Ergens raken een koffieboer in zijn familie inkomen kwijt' )mzet Teso in 2001 verder gestegen Veranderde Skilder skyline Hulde voor jubilarissen na veertig jaar folklore l/ereldwinkel houdt moeite met besluit koffie Familieberichten .TEXELSE J C0URANT. alurentarief zorgt voor spreiding Schapenboet mag worden verplaatst Bokbier proeven Jantje^Beton '-Qonadd mtte S Sonia yfeftnondeg QWeja 50 jaar Postbus 85233, 3508 AE Utrecht. info®jcugdfonds nl VRIJDAG 13 SEPTEMBER 2002 Wereldwinkel in Den Burg legt ■i niet neer bij de beslissing van gemeester en wethouders om fie van Douwe Egberts te gaan ienken in het raadhuis en het louw van de buitendienst. Jos gman en Jaap Vlaming wijzen ip dat de gemeenteraad ruim tien jaar geleden mede besloot het schenken van Max velaarkoffie om de Wereld- ,kel een vaste ondersteuning te den. gemeente kon destijds geen sub- verlenen aan de Wereldwinkel', Vlaming, 'maar ze konden wel koffie bij ons afnemen. Op die nier kreeg de Wereldwinkel toch continue basis waarop kon wor- gebouwd Door te kiezen voor uwe Egberts houdt het college volgens Vlaming met meer het dsbesluit van destijds. 'De ge- ente houdt zich dus niet aan zijn jraken.' De gemeente is goed ongeveer eenderde van de koffieomzet van de Wereldwinkel Volgens Bergman en Vlaming worden gemiddeld zo'n vijftig pakken koffie per maand afgenomen 'Maar dat kan verschillen. Soms is het meer, bijvoor beeld als er hoorzittingen zijn. In |a- nuari is het bijvoorbeeld weer min der.' Het wegvallen van de gemeente als afnemer betekent volgens de vrijwil ligers niet de nekslag voor de Wereld winkel. Bergman: 'Dat niet, maar het zet wel een rem op de ontwikkeling.' De inkomstenderving is volgens hen zelf echter nog het minste probleem. Ze zeggen het erger te vinden dat de gemeente niet meer kiest voor een product uit de Derde Wereld. Vla ming: Wij komen er wel overheen, maar ergens anders raakt een koffie boer zijn inkomen kwijt, een inkomen waar een heel gezin van moet leven. De verantwoordelijkheid van de ge meente houdt niet op bij het Mars diep.' Volgens Bergman kreeg de Wereld winkel half augustus al te horen dat er geen koffie meer besteld zou wor den. 'Dat was een gesprek van mis schien een minuutje waarin verteld werd dat ze per 15 september onze koffie met meer hoefden te hebben Vlaming: 'Officieel waren ze toen nog met de proef bezig.' De Wereldwinkel was zelf met betrokken bij het expe riment, waarvoor tijdelijk zes koffie- automaten werden opgehangen in het raadhuis. De ambtenaren konden daarna aangeven welke koffie zij het lekkerst vonden. Zo'n 75 procent koos voor de koffie van Douwe Egberts. Vlaming: 'Die naam stond met grote letters op de automaat. Dat is nogal blind proeven.' Volgens de gemeente was een aan de Wereld winkel gelieerde organisatie uitgeno digd, maar kon die geen onder houdscontract bieden bij de koffieautomaat. Wel werden in twee automaten koffiesoorten met het Max Havelaarkeurmerk gedaan. Het col lege wilde met afwijken van de voor keur van de ambtenaren en koos voor Douwe Egberts Na het experiment staken verhalen op dat de smaaktest anders zou zijn uitgevallen als er an dere soorten koffie met het Max Havelaarkeurmerk zouden zijn ge bruikt. De gemeente liet weten dat Douwe Egberts ook koffie inkoopt bij coöperaties van kleine boeren en zich bezighoudt met ontwikkelings projecten. De Wereldwinkel vindt dat haar kof fie nu in een slecht daglicht is komen te staan en dat steekt. Bergman: 'Het lijkt nu net of die koffie met lekker is. Maar dat is absoluut niet zo. Ze dron ken het graag op het gemeentehuis. Max Havelaar is ook geen merk, maar een keurmerk van de stichting Max Havelaar. Er zijn zo'n dertig verschil lende soorten koffie waar dat keur merk aan is gegeven.' De Wereldwinkel hoopt dat de ge meente alsnog met een tegenpresta tie over de brug wil komen voor het wegvallen van de bestellingen. Wat dat moet zijn, laten Bergman en Vla ming in het midden. 'Misschien kan er nog eens naar de huisvesting van de Wereldwinkel worden gekeken.' De winkel is sinds drie jaar gevestigd in een kleine ruimte bij kapsalon Qmpp in de Waalderstraat. Daarvoor was ze gehuisvest in de Kogerstraat. Vlaming: 'Deze ruimte is al een ver betering ten opzichte van de 'In een gesprek van een minuutje werd ons Bergman van de Wereldwinkel. Kogerstraat, maar hij is klein. Als je met een paar mensen binnenstaat, is het al vol.' GroenLinks wil de kwes tie donderdag aankaarten in de raadscommissie Middelen. verteld dat de gemeente geen koffie meer zou afnemen', vertellen Jaap Vlaming en Jos (Foto Jeroen van Hertjm) io heeft een goed jaar achter de In 2001 steeg de omzet van ,1 miljoen naar €16,8 miljoen, iomzetstijging die grotendeels veroorzaakt door een umegroei van 3,3 procent. De lurentarieven lijken effectief. Op traditioneel drukke dagen is het voer licht gedaald, terwijl het voer op dinsdag, woensdag en nderdag met 7 procent is geste jaarverslag van Teso over 2001 list een positief beeld. Het be- resultaat steeg van €2,648 mil- in 2000 tot €5,271 miljoen (vóór iting). Ook het klanttevreden- feonderzoek dat in het najaar van werd gehouden gaf reden tot (Je. Bijna alle aspecten van de lerlening kregen de waardering de tot goed'. De voorberei- voor de nieuwe veerboot ver volgens plan en de afspraken Rijkswaterstaat over de aanpas- j van de haven en aanleg- ditingen laten niet te wensen over. positief is de toename van het lal aandeelhouders. Teso trekt uit de conclusie dat aandeelhou- 5 en gebruikers primair zijn geïn- esseerd in een goed functione le bootdienst. I personenautovervoer groeide in )1 met 4,1 procent, het vrachtver- ir daalde met 1,5 procent. Het avan- en aanhangervervoer bleek ijk. In de maanden november, fe- an en maart steeg het vervoer van 'sonenauto's met percentages van men meer. April, mei en juni bleven it achter, waarschijnlijk als gevolg de MKZ-problematiek. Ook sep- nberviel wat tegen, waarschijnlijk gevolg van het weer. 'Het geeft aan dat het vervoer van en naar Texel redelijk weersgevoelig is', aldus Teso. Het personenvervoer steeg met 2,5 procent tot 3.254.762. De bezetting graad van het aantal personen per voertuig daalde tot 2,3. De vervoersontwikkeling voor de lange termijn beweegt zich rond het zoge heten maximum scenario Het aantal afvaarten steeg met 481 tot 13.909, als gevolg van het stijgende vervoersvolume. De schepen werden gemiddeld voor 35 procent bezet. Negen van de geplande afvaarten konden als gevolg van extreem laag water met doorgaan. Het aantal voer tuigen dat moest wachten, is met 84.262 gedaald tot 13 procent. Deels als gevolg van het gestegen aantal afvaarten en deels door de positieve effecten van de dalurentarieven. Door de invoering hiervan is de beoogde vervoersspreiding in het eerste jaar na de invoering ingezet. De ver wachte omzetdaling van zes procent als gevolg van de nieuwe tariefs structuur is met bereikt. Uiteindelijk bleef de daling steken op 0,2 procent. Het effect van het dalurentarief zal het komend jaar nader worden bestu deerd en mogelijk zal de differentia tie worden verfijnd. Meer over de eventuele verfijning van de tariefsstructuur vertelt directeur Rob Wortel tijdens de aandeel houdersvergadering van Teso, die op vrijdag 27 september wordt gehou den in de Burgemeester De Koning hal. De vergadering begint om 20.00 uur. Aftredend en herkiesbaar is com missaris Dirk de Lugt. Tegen kandidaat is notaris Jan Dogger. Zo veel tijd de gemeente tegenwoor dig nodig heeft om te beslissen over de plaatsing van windmolens, zo snel werd gereageerd in 1902. Op 25 maart van dat jaar - slechts één maand en drie dagen nadat het ver zoek was Ingediend - kreeg de firma Dros Co. toestemming voor de plaatsing van een windkorenmolen op een stuk grond achter de haven van Oudeschild, het zogenaamde Havenland. In april begon de bouw van de molen, die tot kort daarvoor en sinds 1702 dienst had gedaan als pelmolen in Zaandam. De term was toen ongetwijfeld minder bekend, maar feit is dat de skyline van het vis sersdorp binnen de kortste keren in grijpend veranderde. Donderdag 11 september 1902 werd de molen door Dros in gebruik genomen. Bij het jubileum werd woensdag jongstleden in gepaste eerbied stil gestaan. In oktober wijdt het Maritiem en Juttersmuseum een tentoonstel ling aan het honderdjarig bestaan van De Traanroeier. Daarin zal de geschie denis van de molen uitvoerig worden belicht. Rond het jubileum staan tal van activiteiten voor jong en oud ge pland. (Foto Bert Koning) men zijn ze goed voor 280 jaar klore. Piet en Doortje van mbeek-Schrama, Riek en Dirk ser, Krijntje Beekenkamp, Nel «y en letje van der Werf werden lensdagavond gehuldigd voor n al veertig jaar durende inzet or het zomerse evenement in iBurg. teven jubilarissen zijn allemaal 'af het begin betrokken bij de folkloredagen Voorzitter Gerard van der Kooi en secretaris Marrigje Barnard van de stichting Folklore Texel overhandigden de zeven als dank een folkloreboek, dat Tineke Hoogenbosch speciaal voor ze had gemaakt. In de boeken staan gedich ten van Lucie Zijm. Doortje van Sambeek-Schrama was veertig jaar geleden één van de grondleggers van de folkloredagen. Ze nam destijds het initiatief samen met wijlen Ida Sok-Moerbeek, Jan Agter senior, Wim Albers en Jan Brugeman, In de loop der jaren ver vulde ze tal van functies. Ze was ook voorzitter en penningmeester. Haar man Piet hielp mee bij het opbouwen van de folkloremarkt en verrichtte al lerlei hand- en spandiensten. Dirk en Riek Visser werkten destijds mee vanuit hun slagerij aan de Hoger- straat, waar nu Kees de Waal zit. Riek verkocht buiten gebakken worst en zo nu dan werd er gedanst met voor bijgangers. Krijntje Beekenkamp en Nel Kooy zetten in het begin de kinderdansgroep op. letje van der Werf zat destijds te spinnen op de markt, samen met haar man wijlen Dirk van der Werf. Tegenwoordig houdt ze zich weer met spinnen be zig. De jubilarissen werden gehuldigd in het Schoutenhuys tijdens de eva luatie van het afgelopen seizoen. Harry Bakker uit Den Hoorn mag zijn schapenboet verplaatsen van de Hemmer naar een stuk land aan de Hoornderweg. Dat is het gevolg van een aanvulling op het be staande beleid om het behoud van schapenboeten te stimuleren, die dinsdag door de gemeenteraad werd vastgesteld. Het besluit werd met zonder slag of stoot genomen. Het behoud van boe ten wordt door iedereen belangrijk gevonden, maar de manier waarop dat moet gebeuren leidde tot nogal wat discussie. Maria van der Spek (WD) vond verplaatsing niet wense lijk. 'Boeten zijn in het verleden op een bepaalde plaats neergezet. Dat is nu eenmaal zo, dat moet je niet willen wijzigen. Dat is cultuurhisto risch bepaald.' Een uitzondering wilde ze maken voor zwaar vervallen boeten. Na afbraak zouden materia len hiervan kunnen worden her gebruikt in een nieuw exemplaar. In het geval van de boet van Bakker kan daar geen sprake van zijn, aldus Van der Spek. 'Het is een prachtige boet, op een prachtige plek. En je kunt er ook nog eens prima met een tractor omheen rijden. Het zou zonde zijn om 'm daar weg te halen.' Ze kreeg steun van Jan Koolhof. De fractieleider van het CDA pleitte er voor alles in het werk te stellen de nog staande 56 boeten te behouden voor het Texelse landschap en ook de fi nanciële consequenties te accepte ren. Van verplaatsing en nieuwbouw is zijn partij echter geen voorstander. Volgens wethouder Nel Eelman is verplaatsing in sommige gevallen de enige manier om een boet te behou den. Een boer die geen gebruik meer maakt van zijn bezit, is eerder ge neigd het gebouwtje te laten verval len. Meewerken aan verplaatsing, naar een plek waar de eigenaar er wél wat aan heeft, moet daarom moge lijk zijn, aldus de wethouder. 'Zo kun je de boet weer functioneel maken.' Texels Belang verzette zich aanvan kelijk ook tegen de plannen van het college, maar de bezwaren betroffen vooral het tijdstip waarop het beleid wordt vormgegeven en niet de in houd. 'Dit is een aanvulling op het landschapsbeleidsplan, dat we nog niet eens goedgekeurd hebben. Dat moeten we eerst doen, voor we met een aanvulling kunnen komen', be toogde fractievoorzitter Piet Standaart. Hij bleek echter gevoelig voor het argument van wethouder Eelman dat Harry Bakker al meer dan een |aar wacht op het besluit of hij al dan niet zijn boet mag verplaatsen. Uiteindelijk kreeg het college vol doende steun voor het beleid en stemden alleen WD en CDA tegen. In de Texelse Bierbrouwerij wordt dinsdag 1 oktober van 19.30 tot 23.00 uur een proefavond gehouden, waar zes verschillende bokbieren uit Nederland, Belgie en Duitsland in een blinde proeverij worden gepresen teerd. De brouwerij zelf presenteert drie verschillende bokbieren, zodat deze avond een goede gelegenheid is kennis te nemen van het najaars assortiment. Voorafgaand wordt een rondleiding door het geheel ver nieuwde brouwhuis gegeven. Deelname kost €5,-, opgeven kan bij de brouwerij, tel. 313229, of bij café De Twaalf Balcken, tel. 312681. Er zijn maximaal veertig plaatsen be schikbaar. Door Gods Geest onderwezen slaap ik in Zijn schaduw in. Dankbaar voor wie zij voor ons was, berichten wij dat onze lieve Mem, Beppe en Oerbeppe Boukje de Boer weduwe van Cornells Joustra is overleden. Oppenhuizen 22-1-1920 Texel 10-9-2002 Jan en Fia Joustra Nanja, Nic en Lotte Mirjam Cees en Myriam Nans Joustra t Manjke Joustra en Tjaart Jager Gelegenheid tot condoleren vrijdag 13 septem ber van 19.00 - 20.00 uur en na de begrafenis in Uitvaartcentrum Texel, Bemhardlaan 147 te Den Burg. De dienst ter nagedachtenis zal worden gehou den op zaterdag 14 september in de Hervormde kerk te Den Burg om 14.00 uur, waarna de be grafenis zal plaatsvinden op de Algemene be graafplaats aan de Kogerstraat. Correspondentie-adres: Ankerstraat 8.1794 BJ Oosterend. Na het overlijden van hebben wij pas ervaren hoe verweven zijn leven was met ons, maar ook met u. Het heeft ons goed gedaan te weten dat hij voor zo veel mensen, zoveel heeft betekend. Al uw aandacht en zorg hebben ons getroost, daar willen wij u hartelijk voor danken. Jo Bakker-van Heerwaarden Kinderen en kleinkinderen Den Burg - Texel, september 2002. QAJtj gijn gehouu'd! 7 sepfembe* 2002 SantiPtana del ^Ua* Canfnbtia £sprmo (Dus ad*es Mijfl: SCutmast*aa( 218"' 1074 <UC u4mstodara Na drie maanden in het Gemini-Ziekenhuis ben ik weer terug op Texel in het verpleeghuis, k. 17. Bedankt voor alle kaarten en bezoek, ook namens mijn vrouw. Joop Smit Ons geluk is compleet met de geboorte van onze dochter en zusje Sanne Zij is geboren op 9 september 2002 om 18.17 uur, weegt 3600 gram, en is 51 cm lang. De gelukkige ouders en grote zussen zijn Robert-Jan en Candida Huysman Chantal en Kim Ik ben weer thuis! Hierbij wil ik iedereen har telijk bedanken voor alle attenties tijdens mijn ver blijf in het ziekenhuis en bij thuiskomst. Janneke Kampstra Deze Vonk met sproeten en rood haar wordt 15 september Geboren: Lotte Anna Kuip Lotje is van 12 september 2002 Rudolf Kuip en Wieneke Rekkers Clarissen van de folklore, van links naar rechts: letje van der Werf, Doortje van Sambeek-Schrama, Piet van Sambeek, Dirk Visser, Riek Visser, Krijntje Beekenkamp en Nel Kooy. (Foto Jeroen ven Hattum) Brink 25 1796 AH De Koog Tel. 327330 Weststraat 18 1791 CL Den Burg 52 31 06 91

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 3