nog geen 100 meter van een dijk af. Maar wat hij daar allemaal in het want zag, maakte hem een ogenblik bang. Daaraan klemde zich de gehele be manning in alle mogelijke en onmo gelijke houdingen vast. In het grauwe licht van de nauweli|ks doorbrekende dageraad boden deze zwarte sil houetten boven zijn hoofd, een gro teske aanblik. Langzaam begreep Douwe de situatie. Het schip was ergens gestrand, maar niet op Texel. Dat kon hij begrijpen, want die flauwe rosse gloed waar de zon opkwam was boven land. Dat hij toch van de hele schipbreuk mets gemerkt had! 't Had vast erg gestormd, anders wa ren ze niet allemaal in het want ge vlucht. Besluiteloos ging Douwe een paar treden naar boven. De zee was nog behoorlijk ruw. Het viel hem met mee, zich op het sterk hellende dek staande te houden. Eén van de man nen in het want had de jongen nu in het oog gekregen. Hij moest een paar maal zijn keel schrapen, voor hij met schorre stem kon zeggen: 'Hé jon gen. hé. luister eens.' Hoewel de storm geluwd was, drongen de woor den niet tot Douwe door. De man moest nog een paar maal roepen eer de jongen in zijn richting keek. 'Help me eens', riep de man en Douwe zag, dat het de schipper zelf was. Die was door zijn ongemakkelijke houding zo stijf als een plank geworden en het was hem onmogelijk zich te bewe gen. 'Breng een fles brandewijn', riep de schipper tegen Douwe. Anderen werden nu ook opmerkzaam. Douwe ging vlug naar het hokje van de bottelier. Ja, daar was een vaatje brandewijn. O, in die fles zat nog wat. die is nog zo goed als vol. Uit het vaatje vulde hij ook nog een andere fles met het sterke goedje. Daarmee klom Douwe naar de schipper, die met moeite de fles in zijn verkleumde vingers hield en begerig een paar slokken nam Dat deed goed! Hij was aan het eind van zijn krachten, maar de alcohol deed zijn bloed weer stro men Nu kon hij zich ook langzaam en met moeite bewegen. De anderen,die er niet beter aan toe waren, begon nen nu ook om de brandemoris te roepen en Douwe ging met leven wekkend vocht van de één naar de ander. Een paar flessen moest nog vullen, maar tenslotte hadden allen gehad en kwamen ze moeilijk naar beneden. Wat zagen de mannen er uit! Hun handen waren ontvleesd, bij sommigen tot op het been. Armen zwaaiend, benen buigend en met de voeten trappelend, raakten ze lang zamerhand hun stijfheid weer kwijt. Douwe was de enige, die mets man keerde. Hij kreeg dan ook druk werk en hielp de chirurgijn wat hij kon om alle wonden te verbinden. Intussen was het helemaal dag geworden. De bevolking uit de buurt was in troepen naar de dijk getrokken, tuk op buit. Er was genoeg voor hun gading. Al gauw stonden er velen bij het wrak van de 'Prins te Paard', het eerst zo trotse schip, dat vele zeeën bevaren had en in deze stormnacht zijn laat ste reis maakte. De bemanning ver nam later, dat zij er goed afgekomen waren, de storm had honderden mensenlevens gekost. Er heerste rouw in Holland. Een kroniekschrijver zegt over deze ramp: 'Noortholland wierde vervult met weduwe en weezen. De kooplieden in de plaats daze na de Beurs gingen, gingen na 't Hof om een Cessie-brief, in zomma deze Texelschade heeft veele menschen geruïneert.' Komende week gaat bij Atletiek vereniging Texel het winterschema van de looptrainingen weer in. Maan dag 2 september wordt nog één keer gezamenlijk getraind bij het Turfveld in de Dennen (aanvang 19.00 uur). De dag erop, dinsdag 3 september, traint de vrouwengroep onder leiding van Coby Bakelaar (tel. 313843). De start is om 13.45 uur bij het Turfveld. Een week later, op woensdag 11 septem ber, gaat ook de groep van Cees Tim mer (tel. 318512) weer in training. Locatie is de atletiekbaan aan de Haffelderweg in Den Burg, aanvang 19.00 uur. Met ingang van 14 sep tember verzorgt Timmer ook iedere vrijdag een training. Beide sessies zijn bedoeld voor atleten van ieder ni veau; niet-leden kunnen vrijblijvend een paar keer meedoen. Voor meer inlichtingen kan contact worden op genomen met de trainers. Volgens traditie organiseert de dorps- commissie van Oosterend ook dit jaar een reisje voor de senioren van het dorp. Ditmaal staat een uitje naar de overkant op het programma en wel op vrijdag 13 september. De pre cieze bestemming blijft volgens ge bruik tot het vertrek geheim. Er wordt om 8.30 uur vertrokken bij dorpshuis De Bijenkorf. Deelname kost €17,50. Opgave bij Ankie de Klerk (tel. 318582), Tanja Groeneveld (tel. 318735) of Esther Hin (tel. 318783). In het programma van de clubdag van Texel'94, die zaterdag op de ei gen sportvelden wordt gehouden, zijn enkele wijzigingen opgetreden Het middagprogramma vanaf 16.00 uur ziet er als volgt uit 16.00 uur: Texel'94 A2-De Koog B1; 16.00 uur: Texel'94 3-combinatie Texel '94/vete- ranen; 18.00 uur: Texel'94 1 -HCSC 1 (beker'); 18.30: Texel'94 2-ZDH 1. Naast het sportieve gedeelte heeft de activiteitencommissie diverse andere onderdelen op het programma op touw gezet. Er is gedurende de hele dag een springkussen en een voetbalsnelheidsmeter en in de kan tine worden spelletjes gespeeld. In het verslag over de autobrand in Oost is een verkeerde naam geslo pen. Niet Kees, maar Jaap Dijker bluste het vuur. Voor Menno Schuijl (30) van IBS Oele Schoo betekent de overname van Veltkamp een forse expansie, die zich voltrekt nog geen jaar nadat hij sa men met twee medefirmanten de zaak van zijn vader Piet overnam. De loodgieterafdeling werkt straks met negentien mensen, aangestuurd door medefirmant Olaf de Porto. Een ver gelijkbare taak vervult medefirmant Giel Boogaard voor de elektra-afde- ling. De CV-(Schóo)afdelmg wordt als zelfstandige eenheid gerund door Joes Schoo als directeur. Het totale bedrijf telt 37 medewerkers en heeft zo'n twintig auto's langs de weg. De verantwoordelijkheid van het runnen van het geheel voelt Menno Schuijl met als drukkend en hij heeft vertrou wen in de toekomst. 'We doen het samen en we kijken vóóruit'. Schuijl heeft twee jaar MTS gedaan, maar dat vond hij niks. Hij had meer zin in het werk zelf. Dus trad hij als elektromonteur in dienst bij zijn vader en volgde tegelijk gedurende vier jaar de streekschool in Heerhugo» Zijn functie in het bedrijf omsct als 'vliegende kiep met algemi ken' maar hij vindt het leuk oir toe ook zelf ergens een klus voeren. Het aantrekken vai doende mensen noemt hij een probleem. 'Er zijn veel te weiri gens en meiden die het install! in willen. Dat zou anders zijn zouden weten hoe mteress leuk het is. Wé zitten om ze ti gen. Op dit moment zouden w een CV-monteur en een monteur kunnen plaatsen'. In verband met de overnam Veltkamp ondergaat het bedr menteel een verbouwing. Er nieuwe loods gekomen voor slag en verwerking van zink et materialen, de kantine en de room worden groter en het ma wordt aangepast. Half oktobei alles klaar zijn en wordt opet gehouden. De Burgemeester de Koninghal is zaterdag 7 september het toneel van een grote feestavond waar zo'n 300 gelovige jongeren worden verwacht. De avond begint met een gezamenlijke maaltijd, waarna onder leiding van de gospelband Benjamin wordt gezongen. Rond 21.00 uur start een optreden van cabaretier Herman Boon, waarna om 22.00 uur wordt afgesloten met een gospeldisco. De avond is be doeld voor jongeren van 12 jaar en ouder. De feestavond is het initiatief van een kleine groep Texelaars, die al jaren werkt aan de voorbereidingen. De avond is vooral bedoeld om de on derlinge relatie tussen gelovige jon geren te verstevigen. Want temidden van met-gelovige leeftijdgenoten hebben ze het met altijd even mak kelijk. vertelt één van de organisato ren. 'Met deze avond willen we ze een hart onder de riem steken.' Voor Relation Believe, zoals de feest avond is gedoopt, zijn kosten noch moeite gespaard. De jongeren wor den bij aankomst verwend op een uitgebreide maaltijd, waarna de gospelband Benjamin de jeugd moet aansteken met elkaar te gaan zingen. Na de praise is het woord aan caba retier Herman Boon, die met een re ligieus getint programma de lach spieren van zijn gehoor in beweging zal zetten. Boon presenteert zijn nieuwe cabaretprogramma 'Noooooooit gedacht'over een man die een droomreis naar Amerika wint. Het belooft de trip van z'n leven te worden, maar het loopt anders dan gedacht... De afsluitende gospel disco wordt opgeluisterd door LightDJ en SoundDJ, bij de liefheb bers genoegzaam bekend. Om de Burgemeester de Koninghal vol te krijgen laat de organisatie mets aan het toeval over. Er zijn hono posters en folders verspreid, oi de overkant. Zo'n 45 jeugdgri zijn aangeschreven en ver wordt dat zaterdag ongewoe jongeren het eiland zullen bea Cabaretier Herman Boon, entertain 'Relation Believe' Festival in dt meester de Koninghal. Voor de kosten hoeven ze het' laten. Overkantse bezoekers b - inclusief boot, bus, maaltijd, slaapplaats en ontbijt - 18,-, in verhouding staat tot de we*1 kosten. Dat kan doordat kert organisaties, die voor dit jotf feest de handen ineen hebben gen, zich garant hebben Bovendien hebben bedrijvenfl pende hand uitgestoken en veel gastgezinnen gratis slaap sen aan. De Texelse bezoeker* len een aanzienlijk lagere enttë Net als in de rest van het land ook op Texel in de week vani met 8 september collectant! het Koningin Wilhelminafond! de deuren om geld in te zamel* de kankerbestrijding. Dit jaar extra aandacht besteed aanl in de familie en erfelijke vond kanker.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 8