8p» lezuinigingsvoorstellen ollege komen hard aan (jfoen Twartsjexeh in het harL, Brandweer bevrijdt koe uit gierkelder Wethouder verrast met plan voor windmolen bij passantenhaven Officier eist voorwaardelijke celstraf voor ontuchtpleger texelse^courant )odcamping dicht, einde IMV en beperking zwemlessen oger veertarief als rijk kosten laven berekent Groei spoedeisend ambulancevervoer baart Teso zorgen J)nder de pomp Haven Oudeschild m Afscheid Texel Race Geen steun aan Duitsland voor wateroverlast Molen dicht bij Monumentendag Mosselrit MAB schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 Negen maanden voorwaardelijke celstraf, een proeftijd van twee jaar en een werkstraf van 180 uur. Dit eiste officier van justitie M. Pan- horst woensdag voor de rechtbank in Alkmaar tegen een 59-jarige Texelaar, die wordt verdacht van het plegen van ontuchtelijke han delingen met zijn vijfjarige stief- kleinzoon. Advocaat H. Teunisse vroeg namens zijn cliënt om het Openbaar Ministerie niet ontvan kelijk te verklaren. De verdachte is door een 'eenzijdig volksoordeel' inmiddels een paria geworden op het eiland, zo stelde zijn advocaat. De beschuldigingen kwa men naar buiten toen een getuige het jongetje 'vreemde' dingen hoorde zeggen over de verdachte. Zij trok bij de vertrouwensarts aan de bel toen ze daarna het jochie een keer op de slaapkamer van de verdachte had zien staan terwijl de gordijnen dicht waren en de verdachte een rood hoofd en ontbloot bovenlichaam had. Volgens M. kwam dat waarschijnlijk omdat hij zich net had geschoren, zich aan het omkleden was en in de zon had gezeten. De gordijnen aan die zijde van het huis zijn altijd dicht. De verdachte deed de aantijgingen af als 'klinkklare onzin'. 'Ik heb niets met die jongen gedaan. Hij heeft mij een paar keer onverwachts aangeraakt, maar ik heb gezegd dat hij dat met moest doen. Ik wilde niet dat hij me zou betasten.' Het slachtoffer zelf heeft nooit iets gezegd over de vermeende gebeur tenissen. Zodra er over de verdachte wordt gepraat, valt hij stil en wil hij niet verder praten. De verdachte heeft zo'n dertig jaar geleden seksuele contacten gehad met jongens. Tijdens de zitting stelde hij dat zij minimaal zestien jaar waren, maar volgens de officier betrof het kinderen van tussen de tien en veer tien jaar. De Cocksdorper is hiervoor nooit strafrechtelijk vervolgd. Volgens advocaat Teunisse is een van die slachtoffers tegenwoordig politieman en is hij aanwezig geweest bij het opstellen van het proces-verbaal en het studioverhoor in Amsterdam. Teunisse vroeg de rechtbank daarom om vrijspraak en om het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk te verkla ren. 'Zodra er aangifte wordt gedaan van een zedenmisdrijf, moeten daar deskundigen op worden gezet die daartoe zijn uitgerust. Je verwacht in ieder geval geen betrokkenheid. Deze man had een bepaald doel voor ogen.' Teunisse stelde dat de politie man alle getuigen heeft gehoord. Het verhoor met de verdachte heeft hij niet gedaan, maar hij was wel aanwe zig in de regiekamer. De officier kon met bevestigen of de agent dezelfde is als het slachtoffer. Zij stelde dat het in ieder geval een professionele verbalisant was. Bovendien, zo meende ze. betekent een dergelijke gebeurtenis niet dat de verbalisant zijn werk niet meer kan doen. 'De procesorde is op geen enkele manier geschaad De rechtbank doet op 25 september uitspraak. WIJ GELOVEN Giro 37071 www legerdeshetis nl (Advertentie) (firn JjHlt; <Wt Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: - SPtllGOtOWIHMl* NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. [RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11711 VRIJDAG 13 SEPTEMBER 2002 ig van de noodcamping, be ng van de zwemlessen voor hooljeugd, stopzetting van de ubsidie aan de Historische liging en het staken van de die op de instrumentale mu ivorming in groep 5 op basis- en. Het zijn maar enkele voor- len van de ruim zestig nigingsposten waarmee het je van b en w het tekort op de entebegroting wil wegwer- De jaarlijkse besparing loopt an €708.345,- in 2003 tot 832,- in 2005. De raad buigt linnenkort over de voorstel- lericht over bezuinigingen dat week bi| diverse instanties (op isgebied 24 posten) bmnen- i, moet hard zijn aangekomen, volgens de burgemeester Gel- laat de raad het college geen Om het gat van €750.000,- in jmeentebegroting de dichten, je wethouder van Financiën Heijne de raad eerder dit jaar is uit om met bezuinigings tellen te komen. Veel bruikbaars te dat niet op. 'De raad heeft wensen ingeleverd dan dat er umigd en heeft dus weinig wis te', zei Geldorp gisteravond in telichting. Productiever waren btenaren, die opdracht hadden gen om binnen de eigen afde- ■lijken waar kan worden bezui- Bfet leverde een flinke waslijst Bt zoveel, dat het college ruim ■loorstellen terzijde moest leg- sdat die zelfs b en w te ver gin- let betrof onder andere afbouw fe subsidie aan Radio Texel en diging van de exploitatie van 'bad Molenkoog. Maar zo'n landere voorstellen kregen wel edkeuring van het college. Gel- Het valt de ambtenaren te prij- tet ze niet boven op hun eigen etten zijn gaan zitten, maar dat el kritisch naar hun eigen uitga- ebben gekeken.' Restauratie torens erkelijk is de structurele bezui- niging van €45.000,- op het restauratiefonds voor kerktorens. Het college redeneert dat nu de torens van de gemeente, met uitzondering van de hervormde kerk in Oosterend, zijn gerestaureerd, de bezuiniging le gitiem is. De restauratie van de Strender toren zal. zoals al is toege zegd, worden uitgevoerd, waarvoor eenmalig €200.000,- opzij is gelegd. De jaarlijkse storting van €70.336,- in het fonds toeristische infrastructuur wordt opgeheven. Uit dit fonds wer den allerlei toeristische voorzieningen betaald, zoals rolmatten op het strand, natuurpaden, fietspaden en de atletiekbaan, waarvan de ge maakte afspraak met de vereniging overigens (tot het eind van dit jaar) gestand wordt gedaan. Het sluiten van het fonds betekent volgens de burgemeester niet dat er geen inves teringen in toeristische voorzieningen meer worden gedaan 'Alleen worden die nu afgewogen tegen andere za ken, zoals de aanschaf van bijvoor beeld een stratenmakersauto en personeels- en ander beleid. Maar het komt er wel op neer dat voor de toeristische voorzieningen geen aparte reserveringen meer worden gedaan.' Met de voorgenomen sluiting van de noodcamping bespaart het college jaarlijks €25.000,-. 'We vinden het opvangen van toeristen die geen Teso maakt zich zorgen over de toename van het aantal extra rei zen voor spoedeisend zieken- vervoer. In 2001 voer de veerdienst buiten de geplande dienstregeling 90 keer om een ambulance over te zetten, terwijl dat in 2000 64 keer het geval was. Steeds vaker moet de bemanning het bed uit om naar Den Helder te varen, wat de nacht rust niet ten goede komt. Bij een voortgaande vergrijzing en een verdere verbreding van het toeristenseizoen sluit Teso niet uit dat de toename van het spoedeisend ziekenvervoer structureel is. In dat geval moet de organisatie zich oriën teren op een andere wijze van uitvoe- plaats kunnen vinden geen kerntaak van de gemeente. Het is landelijk gebruik om te reserveren en boven dien wordt er de afgelopen tijd hele maal niet zoveel gebruik van ge maakt.' Het voorstel lijkt in tegenspraak met opmerkingen die de burgemeester maakte tijdens de dis cussie over het kampeerterrein voor personeel in Oudeschild, waarbij als alternatief werd voorgesteld de nood camping hiervoor te gebruiken. Toen gaf de burgemeester aan veel waarde te hechten aan deze service aan toe risten. 'Toen had ik nog geen bezuinigingsvoorstel, dit is een nieuw aspect.' Bij civiele techniek wil de gemeente de plaatsing van graskeien over een langere periode spreiden, waardoor jaarlijks €45 000,- wordt bespaard. Andere posten: lichtmasten minder laten branden, tuinwallen eens per drie jaar maaien en in de winter min der vegen. Meer inkomsten wil het college krijgen door voor het parke ren bij de Bocksberg aan de Wilhel- mmalaan te laten betalen. Welzijn De sector Welzijn gaat volgens het voorstel op 24 onderdelen bezuini gen, goed voor zo'n €250.000,- in 2005. Overwogen wordt te stoppen Lees verder pagina 7 ren van deze ziekenreizen buiten de dienstregeling', schrijft de veerdienst in het jaarverslag. Of en aan welke alternatievé vorm van vervoer wordt gedacht, daarover kon directeur Rob Wortel in dit stadium nog geen me dedelingen doen. 'Deze toename kan ook een incidentele ontwikkeling zijn. We zullen de ontwikkeling van het ziekenvervoer daarom de komende jaren nauwlettend volgen. Maar de toename is wel zorgwekkend met het oog op het handhaven van de rust tijden van het personeel.' Spoedeisend ambulancevervoer bin nen de geplande dienstregeling heeft nog een nadelig gevolg. Van de147 gevallen dat de afvaart van de boot werd vertraagd, moest in 70 procent van de gevallen worden gewacht op de ambulance. De vertraging duurde gemiddeld 14 minuten. In 2000 was dat nog 8 minuten. In dat jaar voer de boot 177 keer later uit dan volgens de dienstregeling. bootkaartje kan wel eens flink Ier worden als de overheid haar emen doorzet om Teso voor het wk van de haveninstallatie een «ding in rekening te brengen, jk heeft over dit onderwerp over- svoerd met Teso en rederijen van dere Waddeneilanden. Gespro- sonder meer over een contract- iwaarmee deze rederijen van de latie van Rijkswaterstaat ge- ikunnen maken. Tot nu toe is het at de overheid de kosten van de «nstallatie zelf betaalt, maar nu Itdus een gebruikersvergoeding «ogen. Teso geeft aan deze snverhoging in de veertarieven te ten doorberekenen. Inmiddels ook de bestuurders van de Igemeenten bij de discussie Jkken. Teso verwacht dat dit jaar sli|k zal worden in welke zin de heid de contracten wil wijzigen, zal dus ook duidelijk in hoeverre teotreizigers door de maatregel ten getroffen. f' fcx 'l wierbliscontrole, horecacon- *'e, alcoholcontrole en nou jrr die milieucontrole. 'foeger vertrouwden ze je op je tóe gezicht. Brandweerlieden Marlijn van Hengel en Marlijn Eelman sjorren aan de koe, die links op de foto nog net zichtbaar is. (Fotopoiio« tmii Brandweerlieden zijn dinsdagmorgen velen uren in touw geweest om een melkkoe te bevrijden die in de gier kelder was terechtgekomen. De al wat oudere koe was vermoedelijk de avond ervoor uit het weiland gebro ken en naar de stal aan de Spangerweg gelopen. Doordat een rooster was verschoven, belandde ze een meter of twee lager in de kelder. waar ze tot aan haar buik in de vloei bare mest kwam te staan. Toen de boer de volgende morgen ontdekte wat er gebeurd was, riep hij rond 7 .45 uur hulp in. Doordat de koe in de kel der aan de wandel was gegaan, viel het voor brandweer en politie aan vankelijk niet mee het dier te ontdek ken. Gewapend met perslucht en vloeistofdichte pakken begaven twee spuitgasten zich in de kelder, waarna het vermoeide dier naar de uitgang kon worden geleid. Met behulp van een trekker met voorlader kon de koe uiteindelijk op het droge worden ge trokken. Het beest hield geen noe menswaardig letsel aan het avontuur over. Geen parels, maar wel zes ambiti euze 'hoofditems' op en rond de ha ven van Oudeschild, die het visser dorp beter op de kaart moeten zetten. Nadat de zogeheten klank bordcommissie er in het diepste ge heim lang over had vergaderd, mocht het dorp woensdagavond in dorps huis 't Skiltje kennisnemen van het voorlopige plan voor de invulling van de haven. Pagina 5 Bij paal 9 gaan zaterdag vijftig surfers van start, met de bedoeling het eiland zo snel mogelijk te ronden. Voor Martin van der Wal (72), bestuurslid en veiligheidsman van het eerste uur, is deze dertiende editie van de Texel Race de laatste die hij meemaakt als lid van de organisatie. Onderzijn lei ding is Veiligheid een goed geolied onderdeel van de watersport gewor den. Kijken bij anderen, ondervinding en ervaring waren basisattributen bij de opbouw van een goed systeem. Pagina 6 Een motie van D66 om een bijdrage van €0.50 per inwoner van Texel te doneren aan de slachtoffers van de extreme wateroverlast in Duitsland, heeft het dinsdag niet gehaald. De meeste raadsleden noemden de motie 'sympathiek', maar vroegen zich af of waarom de Duitse slacht offers wél geld zouden moeten krij gen, terwijl andere landen het zonder Texelse steun moeten stellen. Ram pen doen zich zeer geregeld en overal op de wereld voor. recentelijk nog in Polen. Tsjechië en Frankrijk. 'Misschien hebben de landen in Oost-Europa nog wel meer behoefte aan steun dan Duitsland', ver woordde Piet Standaart van Texels Belang de mening van een meerder heid van de raad. Alleen GroenLinks steunde de motie. D66 had 'uit oog punt van solidariteit' een gebaar wil len maken naar de inwoners van Duitsland, die jaarlijks in groten getale vakantie vieren op Texel. Nog geen dag nadat de gemeente raad een streep zette door een aanvraag van Nuon om twee grote windmolens te mogen bouwen, lanceerde wethouder Nel Eelman (Grondgebied) in Oudeschild woensdagavond het plan voor de bouw van één grote molen aan de noordkant van de passantenhaven. Met dit plan hoopt de wethouder energiebedrijf Nuon zover te krij gen dat het de vier bestaande mo lens rond de passantenhaven sloopt. Een wethouder die de ene dag geen windmolens wil en een dag lager wel, dat wekt een vreemd indruk, erkent ook wethouder Eelman zelf. 'Het be sluit van de raad om niet mee te wer ken aan een procedure voor twee nieuwe windmolens is genomen om de puur formele reden dat Texel nog geen beleid heeft voor windenergie. Dat we nu wel kijken of er een grote molen met uitkijkpost op de noord punt van de jachthaven kan komen, heeft te maken met de vier andere molens die er nu nog staan. Ze zijn De locatie voor de hoge windmolen, ten noorden van de passantenhaven. In tegenstelling tot wat staat vermeld in de brochure van Open Monu mentendag is de Molen van Het Noorden zaterdag met geopend. De hervormde kerk in Den Burg is open van 10.00 tot 13.00 uur en van 15.00 tot 16.30 uur. De Texelse Courant van dinsdag, met daarin de fietsroute langs monumenten op het zuidelijk deel van het eiland, is zaterdag ver krijgbaar bij de WV, het startpunt van de route De MAB houdt zondag de jaarlijkse mossel(puzzel)rit Inschrijven is vanaf 13.30 uur mogelijk bij de firma Schoenmaker op het Wezenland in Den Burg. De start is om 14.00 uur. Na afloop schuiven de deelnemers aan voor een mosselmaaltijd, be schikbaar gesteld door sponsor Dirk (Fofo GionlmiH Slik, een doorn in het oog van de passantenhaven, want ze veroorza ken geluidsoverlast en slagschaduw. Het probleem is dat Nuon, nu de raad niet meewerkt aan de twee andere molens, deze vier ouwe knarren wil behouden en zelfs in capaciteit ver dubbelen en daartoe ook het recht heeft. Daarmee zijn de problemen rond de passantenhaven niet opge lost, integendeel Als deze vier mo lens zouden verdwijnen en daarvoor in de plaats één molen op de noord punt van de haven komt, is dat een enorme kwaliteitsverbetering.' De beoogde molen heeft een ashoogte van 65 meter en de wieken een lengte van 35 meter, en daarmee een tiphoogte van 100 meter. Volgens Nuon zijn drie van dergelijke molens nodig om 5000 huishoudens van energie te voorzien. Eelman 'Het stuk ten noorden van de passantenhaven is een mooie locatie, zeker als je kijkt naar de overwegend zuidwestelijke wind, van de haven af dus. En gezien de stand van de zon hoeven we met bang te zijn voor slagschaduw. Ver der is het een mooie plek voor een bezoekerscentrum over duurzaam heid, met alleen over windenergie, maar over allerlei zaken die we in de toekomst willen. Een extra attractie dus, want je kunt ook nog eens met de gondel een eind omhoog. Daarom willen we met Nuon in gesprek om dit plan te verwezenlijken.' Woordvoerder André Herrmann van het energiebedrijf zegt nog met op de discussie te willen vooruitlopen. 'Maar we hebben natuurlijk ook nog te maken met de bestaande rechten van Dick Graaf, die we moeten res pecteren. Samen uit, samen thuis. Verder is het voor ons een econo misch verhaal Een complete infra structuur voor éen windmolen kost wel erg veel geld en ook een uitkijk toren kost geld. We hebben te maken met kosten en opbrengsten, die we tegen elkaar moeten afwegen. Maar we zijn, zoals dat heet, on speaking terms met de gemeente.' De Stichting Passantenhaven Texel, die ook vertegenwoordigd is in de klankbordgroep, heeft aangegeven zich constructief op te stellen. De watersporters stellen als voorwaarde dat de molen op minimaal 250 meter afstand van de pleziervaartuigen komt, maar het is de vraag of dat rea listisch is, omdat de beoogde locatie dichterbij ligt

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1