I Ruzie en regels 2 Minder bezoekers negentiende Sea and Street Festival Jonglerend een appeltje eten kost Willem Teil geen moeite teso Tochtje met trein langs het w .TEXELSE COURANT' Kleuretsen en glas bij Langewaal Show Corvettes Afzwemmen Openingstijd zwemparadijs Eagles Ranch texelse'^courant Blik vanger Agenda Taxichauffeur mishandeld Verkeerde kerklijst Giro 37071 Ook instemmin voor camping DINSDAG 3 SEPTEMBER 2002 pel. zijn die goed voor een nieuwe stukje jongleerwerk. Om het publiek met de indruk te geven dat hij zich er al te eenvoudig vanaf maakt, neemt Malabarista tijdens het gooien een paar keer een hap uit de passerende waarin de man enkele poppen een act liet opvoeren. Het tweetal 'I Comparsa' (steltlopers) was goed voor veel foto's. Het Nomad Theater had voor haar voorstellingen op het Dorpsplein een paar tribunes ge- Ineens is hij er. Verkleed als Willem Teil loopt artiest Malabarista zaterdagmiddag met een bezem op het Dorpsplein van De Koog om te vegen. Vanuit het voorbij lo pende publiek blijven de eerste mensen staan om toch eens te kij ken wat deze artiest te bieden heeft in het Sea and Street Festi val. Dat werd afgelopen weekeinde voor de negentiende keer gehou den. Malabarista vertelt dat hij komt ve gen Hij komt echter niet alleen de straat vegen, maar ook de lucht. De man haalt twee stokjes tevoorschijn en laat de bezem in de lucht behen dig heen en weer wippen. De jong- leeract laat meerdere mensen stop pen die nieuwsgierig blijven kijken. Een ladder wordt erbij gehaald. Malabarista maakt de toeschouwers wijs dat hij een appel uit een boom' moet plukken. Omdat hij de ladder nergens tegenaan kan zetten, klimt hij maar naar boven zonder enige steun. Met de benen aan beide kanten van de sporten van de ladder balanceert de man even later een paar meter boven de grond. Met zijn muts maakt hij een zwaaibeweging in de lucht en hij haalt een appel tevoorschijn. Uit de vrij brede kring die zich inmiddels om de man heeft gevormd, klinkt applaus. Het publiek wordt bij het spel betrok ken. Nu hij de appel heeft, kan hij Willem Teil gaan spelen. Een jonge tje moet de appel op zijn hoofd hou den en hij zal er een pijl doorheen schieten 'De vorige keer ging het goed', zegt hij, terwijl hij de boog spant. Toeschouwers die in de punt van de pijl kijken, doen voor de ze kerheid toch maar een stapje opzij. Ben je eigenlijk wel goed verzekerd', vraagt Malabarista nog eens aan het jongetje 'Nee, eigenlijk niet', klinkt het ietwat benepen. Nou vooruit, dan doet hij zelf wat gevaarlijks, laat de acteur weten. Een brandende fakkel en een zwaard komen tevoorschijn. Inclusief de ap- L i VlSCEiNTRUM VAN De showband She's uit Udenhout maakte multifunctioneel gebruik van de Dorpsstraat. (alias Willem Teil) richt zijn pijl op een toeschouwer uit het publiek. appel. Het publiek staat nu geboeid te kijken. De Willem Teil-aspiraties blijven sluimerend aanwezig. De ar tiest haalt een volwassen man uit het publiek. Hij krijgt een masker voor zijn gezicht en hij moet een bord boven zijn hoofd houden. Malabarista springt op een ronde houten bal om al balancerend een pijl met rubber dopje aan te leggen op zijn boog. Het schot is midden in de roos. maar de pijl houdt niet. De artiest heeft daar echter al rekening mee gehouden en haalt tot hilariteit van de omstanders een soort gootsteenontstopper te voorschijn. Deze ketst eveneens af op het bord en belandt tussen het publiek. Dat lijkt echter niet te malen om het projectiel en beloont de man met een stevig applaus. Zo onge merkt als hij zijn entree maakte, is hij even later ook weer verdwenen. Het optreden was één van de vele die zaterdagmiddag plaatshadden in de Dorpsstraat. Een Engelsman die ver kleed als reus door het dorp trok, kreeg ook veel bekijks. De 'reus' had een soort kist voor zijn buik hangen, iwel vanaf de beginjaren toont Galerie Langewaal werk van de on langs 80 jaar geworden etser, teke naar en schilder Kees de Waal. Hoe wel hij een opleiding aan de Kunstacademie te Arnhem volgde, ontwierp hij als oprichter van de Hij- modezaken jarenlang de kleding voor zijn modeketen. Pas op 62-jarige leeftijd koos hij definitief voor de gra fische kunst. Vanaf die tijd verdiepte hij zich via atelieropleidingen weer in de grafische technieken. Exposities volgden in Nederland. Engeland en de Verenigde Staten. De etsen en tekeningen van Kees de Waal zijn beeldende verhalen, sprookjesach tige voorstellingen in warme kleuren op handgeschepte vellen. Zijn tek sten, veelal citaten uit de literatuur, spelen een belangrijke rol in het ge heel. In 1985 stichtte hij de 'De Waal Foundation', een internationale in stelling, die zich ten doel stelt achter gestelde kinderen in Latijns-Amerika te helpen. Een deel van de opbrengst van zijn exposities gaat naar deze stichting. Ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag is er een boek over zijn kunst verschenen, dat in de ga lerie te koop is. Ook de liefhebbers van glas kunnen bij deze expositie hun hart ophalen. Naast geblazen glasobjecten van de gerenommeerdejrunstenaar Bernard Heesen. zijn leerlinge Yvon Trossèl en glasontwerpster Anne van der Waerden is er gefused glas te zien van Cees Kok en Henme Elzinga. Een nieuwe naam voor de galerie is de jonge kunstenaar Rob van der Ven. In 1996 sloot hij de studierich ting glasvormgevmg aan de Rietveld academie te Amsterdam cum laude af. In de beeldentuin waren deze zo mer reeds keramische figuren en een kruisiging van glas op hout te zien. In de galerie staat een aantal 'glazen kijkkasten' van zijn hand. waarin keramische figuurtjes situaties van menselijk gedrag uitbeelden. Bijvoor beeld telefooncellen met bellende fi guren, en glazen tentjes. De exposi tie duurt tot eind oktober. De galerie in De Waal is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. De Heartbeat Corvette Club, een gezelschap Nederlandse eigenaren van een Corvette, houdt zondag een meeting in De Koog. Tussen 12.00 en ongeveer 15.00 uur zullen op de Nikadel naar schatting zo'n vijftig auto's te zien zijn ledereen die een kijkje wil nemen, is welkom. Vanaf 15.00 uur maken de Corvettes een rondrit over Texel. In verband met het afzwemmen, sluit zwempark Molenkoog vrijdag 6 sep tember al om 16.45 uur. Wel zijn toe schouwers welkom bij het afnemen van de zwemexamens, die om 17.00 uur beginnen met diploma A. De di ploma's B en C volgen om 18.00 en 19.00 uur. Vrijdag 13 september wordt volgens hetzelfde rooster voor de laatste keer dit seizoen afge zwommen. Na jarenlang dezelfde openingstijden te hebben gehanteerd, komen nu de avondopeningen van zwemparadijs Calluna te vervallen. In plaats van om 21.00 uur, sluit het bad in het laag- seizoen om 18.00 uur. Na de herfst vakantie volgen nog meer aanpassin gen. Het bij de Eagles Ranch gefokte paard Eagles Dirty Warrior werd zon dag tijdens de keuring in Saasveld eerste bij de jaarling ruintjes. Eagles Bueno Cutter werd derde en Dakota Royal Raven en JR Lucky Girl werden ieder vierde in hun eigen klasse. Fo to's van de paarden zijn te vinden op de website www.eaglesranch.com. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vri|dag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 82 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertenttecontraden en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Adverlentiewezen van do Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd b»i de Kamer van Koophandel en Fabrieken Ie Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden nnementsprijzen 2002: Per half jaar €29.80 Per jaar 59,60 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Er zijn regels. Er is ruzie. Dat is al tijd zo geweest. Een kwestie van de kip en het ei. Mogelijk maken we regels om ruzie te voorkomen. Mo gelijk maken we ruzie om regels te kunnen testen. Want er is gewoon altijd wat. Regels helpen. Regels staan voorschikken, inrichten en in orde brengen, zo zegt Van Dale Maar regels verstoren eveneens. Regels zijn vaak ook onbeholpen en vervelend. Regels vragen om uit zondering Neem nou visserman Ton Leyen. Dertig jaar vangt die man zijn har ders op een rustige en onopval lende manier. Een man vergroeid met het landschap, iemand van on schatbare waarde en zeer veel ken nis. Zo iemand mag je gewoon niet zomaar van zijn stek verjagen. Zin loos machtsgedrag. En dan gaat Natuurmonumenten hem een regel opleggen, om de re gel. Niet om de zin van die regel, maar gewoon om de regel zelf. Treu rig makend zo'n uitvoering. Hier hoeft mets in orde gebracht te wor den, hier was het in orde en nu rom melt het vah de ruziegevoelens. Te recht wordt er gereageerd met de woorden: 'Laat visserman Ton Leyen de toegevoegde waarde zijn.' ledereen is ontstemd, is er dan niet een fegenregel te verzinnen, een uitzonderingsregel, een unieke, een heel mooie geformuleerde. Want dit kan gewoon met. Deze stupide toe passing van Natuurmonumenten. Overigens zou ik Natuur monumenten andere regels willen voorstellen Zinniger regels, namelijk één, een spreekverbodregel voor mensen die het wad opgaan. In kleine groepjes gaan ze weliswaar, maar verbeeld ik het me of worden die groepjes steeds groter en zijn het er steeds meer. Kwetterend in allerlei dialecten begeven ze zich luidkeels op het slib. Een kakofonie van talen verstoort alles. Vervelende kreetjes slakend, gehuld in afgrijse lijk gekleurde laarzen en priemende korte broeken met daaronder afsto telijke blote benen, waar elke meeuw en stern zich wezenloos van schrikt, laat staan een sjieke eidereend, een statige lepelaar of een bezadigde reiger, verknallen zij de schoonheid van het wad. Wie het wad bezet, dient alleen maar te luis teren naar de gids. Vervolgens dient men, regel twee, schutkleurkleding te dragen, een soort modderig groengrijs, om absoluut niet op te vallen. Zwijgend en onopvallend in het slib verkeren is de opzet en aan gezien niemand zijn mond kan hou den maakt deze regel een volkomen uitgestorven wad weer zichtbaar, waar alleen een kleine boot van een vertrouwde visserman stil zijn gang gaat. Een weldaad zou dat zijn. Kortom het is niet pluis op ons ei land. Bij de vuurtoren dendert de ruzie voort, zo lezen wij in de week bladen. Terwijl het toch zo'n vredig hoekje lijkt, die kleine huisjes, die basalten bol, omringd door zee en zand, waar de Texelse vrijages in vol ornaat plaats vinden, daar blijkt de legende van de vuurtorenvrouw zich uit te spin nen tot steeds meer speculaties. Daar geldt de regel oog om oog, tand om tand. Gegarneerd met veel drank en saamhorigheid woont er een publiek geheim om de toren. Maar weet iemand eigenlijk wel wat er in de toren woont, namelijk de heks van de maan die daar per abuis is terecht gekomen en van oorsprong één van die woedende goden blijkt te zijn waarvan we dachten ze niet meer te kunnen zien. Zo'n ruzie begint niet voor niets. Waar rook is, is immers altijd vuur. En hoort een vuurtoren wachter eigenlijk niet helemaal al leen te wonen, samen met zijn to ren, mogelijk met een vrouw en een kind, een hond, een kat en nog wat klem gespuis? Vuurtorenwachters horen helemaal geen buren te heb ben. Langzamerhand lijden we zelfs bij de vuurtoren aan het witte- muizengedrag, het is gewoon te vol en die slagboom moet ook weg. Gelukkig maken we Texel met z'n allen veel te duur, de dingen gaan zich gewoon vanzelf oplossen. Een oud versje dreint in mijn hoofd: 'Ik trouw met... edelman, bedelman, schutter, majoor.' Wat doet een ma joor bij een vuurtoren. Ik heb altijd met een vuurtorenwachter willen trouwen, gewoon voor het uitzicht. Dana Rover (Foto's Joroan van Hatlum) plaatst, waar mensen konden zitten. Muziek werd verzorgd door show band She's uit het Brabantse Udenhout. De zaterdagavond was bestemd voor live-optredens in diverse cafés. Het Sea and Street Festival was ge organiseerd door de stichting Horecabelangen De Koog. Volgens voorzitter Rein Stam was het dit jaar minder druk dan vorig jaar. 'Maar dat is de hele zomer al de trend, dus dan kan je met verwachten dat het nu wel opeens erg druk is. Vooral op straat was het rustiger. Maar binnen was het net goed zo.' Hoeveel mensen er ongeveer geweest zijn, kon hij giste ren nog niet zeggen. Dinsdag 3 september: Op de wielerbaan aan de Haffelderweg in Den Burg begint om 19.00 uur een criterium wedstrijd van Wielervereniging Texel. Oud-Texelaar Maarten Elzinga (trompet), Arend van der Knaap (trompet) en Ton van Eek (orgel) geven een concert in de katholieke kerk van Den Burg. Op het pro gramma staan werken van onder anderen Erik Satie, Stubley/ Alcock, Krebs, Langlais en Purcell. Aanvang 20.15 uur. De toegang is gratis; na afloop wordt gecollec teerd. Om 20.30 uur begint in Klif 12 een voorstelling van cabaretier Jochem Myer. Kaarten kosten €12,50. In Cinema Texel draaien Eight legged freaks (aanvang 20.00 uur) en Amélie (20.30 uur). Woensdag 4 september: In Cinema Texel draaien Sproet (aanvang 14.30 uur), Men in black 2 (20.00 uur) en Amélie (20.30 uur). Donderdag 5 september: Om 19.30 uur begint in dorpshuis De Hof in De Koog een recreatieve bridgeavond. Kosten €2.50 euro per persoon, inlichtingen H. Veenema, tel. 317489. In Cinema Texel draaien Signs (aanvang 19.00 en 21.30 uur). Men in black 2 (19.15 uur) en Austin Powers 3 (21.45 uur). Vrijdag 6 september: Marcel Messing verzorgt vandaag en morgen van 19.30 tot 22.00 uur in De Aleph (Weverstraat 54, Burg) lezingen getiteld 'Devi deringen van de aarde en c lutie van het menselijk der Entree €20,-. Voor informal reservering: tel. 319449. In Cinema Texel draaien S (aanvang 19.00en21.30uur), in black 2 (19.15 uur) en A Powers 3 (21.45 uur). Teso zet geregeld twee boten verzorgt dan ieder half uur ee vaart, zowel vanuit Den Heldf vanaf Texel. Dat gebeurt vrij zaterdag en maandag van 9.3 16.05 uur en zondag van 14.3 20.05 uur. Toch moeten auton listen rekening houden met w; ti|den. Vrijdag bedragen die Texel tussen 9.00 en 13.00 mogeli|k een uur en in Den Hi tussen 13.00 en 17.00 uur een uur. Nadere informatie kan wa verkregen via tel. 0222-3696! e-mail info@teso.nl. De veerds heeft ook een eigen web www.teso.nl. Hoogwater te Oudescl Di. 3 4.00 en 17.11 Wo. 4 6.07 en 19.0C Do 5 7.35 en 20.16 Vr. 6 8.35 en 21.14 Za. 7 9.30 en 22.26 Zo. 8 10.14 en 23.16 Ma. 9 11.16 en O.OO Di. 10 0.07 en 12.C Aan het strand is het ongeveer een iw der hoogwater. De zon komt 8 septemb om 07 01 uur en gaat onder om 2015 7 september nieuwe maan; 9 septet springtij. Een 35-jarige taxichauffeur uit Den Burg is vrijdag op de Zuiderhaaks op 't Horntje mishandeld door een 34- jarige man uit Den Helder. Het voor val ontstond nadat de chauffeur bij een ritje rond 7.00 uur werd gehin derd door drie mannen, die niet aan de kant wilden gaan. Eén van hen zette zelfs zijn klomp tegen de taxi. Nadat de chauffeur zijn passagier had afgezet, reed hij naar de drie mannen toe om verhaal te halen. Ze bleken niet voor rede vatbaar en één van hen sloeg de chauffeur met een vuist in het gezicht. Het slachtoffer liep daarbij lichte verwondingen op. De gealarmeerde politie kon de ver dachte even later aanhouden. Wekenlang was het een regelmatig verschijnsel in de omgeving van De Cocksdorp en in het dorp zelf. Met het treintje van Paul van der Wal maakte menig toeristen een tochtje Door een technische fout werd in de krant van afgelopen vrijdag een ver keerde editie van de rubriek 'Voor het weekend' geplaatst. Hoewel in de kop duidelijk vermeld stond dat het hier de kerkdiensten van 1 septem ber betrof, waren daaronder de dien sten van 11 augustus afgedrukt. Ook het telefoonnummer van de centrale huisartsenpost (321143) was daar door niet vermeld. Onze excuses voor eventueel ongemak. WIJ GELOVEN www.legerdesheils nl Tot U, HERE, mijn God, hef ik mijn ziel op; op U vertrouw ik. Psalm 25: 1 - 2a Na een moeilijke periode is te vroeg, maar rustig, van ons heengegaan onze lieve zorgzame man en vader Jacob Leendert Zuydweg Yerseke, 2 oktober 1945 Oosterend, 31 augustus 2002 Gerrien Zuydweg-Wijnen Annemarie en Hans Jos Christianne t Victor en Sarah Ankerstraat 12 1794 BJ Oosterend Jacob ligt opgebaard in het Kerkelijk Centrum, Peperstraat 9 te Oosterend. Woensdagavond 4 september is er van 19.00 tot 20.00 uur gelegenheid tot afscheid nemen en condoleren op bovengenoemd adres. Donderdag 5 september wordt om 14.00 uur de gedenkdienst gehouden in de N.H. kerk, Kerk straat 2 te Oosterend, waarna de begrafenis plaatsvindt op de Algemene Begraafplaats aan de Achtertune. Na de begrafenis is er gelegenheid om met de familie samen te zijn in „De Bijenkorf". Mulderstraat 37 te Oosterend. langs het wad en door de natg gelopen vrijdag maakte de' Express voor het laatst dit s een tochtje met toeristen. (Foto Jc Het gemeentelijke plan voor ping voor seizoenspersoneel bedrijventerrein in Oudeschilo ook voorstanders. Van de bezo van de website van de Texelse rant die reageerden op de weki stelling vond precies de helft dat de camping er moet koire dorpscommissie reageerde afkeurend. Voorzitter Koos was boos dat hij met was geke de plannen van het gemeentebe en waarschuwde bovendien overlast. Eeuwigheidsleven zal Hij ons ge (Gei.' Verdrietig zijn wij dat toch nog plotseling isff» leden meester Jacob Zuydweg Ruim 30 jaar heeft hij zich met hart en ziel ins zet voor de school en zijn leerlingen. Vorig jaar moesten wij wegens gezondher klachten al van Jacob afscheid nemen als Ie kracht, nu is het een afscheid voorgoed. Zijn naam is voor velen een begrip en zal dato nog lang blijven. Wij wensen Gerrien en de kinderen veel stert en Gods nabijheid toe. Kinderen en leerkrachten van De Aki Bestuur en MR Vereniging P.C.O. T' Bestuur en Algemene directie Kop#' Te vroeg moesten wij afscheid nemen van»' trouwe collega Jacob Zuydweg Wij wensen Gerrien en de kinderen veel trof» en kracht toe om dit verlies te kunnen dra De collega's van De Akker, Marieke, Marijcke, Heike, Limrtl Tjitske, Henk, Martin en Elias

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2