Kustpark Texel betreurt verdwijnen stacaravans GO Cjroen 2Twartsjexels het harL, NIOZ en TNO willen samen waddenvaartuig laten bouwen weêkoop HEM A rote handhavingsactie >p 24 en 25 september eyen mag toch blijven issen op de Schorren Traumaheli ter plekke na val jongetje (3) van balkon Zware tijdrit Ontwerp bij werven voor aanvraag offerte 110 bungalows Euroase 1 oktober in de verkoop SUPER DE BOER gesloten ;en pardon voor milieuovertreders 'resentatie van lieuwe plannen aven Oudeschild Monumentendag Veilig Texel Aanpassing tijden Calluna voor betere exploitatie TEXELSE'^COUR/VNT WINNUBST OPTIEK vrijdag a.s. DINSDAG 10 SEPTEMBER 2002 schijnt dinsdag en vrijdag ip Texel de milieuregels over- It, loopt op dinsdag 24 en isdag 25 september een extra kans om tegen de lamp te i. Die dagen wordt een grootst zette handhavingactie gehou- vaarbij tientallen controleurs ingeschakeld. Deze mensen n tot verschillende organisa- die bi] de milieuhandhaving betrokken, maar ze werken i samen zodat ze in staat zijn zeer breed scala van milieu- Iredingen te onderkennen en :e pakken. organisaties zijn het iheemraadschap Uitwaterende i, Rijkswaterstaat, Algemene ;tie Dienst (AID), Gewest Kop loord-Holland, Inspectie VROM, tacht, politie, justitie, mare- isee, gemeente Texel, provincie I-Holland, Inspectie Verkeer en rstaatMinisterie van Land- Natuurbeheer en Visserij, monumenten en Staatsbos- üe wordt gecoördineerd door lewest kop van Noord-Holland, dvoerder Trudy de Wit spreekt en unicum. 'Op het gebied van ihandhaving werken deze orga- es al jaren samen maar niet op grote schaal, gedurende twee dagen binnen eén gebied. Bij- kis ook dat de politie de actie steunt met speciale milieu- iten per helikopter en met vllevaarten per boot', i actie wordt in het bijzonder tg de naleving van de milieu- Isfoor bedrijven van uiteenlo- biranches. Maar ook wordt irman Ton Leyen mag van urmonumenten 'onder voor den' nog drie jaar blijven vis it het gebied dat eigendom is de vereniging. De leeftijd van isser (66), de lange periode rin hij er al vist en de geringe ivan verstoring noemt Natuur- umenten als redenen waarom It teruggekomen op het besluit de visserij verbieden. n vist al een jaar of dertig op ers in het zeewater aan de oost van Texel. Net als het steken van n en het rapen van oesters was én van de kleinschalige activitei- penrond de Schorren. Sinds de oop in 1987 heeft Natuur- Jmenten verschillende van deze iteiten verboden, omdat de ver- ng ze als schadelijk of versto- voorde natuur beschouwt 'Het ed is van belang voor miljoenen Is om te rusten en te foerageren it is een kraamkamer voor vis uit oordzee. Het is nog één van de ige hoogwatervluchtplaatsen in estelijke Waddenzee en daarom voor de natuurbescherming zo be langrijk.' De aankondiging van Natuur monumenten dat Leyen zijn activitei ten in het beschermde gebied zou moeten stopzetten, leidde tot veel commotie. De Stichting Natuur en Mens sprak haar afkeuring uit. De hardervisserij zoals Leyen die uitoe fent is volgens de stichting bij uitstek een vorm van 'kleinschalig historisch medegebruik' die thuis hoort in de Waddenzee en daarom is opgeno men in de vorig jaar beklonken Waddenzeeverklaring. Mede omdat de gemeente zich hiervoor sterk heeft gemaakt drong ook Texels Belang er op aan Leyen het vissen te blijven toestaan. Natuurmonumenten heeft nu laten blijken niet ongevoelig te zijn voor de kritiek en geeft aan het be staande gebruik 'per geval' te bekij ken. 'Het menselijk aspect speelt voor ons zeer zeker een rol', aldus de vereniging, die momenteel bespre kingen voert met Leyen over de voortzetting van de visserij. Leyen zelf was gisteren niet voor commen taar bereikbaar. gaat er met de haven van leschild gebeuren? Die vraag 'I morgen centraal tijdens een 'matieavond in dorpshuis 't 'ie, waar de inwoners van leschild door de gemeente den bijgepraat over de voorlo- Plannen. De bijeenkomst be am 20.00 uur. 3l november 2001 heeft de ge nie in samenwerking met een 'kbordgroep' plannen gemaakt Tie verdere ontwikkeling van de hvan Oudeschild. De ideeën zijn binnen de groep besproken en 'deGrontmij Noord-Holland ver- Wgewerkt. De klankbordgroep opgericht nadat de plannen van 'e Striking vorig jaar voor op ging hadden gezorgd in Oude- '0. De bevolking liet duidelijk blij den poppenkast' op de haven "Hen. Deze mening kwam ook Wren in een enquête, gehouden Tie redactie van dorpskrant 'Tus- Oost en West', waarop massaal gereageerd. De deelnemers 'niet alleen 'ja' of 'nee' in, maar ook allerlei suggesties. Het Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg gekeken naar eventuele misstanden in natuurgebieden. De controleurs zijn zowel overdag als in de avond en nachturen actief. Steekproefsgewijs bezoeken ze ter reinen en gaan ze gebouwen binnen om te letten op geluidsoverlast, het bewaren van bestrijdingsmiddelen, de juiste uitvoering van composteer- inrichtingen. de omgang met afval en talloze andere voorzieningen en ac tiviteiten waarvoor veelal een milieu vergunning nodig is. Daarnaast wordt nota genomen ongeoorloofde opslag van strandhuisjes, (afgedankte) cara vans en andere storende objecten in de openlucht. De controleurs zullen zich bij de beheerder of eigenaar van het object melden om toegang te krij gen. Voor het geval dat problemen geeft kan het Openbaar Ministerie worden ingeschakeld, dat voor deze actie direct 'bij de hand' is. In ernstige en duidelijke gevallen geldt lik op stuk: de overtreders krij gen direct een forse boete. In andere gevallen kan worden volstaan met de aanzegging dat een bepaalde mis stand binnen zeker tijd moet zijn opgeheven In minder duidelijke ge vallen zal eerst onderzoek worden gedaan. Burgemeester Geldorp zal op 24 september om 12.00 uur het officiële startsein geven voor de ac tie, die bewust ruimschoots tevoren is aangekondigd om mensen de ge legenheid te geven eventuele mis standen nog in orde te maken. De Wit: 'Het is geen overval'. Voor vra gen over de actie kan men terecht bij de leider van het gemeentelijke handhavingsteam Jan Commijs in het raadhuis. v,' W Losse nummers 0,85 Ter gelegenheid van de Open Monu mentendag, en het twintigjarig be staan van de Stichting Dorpsherstel Texel, heeft de Texelse Courant wat bijzonders in petto. Een fietsroute langs monumentale gebouwen. Pagina 3 De traumahelikopter was ter plekke om hulp te verlenen aan het slachtoffertje. Het gewonde Duitse jongetje werd uiteindelijk per ambulance overgebracht naar Den Helder. (Foto GvarO Timmerman) Texel komt er goed vanaf in de Misdaadmeter die het Algemeen Dagblad heeft opgesteld. De krant heeft cijfers van de 25 politiekorpsen in het land naast elkaar gelegd, zo dat mensen zelf op internet kunnen bekijken hoe veilig of onveilig hun omgeving is. Pagina 5 Een driejarig Duits jongetje heeft gistermorgen aan een val van een balkon van een appartement aan de Orchismient in De Koog een ge scheurde milt overgehouden. Het jongetje was aan de aandacht ont snapt en was ongeveer tweeëneen- halve meter lager terechtgekomen op het gras. Zijn toestand liet zich der mate zorgwekkend aanzien, dat de traumahelikopter werd gewaar schuwd. Het toestel landde in het weiland achter de huizen, waar het veel bekijks trok. Uiteindelijk werd het jongetje met een gewone ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. Een tweede ambulance was ter plekke om assistentie te verlenen. Het jongetje werd tijdens de rit naar het ziekenhuis begeleid door een arts van de traumahelikopter. Hef NIOZ en TNO Milieu, Energie en Procesinnovatie in Den Helder hebben plannen ontwikkeld om gezamenlijk een nieuw wadden vaartuig te laten bouwen. Voor het NIOZ moet het nieuwe schip uitein delijk de vervanger worden van het kleine waddenvaartuig Griend. Dat schip werd begin dit jaar om arbotechnische redenen al vervan gen door een ander vaartuig. Een bouwcommissie met medewer kers van het NIOZ en TNO heeft ge zamenlijk een programma van eisen opgesteld. Scheepsontwerper AllShip in Berkhout heeft een ont- wèrp gemaakt. Dat ligt momenteel bij een aantal werven, zodat zij een of ferte voor de bouw kunnen opstellen. Het NIOZ en TNO hopen daarover binnen een paar weken uitsluitsel te hebben Met de bouw is een miljoeneninvestering (in guldens) ge moeid. Volgens bioloog Henk van der Veer van het NIOZ, voorzitter van de bouwcommissie, moet het nieuwe vaartuig bij elkaar twintig meter lang en zes meter breed worden. De diep gang wordt minder dan een meter, zodat het in ondiep water kan varen. Het vaartuig krijgt met twee rompen de vorm van een catamaran. Het moet eventueel kunnen droogvallen. Het schip, bestemd voor dagtochten op het wad, moet verder een werk- dek van zo'n vijfendertig vierkante meter krijgen De snelheid is bepaald op maximaal 35 kilometer per uur. De bouw van het waddenvaartuig wordt voor het NIOZ 'budgettair neu traal' uitgevoerd, zegt Van der Veer. Het benodigd geld wordt verkregen via meerdere subsidiekanalen. Het koninklijk instituut deed samen met TNO een beroep op de zogeheten ICES-KIS gelden van het ministerie van Economische Zaken. Die gelden zijn bestemd om de samenwerking tussen kennisinstellingen en bedrij ven te bevorderen. Van der Veer: 'We hebben een subsidie van vijftig pro cent van de bouwkosten toegekend gekregen.' De aanvraag werd in 2001 ingediend. Voorwaarde voor de toe kenning was dat het NIOZ en TNO een intentieverklaring konden voor leggen, waarin bedri|ven aangaven dat ze behoefte hebben aan een onderzoeksschip voor op de Wad denzee. Volgens Van der Veer was het geen probleem om die intentie verklaring te krijgen. De overige vijftig procent van de bouwkosten wordt gedeeld door het NIOZ en TNO zelf. Het NIOZ heeft daarvoor een subsidie-aanvraag in gediend bij NWO (Nederlandse Orga nisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek). Die aanvraag is in principe toegekend, aldus Van der Veer. TNO in Den Helder heeft binnen haar eigen organisatie een aanvraag ingediend voor haar deel van de kosten. 'Finan cieel is het allemaal rond.' Wensen De gemeenschappelijke bouw commissie stelde met elkaar een pro gramma van eisen op, zodat beide organisaties goed gebruik kunnen maken van het gemeenschappelijke schip. De wensen liepen volgens Van der Veer niet ver uiteen'Voor TNO is het niet zo belangrijk dat het kan droogvallen, maar voor het NIOZ is Lees verder pagina 5 college besloot daarop het dorp nauw te betrekken bij de verdere plannenmakerij. In de klankbord groep waren dorp en haven ruim ver tegenwoordigd, met afgevaardigden van onder meer de dorpscommissie, redactie van de GO-krant, ondernemersvereniging, visserij, havenondernemers, passanten haven, het Maritiem en Jutters Mu seum en Rijkswaterstaat. Onder voorzitterschap van de ge meente is de groep zeven maal bij een gekomen om de nieuwe plannen te bespreken. Om een goed beeld te kunnen vormen, werden daarbij be zoeken gebracht aan de maquette van de Rede van Texel in het Amster dams Scheepvaartmuseum en aan windmolenparken in Noord-Duits- land. 'In een goede onderlinge sfeer zijn de plannen vervolgens uitge werkt', laat een vertegenwoordiger van de gemeente weten. Sommige oude ideeën keren in aangepaste vorm terug, passend bij de schaal en sfeer van de haven. De plannen zijn nog niet kant en klaar; inspraak is - ook in een later stadium - nog volop mogelijk. De presentatieavond van woensdag is uitsluitend bedoeld voor de bevol king van Oudeschild. Alle inwoners hebben aan huis een uitnodiging ont vangen. Kustpark Texel, eigendom van de Euroase organisatie, start op 1 ok tober een nieuwe verkoop campagne voor 110 vakantie bungalows. In 2001 werd de verkoop na een conflict met be middelaar Inproject Leisure Projects BV gestaakt. Verder wordt in 2003 gestart met de bouw van 109 chalets, waarvoor hetzelfde aantal stacaravans plaats moet maken. De standplaatshouders hebben bericht gekregen dat ze hun kavel uiterlijk 1 september 2003 'schoon' moeten opleveren. Het bericht dat de stacaravans van de voormalige Turkse Tent moeten worden verwijderd, komt voor de 109 standplaatshouders niet als een ver rassing. Eind 2000 informeerde Euroase de huurders al dat er een uitgebreide herstructurering zat aan te komen, waarvoor het caravan terrein zou worden opgeofferd. Het park is sterk verouderd en doordat de accommodaties en voorzieningen met voldoen aan de eisen en verlan gens van de hedendaagse recreant, is de exploitatie van het park verlies gevend. Euroase Pares spreekt van een 'onmogelijke situatie'. De her structurering moet leiden tot een ge heel vernieuwd vakantiepark, dat voldoet aan hoge kwaliteitseisen en dat economisch rendabel is. Het ver huren van jaarplaatsen voor sta caravans past niet in dat plaatje. Op de plek van de stacaravans komen chalets, die uitsluitend voor de korte termijn worden verhuurd De chalets blijven eigendom van Euroase. De huisjes worden in de fabriek ge bouwd en vervolgens geplaatst in Kustpark Texel, wat naar verwachting in de loop van 2003 zal gebeuren. De modernisering van het park omvat ook een verbetering van de infra structuur op het park, horecavoorziemngen, een recreatie ruimte, dienstwoningen en een nieuwe receptie. Het verdwijnen van de stacaravans is een teleurstelling voor de vaste gas ten, van wie velen er al tientallen ja ren een plekje hebben. Er gingen protestbrieven uit naar Euroase, de Texelse politiek en het college van b en w. Euroase wordt verweten geen rekening te houden met de door de huurders aangelegde riolering en dat er weer een hoeveelheid 'betaalbare' kampeerplaatsen verdwijnt. Euroase noemt het 'een ontwikkeling waar niemand gelukkig mee is, maar waar voor volstrekt geen alternatief is'. Het recreatiebednjf zegt zich er terdege van bewust te zijn dat veel standplaatshouders door 'deze on vermijdelijke herstructurering hun vaak lang gekoesterde plekje moeten opgeven'. Euroase zegt tot haar spijt niet in de positie te zijn om de huur ders een alternatieve plek op Texel te bieden. Ter compensatie stelt het bedrijf een regeling voor. Deze is vol gens Euroase 'zeer genereus' en stijgt volgens dit bedrijf ver uit boven de norm die geldt voor bedrijven die zijn aangesloten bij de Vereniging van Recreatieondernemers Nederland (Recron), waarvan Euroase lid is. Euroase belooft zich in te spannen om voor de gedupeerde standplaats houders een plekje in te richten op Bospark Lunsbergen in Drenthe. De stacaravans worden kosteloos ver plaatst en aangesloten op water, riool en elektra. Tevens spreekt Euroase de bereidheid uit om de stacaravans over te nemen voor een bedrag dat tien procent hoger ligt dan de taxatie waarde. Bij inruil voor een nieuwe caravan, die elders in het land wordt geplaatst, ontvangen de standplaats houders een inruilprijs die twintig pro cent hoger ligt dan de taxatiewaarde. Standplaatshouders die hun terrein vóór 1 maart 2003 schoon en leeg opleveren, ontvangen een extra ver goeding van €1.300,- Voor de bouw van de andere vakantiewoningen werden eerder vijf tig verouderde vakantiehuizen ge sloopt. De bouw van een model bungalow gaat binnenkort van start. De snelheid van de verkoop van deze woningen na de start van de cam pagne op 1 oktober bepaalt de bouwsneiheid van deze vakantie huizen, aldus woordvoerder E. Kruijff van Euroase. Bij de aangekondigde vernieuwingen binnen Kustpark Texel is het opvallend stil rond de bouw van het hotel bij Calluna, ter compensa tie van de sloop van hotel De Kooger Hoop, Volgens Kruijff bestaan de plannen nog steeds. 'Maar in het to tale project staat de ontwikkeling van het hotel achteraan in het rijtje. Eerst deze zaken en dan het hotel. Het duurt zeker nog twee jaar.' Tijdens een hoosbui trok de wind aan tot kracht 6, stond het plaveisel op de Stuifweg onder water en kon hij geen vijf meter voor ogen zien. Toch deed Leen van Elk op 49-|arige leeftijd slechts 1.09.41 uur over 41 kilome ter, een gemiddelde van ruim 35 ki lometer per uur. Het was één van de typerende verhalen van het NK tijd- njden. Pagina 7 'Het is met leuk om 's avonds voor een stuk of vier zwemmers open te zijn, terwijl er vier tot vijf mensen voor nodig zijn om het zwembad open te houden.' Aldus noemt manager Erik Heijenk van Calluna een reden om de openingstijden van het zwemparadijs aan te passen. Op dinsdag, woens dag en donderdag is het bad open van 12.00 tot 18.00 uur en op zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Buiten deze tijden zijn er op bepaalde tijden 's morgens en 's avonds trimzwemuren. Bij de redactie kwamen hierover en kele verontwaardigde reacties bin nen. Het meer afstemmen van de openingstijden op het gebruik houdt volgens Heijenk verband met het streven naar een betere exploitatie van het bad. (Advertentie) Qnu ^morv- Jixrli t» bd bjrl_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE >C GROEN EN DOEN WINKEL NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) De stacaravans van Euroase maken plaats voor chalets. (Foto amhiel Tenets» Courant) jop GEMEENTE TEXEL t Het gemeentehuis is Zie advertentie pag. 6 -

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1